porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 587


 
 
60
   ...  
23
 
22
 
21
 
20
 
19
   ...  
1
 
 
Mavericktemat nr 308-1825
visibility czytano 795 razy

Harmonogram budowy fundamentu domu jednorodzinnego


Panie Jerzy, przed rozpoczęciem budowy domu chciałbym ułożyć dokładny harmonogram. Korzystając z dotychczasowych wpisów w serwisie stworzyłem taki harmonogram. Czy mógłby Pan "rzucić okiem" czy to jest w miarę w porządku?

1. Dzień 1. Zrobienie wykopu i szalunków (czy w moim przypadku szalunki są konieczne? Ława będzie z betonu napowietrzonego).
2. Dzień 2. Wylanie betonu podkładowego C12/15 lub C16/20. Wylać w szalunkach bezpośrednio na nienaruszony grunt rodzimy. Zacieramy na ostro. Po 3 h nakryć szczelnie folią PE 0,2 mm od góry. Czekamy 7 dni.
3. Dzień 9. Zdejmujemy folię i czekamy 3 dni
4. Dzień 10-11. Układamy szalunki, zbrojenie ław
5. Dzień 12. Wylewamy ławy z betonu napowietrzonego. Zacieramy na ostro pacą styropianową? Nakrywamy po 2-3h szczelnie folią PE 0,2 mm od góry. Czekamy 7 dni.
6. Dzień 19. Zdejmujemy folię ochronną i czekamy 3 dni.
7. Dzień 22. Nakładamy na górną część ławy hydroizolacje polimerowo-cementową sztywną 2kg/m2. Nakrywamy folią i czekamy 1 dzień.
8. Dzień 23. Odkrywamy folię i po 2-3 h gruntujemy preparatem z grupy grunty do hydroizolacji bitumicznych przy zużyciu 0,15l/m2.
9. Dzień 27-28. Murowanie ścian fundamentowych - warstwami równomiernie rozłożonymi po całym obwodzenia ław , zaprawa bez wapna z domieszką napowietrzającą. (Nie można murować wcześniej niż po 14 dniach od wylania ław).
10. Dzień 29-30. Układamy szalunki i zbrojenie wieńca.
11. Dzień 31. Wylanie wieńca. Po 2-3h nakrywamy go szczelnie folią. Jak długo wieniec powinien być w szalunkach?
12. Dzień 32-39. Sprawdzamy czy wszystkie spoiny są wypełnione zaprawą. Jeżeli napotkamy na ubytki lub wżery w bloczkach, miejsca te wypełniamy szybkowiążącą masą z grupy masy mineralne naprawcze lub z grupy naprawy betonu - masy naprawcze PCC
13. Dzień 40. Demontaż szalunków ław (i wieńca?), ścinamy górne krawędzie ławy pod kątem 45st., gruntujemy ścianę fundamentową i górną część ławy fundamentowej gruntem do hydrolizacji bitumicznych 0,25l/m2. Odkrywamy folię z wieńca. Czekamy 1 dzień.
14. Dzień 41-42. Nakładamy 1 warstwę hydroizolacji pacą stalową 1,5kg/m2. Po 12h, max 24h nakładamy drugą warstwę hydroizolacji. (Termoizolować możemy po 3 dniach)
15. Dzień 43. Murujemy 1 warstwę ściany z bloczka komórkowego 600 kg/m3.
16. Dzień 46-47. Termoizolacja fundamentów, styropian XPS przyklejany na małe 4 placki masą KMB (Fundamentflex 1k). Następnie nakrywamy membrana kubełkowa kubełkami w stronę gruntu.
17. Dzień 48. Zasypanie fundamentów warstwami 20-25 cm pospółką z zagęszczeniem do wskaźnika Is>0.97 równocześnie z zagęszczeniem po stronie zewnętrznej (piasek + pozostałości z wykopów Is> 0.95).
18. Dzień 49. Ułożenie rur od wody i kanalizacji. Najpierw robimy wykopy pod rury w zagęszczonej pospółce. Pierwszą warstwę nad rurami 20-30 cm delikatnie ubijamy, kolejne lekko zagęszczamy. Jak głęboko powinny być układane rury od wody i kanalizacji?
19. Dzień 50. Na pospółce układamy membranę kubełkową, kubełkami w górę. Na poziomie betonu podkładowego przyklejamy wkładkę dylatacyjną (1 cm EPS-80) na piankę PU. Zalewamy betonem podkładowym C16-C20 i zacieramy na ostro.
20. Dzień 51. Nakrywamy beton podkładowy folią i pozostawiamy na 7 dni. Przez 4 tygodnie nie obciążać - nie układać bloczków silikatowych na betonie podkładowym.

