porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 140


 
 
15
   ...  
7
 
6
 
5
 
4
 
3
   ...  
1
 
 
Saper75temat nr 308-1638
visibility czytano 382 razy

Wzmocnienie napraw wykonanych zaprawą murarską


Przygotowuję otwory okienne pod montaż okien, w ścianach z silikatów. (Silikaty murowane na grubą spoinę na poziome i pionowe fugi). Większe wpusty otworu wypełniłem zaprawą taką samą jaka była użyta do murowania, tradycyjna cementowo wapienna. Do wyrównania użyłem zaprawy Silmur M10. Przed nakładaniem Silmuru silikaty moczyłem kilkukrotnie (ok 5-6) wodą, przy użyciu pędzla. Cześć otworów po wyrównaniu skropiłem jeszcze raz wodą a część nie. Silmur na tych powierzchniach które po nałożeniu skropiłem wodą jest twardy jak silikat, a tam gdzie nie skropiłem jest twardy ale nie aż tak i po mocnym tarciu paznokciem można żłobić rysy. Powierzchnia w miarę mocna i raczej nie pyli. Moje niedopatrzenie że nie przykryłem lub nie skropiłem wszystkich powierzchni po nałożeniu zaprawy wyrównującej. Powierzchnie nie skropione są na zdjęciach bielsze od skropionych. Moje pytanie: czy mogę czymś zagruntować ten Silmur M10 żeby dodatkowo związać i zagruntować te powierzchnie przed montażem okien, jeśli tak to czym? Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego mury porady inwestorom

andwawtemat nr 308-1661
visibility czytano 407 razy

Popękane ściany fundamentowe po zimie


Dzień dobry,
jesienią ubiegłego roku wymurowałem wraz z teściem ściany fundamentowe po czym naniosłem na nie Bornit Unibit w dwóch warstwach (plus gruntowanie). Murowanie jak i nakładanie emulsji było rozciągnięte na przełomie kilku miesięcy gdyż robiliśmy to w wolnym czasie oraz przy sprzyjającej pogodzie. Mimo to były dni gdy kończyliśmy murowanie przy temp. bliskiej 0 więc w nocy było pewnie poniżej. Do tego część bloczków była mokra. Ściany stały nie zasypane do wiosny br. kiedy to dokończyłem nakładanie emulsji (zwłaszcza na łączeniu ścian z ławą) a dopiero kilka tygodni temu dokończyłem montaż XPS oraz zasypywanie. Podczas zagęszczania zauważyłem pęknięcia ścian - częściowo w fugach a częściowo samych bloczków, na całej wysokości ścian. Znalazłem je w 5 miejscach - zarówno na ścianach zewn. jak i wewn. Odkopałem ławę przy jednym z pęknięć - jest nienaruszona.
Ściany wymurowane są z 6 warstw bloczka, na ławach 40x60 wylanych w folię w gruncie z częściowymi szalunkami. Między ławą i bloczkami położyłem membranę PVC Mauer 1 mm którą przy nakładaniu emulsji na ściany odcinałem by nie wystawała poza bloczki w celu dokładnego nałożenia emulsji na styku ściany i ławy - ale to dopiero niedawno więc w okresie zimowym ten fragment nie był pokryty emulsją.
Czy te pęknięcia są niebezpieczne? Proszę o radę, co można z nimi zrobić...

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom

januk87temat nr 308-1667
visibility czytano 852 razy

Budowa fundamentu domu przed półtoraroczną przerwą w robotach


Witam.
Mam kilka pytań odnośnie fundamentów i prac ziemnych. Budowę planuję zacząć za miesiąc, jestem zmuszony podzielić ją na kilka etapów tak więc po wykonaniu fundamentu będzie on stał nie obciążony około półtora roku. Dopiero później zostaną wykonane mury, strop, dach i rynny.

1. Teren
Posiadamy działkę z lekkim spadem. Jak to ugryźć - czy lepiej kopać pod ławy czy może usunąć całą ziemię spod budynku? Dodam że strona położona niżej będzie podniesiona tak by była wyżej około 50 cm niż poziom drogi. Ponieważ przód działki będę podnosił to ściana fundamentowa na przodzie będzie miała około 1,2 m a z tyłu budynku od północy jakieś 30 - 40cm. Powyżej mnie mam jednego sąsiada. Pomimo iż podczas obecnej pogody nigdzie woda na działce nie stała to trochę obawiam się zalewania od góry i muszę pomyśleć jak odebrać ewentualną nadwyżkę wody? Z odwiertów wynika że teren jest skalisty, z resztą było to dobrze widać przy kopaniu studni. Wydaje mi się że lepiej zebrać całą górę i trochę z dołu bo obniży to ryzyko zasypywania się fundamentów podczas prac i po prostu chyba generalnie będzie wygodniej.

