porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 140


 
 
15
 
13
 
12
 
11
 
10
 
9
   ...  
1
 
 
Barytemat nr 308-374
visibility czytano 249 razy

Papa i emulsja pod mury na płycie?


W moim domu będzie wykonana płyta fundamentowa. Wykonawca na izolację poziomą (przed pierwszą warstwą bloczków silikatowych) chce użyć papy podkładowej 4,2 mm oraz dysperbit. Czytając książkę wiem, że dysperbit nie jest najlepszym wyborem. Jak poprawnie powinna wyglądać ta izolacja oraz jakich użyć produktów zamiast dysperbit-u?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje izolacje przeciwwilgotnościowe porady inwestorom

tomaszmumottemat nr 308-392
visibility czytano 900 razy

Kiedy ocieplać, a kiedy tynki wewnętrzne?


Czy można równolegle kłaść tynki wewnętrzne i ocieplenie budynku? Pisał Pan, że najpierw lepiej ocieplenie, a później tynki. Niestety trochę zaspałem i wyjdzie, że tynki będą w zasadzie na równi z ociepleniem, o ile nie będą odrobinę szybciej. Czy tynki dadzą radę wyschnąć jeśli ściana od zewnątrz będzie zamknięta 20cm styropianem i co się stanie jeśli jednak tynki będą najpierw?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego elewacje ocieplenia porady wykonawcom porady inwestorom

Piotr P.temat nr 308-396
visibility czytano 175 razy

Obsadzenie okna w ścianie 3-warstwowej


Jak powinno być montowane okno w ścianie trójwarstwowej?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego mury mostki cieplne mury licowe ocieplenia stolarka aluminiowa stolarka drewniana stolarka PCV porady architektom porady inwestorom

Michał D.temat nr 308-400
visibility czytano 362 razy

Siatki i farby chroniące przed elektrosmogiem


Ostatnio przeglądałem produkty firmy sto reklamowanej tutaj i pojawił się produkt: Sto-Abschirmgewebe AES - siatka zbrojąca z ochroną przed elektrosmogiem, choć z pojęciem elektrosmogu już się spotkałem, poczytałem trochę więcej badań i naukowcy niejednoznacznie wskazują na szkodliwe działanie (wiele badań dopiero startuje, także robimy za króliki doświadczalne). Czasem fale elektromagnetyczne mogą być groźne, czasem nie (mówimy o zastosowaniach w urządzeniach domowych, a nie wojskowych gdzie odpowiednia częstotliwość zabija). Naukowcy zgadzają się prawie wszyscy, że dzieci zamieszkujące przy liniach wysokiego napięcia mają dwukrotnie większą szansę zachorować na białaczkę (potwierdzono naukowo). Są nawet dyrektywy unijne, wskazania WHO, że elektrosmog jest uważany za potencjalnie czynnik rakotwórczy, czyli temat zauważony na świecie i choć wiele osób pewnie puka się w czoło, że znowu ktoś bredzi, ale z drugiej strony, kiedyś lekarze uważali, że lekarz rąk nie myje bo dżentelmen ma zawsze czyste ręce, a dokonywali operacji, jak wiemy nie było to najlepsze dla pacjenta, namawiali też do palenia papierosów, także znowu czas pokazał, że byli w błędzie. Podaję te dwa przykłady nie jako, negatywny przykład wiedzy lekarzy, ale dlatego, że człowiek wykształcony, może tak diametralnie się mylić. Nauka się zmienia i to co uważane za bezpieczne może okazać się z biegiem czasu nie aż tak bezpieczne. Wiele też mówi się o odpowiednim dobraniu roślin do domu, które w jakimś stopniu neutralizują wpływ elektrosmogu w naszym domu - jako najtańsza i wskazana opcja. I teraz pytania:

1. W takim wypadku jak i czy w ogóle chronić nasz dom, mieszkanie, produkt wyżej wymieniony nie należy do firmy krzak, a ma ona już jakąś renomę więc czy warto takie rzeczy stosować.
2. Czytając natrafiłem na farbę NoEM (w załączeniu karty i certyfikaty), co Pan o niej sądzi, warto myśleć o czymś takim?
3. A jak z kuchnią indukcyjną coraz bardziej popularną, która wytwarza najsilniejsze pole elektromagnetyczne z urządzeń w domu - z punktu fizyki jest się nad czym zastanawiać jeśli chodzi o wpływ na nasze zdrowie, czy lepsza jest ceramiczna, gdzie prąd też wytwarza fale. Czy gaz mimo wszystko jest optymalny?

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: mikroklimat smog

PiotrekZettemat nr 308-409
visibility czytano 174 razy

Błędy wykonawcze i projektowe, których być nie powinno


Jeszcze raz ja. Nie mogłem dodać więcej zdjęć w jednym problemie, więc pytam dalej.
1. Po betonowaniu na płycie balkonowej grub. 15 cm pojawiły się pęknięcia. Zbrojenie stanowią dwie siatki prętów średnicy 12 mm. Na balkonie będzie klejona papa. W jaki sposób zabezpieczyć te pęknięcia? Rysy mogły powstać na skutek zbyt małej otuliny. Co zrobić by tego uniknąć w przyszłości? (zdjęcie 1).
2. Zdjęcie 2+3+4 to przykład partactwa murarzy. Prawdopodobnie nie połączyli ściany ze słupem żelbetowym. Zamontowane drzwi są dość ciężkie. Od momentu przekazania mieszkania pojawia się problem z ich zamykaniem i pojawiły się pęknięcia widoczne na zdjęciach. Podejrzewam, że brak połączenia powoduje, że filarek się poddaje. Jak ratować to co jest, bez rozbierania połowy wykończonego mieszkania?
3. Wykonawcy zamocowali słupki od instalacji odgromowej w sposób widoczny na zdjęciu 5, aby nie dziurawić papy. Jak to powinno być poprawnie wykonane?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: akcesoria dachowe błędy projektowe błędy wykonawcze balkony mury stropodachy porady inżynierom porady architektom porady wykonawcom instalacje odgromowe

tomektemat nr 308-410
visibility czytano 156 razy

Folia PCV czy papa pod i nad ławą?


