porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 588


 
 
60
   ...  
13
 
12
 
11
 
10
 
9
   ...  
1
 
 
Paweł Woźniaktemat nr 308-2313
visibility czytano 792 razy

Ocieplenie i elewacja, a tynki wewnętrzne


Dzień dobry,

Jestem na etapie instalacji i chciałbym skonsultować 2 tematy:

1. Generalny wykonawca zachęca mnie do robienia elewacji zewnętrznych równolegle, a nawet nieco przed tynkami wewnętrznymi (cementowo-wapienne zacierane piaskiem kwarcowym). Elewacja zewnętrzna to 20 cm styropianu grafitowego + tynk silikonowy RAL 7024 czyli ciemny. Planowane rozpoczęcie prac to połowa kwietnia. Wiem, że książkowo elewację zewnętrzną powinno się robić po wyschnięciu tynków wewnętrznych, ale czy mógłby Pan wytłumaczyć czym ryzykuję robiąc te prace równolegle i czy są jakieś sposoby, żeby móc to w ten sposób wykonać? Nie ukrywam, że mi również zależy na wykonaniu tych prac jak najszybciej ze względu na kolejne ekipy do wykończeniówki umówione na wakacje.

2. Mój dom jest na 25 cm płycie fundamentowej, a pod nią 20 cm XPS 300 izolowanego masą KMB położną na 10 cm chudziaku. Za chwilę będę układał jeszcze 8 cm styropianu pod posadzki a następnie 7 cm wylewki. Pod schodami mam schowek / spiżarkę. Zastanawiam się czy mogę w tym pomieszczeniu zrezygnować z warstwy styropianu, wylewki i tym samym również ogrzewania podłogowego, aby osiągnąć niższą temperaturę do przechowywania żywności i napojów? Zaletą takiego pomysłu byłaby również o 15 cm wyższa wysokość tego pomieszczenia. Czy są jakieś potencjalnie negatywne konsekwencje takiego pomysłu? Serdecznie proszę o Pana opinię.

Pozdrawiam,

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne elewacje ocieplenia posadzki mieszkaniowe porady inwestorom

kamil4578temat nr 308-2317
visibility czytano 414 razy

Niwelacja nierówności betonu podkładowego styropianem miękkim


Witam panie Jerzy.
Na budowie jestem na etapie wylewek i przed zakupem styropianu pod wylewkę.
Idąc za pana radami jak to zwykle bywa muszę tłumaczyć się wykonawcom dlaczego nie robię tak jak wszyscy. Czasami puszczam ich rady mimo uszu, ale w tym przypadku się zastanawiam.
Chodzi o twardość styropianu eps cs(10)200. Wykonawca oczywiście twierdzi że za twardy i doradza eps 100, argumentując tym że się ułoży lepiej. I tu moje pytanie. Chudziaki zazwyczaj nie są idealne jeżeli chodzi o płaskość, są dołki górki. Styropian miękki eps 100 podda się i powinien ułożyć się na chudziaku, ale nie jest wystarczający jeżeli chodzi o wytrzymałość, natomiast eps 200 jest na tyle wytrzymały ale mam obawy że w niektórych miejscach będą powstawać przestrzenie a płyty będą pracować w zależności gdzie będzie nacisk na zasadzie dźwigni. W moim przypadku potrzebuje 3 warstw po 5cm. Czy mógłby Pan się odnieść do tego przypadku. Czy jest się czego obawiać? Czy płyty są na tyle cienkie ze poddadzą się pod ciężarem czy może należałoby najpierw wyrównać chudziak?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne hydroizolacje podłogi ocieplenia porady inwestorom

Agnieszka i Marcintemat nr 308-2322
visibility czytano 224 razy

Jastrych ogrzewany przy posadowieniu na płycie na gruncie


Witam p. Jerzy,
Mam pytanie o układanie folii PE pod ociepleniem na podłodze. Budynek na płycie fundamentowej, hydroizolacja wykonana pod płytą (rys.1.9.-13 str. 165 z książki):

1. ile warstw folii powinno układać się na płycie jako warstwę poślizgową? Jedna warstwa folii PE 0.2 wystarczy czy powinny być dwie? Mamy wykonaną jedną warstwę i naszły mnie wątpliwości.

