porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 47


 
 
6
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
rjazwiectemat nr 308-1605
visibility czytano 311 razy

Mostki cieplne daszku na wspornikach kotwionych


Dzień dobry.
W projekcie mam daszek na wspornikach ze stali nierdzewnej przytwierdzonych do wieńca jak na załączonym rysunku. Zastanawia mnie w jakim stopniu takie rozwiązanie będzie mostkiem termicznym i jak ewentualnie można to rozwiązanie poprawić? Myślałem o zastosowaniu kilkucentymetrowej (4-5 cm) grubości przekładki z twardego XPSu 500 pomiędzy wspornikiem i wieńcem. Czy to dobry pomysł?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom projektowanie projekty budowlane mostki cieplne

Paweł Kapuścińskitemat nr 308-1653
visibility czytano 332 razy

Uwagi o systemie budowy domów IZODOM


Dzień dobry,
chciałbym Pana zapytać o ogólną ocenę systemu/technologii IZODOM (w naszym klimacie) w kontekście fizyki budowli. Niepokoi mnie kwestia wysychania ścian z wilgoci technologicznej, z racji tego, iż rdzeń betonowy jest od razu "uwięziony" w otulinie termoizolacji. Biorąc pod uwagę duży opór dyfuzyjny styropianu, obawiam się, że może dochodzić w takiej ścianie do kondensacji pary wodnej.
Drugą kwestią jest izolacja od wewnątrz. Poza brakiem akumulacji ciepła w przegrodach, czy widzi Pan jakieś inne wady tego typu rozwiązania? Z pewnością problemem może być instalacja gniazd elektrycznych.
Z góry serdecznie dziękuje za odpowiedź.
Paweł Kapuściński

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy energooszczędne domy jednorodzinne porady inwestorom porady architektom

mrpitertemat nr 308-1668
visibility czytano 359 razy

Garaż przylegający do domu


Jestem na etapie tworzenia koncepcji rozkładu pomieszczeń w domu parterowym. Mam pytanie odnośnie garażu. Założenie jest takie, że będzie on niejako dostawiony od frontu do domu, ale nie będzie z niego wejścia do domu, oraz nie będzie on w ogóle ogrzewany. Będzie on też miał nieocieplany dach płaski podczas gdy na reszcie domu będzie dach dwuspadowy (dom w kształcie kwadratu). Obecnie parkuję w nieogrzewanym garażu blaszaku i nie potrzebuję garażu ogrzewanego, z tego co się nawet orientuję to samochody nie lubią przejścia przez temperaturę 0 gdyż jest to szkodliwe dla karoserii.
Załączyłem 4 warianty dostawienia garażu i chciałbym się dowiedzieć, czy któryś z nich już na oko jest niepoprawny.

1. Myślę, że ten wariant jest poprawny, ale nie podoba mi się to, że jest on najwęższy oraz jest cały ocieplony taką samą grubością styropianu jak dom. Skoro garaż ma być nieogrzewany jest to dla mnie zbędny wydatek.
2. W tym wariancie mam wątpliwości czy w pionowych pachwinach Pokoju 1 oraz pomieszczenia Technicznego (zaznaczyłem czerwonym kółkiem) może wystąpić problem kondensacji pary wodnej. Wiem, że to wymagałoby obliczeń, ale czy na oko już można powiedzieć, że najprawdopodobniej tam byłby problem?
3. Ten wariant zakłada, że boczne ściany garażu w ogóle nie łączą się z murem domu a za tył garażu robi styropian domu. Ten wariant mi się podoba ponieważ w garażu jest najszerzej a dodatkowo nie płacę za styropian na garaż oraz za robociznę jego położenia. Mam jedynie obawy, czy robiąc elewację domu nie będzie problemu na łączeniu bocznych ścian garażu ze styropianem na domu (zaznaczyłem czerwonym kółkiem)? Czy tam nie dojdzie do pionowych pęknięć elewacji ze względu na różnicę podłoża? na który poszłaby warstwa szpachlowa zbrojona siatką (bloczek silikatowy w przypadku garażu i styropian na domu)?
4. Delikatnie zmodyfikowana wersja wariantu 3. Garaż zwężony o 10cm po to aby na zewnątrz położyć styropian 5 cm aby była jednorodna powierzchnia pod wykonanie elewacji (tylko jeśli w wariancie 3 faktycznie występowałby problem).

