porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 488


 
 
50
   ...  
43
 
42
 
41
 
40
 
39
   ...  
1
 
 
kemal111temat nr 308-473
visibility czytano 384 razy

Pierwszy projekt posadowienia, podłogi i tarasu - na bazie książki Sekrety ...


Witam
Czy takie rozwiązanie tarasu z kamiennej kostki brukowej oraz hydroizolacji i termoizolacji fundamentu jest prawidłowe?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego posadowienia fundamenty tarasy naziemne porady inwestorom porady architektom

eszrtemat nr 308-478
visibility czytano 681 razy

Harmonogram robót przy fundamentach wylewanych


Bazując na temacie nr 418 (oraz innych) przygotowałem harmonogram dla fundamentu ze ścianami monolitycznymi (szerokość 24 cm) wraz z występującymi słupami, brak podpiwniczenia. Będę wdzięczny za weryfikację

1. Beton podkładowy C16/20 (klasa mrozoodporności F3 lub F4), wysokość 10 cm w szalunku, po 2-3 h od wylania betonu przykrywamy go folią PE 0,2 mm - czekamy 7 dni od momentu zakończenia prac.

2. Gruntowanie pod papę podkładową z grupy grunty do hydroizolacji bitumicznych 0,25 l/m2 lub 0,3 kg/m2 - 1 dzień od momentu zakończenia prac.

3. Papa podkładowa z grupy papy podkładowe termozgrzewalne grub. 4 mm termozgrzewalna z bitumem modyfikowanym SBS zbrojona włókniną szklaną - zgrzewana na zakładach, szalunki, zbrojenie, wylanie ław, po 2-3 h od wylania betonu nakrywamy go szczelnie folią PE 0,2 mm od góry (14 dni przykryty folia?) - czekamy 14 dni od momentu zakończenia prac (chyba, ze w gruncie występują gliny, wtedy zgodnie z tematem nr 406).

4. Szalunki, zbrojenie, wylanie monolitycznych ścian fundamentowych, po 2-3 h od wylania betonu nakrywamy go szczelnie folią PE 0,2 mm od góry (14 dni przykryty folia?) - czekamy 14 dni od momentu zakończenia prac (chyba, ze w gruncie występują gliny, wtedy zgodnie z tematem nr 406).

5. Demontaż szalunków ław, gruntowanie z grupy grunty do hydroizolacji bitumicznych 0,25 l/m2 lub 0,3 kg/m2. Czy zagruntować wszystko od razu, czy tylko grunt pod fasety? A resztę po wykonaniu faset? Fasety na łączeniu papy na betonie podkładowym (która powinna wystawać 4-5 cm) z ławą oraz ławy ze ścianą fundamentową (po obu stronach fundamentu-od strony zewnętrznej i wewnętrznej). Faseta wykonana z masy hydroizolacji polimerowo-bitumicznej bezrozpuszczalnikowej zmieszanej z piaskiem kwarcowym granulacji 0,2-0,7 mm w proporcji 1:1 objętościowo (w temacie nr 247 podane proporcje to 3:1 - nie wiem skąd ta różnica) - 1 dzień od momentu zakończenia prac.

6. Pierwsza warstwa hydroizolacji pacą stalową (czy pędzlem z włóknem sizalowymi?), jeśli, oczywiście wcześniej zagruntowany jest cały fundament. 2 kg/m2 - 12-24 godziny od momentu zakończenia prac.

7. Druga warstwa hydroizolacji 1,5 kg/m2 pacą stalową - 3 dni od momentu zakończenia prac.

8. Problem mam z kolejnością prac na łączeniu szczytu ściany fundamentowej i okolic cokołu. Ściany parteru będą wymurowane z silikatów, będą wystepowały też słupy żelbetowe. Z racji słupów raczej nie zastosuję papy na szczycie ściany fundamentowej, jak rownież rozwiazania opisanego w tematach nr 414 i 417 (chyba, ze to poważny błąd) - czy należy jakoś zabezpieczyć ten szczyt?
Dodatkowo, jak wykonać hydroizolację pionową, mając na uwadze, że masa do hydroizolacji polimerowo-cementowej powinna być położona powyżej cokołu, a w dół zachodzić na zewnętrzną stronę sciany fundamentowej, a także być położona przed nałożeniem masy polimerowo-bitumicznej. W jaki sposób należy to wykonać? Czy można częściowo (tylko na scianie fundamentowej) położyć masę polimerowo-cementową i dopiero po jakimś czasie (po wymurowaniu sciany na wysokości cokołu) kontynuować kładzenie masy polimerowo-cementowej powyżej wysokości cokołu. Załączam uproszczony schemat.