2. jako ocieplenie wykorzystujemy XPS 300, który jest układany bardzo ciasno, zdarza się że na wcisk. Przedstawiciel techniczny producenta XPSa twierdzi, że przy dociśnięciu XPSa warstwą dociskową 7cm betonu nie ma ryzyka podnoszenia płyt ze względu na powstawanie naprężeń od rozszerzalności cieplnej (konsekwencja ogrzewania podłogowego). Z tego co zrozumiałem, według przedstawiciela technicznego, przy takim docisku w przypadku rozszerzania się materiału, nastąpi zgniecenie XPSa na krawędziach. Niemniej mnie trochę niepokoi mnie czy w przypadku największych pomieszczeń (10m na 5m) nie będzie to problemem. Czy jest tutaj czego się obawiać?
Prace zostały wykonane w większości przy temperaturze ~20-25°C.

Z góry dziękuje za pomoc i serdecznie pozdrawiam,
Marcin.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ocieplenia podłogi podłogi ogrzewane porady inwestorom porady wykonawcom

MacGyvertemat nr 308-2326
visibility czytano 325 razy

Rola i montaż wymianu w więźbie dachowej krokwiowej


Witam,
mam pytanie o konstrukcję dachu przy kominie. Połacie dachu nad częścią mieszkalną i nad garażem są na różnych wysokościach.
Pierwsze pytanie odnośnie wymianu nr 4 na projekcie: ten wymian łączy tylko dwie krokwie i nie jest niczym podparty/podwieszony?
Drugie pytanie odnośnie wymianów 2 i 3: one powinny przechodzić przez ścianę i opierać się na płatwiach?

Nasz kierownik zasugerował zrobienie dwóch słupów zamiast wymianów (sic :/).
Nasz cieśla zrobił zamiast tych wymianów pewnego rodzaju przejścia z jednych krokwi na drugie ale to przejście licowało ze ścianą (później po dociepleniu znajdowałoby się w obrysie docieplenia). Rozwiązanie względnie dobre ale gdyby przejścia były poprowadzone nie przez ścianę na wylot ale nad tą ścianą (jeszcze przed wylaniem wieńca) więc w konsekwencji kolidowałoby z wieńcem.

2,3,4 - wymian
36,42,45,46 - płatew

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego więźba dachowa porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom

Marcin Drabik temat nr 308-2332
visibility czytano 550 razy

Przyklejenie membrany EPDM do hydroizolacji


Szanowny Panie Jerzy.
Chciałbym zapytać Pana o poradę w dwóch sprawach.

Pierwsza z nich to jakiego kleju użyć by zespolić hydroizolację BORNIT 2K Flex z płaszczem epdm, który będzie użyty w drzwiach z tyłu budynku, te będą montowane za około 4 tygodnie. Znalazłem klej bezrozpuszczalnikowy ATK 812 w którego karcie technicznej jest wyszczególnione, iż nie zawiera rozpuszczalników. Natomiast drzwi frontowe znajdują się we wnęce. Tam został użyty szlam polimerowo-cementowy firmy Cersanit (nie pamiętam modelu, ale mogę uzupełnić informację jeżeli będzie potrzebna), czym tam przykleić epdm by zespolić płaszcz z hydroizolacją? Te drzwi również będą dopiero montowane.

Druga sprawa dotyczy kwestii już osadzonych okien metodą na piankę montażową. Abstrahując od tego dlaczego tak się stało, chciałbym się Pana poradzić w jaki sposób maksymalnie uszczelnić te okna od zewnątrz gdyż tynki CW już zostały wykonane. Zastanawiałem się czy ma to sens by górę i boki ramy okiennej potraktować płynną membraną marki Soudal Hybrid do uszczelnień zewnętrznych i zabezpieczyć ją klejem do styropianu jak podpowiedział mi doradca firmy Soudal (stwierdził że ten klej nie wpływa na dyfuzyjność membrany) natomiast co do dolnej części ramy okiennej nie jestem pewien czy podciąć piankę pod kątem i podkleić epdm, czy też potraktować dół ramy okiennej membraną Soudal Hybrid do uszczelnień zewnętrznych i odpuścić epdm tylko jak później wejdzie parapet pod ramę okienną. Mam trzy okna, które sięgają do pierwszego rzędu ścian gdzie pierwszy rząd jest wykonany z betonu komórkowego 500 reszta to Porotherm. Bardzo proszę o poradę.
Wyrazy uszanowania.
Marcin Drabik
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom porady wykonawcom

