porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 146


 
 
16
   ...  
12
 
11
 
10
 
9
 
8
   ...  
1
 
 
Łukasz Pawlukowskitemat nr 308-745
visibility czytano 543 razy

Wymagana powierzchnia wlotów wentylacyjnych w okapie dachu


Chciałbym wentylować poddasze nieużytkowe gdzie ocieplenie będzie na stropie (styropian 28 cm) poprzez pozostawienie szpary między styropianem z ocieplenia ścian zewnętrznych i membrany dachowej a następnie zamontowanie w podbitce dachowej kratek went. Czy mogę tak wykonać? Jaka przerwę ma mieć szpara a jakie wymiary kratki wentylacyjne w podbitce?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia wentylacja

slusar.o2temat nr 308-844
visibility czytano 328 razy

Zbyt wysokie ściany szczytowe


Dzień dobry,
Taka gafa znaleziona na budowie. Panowie domurowali ściany szczytowe do membrany, bez miejsca na zachowanie ciągłości izolacji termicznej. Co gorsza od zewnątrz jest już styropian+siatka na kleju. Da się jakoś z takiego błędu wyjść w miarę prosto? Dach dwuspadowy, dachówka ceramiczna, mur z porothermu 25.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

lukasz89k1temat nr 308-845
visibility czytano 334 razy

Jak czytać instrukcję producenta wiatroizolacji?


W instrukcji membrany dachowej jest podana informacja :
1. Jeśli okap dachu wystaje poza lico muru zewnętrznego wówczas pod membraną należy wykonać deskowanie pełne. Nie osłonięcie membrany od spodu może skutkować uszkodzeniem promieniami UV. Później na membranę dajemy kontrłaty i laty. - Jak to ustosunkować? Poddasze jest nie użytkowe.
2. W przypadku membran wysokoparoprzepuszczalnych – nie stosuje się przerwy wentylacyjnej w kalenicy.
3. Dla lepszego zabezpieczenia naroża dachu zaleca się ułożenie na grzbiecie dodatkowego, trzeciego pasa membrany.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy fizyka budowli wiatroizolacje porady inwestorom

JoannaPtemat nr 308-909
visibility czytano 120 razy

Przeciekająca membrana wiatroizolacyjna


Czym mogą być powodowane takie plamy na membranie jak na zdjęciu? Dach dwuspadowy 42 stopnie, dachówka plaska ceramiczna. Nie ma w tym miejscu niczego przymocowanego na dachu. Jedynie dachówka wentylacyjna może być gdzieś w tych okolicach tej wyższej plamy. Zdjęcie zrobione dzisiaj przy okazji roztopów, pojechaliśmy sprawdzić szczelność dachu.
Oprócz tego miejsca przecieka też obróbka komina (dużo dalej niż to miejsce), ale tam jest sprawa jasna tj. znana jest przyczyna. Natomiast tutaj nie mam pomysłu czym to może być powodowane.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze dachy membrany dachowe porady inwestorom

marekwtemat nr 308-950
visibility czytano 287 razy

Zamiana betonu podkładowego pod podłogą na żelbetową płytę stropową


Dzień dobry,
Z racji, że nie udało mi się znaleźć odpowiedzi w materiałach dostępnych w serwisie mam następujące pytanie: - Czy posadowienie budynku jednorodzinnego schematycznie przedstawione na załączonym rysunku jest technicznie akceptowalne?
Główne różnice względem rozwiązań typowych to:
- zamiast podłogi na gruncie płyta żelbetowa posadowiona na ścianach fundamentowych i zagęszczonej pospółce,
- ściany fundamentowe żelbetowe (położenie oraz specyfikacja zbrojenia oczywiście do doprecyzowania przez konstruktora).
Wydaje mi się, że najtrudniejszą sprawą tu może być hydroizolacja na styku żelbetowej ściany fundamentowej i płyty żelbetowej podłogi. Czy zasugerowana przeze mnie hydroizolacja polimerowo-cementowa sztywna jest dobrym rozwiązaniem? Czy można ją zastąpić papą bitumiczną?
Z poważaniem

