porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 486


 
 
50
   ...  
42
 
41
 
40
 
39
 
38
   ...  
1
 
 
Aneta Sz.temat nr 308-565
visibility czytano 237 razy

Jak szybko osuszyć dom po powodzi?


Szanowny Panie,
W wyniku powodzi w czerwcu br. mój dom uległ zalaniu (piwnica 210 cm, parter 90cm). Budynek ma 15 lat, budowany jest z pustaków hasiowych pomiędzy którymi znajduje się warstwa izolacyjna z wełny mineralnej w arkuszach (ściany zewnętrzne). Tynki w większości już zostały skute, podłogi zerwane, a w zewnętrznych murach nawiercone otwory - tak nam doradzono. Niestety nikt nie potrafi doradzić co i jak zrobić aby wysuszyć mury. Czy może usunąć mokrą wełnę spomiędzy murów ale jak? W jaki sposób doprowadzić dom do stanu sprzed powodzi?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe elewacje wentylowane osuszanie bydynków porady inwestorom

Tomasz H.temat nr 308-566
visibility czytano 244 razy

Analizy c-w i ekonomiczne dla domu w stanie surowym zamkniętym


Witam,
Zakupiłem Pana książkę dopiero teraz kiedy mam dom z użytkowym poddaszem wstanie surowym zamkniętym. Dom jest bez podpiwniczenia, fundamenty wykonane z bloczka betonowego, jeszcze nie ocieplone i nie izolowane. Ściany wykonane z cegły "Max-220" grubości 29 cm. W środku domu trój-warstwowy tynk. Na parterze podłogi zostały ocieplone styropianem 5 cm + 5 cm EPS 100 na który został ułożony ekran i rurki do ogrzewania podłogowego, posadzki wykonane z tzw. suchego betonu grub. 5 cm. Strop wykonany tradycyjnie (zbrojenie i beton B20), na stropie styropian 5 cm EPS 100 + posadzki betonowe. Dach wykonany tradycyjnie (deski, papa) oraz dachówka metalowo ceramiczna Gerardroofing system.

 

Po przeczytaniu pierwszej części Pana książki już wiem, że mam w domu sporo błędów, ale jest szansa na uratowanie tego domu. Szlag mnie trafia że projekt architekta to knot a wykonawcy partolili co tylko można. Całe szczęście że mam Pana książkę. Gdyby nie ona utopiłbym cały koszt domu w błoto. Chciałbym dom ocieplić optymalnie unikając przy tym kondensacji pary wodnej wewnątrz ścian/budynku. W związku z tym mam pytania:
- czy w moim przypadku jeszcze można wykonać opisane w książce analizy c-w aby nie było kondensacji pary wodnej w miejscach gdzie nie powinna ona się kondensować?
- czy da się policzyć grubość ocieplenia optymalnego?
- czy analiza wskaże w jaki sposób ocieplić fundamenty? (hydroizolację zrobię wg Pana książki).
- czy analiza wskaże jak optymalnie ocieplić poddasze?
Z poważaniem, Tomasz H.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego błędy projektowe błędy wykonawcze porady inwestorom

anieldtemat nr 308-572
visibility czytano 315 razy

Niepełne wybranie gruntu pod podłogę w fundamencie


Witam Panie Jerzy, mam dylemat w jaki sposób ułożyć geowłókninę na gruncie. Przedstawiam to na rysunku. Ziemia (glina) że środka nie jest wybierana całkowicie, jedynie część naruszona, tak aby 40 cm zasypać pospółką i żwirem frakcji 8-16. W jaki sposób ułożyć geowłókninę? Czy miejsce wykopu na ławy zasypać pospółką i dopiero na to geowłókninę (1)? Czy geowłókninę ułożyć również w miejscu wykopu pod ławy (2)?

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty porady inwestorom

Cezary Wielowskitemat nr 308-574
visibility czytano 524 razy

Parkiet, a ogrzewanie podłogowe - jakie skutki?


Wiadomo że drewno jest izolatorem ale czy na tyle aby znacząco ograniczać sprawność ogrzewania podłogowego. czy tylko opóźni nagrzanie pomieszczeń ? W jakim stopniu dochodzi do sprzeczności? Mam na myśli prawdziwe drewno np 15 mm klejone warstwowo.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne audyty energetyczne budowa domu jednorodzinnego podłogi wspomaganie projektowania porady architektom porady inwestorom

w.witkowskitemat nr 308-576
visibility czytano 329 razy

Czy ocieplać fundament domu częściowo podpiwniczonego?


Jak ocieplać fundament domu podpiwniczonego częściowo. Chodzi mi o ściany piwnicy stykające się z przestrzeniami niepodpiwniczonymi. Czy należy dawać tam styropian czy też podbudowa podłogi na gruncie stanowi wystarczającą termoizolację.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne fundamenty ocieplenia porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom posadowienia

Deeztemat nr 308-577
visibility czytano 749 razy

Hydroizolacja polimerowo-cementowa pod podłogą na gruncie


Panie Jerzy czy można wykonać hydroizolację podłogi na gruncie za pomocą mineralnej zaprawy uszczelniającej (szlam uszczelniający) do izolacji powłokowych zamiast izolacji polimerowo-bitumicznej?

Do zaizolowania mam pomieszczenia o pow. 52, 26, 38, 19 m2. Jeżeli dobrze rozumiem na całość mogę dać szlam, a po obwodzie daję taśmę kauczukową i pas izolacji bitumicznej zachodzącej ok. 10cm na ścianę i powiedzmy 25cm na szlam?
Dom parterowy, grunt piasek na głębokość 5m, lawy fundamentowe hydroizolacja + xps izolacja po obydwu stronach, pod chudziakiem (beton c25) jest folia kubełkowa na zakład 15 cm.