2. Wykonanie
Projekt przewiduje beton podkładowy C8/10 o grubości 10 cm. Czy taki beton też w jakiś sposób trzeba szalować czy jeśli wykop będzie w miarę ok to można to zrobić bez szalunku? Kolejna warstwa według projektu to 2 razy papa termozgrzewalna na to szalunek zbrojenie i beton. Trzeci etap to ponowne szalowanie i wylanie ściany fundamentowej. Lepiej zrobić jak projekt nakazuje czy może izolację poziomą dać między ławą a ścianą fundamentową zamiast między betonem podkładowym a ławą?

3. Uziom
Gdzie najlepiej umieścić bednarkę? Czy zatapia się ją w ławie czy może w betonie podkładowym? Jest to raczej praca dla elektryka czy poziom trudności nie jest zbyt duży i poradzi sobie z tym ekipa od fundamentu?

4. Hydroizolacja
Jeśli wszystko będzie robione w szalunkach to chciałbym na całości zrobić hydroizolację pionową używając masy kmb. Czy to poprawne wykonanie?

5. Izolacja termiczna pionowa
Planuję zastosować płyty xps. Teraz pytanie skoro fundament będzie miał miejscami do 1,3m to odkąd zaczynać izolację termiczną? Czy wystarczy metr wysokości? Izolację termiczną planuję zamontować na kleju punktowo czy to dobry pomysł czy może lepiej dokładnie przykleić ją do fundamentu tak jak np robi się to przy kładzeniu płytek gdzie klej powinien być rozprowadzony na całej powierzchni?

6. Czas
Skoro fundament będzie stał przez ponad rok to czy warto już teraz robić chudy beton czy lepiej się wstrzymać i zrobić później? Czy warto zabezpieczyć ścianę fundamentową od góry na ten okres?

7. Beton podkładowy
Od dawna się zastanawiam jak to jest z tym chudym betonem. W przypadku kiedy ma on 10 cm grubości jak przewiduje to projekt to przecież pod ciężarem fundamentu i reszty domu taki beton na pewno pęknie co za tym idzie może zostać uszkodzona izolacja pozioma z papy.

8. Słupy i zbrojenie
Zastanawiam się jak rozwiązać ten problem z racji iż mam kilka słupów których zbrojenie będzie wystawać z fundamentów dosyć wysoko a nie chcę tego tak zostawić na rok. Czy można wypuścić krótsze zbrojenie i się dowiązać w kolejnych etapach? Czy może to nie najlepszy pomysł? Chodzi mi tu o 3 sprawy bezpieczeństwo, ewentualną korozję i ostatnia opcja którą również biorę pod uwagę to obcięcie i kradzież.

Zapewne niektóre sprawy poruszone są w książce ale niestety nie mam do niej teraz dostępu.
pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy murowane fundamenty hydroizolacje ocieplenia porady inwestorom

DragMZtemat nr 308-1674
visibility czytano 299 razy

Termomodernizacja 30-letniego domu


Dzień dobry,
noszę się z zamiarem termomodernizacji 30-letniego domu z poddaszem użytkowym:
- dom murowany, ściany trójwarstwowe: pustak / wełna / pustak (pustaki z keramzytobetonu),
- w całości podpiwniczony,
- ogrzewanie elektryczne na parterze + kominek (bez płaszcza wodnego),
- na piętrze ogrzewanie to wylot powietrza ogrzanego przez kominek do trzech pomieszczeń.
Dom budowany był na zasadzie wolnej amerykanki, czyli projekt stanowił głównie informację o tym w którym miejscu mają stać mury. W czasie budowy dokonano zarówno zmiany ogrzewania jak i doboru materiałów. Posiadam jednak dostęp do wiarygodnego źródła informacji o zastosowanych technologiach i materiałach więc jestem w stanie podać więcej szczegółów.
Przede wszystkim chciałbym rozwiązać następujące problemy:
- w łazience na parterze regularnie pojawia się pleśń między płytkami na ścianach oraz na suficie,
- zbyt wysokie rachunki za prąd używany do ogrzewania,
- brak grzejników na piętrze
Przechodząc do pytania - jakie kroki należy podjąć aby określić niezbędne prace? Czy i w jakim zakresie można liczyć na Pańską pomoc?
Zakładam, że punktem wyjścia mogłyby być tutaj analizy c-w. Prawdopodobnie nie będę w stanie podać współczynnika przenikania ciepła dla użytych pustaków ponieważ w czasie budowy nie zadbano o uzyskanie tej informacji.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne docieplenie domy energooszczędne fizyka budowli termorenowacja porady inwestorom

dsladektemat nr 308-1687
visibility czytano 312 razy

Kiedy można murować na stropie betonowym?


