porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 657


 
 
67
   ...  
11
 
10
 
9
 
8
 
7
   ...  
1
 
 
kpmtemat nr 308-2373
visibility czytano 453 razy

Czym się kierować przy wyborze stolarki PCV?


Dzień dobry,
Na co należy zwracać uwagę przy wyborze stolarki okiennej PCV do nowego budynku mieszkalnego? Producentów jest bardzo dużo, każdy przekonuje, że to on ma najlepszy produkt. Wydaje się, że cześć informacji w ofertach to czysty marketing. Spotkałem się z opinią montażysty, że większość producentów i tak korzysta z tych samych profili i szyb, wiec oferty te są do siebie bardzo zbliżone O co należy pytać producentów okien, przy wyborze stolarki?

serdecznie pozdrawiam
Paweł
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego stolarka PCV drzwi okna porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom

Mikolaj127temat nr 308-2374
visibility czytano 258 razy

Okna dachowe do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności


Dzień dobry,
jestem na etapie zamawiania okien dachowych. Wcześniej oczywiście mamy nadzieję na wykonanie przez Pana analizy C-W całego dachu. Pytanie dotyczy natomiast kwestii materiału, z jakiego dwóch wiodących producentów produkuje okna do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności.

Producent A okna oraz ramy wykonuje z profili PCV, zaś producent B - z drewna pokrywanego szczelnie powłoką poliuretanową.

Czy może Pan podpowiedzieć, czy są jakieś różnice jeśli chodzi o fizykę budowli w tych dwóch rozwiązaniach? Zarówno cena okien, jak i parametry cieplne są na niemal identycznym poziomie.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne okna dachowe porady inwestorom porady architektom

RK-PROJEKTtemat nr 308-2386
visibility czytano 516 razy

Wstawki z szalówki drewnianej na elewacji ocieplonej styropianem


Proszę doradzić jak poprawnie wykonać taki detal na elewacji, przyjmując że będzie to z elementów drewnianych. Chodzi o montaż do elewacji o tej samej grubości jak styropian, powinien być mocowany do jakiegoś rusztu? Czyli w miejscu tego detalu drewnianego styropian powinien być mniejszej grubości niż w pozostałej części ściany? Jak przymocować ten ruszt, aby nie było mostków liniowych? Jakiego drewna użyć, jak to wszystko zamocować do ściany z porotermu?
 

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budownictwo mieszkaniowe domy jednorodzinne elewacje elewacje wentylowane porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

lukas103temat nr 308-2389
visibility czytano 491 razy

Jakie zbrojenie papy podkładowej pod ławą?


Którą z podanych pap wybrać na hydroizolację poziomą ławy:
4mm, sbs, podkładowa, na welonie szklanym,
5,2mm, sbs, podkładowa, poliestrowa?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje ławy fundamentowe porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom posadowienia

Janusz Wutemat nr 308-2397
visibility czytano 304 razy

Dom kopułowy - jakie analizy są konieczne?


Dzień dobry.
Zastanawiamy się z żoną nad wybudowaniem domu w kształcie kopuły. Widzieliśmy wizualizacje takiego domu. Pytaliśmy architekta który je projektuje czy wykonuje analizy dla takiego domu, to zdziwił się i nie wiedział o jakich analizach mowa. U niego dom ma szkielet drewnianych kratownic pokrytych płytą OSB i dachówką bitumiczną. Izolacja wełną mineralną a w środku ściany murowane i strop ceramiczny, bo są dwie kondygnacje.
Prosimy o skomentowanie tego.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy kopułowe domy jednorodzinne porady inwestorom porady architektom projekty budowlane projektowanie

Kordiantemat nr 308-2407
visibility czytano 312 razy

Dwuwarstwowe ocieplenie ściany wełną


Witam,
chciałbym zasięgnąć Pana opinii na temat ocieplenia budynku jednorodzinnego. Czy można użyć do wykonania elewacji wełny w dwóch warstwach 10+10cm? Jeśli tak, to czy mógłby Pan w kilku słowach przybliżyć mi jak najlepiej to wykonać?
Pozdrawiam.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom ściany

Miketemat nr 308-2409
visibility czytano 517 razy

Poprawne rozwiązanie szczeliny wentylującej dach dwuspadowy


Panie Jerzy,

Mam projekt z poddaszem użytkowym, dach dwuspadowy przykryty dachówką (bez pełnego deskowania). Kontrłaty 5x2,5cm i łaty 5x5cm, idąc za pana radami, w momencie zamawiania więźby zwiększyłem wysokość kontrłaty na 4cm, wychodząc z założenia że lepiej większa szczelina wentylacyjna niż mniejsza. Ze strony producenta ściągnąłem sobie rysunek techniczny dachówki i rozrysowałem sobie detale wentylacji mojego dachu tak żeby ekipa dachowa nie wymyślała mi własnych koncepcji, w załączniku detal wentylacji okapu i kalenicy. Proszę najpierw o pana opinie na temat czy dobrze to kombinuję.

1. OKAP: Z racji zwiększenia wysokości kontrłaty, nie widzę możliwości aby udało się doprowadzić skropliny z wiatroizolacji do rynny z równoczesnym zachowaniem odpowiedniej pozycji rynny w stosunku do dachu, gdy próbowałem mocować rynnę do deski czołowej to korytko wychodziło dużo poniżej linii spadku dachu i woda przelewała by się przez rynnę. Dlatego wydaje mi się że lepszym rozwiązaniem będzie tak jak na rysunku, użyć haków giętych do rynny i zamocować je do pierwszej łaty (która jest dużo większa 12x6cm) a wiatroizolacjępuścić spodem ze swoim własnym okapnikiem. Tak jak na załączonym przekroju okapu. Czy takie rozwiązanie jest poprawne?

