porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 140


 
 
15
   ...  
3
 
2
 
1
 
 
 
Mattteuszzztemat nr 308-2305
visibility czytano 326 razy

Zamurowanie otworów na stolarkę


Witam,
budynek SSO bez ścian działowych, po skorzystaniu z usług projektanta wnętrz musimy zamurować dwa istniejące otwory okienne 150x160 i 100/240 (cm).

1. Jak poprawnie wykonać zamurowanie istniejących otworów aby uniknąć rys ściany w tym miejscu i innych niepożądanych sytuacji? Myślałem o dodanie w co którejś spoinie zbrojenia zakotwionego w istniejącym murze/słupie przy otworze.

Beton podkładowy wewnątrz budynku bezpośrednio na gruncie zasypowym - piasek różnoziarnisty 80cm (niestety bez użycia jakiejkolwiek folii pomiędzy), w analizie tego przypadku zaproponował Pan na betonie podkładowym zastosowanie preparat gruntujący GRUNDBIT, hydroizolacja polimerowo-bitumiczna FUNDAMENTDICHT 2K.

2. Czy pod ścianami działowymi murowanymi na betonie podkładowym zastosować dodatkowo papę podkładową modyfikowaną SBS grubości 4 mm zbrojoną włóknem
szklanym?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego mury porady inwestorom porady wykonawcom

Indywidualistatemat nr 308-2445
visibility czytano 458 razy

Błędy przy budowie hydroizolacji ław


Na początku pragnę zaznaczyć, że budowa już trwa, a o Pana książce "Sekrety..." dowiedziałem się stanowczo za późno, właściwie to powiedział mi o niej znajomy. Analizując forum i książkę włos mi się jeży od mnogości błędów! Staram się poprawić popełnione do tej pory błędy jednak nie na wszystko znajduję odpowiedź, a czasem jest już za późno. Jestem przerażony poziomem wiedzy wykonawców. Nikt nie ma pojęcia o właściwej hydroizolacji, każdy mówi o dysperbicie lub czarnym "maziaju" z marketu budowlanego. Niektórzy nawet mówią, że żelbet nie "pije" wody bo tak im powiedział kierownik jednej z budów. W lokalnej betoniarni pytając o beton napowietrzony kazano podać mi recepturę, i "wciskano" mi beton wodoszczelny W8. Czasem mam wrażenie, że rozmowa z nimi to istna walka z wiatrakami.

Dom parterowy częściowo podpiwniczony. Przechodząc do pytania, na wszystkich ławach zarówno w części podpiwniczonej jak i niepodpiwniczonej został użyty niewłaściwy środek gruntujący oraz papa:
- preparat gruntujący to Izohan Penetrator G7 (rozpuszczalnikowy! zamiast wodorozcieńczalnego)
- z kolei zamiast papy podkładowej zastosowana została papa do pokryć dachowych Izobud TOP 250 S52 SBS 5,2mm.

Na równo z ławami został wylany chudziak. Papa była cięta na pół i rozwijana na zagruntowanych ławach tak by wystając spod muru z bloczków miała około 10-12cm zakładu do zgrzania dalszej części hydroizolacji w piwnicy. Na papę została położona folia do izolacji poziomej fundamentów o szerokości 40 cm i grubości 1mm (nadmiar foli będzie obcięty). Teraz część gruntu rozpuszczalnikowego znajduje się pod zakładem papy (a nawet dalej na chudziaku - zdjęcie nr1) wewnątrz piwnicy i zastanawiam się jak dalej postąpić z hydroizolacją podłogi w piwnicy.

1. Jak przeprowadzić dalsze gruntowanie chudziaka gruntem wodorozcieńczalnym tak by oba grunty się nie "pogryzły"?
2. Czy kontynuować hydroizolację z papy ewentualnie masy KMB? Jeśli zaleci Pan papę to czy należałoby zmienić ją na właściwą czyli podkładową?
3.Czy zastosowana papa dachowa zamiast podkładowej to duży problem?
4. Jak wybrnąć z takiej sytuacji? Czy jest na to jakieś rozwiązanie?

Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

Indywidualistatemat nr 308-2446
visibility czytano 408 razy

Karygodne wykonawstwo fundamentów i murów


Dom częściowo podpiwniczony. Przed wylaniem stropu nad piwnicą nie została położona poziomo papa na murze z bloczków fundamentowych (zdjęcie nr1). Strop został już zalany (zdjęcie nr2). W najbliższym czasie mają ruszać ściany z silki na stropie.

1. Czy powinienem położyć papę pod pustaki silikatowe?
2. Jak postąpić dalej z hydroizolacją na stropie nad piwnicą?

Pozostała niepodpiwniczony część domu, jest już wymurowana z bloczków fundamentowych (brak mi na tą chwilę aktualnego zdjęcia, zamieszczam najbardziej aktualne) (zdjęcie nr 3 i 4).

3. Czy powinienem położyć na ich wierzchu papę podkładowa przed rozpoczęciem murowania ścian?
4. Jak połączyć papę ze stropem na piwnicy?

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne hydroizolacje fundamenty mury porady inwestorom porady wykonawcom

Sylwia.La.temat nr 308-2475
visibility czytano 316 razy

Wypełnienie wolnych przestrzeni w murze przy przebiciu instalacjami


Dzień dobry,
czym wypełnić miejsca po wykuwaniu ścian pod podejścia wody i kanalizacji?
Hydraulik zaproponował piankę ale nie jestem przekonana do trwałości tego rozwiązania.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego instalacje c.o. instalacje c.w.u. mury tynki porady inwestorom porady wykonawcom

Rafitemat nr 308-2638
visibility czytano 324 razy

Zabytkowy kamienny mur oporowy popękał i się wali


Jest sobie mur. Kiedyś był w całości, dzisiaj już niekoniecznie. Podczas mojego mieszkania od 2016 roku obserwowałem, że stopniowo odchyla się od pionu i kwestią czasu było, kiedy coś się wydarzy. No i się wydarzyło - mur spadł na drogę.

Pytanie jest jedno: co dalej z tym począć? Jak widać - od razu "odbijanie piłeczki": gmina do powiatu, powiat do gminy - a za chwilę mur całkiem fiknie na ulicę i winny będzie właściciel/mieszkaniec domu. Mur sprzed 150. lat, stał przez ponad 100, zaczął się sypać jakiś czas po ingerencji ciężkiego sprzętu. Tak, znany mi jest temat projektu przez konstruktora, pozwolenia na budowę...

Nauczony wskazówkami Pana Jerzego nigdzie nie dzwoniłem, z nikim nie rozmawiałem - wszystko pisemnie (przez e-PUAP). Cała historia korespondencji w załącznikach. Identyczne pismo poszło wcześniej do Urzędu Gminy. Nie załączam, bo nie ma sensu. Pismo sygnowane przez moją żonę, bo to ona ma tu prawa do tego domu. Danych osobowych nie wymazuję - nie mam nic do ukrycia.

Co z tym począć?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: mury oporowe porady inwestorom remonty

Przemysław Gatemat nr 308-2645
visibility czytano 301 razy

Ekonomicznie uzasadniona termorenowacja domu jednorodzinnego


Jestem współwłaścicielem domu dwurodzinnego, zbudowanego na początku lat 90 w którym zastosowano mury trójwarstwowe. W moim przypadku to 24 cm cegły kratówki, 5cm styropianu i 12 cm cegły kratówki. Dom jest duży - piwnica, 3 piętra o łącznej powierzchni około 400 m^2. Ze względu na niedostateczne ocieplenie, źle działającą wentylację i inne usterki, koszt ogrzewania budynku jest wysoki (powyżej 15 000 PLN rocznie za gaz ziemny). Chciałbym wyprowadzić tę sytuację na prostą. Ze względu na bardzo duże koszty inwestycji, nie mogę sobie pozwolić na błędy.

Czy mogę liczyć na pomoc? Interesuje mnie zakres:
- Docieplenie ścian zewnętrznych i ewentualnie kawałka ścian piwnicznych.
- Ciepły lub nie montaż okien w kontekście występowania ściany 4-warstwowej.
- Izolacja wewnątrz budynku pomiędzy pomieszczeniami ogrzewanymi mieszkalnymi a obszarem gospodarczym.

