porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 236


 
 
25
   ...  
15
 
14
 
13
 
12
 
11
   ...  
1
 
 
GGtemat nr 308-1503
visibility czytano 397 razy

Mech na dachówce bitumicznej


Panie Jerzy,
Nad wejściem do budynku mieliśmy płaski, wspornikowy, żelbetowy daszek pokryty 2 x papa wierzchniego krycia. Odpływ z daszku był wykonany w postaci dwustronnego spadku na zewnątrz zgodnie z kątem pochylenia (brak rynny i rury spustowej). W 2009 roku postanowiliśmy zmienić lekko architekturę daszku jak na zdjęciu. Nie wiemy, jak wygląda konstrukcja daszku, ale podejrzewam, że jest to układ krokwiowy + poszycie pełne w postaci desek lub płyt OSB i na to papa podkładowa + gont bitumiczny. Obróbka blacharska wzdłuż ściany i w okapie jak widać na zdjęciu. Jeśli ma to znaczenie to daszek styka się jedną stroną ze ścianą nieogrzewanej klatki schodowej (ta ściana, w której są drzwi wejściowe), a z drugiej strony ze ścianą od kuchni parteru. Jak widać na zdjęciach gont bitumiczny pokryty jest mchem.
Pytanie moje jest takie. W jaki sposób można zlikwidować ten mech i jak naprawić ten daszek aby mech w przyszłości nie powracał.

Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: dachy dachówki bitumiczne porady inwestorom

rjazwiectemat nr 308-1516
visibility czytano 799 razy

Strefa bezokapowa połączona z dachem


Moje pytanie dotyczy rozwiązania okapu w dachu bezokapowym. Wiem, że okap jest lepszy, ale czasami względy estetyczne przeważają i chciałbym to zrobić dobrze. W projekcie gotowym, który zakupiłem jest pokazany detal okapu wg załączonego rysunku.
Na etapie rozmów z wykonawcami dachu ustaliliśmy inny układ warstw (załączony drugi rysunek).
Dach jest prosty dwuspadowy o nachyleniu 40st; bez okien połaciowych i komina (tylko wentylacja kanalizacji i wyrzutnia wentylacji mechanicznej). Długość połaci od kalenicy do okapu 5,3 m. Bezpośrednio pod dachem jest strych, który będzie używany jako przechowalnia. Strop żelbetowy. Tylko nad salonem otwarcie do dachu.
Warstwy 2 i 3 z rysunku nowego układu warstw ostatecznie będą wykonane zintegrowaną membraną Corotop Metal. Warstwa 6 to będzie membrana Corotop Red Strong.
Rozwiązanie okapu poza zmianą warstw dachu będzie wykonane prawdopodobnie tak jak w projekcie gotowym. Jednak mam co do tego rysunku kilka wątpliwości.

1. Czy w miejscu, które zaznaczyłem na detalu kolorem zielnym nad deską czołową (9) powinna być jakaś warstwa wiatroizolacyjna? Jeśli tak to czy wystarczy folia pe 0,2 przymocowana do powierzchni krokwi do pod deską czołową na zakład pod pas nadrynnowy (10), czy może musi tu być membrana paroprzepuszczalna?

2. Element nr 12 jest opisany jako blacha perforowana. Na stronie 95 Pana książki jest informacja, że powierzchnia wlotów i wylotów szczeliny wentylacyjnej powinna wynosić 1/300 powierzchni połaci, co w przypadku mojego dachu oznacza szczelinę na całej długości o szerokości 1,77 cm. Ja będę miał szczelinę 2,5 cm (na wysokość kontrłat), więc logiczne wydaje mi się, że prześwit względny tej blachy powinien wynosić ~71%. Jednak z dedykowanych taśmy ochronnych sprzedawanych w hurtowniach dachowych produkt o największym prześwicie względnym jaki znalazłem to siatka PVC o prześwicie 49%. Rozwiązaniem byłoby podwyższenie kontrłat do 3,6 cm jednak to wymaga zamawiania produktu niestandardowego, który jest sporo droższy. Łaty 6x6 zastosowane jako kontrłaty to też spora różnica w cenie.
Rozważam też zakup siatki ze stali nierdzewnej (drut 0,5 mm oczko 2x2 mm prześwit 80%) jednak dekarz est bardzo niechętny takiemu rozwiązaniu, bo taką siatkę trzeba by było ciąć na paski po 7,5 cm i brzegi miałaby kolczaste i mogła by uszkodzić membranę.
Czy jest może jakiś inny patent na rozwiązanie tego problemu.

