porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 655


 
 
67
   ...  
24
 
23
 
22
 
21
 
20
   ...  
1
 
 
krzysiekSTWtemat nr 308-1866
visibility czytano 1369 razy

Wentylacja dachu bezokapowego


Panie Jerzy, mam kilka pytań odnośnie konstrukcji dachu bezokapowego, a konkretnie jak wykonać newralgiczne miejsca celem uniknięcia kompensacji pary wodnej. Planuję dach skośny (30-35o), z pełnym deskowaniem, papowaniem, pokryty dachówką i z rynną ukrytą (system Siba Modern). Oczywiście rozdział 1.6 książki jak i zamieszczone tam rysunki (także detalu 1.11.7 DA-1617) były bardzo pomocne, podobnie jak i temat 740 i Pana odpowiedzi w nim, jednak wciąż nigdzie nie znalazłem schematu dla wersji dachu bezokapowego. Najbardziej niejasną jest dla mnie kwestia szczeliny wentylacyjnej nad termoizolacją dachu (między deskowaniem a izolacją wełną).

Zgodnie z rysunkiem 1.11.7. DA-1617 powietrze wentylujące przestrzeń nad termoizolacją dachu (poz. 22) powinno mieć szczelinę wlotową ~100mm (w zależności od pozostałych wymiarów dachu). O ile to faktycznie jest jasne w przypadku dachu z okapem, o tyle, w przypadku, gdy tego okapu nie ma sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana.
Architekt zakłada, że nieszczelności podczas montażu dachu są wystarczające, aby ruch powietrza był w tej warstwie dachu. Niestety nie przekonuje mnie to i wolę sam dopilnować, aby szczeliny były odpowiednio wykonane. Wobec tego mam pytania:

1) Jak prawidłowo wykonać wlot powietrza dla wentylacji szczeliny nad termoizolacją dachu w przypadku dachu bezokapowego?
2) Czy wybór dachówek wentylacyjnych lub gąsiorów wentylacyjnych ma jakieś znaczenie? Czy ich wady/zalety/funkcjonalność są tożsame i można wybrać to co tańsze/łatwiejsze w montażu?
3) Rozumiem, że w przypadku stosowania papy na deskowaniu to papa stanowi wiatroizolację?
4) Czy słyszał Pan o płytach drewnopochodnych Steico Universal, które według ulotek producenta stanowią alternatywę dla warstw deskowania i wiatroizolacji w jednym elemencie i czy Pan uważa, że jest to produkt, którym można z powodzeniem zastosować zamiast właśnie tradycyjnego deskowania i membrany wiatroizolacyjnej?
5) Czy są jakieś szczególne parametry papy, na które należy zwrócić uwagę wybierając papę na deskowania?

Przepraszam za wiele pytań w jednym wątku, ale niestety nie znalazłem odpowiedzi na nie w dotychczasowych tematach.
Z góry dziękuję.
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe dachy ocieplenia wiatroizolacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

GGtemat nr 308-1867
visibility czytano 231 razy

Przepona hydroizolacyjna w murze metodą iniekcji, czy podbicia?


Czy mógłby Pan przybliżyć temat odtwarzania izolacji poziomej na ławie fundamentowej?
Wiem, że najlepszą metodą jest pobicie fundamentów i wówczas można uzyskać skuteczność 100%. Jednakże ta metoda jest stosunkowo droga ze względu na zakres prac przygotowujących (szerokie wykopy wokół budynku, zerwanie wszystkich podłóg w piwnicy lub parterze, demontaż instalacji w podłodze itd…). Do tego dochodzi szalowanie i podbijanie odcinkami ław fundamentowych co znacznie wydłuża czas tych prac i wiąże się z kosztami. Jednak nie to jest w tej metodzie najgorsze choć nie bez znaczenia. Najgorsze jest ryzyko niepowodzenia całej operacji, bo firm godnych zaufania jest jak na lekarstwo. Tutaj nie wystarczy dobry projekt. Wykonawstwo musi być wręcz aptekarskie, a ekipa zdyscyplinowana, aby przestrzegać wszelki zaleceń projektu planu podbijania, stosowania przerw technologicznych, a także dbałości o czystość prac.
Obecnie na rynku wszystkie liczące się koncerny produkujące chemię budowlaną wysokiej jakości oferują metody odtwarzania hydroizolacji poziomej za pomocą kremów iniekcyjnych na bazie silanów do indywidualnego wykonania wg zasady „zrób to sam”. Przykładowe produkty: Injektioncreme Plus (Bornit), SikaMur® InjectoCream-100 (Sika), WEBER.TEC 946 (Weber), ATLAS KI (Atlas), KIESOL C (Remmers). Wg KT produktów stosowanie w/w kremów można stosować w murach nawet o wilgotności 95%. Metoda nie wymaga specjalistycznego sprzętu, a niektórzy w zestawach oferują nawet dedykowane wyciskacze tubowe do tychże kremów.
Oczywiście zabezpieczenie istniejącej ściany fundamentowej czy piwnicznej zagłębionej w gruncie wymaga również odtworzenia hydroizolacji pionowej, ale o tym już sporo wiem z Pana wielu porad.

