porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 178


 
 
19
   ...  
11
 
10
 
9
 
8
 
7
   ...  
1
 
 
Michał Zielińskitemat nr 308-1486
visibility czytano 436 razy

Zamiana tynku cem-wapiennego na gipsowy i stworzenie antresoli


Witam Panie Jerzy.
Zgodnie z analizą cieplno-wilgotnościową wykonana u pana nr 2018/2018 mieliśmy zrobić tynk cem-wap wewnątrz gr. 1,5 cm. Jesteśmy obecnie na etapie ścian, wylewki, dachu etc i powoli umawiamy ekipy na kolejne etapy. Pojawiła się opcja zrobienia tynków gipsowych. I tutaj moja żona męczy mnie co by może nie zrobić gipsowych. Bo to przecież i tak potem gładzie by chciała a tak to już będzie bardziej równo etc. Z racji że ja to się trzymam projektu i analiz jak pies zębami obiecałem że spytam :) Tak więc czy możliwa by była u nas taka zmiana?

Druga kwestia jest taka. Tak jak kiedyś rozmawialiśmy mówił pan że nie ma problemu zmiany stropu z lanego na wiązary. Wiec zapadła decyzja jednak wiązarów tylko iż chcielibyśmy mieć część nad salonem odkrytą (w sensie bez stropu poddasza nad salonem i ewentualnie kuchnią (tylko ze nad kuchnia to chcemy wtedy zrobić sufit podwieszany żeby wyciąg głupio nie wyglądał i żeby szafki zabudowane mogły być do sufitu). I stąd moje pytanie wiem że w takim przypadku izolację cieplną będzie trzeba przenieść ze stropu na poddasze. Czy grubości warstw i rodzaj materiału się mocno zmienią?
Pozdrawiam
Zieliński Michał
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego komfort cieplny porady inwestorom

Maciej P.temat nr 308-1492
visibility czytano 645 razy

Słupki drewniane w ścianach, ocieplenie komina


Dzień doby, zwracam się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na kilka moich pytań. Pomimo ukończonej piwnicy, zrobieniu stropów, ścian nośnych i działowych nie obyło się bez błędu- ściany działowe zostały połączone zaprawą ze stropem monolitycznym. Tego już chyba nie uratuję więc tak zostanie, chcę jednak uniknąć kolejnych błędów, więc mam kilka pytań:
1. Od stropu monolitycznego nad parterem do więźby biegną słupy drewniane 14x14. Jeden słup jest umieszczony w ścianie 11,5cm i tu jak mniemam muszę zrobić stelaż i obudować taki słup karton gipsem, co jednak umieścić między słupem a ścianą i karton gipsem- wełnę, styropian ?
2. Kolejne słupy ukryłem w ścianie 24cm a więc z każdej strony słup jest 5cm w głąb ściany, czy tu wystarczy umieścić styropian na słupie nie klejąc go, następnie dać metalową siatkę i przykryć tynkiem powierzchnię całej ściany?
3. Najważniejsze, czy słupy mogą być połączone ze ścianami czy muszą być niezależne konstrukcyjnie?
4. Murłata a konkretnie ocieplenie jej- z obu stron mam 5cm. Na zewnątrz zostanie przyklejony styropian 5 cm w tą wnękę a następnie na to 20 cm styropian na całej ścianie aż do membrany dachowej.
5. W środku też naklejać te 5cm styropianu następnie siatka metalowa i tynk ?
6. Czy na styku ściany działowej ze ścianą kolankową wypuścić porotherm w tą wnękę 5cm do murłaty, czy dać tam styropian po całym obwodzie budynku i dopiero ściana ma dochodzić do tego styro? (dach kopertowy).
7. Ściany działowe murować 5cm poniżej krokwi, czy to miejsce potem wyrównać do krokwi styropianem ?
8. Pas podrynnowy- czy można go przykryć blachą? Czy blacha taka nie będzie się „marszczyć” od zmiennych temperatur? Może lepiej zostawić tam samą deskę ?
9. Przy układaniu dachówki co dać nad rynną przy otworach wlotowych pod dachówkę aby nie gnieździły się tam ptaki, zwierzęta i utrudnić migrację owadów pod dachówkę?
10. Okno dachowe jak wysoko nad murłatą je umieszczać aby ułatwić sobie późniejszą obróbkę ? Czy wystarczy tak aby ściana kolankowa szła na prosto do wnęki okiennej czy jednak pod oknem powinno znaleźć się parę cm na wełnę ?
11. Komin systemowy- chciałbym ocieplić go 5 cm wełną na długości poddasza nieocieplonego i części wystającej nad dachem następnie umieścić na nim siatkę i klej- czy prace te wykonać przed czy po obróbce blacharskiej i jak taką obróbkę wykonać, dodam że komin znajduje się 20cm od kalenicy co już wiem iż nie ułatwia.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy ścianki kolankowe ściany działowe poddasza nieużytkowe poddasza użytkowe porady inwestorom