Murowanie na stropie
Jako że nie znalazłem konkretnej odpowiedzi jak długo trzeba odczekać żeby zacząć murować na stropie, to chciałbym zapytać z czego wynika czekanie 7/14/28 dni? Nie mówię o obciążeniu paletami, tylko o samym murowaniu. Dla przykładu: strop został zalany przez firmę (gruszka/wyciąg). Zgodnie z informacjami uzyskanymi z betoniarni użyty cement to Górażdże CEM II BS/42,5 N. Patrząc na kartę http://www.polskibeton.pl/download/cement/cement_portlandzki_zuzlowy_pn_en_197_1_cem_iib_s_425n/karta_katalogowa.pdf widzę, że po 28 dniach osiągnie on zgodnie z normami 42,5 do 62,5 MPa (wynik z laboratorium, 54,MPa) co zgodnie z ich wykresem przedstawia się
1 dzień min 14,2/42,5=34% max 14,2/62,5=23%
2 dzień min 21,3/42,5=50% max 21,3/62,5=34%
3 dzień min 28,1/42,5=66% max 28,1/62,5=44%
5 dzień min 33,1/42,5=77% max 33,1/62,5=52%
7 dzień min 36,5/42,5=85% max 36,5/62,5=58%
z tego wynika że po 7 dniach ma wytrzymałość na ściskanie od 85% min normy do 58% max normy. Wiec jaki jest sens czekania dłużej niż 7 dni? Wiadomo że to warunki laboratoryjne, ale przy obecnych temperaturach 20C, oraz pielęgnacji przez podlewanie + folia, te wyniki aż tak nie powinny odbiegać.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego mury porady inwestorom stropy uszkodzenia

Sylwia.La.temat nr 308-1717
visibility czytano 402 razy

Hydroizolacja w strefie cokołu, gdy ściany przesunięte względem fundamentu


Dzień dobry,
proszę o podpowiedź odnośnie dalszych etapów prac. Mamy wykonany fundament monolityczny- z obu stron jako hydroizolacja zostały nałożone 2 warstwy masy KMB, od środka membrana kubełkowa, z zewnątrz termoizolacja i membrana kubełkowa.
Została wymurowana jedna warstwa ścian nośnych (Solbet, gęstość 600, grubość 24 cm).
Miejsca słupów zostały zaizolowane szlamem mineralnym sztywnym.

Na jaką wysokość należy wybetonować słupy a następnie zagruntować słupy i ściany nośne? Czy 10-15 cm wystarczy, aby poprawnie połączyć hydroizolację poziomą i pionową? Poziom betonu podkładowego będzie na równo z górną krawędzią ścian fundamentowych.

W kilku miejscach ściany nośne wystają poza obrys ścian fundamentowych (np. z jednej strony ściana nośna wystaje nad ścianę fundamentową 1 cm, z drugiej ściana nośna jest cofnięta względem fundamentowej o centymetr) - widoczne na zdjęciu. W jaki sposób wykonać w takim miejscu hydroizolację?

Rozumiem, że prawidłowa kolejność prac to:
-zagruntowanie na wysokość 10-15 cm(?) ścian nośnych oraz słupów,
-nałożenie dwóch warstw masy KMB z zakładem 10 cm na starą część hydroizolacji na ścianach fundamentowych,
-przyklejenie dylatacji ze styropianu EPS grubości 1 cm,
-ułożenie membrany kubełkowej kubełkami do góry, z zakładem 20 cm,
-beton podkładowy (zawibrowanie, zatarcie na ostro, pielęgnacja- zakrycie folią na 7 dni)

