porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 657


 
 
67
   ...  
10
 
9
 
8
 
7
 
6
   ...  
1
 
 
Tomasztemat nr 308-2436
visibility czytano 195 razy

Posadzka na stropie Ackermana


Budynek mieszkalny jednorodzinny z lat dwudziestych ubiegłego wieku, konstrukcja stropu w oparciu o pustaki Ackermana wzmocnione dodatkowymi żebrami. Wysokość żeber - 15 cm, szerokość żeber - 100 cm, rozstaw osiowy żeber - 105 cm. Górna powierzchnia żeber jest już 5 cm wyżej niż posadzka na korytarzu, która nie podlega remontowi. Planowane jest wykonanie podłogi. W przestrzeni międzyżebrowej do ułożenia XPS gr. 12 cm, na całej powierzchni wykonanie jastrychu cementowego o grubości 7 cm w przestrzeni międzyżebrowej i 4 cm nad żebrami. Pozostały 1 cm przewidziany jest na posadzkę z wykładziny.
1. Czy na krawędzi żebra nie dojdzie do spękania jastrychu?
2. Czy z uwagi na różną grubość jastrychu nie dojdzie do jego spękania z uwagi na skurcz?
3. Czy na połączeniu żeber i jastrychu ułożyć warstwę poślizgową?
4. Czy podatność płyt z polistyrenu ekstrudowanego nie jest zbyt mała w funkcji naprężeń rozciągających jastrych tuż na krawędzią żebra?
5. Czy ułożenie siatki stalowej w połowie grubości jastrychu, tj. 0,5 cm nad żebrem i 3,5 cm nad płytami XPS pozwoli przejąć naprężenia rozciągające i ograniczy powstanie rys?
6. W jaki sposób mocować siatki, aby podczas wykonywania jastrychu nie doszło do ich przemieszczenia?
7. Czy siatki zatapiać podczas wykonywania jastrychu?
8. Jaka może być minimalna grubość jastrychu nad żebrem? Czy zależy to od rodzaju jastrychu?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: porady architektom remonty posadzki betonowe

7sebol7temat nr 308-2441
visibility czytano 350 razy

Ocieplenie ściany z ozdobami na elewacji


Dzień dobry,
chciałbym ocieplić ścianę zewnętrzną bardzo cienką warstwą materiału (około 5 cm), ze względu na chęć zachowania ozdobnych elementów elewacji. Zastanawiam się, jaki materiał najlepiej zastosować w tej sytuacji. Styropian o grubości 4 cm? Tynk ciepłochronny? Znalazłem też produkt tynk aeroputz, którego producent podaje dużo niższą lambdę niż dla pozostałych tynków ciepłochronnych (rzędu 0,027 W/mK), jednakże z tego co wyczytałem w niektórych postach, jest Pan przeciwny produktom typu ,,aerożel".



Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne elewacje ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

Budowlaniec-Programistatemat nr 308-2444
visibility czytano 364 razy

Promieniowanie radonu w budynkach wielorodzinnych


Czy spotkał się Pan z badaniami lub sam Pan badał ilość promieniowania radonu w nowych budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, w którym ściany konstrukcyjne i stropy są wykonywanie z żelbetu?
Powszechnie do takich konstrukcji używa się mieszanki betonowej na bazie cementu CEM III, a więc hutniczego, zawierającego wiele odpadów z procesów hutniczych. Każdy, taki cement powinien zawierać dopuszczalne wartości pierwiastków i ich wartość promieniowania, aby być dopuszczonym do stosowania. Często praktyka pokazuje, że nie wszystko mieści się w normach z rożnych względów, dlatego zastanawiam się czy jest się czego obawiać mieszkając w budynku wybudowanym w takiej technologii?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: radon budownictwo mieszkaniowe ochrona środowiska porady architektom porady inwestorom porady inżynierom

Miketemat nr 308-2458
visibility czytano 317 razy

Zabezpieczenie taśm okiennych przed promieniowaniem UV


Panie Jerzy,
Mam takie pytanie, będę teraz na jesień montował stolarkę na tzw. szczelnym montażu z zastosowaniem taśm do zabezpieczenia pianki.
Chciałem zapytać jak te taśmy należy zabezpieczyć przed promieniami UV, bo elewacje przewiduje dopiero na zakończenie budowy, tj. na jesień przyszłego roku. Zostało mi trochę hydroizolacji mineralnej Bornit Mineralflex 2K, czy dobrym pomysłem będzie przykrycie taśm tą hydroizolacją? Przypuszczam że ma ona bardzo niski opór dyfuzji z racji tego że jest mineralna.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe stolarka PCV stolarka drewniana stolarka aluminiowa porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom

mrpitertemat nr 308-2463
visibility czytano 637 razy

Zamiana pustaka silikatowego na beton komórkowy 500, a fizyka budowli


Witam,

Panie Jerzy, za 2 tygodnie biorę się za ocieplanie domu styropianem. Z wykonanych przez pana analiz wynika iż powinienem mieć następujące warstwy:

