porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 140


 
 
15
   ...  
5
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Marta_MKNtemat nr 308-2024
visibility czytano 536 razy

Podniesienie poziomu terenu na posesji


Mam dom posadowiony w głębi działki i wyniesiony ponad pierwotną rzędną terenu o około 1,3 m (do wysokości drogi). Projektant przewidział podniesienie terenu z ukształtowaniem odpowiednich skarp i drenaży. Fundamenty mam obsypane pospółką w środku i około 0,5 m na zewnątrz.

Jaki materiał nadaje się na ukształtowanie ogrodu - podniesienie ogrodu, skarp? Mogę użyć do tego gruntu z czyjegoś wykopu - glina z piaskiem? Mowa jest o części terenu między domem a drogą i granicami działki, której wierzchnią warstwą będzie czarnoziem i nie będzie utwardzana na podjazdy itp.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego zagospodarowanie terenu zagęszczanie gruntu porady inwestorom porady wykonawcom

Jantemat nr 308-2025
visibility czytano 401 razy

Hydroizolacja strefy cokołowej muru jednowarstwowego z betonu komórkowego


Pani Jerzy,
jak powinna być rozwiązana hydroizolacja strefy cokołowej oraz pierwszych 2 warstw ścian zewnętrznych przy ścianie jednowarstwowej z betonu komórkowego?
Czy tam powinna być przedłużona hydroizolacja polimerowo-cementowa typu flex? A może po prostu powinno się tam użyć tak samo jak na ścianie zewnętrznej odpowiedniego tynku (mineralnego) dodając jakiś kapinos, np. w formie wyżłobienia, na spodzie tuż za krawędzią pierwszego szerokiego bloczka ściany jednowarstwowej?

(może tutaj poruszam 2 tematy jednocześnie - hydroizolację tej strefy oraz temat kapinosu, który z tym nie musi być związany...)

Załączam własny rysunek pomocniczy (nie ma na nim zaznaczonych warstw hydroizolacyjnych aby nie komplikować rysunku). Miejsce, o które pytam jest zaznaczone pomarańczową linią przerywaną.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane mury cokoły hydroizolacje porady wykonawcom porady inwestorom

Iskierkatemat nr 308-2032
visibility czytano 464 razy

Wykonanie elewacji wentylowanej z murem licowym z cegły


Chcę kupić materiały do elewacji wentylowanej z muru cegły ręcznie formowanej. Wełna 10 cm + pustka 2cm. Ściany domu z betonu komórkowego HH. Chcę zamówić produkty polecane przez polskiego dystrybutora materiałów do ścian wentylowanych, poleca on takie produkty:
1. Czy kotwy wkręcane ze stali nierdzewnej (4mm) dł. 22cm, widoczne na zdjęciu będą odpowiednie?
2. Jakie zastosować kołki do betonu komórkowego, dystrybutor poleca te na zdjęciu 4ALL?
3. Mój wykonawca proponuje mi zastosowanie prętu ocynkowanego 6mm i kołków mosiężnych.
4. Czy może mi Pan poleci jakieś inne kotwy, jednak potrzebuję dokładnej nazwy produktu by ją odnaleźć gdyż zamówienie składam przez internet lub ewentualnie mogę sprowadzić produkt z Niemiec.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane elewacje wentylowane mury licowe porady inwestorom porady wykonawcom

Jakub Ktemat nr 308-2046
visibility czytano 464 razy

Pozostawienie na zimę muru z bloczków Porotherm klejonych pianką


Witam,
Mam pytanie o sposób zabezpieczenia ścian budynku na zimę. Ściany zbudowane z cegły porotherm metodą dryfix na piankę. W ścianach widoczne są przerwy rzędu < 1mm. Ponieważ prawdopodobnie nie zdążę zrobić ocieplenia na zimę chciałbym się dowiedzieć czy jest jakiś środek którym mógłbym uszczelnić ściany tak by nie było prześwitów ale jednocześnie by można było go łatwo nanieść (na przykład poprzez pomalowanie)?
Pozdrawiam
Jakub

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego domy murowane mury porady inwestorom

Arek Czerskitemat nr 308-2050
visibility czytano 362 razy

Roboty murowe, tynkowe i betonowe podczas upałów


Szanowny Panie Jerzy
Często Pan pisze w poradach oraz to samo jest na kartach technicznych różnych produktów (kleje, masy samopoziomujące, szpachlówki, jastrychy itd) że nie wolno używać w temperaturach wyższych niż 30 C a nawet 25 C. Dlaczego tak jest i o co chodzi?
Z góry dziękuję za odpowiedź,