P.s. Wszelkiej pomyślności w Nowym Roku 2021
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: hydroizolacje iniekcje przeciw wilgoci remonty renowacje porady inwestorom porady architektom

Mruktemat nr 308-1869
visibility czytano 325 razy

Komin przeciwprądowy do kominka z zamkniętą komorą spalania


Planuję wybudować kominek z zamkniętą komorą spalania w domu energooszczędnym. Rozważałem poprowadzenie rury z dolotem powietrza do kominka pod posadzką aż dotarłem do takiego wynalazku: komin (przeznaczony do domów pasywnych), który zasysa powietrze od góry i dostarcza je do komory spalania i jednocześnie odprowadza spaliny. Czy taki komin jest ok? Czy to rozwiązanie jest zgodne z fizyką budowli itp? (zasysanie powietrza od góry przez komin) Czy warto? Czy lepiej postawić na powszechniejszy model - komin+dolot posadzkowy? Z góry dziękuję za odpowiedź.
/na wszelki wypadek usunąłem ze zdjęcia nazwę producenta/

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne kominki kominy wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa wentylacja mechaniczna porady inwestorom porady architektom

Ernest Kłosowskitemat nr 308-1873
visibility czytano 454 razy

Ocieplenie budynku wielorodzinnego metodą BSO - wadliwe, czy poprawne?


Panie Jerzy proszę o zajęcie stanowiska w opisanej poniżej kwestii.

Wykonawca robót, miał za zadanie wykonać ocieplenie ścian zewnętrznych budynku, zakwalifikowanego do ZL V. Ocieplenie według systemu jednego z producentów, które miało być zgodnie z krajową oceną techniczną ITB dla zestawu zastosowanych wyrobów do wykonywania ociepleń.

Wykonawca wykonał klejenie płyt styropianowych do ścian budynku jedynie punktowo, z jednoczesnym zastosowaniem łączników mechanicznych. Mając powyższe na uwadze należy w mojej ocenie stwierdzić, że klejenie płyt styropianowych ww. metodą jest niezgodne z:
- Warunkami Technicznymi Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych, Część C: Zabezpieczenia i izolacje, zeszyt 8: Złożone systemy ocieplenia ścian zewnętrznych budynków (ETICS) z zastosowaniem styropianu lub wełny mineralnej i wypraw tynkarskich, Instytut Techniki Budowlanej, Warszawa 2019;
- Instrukcją ITB nr 447/2009 - Złożone systemy izolacji cieplnej ścian zewnętrznych budynków ETICS Zasady projektowania i wykonywania.
Zgodnie z przywołaną powyżej instrukcją ITB sposób klejenia płyt styropianowych ma szczególne znaczenia dla zapewnienia bezpieczeństwa pożarowego budynku, ponieważ podczas pożaru w przestrzeni między podłożem, a ociepleniem możliwa jest penetracja gorących produktów spalania. W przypadku styropianu następuje wtedy szybsze topnienie warstwy izolacyjnej, a w powstałej przestrzeni możliwe jest spalanie i szybsze rozprzestrzenianie ognia. Dlatego też zgodnie z ww. WTWiORB klej należy układać metodą:
- całopowierzchniową: na płytę nanosi się porcję zaprawy klejącej i równomiernie rozprowadza cienką warstwę, następnie nanosi się dodatkową porcję kleju i rozprowadza ją pacą ząbkowaną o wymiarach zębów 10x10x10mm;
- obwodowo punktową: przygotowaną zaprawę nanosi się pasami o szerokości 3 ÷ 6cm po obwodzie płyt termoizolacyjnych wzdłuż ich zewnętrznych krawędzi oraz 3 ÷ 6 placków zaprawy o średnicy 10 ÷ 15cm rozłożonych równomiernie na środkowej powierzchni płyty; powierzchnia efektywnego klejenia płyt izolacji termicznej do podłoża powinna wynosić co najmniej 40% płyty.
W przypadku niewłaściwego nałożenia kleju, możliwe jest wystąpienie zjawisk opisanych powyżej.