Dodam, że dysponuję badaniami termowizyjnymi całego domu.
Serdecznie pozdrawiam,


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy energooszczędne domy jednorodzinne domy murowane termorenowacja porady inwestorom

RK-PROJEKTtemat nr 308-2678
visibility czytano 217 razy

Pajacowanie doradców technicznych producenta pustaków ceramicznych


Proszę o pomoc.
Na budowę zamówiono Porotherm 25 P+W, a dostarczono Porotherm 25 3x1/3 P+W. Doradcy techniczni przez telefon informują, że nie ma różnicy i bez problemów można murować z nich ściany nośne, natomiast oficjalne stanowisko firmy Wienerberger jest takie, że są to pustaki uzupełniające do budowy naroży i otworów okiennych, jednak szczegółowe informacje udzielają konsultanci telefonicznie. Dwie różne informacje i obawiam się, że w przypadku wystąpienia rys lub spękań odpowiedzialności nie wezmą. Proszę o Pańskie przemyślenia w tej sprawie.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: mury porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom porady architektom

sławektemat nr 308-2684
visibility czytano 168 razy

Murowanie ścian na płycie


Panie Jerzy,

Aktualnie jestem na etapie prac związanych z murowaniem pierwszej warstwy ścian z bloczków silikatowych na płycie fundamentowej (ocieplenie na górze płyty). Po sprawdzeniu informacji w książce oraz przeczytaniu Pańskich odpowiedzi w serwisie BDB chciałbym się upewnić, że warstwy hydroizolacji, które zamierzam wykonać w miejscu występowania ścian nośnych oraz działowych są prawidłowe i mają sens zastosowania.

Płyta fundamentowa z betonu W8 - pomiędzy betonem podkładowym, a płytą fundamentową występuje papa podkładowa w celu hydroizolacji (od wylania płyty minęło już 5 tygodni).

Warstwy na płycie fundamentowej:
1. W przekrojach rdzeni - hydroizolacja polimerowo-cementowa sztywna wychodząca po 5 cm z przekroju rdzenia - odczekać 2 dni
2. W miejscu ścian - grunt do pap bitumicznych - odczekać 24 h
3. Papa podkładowa samoprzylepna SBS zachodząca na hydroizolację rdzeni 5 cm
4. Zaprawa cementowa klasy M15 pod pierwszy bloczek silikatowy.

Mam jeszcze dodatkowe pytania:
5. Czy papa powinna wystawać w jakimś stopniu poza bloczek silikatowy? Jeżeli w późniejszym czasie będzie nakładana masa polimerowo-bitumiczna na zewnątrz ścian nośnych.
6. Czy bloczek silikatowy powinien być zmoczony przed ułożeniem na zaprawie?
7. Czy grunt do pap bitumicznych jest tutaj konieczny? Czy można go pominąć przy zastosowaniu papy termozgrzewalnej?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne mury posadowienia na płycie porady inwestorom porady wykonawcom

Tomasztemat nr 308-2704
visibility czytano 137 razy

Tynkowanie muru pruskiego (szachulcowego) we wnętrzach


W jaki sposób wykonać tynk cementowo-wapienny na wewnętrznej ścianie szachulcowej z wypełnieniem cegły ceramicznej pełnej?
Słupki i rygle są zlicowane z każdej strony z wypełnieniem ceramicznym.
Słupki są połączone z cegłami za pomocą gwoździ wbijanych w spoiny wsporne lub za pomocą drewnianych listew trójkątnych przybijanych do boku slupów.

Odpowiedź płatna 369,00 zł
patrz także: remonty renowacje mury mur pruski porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Tomasz Katemat nr 308-2743
visibility czytano 260 razy

Zasady stosowania długich ścian działowych murowanych


Dzień dobry.

W kilku poradach dotyczących ścian działowych murowanych, dla ścian dłuższych niż 5 m, zalecał Pan wykonywanie jej w kształcie samokompensacyjnym lub wykonanie kotwienia elastycznego do ścian działowych. Proszę o opisanie szerzej tych dwóch metod.

Z poważaniem.

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego mury ściany działowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom


 
 
15
   ...  
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.