Będę wdzięczny za opinię

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: garaże domy murowane domy jednorodzinne ocieplenia porady inwestorom

pepertemat nr 308-1785
visibility czytano 312 razy

Ocieplenie schodów żelbetowych opartych na płycie


Dzień dobry,
W projekcie mojego domu mam schody wewnętrzne żelbetowe zespolone z płytą fundamentową. Płyta ocieplana jest tylko od góry. Czy takie schody nie będą sporym mostkiem cieplnym? Czy można (i czy warto) jakoś temu zaradzić?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe schody wewnętrzne betonowe porady inwestorom porady wykonawcom posadowienia mostki cieplne

AgTotemat nr 308-1798
visibility czytano 503 razy

Jak to jest z domami pasywnymi?


Witam.
W przyszłym roku rozpoczynamy budowę domu. Po przeczytaniu różnych for budowlanych chcemy żeby był to dom pasywny. Gotowy projekt kupiliśmy dwa lata temu. W tym roku kupiliśmy Pana super książkę i nie znaleźliśmy w niej ani zdania o domach pasywnych. Dlaczego? Nasz projekt to zwykły mały domek parterowy z użytkowym poddaszem o powierzchni; parter 105 m i poddasze 26 m2. Tak jak chyba większość inwestorów myślałam że wystarczy zastosować odpowiednie ocieplenie, rekuperator z GWC, okna z certyfikatem i to wystarczy żeby wybudować dom który zużywa 15 KWh/m2 na rok. Po lekturze Pana książki dowiedzieliśmy się że każdy dom wymaga indywidualnych rozwiązań i musi mieć swoją analizę cieplno-wilgotnościową i ekonomiczną.

W związku z tym bardzo proszę o odpowiedź jakich materiałów należy użyć do budowy fundamentów? Czy ocieplać fundamenty od zewnątrz dużą ilością styropianu czy może zainwestować przede wszystkim w dobrą izolację która zlikwiduje mostki cieplne pomiędzy fundamentem a ścianami?

Jak to jest z tymi domami pasywnymi? O co chodzi? Przyznamy się szczerze że jesteśmy już zdezorientowani. Każdy doradza co innego. Dlatego potrzebujemy pomocy z Pana strony jako specjalisty.

Pozdrawiamy
Agnieszka i Tomek Ch.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne porady inwestorom porady architektom porady inżynierom domy energooszczędne

-Sławek-temat nr 308-1849
visibility czytano 384 razy

Kilka wątpliwości inwestora przed wykonaniem fundamentu domu


Dzień Dobry
Rozważania - Stosowność - Realia

Jest duże prawdopodobieństwo że odpowiedzi na niektóre moje ciekawości, a za tym pytania były już omawiane i wcale się nie pogniewam jak dostanę reprymendę :). Tak na poważnie to jest tego masa i poruszanie się w tak dużym gąszczu informacji i odszukanie właściwej odpowiedzi na interesujący wątek jest kłopotliwe pod względem fraz wyszukiwania jak i czasu poświęconego. Bardzo dużo cennych informacji i chciałoby się ogarnąć jak najwięcej ale niestety nie da się. Może warto by rozważyć pogrupowane całego forum pytań i odpowiedzi na konkretne działy budowlane a następnie na poddziały czyli typu drzewo. Patrząc okiem szperacza byłoby łatwiej. Tylko moja prywatna sugestia bez oczywiście jakichkolwiek zobowiązań.

To co oczywiste to proszę krótko aby nie tracić czasu

1. Fundament - do jakiej głębokości należy umieścić pospółkę w terenie gliniastym, czy na głębokości dolnej warstwy chudziaka?

2. Termo cokół - jaka jest zasadność zastosowania nawet trzech warstw bloczka gazobetonowego typ 600 na ścianie zewnętrznej. Z rysunku 1.5.-13 na stronie 72 Pana książki wyraźnie widać że jednak mimo że temperatura w pachwinie jest większa od punktu rosy w analizowanym przypadku, to jednak pojawia się jeszcze niejednorodna barwa na styku podłogi z bloczkiem 600 i termoizolacji zewnętrznej na styku z cokołową. Podniesienie do trzech warstw byłoby już fajnym zajściem na podstawową izolację zewnętrzną. Jeśli to by nie przeszkadzało w konstrukcji ściany to może warto to rozważyć gdzie wyżej silikat.