Czy może Pan opisać dlaczego folia fundamentowa nie może być stosowana jako izolacja pozioma ław? Mam problem z wykonawcą, który jest święcie przekonany, że ta folia łączy się trwale z izolacją pionową (izolacja pionowa zostanie wykonana z masy typu KMB polimerowo-bitumicznej). W hurtowniach handlowcy również wmawiają że to idealny produkt, ja jako kierownik budowy jestem tym który naczytał się książek i wymyśla naciągając inwestora na koszty i nadając ekipie więcej pracy. W dyskusji zaczyna brakować mi argumentów, a nie chcę być tym który twierdzi nie bo nie, bo 4 następnych kierowników będzie twierdzić, że można tę folie stosować i się połączy z izolacją pionową. Zaczynam się zastanawiać czy to mi się coś nie pomyliło. Jako ciekawostkę dodam, że u tego wykonawcy jeszcze przed studiami dorabiałem w wakacje jako pomocnik na budowie, a teraz go pouczam jak powinien robić. W załączniku przesyłam kartę techniczną produktu, o który pytam.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

GGtemat nr 308-420
visibility czytano 3890 razy

Chodniki, ścieżki, parking i podjazdy na działce


Czy mógłby Pan przybliżyć kwestie związaną z podbudową pod ścieżki ogrodowe, chodniki i podjazdy pod garaże. Chodzi o kolejność warstw podkładowych, jakie kruszywo stosować na podbudowę i co na podsypkę (jakie grubości poszczególnych warstw). Jak zmieniają się wytyczne w stosunku do układanej nawierzchni (kostka granitowa, polbruk, płyty chodnikowe, płyty ażurowe itp).
A może coś jeszcze jest ciekawego na rynku. Czy powinno się stosować spoiny - jeśli tak to jakie. Co z odwodnieniem - stosować spadki, czy odwodnienie liniowe. Które nawierzchnie są praktyczne w użytkowaniu, które najmniej zachodzą glonami i przerastającą trawą między spoinami.
Jest tyle sprzecznych informacji w internecie jak i w kolorowych pismach, że dobrze byłby to jakoś zebrać razem i usystematyzować.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego obiekty drogowe architektura ogrodowa chodniki i przejścia mury i murki ogrodowe podjazy i wjazdy porady inwestorom

J. O.temat nr 308-435
visibility czytano 114 razy

Do uratowania ponad 100-letni dom


Mieszkamy w domu ponad stuletnim, bez żadnej izolacji, posadowionym na kamiennym fundamencie. Zewnętrzne mury mają ok. 40 cm grubości. Najbardziej uciążliwa wilgoć występuje w pokojach na ścianie zachodniej i północnej oraz spiżarni. W okresie letnim (przy wysokich temperaturach na zewnątrz) w całym domu „nic nie schnie” tzn. umyte podłogi potrzebują nawet 2-3 godzin aby wyschły. Wilgoć czuje się w każdym pomieszczeniu. W szafach ubrania są stale lekko wilgotne. Dom jest na lekkiej górce. Podłoże, na którym stoi dom jest gliniane. Przesyłam kilka zdjęć.

 

Jaka jest Pana opinia, jak się pozbyć wilgoci i jak uratować dom?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty renowacje porady inwestorom

uszol90temat nr 308-526
visibility czytano 233 razy

Wykorzystanie perlitu na blokadę termiczną murów na fundamentach


Witam. Co Pan sądzi o zasypie przestrzeni międzyżebrowych perlitem?
Czy można wykonać dwie warstwy z pustaka ceramicznego + perlit zamiast BK (książka rysunek 1.5.-12 strona 71) w celu zmniejszenia mostka liniowego przy styku ściany i posadzki?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy murowane mury mostki cieplne porady inwestorom porady wykonawcom

Mariuchatemat nr 308-527
visibility czytano 215 razy

Hydroizolacja na fundamencie pod ścianami


Witam serdecznie. Mam 2 pytania
(1) Odnośnie izolacji poziomej ściany fundamentowej. Zastanawiam się czy dać folię czy papę termozgrzewalną ale z racji tego że z dwóch stron na równo jest xps który można uszkodzić palnikiem myślę o położeniu 2 warstw foli pcv. A jeśli papa to jak to rozwiązać. Proszę o radę.
(2) Wykonawca zaproponował (ale nie naciskał) jeszcze jeden bloczek betonowy na ścianie fundamentowej po pierwszej warstwie izolacji oczywiście po bloczku jeszcze jedna warstwa izolacji i potem poroterm. Co Pan radzi?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego fundamenty mury hydroizolacje podłogi porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
15
 
13
 
12
 
11
 
10
 
9
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.