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli budownictwo komunalne budownictwo mieszkaniowe budownictwo przemysłowe budownictwo sportowe budynki gospodarcze budynki zabytkowe budowa domu jednorodzinnego porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

rjazwiectemat nr 308-2060
visibility czytano 356 razy

Próba maskowania czerpni i wyrzutni powietrza wentylacyjnego


Chciałbym estetycznie zamaskować czerpnię i wyrzutnię powietrza do wentylacji mechanicznej. Na elewacji będę miał płytki ceglane. Pod nimi 20 cm styropianu.
Wymyśliłem, że mógłbym zamaskować te brzydkie otwory tak żeby wyglądały jak tradycyjne otwory wentylacyjne w ścianach szczytowych domów ceglanych wykonane z muru ażurowego. Proszę o rady jak poprawnie wykonać taką maskownicę.

Rysunek A pokazuje planowany wygląd tego rozwiązania. Prześwitów jest 12 na każdy z maskowanych otworów. Każdy prześwit ma wymiar 5x7 cm co sumarycznie daje 420 cm2 otworów wentylacyjnych. Kanał fi 200 który będzie tam wyprowadzony ma ok 314 cm2 przekroju więc ta maskownica nie będzie raczej powodowała tłumienia.

Rysunek B pokazuje konieczne poszerzenie kanału (nie da się estetycznie rozłożyć wystarczających otworów na powierzchni przekroju kanału). Poszerzenie ma kołnierz do przykręcenia płyty nośnej dla cegieł. Płytę nośną planuję zrobić z płyt cementowych (Siniat Bluclad lub Siniat Hydropanel). Planuję wykonać to tak, żeby powierzchnia płyty była zlicowana z powierzchnią warstwy zbrojonej na styropianie. Poszerzenie ma mieć na dole podwyższony brzeg, który będzie kierował ewentualne skropliny lub opad atmosferyczny do rynienki wychodzącej przez fugę pomiędzy cegłami ok 5 cm poza powierzchnię elewacji. Płytę nośną od strony wewnętrznej planuję zabezpieczyć dodatkowo np. preparatem Soprema Aslan Flashing (żywica poliuretanowo - bitumiczna).
Nie mogę się zdecydować z czego zrobić tą część poszerzenia o kształcie ściętej piramidy.
Waham się pomiędzy blachą ocynkowaną a płytą cementową zabezpieczoną Aslanem.
Z blachy ocynkowanej łatwiej będzie wykonać okapnik wystający poza elewację. Łatwiej też zrobić kołnierz do przymocowania płyty do której będą klejone płytki.
Które rozwiązanie by Pan polecał? Czy może jeszcze inny sposób

Na rysunku C przekrój przez ścianę (1 styropian, 2 mur, 3 otulina rury, 4rura). Wykonawca wentylacji powiedział, że standardowo dają przez mury rurę sztywną ocynkowaną w otulinie 5cm (styropian lub wełna, ale on poleca wełnę - czy ma rację?) Czy otulina rury powinna sięgać do samego poszerzenia, czy powinna się kończyć na równo z murem?

Sztywna rura generuje pewien problem wykonawczy. Bardzo ciężko będzie zgrać położenie maskownicy (okapnik w fudze) z położeniem płytek ceglanych. Rura spiro dałaby możliwość delikatnej korekty położenia maskownicy. Czy zamiana sztywnej rury na spiro to akceptowalny kompromis? Jeśli nie to prawdopodobnie trzeba będzie robić otwory wentylacyjne dopiero gry ekipa kładąca płytki dojedzie już od dołu do tego poziomu.

Gdzie powinna być siatka zabezpieczająca przed owadami? Na tylnej ścianie płyty do której będą przyklejane płytki ceglane, czy może można ją zrobić wewnątrz kanału już po stronie strychu w wyjmowanej ramce? Czy widzi Pan jakieś inne problemy na które nie zwróciłem uwagi?

Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego elewacje ocieplenia czerpnie wyrzutnie porady inwestorom porady architektom

Maratontemat nr 308-2074
visibility czytano 202 razy

Remont błędnie zbudowanego domu


Podczas remontu pojawił się następujący problem. Poziom tarasu znajduje się 27 cm powyżej ściany fundamentowej. To oznacza, że tyle samo mam zasypanej ściany domu. Teren domu jest ze spadkiem i widać, że były właściciel chciał w ten sposób wyrównać poziomy tarasu i posadzki. Mam już zamówioną stolarkę okienną łącznie z drzwiami tarasowymi z niskim progiem. Czy można uratować sytuację? W przyszłości do tej ściany będzie dostawiony ogród zimowy nieogrzewany, ale nie na całej szerokości.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze hydroizolacje fundamenty mury porady wykonawcom porady inwestorom remonty

Tomasztemat nr 308-2075
visibility czytano 304 razy

Murowanie i impregnacja ścian z bloków piaskowca


1. Jakimi parametrami powinna charakteryzować się zaprawa murarska przy murowaniu jednowarstwowych ścian nadziemia o gr. 40 cm z bloków piaskowca nieogrzewanego budynku parterowego?
2. Jakimi parametrami powinien charakteryzować się preparat do hydrofobizacji muru z piaskowca przed działaniem czynników atmosferycznych?

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: mury mury i murki ogrodowe mury licowe piaskowiec porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom elewacje

Sylwia.La.temat nr 308-2082
visibility czytano 531 razy

Połączenie ścian działowych z nośnymi z betonu komórkowego


Dzień dobry,
w czasie murowania ścian działowych okazało się, że jedną ze ścian musimy przesunąć względem wmurowanych w ścianę nośną łączników. Za pomocą jakich wkrętów można przymocować nowe łączniki do ściany nośnej z betonu komórkowego?
Widziałam w jednym z tematów, że poleca Pan "wkręty samonośne śrubowe o dużym skoku gwintu" ale ciężko jest znaleźć taki produkt.
Czy wystarczające będzie zastosowanie wkrętów z pierwszego zdjęcia, na przykład mocując je w każdej warstwie ściany?
Czy lepiej byłoby kupić produkt ze zdjęcia nr 2 (wkręty do betonu porowatego) lub 3 (wkręty w komplecie z tuleją metalową)?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ściany działowe mury porady inwestorom porady wykonawcom

Bociek1313temat nr 308-2106
visibility czytano 827 razy

Fuszerka montera instalacji sanitarnych w domu jednorodzinnym


Witam panie Jerzy,
pozwolę sobie prosić Pana o weryfikację poczynań instalatorów. W załączniku przesyłam kilka zdjęć. Mam obawy, czy aby na pewno instalacja jest wykonana poprawnie.
Zdjęcie 1 - przedstawia kompletny rozdzielacz do zasilania grzejników na poddaszu. Czy jest to poprawnie zmontowane, podejścia, rodzaje zaworów, etc.., czy widzi tutaj Pan jakieś błędy wykonawcze? Pomijam specyfikację samego rozdzielacza i wyposażenia, którego parametrów nie znam. Jedna z rurek zasilania była za krótka i wykonawca połączył ją złączką.
Zdjęcie 2 - rozdzielacz do wody zimnej i ciepłej oraz rozdzielacz do podłogówki na poddaszu.
Zdjęcie 3 - podłączenie cyrkulacji łazience. Mam obawy, czy można tę kształtkę pozostawić w ścianie. Dodatkowo wykonawca wykonał jedno podejście pod dwie baterie umywalkowe, twierdząc, że tak będzie lepiej, a rozdział można wykonać na zaworkach.
Zdjęcie 4 - Montaż stelaża WC, pionowa, szara rura to rura do wywiewki kanalizacyjne. Podejścia są pod stropem w piwnicy. Tutaj instalator wykonał jedno podejście do WC, umywalki, pralki i kondensatu z pieca (rura do pieca ma iść w izolacji podłogi - piec oddalony ok. 2m od tego pionu kanalizacji) Do umywalki i pralki rura 50mm. Czytałem, że pralki o załadunku powyżej 6kg (a są i 12kg) powinny mieć rurę 75mm. Więc, pytanie, czy te wszystkie "odbiorniki" mogą być tak zorganizowane.
Zdjęcie 5 - Instalator chciał osadzić kształtki na pianie montażowej, zaproponowałem masę naprawczą Ceresit CD25. Instalator proponuje wypełnić, pozostałe puste przestrzenie, bruzdy, pianą do lica mury. Tynki jak widać są już wykonane.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego instalacje wody zimnej instalacje c.w.u. instalacje c.o. porady inwestorom


 
 
15
   ...  
5
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.