3. Nawiązując do pytania nr 2, zastosowanie trzech warstw 600-ki mogłoby być racjonalnym zabezpieczeniem w razie ewentualnych i raczej nieuniknionych z upływem czasu ruchów w dół posadzki gdzie słabym ogniwem jest EPS czy XPS czy kiepskie zagęszczenie nawet o 1 cm. Mielibyśmy dużą bazę marginesu.

4. Fundament - Analiza tego samego rysunku ale głębiej aż do ławy i tutaj nasuwa się kolejne pytanie. Może warto nawet niewielkim kosztem przy 5 cm warstwie styropianu zabezpieczyć tę część zewnętrzną ławy bo i tu widać na termowizji że nie ma spójności barwy. Jak już jesteśmy "rozkopani" to może warto?

5. Podsypka żwirowa, wypełnienie - Czy zastosowanie folii na warstwę podsypki żwirowej nie spowoduje jej miejscowego przedziurawienia i zniszczenia na skutek styku może ostrego kamienia z folią np podczas prac z obsługą pąpy przy zalewaniu betonem gdzie jak wiadomo musimy się po niej (folii) poruszać. No i razy ilość takich uszkodzeń. Efekt wiadomo. Jakaś alternatywa?

6. Termo cokół - Zastosowanie bloczków 600 jest na pewno racjonalne gdy głównym materiałem jest silikat, ale przy takim układzie dochodzi kolejne słabe ogniwo jakim jest zaprawa na pierwszym bloczku wyrównującym pod kolejne na klej. Jakiej zaprawy użyć aby nie zniweczyć całej koncepcji cieplnej. Taka zaprawa może mieć nawet kilka cm grubości więc mostek cieplny może być znaczny.

7. Termo cokół ściana działowa nośna - gazobeton 400, czy nie za słaby na ściskanie?, gdzie silikaty i obustronnie położone belki terriva. Nacisk kilka, kilkanaście ton swoje z czasem może zrobić. Z obliczeń wynika że wytrzyma ale z tyłu głowy myślenie przez lata użytkowania. Może nieco zwiększyć mostek stosując 500 lub 600

8. Gazobeton - jak wiadomo jest " pijakiem" podciągania co znacząco obniża jego wytrzymałość. Nie da się uniknąć na etapie budowy jego zamoczenia. Czym ewentualnie zabezpieczyć przed tym zjawiskiem, albo może jakieś inne bloczki termo, ale z tego co się zapoznałem to dostępne o gorszej lambdzie.

9. Prawo - czy stosowanie tego typu rozwiązań musi być zaakceptowane przez projektanta budynku, czy na etapie adaptacji, czy też może pozwolić na owe zmiany kierownik budowy z wpisem do KB.

10. Może dać sobie spokój i ciągnąć mury ze silikatów od podstaw i mieć spokojną głowę kosztem straty energetycznej kilku stówek rocznie a może nie aż tak źle. Wiem analiza klucz.

