porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 217


 
 
23
   ...  
19
 
18
 
17
 
16
 
15
   ...  
1
 
 
PiotrekZettemat nr 308-409
visibility czytano 176 razy

Błędy wykonawcze i projektowe, których być nie powinno


Jeszcze raz ja. Nie mogłem dodać więcej zdjęć w jednym problemie, więc pytam dalej.
1. Po betonowaniu na płycie balkonowej grub. 15 cm pojawiły się pęknięcia. Zbrojenie stanowią dwie siatki prętów średnicy 12 mm. Na balkonie będzie klejona papa. W jaki sposób zabezpieczyć te pęknięcia? Rysy mogły powstać na skutek zbyt małej otuliny. Co zrobić by tego uniknąć w przyszłości? (zdjęcie 1).
2. Zdjęcie 2+3+4 to przykład partactwa murarzy. Prawdopodobnie nie połączyli ściany ze słupem żelbetowym. Zamontowane drzwi są dość ciężkie. Od momentu przekazania mieszkania pojawia się problem z ich zamykaniem i pojawiły się pęknięcia widoczne na zdjęciach. Podejrzewam, że brak połączenia powoduje, że filarek się poddaje. Jak ratować to co jest, bez rozbierania połowy wykończonego mieszkania?
3. Wykonawcy zamocowali słupki od instalacji odgromowej w sposób widoczny na zdjęciu 5, aby nie dziurawić papy. Jak to powinno być poprawnie wykonane?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: akcesoria dachowe błędy projektowe błędy wykonawcze balkony mury stropodachy porady inżynierom porady architektom porady wykonawcom instalacje odgromowe

Harlleytemat nr 308-428
visibility czytano 61 razy

Remont starej posadzki betonowej i podparcia schodów


Dom wybudowany w 1984r. Posadzka betonowa zerwana przeze mnie w celu położenia izolacji. Pytanie co zrobić pod schodami. Schody drewniane spierają się na posadzce. Na razie zostawiłem odcinek 70cm na 100 cm pod schodami. Czy pod schody wcisnąć również xpsa czy jak to rozwiązać żeby było dobrze. Mógłbym również użyć bloczków keramzytowych albo isomuru.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty hydroizolacje podłogi schody porady inwestorom

Kubatemat nr 308-431
visibility czytano 367 razy

Nierówno zatarty beton podkładowy pod ławami


Dzień dobry. Wylałem beton podkładowy pod ławy B15. Nie zdążyłem "zatrzeć" sobie od razu całości na gładko. Duży to błąd? Grubość podkładu 10-12 cm. Pytam w kwestii izolacji, aby ją dobrze zrobić.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty ławy fundamentowe porady inwestorom porady wykonawcom

Lech Mijankotemat nr 308-454
visibility czytano 134 razy

Ława betonowa i na niej fundament z bloczków keramzytu


Witam, mam wylane ławy fundamentowe prosto to gruntu ale w szalunku, na to już na drugi dzień poszedł bloczek keramzytowy 7 warstw na zaprawie cementowo-wapiennej murowany jak zwykły mur i na razie schnie. Dopiero wczoraj kupiłem Pana książkę ale z tego co czytam tu na tym portalu już wiem że mam chyba wszystko źle. Do tej pory wykonawca nie zastosował żadnej izolacji na ławie przed murowaniem bo twierdzi że zawsze tak robi. Ja się na tym nie znam. Dom stawiam na terenie gdzie nie ma podtopień ani rzeki w pobliżu. Ziemia wybrana pod fundamenty to głównie piach może troszkę gliny ale niewielka ilość. Co mam teraz zrobić? Mam te bloczki wysmarować jakimś Dysperbitem czy inaczej?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty keramzytobeton porady inwestorom

