porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 217


 
 
23
   ...  
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Rafitemat nr 308-2638
visibility czytano 329 razy

Zabytkowy kamienny mur oporowy popękał i się wali


Jest sobie mur. Kiedyś był w całości, dzisiaj już niekoniecznie. Podczas mojego mieszkania od 2016 roku obserwowałem, że stopniowo odchyla się od pionu i kwestią czasu było, kiedy coś się wydarzy. No i się wydarzyło - mur spadł na drogę.

Pytanie jest jedno: co dalej z tym począć? Jak widać - od razu "odbijanie piłeczki": gmina do powiatu, powiat do gminy - a za chwilę mur całkiem fiknie na ulicę i winny będzie właściciel/mieszkaniec domu. Mur sprzed 150. lat, stał przez ponad 100, zaczął się sypać jakiś czas po ingerencji ciężkiego sprzętu. Tak, znany mi jest temat projektu przez konstruktora, pozwolenia na budowę...

Nauczony wskazówkami Pana Jerzego nigdzie nie dzwoniłem, z nikim nie rozmawiałem - wszystko pisemnie (przez e-PUAP). Cała historia korespondencji w załącznikach. Identyczne pismo poszło wcześniej do Urzędu Gminy. Nie załączam, bo nie ma sensu. Pismo sygnowane przez moją żonę, bo to ona ma tu prawa do tego domu. Danych osobowych nie wymazuję - nie mam nic do ukrycia.

Co z tym począć?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: mury oporowe porady inwestorom remonty

Weglintemat nr 308-2640
visibility czytano 313 razy

Zakupiony dom jednorodzinny z wadami ukrytymi


Dzień dobry,
jakiś czas temu kupiłem gotowy 3-letni dom. W okresie jesień-wiosna dwa narożniki domu są lekko chłodniejsze niż pozostała część ściany. Na szczęście nie wykrapla się wilgoć na ścianach. Podczas montażu podlewania ogrodu odkryłem narożniki w takim stanie jak na zdjęciach. W jaki sposób można to naprawić oraz czy takie wykonanie jest zgodne z prawem budowlanym i czy można pociągnąć poprzedniego właściciela do naprawy usterki?

Pozdrawiam
Paweł Węgliński

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze wady budynku fundamenty porady inwestorom

Mikolaj127temat nr 308-2646
visibility czytano 418 razy

Fatalna inwestycja w zakup domu jednorodzinnego


Panie Jerzy,

Bardzo proszę o podpowiedź, co robić w sytuacji, w jakiej znalazła się moja siostra i szwagier. Otóż kupili dom jednorodzinny nad jeziorem w okolicach Piły w stanie praktycznie deweloperskim. Dom ma swój projekt, jednak przewiduje on posadowienie na ławach fundamentowych i od razu parter, jednak dom jest wybudowany na niewielkim zboczu, przez co część z tarasem jest mocno obniżona.
Od strony tarasu jest bardzo mocno podniesiony poziom podłogi (zbocze) i podniesione ścianki fundamentowe czego nie było w projekcie. Do tego ktoś na etapie budowy wpadł na pomysł, że skoro ścianki fundamentowe od są tak wysokie od strony tarasu, to czemu nie wykorzystać tego i nie zrobić sobie piwnicy?
Jak pomyślano, tak zrobiono – od strony tarasu pod całym salonem jest podpiwniczenie, czego nie przewiduje projekt. Ściany fundamentowe wysokie, na zdjęciach nie widać wieńca fundamentowego – tak jakby płyta podłogi parteru leżała na ścianach fundamentowych.

Mam więc dwa pytania
1a. Czy można w jakiś sposób to zalegalizować? Czy jest to w ogóle możliwe? Dom jest odebrany, czyli raczej nikt z urzędników nie był na budowie, a odbiór był zdalnie.
1b. Czy taka samowolka jest niebezpieczna konstrukcyjnie? Czy da się to w ogóle jakoś przeliczyć, czy konieczna będzie wizja lokalna konstruktora? Wg mnie zmiana wysokości ścianki fundamentowej zawsze wpływa na jej wytrzymałość (wyboczenie) plus dodatkowo jak nie ma wieńca u góry…

2. Niezależnie od pytania 1, czy warto poprawić zewnętrzne warstwy ścian fundamentowych, jeśli chodzi o hydroizolację? Zamieszczam zdjęcia i póki co nie wygląda to zbyt dobrze. Ławy fundamentowe nieizolowane, na wierzchu widać wystającą papę. Ściany fundamentowe – nieznany stan hydroizolacji, pokryte styropianem, w części folia kubełkowa (kubełkami do styropianu niestety) a w części masa klejowa i siatka, zapewne najtańsza. Część gruntu przekracza wysokość folii kubełkowej i zachodzi na masę klejową.
Zdecydowano się na odkopanie małego fragmentu fundamentów. Czy można odkopywać więcej, czy nie ruszać?