Pytania:
1. Kiedy można zacząć murować ściany zewnętrzne, kiedy wewnętrzne nośne, a kiedy działowe?
2. Kiedy nakładać hydroizolację na cokół i kiedy go termoizolować? Dopiero podczas termoizolacji budynku?
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane fundamenty hydroizolacje ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

Tomasz2019temat nr 308-1826
visibility czytano 309 razy

Nierówna powierzchnia fundamentu a jego ocieplenie


Czy te przestrzenie ok 1,5 cm między ścianą fundamentu a styropianem od góry wypełnić klejem do styropianu?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane fundamenty ocieplenia

Tomasztemat nr 308-1831
visibility czytano 214 razy

Spękania styków profili styropianowych w ościeżach okien na elewacji


Jak prawidłowo wykonać połączenia kolejno sąsiadujących ze sobą prefabrykowanych profili z polistyrenu ekstrudowanego, aby nie doszło do pęknięć na ich łączeniu?

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze ocieplenia okna porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

kisaladawidtemat nr 308-1833
visibility czytano 76 razy

Brak elewacji domu przed zimą


Panie Jerzy,
Niestety trafiłem na niesłownego wykonawcę elewacji i nie została ona zrobiona przed zimą. Kolejny wykonawca może zacząć pracę najwcześniej w marcu (jeśli pogoda pozwoli). W środku prace wykończeniowe postępują, ponieważ nie zakładałem problemów z wykonaniem elewacji. Włączone było ogrzewanie podłogowe. Niestety pojawiła się wilgoć w rogach pomieszczeń. Ściany wykonane z betonu komórkowego, tynk cementowo wapienny, na tym gładzie.
Jak sobie w tej sytuacji najlepiej poradzić, ponieważ otrzymuję sprzeczne informacje?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze

Krzysztof_1990temat nr 308-1834
visibility czytano 246 razy

Wpływ wykończenia podłogi na koszty eksploatacyjne


Dzień dobry, proszę o odpowiedź.
Na wstępie dodam że jestem inwestorem i nie mam umysłu ścisłego - nie radzę sobie z obliczeniami zawartymi w książce jak i na forum.

Zastanawiam się jaka jest różnica (w ciągu roku w %) w rachunkach za ogrzewanie podłogowe między płytkami gresowymi a panelami fornirowanymi. Wiem że każdy przypadek trzeba brać osobno pod uwagę jeśli chodzi o opór cieplny czy współczynnik przewodzenia ciepła, ale można uzyskać jakiś przedział procentowy. Wiem, że płytki/gres bardziej nadają się na ogrzewanie podłogowe ale odstrasza mnie wielka fuga (4mm) a przy panelach nie ma takiego problemu i są miłe-ciepłe w dotyku kiedy ogrzewanie podłogowe nie pracuje, ale jeśli okaże się, że płytki przyniosą bardzo duże różnice w koszcie eksploatacji oczywiście wybiorę płytki. Jastrych będzie wykonany z anhydrytu, obszar nad którym się zastanawiam to ok 50m2. Sprzedawcy którzy sprzedają takie panele powiedzieli, że od 5 do 8% w ciągu roku zapłacę mniej za ogrzewanie podłogowe kiedy zdecyduję się na gres. Bardzo proszę o poradę i odpowiedź.
Pozdrawiam Krzysiek

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne domy jednorodzinne ogrzewanie podłogowe posadzki mieszkaniowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Marcin Auguściktemat nr 308-1847
visibility czytano 403 razy

Jaka wełna do ocieplania dachu?