Adam K.temat nr 308-2345
visibility czytano 501 razy

Renowacja kamienicy z ociepleniem lub bez


Witam
Jestem współwłaścicielem kamienicy, która wymaga już wymiany elewacji. Pojawił się problem i spór między współwłaścicielami - jeden chce styropian - drugi absolutnie nie, bojąc się grzyba na ścianie. Kamienica jest z 1938 roku. Ma ponad pięćdziesieciocentymetrowe ściany zewnętrzne. Kamienica jest ciepła i z nowymi oknami bardzo cicha. Nie mamy wentylacji mechanicznej. Większość ma zwykłe okna bez wywietrzników - do tej pory nikt nie miał problemu z grzybem.
Bardzo proszę o poradę - czy jest konieczny styropian? Czy prawdą jest że dzięki ociepleniu ścian styropianem rachunki za ogrzewanie mogą być zmniejszone?
Jestem tą osobą (jako trzeci współwłaściciel) która ma rozstrzygnąć spór.
Będę ogromnie wdzięczna za odpowiedź.
Pozdrawiam - Ewa Filipiak

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne kamienice porady inwestorom remonty renowacje ocieplenia elewacje

Marcinotemat nr 308-2348
visibility czytano 356 razy

Ocieplać czoło balkonu żelbetowego, czy nie?


Czy miejsce na przodzie balkonu, oznaczone strzałką na projekcie, musi zostać ocieplone styropianem?
Czy brak takiego ocieplenia będzie powodować znaczne straty cieplne (mostek termiczny) czy raczej niewielkie i można to zostawić nieocieplone. Balkon na ponad 3m od budynku.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego balkony błędy projektowe porady inwestorom porady wykonawcom

Uzotemat nr 308-2350
visibility czytano 333 razy

Ochrona pianki w szczelinie między stolarką, a murem


Panie Jerzy
czy błędem jest zatopienie pasków siatki elewacyjnej na murze przy oknie i piance montażowej po zainstalowaniu okna w celu zabezpieczenia pianki jeśli nie planujemy wykonania ocieplenia w ciągu najbliższych miesięcy?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

MarekZtemat nr 308-2353
visibility czytano 461 razy

Zbyt wysokie ściany działowe w stropie z wiązarów


Dzień dobry Panie Jerzy
Ściany nośnie są spięte wieńcem zalanym w keramzytowych kształtkach U, o grubości ścianki 4cm. Ściany działowe są wymurowane nieco za wysoko. Sufit zamierzam zaizolować celulozą o grubości 30-40 cm.

W sytuacji, jak na rysunku, sufit byłby na wysokości 253 cm od gotowej podłogi. Przy nasypaniu 30 cm celulozy, ścianki działowe były by pokryte warstwą o grubości 10-12 cm, a ściany nośne na 2-3 cm. Przy nasypaniu 40 cm, analogicznie o 10 cm więcej.
Zastanawiam się, na jakiej wysokości zabudować sufit by ograniczyć straty ciepła, nie ukrywam, że chciałbym go podnieść o kilka cm względem tego co na szkicu. Czy dodatkowo obsypywać miejsca gdzie występują ściany, a może obłożyć je pasami wełny o grubości 20-30 cm?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam / Marek

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy wykonawcze domy jednorodzinne ściany działowe stropy ocieplenia porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom

RK-PROJEKTtemat nr 308-2361
visibility czytano 466 razy

Boniowanie po wykonaniu ocieplenia metodą BSO


Na ocieplonej już elewacji z siatką i klejem inwestor wraz z architektem wymyślili (po fakcie) wykonanie dużej ilości boni przy zastosowaniu tynku cienkowarstwowego. Bonie mają iść przez całą wysokość i szerokość elewacji tworząc pewnego rodzaju podziały.
Czy może Pan podpowiedzieć jaką zastosować technologię, aby nie pogorszyć parametrów elewacji oraz aby dało się takie bonie wykonać. Jak rozpoznałem się po technologiach jest kilka metod wykonania: bonie wypalane, rowkowane, bruzdowane, listwy. Ale wszystkie te metody prowadzą do zniszczenia siatki i kleju nie mówić o utworzeniu mostka liniowego. Można też wykonać "pseudobonie" czyli nakleić taśmę przy nanoszeniu warstwy tynkowej i zrobić ją grubszą "np. baranek" ale zmienia to parametry cieplno-wilgotnościowe. Proszę o Pańskie zdanie na ten temat.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego elewacje błędy projektowe błędy wykonawcze porady architektom porady inżynierom porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
60
   ...  
13
 
12
 
11
 
10
 
9
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.