porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 657


 
 
67
   ...  
54
 
53
 
52
 
51
 
50
   ...  
1
 
 
Krzysztof Madejtemat nr 308-570
visibility czytano 2099 razy

Kto wykonuje charakterystyki energetyczne i analizy c-w?


Witam,
Po przeczytaniu Pana książki nasunęły się dwa pytania bardzo istotne ponieważ zamierzam w tym roku ocieplić istniejący dom metodą BSO.
Pytanie 1
Kto może sporządzić analizę c-w oraz świadectwo charakterystyki energetycznej i jak można tę osobę sprawdzić? Czy istnieje rejestr osób wykonujących takie usługi?
Pytanie 2
Co wpływa na cenę takiej usługi?
Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Cezary Wielowskitemat nr 308-574
visibility czytano 524 razy

Parkiet, a ogrzewanie podłogowe - jakie skutki?


Wiadomo że drewno jest izolatorem ale czy na tyle aby znacząco ograniczać sprawność ogrzewania podłogowego. czy tylko opóźni nagrzanie pomieszczeń ? W jakim stopniu dochodzi do sprzeczności? Mam na myśli prawdziwe drewno np 15 mm klejone warstwowo.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne audyty energetyczne budowa domu jednorodzinnego podłogi wspomaganie projektowania porady architektom porady inwestorom

w.witkowskitemat nr 308-576
visibility czytano 329 razy

Czy ocieplać fundament domu częściowo podpiwniczonego?


Jak ocieplać fundament domu podpiwniczonego częściowo. Chodzi mi o ściany piwnicy stykające się z przestrzeniami niepodpiwniczonymi. Czy należy dawać tam styropian czy też podbudowa podłogi na gruncie stanowi wystarczającą termoizolację.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne fundamenty ocieplenia porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom posadowienia

andretemat nr 308-590
visibility czytano 368 razy

Rozstaw rur w ogrzewaniu podłogowym, a antresola


We wstępnym projekcie ogrzewania podłogowego obliczeniowy rozstaw rur ogrzewania podłogowego o średnicy 16 mm wynosi 10, 15, 25 i 30 cm przy jastrychu anhydrytowym gr. ~5 cm. Projektant powiedział, że ograniczymy maksymalny rozstaw rur do 20 cm ze względu na możliwe różnice w odczuwaniu ciepła nad rurą i poza nią natomiast nie do końca uzasadnił to ograniczenie. Jak zdefiniować graniczną odległość pomiędzy rurami z punktu widzenia fizyki budowli? Czy orientacyjnie można ją zdefiniować dla ww. założeń przy temperaturach w pomieszczeniach 20 stopni?

Drugie pytanie. Otwarta strefa dzienna parteru obejmuje salon, jadalnię, kuchnię i komunikację. Nad całym salonem jest otwór w stropie więc kubatura pomieszczenia powiększana jest w obliczeniach o poddasze. Tam rury w pętli salonu mają gęstszy rozstaw niż pozostałe fragmenty strefy dziennej (co 10 cm), ale i tak brakuje mocy grzewczej dla salonu. W obliczeniach nie jest uwzględniane to, że całość stanowi jedną otwartą przestrzeń. Czy w rzeczywistości wpływ kuchni, jadalni i komunikacji na komfort cieplny w salonie będzie nieistotny? Czy wiąże się to ze sposobem wymiany ciepła przez promieniowanie? Z uwagi na brak mocy w salonie pod dwoma oknami mają pojawić się dwa grzejniki zasilane niskotemperaturowo.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli mikroklimat mostki cieplne projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom

Justyna B.temat nr 308-597
visibility czytano 1470 razy

Konsultacja projektu w zakresie termo- i hydroizolacji


Witam,
zwracam się z prośbą o informację ile kosztowałaby ocena projektu domu jednorodzinnego pod kątem termo- i hydroizolacji - z ewentualnymi wytycznymi dla wykonawcy? Nasz projekt nie zawiera szczegółowych informacji, a mamy problem z wodami gruntowymi. Nie do końca ufamy też wiedzy wykonawcy.
Bardzo proszę o szybką odpowiedz.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom porady architektom

Michał Dziubeckitemat nr 308-607
visibility czytano 310 razy

Różne parametry paroprzepuszczalności materiałów


Szanowny Panie,

Jak porównywać parametry paroprzepuszczalności materiałów podawanych przez producentów w różnych jednostkach wg różnych norm np. folia paroizolacyjna ma podany opór dyfuzyjny 240.109 m2.s.Pa, co wg oświadczenia producenta stanowi Sd = 40 m. Czy można porównywać do Sd lub współczynnika paroprzepuszczalności wyrażonych w g/(m*H*Pa) lub paroprzepuszczalności 0,31 g/m2/24h?

