porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 217


 
 
23
   ...  
14
 
13
 
12
 
11
 
10
   ...  
1
 
 
centaurtemat nr 308-1202
visibility czytano 269 razy

Naprawa wgłębień w tynku cem-wapiennym


Posiadam tynki cementowo-wapienne. Podczas różnych prac na budowie w niektórych miejscach doszło do ich uszkodzeń - zagłębienia są wielkości 4 mm i jest ich kilkanaście w całym budynku. Proszę o radę czym wypełnić? Czy przed gruntowaniem ścian to wykonać czy po gruntowaniu ścian?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom porady wykonawcom tynki cem-wapienne

bartitemat nr 308-1216
visibility czytano 439 razy

Odpływ liniowy w kabinie prysznica


Panie Jerzy
Chciałbym pod prysznicem zamontować odpływ liniowy. Interesuje mnie Kessel Linearis Compact, czy będzie to dobry wybór? Szerokość kabiny prysznicowej to 90 cm wiec myślę czy odpływ liniowy długości 70 cm będzie odpowiedni?

Planuję zrobić spadek kopertowy min 3% z każdej strony, do tego taśmy kauczukowe w narożnikach + hydroizolacja polimerowo-cementowa flex na posadzce i tynku cementowo-wapiennym w miejscu kabiny, fuga epoksydowa między płytkami na posadzce oraz silikon na styku płytka posadzka-płytka ściana. Odpływ będzie około 10 cm od ściany, czy mogę zastosować kołnierz poziomy? Jak wykończyć styk odpływu liniowego z płytkami? Daje się tam jakiś silikon czy fugę elastyczną? Z czego wylać posadzkę w miejscu prysznica? (Posadzkarze nie wylewali tam posadzki), czy muszę oddylatować posadzkę ogrzewaną od posadzki prysznica? Czy w miejscu dylatacji posadzek trzeba tam zastosować taśmy kauczukowe? Jak zapewnić odpowiednie umożliwienie ruchów termicznych o których wspominał pan na facebooku? Proszę o informacje jak poprawnie wykonać odpływ liniowy pod prysznicem.
Pozdrawiam


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego łazienki odwodnienia porady inwestorom porady wykonawcom odpływy liniowe wewnętrzne kabiny natryskowe

Budowlaniec-Programistatemat nr 308-1233
visibility czytano 223 razy

Wypełnienie otworów po ściągach szalunków


Czym można uzupełnić otwory po ściągach szalunkowych w murze z pustaków ceramicznych lub ścianie z betonu w ścianie zewnętrznej budynku?
Czy może to być pianka poliureatnowa o niskim parametrze przewodzenia ciepła czy bardziej odpowiednie jest uzupełnienie otworów zaprawą o odpowiednich parametrach wytrzymałościowych dla danego materiału?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: naprawa żelbetu naprawy porady wykonawcom

stanl12temat nr 308-1237
visibility czytano 473 razy

Naprawa wyrwy w płycie żelbetowej


Elektryk wykonał wkucie w płycie fundamentowej w celu przesunięcia źle umiejscowionych rur typu arot będących przepustem pod elektrykę domu. Wielkość wkucia średnica ok 30 cm i głębokość 10 - 20 cm. Grubość płyty 25 cm a pod nią XPS. Na płytę przyjdzie 15 cm EPS 200.
Jakich produktów użyć by wykonać naprawę. Dodam że będzie hydroizolacja z KMB 1K. Nie chciałbym aby czas do nakładania hydro od zalania dziury był za długi. Wiem też że hydraulik już też się przymierza do wkucia trójnika 70 cm obok.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: naprawa żelbetu porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

jpyttemat nr 308-1248
visibility czytano 1653 razy

Remont starej ziemianki


Witam,
Ziemianka z lat 70-siątych. Stan na zdjęciach przestawia aktualną sytuację. Strop ziemianki (żelbetowy) pokryty był papą, na to około 5cm piasku i przykryty jakby "betonową czapką", na niej ponownie papa. Warstwy te zostały aktualnie usunięte a ja przymierzam się do kompleksowej renowacji bez zmiany przeznaczenia tj. nadal ziemianka do przechowywania warzyw i owoców (czyli typ o zachowanej wilgotności). Przy czym dach chciałbym zrobić jako dach zielony z zielenią ekstensywną. Bardzo proszę o ocenę planowanego rozwiązania i poradę odnośnie renowacji tej nietypowej budowli.