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady architektom porady inżynierom

KatarzynaFtemat nr 308-958
visibility czytano 1205 razy

Harmonogram wykonania fundamentów domu jednorodzinnego


Dzień dobry,
wiosna zbliża się wielkimi krokami czas więc zacząć planowanie robót. Spisałam harmonogram prac przy fundamentach, do stanu 0. Bardzo proszę o sprawdzenie poprawności harmonogramu, jak też poprawności wybranych materiałów hydroizolacyjnych. Nie liczę oczywiście, że całość da się wykonać w takim czasie, jak to wynika z mojego harmonogramu. Podałam minimalne odstępy pomiędzy poszczególnymi etapami.

Dzień 1. Beton podkładowy klasy C12/16 w szalunku. Po 2-3 h od wylania betonu przykrywamy go folią PE 0,2 mm. (czekamy jeden dzień)

Dzień 2. Zdejmujemy folię PE. (czekamy jeden dzień, żeby powierzchnia betonu wyschła)

Dzień 3. Gruntowanie pod papę podkładową gruntem z grupy grunty do hydroizolacji bitumicznych. (Bornit Grundbit) (czekamy jeden dzień)

Dzień 4. Papa podkładowa z grupy papy podkładowe termozgrzewalne grub. 4 mm termozgrzewalna z bitumem modyfikowanym SBS zbrojona włókniną szklaną – zgrzewana na zakładach. (Bornit Quandt G200 S4)
Szalunki, zbrojenie. Nie wbijamy prętów szalunku z beton podkładowy.

Dzień 5. Wylanie ław. Po 2-3 h od wylania beton przykrywamy szczelnie folią PE 0,2 mm od góry. (czekamy 14 dni)

Dzień 19. Murowanie ścian fundamentowych warstwami równomiernie rozłożonymi po całym obwodzie ław, grubością do 4 warstw w jednym dniu. Zaprawa bez wapna, z domieszką z grupy domieszki do betonu napowietrzające (proszę o podanie nazwy handlowej odpowiedniego produktu) na pełne spoiny poziome i pionowe.

Dzień 33. Demontaż szalunków ław. (po czterech tygodniach od ich wylania)
Szlifowanie krawędzi wypukłych, poziomych i pionowych, pod kątem 45 stopni.
Przed gruntowaniem dokładnie oczyścić gruntowaną powierzchnię. Oczyścić też papę (ewentualnie w celu uniknięcia zabrudzenia papy można położyć na nią folie PE przed wymurowaniem ściany fundamentowej. Przed gruntowaniem folię uważnie odciąć, tak, żeby nie uszkodzić papy). Papę pokryć gruntem.
Gruntowanie gruntem z grupy grunty do hydroizolacji bitumicznych, 0,25 l m2. Grunt nanosić wałkiem malarskim z długim włosiem (ruchami od góry do dołu) albo przez natrysk bezpowietrzny. Można też pędzlem ławkowcem. Wyschnięty grunt powinien tworzyć lepką powierzchnię. (Bornit Fundamentgrund)

Dzień 34. Wykonanie fasetek na styku betonu podkładowego z ławą fundamentową i ławy z murem z masy KMB zmieszanej z piaskiem kwarcowym 1:1 (Fundamentflex 2K)
Pierwsza warstwa izolacji nakładana pędzlem z włóknem sizalowym, wcierana w podłoże ruchem ósemkowym. Pół godziny wcześniej podłoże należy solidnie nasączyć wodą przez natrysk. (Fundamentflex 2 K)

Dzień 35. Po 12 h, max 24 h druga warstwa hydroizolacji. Nanosić identycznie jak pierwszą lub pacą stalową nierdzewną. NIE SKRAPLAĆ WODĄ. (odczekać trzy dni na wyschnięcie masy)

Dzień 38. Styropian XPS 15 cm klejony na placki masą (Fundamentflex 2K ?) (Czy styropian ma być z rowkami?) Folia kubełkowa kubełkami w stronę gruntu.