Czy nałożenie hydroizolacji na beton podkładowy można wykonać po zakończeniu murowania ścian nośnych i wykonaniu stropu, żeby uniknąć uszkodzenia hydroizolacji podczas prac?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje mury porady inwestorom

diakon88temat nr 308-1740
visibility czytano 572 razy

Wybór i kontrola wykonawcy ociepleń domu


1.Na co zwrócić uwagę przy wyborze ekipy do ocieplenia domu i zrobienia tynku?
2. Jak już wybiorę to na co zwracać uwagę podczas prac?
3. Jak składować na podwórku materiał szczególnie klej i styropian?
4. Czy ściany powinny być zagruntowane?
5. Jak prawidłowo zaizolować miejsca gdzie przez styropian będzie wychodzić kabel?
6. Szczelinę między deskami a styropianem zostawić 2cm i wtopić pas siatki stalowej w klej a drugi koniec przybić do desek? Tak będzie prawidłowo zrobiona szczelina wentylacyjna? Wełnę mam 2 cm od desek na poddaszu.
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ocieplenia porady inwestorom

Iskierkatemat nr 308-1779
visibility czytano 346 razy

Jak przywrócić poprawność hydroizolacji poziomej HDPE


Wykonujemy hydroizolację podłogi na gruncie. Zrobiliśmy podcięcie ściany i widoczna jest pozioma izolacja HDPE. Niestety wykonawca folię nie położył dokładnie i w niektórych miejscach nie ma ciągłego połączenia, w jednym miejscu nawet brakuje 2 cm. Pionowa izolacja fundamentu nie jest wykonana prawidłowo.
1. Czy komin murowany z czerwonej cegły, także bez problemu możemy podciąć by dostać się do folii?
2. Jak zapewnić ciągłość izolacji na fundamencie?
3. Jak uszczelnić folie HDPE w miejscach gdzie powstały dziury, a mają być obsadzone okna?

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze hydroizolacje mury porady inwestorom

MPPtemat nr 308-1813
visibility czytano 314 razy

Hydroizolacje fundamentu w czasie przymrozków


Panie Jerzy,
niestety harmonogram prac na budowie wylądował jakiś czas temu w koszu. Z początkiem lipca rozpoczęto starania o kredyt na budowę, w międzyczasie wystartowały roboty przygotowawcze - tyczenie budynku, wycinka drzew i krzewów, zebranie humusu oraz w późniejszym terminie wykopy - w sierpniu. W tym miejscu prace zostały wstrzymane, w oczekiwaniu na kredyt. Umowa na kredyt podpisana dopiero pod koniec września. Podjęto decyzję o kontynuacji budowy - szalowanie chudziaka, zgrzewanie papy, szalowanie ław fundamentowych oraz ich wylanie prawie 3 tygodnie temu. Aktualnie końcówka murowania ścian fundamentowych z bloczków betonowych, prawdopodobne zakończenie w poniedziałek, łącznie z zalaniem kilku rdzeni żelbetowych. Wieńca nad ścianami w projekcie brak. Wszystkie prace prowadzone siłami własnymi.

Dalsze prace przewidują hydroizolację masą KMB [Izohan WM]. I tu pojawia się problem - niestety, jest już zakupiona, aktualnie przechowywana w garażu, temperatura póki co nie spadła poniżej 5st. C., jednak na początku grudnia takie temperatury są już niemal pewne.
Zastanawiam się nad możliwościami wykorzystania KMB i kolejnością kolejnych prac. Pierwszy pomysł to jak najszybsza izolacja fundamentów masą od wewnątrz, obłożenie folią oraz zasypanie z zagęszczeniem, natomiast od zewnątrz jedynie folia kubełkowa kubełkami do ściany oraz wstępne zagęszczenie [jednocześnie z zagęszczeniem wewnątrz] i powrót do tematu izolacji wiosną [przy okazji byłyby gotowe mury parteru i zapewniona możliwość zaizolowania strefy cokołowej].
Drugi pomysł to zmagazynowanie KMB do wiosny do użycia na podłogę na gruncie i użycie izolacji w wersji zimowej po wyschnięciu fundamentów, jednak jest to bardzo problematyczne z uwagi zarówno na cenę wersji zimowej, jak i małe możliwości kontroli temperatury przechowywania].
Czy mogę liczyć na Pana poradę, żeby wyjść na prostą, a przede wszystkim z ziemi?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane fundamenty hydroizolacje porady inwestorom

Jakub Ktemat nr 308-1819
visibility czytano 477 razy

Bloczki silikatowe czy ceramika poryzowana?


Mam dylemat co do wyboru materiału ściany mojego domu: ceramika poryzowana czy bloczki silikatowe? Czy mogę prosić o krótką opinię, która z tych wersji Pana zdaniem jest lepsza? Albo raczej - jakie wady i zalety każdego z tych rozwiązań Pan widzi?
Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: ceramika poryzowana silikaty porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom mury ściany ściany działowe ściany nośne ściany szczytowe


 
 
15
   ...  
7
 
6
 
5
 
4
 
3
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.