porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 281


 
 
30
   ...  
25
 
24
 
23
 
22
 
21
   ...  
1
 
 
ŁukaszWtemat nr 308-719
visibility czytano 120 razy

Prace w budynku SSZ zimą


Witam panie Jerzy. Dziękuję za wiele cennych porad jakie dotychczas od pana otrzymałem. Mam nadzieję, że odpowiedź na kolejne moje pytanie będzie pomocna dla wielu innych czytelników serwisu BDB. Dom w stanie surowym zamkniętym (ma dach, okna i drzwi zew). Budowa zaczęta wiosną tego roku.
1. Jak zaplanować dalsze prace budowlane aby móc je kontynuować w okresie zimowym?
2. Czy jeśli jesienią (przy sprzyjających temperaturach i pogodzie) dom zostanie ocieplony styropianem i zaraz po tym zostaną wykonane instalacje wew (hydraulika, kan, CO i elektryka) to czy jeśli temperatura zew. spadnie do ujemnych to czy można dalej kontynuować i wykonać wylewkę jastrychu i tynki wewnętrzne? Zakładam, że zaraz po wykonaniu jastrychu mogłoby być uruchomione ogrzewanie podłogowe, które będzie utrzymywać dodatnią temperaturę wewnątrz domu. Jaką minimalną temperaturę ogrzewanie ma utrzymywać wewnątrz domu? Im niższa tym niższe koszta ogrzewania.
3. Czy przed wykonaniem jastrychu i tynków wewnętrznych zimą ocieplać dach wełną? Oczywiście od spodu zakładając szczelnie folię paroizolacyjną. Z pana książki wiem, że zaraz po wykonaniu jastrychu i tynków w początkowym okresie (chyba 2 tygodnie) utrzymuje się bardzo duża wilgotność wewnątrz budynku i taka ma być, nie wolno wietrzyć. Czy ta podwyższona wilgotność nie zaszkodzi wełnie?
A może nie ocieplać dachu tylko, wstrzymać się do czasu wyschnięcia tynków i jastrychu? Czy ogrzewanie CO odłogowe będzie w stanie utrzymać odp. temperaturę wewnątrz budynku zimą bez izolacji termicznej dachu? Czy nie zadzieją się inne "złe" np. Uszkodzenie (rozerwanie) membrany dachowej na skutek zamarzania skraplającej się na niej wody.
4. Proszę o rady na co zwrócić uwagę chcąc kontynuować pracę zimą by nie zaszkodzić sobie. Jaką temperaturę utrzymywać wewnątrz niezamieszkałego domu przez zimę?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

klewtemat nr 308-731
visibility czytano 842 razy

Termoizolacja w obrębie okna z roletą i prowadnicami


Mam pytanie termoizolację ścian w okolicy ramy okiennej, do której przymocowane są prowadnice rolet. W innych poradach i książce zaleca Pan wejście 3-4 cm styropianem na ramę okna. Niestety po montażu rolet zorientowałem się, że takie wykonanie u mnie nie jest już możliwe, ponieważ klapa rewizyjna rolety podtynkowej musi mieć możliwość otwarcia się. Producent rolety zostawił tylko 2 cm od krawędzi rolety do klapy rewizyjnej.
Dodatkowo do ram okien zostały zamocowane prowadnice od rolet, które są wykonane z aluminium, więc nie są żadną termoizolacją (jeden załączony rysunek pokazuje przekrój takiej prowadnicy). Podczas montażu okna zostały wysunięte o 2 cm poza lico muru, w celu poprawy termiki tego miejsca.
Zastanawiam się czy w takiej sytuacji jest sens bawić się w docinanie styropianu tak, aby przykrył te 2 cm prowadnic od rolet? Czy też nie ma to większego znaczenia i można po prostu dosunąć ocieplenie do wystającej ramy okna z prowadnicą?

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego ocieplenia okna porady inwestorom

klewtemat nr 308-732
visibility czytano 464 razy

Ocieplenie wokół okna dachowego


W jaki sposób prawidłowo ocieplić i obrobić okno dachowe od wewnątrz?

Spotkałem się z opinią, że szpalety pod oknem powinny być prostopadle do podłogi (niebieska kreska na rysunku) a górne równolegle do podłogi (tak jak w projekcie narysowane na czarno). Taki układ szpalet ma zapewnić poprawną cyrkulację powietrza przy oknie i zapobiegać skraplaniu pary wodnej na oknie.

Druga opinia z jaką się spotkałem jest taka, że owszem te szpalety powinny być tak ustawione, natomiast przy samym oknie powinno być minimum 5 cm szpalety prostopadle do okna po to, aby ocieplić to miejsce i zmniejszyć liniowy mostek cieplny (miejsca zaznaczone zielonym kolorem).

W moim projekcie nie ma detalu tego miejsca, natomiast na przekroju widać, że dolną szpaletę zrobiono prostopadle do okna na grubość krokwi, natomiast górną zrobiono równolegle do podłogi.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli budowa domu jednorodzinnego okna dachowe porady inwestorom

ŁukaszWtemat nr 308-735
visibility czytano 364 razy

Czy zabezpieczać piankę PU uszczelniającą okna?