9. Termoizolacja fundamentów, membrana kubełkowa kubełkami w stronę gruntu, zasypanie fundamentów warstwami 20-25 cm pospółką z zagęszczeniem do wskaźnika Is>0,97, geowłoknia poliestrowa, dylatacja obwodowa, wykonanie żelbetowej płyty podłogowej 10 cm - 7-14 dni od momentu zakończenia prac.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje ławy fundamentowe porady inwestorom porady wykonawcom

Krystyna Boktemat nr 308-480
visibility czytano 4207 razy

Efekt błędów w hydroizolacji fundamentu i podłogi


Witam
Czytając pański artykuł krytykujący elektroosmozę, chciałabym prosić o pomoc fachową. Mieliśmy w domu dotąd różnych ekspertów w tej sprawie. Ostatnio dwóch panów od elektroosmozy, którzy twierdzą że usuną wilgoć ze ściany. Mąż nie wierzy w cuda i dlatego piszę do Pana z pytaniem. Mieszkamy w nowo wybudowanym domu parterowym. W maju w 2015 r. były robione wylewki, na które miesiąc później były układane płytki i panele. W sierpniu już mieszkaliśmy. Około rok później zaczęła w różnych miejscach (40 cm od podłogi) odchodzić najpierw farba ze ścian a potem powstały wykwity.

Czy to możliwe aby wylewki do tej pory nie wyschły i mogą być przyczyną wykwitów na ścianie? W załączniku przesyłam zdjęcie jednej ze ścian. Bardzo pana proszę o pomoc bo nie wiemy co robić jaka jest przyczyna? I jak teraz począć?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje podłogi porady inwestorom

Maciejtemat nr 308-482
visibility czytano 443 razy

Wysokość pomieszczeń parteru a "klimatyzator" kasetonowy


Jestem na etapie adaptacji projektu i zastanawiam się nad wysokością parteru. Postanowiłem zrobić sufit podwieszany z oświetleniem oraz klimatyzatorem (kasetonowym). Szukając po internecie i innych projektach widzę okropne zamieszanie co do wysokości pomieszczeń. Dla jednego 250 cm to kosmos dla drugiego 270 to mało i nie reprezentacyjnie.
U mnie w projekcie sytuacja wygląda tak, że rezygnując ze stropu teriva na rzecz monolitu (postanowione gdyż materiał miałem już wcześniej) uzyskuje wysokość od "zera" do spodu stropu 278 cm. Pomieszczenie to salon + jadalnia o wymiarze 7,30 m x 4,90 m.

Teraz kwestia jak to wyjdzie w praktyce? Czy wysokość jest wystarczająca? Grubość klimatyzatora to około 25 cm. Jak ma się przestrzeń do wysokości? Czy pomieszczenie o takich wymiarach nie będzie przytłoczone sufitem? Oraz górna rzędna drzwi tarasowych +2,40 m będzie nie wiele niżej niż sufit.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne fizyka budowli mikroklimat błędy projektowe porady inwestorom porady architektom