Podobny problem mam z gąsiorem. Każdy z dekarzy, z którymi rozmawiałem proponuje jakiś rodzaj wentylowanej listwy podgąsiorowej takiej jak załączona listwa Ruukki. Już na oko widać, że w jej przypadku prześwit jest zdecydowanie za mały. Nie udało mi się wymyślić sensownego zastępstwa dla tej listwy. Może jest Pan w stanie podpowiedzieć czego szukać.

3. Czy zakończenie styropianu jest zaplanowane poprawnie? Czy może styropian powinien sięgać tak jak zaznaczyłem na czerwono?

4. Ciemnym niebieskim zaznaczyłem poziom planowanej podłogi z desek na legarach. Pod deskami będą przewody instalacji wentylacyjnej, część przewodów elektrycznych i teletechnicznych. Pod deski będzie zrobiona dodatkowa izolacja nasypowa.
Czy powinienem pogrubić warstwę wełny i przesunąć paroizolację do linii narysowanej jasnym niebieskim?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy domy jednorodzinne domy murowane ocieplenia poddasza nieużytkowe porady inwestorom

Tomekktemat nr 308-1521
visibility czytano 366 razy

Posadzki żywiczne w domach


Dzień dobry Panie Jerzy,
Jakie jest Pana zdanie na temat posadzek żywicznych? Co jest ważne przy wykonastwie/projektowaniu takowych (dla posadzek zarówno zewnętrznych i wewnętrznych)? Nie znalazłem jeszcze tego tematu w wyszukiwarce, ale jeśli już było to proszę mnie nakierować. Temat jest dosyć szeroki bo do jednego worka wrzuca się wszystkie typy (epoksydowe, poliuretanowe, akrylowe, wszystko pomiędzy i pewnie jeszcze jakieś). Takie posadzki można tworzyć o różnych parametrach użytkowych więc w zależności od miejsca zastosowania można sobie dobrać antypoślizgowość, trwałość, ścieralność czy może jeszcze inne parametry.

Mnie by interesowało zastosowanie antypoślizgowej w łazienkach ze względu na brak spoin/fug i łatwość w utrzymaniu czystości jako alternatywy do płytek lub na tarasie, jeżeli można stworzyć dobrą posadzkę o odpowiednich właściwościach.
Ważne dla mnie jest też zdrowie i z badań, które znalazłem (2004 r.) wynika, że jest różnie w zależności od typu, więc na to też trzeba zwracać uwagę. Nie wiem też czy to wyczerpuje temat, ale na razie jeszcze innych badań znalazłem: doc. dr inż. Adam Niesłochowski - Emisja chemiczna z posadzek żywicznych
A może w ogóle Pan takiego rozwiązania nie poleca z jakichś powodów?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom posadzki chemoutwardzalne

lwelniaktemat nr 308-1529
visibility czytano 453 razy

Ocieplenie dachu i strychu, a rury wentylacji mechanicznej


Mamy konstrukcję dachową wykonaną jak na załączonym zdjęciu. Ponad górną jętką są puszczone rury od wentylacji. Pytanie: czy ocieplenie poddasza powinienem wykonać w dachu do samego szczytu, czy jednak po jętce? czy instalacja wentylacji może być umieszczona ponad ociepleniem? Same rury do wentylacji nie są ocieplone. Drugie pytanie: czy można rury od instalacji wentylacji puścić w warstwie ocieplenia?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy szkieletowe drewniane błędy projektowe błędy wykonawcze poddasza użytkowe porady inwestorom wentylacja mechaniczna

Tomasztemat nr 308-1530
visibility czytano 272 razy

Skuwanie tynku cementowego bez uszkodzenia podłoża


Jak skuć okładziny tynkarskie z tynków cementowych bez uszkodzenia lica cegły lub kamienia?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty renowacje porady architektom budynki zabytkowe

Karol92temat nr 308-1531
visibility czytano 476 razy

Wdmuchiwane ocieplenie stropu drewnianego celulozą lub wełną


Dzień Dobry,
Chciałbym zapytać jak Pan zapatruje się na izolacje wdmuchiwane. Celulozę czy wełnę. Będę miał dach wiązarowy, do pasa dolnego ma być przymocowane rozprowadzenie kanałów instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Poniżej paroizolacja i zabudowa z g-k. Poddasze nieużytkowe. Planuję wykonać docieplenie przez wspomnianą izolację nadmuchową wełnę czy celulozę.
Czy jest poprawne wykonanie izolacji na końcu prac, czyli po rozprowadzeniu kanałów rekuperacji i wykonaniu sufitów podwieszanych, wdmuchnięcie od góry przez wyłaz na poddasze izolacji? Co Pan myśli o takim rozwiązaniu? Wydaje się ono najwygodniejsze, ale czy poprawne? Co w takiej sytuacji z membraną dachową, zastosować o jak najniższym oporze dyfuzyjnym żeby nie zatrzymywać wilgoci na poddaszu?
Rozmawiałem z przedstawicielem firmy co zajmuje się wdmuchiwaniem celulozy, powiedział, że paroizolacja na ruszcie g-k jest wskazana ale nie jest niezbędna. Co Pan myśli o takim podejściu?
pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