Czy pianę uszczelniająca wokół okna należy czymś zabezpieczyć?
Słyszałem ze zasłania się ją klejem do styropianu? Ale czy jest to konieczne?
Czy jeśli będzie w ciągu miesiąca zasłonięta styropianem przy ocieplaniu budynku to można ja zostawić nieosłonięte do tego czasu?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego stolarka aluminiowa stolarka drewniana stolarka PCV porady inwestorom porady wykonawcom

Łukasz Pawlukowskitemat nr 308-738
visibility czytano 250 razy

Poprawny montaż doświetlacza okna piwnicy


Proszę o podanie prawidłowego montażu naświetlacza okiennego piwnicznego prefabrykowanego z tworzywa sztucznego o wymiarach 100/100/40. W zestawie są 4 kołki i 4 śruby, w zestawie i instrukcji nie ma wzmianki o jakiejkolwiek masie uszczelniającej w pomiędzy styropianem a naświetlaczem. Czy powinienem ją tam zastosować ? Moja ściana fundamentowa jest wykonana z bloczka betonowego M6, ocieplona styropianem XPS 15 cm a styropian przykryty folią kubełkową.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

diakon88temat nr 308-740
visibility czytano 1009 razy

Pytania przed wykonywaniem dachu z deskowaniem i papą


Panie Jerzy, mam kilka pytań odnośnie dachu.
1. Czytając rozdział 1.6.2. dachy skośne - jaka to folia do wiatroizolacji i paroizolacji w dachu z pełnym deskowaniem? Czym ją przymocować?
2. Rysunek DA-1617 str 234, przedstawia pełne deskowanie bez wiatroizolacji i paroizolacji do jakiego rysunku należy się stosować?
3. Czy deski na pełnym deskowaniu maja być przybite na "zakładkę" coś jak murowanie z pustaka ?
4. Czy można stosować długie deski czy można "sztukować" z krótszych? Jest jakaś różnica ?
5. Jakich gwoździ się używało do deskowania? i w jakich odległościach je przybijać? Czy to zależy od długości deski? Może Pan przypomnieć?
6. Czym przymocować papę na deski?
7. Czy i na jaką zakładkę układać papę na papę?
8. Czy można "sztukować" łaty na których będzie położona blachodachówka, słyszałem że najkrótsze są 4 metrowe. Jakimi gwoździami je przybijać i jakie odległości stosować?
9. Czy deski które miałem do szalowania ław i będę miał do szalowania wieńca można użyć na dach? Czy trzeba je malować impregnować na nowo? Czy mogą to być deski mokre? Na pewno mi zabraknie będę musiał dokupić i podejrzewam że dostanę mokre.
10. Jak powinien być zakończony dach wystający po za dom, bo chcę mieć podbitkę?

Przepraszam za tyle pytań ale chciałbym wszystko mieć na miejscu. Jeżeli na któreś pytanie gdzieś była odpowiedź proszę podać temat bo, trochę szukałem i chyba wyszukiwarka mnie oszukuje.
Pozdrawiam
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy fizyka budowli pokrycia dachowe pokrycia bitumiczne podsufitki okapów porady inwestorom porady wykonawcom paroizolacje wiatroizolacje

diakon88temat nr 308-741
visibility czytano 251 razy

Surowy stan otwarty domu na zimę


Czy w stanie surowym otwartym na zimę należy okna wszystkie "zadeskować"? Czy zostawić jak jest i dom ładnie przewieje? Z jednej ze stron domu od salonu wieje przeważnie wiatr, na pewno tam dostanie się do środka deszcz, śnieg. Co Pan o tym myśli?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

beataktemat nr 308-742
visibility czytano 795 razy

Ocieplanie wełną dachu z poddaszem użytkowym


Rozpoczęłam dzisiaj ocieplanie dachu stromego poddasza użytkowego. Pod dachówką membrana wiatroszczelna i pełne deskowanie płytą OSB. Wysokość krokwi 16 cm. Zakupiony materiał wełna skalna 10 cm i 20 cm. Niestety nie mam możliwości zwrotu ani wymiany na dwie 15 cm.
Wykonawca zaproponował nadbić krokwie o 5 cm x 5 cm dzięki czemu jako pierwszą warstwę zmieści między krokwie wełnę 20 cm tak że wełna będzie przylegała do OSB. Dodam że szczelina wentylacyjna 2,5 cm jest między membraną wiatroszczelną a dachówką.
Warstwy od wewnątrz następująco:
Krokwie 16 cm.
Płyta OSB.
Membrana wiatroszczelna położona na OSB.
Szczelina wentylacyjna 2,5 cm (na grubość kontrłaty) od membrany po dachówkę.
Kontrłata.
Łata.
Dachówka.

Pilnie proszę o odpowiedź, pozdrawiam.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy projektowe błędy wykonawcze ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

centaurtemat nr 308-755
visibility czytano 171 razy

Jastrych przykryty folią i co dalej?


Moje pytanie dotyczy wylewek. Dwa i pół tygodnia temu wykonano wylewki dziś odsłaniam folię i zastaje widok skroplona woda na folii plus wilgotna wylewka. Odkrywać czy może zostać przykryte? Nie mam pośpiechu z kolejnymi etapami.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego jastrychy betonowe porady inwestorom

GGtemat nr 308-763
visibility czytano 204 razy

Malowanie stolarki z PCV


Chodzi mi o farby do okien PCV. 15 lat temu zamontowaliśmy okna PCV, ale koloru białego bo były dużo tańsze. Jednak kolorystyka nie pasuje do elewacji i chcielibyśmy przemalować zewnętrzne ramy na jakiś odcień brązu.
W związku z tym mam kilka pytań:
1) Czy jest to dobry pomysłu, czy są jednak jakieś przeciwwskazania to tego?
2) Czy może Pan podać nazwy produktów ze średniej i wyższej półki w które warto zainwestować?
3) Na co zwracać uwagę /na jakie parametry/ zawartość farby przy jej wyborze?
4) Na co zwracać uwagę przy malowaniu – jakieś wytyczne technologiczne, przygotowanie podłoża, temperatura malowania, wałek, pędzel czy może natrysk itp.?
5) Co Pan myśli o okleinach do okien, które niektórzy producenci oferują?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: renowacje okna porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
30
   ...  
25
 
24
 
23
 
22
 
21
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.