Angela Angeloratemat nr 308-485
visibility czytano 977 razy

Popękany jastrych ogrzewania podłogowego


Z wiadomych powodów nie zdecydowaliśmy się na wylewki z mixokreta na ogrzewaniu podłogowym, nie znaleźliśmy też ekipy, która wykonałaby je z domieszką plastyfikującą. Nie chcieliśmy również podłóg z gipsu.  Przystaliśmy więc na ofertę jednej z dużych betoniarni, która zaproponowała wylewki płynne betonowe wraz z wykonaniem.  Szczegóły dot.  tego produktu w załączonym zdjęciu.
Widzieliśmy wcześniejszą realizację i nic nie budziło naszych zastrzeżeń.  U nas jednak jest inaczej - pomimo wykonanych dylatacji w każdym progu/przejściu i szczelnego nakrycia nową folią na 7 dni, wylewki po miesiącu zaczęły pękać.  Od wylania minęło już 2 miesiące i spękań jest sporo. Nie użyli siatki zbrojeniowej, bo twierdzili, że włókna PP/domieszki p/skurczowe w zupełności wystarczą.
W załączonym zdjęciu rzut parteru, na którym na zielono zaznaczone są dylatacje, na pomarańczowo największe pęknięcia.  Jedno pęknięcie wzdłuż salonu ma szerokość 1mm! Rogi podniosły się miejscami o 3 do 5 mm. W jednym miejscu zaznaczonym różowymi kropkami rogi podniesione o 8mm! W miejscu największych pęknięć wylewka również się podnosi. Nie położyliśmy folii refleksyjnej bo wykonawca przekonywał o skurczach minimalnych.
W całym domu 220m podłóg z ogrzewaniem podłogowym, grubość jastrychu 6 cm, okładzina ma być w całym domu wyłącznie z płytek gresowych 33x33 cm z fugą 3-5 mm.
Warstwy podłogi to: beton podkładowy, kmb, folia, 10cm XPS, folia, płyty systemowe z rurkami grzejnymi, jastrych betonowy 6 cm. Taśma dylatacyjna przy ścianach gr.1 cm.
Jastrych nie był jeszcze wygrzewany, bo wg książki ma to być na 3 dni przed układaniem płytek, więc z uwagi na powyższe musimy się wstrzymać z flizowaniem.

Moje pytanie brzmi;
1. Jak naprawić pęknięcia przed flizowaniem?
2. Czy mimo napraw, ułożone płytki mogą pękać w miejscu powstałych spękań jastrychu?
3. Czy w miejscach gdzie beton podniósł się najwięcej może złamać się po dociążeniu meblami?
4. W jaki sposób wyrównać poziom po podniesieniu przed ułożeniem płytek? Wystarczy zeszlifować, czy jakaś warstwa wyrównująca?
5. Kiedy w tej sytuacji zacząć wygrzewać jastrych?
6. Czy i jakie mogą być skutki spękań podczas ruchów termicznych tej podłogi na zalane rurki ogrzewania?

Jutro mamy się spotkać z technologiem/wykonawcą  od tego betonu celem znalezienia rozwiązania problemu.  Będę wdzięczna za odpowiedź, bo mam wrażenie, że wykonawca ma tendencję do bagatelizowania sprawy, a nam ręce opadają.  Staraliśmy się jak najlepiej, zapłaciliśmy za ten beton jak za anhydryt i mamy co mamy. Odechciewa nam się już wszystkiego :(
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze jastrychy betonowe

JoannaPtemat nr 308-501
visibility czytano 128 razy

Hydroizolacja pogłębienia pod schodami


Dzień dobry,
stoję przed dylematem w jaki sposób najlepiej rozwiązać hydroizolację obniżonej podłogi na gruncie (zdjęcie). Obniżyliśmy podłogę by w schowku pod schodami można było stanąć bez pochylania głowy (pod spocznikiem schodów będzie 180 cm).
Czarna substancja na części "murka" to hydroizolacja ściany fundamentowej (masa kauczukowo bitumiczna). Wystające spod ścian nośny "czarne coś" to papa. Czy nałożenie na całą powierzchnie masy kauczukowo bitumicznej spełni swoją rolę?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje porady inwestorom