slusar.o2temat nr 308-1493
visibility czytano 512 razy

Ocieplenie i wentylacja garażu nieogrzewanego


Nieogrzewany, budynek (garaż ze strychem) w konstrukcji szkieletowej, ocieplony na ścianach wełną #5cm, jest „doklejony” do domu mieszkalnego jedną ze ścian. Garaż stanowi osobny budynek, z osobnymi fundamentami. Nad garażem jest pomieszczenie gospodarcze – „strych”. Dach dwuspadowy, układ warstw dachu typowy dla dachówki ceramicznej. Skosy zostały ocieplone między krokwiami wełną #15cm. Mam kilka pytania:

1. Paroizolacja na dachu. Jest potrzebna? Pomieszczenie jest nieogrzewane, i nigdy nie będzie. Dach został ocieplony, żeby w lato nie było tam piekarnika, a w zimę odrobinę wolniej się wychładzało. Na chwilę obecną do wysokości ok 2,5m rozciągnięta jest folia, która ma zapobiec pyleniu się wełny. Pytanie czy konieczne jest jej uciąglenie i szczelne ułożenie? Jeśli tak, czy można to zrobić na jętkach, pomimo, że wełna jest w całości ułożona na skosach? Powstanie wtedy pustka powietrzna, niewentylowana. Jest to rozwiązanie poprawne?

2. Jak zapewnić skuteczną wentylację strychu? Do zapewnienia powietrza planowana jest kratka w ścianie szczytowej fi 100, na wysokości 1m od posadzki. Jeśli chodzi o wywiew to w budynku mieszkalnym jest jeden niewykorzystany komin, można by się do niego przekuć, ale wylot byłby na wysokości ok. 2m. Co z powietrzem, które byłoby nad wylotem? Będzie się tam „kisić”? Wentylacja grawitacyjna w pomieszczeniu nieogrzewanym również może być niewydajna sama w sobie. Drugą opcją na wywiew, jest instalacja kominka dachówkowego z podłączonym wentylatorem z czujnikiem higro. Czy jest jeszcze jakaś alternatywa?

Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli garaże porady inwestorom porady architektom porady inżynierom

GrzegorzStemat nr 308-1505
visibility czytano 436 razy

Mieszanka granulatu EPS pod jastrychem ogrzewanym


Dzień dobry,
Rozważam zastosowanie systemu ocieplenia Thermo White zamiast styropianu/styroduru pod ogrzewanie podłogowe. Załączam kartę produktu. Proszę o pana opinię na podstawie karty produktu.
Pozdrawiam
Grzegorz Siekiera

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe ocieplenia podłogi podłogi ogrzewane porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Beatatemat nr 308-1511
visibility czytano 452 razy