1. Warstwy dachu - Planowane rozwiązanie przedstawia ostatni rysunek.
Czy jest to akceptowalne rozwiązanie? Czy zamiast "klasycznej" hydroizolacji z papy można zastosować system jak dla tarasów z wykorzystaniem hydroizolacji ciągłej z masy polimerowo-cementowej?
2. Ubytek stropu nad wejściem (zdjęcie nr 3) - w jaki sposób wykonać nadlanie brakującej części?
3. Uszkodzone brzegi i naroża stropu (zdjęcie nr 1) - w jaki sposób dokonać naprawy?
4. W jaki sposób wykonać zewnętrzne ocieplenie ścian w części podziemnej jak i nadziemnej? Czy w ogóle można/powinno się je ocieplać?
5. Wewnątrz planowany jest tynk cementowo-wapienny. Czy to dobre rozwiązanie? Jaki rodzaj farmy można zastosować w takich warunkach?
6. Podłoga ziemianki jest tylko częściowo wylana betonem (po środku) a częściowo jest po prostu odsłoniętym gruntem (piaskiem). Pod ścianami nie widać żadnej izolacji poziomej. Ze względów utrzymania naturalnej wilgotności jest to być może efekt pożądany. Podłoga zostałaby w tych miejscach wybrukowana kostką i płytami ażurowymi.
Mam natomiast wątpliwości czy nie należy wykonać poziomej hydroizolacji ścian lub ich uszczelnienia zaprawą uszczelniającą przeznaczoną do piwnic. Proszę o poradę.

Z góry dziękuje i pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: ziemianki i piwnice naturalne porady wykonawcom

more_productivetemat nr 308-1251
visibility czytano 361 razy

Odbudowa fundamentu i hydroizolacji budynku istniejącego


Kupiłem działkę z istniejącym budynkiem letniskowym częściowo podpiwniczonym oraz z poddaszem użytkowym. Domek o wymiarach ok 5x7m, część podpiwniczona 5x4.5m
Zauważyłem, że hydroizolacja domku polegała na zabezpieczeniu ściany fundamentowej jedynie grubą folią polietylenową. Oczywiście w piwnicy weszła wilgoć na ściany - szczególnie w miejscu w którym poprzedni właściciel przebił ścianę w celu wykonania przyłącza wody z pompy abisynki. W tym miejscu zaczął odłazić tynk, w innych miejscach natomiast widoczne są niewyraźne maleńkie ciemne kropki na tynku. Dodatkowo w jednym miejscu jest również dość wyraźne pęknięcie ściany fundamentowej. Podejrzewam, że nie ma tam zrobionej żadnej ławy tylko fundament murowany z bloczka. Podłoga to wylany beton niemal na pewno bezpośrednio na ziemi lub folii PE.
Chciałbym wykonać hydroziolację od nowa i ewentualnie wzmocnić fundament (murowany z czego popadło). Dom posadowiony jest mniej więcej 1,5m poniżej poziomu gruntu (piasek pylasty o bardzo małych kapilarach i wysadzinowy). Zwierciadło wody jest znacznie niżej, ok 5 metrów pod poziomem. Brak jest warstwy nieprzepuszczalnej (geologicznie jest to skarpa dawnej rzeki). Wysokość stropu piwnicy od wylanej podłogi (brak płytek lub izolacji) do belki stropowej to 191cm.
Chciałbym pogłębić to pomieszczenie tak aby było normalnie użytkowym (pozostałe mają 2,34m wysokości). Jak w takim wypadku wykonać hydroizolację fundamentów oraz podłogi tak aby uszczelnić całą piwnicę?
Rozumiem, że konieczne jest podbicie fundamentu. Czy można odkopując sekcjami wykonać wtedy prawidłową hydroizolację ławy (jeśli istnieje) i fundamentu? Jeśli ławy nie ma, czy należy ją wykonać przy podbiciu i czy łatwiej w takim przypadku jest to zrobić stosując beton napowietrzony (łączenie hydroizolacji na ławie)?
Moje wątpliwości budzi również czas schnięcia bezrozpuszczalnikowych mas polimerowo bitumicznych - 2 dni do pełnego utwardzenia. Czy to znaczy, że sekcje fundamentu można by było zakopywać dopiero po 2 dniach? Jak kłaść i łączyć folię kubełkową w celu zabezpieczenia ocieplenia i hydroizolacji z zewnątrz?