Będę wdzięczny za jakiekolwiek podpowiedzi.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze domy jednorodzinne domy murowane porady inwestorom remonty naprawy

RK-PROJEKTtemat nr 308-2650
visibility czytano 237 razy

Remont żelbetowego zbiornika wody deszczowej


Proszę poradzić jak przeprowadzić remont takiego zbiornika, czym uszczelnić przestrzenie między elementami betonowymi? Czy samą powierzchnię betonową także należy pokryć hydroizolacją lub inną nawierzchnią? To jest zbiornik zbierający wodę deszczową z placów i dróg wewnętrznych będący jednocześnie zbiornikiem p.poż.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty renowacje zbiorniki wody deszczowej żelbet - naprawy porady architektom

Tomstemat nr 308-2663
visibility czytano 412 razy

Na stropie warstwy podłogi ogrzewanej


Proszę o ocenę poprawności poniższych warstw:
1. Pomieszczenia mieszkalne - parter
2. Strop panelowy żelbetowy 20cm z pustkami i strzałką (panele mają 60cm a pachwiny między nimi zostały w ubiegłym roku zalane zawibrowanym żelbetem).
3. Folia 0,2 czarna budowlana - zabezpieczenie przed przenikaniem zapachów i wodą
4. Wełna skalna 5cm - warstwa akustyczna
5. Folia aluminiowa pod ogrzewanie podłogowe o grubości 105 µm
6. Zbrojenie 10x10 - w celu przywiązania (zamocowania) rurek ogrzewania podłogowego. - Czy jest jakiś inny, tani i skuteczny sposób ułożenia rurek ogrz podł na wełnie?
7. Wylewka cementowa (niestety z miksokreta) - 6 cm
8. Klej pod płytki dostosowany do ogrzewania podłogowego
9. Płytki podłogowe

Proszę o uwagi.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego podłogi ogrzewane porady inwestorom porady wykonawcom

Anna Serdyńskatemat nr 308-2666
visibility czytano 196 razy

Uszkodzenie hydroizolacji fundamentu przez elektryka


Dzień dobry.
Odkryliśmy podczas zakopywania kabla, że elektrykowi nie chciało się odkopać fundamentu do wyjścia arota tylko bezmyślnie przewiercił się przez ocieplenie i fundament na głębokości ok. 40cm od poziomu gruntu. Co ciekawe, w kotłowni kabel ten wychodzi już z arota jak gdyby nigdy nic.
Po tej operacji fundament nie został w żaden sposób zabezpieczony przed wilgocią. Niestety odkryliśmy ten fakt po wykonaniu hydroizolacji na podłodze, ułożeniu styroduru i wylaniu posadzki w kotłowni. Czy jest sposób aby to zabezpieczyć przed wilgocią bez "kucia" podłogi?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze instalacje elektryczne

Linebakertemat nr 308-2696
visibility czytano 182 razy

Przygotowanie podłoża po skuciu płytek ceramicznych na podłodze


Witam panie Jerzy.
Skuwając stare płytki w remontowanej łazience w wieżowcu okazało się że pod spodem zostaje klej. Trzyma on się podłoża dość mocno i moje pytanie brzmi: czy jest jakiś preparat do usuwania takiego starego kleju? Skuwałem go młotowiertarką, ale zajmuje to dużo czasu. A może wyrównać tą powierzchnię jakąś masą i dopiero na to dać folię w płynie? Co by Pan doradził?

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty pomieszczenia mokre porady wykonawcom posadzki z płytkami ceramicznymi

YTBtemat nr 308-2709
visibility czytano 242 razy

Ratowanie hydroizolacji fundamentów i podłogi


Proszę o informację, jak poprawnie wykonać połączenie hydroizolacji na chudym betonie (podłoga na gruncie) z hydroizolacją poziomą pod ścianami .
Sytuacja jest nietypowa ponieważ hydroizolacja z papy pod ścianami została wykonana na dwóch poziomach : 1 - bezpośrednio na ławie (2xpapa) , 2 - na pierwszej warstwie pustaków (1xpapa) .