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje fundamenty podłogi porady inwestorom porady wykonawcom

MagdaZtemat nr 308-585
visibility czytano 237 razy

Woda w piwnicy jeszcze podczas budowy


witam,
mam problem z wychodzącą wodą w piwnicy. Otóż podczas budowania domu ławy fundamentowe zostały zaizolowane papą. Następnie pierwszy wykonawca zgrzał papę wewnątrz piwnicy, a następnie wylał posadzkę. Oczywiście na zewnątrz budynku również została położona papa, a także zrobiony drenaż opaskowy. Po kilku mcach na posadzce pojawiły się pierwsze plamy. Posadzka została usunięta, papa również została zdjęta, ponieważ zgrzewy rozchodziły się a papa nie była dobrze dogrzana do podłoża.
Następne kroki jakie podjęłam to zaprosiłam firmę, która dobrała mi technologię ( szlamy mineralne). Po papie powierzchnia posadzki była pokryta środkiem typu Dysperbit, więc firma dobrała preparat, który rzekomo można było nakładać na takie powierzchnie. Szlamy zostały nałożone pod okiem przedstawiciela firmy przygotowującej technologię. Można by rzec, że każdy dalszy etap "odbierany" przez przedstawiciela firmy. Niestety sytuacja znowu się powtórzyła. Zostały zdjęte odkrywki, a następnie skuta cała posadzka.
Obecnie sytuacja w piwnicy wygląda tak, że max poziom wody to od 1-2cm. Ściany cały czas są suche. Materiał szlam, bez problemu odchodzi od powierzchni betonu o dziwo razem z dysperbitem, którego wcześniej nie dało rady zeszlifować.... Obecnie szukam rozwiązania. Drenaż jest sprawny, Papa na zewnątrz też jest poprawnie zgrzana, ponieważ robiłam przekopy kontrolne i sprawdzałam czy nie została nigdzie przerwana.
W ramach uszczegółowienia mam 3 warstwową ścianę piwnicy (bloczek betonowy/16cm styropianu/bloczek betonowy).
Myślałam, żeby odciąć się od tej obecnej powierzchni bet. C35 w12, a następnie zabezpieczyć go masą KMB i przykryć posadzką?
Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego piwnice hydroizolacje porady inwestorom

andretemat nr 308-590
visibility czytano 368 razy

Rozstaw rur w ogrzewaniu podłogowym, a antresola


We wstępnym projekcie ogrzewania podłogowego obliczeniowy rozstaw rur ogrzewania podłogowego o średnicy 16 mm wynosi 10, 15, 25 i 30 cm przy jastrychu anhydrytowym gr. ~5 cm. Projektant powiedział, że ograniczymy maksymalny rozstaw rur do 20 cm ze względu na możliwe różnice w odczuwaniu ciepła nad rurą i poza nią natomiast nie do końca uzasadnił to ograniczenie. Jak zdefiniować graniczną odległość pomiędzy rurami z punktu widzenia fizyki budowli? Czy orientacyjnie można ją zdefiniować dla ww. założeń przy temperaturach w pomieszczeniach 20 stopni?

Drugie pytanie. Otwarta strefa dzienna parteru obejmuje salon, jadalnię, kuchnię i komunikację. Nad całym salonem jest otwór w stropie więc kubatura pomieszczenia powiększana jest w obliczeniach o poddasze. Tam rury w pętli salonu mają gęstszy rozstaw niż pozostałe fragmenty strefy dziennej (co 10 cm), ale i tak brakuje mocy grzewczej dla salonu. W obliczeniach nie jest uwzględniane to, że całość stanowi jedną otwartą przestrzeń. Czy w rzeczywistości wpływ kuchni, jadalni i komunikacji na komfort cieplny w salonie będzie nieistotny? Czy wiąże się to ze sposobem wymiany ciepła przez promieniowanie? Z uwagi na brak mocy w salonie pod dwoma oknami mają pojawić się dwa grzejniki zasilane niskotemperaturowo.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli mikroklimat mostki cieplne projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom

ŁukaszWtemat nr 308-616
visibility czytano 230 razy

Prosty pomiar wilgotności podłoża


Czy tego typu miernik wilgotności za ok 50 zł będzie dobry (wystarczająco dokładny) by mierzyć wilgotność ścian, tynków, podłogi przed wykonywaniem kolejnych etapów budowy domu? Załączam link do instrukcji z danymi urządzenia.
Czy jednak konieczne jest zaopatrzenie się w droższy wilgotnościomierz?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego pomiary porady inwestorom porady wykonawcom

tomaszmumottemat nr 308-622
visibility czytano 276 razy

Rozwiązanie progu najazdu do garażu


Jak powinno wyglądać wykończenie podjazdu? Wszystkie warstwy widoczne na zdjęciu poniżej. Ekipa od wylewek zaleca przyklejenie papu do wylanego jastrychu i połączenie z papa na bloczkach fundamentowych. Czy papa nie zje styropianu po jakimś czasie? Jak powinno się to prawidłowo wykończyć? Czy styropian fundamentowy powinien być dociągnięty do wysokości chudziaka? Ps.. tak, wiem, że folia odwrotnie ;)
Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego garaże porady inwestorom


 
 
50
   ...  
42
 
41
 
40
 
39
 
38
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.