Ocieplenie murłaty styropianem


Jesteśmy na etapie termoizolacji stropu, poddasze nieogrzewane. Ułożone zostały 3 warstwy styropianu łącznie 25 cm i na to powinna być ułożona posadzka betonowa grubości 6 cm (z miksokreta). Ale styropian położony jest do wysokość dolnej krawędzi murłaty, powyżej styropianu jest już murłata. Czy można zrobić dylatacje między murłatą a wylewką betonową ze styropianu o wysokości 10-15 cm (na wysokość murłaty) i o szerokości 30 - 40 cm potem wykonać posadzkę? Jaka może być minimalna grubość posadzki betonowej, strych nieużytkowy. Jak wybrnąć z tej sytuacji? Pozdrawiam.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ocieplenia stropy poddasza nieużytkowe porady inwestorom

rjazwiectemat nr 308-1516
visibility czytano 804 razy

Strefa bezokapowa połączona z dachem


Moje pytanie dotyczy rozwiązania okapu w dachu bezokapowym. Wiem, że okap jest lepszy, ale czasami względy estetyczne przeważają i chciałbym to zrobić dobrze. W projekcie gotowym, który zakupiłem jest pokazany detal okapu wg załączonego rysunku.
Na etapie rozmów z wykonawcami dachu ustaliliśmy inny układ warstw (załączony drugi rysunek).
Dach jest prosty dwuspadowy o nachyleniu 40st; bez okien połaciowych i komina (tylko wentylacja kanalizacji i wyrzutnia wentylacji mechanicznej). Długość połaci od kalenicy do okapu 5,3 m. Bezpośrednio pod dachem jest strych, który będzie używany jako przechowalnia. Strop żelbetowy. Tylko nad salonem otwarcie do dachu.
Warstwy 2 i 3 z rysunku nowego układu warstw ostatecznie będą wykonane zintegrowaną membraną Corotop Metal. Warstwa 6 to będzie membrana Corotop Red Strong.
Rozwiązanie okapu poza zmianą warstw dachu będzie wykonane prawdopodobnie tak jak w projekcie gotowym. Jednak mam co do tego rysunku kilka wątpliwości.

1. Czy w miejscu, które zaznaczyłem na detalu kolorem zielnym nad deską czołową (9) powinna być jakaś warstwa wiatroizolacyjna? Jeśli tak to czy wystarczy folia pe 0,2 przymocowana do powierzchni krokwi do pod deską czołową na zakład pod pas nadrynnowy (10), czy może musi tu być membrana paroprzepuszczalna?

2. Element nr 12 jest opisany jako blacha perforowana. Na stronie 95 Pana książki jest informacja, że powierzchnia wlotów i wylotów szczeliny wentylacyjnej powinna wynosić 1/300 powierzchni połaci, co w przypadku mojego dachu oznacza szczelinę na całej długości o szerokości 1,77 cm. Ja będę miał szczelinę 2,5 cm (na wysokość kontrłat), więc logiczne wydaje mi się, że prześwit względny tej blachy powinien wynosić ~71%. Jednak z dedykowanych taśmy ochronnych sprzedawanych w hurtowniach dachowych produkt o największym prześwicie względnym jaki znalazłem to siatka PVC o prześwicie 49%. Rozwiązaniem byłoby podwyższenie kontrłat do 3,6 cm jednak to wymaga zamawiania produktu niestandardowego, który jest sporo droższy. Łaty 6x6 zastosowane jako kontrłaty to też spora różnica w cenie.
Rozważam też zakup siatki ze stali nierdzewnej (drut 0,5 mm oczko 2x2 mm prześwit 80%) jednak dekarz est bardzo niechętny takiemu rozwiązaniu, bo taką siatkę trzeba by było ciąć na paski po 7,5 cm i brzegi miałaby kolczaste i mogła by uszkodzić membranę.
Czy jest może jakiś inny patent na rozwiązanie tego problemu.

Podobny problem mam z gąsiorem. Każdy z dekarzy, z którymi rozmawiałem proponuje jakiś rodzaj wentylowanej listwy podgąsiorowej takiej jak załączona listwa Ruukki. Już na oko widać, że w jej przypadku prześwit jest zdecydowanie za mały. Nie udało mi się wymyślić sensownego zastępstwa dla tej listwy. Może jest Pan w stanie podpowiedzieć czego szukać.

3. Czy zakończenie styropianu jest zaplanowane poprawnie? Czy może styropian powinien sięgać tak jak zaznaczyłem na czerwono?