Witam, jestem przed etapem ocieplania poddasza i rodzi się tu kilka pytań:

1. Czy warto dopłacać do lepszej lambdy wełny skoro w obliczeniach przyjmuje się inne wartości niż deklarowane?
2. Którą wełnę wybrać: skalną cięższą o niższej lambdzie, czy szklaną lżejszą o lambdzie niższej bądź takiej jak skalna?
3. W analizie CW wyszło mi 27cm, krokwie mam 17cm, a wg wymiarów producentów wełny wychodzi 26 lub 28 cm która opcja jest poprawna?
4. Czy gęstość wełny ma wpływ na akumulację cieplną? Chodzi mi o to by nie przegrzewało poddasza latem (wentylacja będzie grawitacyjna wspomagana).
5. Czy nie będzie to błędem jeśli teraz ocieplę dach a ocieplenie ścian zrobię w roku 2021 lub nawet 2022?

Dziękuję za odpowiedzi
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy domy jednorodzinne ocieplenia porady inwestorom

lukasz89k1temat nr 308-1848
visibility czytano 491 razy

O co chodzi ze styropianem tzw. grafitowym


Jestem przed wyborem styropianu. Czytałem wątki rozumiem że lambda wszystkich jest zbliżona czy to będzie biały czy w kropki czy szary styropian. Ale proszę mi wyjaśnić dlaczego ten szary jest tańszy od białego? Skoro marketing głosi że cieplejszy i lepszy?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

-Sławek-temat nr 308-1849
visibility czytano 383 razy

Kilka wątpliwości inwestora przed wykonaniem fundamentu domu


Dzień Dobry
Rozważania - Stosowność - Realia

Jest duże prawdopodobieństwo że odpowiedzi na niektóre moje ciekawości, a za tym pytania były już omawiane i wcale się nie pogniewam jak dostanę reprymendę :). Tak na poważnie to jest tego masa i poruszanie się w tak dużym gąszczu informacji i odszukanie właściwej odpowiedzi na interesujący wątek jest kłopotliwe pod względem fraz wyszukiwania jak i czasu poświęconego. Bardzo dużo cennych informacji i chciałoby się ogarnąć jak najwięcej ale niestety nie da się. Może warto by rozważyć pogrupowane całego forum pytań i odpowiedzi na konkretne działy budowlane a następnie na poddziały czyli typu drzewo. Patrząc okiem szperacza byłoby łatwiej. Tylko moja prywatna sugestia bez oczywiście jakichkolwiek zobowiązań.

To co oczywiste to proszę krótko aby nie tracić czasu

1. Fundament - do jakiej głębokości należy umieścić pospółkę w terenie gliniastym, czy na głębokości dolnej warstwy chudziaka?

2. Termo cokół - jaka jest zasadność zastosowania nawet trzech warstw bloczka gazobetonowego typ 600 na ścianie zewnętrznej. Z rysunku 1.5.-13 na stronie 72 Pana książki wyraźnie widać że jednak mimo że temperatura w pachwinie jest większa od punktu rosy w analizowanym przypadku, to jednak pojawia się jeszcze niejednorodna barwa na styku podłogi z bloczkiem 600 i termoizolacji zewnętrznej na styku z cokołową. Podniesienie do trzech warstw byłoby już fajnym zajściem na podstawową izolację zewnętrzną. Jeśli to by nie przeszkadzało w konstrukcji ściany to może warto to rozważyć gdzie wyżej silikat.