2. KALENICA: Tutaj mam zamiar tak wyregulować wysokość łaty kalenicowej, żeby gąsior nie siadł szczelnie na dachówkach (dachówka płaska więc gąsior dolegałby prawie bez żadnych szczelin) tylko unieść go zostawiając szczelinę około 2cm (zaznaczone na rysunku). Pod spodem oczywiście odpowiednia taśma kalenicowa z przepustowością taką jak wlot w okapie. Czy takie rozwiązanie jest poprawne?

3. WIATROIZOLACJA: Czy wzdłuż kalenicy wiatroizolacja powinna być rozcięta czy ciągła? Poddasze będzię użytkowe, ale sam szczyt nie będzie ocieplony, ocieplenie będzie się kończyło na jętkach.

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy domy jednorodzinne ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

Jantemat nr 308-2419
visibility czytano 357 razy

Rzeczywisty współczynnik przewodzenia ciepła wełny mineralnej


Panie Jerzy,
przy okazji omawiania współczynników styropianów stwierdził Pan (a może precyzyjniej - ja tak zrozumiałem z Pana treści), że współczynniki tych szarych czy w ciapki albo i tęczowych nie mają znaczenia w życiu a tylko w marketingu, bo po zamontowaniu dla każdego rodzaju styropianu lambda rzeczywista jest niemal taka sama. Wniosek jest taki, że lambda deklarowana może i w warunkach laboratoryjnych jest korzystniejsza w takim np. grafitowym ale lambda rzeczywista już nie. A jak to jest z wełnami mineralnymi (mi chodzi konkretnie o te do ocieplania skosów dachu) - wełny o tym znacznie lepszym współczynniku lambda są sporo droższe, a to dodatkowo powoduje, że inwestorzy samodzielnie zmieniają grubość ocieplenia na mniejszą (współczynnik U przegrody będzie taki sam przy cieńszej warstwie wełny) albo zostawiają taką samą grubość ale płacąc znacznie więcej za wełnę (myśląc, że przy tej samej grubości osiągną lepszy współczynnik U przegrody). Nie chciałbym się znaleźć w żadnej z tych grup - proszę o Pana radę. Dziękuję.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe fizyka budowli ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

Pastatemat nr 308-2427
visibility czytano 386 razy

Skomplikowane detale w dachu, a analizy cieplno-wilgotnościowe


Witam,
Panie Jerzy, mam parę pytań odnośnie przekroju mojego domu.
1. W październiku ubiegłego roku została wykonana więźba, dach jest deskowany pokryty papą podkładową gr. 3,2 mm, w kalenicy zostawiono przestrzeń wentylacyjną. W celu zabezpieczenia budynku przed opadami płaski dach został zabezpieczony papą termozgrzewalną. Odległość spodu krokwi do płyt betonowej wynosi 13 cm. Dach płaski będzie dwuspadowy , spadek ok. 4.5%. Czy można zastosować tutaj izolację ze styropianu albo pianki PIR, czy ten rodzaj izolacji może wpłynąć na procesy gnilne drewna w tym wypadku. Czy lepiej zastosować wełnę?
2. Czy na odcinku gdzie jest płaski dach wymagana jest wentylacja, tak jak zaprojektowano w pozostałych miejscach okapu budynku.
3. W części zabudowanej okapu została zaprojektowana wełna poniżej jest styropian. Czy można zarówno cześć zabudowaną jak i cześć elewacyjną odsłoniętą wykonać ze styropianu? podkonstrukcja przewidziana jest z łat drewnianych-sezonowanych. W domu będzie rekuperacja.
4. Wysokość zabudowy okapu wynosi ok. 100 cm. Mając na uwadze działanie wiatru, muszę zakotwić dół okapu w ścianie. czy jest jakiś sposób aby uniknąć tutaj miejscowych mostków termicznych.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy murowane porady inwestorom porady architektom projekty budowlane projekty wykonawcze błędy projektowe

glntemat nr 308-2428
visibility czytano 221 razy

Warstwa poślizgowa na fundamencie w strefie szkód górniczych


Dzień dobry.
Zwracam się do Pana z prośbą o wskazówkę jakie grupy materiałów mogę rozważyć do zastosowania jako warstwę poślizgową pomiędzy fundamentem a tzw. poduszką poślizgową. Chodzi o sytuację na szkodach górniczych, gdzie projektuje się możliwość przesuwu poziomego między fundamentem właściwym. Zagadnienie to było analizowane głównie w literaturze technicznej i instrukcjach ITB z końca XX wieku i początku XXI wieku, które posiadam i z którymi jestem zaznajomiony. Niestety zazwyczaj wskazywano tam tylko, że jako warstwę poślizgową można zastosować papę podkładową, nie wskazując w ilu warstwach, jak układać, czy w ogóle kleić do podłoża itd.

Obecnie muszę zaplanować taką robotę i zastanawiam się jak się do tego zabrać.
Będę wdzięczny za Pańską opinię.

Nie rozważam w tym przypadku aspektu izolacyjnego. Mamy dwa bloki fundamentowe jeden na drugim, obciążone pionowo, podzielone poziomą przekładką wykonaną z X, mającą na celu umożliwić przesuw bloku dolnego w poziomie względem bloku górnego.

P.S. To samo zagadnienie jest rozwiązywane przy budowie domów jednorodzinnych na wysokich kategoriach szkód górniczych przy stosowaniu przepony fundamentowej, więc może komuś się przyda w przyszłości.


Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fundamenty porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom posadowienia szkody górnicze


 
 
67
   ...  
11
 
10
 
9
 
8
 
7
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.