Mirosław Małektemat nr 308-468
visibility czytano 899 razy

Inwestora plan technologiczny od fundamentów po podogi parteru


Panie Jerzy. W tym momencie oczekuję 3tyg na związanie betonu ławy. W najbliższym czasie planuję na ławie położyć filie PE 0,2mm szerokości bloczków betonowych. Dalej murować bloczki betonowe na zaprawie cementowej bez wapna z domieszką napowietrzającą ( tak wyczytałem w jednym z wątków). Bardzo proszę o podanie jakich domieszek należy używać oraz producenta ( może być na priv) ponieważ do tego czasu w zakładce produkty i technologie nie zdąży się pojawić materiał ani producent tych że domieszek. Dalej na bloczkach betonowych będzie wylewany wieniec, na wieńcu położę folie PE 0,2mm a na to warstwę pustaków ceramicznych U220 (wybrany materiał po analizach) do wysokości cokołu. Cokół będzie wysokości ok 45-50cm. Między ławą a betonem podkładowym oraz bloczkami i ławą po obu stronach wykonam fasetę z masy polimerowo-bitumicznej fundamentflex K2 zmieszanej z piaskiem kwarcowym w stosunku pojemnościowym 1:1.
W górnej części od zewnętrznej strony na wysokości cokołu ( czyli wypuszczonym pustaku ceramicznym oraz wieńcu i bloczku betonowym) oraz 10cm poniżej przewidzianego gruntu nanieść masę polimerowo-cementową flex. Dalej od zewnątrz i wewnątrz nanieść hydroizolację polimerowo-bitumiczną fundamentflex 2K firmy Bornit- dwie warstwy dzień po dniu. Od zewnętrznej strony układam termoizolację ze styropianu XPS 12cm ( tak wykazały analizy) i przymocowuje ją do hydroizolacji za pomocą 4narożnych placków z masy polimerowo-bitumicznej użytej wcześniej- Jaka powinna być grubość masy? Ile styropian powinien odstawać od hydroizolacji? Styropian montuję do poziomu przyszłego gruntu( czyli jak grunt będzie np. podniesiony o ok 20cm od obecnego poziomu to styropian wypuszczamy 20cm ponad obecny poziom gruntu?)
Od zewnątrz na termoizolacje kładziemy membranę kubełkową, kubełkami do gruntu montujemy ja od betonu podkładowego do wysokości gruntu – jak mocujemy ją do styropianu?
Od wewnątrz układamy membranę kubełkową na hydroizolację – jak ją przytwierdzamy w tym przypadku?
Teraz przystępuje do zasypywania fundamentów warstwami po ok 25cm zagęszczając każdą warstwę. Na początku chciałbym użyć piasek żółty wyciągnięty podczas wykopów. ( czy jest to dobrze)
Na piasku planuje ułożyć geowłókninę – jaką należy tutaj użyć nie ma jeszcze danych, jaka jest powszechnie dostępna? Dalej wysypuję warstwę kruszywa płukanego 8-16mm na wysokość 20-25cm.
Na zagęszczonym kruszywie umieszczam folię PE 0,2mm i wywiniętą do góry na grubość betonu podkładowego(10cm). Wylewam beton podkładowy do izolacji pionowej polimerowo-bitumiczej osłoniętej wypuszczoną folią PE 0,2mm. Na betonie podkładowym nanoszę jedną warstwę hydroizolacji polimerowo-bitumicznej, w narożach montuje taśmę z kauczuku syntetycznego szerokości 120mm
Teraz nanoszę drugą warstwę hydroizolacji. Na hydroizolację kładziemy teraz folię PE czy już nie ?
Dalej układam styropian XPS 7cm a na niego drugą warstwę styropianu XPS 7cm.
Na styropian układam folię PE 0,2mm i na nią folie srebrzystą refleksyjną pod instalację podłogową? Teraz układam instalację podłogową i hydrauliczną. Przygotowaną instalację podłogową i hydrauliczna zalewam jastrychem 7cm ( wymiar z analiz) nie zapominając o dylatacji na zewnątrz ze styropianu EPS70 szerokości 1cm ??? czy jakaś inna technologia jest zatapiania instalacji? Czy można instalacje częściowo chować w drugiej warstwie styropianu?
Czy rury wodociągowe mogę puścić do domu pod betonem podkładowym ławy? Czy jakoś się to inaczej robi?
Instalację ścieków układam w warstwie kruszywa płukanego, czy głębiej w pospółce poniżej kruszywa?
Jeśli są jakieś błędy w planowaniu najbliższych prac bardzo proszę o sprostowanie i korektę.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