3. Nawiązując do pytania nr 2, zastosowanie trzech warstw 600-ki mogłoby być racjonalnym zabezpieczeniem w razie ewentualnych i raczej nieuniknionych z upływem czasu ruchów w dół posadzki gdzie słabym ogniwem jest EPS czy XPS czy kiepskie zagęszczenie nawet o 1 cm. Mielibyśmy dużą bazę marginesu.

4. Fundament - Analiza tego samego rysunku ale głębiej aż do ławy i tutaj nasuwa się kolejne pytanie. Może warto nawet niewielkim kosztem przy 5 cm warstwie styropianu zabezpieczyć tę część zewnętrzną ławy bo i tu widać na termowizji że nie ma spójności barwy. Jak już jesteśmy "rozkopani" to może warto?

5. Podsypka żwirowa, wypełnienie - Czy zastosowanie folii na warstwę podsypki żwirowej nie spowoduje jej miejscowego przedziurawienia i zniszczenia na skutek styku może ostrego kamienia z folią np podczas prac z obsługą pąpy przy zalewaniu betonem gdzie jak wiadomo musimy się po niej (folii) poruszać. No i razy ilość takich uszkodzeń. Efekt wiadomo. Jakaś alternatywa?

6. Termo cokół - Zastosowanie bloczków 600 jest na pewno racjonalne gdy głównym materiałem jest silikat, ale przy takim układzie dochodzi kolejne słabe ogniwo jakim jest zaprawa na pierwszym bloczku wyrównującym pod kolejne na klej. Jakiej zaprawy użyć aby nie zniweczyć całej koncepcji cieplnej. Taka zaprawa może mieć nawet kilka cm grubości więc mostek cieplny może być znaczny.

7. Termo cokół ściana działowa nośna - gazobeton 400, czy nie za słaby na ściskanie?, gdzie silikaty i obustronnie położone belki terriva. Nacisk kilka, kilkanaście ton swoje z czasem może zrobić. Z obliczeń wynika że wytrzyma ale z tyłu głowy myślenie przez lata użytkowania. Może nieco zwiększyć mostek stosując 500 lub 600

8. Gazobeton - jak wiadomo jest " pijakiem" podciągania co znacząco obniża jego wytrzymałość. Nie da się uniknąć na etapie budowy jego zamoczenia. Czym ewentualnie zabezpieczyć przed tym zjawiskiem, albo może jakieś inne bloczki termo, ale z tego co się zapoznałem to dostępne o gorszej lambdzie.

9. Prawo - czy stosowanie tego typu rozwiązań musi być zaakceptowane przez projektanta budynku, czy na etapie adaptacji, czy też może pozwolić na owe zmiany kierownik budowy z wpisem do KB.

10. Może dać sobie spokój i ciągnąć mury ze silikatów od podstaw i mieć spokojną głowę kosztem straty energetycznej kilku stówek rocznie a może nie aż tak źle. Wiem analiza klucz.

Dziękuję za możliwość poznania opinii Fachowca. Pozdrawiam


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty porady inwestorom

Bociek1313temat nr 308-1853
visibility czytano 270 razy

Jakie ocieplenie dla elewacji wentylowanej


Panie Jerzy, 
dlaczego dla ściany wentylowanej, pokrytej deską elewacyjną, jako izolację termiczną stosuje się wełnę, a nie np. styropian? Technologicznie, można wykonać ruszt na styropianie i pokryć elewację deską.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy ekologiczne domy energooszczędne domy jednorodzinne domy murowane domy szkieletowe drewniane domy szkieletowe stalowe domy z bala ocieplenia ściany szkieletowe ściany nośne ściany porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Jakub Ktemat nr 308-1860
visibility czytano 321 razy

Ocieplenie styropianem, a nasiąkanie wilgocią


Czy w związku z tym że styropian po jakimś czasie nasiąka wilgocią lepiej jest ocieplić ściany styrodurem?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe ściany ocieplenia


 
 
60
   ...  
23
 
22
 
21
 
20
 
19
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.