Dziękuję za możliwość poznania opinii Fachowca. Pozdrawiam


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty porady inwestorom

Grzegorz Btemat nr 308-2114
visibility czytano 376 razy

Warstwa termiczna na fundamencie i jego ocieplenie


Dzień dobry,
Chciałbym zapytać w temacie izolowania ław i ścian fundamentowych. W książce „Sekrety tworzenia murowanych domów bez błędów” w rozdziale 1.5 ”Dobór termoizolacji fundamentów i podłóg” między innymi analizuje Pan izolowanie ław i ścian fundamentowych. Jako element „domykający” liniowy mostek termiczny na ścianach fundamentowych rozważane jest zastosowanie bloczków z betonu komórkowego (rys. 1.5.-12, rys. 1.5.-35), jest to zalecane rozwiązanie optymalne (technicznie i kosztowo). W analizie fundamentu wewnętrznego jako alternatywne rozwiązanie przeliczał Pan izolowanie ścian fundamentowych (rys. 1.5.-33), które to jak zrozumiałem nie wypadło najkorzystniej.
W moim projekcie domu mam zastosowane podobne rozwiązanie z elementem „domykającym” liniowy mostek termiczny, lecz jest to realizowane poprzez bloczki ISOMUR, ale tylko po obwodzie fundamentów zewnętrznych domu. Ściany wewnętrzne stojące na fundamentach jak również ściany zewnętrzne garażu posiadają nadal mostki liniowe. Bloczki ISOMUR są rozwiązaniem dość drogim. Koszt to ok. 50 PLN (60 cm długości) co daje ok 85 PLN/mb i jak wspominałem nie eliminują wszystkich mostków na projekcie. Chciałem więc zapytać, czy rozwiązanie proponowane w „Książce …..” z bloczkami z betonu komórkowego jest możliwe przy zastosowaniu ciężkich ścian wykonanych z bloczków silikatowych (ewentualnie z ceramiki). Czy ze względów na niewielką wytrzymałość na ściskanie bloczki z betonu komórkowego mogą być użyte jako pierwsza warstwa przy takich murach, nie popękają?

Drugą alternatywą usunięcia mostków termicznych o której myślę i jak mi się wydaje z wielu powodów korzystną jest szalunek tracony z izolacji XPS na ławy i ściany fundamentowe. Dodam może, że fundamenty chcemy robić własnymi siłami (rodzina, przyjaciele) i szukam rozwiązań najprostszych wykonawczo i najmniej czasochłonnych z zachowaniem rozsądku ekonomicznego. Jest kilka firm, które oferują modułowe systemy szalunku traconego, jak również są firmy, które wykonują je z płyt XPS ogólnie dostępnych, przykład zamieszczam.

Niestety nie znalazłem na ten temat niezależnych materiałów. Dlatego chciałem poznać Pana opinie na temat tego rozwiązania. Z mojego punktu widzenia widzę same zalety zarówno pod względem wykonawczym jak i termicznym:
- brak szalunku drewnianego
- dużo łatwiejszy i szybszy montaż
- brak konieczności demontażu szalunku
- brak konieczności wykonania podkładu z chudego betonu
- brak konieczności wykonywania hydroizolacji
- wylewanie ścian fundamentowych (brak murowania bloczków fundamentowych)
- ograniczenie (likwidacja) liniowego mostka termicznego na wszystkich fundamentach.
Czy wszystkie powyższe zalety są prawdą?

Na zewnętrznych powierzchniach ścian fundamentowych w projekcie mam płytę XPS o grubości 15 cm. Pozostaje kwestia grubości płyt XPS na pozostałych powierzchniach. Przy grubości płyty XPS 5 cm przeliczyłem, że na metr bieżący fundamentu zewnętrznego będę potrzebował 0.1125 m3 XPS, a na fundamenty wewnętrzne 0.1475 m3. Co przy cenie 600 PLN/m3 dałoby koszt odpowiednio 68 PLN/mb i 89 PLN/mb. Jest to koszt porównywalny z bloczkami ISOMUR. Przy wyżej wspomnianych zaletach, gdzie odchodzą np. koszty szalunku tradycyjnego, braku podkładu z chudziaka, braku dodatkowej izolacji przeciwwilgociowej, wydaje się, że takie rozwiązanie może być również ekonomicznie uzasadnione?

Mam natomiast cały czas wątpliwość czy 5 cm XPS jest wystarczającą grubością pod względem termicznym, a przede wszystkim mechanicznym (w trakcie zalewania betonu). Oczywiście zakładam, że na czas zalewania betonu płyty XPS byłyby już obsypane piaskiem i zastosowane byłyby rozpórki/blokady.

Mam również dodatkowe pytanie wykonawcze. Czy przy takich szalunkach (pomimo klejenia krawędzi boków pianką) nie trzeba dodatkowo zastosować foli, która zagwarantuje szczelność, tak aby przez łączenia płyt nie dostawała się żadna wilgoć?