Tym samym uważam, że nie jest zapewnione bezpieczeństwo pożarowe budynku - naruszenie §216 ust. 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1065 z późn. zm.), co prowadzi w konsekwencji do naruszenia art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1333 z późn. zm.) i powinno w mojej ocenie skutkować demontażem wadliwie wykonanego ocieplenia.

Czy podziela Pan pogląd, iż jedynym "rozwiązaniem problemu" jest demontaż wadliwie wykonanego ocieplenia?
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Jantemat nr 308-1885
visibility czytano 294 razy

Zastosowanie lepiku asfaltowego jako hydroizolacji fundamentu


Dzień dobry Panie Jerzy,
mam takie pytanie na temat opinii o materiałach do hydroizolacji. Jeśli nie opiniuje Pan takich materiałów, to proszę usunąć temat.

Natrafiłem na produkt "Siplast Fundament® Szybka Izolacja SBS". Przeliczyłem jak wypada kosztowo i jest sporo tańszy - przynajmniej wg zużycia producenta. Ale dla mnie jest istotne też to, że nanosi się go szczotką a nie pacą jak w przypadku produktów Bornitu, które Pan akurat rekomenduje.
Tutaj link do strony producenta http://www.fundament.icopal.pl/ProduktySystemu/Siplast%20Fundament%20Szybka%20Izolacja%20SBS.aspx

Pytanie,jak taki środek będzie się łączyć z innym rodzajem hydroizolacji na ostatnich 20 cm cokołu.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego budownictwo komunalne budownictwo mieszkaniowe budownictwo przemysłowe budownictwo sportowe fundamenty hydroizolacje izolacje przeciwwilgotnościowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Agnieszka Urbantemat nr 308-1890
visibility czytano 509 razy

Posadowienie domu przy wysokim poziomie wód gruntowych


Dzień dobry,
Jesteśmy w trakcie projektu domu i po badaniach gruntowych okazało się, że jest bardzo wysoki stan wód gruntowych (10-20 cm poniżej poziomu terenu). Planowaliśmy tradycyjny fundament, ale w tym przypadku skłaniamy się ku płycie fundamentowej z izolacją termiczną nad płytą nośną i dodatkowym wyniesieniu budynku ponad teren i dodaniu pod płytą zagęszczonej warstwy żwiru 8-16 mm. Dom jest w kształcie prostokąta 11x22 m, parter plus poddasze użytkowe. Czy takie rozwiązanie ma sens?
Dodatkowo geolog twierdzi, że warstwy gruntu są wystarczająco nośne, ale ich zagęszczenie wynosi maksymalnie 0,5. W załączeniu jest opinia geotechniczna.

1.Robiąc tradycyjną ławę fundamentową w najsuchszym okresie musielibyśmy odwadniać wykopy i możliwe, że zagęścić grunt pod chudziakiem. Dodatkowo odpompowywać wodę z wykopów. Nie wiadomo na jakiej wysokości będą wtedy wody gruntowe. Czy w ogóle ma sens w tym przypadku wymiana części gruntu na żwir 8-16 mm pod chudziakiem, skoro i tak fundamenty będą w wodzie? Ile lat wytrzymuje izolacja przeciwwodna w takich warunkach? Tutaj chodzi mi o to, czy nie lepiej zastosować podwójne zabezpieczenie - beton napowietrzony i izolacja przeciwwodna. W tym przypadku też chyba konieczne byłoby wyniesienie trochę domu ponad teren, żeby robić płytsze wykopy.