Zasypywanie fundamentów. Po stronie zewnętrznej piasek + pozostałości z budowy (pustaki, resztki betonu) zagęścić do ls 0,95 – 0,96.

Podłoga na gruncie:
1. Na stabilne podłoże 25 cm pospółki zagęszczonej do ls 0,95 – 0,96. (w jaki sposób sprawdzić zagęszczenie?)
2. Przekładka z geomembrany (jaka grubość?)
3. Żwir płukany 8-16 mm, ok. 15-20 cm.
4. Folia PE lub folia kubełkowa.
5. Beton podkładowy (czy beton podkładowy jest konieczny?)
6. Izolacja przeciwwilgociowa (jaka?)
7. Styropian EPS 200 lub XPS 200.
8. Folia aluminiowa.
9. Instalacja ogrzewania podłogowego (rurki PEX)
10. Wylewka betonowa min. 5 cm nad rurkami (razem min. 7).
11. Płytki

Czy na ścianie fundamentowej powinien być zalany wieniec? Nie potrafię stwierdzić czy w projekcie wieniec jest uwzględniony. Projekt jeszcze oczekuje na sprawdzenie przez pana. Gdzie i w którym momencie osadzić mankiety do przejść rur instalacyjnych?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty porady inwestorom

stanl12temat nr 308-985
visibility czytano 725 razy

Posadowienie na płycie z błędami


Jestem nowy - późno za późno kupiłem książkę i dlatego potrzebuję szybkiej pomocy. Będę ją studiował ale czasu mało. Termin wejście ekipy jest po płycie już ekipa od SSO. Chciałbym cofnąć czas i książkowo wykonać płytę ale niestety już nie ma takie możliwości - możemy tylko co nie co pomóc aby było lepiej.

Za 1,5 tygodnia startujemy z wykopem. Projekt płyty ogólnie już prawie jest. Zostały szczegóły i tylko te szczegóły można jeszcze pozmieniać. Zostaje konstrukcja tak jak na szkicu. Proszę o pomoc w zakresie:

1) Interesuje mnie czy dwie folie o grubości 0,3 mm między XPS a betonem to dobre rozwiązanie?

2) Jako zabezpieczenie elementów brzegowych firma wykonawcza chce dać folię kubełkową. Jak to powinno być zrobione - jakaś hydroizolacja i na to ta folia kubełkowa czy ją sobie darować. Chciałem na burty EPS ale niestety firma była za mało elastyczna.

3) Dołączam badania gruntu - czy wykop humusu 50-60 cm to będzie wystarczająco? Czy pospółka o uziarnieniu ok 4 mm będzie ok na zasyp? Dostawca kruszywa określa ten materiał jako piach zasypowy, z malutkimi kamyczkami oraz z malutkimi glinkami. Zda to egzamin? Oprócz głębokiego humusu dodatkowo ponosimy się wyżej aby nie być w dołku, więc trochę tego podkładu będzie.

4) Poziom "0" terenu ma zostać zrobiony na mniej więcej najwyższy punkt obok u sąsiada z boku a wyżej niż sąsiada z drugiej strony oraz ok 18-20 cm wyżej niż poziom drogi. Czy takie wyniesienie budynku będzie wystarczające? Czy jedno podniesienie (16 cm) z ppt na ppp będzie ok? Czy może sam kapinos na elewacji później sztucznie podnieść - dokładając jeszcze XPS ponad elementy brzegowe?