Co do kwestii termicznych, to załączam termogram przedstawiający właśnie taki przypadek dla fundamentów zewnętrznych i wewnętrznych, gdzie dodana jest izolacja XPS na fundamentach w postaci szalunku traconego o grubości 5 cm. Izolacja zewnętrznej ściany fundamentowej ma 15 cm grubości, a izolacja na podłodze i ścianie 20 cm. W pomieszczeniu jest temperatura 20 oC, na zewnątrz jest temperatura – 10 oC.

Wydaje się, że grubość izolacji szalunkowej na zewnętrznych fundamentach powinna być grubsza niż 5 cm, szczególnie to dotyczy zewnętrznej powierzchni ławy fundamentowej?
Co Pan sądzi o takim rozwiązaniu?

Pozdrawiam
Grzegorz Bajerski

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze błędy projektowe domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje porady inwestorom posadowienia

Marcinotemat nr 308-2116
visibility czytano 325 razy

Betonowe pergole przy elewacji - i co dalej?


W jaki sposób można ograniczyć mostek cieplny w miejscach zaznaczonych na czerwono?
Betonowa "opaska" równoległa do budynku jest posadowiona na stopach fundamentowych i pewnie te belki łączące ją z budynkiem nie muszą być super solidne?
Czy można wstawić jakiś element izolujący miedzy budynek a część każdej z belek (XPS) i
jak to rozwiązać?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe analizy cieplno-wilgotnościowe domy jednorodzinne domy murowane elewacje mostki cieplne porady inwestorom porady architektom

Piotr Majtemat nr 308-2192
visibility czytano 474 razy

Żaluzje zewnętrzne na okna i drzwi


Na co zwrócić uwagę jeśli chodzi o wykonawstwo tego rodzaju żaluzji. Jak powinien być skonstruowany mechanizm żaluzji zewnętrznych, aby nie zawiódł. Czy obowiązują jakieś standardy mocowania żaluzji przy otworach okiennych na co zwrócić szczególną uwagę. Mnie zaoferowano żaluzje ze skrzynką całkowicie chowaną w przestrzeni ocieplenia (styropian o grubości 15 cm). Czy owe żaluzje mogą zabezpieczać przed dodatkową utratą ciepła w zimie i nagrzewaniem w lecie w pomieszczeniach o znacznym oszkleniu np. z salonu posiadającego wykusz.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe rolety porady architektom porady inwestorom

Grzegorz Btemat nr 308-2197
visibility czytano 545 razy

Bloczek ceramiczny z zasypką perlitem


Dzień dobry,
Przy poszukiwaniu informacji związanych z ograniczeniem liniowego mostka termicznego na łączeniu ścian z fundamentem znalazłem oficjalną informację (Perlit Polska Sp. z o.o.) dotyczącą zalet zasypywania przestrzeni międzyżebrowych pustaków ceramicznych perlitem ekspandowanym (plik w załączniku).
Przedstawionymi tam wynikami jestem zaskoczony, gdyż pokazują one, że powyższy zabieg zasypywania perlitem pustaków najbardziej poprawia właściwości termoizolacyjne w kierunku pionowym. W przypadku pustaków ceramicznych wydawało mi się, że dominującym zjawiskiem przekazywania ciepła ze ścian (pomieszczeń) do fundamentów jest zjawisko przewodzenie ciepła przez ścianki pustaka. Wsypanie izolatora (perlitu) w szczeliny powietrzne wydawałoby się, że na powyższe zjawisko nie ma większego wpływu.
Prosiłbym o komentarz do zamieszczonego raportu. Czy fizyka budowli jest w stanie wytłumaczyć zamieszczone tam wyniki i czy można im wierzyć?
Wyniki zamieszczone w tym raporcie dotyczą trzech konkretnych typów pustaków. Jeśli natomiast powyższe wyniki mają podparcie w fizyce budowli i są wiarygodne to rozumiem, że podobna tendencja zostanie zachowana również dla innych pustaków ceramicznych (ale już w innym wymiarze)?
Jeśli „dobre” działanie perlitu na pustaki ceramiczne jest prawdą to rozumiem, że powyższa metoda mogłaby być równoważna do stosowanych bloczków z betonu komórkowego na pierwszą warstwę muru (opisana w książce „Sekrety ….”)?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli mury procesy cieplne i wilgotnościowe mostki cieplne porady architektom porady inwestorom porady inżynierom


 
 
6
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.