porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 140


 
 
15
   ...  
12
 
11
 
10
 
9
 
8
   ...  
1
 
 
Aneta Sz.temat nr 308-565
visibility czytano 237 razy

Jak szybko osuszyć dom po powodzi?


Szanowny Panie,
W wyniku powodzi w czerwcu br. mój dom uległ zalaniu (piwnica 210 cm, parter 90cm). Budynek ma 15 lat, budowany jest z pustaków hasiowych pomiędzy którymi znajduje się warstwa izolacyjna z wełny mineralnej w arkuszach (ściany zewnętrzne). Tynki w większości już zostały skute, podłogi zerwane, a w zewnętrznych murach nawiercone otwory - tak nam doradzono. Niestety nikt nie potrafi doradzić co i jak zrobić aby wysuszyć mury. Czy może usunąć mokrą wełnę spomiędzy murów ale jak? W jaki sposób doprowadzić dom do stanu sprzed powodzi?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe elewacje wentylowane osuszanie bydynków porady inwestorom

Cezary Wielowskitemat nr 308-574
visibility czytano 522 razy

Parkiet, a ogrzewanie podłogowe - jakie skutki?


Wiadomo że drewno jest izolatorem ale czy na tyle aby znacząco ograniczać sprawność ogrzewania podłogowego. czy tylko opóźni nagrzanie pomieszczeń ? W jakim stopniu dochodzi do sprzeczności? Mam na myśli prawdziwe drewno np 15 mm klejone warstwowo.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne audyty energetyczne budowa domu jednorodzinnego podłogi wspomaganie projektowania porady architektom porady inwestorom

Gitestemat nr 308-632
visibility czytano 264 razy

Pianka PU dobra na wszystko?


Niskoprężna pianka poliuretanowa... Mam wrażenie, że to ulubiony produkt większości wykonawców. Co więcej, sporo z nich używa jej gdzie popadnie jakby to było "lekarstwo na całe zło".

Przykłady użycia (niekoniecznie poprawne) z jakimi ja się spotkałem to:
- wypełnianie przestrzeni między stolarką okienną i drzwiową a konstrukcją budynku (zarówno drewnianego jak i murowanego),
- osadzanie drzwi wewnętrznych na piankę (sama pianka bez kotwienia wkrętami do ściany),
- przyklejanie styropianu do muru podczas ocieplania,
- przyklejanie styropianu do ściany fundamentowej,
- "łapanie" na piankę wszelkiej maści rur instalacyjnych kładzionych na podłodze.

W jakich konkretnych zastosowaniach budowlanych można ją wykorzystać a w jakich kategorycznie nie? O czym należy pamiętać jeśli już zamierzamy ją użyć?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze pianka PUR porady inwestorom porady wykonawcom

lukasz89k1temat nr 308-635
visibility czytano 133 razy

Co do zaprawy murarskiej: wapno czy plastyfikator?


Dom murowany tradycyjnie tzn. na zaprawie. I moje pytanie: co lepiej dawać do zaprawy i w jakich proporcjach? Tzn. wapno czy plastyfikator? Co lepsze?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego mury mury licowe porady inwestorom porady wykonawcom

Beatatemat nr 308-638
visibility czytano 765 razy

Co pod murem na fundamentach i betonie podkładowym?


Po przeczytaniu kilku porad, zastanawiam się czy poniższe rozwiązanie hydroizolacji poziomej na ścianach fundamentowych a pod ściany nośne oraz na betonie pod podłogę na gruncie a pod ściany działowe będzie poprawna?
Budynek parterowy, planowane zakończenie SSO w połowie listopada a wznowienie prac na wiosnę przyszłego roku.
1) Na ławie jest położona papa polimerowo-bitumiczna modyfikowana SBS 4mm, na fundamencie po 2-ch stronach jest masa KMB. Przyklejono płyty XPS i zakryto folią kubełkową. Beton pod podłogę na gruncie został wylany na równo z fundamentem. Obawiam się, że nie ma prawidłowego zagęszczenia pospółki. By nie zniszczyć płyt XPS zgrzewając papę, myślę o położeniu na fundamencie masy KMB i na tym murować ściany nośne. W jednej z porad (629) napisał Pan „…na papie przed murowaniem nanieść jedną warstwę masy z grupy hydroizolacje polimerowo-bitumiczne bezrozpuszczalnikowe przy zużyciu 1,5 kg/m2, ale w wersji z wypełniaczem włóknowym i w niej zatopić siatkę szklaną z grupy BSO - siatki zbrojące szklane tylko na szerokość muru. Przed murowaniem na tej hydroizolacji należy położyć jedną warstwę folii PE 0,2 mm - też tylko na szerokość muru.” Czy można pominąć papę, siatkę szklaną i zastosować tylko masę KMB w 2-ch warstwach? Czy warstwę folii PE koniecznie trzeba zastosować? Czy jednak położyć tylko papę bitumiczną modyfikowaną SBS samoprzylepną na szerokość fundamentu i murować ściany nośne?
2) Pod ścianami wewnętrznymi (działowymi) położyć papę polimerowo-bitumiczną 4 mm samoprzylepną wystającą po obu stronach ściany po 15 cm, ponieważ boję się że podczas prac murarskich mogą uszkodzić masę KMB, a nie wiem w jaki sposób można ją zabezpieczyć przed uszkodzeniem, więc decyzja, że będzie papa.
Jeżeli na fundamencie będzie masa KMB lub tylko papa samoprzylepna na szerokość fundamentu, to należy stosować taśmę lub klin bitumiczny tylko na styku ściany nośnej i betonu pod podłogę, czy na łączeniu wszystkich ścian też działowych z betonem?
Cała hydroizolacja betonu pod podłogę będzie z masy KMB. Wykonanie tych prac w następnym roku.
Proszę o wskazanie prawidłowego rozwiązania hydroizolacji, które jednocześnie nie uszkodzi płyt XPS. Z góry dziękuje i pozdrawiam.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze mury porady inwestorom hydroizolacje podłogi