WojtekStemat nr 308-513
visibility czytano 776 razy

Roboty fundamentowe i podpodłogowe na gruncie


Mam kilka pytań:
1. Mój kierownik budowy mówił, że wykop nie może być zbyt długo otwarty, ponieważ występuje osiadanie gruntu. Czy może się Pan do tego ustosunkować? Wiadomo, że procesy technologiczne o których niejednokrotnie Pan wspomina sporo trwają. Dodając do tego czas montażowy itp. robi się spory okres czasowy, w którym wykop pozostaje otwarty. Czy faktycznie może to wpłynąć jakoś na budynek? Zależne to jest od rodzaju gruntu? W moim przypadku mam piaski drobne średniozagęszczone.
2. Na rysunku 1.9-11 jest przykład izolacji fundamentu z rdzeniami. Po co jest pozycja 5 - membrana HDPE?
Czy pomiędzy ławą a bloczkami fundamentowymi powinno coś być? Tzn środek gruntujący, papa lub właśnie membrana? Czy murować bloczki bezpośrednio na beton ławy?
3. Czy masę polimerowo-cementową flex można ze sobą łączyć w różnych etapach? Tzn. jakiś fragment zrobić wcześniej, a następnie po danym czasie nanieść inny fragment. Czy trzeba wtedy zespolić je stykowo, czy zakładając nową warstwę na starą? Wiem, że przy masie polimerowo-bitumicznej jest to niemożliwe, ze względu na proces technologiczny wiązania polimerów.
4. Pospółka a piasek zasypowy - niestety niejednokrotnie dzwoniąc po hurtowniach i pytając o pospółkę dostaje odpowiedzi, że to jest tożsame-piasek zasypowy a pospółka i że to tylko różna nazwa. W jaki sposób określić, że pospółka to faktycznie to czym ma być zasypany fundament?
5. Czy kruszywo płukane 8-16 mm nad pospółką można wrzucać mechanicznie np. koparką czy trzeba to nawozić ręcznie?Pisał Pan wcześniej, że wystarczy uklepać te warstwę nie zagęszczając jej mechanicznie.Czy można tutaj popełnić jakiś błąd? Tzn. czy może być taka warstwa kruszywa, źle rozłożona i zagęszczona, uklepana?
6.W jaki sposób położyć bednarkę od uziemienia odgromowego,od betonu podkładowego do strefy cokołowej do puszki kontrolnej? Lepiej puścić ją na warstwie ostatniej, czyli folii kubełkowej i gdzieś przy poziomie gruntu przebić folie kubełkową i wejść w styropian, czy lepiej puścić ją pod folią kubełkową w dolnej części na masie KMB i klinie bitumicznym a w dalszej na styropianie XPS. Chciałbym uzyskać rozwiązanie jak najmniej inwazyjne i ryzykowne do uszkodzenia izolacji, termoizolacji itp.
7.W internecie na pewnych filmach przy wylewaniu betonu podkładowego na kruszywie płukanym zostało zaprezentowane rozwiązanie ściągania i poziomowania podłogi na profilach aluminiowych tzw. "CD". Czy taki patent jest dozwolony? Nie wpływa niekorzystnie na sam beton? Co Pan o tym sądzi, ponieważ pracę ułatwia dość mocno, ale jak juz zdążyłem zauważyć, większość budowlanych usprawnień prowadzi jednak do fuszerek budowlanych.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje podłogi porady inwestorom

Mariuchatemat nr 308-527
visibility czytano 215 razy

Hydroizolacja na fundamencie pod ścianami


Witam serdecznie. Mam 2 pytania
(1) Odnośnie izolacji poziomej ściany fundamentowej. Zastanawiam się czy dać folię czy papę termozgrzewalną ale z racji tego że z dwóch stron na równo jest xps który można uszkodzić palnikiem myślę o położeniu 2 warstw foli pcv. A jeśli papa to jak to rozwiązać. Proszę o radę.
(2) Wykonawca zaproponował (ale nie naciskał) jeszcze jeden bloczek betonowy na ścianie fundamentowej po pierwszej warstwie izolacji oczywiście po bloczku jeszcze jedna warstwa izolacji i potem poroterm. Co Pan radzi?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego fundamenty mury hydroizolacje podłogi porady inwestorom porady wykonawcom

bartitemat nr 308-536
visibility czytano 501 razy

Papa jako hydroizolacja podłogi na gruncie


Witam, pytanie moje dotyczy hydroizolacji betonu podkładowego na gruncie w domu. Czy można zastosować papę podkładową zamiast mas kmb? Różnica w cenie jest ogromna (masy kmb 5500 zl, a papa podkładowa Icopala G200 S40 SBS 2500 zł).
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje podłogi porady inwestorom

ŁukaszWtemat nr 308-564
visibility czytano 336 razy

Nawiewniki wręgowe (wrębowe)


Czy przy wentylacji grawitacyjnej lub hybrydowej nawiewniki wrębowe sprawdzają się? A może to lepsze rozwiązanie niż te tradycyjne ciśnieniowe frezowanie w ramie okna?
Kilka firm robi takie. Są tańsze w zakupie, bardzo łatwo zamontować je samodzielnie. Można montować po kilka w jednym skrzydle okna, zależy od potrzeb.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne porady inwestorom porady architektom wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa mikroklimat


 
 
50
   ...  
43
 
42
 
41
 
40
 
39
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.