porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 587


 
 
60
   ...  
3
 
2
 
1
 
 
 
Bociek1313temat nr 308-2853
visibility czytano 353 razy

Efekty dyrektywy EPBD


Panie Jerzy, 
1. Jeśli po 2040 roku, nie będzie można używać paliw kopalnych do ogrzewania domu, czyli zlikwidowane będą piece gazowe i węglowe, to jaką alternatywę ma przysłowiowy Kowalski, aby rachunki za energię elektryczną, nie zrujnowały domowego budżetu, a koszty inwestycyjny poniesione przy wymianie pieców były optymalne i czas zwrotu z inwestycji najkrótszy?

Zaznaczę, że dyrektywa nie jest jeszcze wprowadzona w życie i czeka na zatwierdzenie (lub nie).

2. I drugie pytanie. Planując budowę nowego domu, powinniśmy już brać pod uwagę, że taka dyrektywa może być wprowadzona i już teraz dostosować źródło ciepła do jej wymagań?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego charakterystyki energetyczne ekologia eksploatacja budynków porady inwestorom

Przemektemat nr 308-2866
visibility czytano 122 razy

Renowacja elewacji uszkodzonej przez ptaki


Ponieważ na zapytania odnośnie "łatania" dziur w elewacji firmy proponują mi położenie całkowicie nowego tynku na całym budynku, postanowiłem, że zrobię to sam... Prosiłbym o radę jak to wykonać zgodnie ze sztuką? 
Zastanawiałem się nad wypełnieniem większych dziur (prawdopodobnie wydziobanych przez ptaki) pianą ceresit białą, a następnie szpachla pozwalająca w jakiś sposób zachować strukturę tynku typu np. Knauf masa naprawcza z włóknem. Czy to będzie dobry pomysł, czy trzeba to zrobić jakoś inaczej?

Kompletnie nie mam pomysłu na mniejsze odpryski.

Na koniec myślałem o pomalowaniu całości, żeby ujednolicić kolor - która farba sprawdzi się najlepiej? Czy należy wykonać czyszczenie elewacji myjką ciśnieniową z dodatkową chemią przed malowaniem, czy samo malowanie wystarczy?

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy wykonawcze domy murowane domy jednorodzinne ocieplenia porady inwestorom renowacje elewacje

Przemektemat nr 308-2867
visibility czytano 117 razy

Renowacja kominów uszkodzonych przez ptaki


Kominy jak widać wymagają remontu. Sam tego nie zrobię z racji wysokości, ale chciałbym wiedzieć jak to powinno być prawidłowo zrobione, żeby móc wybrać w miarę rozsądnego wykonawcę. Kominy murowane z pełnej cegły obłożone styropianem i otynkowane. Większość szkód spowodowana przez ptaki.
Czy trzeba skuwać całość, czy można to jeszcze naprawić?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy wykonawcze domy jednorodzinne elewacje kominy renowacje porady inwestorom naprawy

Kottemat nr 308-2872
visibility czytano 246 razy

Dobór materiałów do ocieplenia ściany wg analizy c-w


Panie Jerzy 
jeden ze sprzedawców oferuje mi następujące produkty do elewacji mógłby Pan sprawdzić czy się nadają pod względem wyników analiz
1.Ceresit CT 16 farba grunt biała
2.Siatka 150g/m2 zielona AKE optima
3.Narożnik z siatką A 2.5 mb 7x7 żółty
4.Ceresit ZS do styropianu
5.Ceresit ZU do siatki
6.Łącznik izolacyjny fi12 do styropianu 200/220
7.Ceresit CT 74 tynk silikonowy
Odnośnie tynku to wiem że odpada bo nie spełnia wymagań i będzie zastosowany StoSilco zamiast wyprawy plus farba silikonowa.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne elewacje ocieplenia porady inwestorom

sławektemat nr 308-2878
visibility czytano 202 razy

Klinaryt pod oknem, a hydroizolacja


Dzień dobry Panie Jerzy,

Przymierzam się do prawidłowego przygotowania otworów okiennych przed ich montażem. Zapoznałem się już z kilkoma poradami oraz rysunkami w książce na stronie 217 oraz 222. Mam natomiast kilka wątpliwości.