Mirosław Małektemat nr 308-705
visibility czytano 384 razy

Wykwity na pustakach ceramicznych w murze


Panie Jerzy ok 2 tyg. temu wzniesione były mury z pustaka ceramicznego U220, do zaprawy dodawany był zalecany przez Pana środek Neoplast 124. Ostatnio na murze zaobserwowałem białe wykwity, czy to jest normalne? czy należy to jakoś zwalczyć? Najwięcej ich widać na pierwszej warstwie muru zarówno od zew jak i od wew. Wykwity też sporadycznie widoczne są na wyższych partiach mury. Hydroizolacja wykonana była na betonie podkładowym pozioma, a później pionowa na ławie oraz bloczkach betonowych z obu stron. (Fundamentflex - Bornit). Dodatkowo przed położeniem pierwszej warstwy U220 podłożono folię PE. Załączam zdjęcia poglądowe
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze mury porady inwestorom

Nestatemat nr 308-706
visibility czytano 304 razy

Jaki tynk na beton komórkowy?


Witam,
Chciałbym zapytać jaki będzie najlepszy rodzaj tynku na ściany wewnętrzne dla bloczka komórkowego Ytong 24cm. Bloczki są układane na zaprawie cienko-spoinowej, w pionie na pióro - wpust czy zatem dobrym pomysłem jest przed nakładaniem tynku nałożyć siatkę wzmacniającą zatopioną w kleju aby nie pojawiły się żadne pęknięcia?
Dziękuję za odpowiedź
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tynki cem-wapienne tynki gipsowe tynki tynki wewnętrzne porady inwestorom

lukasz89k1temat nr 308-711
visibility czytano 34 razy

Zamiana materiału ściany garażowej


Takie pytanie bo w analizach w garażu w części mieszkalnej mam cegłę sp1 Przecław gr 25 cm - czy może być MAX Przecław jak mam wykonane ściany zewnętrzne i nośne? czy to mi zmieni coś w analizach bardzo proszę o odpowiedź.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego mury porady inwestorom

Marcin-Wojtemat nr 308-733
visibility czytano 436 razy

Błędnie wymurowana ściana 3-warstwowa


Witam,

chciałbym spytać o pewną kwestię która bardzo mnie męczy i nie daje spokoju a związaną ze ścianą trójwarstwową w moim budowanym domu. Konstrukcja ściany to silka 18 cm + 15 cm styropian grafitowy + cegła klinkierowa 12 cm. Dodam że dom jest w stanie surowym zamkniętym tak więc ściany już stoją.

W trakcie budowy firma która realizowała prace budowlane pomurowała ściany tak że między warstwą nośna a styropianem zostawili pustkę około 1-3 cm, w projekcie była ta pustka miedzy styropianem a warstwą elewacyjną. W początkowym etapie tego nie zauważyłem a szczerze mówiąc to jakoś nie wydało mi się istotne tym bardziej że nie jestem budowlańcem i mam mgliste pojęcie o zasadach budownictwa. Teraz kiedy zapoznałem się z Pana książką uświadomiłem że to chyba błąd. Wydaje mi się że to osłabi działanie izolacyjne styropianu gdyż ciepło z domu będzie ogrzewało pustkę i mimo że potem jest styropian to powietrze pewnie przez nieszczelności będzie się ochładzać. Zastanawiam się czy rzeczywiście to jest taki wielki problem i co można z tym zrobić. Myślałem o wypełnieniu tej pustki granulatem styropianowym lub pianką tylko nie wiem czy to ma sens i jak można to wykonać?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy wykonawcze mury licowe porady inwestorom

Maciejtemat nr 308-784
visibility czytano 460 razy

Czy bloczki silikatowe, to dobry materiał na ściany?


Witam, mam problem z wyborem materiału do murowania a nie znalazłem żadnej odpowiedzi w pytaniach z BDB. Sytuacja wygląda następująco: budowa stan zero bez chudziaka. Planowane murowanie wiosną/latem przyszłego roku. W projekcie są bloczki silikatowe i po zgłębieniu tematu materiał ten wydaje się dla mnie najbardziej atrakcyjny. Głównie ze względu na akumulacje ciepła/zimna, bardzo dobrą akustykę itd.
Niestety materiał ten to podobno tylko 3% udziału w rynku domów jednorodzinnych, a jak coś nie znane to oczywiście wszyscy mi to odradzają (znajomi po fachu z branży budowlanej). Spotkałem się również z wieloma sprzecznymi teoriami, np. skład silikatu: piasek, wapno woda czyli teoretycznie same naturalne składniki. A opinie słyszę typu: "jakiś wynalazek chemiczny, tragiczny dla zdrowia".

Kolejny problem, dużo poważniejszy to znalezienie ekipy. Mało kto wie o jakim materiale mowa podczas wstępnych rozmów, a nie za bardzo chcę aby ktoś uczył się nowego materiału na mojej budowie za moje pieniądze. A dodatkowo rozmowy kończą się całkiem gdy dany majster usłyszy masę pojedynczego bloczka.
Proszę o radę, czy warto się nadal upierać przy swoim, czy poddać się ogólnemu trendowi i wymurować dom z ceramiki bądź betonu komórkowego? Czy wymienione zalety silikatów i korzyści z nich płynące są realne czy jak zwykle wszystko to jedna marketingowa bzdura?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego mury porady inwestorom


 
 
15
   ...  
12
 
11
 
10
 
9
 
8
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.