Oprócz tych pytań jeśli ktoś ma jakieś uwagi - to poproszę.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy projektowe posadowienia na płycie porady inwestorom

bartitemat nr 308-998
visibility czytano 476 razy

Samodzielny montaż okna-drzwi tarasowych


Jestem przed montażem okien i chciałem się zapytać czy moje bazgroły na rysunku są poprawne biorąc pod uwagę uszczelnienie okien tarasowych za pomocą membrany EPDM.
Na wstępie tylko powiem, że fundamenty są skopane posmarowane dysperbitem dlatego celowo brak na nich hydroizolacji, a izolacja pozioma między bloczkami fundamentowymi, a betonem komórkowym to plastikowa papa 1mm. Zapomniałem na rysunku o posadzce :)
1 - bloczki betonowe
2 - XPS 15 cm (a na fundamentach EPS100 10 cm)
3 - beton podkładowy
4 - beton komórkowy 12cm wysokości
5 - klinaryt 8 cm
6 - drzwi tarasowe
7 - papa pcv 1mm
8 - hydroizolacja bitumiczna połączona z papą za pomocą taśmy butylowej i taśmy kauczukowej
9 - membrana EPDM
10 - podest z betonu napowietrzonego a na nim zagęszczona pospółka i kostka brukowa, między kostką a epdm zalewa uszczelniająca na zimno

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego tarasy naziemne porady inwestorom

Kristemat nr 308-1019
visibility czytano 264 razy

Problemy z posadowieniem domu na płycie


Witam
Zastanawiam się nad poziomami odbojówki dookoła domu, poziomem jakim zabezpieczę część płyty fundamentowej będącej w ziemi oraz czy dodatkowo pod cokół malować szlamem przeciwwodnym.
Na załączonym obrazku znajduje się krawężnik płyty fundamentowej o całkowitej wysokości 50 cm (to żółte). W tym krawężniku zabetonowana jest płyta fundamentowa leżąca na 25 cm izolacji termicznej Izodom. Cała powierzchnia górna płyty pomalowana jest 2x szlam izolacyjny przeciwwodny. Przed betonowaniem koryto było wyłożone folią.
Ten szary element to kształtka neoporowa Izodom o szerokości 45 cm, składająca się z 25 cm izolacji termicznej, 15 cm rdzenia betonowego oraz od wewnątrz 5 cm izolacji termicznej. Jest to szalunek tracony
Cokół dookoła domu będę chciał wykonać z jakiejś wyprawy elewacyjnej nadającej się do tego. Jaka to może być wyprawa? Czy jest potrzebny kapinos nad cokołem? Musiał bym frezować w neoporze ściany i go osadzać. Czy właściwe jest malowanie szlamem izolacyjnym na bitum, po czym na szlam siatka i klej?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe posadowienia na płycie budowa domu jednorodzinnego domy murowane porady inwestorom

Miłosz Malektemat nr 308-1096
visibility czytano 1444 razy

Harmonogram wykonania fundamentów z rdzeniami w gruncie gliniastym


Po przeczytaniu większości Pana porad mam mały mętlik w głowie więc postanowiłem zinterpretować moją wiedzę i napisać swój harmonogram budowy mojego domu tym bardziej że kazał Pan pytać o wszystko bo każda odpowiedź i problem jest indywidualny.

Grunt na mojej działce to glina plastyczna, stan wody gruntowej w okresach wiosennych roztopów to 110 -120 cm, strefa przemarzania 100 cm. Działka nie jest równa opada w stronę drogi po ukosie najwyższa rzędna to 125 a najniższa 121,3. Domu 123,40 i 122,2 a punkt zero jest usytuowany wstępnie na 123,20 z tych powodów z KB postanowiliśmy się nie wkopywać za głęboko w grunt tak aby beton podkładowy i ławy nie miały kontaktu z wodą. Po wymurowaniu i zasypaniu fundamentów chcę obsypać je ziemią z górnej części działki.

Dzień 1. Zrobienie wykopu i szalunków.

Dzień 2. Wylanie betonu podkładowego C16/20 (B20) wysokości 10 cm w szalunkach i zacieramy na ostro, po 2-3 godzinach od wylania betonu przykrywamy go szczelnie folią PE 0,2 mm poprzez ułożenie na skrajach desek i obsypanie piachem. Czekamy 3 dni.