Z góry dziękuję za pomoc.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe projektowanie procesy cieplne i wilgotnościowe porady architektom porady inżynierom

klockitemat nr 308-611
visibility czytano 262 razy

Problemy z nazewnictwem hydroizolacji


Proszę o pomoc w doborze środków do hydroizolacji pionowej - fundamenty i poziomej - pod posadzki wewnątrz. Czym różni się masa bitumiczno-polimerowa od kauczukowej czy asfaltowej. Dlaczego w sklepach budowlanych są głównie masy bitumiczno-kauczukowe i asfaltowe, a polimerowych "ze świecą szukać" ?
Dziękuję
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

DanielChrztemat nr 308-615
visibility czytano 3544 razy

Analizy c-w przegróód w miejscach niejednorodnych


Analizy c-w dla przegród dają różne wyniki w zależności od strefy i materiałów. A jak to jest z słupami stojącymi, podpierającymi, elementami betonowymi, betonowymi opaskami gdzie nie ma przenikania pary wodnej (chyba że jest a mi się źle wydaje)? Jak wówczas wyliczyć elewacje na takich elementach aby nie powstało na nich życie? Czy stosuje się na nich taką samą wyprawę jak dla reszty czy liczy się jakoś inaczej.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe projektowanie porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Melsztyktemat nr 308-623
visibility czytano 806 razy

Posadowienie domu na płycie, termoizolacja obwodowa


Witam,
Mam parę pytań związanych z posadowieniem domu na płycie oraz doborem hydroizolacji.
Rys. 1.9.-12 oraz 1.9.-13 w książce pokazują dobór hydroizolacji.
1. Czy beton podkładowy napowietrzony C16/C20 można zastąpić "zwykłym" betonem podkładowym tej samej klasy oraz zastosować hydroizolację na tym betonie zgonie z rysunkami wspomnianymi powyżej? Domy posadowione na ławie zwierają takie rozwiązanie - np. rys. 1.9.-11.
2. Firmy budujące płytę fundamentową rezygnują z betonu podkładowego i układają styrodur XPS bezpośrednio na gruncie twierdząc, że XPS ma bardzo małą nasiąkliwość (0,5%). Czy takie rozwiązanie można uznać za poprawne?
3. Jeżeli w domu są zaprojektowane wolnostojące słupki/stopy fundamentowe bez hydroizolacji - tylko z betonem podkładowym. Zakładam, że to rozwiązanie jest błędne i należy wykonać hydroizolację zgonie z rys. 1.9.-14 z książki.
4. W książce są pokazane 3 sposoby doboru termoizolacji obwodowego pasa (izolacja przeciwwysadzinowa) - poziomy - najgorszy ze względu na zajęcie terenu wokół domu, skośny oraz pionowy. Czy zastosowanie termoizolacji obwodową pionową zgodnie z rys. 1.5-22 oraz drenażu opaskowego z rys. 1.10.-3 B będzie poprawnym doborem termoizolacji oraz drenażu opaskowego?
Z góry dziękuje za odpowiedź.
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty płytowe porady inwestorom porady architektom

slusar.o2temat nr 308-625
visibility czytano 197 razy

Dziwne warstwy podłogi na gruncie


Dzień dobry,
Jak Pan ocenia tego typu rozwiązanie zaproponowane przez wykonawcę? Chodzi mi o układ XPS-płyta-EPS. Pomijam brak betonu podkładowego i hydroizolacji, chciałbym przedyskutować tylko proponowany układ warstw.
Jak rozumiem, w typowych przypadkach, tzn. izolacji XPS na zewnątrz i ogrzewania podłogowego zatopionego w płycie uzyskujemy duży akumulator ciepła (w postaci płyty), natomiast w przypadku zastosowania izolacji od środka i posadzki anhydrytowej możemy łatwiej sterować temperaturą wylewki, a tym samym temp pomieszczenia.
A zaproponowane rozwiązanie to taki "ni pies, ni wydra". Współczynnik przenikania jest niski, więc przegroda będzie "ciepła", więc jest się czego bać?
Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego projektowanie podłogi porady inwestorom porady architektom


 
 
67
   ...  
54
 
53
 
52
 
51
 
50
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.