4. Ciemnym niebieskim zaznaczyłem poziom planowanej podłogi z desek na legarach. Pod deskami będą przewody instalacji wentylacyjnej, część przewodów elektrycznych i teletechnicznych. Pod deski będzie zrobiona dodatkowa izolacja nasypowa.
Czy powinienem pogrubić warstwę wełny i przesunąć paroizolację do linii narysowanej jasnym niebieskim?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy domy jednorodzinne domy murowane ocieplenia poddasza nieużytkowe porady inwestorom

lwelniaktemat nr 308-1529
visibility czytano 456 razy

Ocieplenie dachu i strychu, a rury wentylacji mechanicznej


Mamy konstrukcję dachową wykonaną jak na załączonym zdjęciu. Ponad górną jętką są puszczone rury od wentylacji. Pytanie: czy ocieplenie poddasza powinienem wykonać w dachu do samego szczytu, czy jednak po jętce? czy instalacja wentylacji może być umieszczona ponad ociepleniem? Same rury do wentylacji nie są ocieplone. Drugie pytanie: czy można rury od instalacji wentylacji puścić w warstwie ocieplenia?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy szkieletowe drewniane błędy projektowe błędy wykonawcze poddasza użytkowe porady inwestorom wentylacja mechaniczna

Karol92temat nr 308-1531
visibility czytano 478 razy

Wdmuchiwane ocieplenie stropu drewnianego celulozą lub wełną


Dzień Dobry,
Chciałbym zapytać jak Pan zapatruje się na izolacje wdmuchiwane. Celulozę czy wełnę. Będę miał dach wiązarowy, do pasa dolnego ma być przymocowane rozprowadzenie kanałów instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Poniżej paroizolacja i zabudowa z g-k. Poddasze nieużytkowe. Planuję wykonać docieplenie przez wspomnianą izolację nadmuchową wełnę czy celulozę.
Czy jest poprawne wykonanie izolacji na końcu prac, czyli po rozprowadzeniu kanałów rekuperacji i wykonaniu sufitów podwieszanych, wdmuchnięcie od góry przez wyłaz na poddasze izolacji? Co Pan myśli o takim rozwiązaniu? Wydaje się ono najwygodniejsze, ale czy poprawne? Co w takiej sytuacji z membraną dachową, zastosować o jak najniższym oporze dyfuzyjnym żeby nie zatrzymywać wilgoci na poddaszu?
Rozmawiałem z przedstawicielem firmy co zajmuje się wdmuchiwaniem celulozy, powiedział, że paroizolacja na ruszcie g-k jest wskazana ale nie jest niezbędna. Co Pan myśli o takim podejściu?
pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

marekwtemat nr 308-1569
visibility czytano 501 razy

Wiatroizolacja w dachu skośnym nad poddaszem nieużytkowym


Pytanie o stosowanie membrany w dachu skośnym z poddaszem nieużytkowym. Dach dwuspadowy, nachylenie 25 st, pokryty dachówką ceramiczną, brak ścianki kolankowej (bez planów na używanie poddasza), strop betonowy ocieplony.
Czy w wypadku takiego dachu zasadne jest używanie membrany dachowej? Jaki jest jej cel tutaj? Jak się ma przewidywana żywotność membrany (zapewne ok 20 lat) do dachówki (70+ lat)?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy dachówki ceramiczne wentylacja wiatroizolacje porady inwestorom porady architektom

Bakuśtemat nr 308-1583
visibility czytano 1751 razy

Nie pasujący skos dachu a murłata na ściance kolankowej


Witam.
Jestem na etapie przygotowania profili do sufitów podwieszanych. Więc robię skos i wyszedł kwiatek tego typu, że jeśli chciałbym zrobić skos na poziomie ścianki kolankowej musiałbym opuścić skos o 23 cm od dołu krokwi. Czy może zrobić na standardowo na 15 i coś tam na dole "rzeźbić"?

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego poddasza użytkowe ocieplenia dachy porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
19
   ...  
11
 
10
 
9
 
8
 
7
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.