Dzień 6. Rano zdejmujemy folie czekamy do późnego popołudnia żeby beton wysechł i gruntujemy tylko wierzch betonu gruntem FUNDAMENTGRUND 0,2 L/m2. Czekamy minimum 12 h. Suchość gruntu sprawdzamy testem kciuka polegającym na silnym wciśnięciu kciuka do powierzchni i jednoczesnym obróceniu go o 90 stopni (nie zmniejszając nacisku). Jeśli po podniesieniu kciuk jest czysty, grunt wysechł. Jeśli nawet lekko przybrudzony na czarno, czekać na dalsze wysychanie.

Dzień 7. Zgrzewamy papę podkładową (QUANDT PYE PV 250 S 5) szerokości 75 cm tak aby wystawała poza obrys ławy 7,5 cm, punktowo co 2m oraz na każdym zakładzie 5-7 cm do podłoża, podgrzewając palnikiem lub gorącym powietrzem spód papy i przyciskamy do podłoża tak aby bitum wycisnął się na 1-2 mm poza obrys papy

Dzień 8-9. Szalunki z listwami fazującymi pionowymi (zakaz mocowania do betonu podkładowego poprzez dziurawienie go) układanie zbrojenia według projektu plus ,,L” o szerokości 80 cm w każdą stronę na rogach i na skrzyżowaniach ścian po dwa pręty na dole i u góry.

Dzień 10. Zalanie ław betonem B 20, wibrowanie krótkie i równomierne max 2-3 sekundy w jednym miejscu chyba że beton z domieszką plastyfikującą - wówczas można wibrować w jednym miejscu do kilku sekund. Gdy beton zacznie tężeć zbieramy 2cm betonu od krawędzi szalunków i 2 cm w głąb pod kątem 45 stopni zaraz za sobą nakrywamy go folią PE 0,2mm szczelnie. Czekamy 3 dni

Dzień 14 Zdejmujemy folię i szalunki. Teraz zależnie od przewidzianej pogody jeśli nie spodziewamy się ulewnego lub długotrwałego deszczu przez 4 dni to czekamy do wieczora żeby beton wysechł i gruntujemy boki ławy i wystającą spod ławy papę.

Dzień 15. Po teście kciuka i wyschnięciu gruntu wykonujemy fasetę w pachwinie między papą a ławą z masy FUNDAMENTFLEX 2K zmieszanej z piaskiem kwarcowym 0,2-0,7 w proporcji 3:1 (objętościowo ) i wygładzamy butelką po piwie. Faseta ma być o promieniu krzywizny 3-4 cm. Czekamy 24 godziny

Dzień 16. Nanosimy pacą stalową nierdzewną masę FUNDAMENTFLEX 2K przy zużyciu 1,5 kg/m2 na boki ławy (do fazowania 45 stopni) fasetę w pachwinie i papę podkładową chronimy przed deszczem przez 2-3 h. Czekamy 12-24 godziny.

Dzień 17. Nanosimy drugą taką samą warstwę w identyczny sposób a na górę ław zakładamy znowu folię PE

W przypadku deszczu zdejmujemy folię już po 1-2 dniach, zdejmujemy ostrożnie szalunki (bez uderzania a wyłącznie za pomocą "łapki" i obcęgów). Wykonujemy fasetę na gorąco z grupy taśmy klinowe bitumiczne i natychmiast wykonujemy gruntowanie bocznych ścianek ławy, a po kilku godzinach nanosimy tam pierwszą warstwę hydroizolacji FUNDAMENTFLEX 2 K przy zużyciu 1,5 kg/m2, po czym po 3-4 godzinach nanosimy drugą warstwę taką samą. Teraz jeśli po 4 godzinach nie spadnie deszcz - wygraliśmy walkę z czasem. Nakrywamy ławy znowu folią od góry. Czekamy do 14 dni od wylania ław z murowaniem ścian fundamentowych.