Daniel Deptułatemat nr 308-1536
visibility czytano 529 razy

Wentylacja mechaniczna, a okap kuchenny


W domu piętrowym będzie wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła w związku z czym trzeba rozwiązać problem odprowadzenia powietrza z okapu kuchennego poza dom. Nie chcę filtrów węglowych i wprowadzania tego powietrza z powrotem do pomieszczeń oraz niezbyt mi pasuje wyrzutnia na elewacji (jak to większość osób robi). Zastanawiam się czy rozwiązanie, które wymyśliłem jest poprawne. Polega ono na wyprowadzeniu powietrza z okapu kanałem wentylacyjnym płaskim z PVC ponad dach. W kuchni około 140cm tego kanału byłoby schowane w suficie podwieszanym, a na piętrze kanał byłby poprowadzony w keramzytowych pustakach wentylacyjnych stanowiących część ściany działowej piętra (w tym celu ściana zostałaby poszerzona z 12cm do 20cm). Na poddaszu nieogrzewanym kanał ocieplony wełną mineralną. Czy to ma sens czy o czymś nie pomyślałem? Jak najlepiej połączyć pustaki wentylacyjne ze ścianą działową z betonu komórkowego? Załączam poglądowe rysunki.

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego okapy kuchenne wentylacja mechaniczna porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

GGtemat nr 308-1538
visibility czytano 557 razy

Przegląd kontrolny przewodów kominowych i wentylacyjnych


Czego należy wymagać od kominiarza na przeglądzie przewodów kominowych.
1) Czy sprawdza się drożność przewodu spalinowego z wkładem kominowym alufol? Czy taki przewód też się czyści. Jeśli tak to czym, aby nie zniszczyć wkładu? Czy taki wkład może z czasem zsunąć się i zatkać drożność? Czy takie coś można naprawić?
2) Jak sprawdzić kominiarza czy prawidłowo czyści przewody wentylacyjne (murowane z cegły lub kominy systemowe, spalinowe i dymowe). Czy przewody kominowe z różnym wkładem należy czyścić różnymi rodzajami wyciorów?
3) Jakich przyrządów spodziewać się u dobrego kominiarza?
4) Czy kominiarz powinien sprawdzić ciąg kominowy we wszystkich przewodach wentylacyjnych, spalinowych itp.?
5) Czy można samemu sprawdzić np. ciąg kominowy. Jeśli tak to jak to zrobić prawidłowo domowymi sposobami. O zapalaniu świeczki przy kratce wentylacyjnej słyszałem, ale czy to jest miarodajne?
P.S. Pytam, gdyż kiedyś wezwałem kominiarza, który wizualnie obejrzał przewody i podstemplował przegląd.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne fizyka budowli kanały dymowe kanały spalinowe kanały wentylacyjne porady inwestorom

PawelMtemat nr 308-1555
visibility czytano 504 razy

Chłodzenie budynku wentylacją mechaniczną podczas upałów


Dzień dobry,
Panie Jerzy - ostatnio w rozmowie z jednym instalatorem zapytałem go z ciekawości czy jest aktualnie jakiś sposób na to aby zapobiegać przegrzewaniu się domu w trakcie upałów jeśli sam budynek więcej ciepła już nie jest w stanie powstrzymać. Nie chcę w domu "standardowej klimatyzacji" więc zapytałem go o to czy w urządzeniach rekuperacyjnych są zintegrowane ochładzacze powietrza (skoro są ogrzewacze takie jak np. grzałki)? Otrzymałem schemat instalacji wpięcia klimatyzacji do instalacji rekuperacji (z zastrzeżeniem, że ma to rację bytu gdy jednostki są dobrze dobrane wydajnością).
Z racji tego, że nie znam się na tym chciałem zapytać czy technicznie jest to poprawne rozwiązanie.

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy murowane fizyka budowli wentylacja mechaniczna chłodzenie

Bociek1313temat nr 308-1559
visibility czytano 1442 razy

Łączenie wywiewów pionów kanalizacyjnych


Panie Jerzy, w projekcie mam 3 piony kanalizacyjne. Czy wentylację 3 pionów mogę połączyć i wyprowadzić ponad dach jedną wywiewką (kominek wentylacyjny)?
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje kanalizacyjne porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom


 
 
25
   ...  
15
 
14
 
13
 
12
 
11
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.