Okna będą montowane na poszerzeniu z klinarytu (25cm), niestety ze względu na to że jest to największa wysokość poszerzenia jaką oferuje producent, otwory okienne muszą zostać podbudowane o 3 cm. Jako że jest to dom na płycie fundamentowej, podbudowa będzie kładziona bezpośrednio na niej. Czy podbudowa o grubości 3cm może zostać wykonana zwykłą wylewką cementową lub zaprawą cementową ?

Po wykonaniu podbudowy, dolna strefa otworu okiennego zostanie zabezpieczona masą KBM - chciałbym doprecyzować czy ma to wyglądać jak na załączonym obrazku ? (masa KMB naniesiona pod klinaryt, połączona z pionową izolacją zewnętrzną oraz wyciągnięta aż do wewnątrz budynku + również na ściany)

Czy masę KMB można nakładać bezpośrednio na klinaryt od zewnętrznej strony budynku łącząc ją z resztą izolacji pionowej ? czy powinien to być raczej fartuch EPDM ? (okna do ziemi bez tarasu)

Czy przy posadowieniu na płycie masa KMB ma również być położona na klinaryt od wewnętrznej strony domu ?

Czy klinaryt ma być kładziony bezpośrednio na masę KMB ?

W przypadku wyrównania otworów okiennych pod szczelny montaż (ubytki około 3 - 5 mm w silikacie) - co najlepiej zastosować ?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Pozdrawiam
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego drzwi hydroizolacje ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

dariakowalskatemat nr 308-2880
visibility czytano 182 razy

Hydroizolacja i termoizolacja fundamentu na ławach


Dzień dobry,
przesłałam Panu do analiz projekt. Architekt poprawił część rzeczy, natomiast izolacją fundamentu muszę się zająć sama. Zgodnie z analizami styropian grubości 14cm (dla części mieszkalnej) ma być zarówno na częściach pionowych ściany fundamentowej jak i ławy oraz na części poziomej ławy. Czy mógłby Pan rozrysować mi elementy hydroizolacji w tym przypadku. Rozumiem, że folia kubełkowa też powinna zachodzić na ławę, można ją tak zginać?
Wykonawca doradza mi wykonanie fundamentu bezpośrednio na gruncie, bez betonu podkładowego i wykonanie szalunków ławy ze styropianu XPS. Ale wtedy ława nie będzie zaizolowana od dołu. Czy będzie to akceptowalne rozwiązanie dla moich warunków gruntowych?

Przeglądałam portal, nie znalazłam szczegółu fundamentu dla mojego przypadku. Bardzo pomocna była porada 72, ale to nie dokładnie ten przypadek.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje ocieplenia porady inwestorom

Kottemat nr 308-2884
visibility czytano 118 razy

Wykończenie progu drzwi tarasowych, gdy taras naziemny z kostki


Panie Jerzy 
jak powinno prawidłowo wyglądać wykończenie ocieplenia fundamentu w strefie drzwi tarasowych na załączonym zdj cokół będzie z styropianu grubości 16cm i będzie sięgał do wysokości progu tych drzwi tj 25cm pod nim jest styrodur 10 cm, elewacja będzie ze styropianu 18cm i pytanie czy ocieplać to miejsce w strefie drzwi czy zostawić tak jak jest? Jeśli ocieplać to przedłużając styrodur 10 cm do progu drzwi czy jednak ocieplić styropianem 16cm tym co będzie na cokole. Dodam że później przed drzwiami będzie taras z kostki i zastanawiam się jak to ma wyglądać bo jeśli będzie tam styrodur czy styropian dociągnięty do progu drzwi to kostka będzie dochodzić do styropianu gdzie wtedy styropian będzie widoczny patrząc z góry czy styropian ma być odpowiednio niżej żeby kostka na niego nachodziła i chowała się pod ramą okna?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tarasy naziemne porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
60
   ...  
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.