Krystyna Boktemat nr 308-480
visibility czytano 4212 razy

Efekt błędów w hydroizolacji fundamentu i podłogi


Witam
Czytając pański artykuł krytykujący elektroosmozę, chciałabym prosić o pomoc fachową. Mieliśmy w domu dotąd różnych ekspertów w tej sprawie. Ostatnio dwóch panów od elektroosmozy, którzy twierdzą że usuną wilgoć ze ściany. Mąż nie wierzy w cuda i dlatego piszę do Pana z pytaniem. Mieszkamy w nowo wybudowanym domu parterowym. W maju w 2015 r. były robione wylewki, na które miesiąc później były układane płytki i panele. W sierpniu już mieszkaliśmy. Około rok później zaczęła w różnych miejscach (40 cm od podłogi) odchodzić najpierw farba ze ścian a potem powstały wykwity.

Czy to możliwe aby wylewki do tej pory nie wyschły i mogą być przyczyną wykwitów na ścianie? W załączniku przesyłam zdjęcie jednej ze ścian. Bardzo pana proszę o pomoc bo nie wiemy co robić jaka jest przyczyna? I jak teraz począć?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje podłogi porady inwestorom

Michał K.temat nr 308-484
visibility czytano 334 razy

Dźwięki od sąsiadów zza ściany, a odpowiedzialność dewelopera


Szanowny Panie,
prawdę mówiąc piszę pod wpływem emocji i traktuję Pana jako swoistego rodzaju deskę ostatniego ratunku. Oto rys sytuacji:
Odebrałem na początku maja br. mieszkanie od dewelopera pod Poznaniem. Od początku przez ściany docierają do mnie bardzo uciążliwe odgłosy od sąsiadów (od gotującej się wody w czajniku elektrycznym a kończąc na wkładaniu naczyń do szafek). W mieszkaniu nie można odpoczywać, z sypialni nie korzystam bo graniczy ona z aneksem kuchennym sąsiadów i nie ma możliwości aby zasnąć z powodu hałasów.
Ustaliłem, że zastosowano w ścianie Porotherm Profi 25, który nie spełnia norm akustycznych (tłumi 44dB podczas gdy według normy wartość ta powinna wynosić 50 dB). Dysponuję także zdjęciami z okresu kiedy mieszkanie było budowane, widać na nim ścianę z tego właśnie pustaka. Poza tym deweloper także potwierdził, że z niego zbudowano ścianę graniczącą. Deweloper stwierdził, że wszystko zostało zbudowane zgodnie z projektem, ale powiedział że "ściana faktycznie nie jest taka jak powinna być" i zaproponował wygłuszenie jej wełną mineralną.
Czy mam szansę na efektywne wymuszenie na deweloperze wygłuszenia wszystkich ścian niezależnie od kosztów? W pokoju będzie konieczne przesunięcie okna. Czy mogę żądać zwrotu pieniędzy za utracony metraż (w  sumie około 1 m2). Czy mogę żądać obniżenia ceny mieszkania? Niektórych ścian nie można wygłuszyć bo juz są tam płytki i instalacje np. w łazience. Na ile deweloper może uciekać od odpowiedzialności twierdząc, że budował zgodnie z projektem? Jak rozegrać ten temat z deweloperem?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze porady inwestorom