2.Płyta fundamentowa wydaje się rozsądniejszym rozwiązaniem, bo nie trzeba robić wykopów i da się usytuować dom ponad poziomem wód gruntowych. Zastosowanie żwiru 8-16mm pod chudziakiem może oddzielić fundament od wody. Jedynie moje przekonanie o większej stabilności ław fundamentowych skłania mnie ku wybraniu ław a nie płyty fundamentowej. W tym przypadku też trzeba byłoby podnieść poziom 0 domu, tylko o ile? Czy w tym przypadku też trzeba kilka metrów od domu podnieść teren na równym poziomie? Czy trzeba wymienić grunt pod płytą i jak coś to na jaką głębokość?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź
Inwestor i architekt w jednym
Agnieszka Urban
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne fundamenty fundamenty płytowe hydroizolacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

MarekBtemat nr 308-1898
visibility czytano 237 razy

Zamiana wyprawy elewacyjnej na płytki klinkierowe


Zastanawiam się nad zmianą zaprojektowanej (bez analiz c-w) elewacji na elewację z płytek klinkierowych lub ceglanych. Uzależniam to od skali różnicy w kosztach i Pana opinii odnośnie trwałości jednego i drugiego rozwiązania.
Jaki byłby koszt wykonania analiz c-w z opinią co do możliwości takiej zamiany i opisem prawidłowego wykonania elewacji z płytek, dzięki której będę mógł oszacować koszt zmiany względem projektu?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy murowane elewacje porady inwestorom porady architektom

budowniczytemat nr 308-1907
visibility czytano 246 razy

Ściana murowana z drewnianą elewacją wentylowaną


Czy stosować paroizolację na ścianie zewnętrznej?
Rozważam następujący układ warstw ściany zewnętrznej domu energooszczędnego:
- pojedyncza płyta gk na ruszcie
- ściana konstrukcyjna z gazobetonu 600 grub. 24 cm
- izolacja z wełny drzewnej grub 20 cm (np. STEICO)
- wiatroizolacja
- łaty drewniane mocowane mechanicznie
- elewacja z desek mocowanych do łat z zachowaniem odstępu zapewniającego dobrą wentylację
Ze względu na to, że wszystkie warstwy ściany zewnętrznej (może z wyjątkiem płyty gk) mają mały opór dyfuzyjny mam pytanie czy stosować paroizolację pod płytą gk? Chodzi o pomieszczenia mieszkalne z typową wentylacja mechaniczną. Lokalizacja domu - pas nadmorski okolice Trójmiasta
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Michaltemat nr 308-1909
visibility czytano 194 razy

Materiały z mikrosferą - jak na to patrzeć?


Witam,
co wiemy na temat ponoć rewelacyjnej masy szpachlowej jako termoizolacja od wewnątrz? Czy ma ona tak wspaniałe właściwości?
Wykonane ze szkła technicznego mikrosfery 3M są wypełnione powietrzem rozrzedzonym w stopniu bliskim próżni... to cytat ze strony producenta, którego nazwy nie piszę.
Proszę o komentarz. Pozdrawiam
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli farby obiekty zabytkowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom procesy cieplne i wilgotnościowe remonty ocieplenia

Bociek1313temat nr 308-1912
visibility czytano 273 razy

Wymagany opór dyfuzji Sd dla paroizolacji


Panie Jerzy,
czy można przyjąć założenie, nie mając analiz, że Sd dla folii paroizolacyjnej powinno być jak największe? W handlu są różne folie o różnym wsp. Sd. Np. 5, 100, 2000 m. W kronice budowy domów Pana Macieja Kuleszy, zwróciłem uwagę, że zastosował folię, której Sd=2000m. Proszę o poradę i wskazówkę, czy takie założenie można zrobić, nie mając analiz? Chyba, że zbyt duża wartość Sd, też nie jest dobra, a jeśli tak, to z jakiego powodu. Z góry dziękuję.

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom


 
 
67
   ...  
24
 
23
 
22
 
21
 
20
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.