Dzień 21. Aby móc murować ściany po 14 dniach hydroizolacje rdzeni zaczynamy wykonywać już po 3 dobach przerwy poprzez zdjęcie foli tylko z rdzeni i naniesienie szlamu ELASTIKSCHLAMME ES za pomocą pędzla na grubość 2 mm ( zużycie 2 kg/m2 ) na cały przekrój rdzenia wychodząc poza jego obrys na 2-3 cm oraz na pręty zbrojeniowe oczyszczone szczotką drucianą z brudu i korozji zachodząc 2-3 cm. Po 6-12 h nanieść kolejna taką samą warstwe. Czekamy 2 dni

Dzień 23. Zdejmujemy pozostałą folię z ławy. Czekamy do wyschnięcia betonu.

Dzień 24 Gruntujemy gruntem FUNDAMENTGRUND cała ławę zachodząc na owe 2-3 cm nie dalej. Czekamy aż grunt wyschnie 12-24 godziny.

Dzień 25 Teraz mam zagwostkę z czego lepiej będzie wykonać dalszą hydroizolację na ławie… Z papy zaczynając układanie od rdzeni zachodząc na te 2-3 cm i palnikiem lub gorącym powietrzem rozgrzewamy spód papy podkładowej i przyciskamy do podłoża. Bitum ma wycisnąć się na 1-2 mm poza obrys papy. Potem układamy papę na pozostałą powierzchnię ław dbając by zakłady zachodziły na siebie 5-7 cm a te zakłady także zgrzewamy. Papa wystarczy jak jest szerokości 24-25 cm grubości ściany fundamentowej czy musi być szerokości ławy? Czy z masy FUNDAMENTFLEX zachodząc 2-3 cm na skraj szlamu i całą górną powierzchnię ławy nanosząc jedną warstwę na grubość 2 mm (zużycie 2 kg/m2) zatapiając w nią siatkę szklaną. Odczekać 24 h i nanieść jeszcze raz warstwę masy przy zużyciu 1,5 kg/m2 tym razem bez siatki.

Dzień od 25 do 30 Murowanie ścian fundamentowych (oszczerbione bloczki odkładać na bok a wymagające cięcia ciąć piłą nie młotkiem) max 4 warstwy na pełne spoiny pionowe i poziome z cementową domieszką NEOPLAST 124 firmy Torggler zamiast wapna w proporcjach (która będzie najlepsza?)
30 kg cementu, woda (ile?), 0,1 litra domieszki, 3,5-4 części kruszywa (objętościowo)
25 kg cementu, 9 litrów wody, 75ml domieszki, 27 dm3 piasku, 45 dm3 żwiru. Mieszać 10 min i zużyć w ciągu godziny.
25 kg cementu woda (ile ?), domieszka 250 ml, 3,5-4 sianego drobnego żwiru. Mieszamy przez 10-15 min

Dzień 31-32 Szalunki i zbrojenie wieńca.

Dzień 33. Wylanie wieńca betonem B 20 wibrowanie, przykrycie szczelnie folią po 2-3 h. Czekamy 7 dni. W międzyczasie sprawdzamy czy wszystkie spoiny ściany fundamentowej są wypełnione zaprawą, jeśli nie są lub są wżery w bloczkach większe jak 2 cm wypełniamy je masą szybkowiążącą SPERRMORTEL. Mniejsze ubytki uzupełniamy dowolną masą KMB zmieszaną z piaskiem kwarcowym 1:1. W strefie cokołu (40 cm nad gruntem) niwelacja musi być wykonana masą mineralną MULTI-MORTEL.

Dzień. 41 Ściągamy folie oraz szalunki i wykonujemy hydroizolacje górnej części wieńca z papy termozgrzewalnej szerokości 24 cm a w przekroju rdzeni dokładnie tak samo jak na ławach.

Dzień 45. Murowanie jednej warstwy ściany z gazobetonu w celu utrzymania ciągłości hydroizolacji.