Pomijając kwestie przyczyn , dlaczego izolacja pozioma ścian jest na dwóch poziomach , jak teraz dwa poziomy tej izolacji połączyć poprawnie z izolacją posadzki ? Izolację posadzki planuje wykonać z jakiejś masy np. DSF 423 , lub innej ale nie zawierającej rozpuszczalników i bitumów (Czy mógłby Pan coś polecić?) .

Załączam zdjęcie i rysunki. Na rysunku:
- na czerwono zaznaczono 2x papa
- na różowo zaznaczono 1x papa
- na zielono masa BM 92 Schnell

Z góry dziękuję za odpowiedź.


Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze hydroizolacje podłogi porady inwestorom porady wykonawcom

nygastemat nr 308-2730
visibility czytano 285 razy

Poblem z masą szpachlową na tynku cem-wapiennym


Witam. 
Chciałbym prosić o pomoc na następujący problem:
W pomieszczeniu w moim domu na tynkach cem-wap było kilka ubytków w postaci dziurek, kilka rys skurczowych itp. Postanowiłem zakupić "dedykowaną" (popularną na pewnym portalu aukcyjnym) do tego typu napraw elastyczną masę szpachlową z dodatkiem żywicy (nie wiadomo co to za żywica) i dodatkiem włókien szklanych. Na opakowaniu producent zapewnia, że można tą szpachlę pokryć każdego rodzaju farbą, ale jest to nieprawda ponieważ po próbie malowania zostają widoczne plamy. Jak z tego wybrnąć?
Dodam, że ciężko usunąć ten wynalazek nawet papierem ściernym gradacji 60. Dołączam zdjęcie etykiety i efektu malowania. 
Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze naprawy porady inwestorom porady wykonawcom

s.k.temat nr 308-2797
visibility czytano 298 razy

O domkach letniskowych słów kilka.


Panie Jerzy,
Próbuję zrozumieć jak powinno się podchodzić do budowy domu letniskowego. Znalazłem kila wątków na temat podobnych zagadnień, np: temat nr. 956 w którym pisze Pan:

"Sprawa druga: Musi się Pan zdecydować, czy domek będzie używany zimą, czy nie. Nie ma tu znaczenia, że może tylko sporadycznie być używany zimą. Albo domek letniskowy i ogrzewany najwyżej jesienią, albo domek do używania całorocznego - czyli zimą ciągle lub sporadycznie."

ale też np, temat nr. 1859:

"Czasami kominek przydaje się jako główne źródło ciepła, np. w domkach letniskowych, gdy w okresie zimy zechce się skorzystać z takiego domku. Wówczas szybko, bo w czasie 2-3 godzin intensywnego palenia można podgrzać dane pomieszczenie do jako takiej używalności."

1. Czy mógłby Pan wyjaśnić, dlaczego domek letniskowy nie powinien być ogrzewany zimą? Czy chodzi o niebezpieczeństwo zgromadzenia wilgoci w ciepłym powietrzu i wytrąceniu jej przy szybkim wychłodzeniu?
2. Kiedy takie "spontaniczne" grzanie jest dopuszczalne?
3. Na co powinno się zwrócić największą uwagę przy budowie takiego domu? Na jakie niebezpieczeństwa warto zwrócić uwagę i przed czym wypadało by się zabezpieczyć?
4. Zdaję sobie sprawę, że w przypadku domów całorocznych, jednym z kluczowych elementów jest poprawne wykonanie (i termo/hydro zaizolowanie) płyty/fundamentu. Czy w przypadku domu letniskowego ta procedura się różni (np brak termoizolacji)? Czy może są jeszcze jakieś inne sposoby na posadowienie takiego domu które warto rozważyć?
5. Czy wykonuje Pan analizy dla takich domów? Jakie parametry w takim wypadku się "optymalizuje"? Czy może są tu jakieś "typowe" techniki które warto po prostu wybrać - "bo tu nie ma co kombinować"?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy ekologiczne domy z bala domy szkieletowe drewniane porady architektom porady inwestorom


 
 
23
   ...  
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.