Rozmawiałem już z 5 biurami projektowo-konstruktorskimi i niestety wszyscy albo zarobieni, albo niechętnie podejmują się pracy nad istniejącymi budynkami, sugerując wprost, że potrzebny jest doświadczony wykonawca, który zrobi to na Bolka oko…
Pomimo, że budynek będzie spełniał przez najbliższe kilka lat rolę wyłącznie letniskową, chciałbym zrobić to porządnie, żeby nie musieć wykonywać ponownie remontu kiedy będę chciał go docieplić i przekształcić na mieszkalny.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne remonty porady inwestorom

PAWEŁ Ktemat nr 308-1263
visibility czytano 292 razy

Uzupełnianie ubytków w betonie komórkowym


Witam,
Ściany z BK odm. 500, pióro-wpust. Uszkodzenia, niektórych krawędzi w transporcie. Ekipa poproszona o docięcie tych pustaków i wykonanie spoiny pionowej. Niestety kilka razy poszli na łatwiznę i wmurowali pustaki z ukruszonym rogiem. Jak wykonać naprawę tych miejsc. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego mury ściany porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom

TomiLeetemat nr 308-1266
visibility czytano 779 razy

Naprawa pustych spoin i ubytków w murze z betonu komórkowego


Bloczek komórkowy Ytong PP4/0,6
1. Zauważyłem w spoinach dziury (fot.1) spowodowane - tak myślę - złym nałożeniem kleju. Klej powinien być rozprowadzony wzdłużnie, a tu miejscami jest w poprzek i stąd te dziury. Takich obrazków nie ma dużo, ale zakładam że pod większością pustaków klej był tak rozprowadzany. Być może też jest zbyt cienka jego warstwa. Czym wypełnić te ubytki i czy z obu stron? Może nie trzeba ich wypełniać? Czy takie ubytki mogą powodować mostki termiczne nawet jeśli dojdzie 20 cm styropianu?
2. Czym wypełniać otwory (fot.2) na wylot po drutach? Pianka niskoprężna?
3. Czy podczas murowania ścian otwory powinny zostać wypełnione klejem? Jeśli nie zostały (czego nie jestem pewien) to czy to poważny błąd?
4. W narożach budynku powinno się wypełniać czymś te boki bloczka?
5. W glifach w otworach okiennych i drzwiowych widoczne są pióro-wpusty pustaków. Panowie z DMD uświadomili mnie, że w "przypadku klejenia taśm jako dodatkowe uszczelnienie glify muszą być wyrównane." Czym to wyrównać?

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego beton komórkowy mury porady inwestorom porady wykonawcom

Rafał Ptemat nr 308-1267
visibility czytano 215 razy

Pękająca ściana w budynku jednorodzinnym


Witam Panie Jerzy
Znajomy mieszkający w Bydgoszczy w domku jednorodzinnym ma problem z pękającą i osiadającą jedną ścianą budynku. Budynek jest z lat 70-tych i ma około 160m2 powierzchni z piętrem użytkowym. Koledze najpierw stare drzwi do garażu opadły 3-4 lata temu (jeden róg budynku osiadł). Później wymienił drzwi na bramę i ściana zaczęła pękać. Z tego co kolega odkrył to przyczyną mogła być rura od deszczówki która pod ziemią rozszczelniła się i podmywa fundament.
Porada jakiej kolega oczekuje to znalezienie przyczyny, plan i sposób naprawy. Oczywiście odpłatnie lub wskazanie najlepiej konkretnej osoby z tej części Polski która fachowo podejdzie do sprawy aby w sposób właściwy usunąć usterkę.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe fizyka budowli porady inwestorom remonty naprawy posadowienia farby fundamenty

TomiLeetemat nr 308-1268
visibility czytano 258 razy

Wykonanie czapki komina spalinowego


Dwa kominy z prefabrykatów. Okazało się, że w jednym komplecie brak jest podstawy stożka - to co zalewa się w daszku (może to nasada nazywa się). Niestety nie zostałem o tym poinformowany (bo przecież kupiłbym to) przez wykonawcę i zrobił jak na drugim zdjęciu. Co zrobić i jak zrobić żeby zacinający deszcz nie wdzierał się pod wełnę? Czy fachowcy od dachu mogą to w jakiś inny sposób zabezpieczyć? Jaki rodzaj daszku powinienem zastosować? Obrotowy, stały czy inny? Kominy stoją w ciągu wiatrów zachodnich i są wyciągnięte ponad kalenicę. W promieniu 50 m z trzech stron świata nie ma żadnych naturalnych i sztucznych przeszkód, tylko od wschodu jest kilka drzew. Komin jest już ocieplony i nie będzie na nim struktury. Jaką farbą go malować i czy gruntować przed malowaniem?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego kominy porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
23
   ...  
14
 
13
 
12
 
11
 
10
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.