Dzień 46. Gruntowanie strefy cokołu i 10 cm poniżej planowanego poziomu terenu poprzez spryskanie wodą i odczekanie 30 min. Następnie nanosimy tylko na zagruntowaną część pierwszą warstwę hydroizolacji polimerowo cementowej flex ELASTIKSCHLAMME ES za pomocą szczotki sizalowej zużycie 1,5 kg/m2. Na pozostałą część ściany i ławy nanosimy grunt FUNDAMENTGRUNT od strony zewnętrznej i wewnętrznej do wysokości 10 cm powyżej betonu podkładowego podłogi. Czekamy 12-24 godziny.

Dzień 47. Wykonujemy drugą warstwę hydroizolacji tak samo jak dzień wcześniej tylko bez moczenia wodą oraz wykonujemy fasetę poziomą i pionową między ścianami i ławą w proporcji 1:1 z FUNDAMENTFLEX 2K zmieszanym z piaskiem kwarcowym. Czekamy 24 godziny.

Dzień 48. Hydroizolacje FUNDAMENTFLEX 2K  2x1,5 kg/m2 wewnątrz zaczynamy zachodząc w pionie 5 cm poza fazowanie 45 stopni na ławie do końca zagruntowanej ściany nanosimy tak samo jak w dniu 16. Hydroizolacje FUNDAMENTFLEX 2 K 2x 1,5 kg/m2 od zewnątrz tak samo jak wyżej z tym że zachodząc 10 cm na cokół. Czekamy 3 dni.

Dzień 52-53 Ocieplenie styropianem Steinodur LP (rowki do fundamentu czy na zewnątrz?). Przyklejamy masą Fundamentflex na 2-4 placki o grubości 2-3 cm i takiej samej średnicy z lekkim dociśnięciem lub na piankę PU.

Dzień 54 Układanie membrany kubełkowej ( HDPE / PEHD ) kubełkami w stronę gruntu na ścianach fundamentowych i ławach od wewnątrz i zewnątrz. Sklejamy ją jakoś na łączeniach czy wystarczą tylko zakłady i kubełki wchodzące w siebie?

Dzień 55. Zasypanie fundamentów pospółką o uziarnieniu od 1 do 4 mm warstwami 25-30 cm jednoczenie z dwóch stron zagęszczając.zagęszczarką 500 kg do ls > 0,95-0,97. Każda warstwa powinna przejść 7-8 obejść zagęszczarki. Metoda sprawdzenia zagęszczenia. Sposób ten polega na próbie wbijania stalowego gładkiego pręta średnicy 10-12 mm młotkiem 0,5 kg pionowo - uderzając z podobną siłą jak przy wbijaniu gwoździa 4-calowego w drewno. Jeśli pręt wniknie w podłoże na głębokość 5 cm po mniej niż 5 uderzeniach, zagęszczanie jest zbyt słabe. Przy zagęszczeniu ze wskaźnikiem Is>0,95 na 5 cm trzeba nawet 10 uderzeń, ale to tylko wskaźnik.

Dzień 56 Ułożenie rur od wody i kanalizacji. Pierwszą warstwę 20-30 cm delikatnie zagęszczamy kolejne już normalnie.

Dzień 57 Na pospółce układamy geowłókninę poliestrową gramatury min 110 g /m2, na poziomie betonu podkładowego plus 2-3 cm powyżej przyklejamy wkładkę dylatacjną grubości 1 cm na piankę PU i do jej dolnej krawędzi nawozimy kruszywo płukane granulacji 8-16 mm lekko uklepać. Następnie nakrywamy kruszywo folia PE na suchy zakład 25cm i zalewamy betonem B 20 solidnie zagęszczając i wygładzając na ostro. Na drugi dzień po wylaniu betonu przykrywamy go szczelnie folią PE i pozostawiamy w spokoju na min 7 dni. Czekamy min 7 dni. Obciążenie paletami z pustakami dopiero po 4 tygodniach. Po 14 dniach można równomiernie układać pustaki nie wyżej niż w 3 warstwach podkładając deski, a nie palety.

Najtrudniejszy etap mam zaplanowane mam nadzieje że poprawnie jeśli nie proszę o poprawki i z góry dziękuję :)


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
16
   ...  
12
 
11
 
10
 
9
 
8
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.