Angela Angeloratemat nr 308-485
visibility czytano 977 razy

Popękany jastrych ogrzewania podłogowego


Z wiadomych powodów nie zdecydowaliśmy się na wylewki z mixokreta na ogrzewaniu podłogowym, nie znaleźliśmy też ekipy, która wykonałaby je z domieszką plastyfikującą. Nie chcieliśmy również podłóg z gipsu.  Przystaliśmy więc na ofertę jednej z dużych betoniarni, która zaproponowała wylewki płynne betonowe wraz z wykonaniem.  Szczegóły dot.  tego produktu w załączonym zdjęciu.
Widzieliśmy wcześniejszą realizację i nic nie budziło naszych zastrzeżeń.  U nas jednak jest inaczej - pomimo wykonanych dylatacji w każdym progu/przejściu i szczelnego nakrycia nową folią na 7 dni, wylewki po miesiącu zaczęły pękać.  Od wylania minęło już 2 miesiące i spękań jest sporo. Nie użyli siatki zbrojeniowej, bo twierdzili, że włókna PP/domieszki p/skurczowe w zupełności wystarczą.
W załączonym zdjęciu rzut parteru, na którym na zielono zaznaczone są dylatacje, na pomarańczowo największe pęknięcia.  Jedno pęknięcie wzdłuż salonu ma szerokość 1mm! Rogi podniosły się miejscami o 3 do 5 mm. W jednym miejscu zaznaczonym różowymi kropkami rogi podniesione o 8mm! W miejscu największych pęknięć wylewka również się podnosi. Nie położyliśmy folii refleksyjnej bo wykonawca przekonywał o skurczach minimalnych.
W całym domu 220m podłóg z ogrzewaniem podłogowym, grubość jastrychu 6 cm, okładzina ma być w całym domu wyłącznie z płytek gresowych 33x33 cm z fugą 3-5 mm.
Warstwy podłogi to: beton podkładowy, kmb, folia, 10cm XPS, folia, płyty systemowe z rurkami grzejnymi, jastrych betonowy 6 cm. Taśma dylatacyjna przy ścianach gr.1 cm.
Jastrych nie był jeszcze wygrzewany, bo wg książki ma to być na 3 dni przed układaniem płytek, więc z uwagi na powyższe musimy się wstrzymać z flizowaniem.

Moje pytanie brzmi;
1. Jak naprawić pęknięcia przed flizowaniem?
2. Czy mimo napraw, ułożone płytki mogą pękać w miejscu powstałych spękań jastrychu?
3. Czy w miejscach gdzie beton podniósł się najwięcej może złamać się po dociążeniu meblami?
4. W jaki sposób wyrównać poziom po podniesieniu przed ułożeniem płytek? Wystarczy zeszlifować, czy jakaś warstwa wyrównująca?
5. Kiedy w tej sytuacji zacząć wygrzewać jastrych?
6. Czy i jakie mogą być skutki spękań podczas ruchów termicznych tej podłogi na zalane rurki ogrzewania?

Jutro mamy się spotkać z technologiem/wykonawcą  od tego betonu celem znalezienia rozwiązania problemu.  Będę wdzięczna za odpowiedź, bo mam wrażenie, że wykonawca ma tendencję do bagatelizowania sprawy, a nam ręce opadają.  Staraliśmy się jak najlepiej, zapłaciliśmy za ten beton jak za anhydryt i mamy co mamy. Odechciewa nam się już wszystkiego :(
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze jastrychy betonowe

sailahtemat nr 308-523
visibility czytano 110 razy

Kupno domu użytkowanego


Rozważamy z żoną zakup domu budowanego w 2007r. Domyślam się, że pełna odpowiedź wymagałaby czasu i lokalnej wizyty do pełnej ekspertyzy, natomiast prosiłbym o jakieś uwagi jeśli da się to wywnioskować z załączonych zdjęć z czym potencjalnie musiałbym się liczyć podczas remontu - wybieranie gruntu i ponowne zagęszczanie, czy po prostu drobna wylewka do wyrównania poziomu i ułożenie nowych płytek z ewentualną dylatacja podłóg grzanych? Właścicielka nie pamięta kiedy zaczęły pojawiać się pęknięcia.
Schemat poglądowy narysowany z pamięci i z tego co udało mi się zauważyć podczas krótkiego oglądania domu. Jest podłogówka na pewno w korytarzu, a na pewno nie ma w salonie. Nie pamiętam apropo łazienki i kuchni.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne ekspertyzy porady inwestorom błędy wykonawcze błędy projektowe

PiotrekZettemat nr 308-532
visibility czytano 269 razy

Wypełnienie zbędnych otworów w betonowej płycie stropowej


Panie Jerzy nurtuje mnie taki temat. Omyłkowo wykonane otwory w stropie.
1. Otwór o średnicy do 20 mm.
2. Otwór o średnicy od 20 mm do 15 cm.
Czym można je prawidłowo wypełnić? Przy rysach mających wpływ na konstrukcję zalecał Pan użyć żywice. Czy tutaj postępujemy podobnie? (pkt.1.)
Jeżeli do otworu mamy dostęp tylko od jego spodniej strony, w jaki sposób poprawnie je wypełnić?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego stropy naprawy porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
23
   ...  
19
 
18
 
17
 
16
 
15
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.