· mur z bloczka silikatowego grubości 24 cm
· styropian EPS-80 grub. 24 cm
· warstwa szpachlowa zbrojona siatką szklaną, grub. 3 mm (μ < 56)
· wyprawa mineralna „kornik” lub „baranek” grub. 1 mm (μ < 15)
· farba silikonowa 2-krotnie (μ < 115)

Mam teraz 2 pytania:
1. Na etapie budowy postanowiłem zmienić materiał budowlany z bloczka silikatowego (nigdzie nie moglem dostać) na beton komórkowy, gęstości 500. Czy to znacząco zmieni podane przez Pana w nawiasach wartości współczynnika oporu dyfuzyjnego μ wobec pary wodnej?

2. Przeglądam karty techniczne farb czy wypraw i w zasadzie nikt nie podaje współczynnika μ. Bardzo zależy mi aby uniknąć wykwitów na elewacji i myślę, że ten współczynnik to kluczowa sprawa. Jak mam zatem wybrać odpowiedni produkt skoro nie mogę do tego współczynnika dotrzeć? Niektórzy podają wartość Sd. Jak przeliczyć podane przez Pana μ na Sd?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy energooszczędne domy jednorodzinne ocieplenia elewacje porady inwestorom porady architektom

Ernest Kłosowskitemat nr 308-2467
visibility czytano 233 razy

Polimoczniki do regeneracji dachów i stropodachów


Panie Jerzy
chciałbym poznać Pana opinię nt. membran polimocznikowych np. NEOPROOF POLYUREA R w kontekście możliwości ich zastosowania do renowacji dachów płaskich krytych papą.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: dachy stropodachy porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom renowacje remonty

RK-PROJEKTtemat nr 308-2476
visibility czytano 205 razy

Wentylacja pomieszczenia biurowego na ostatniej kondygnacji


Pewne pomieszczenie biurowe będzie remontowane. Straż pożarna wydając odstępstwo od przepisów wymaga wykonania wentylacji, architekt także ją zaprojektował. Pomieszczenie jest na ostatniej kondygnacji przekryte stropodachem niewentylowanym zbudowanym z płyt żelbetowych, a pokrycie dachowe to styropapa. Nawiew realizowany będzie nawiewnikiem okiennym. Czy będzie dobrym rozwiązaniem wykonanie bezpośredniego otworu w stropodachu i wykonanie wentylacji kominkiem wentylacyjnym? Czy nie wystąpi skraplanie się wilgoci przez taką wentylację? Czy nie będzie wychładzania pomieszczenia? Czy lepiej wykonać przez ścianę działową na klatkę schodową i tam kolankiem z okapnikiem przez stropodach? Wentylacja typu Z nie może być wykonana z innych powodów bardziej estetycznych. Proszę o Pańską opinię na ten temat.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: instalacje wentylacyjne mostki cieplne mikroklimat pomieszczeń remonty porady architektom wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa wentylacja mechaniczna

Ernest Kłosowskitemat nr 308-2479
visibility czytano 336 razy

Korodowanie obróbek blacharskich na balkonach i tarasach


Panie Jerzy
proszę o komentarz dotyczący stosowania powlekanej blachy stalowej, jako materiał na obróbki blacharskie balkonów. Gięta cynkowana i malowana proszkowo blacha stalowa świetnie sprawdza się w miejscach takich jak np. dachy, gdzie wilgoć relatywnie szybko wysycha. Natomiast narażona na ciągły kontakt z wilgocią pod posadzką balkonów koroduje w szybkim tempie.
Czy podziela Pan pogląd, iż takie obróbki blacharskie nigdy nie były i nie są wytwarzane z myślą o montażu na balkonach, celem odprowadzania wody poza obrys budynku?
Czy jako obróbki blacharskie należało zastosować systemowe rozwiązania okapowe wykonane z profili aluminiowych lub alternatywnie zastosowanie blach które były cynkowanych ogniowo, a nie galwanicznie?
Warstwa cynku galwanicznego jest dużo cieńsza niż powłoka uzyskana poprzez cynkowanie ogniowe, przez co uzyskane zabezpieczenie antykorozyjne jest mniej trwałe na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne.

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze balkony tarasy obróbki blacharskie porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom remonty

Uzotemat nr 308-2482
visibility czytano 397 razy

Ogrzewanie ścienne w łazience i tynk gipsowo-wapienny


Panie Jerzy,
zdecydowałem się na zastosowanie ogrzewania ściennego jako ogrzewania dodatkowego do ogrzewania podłogowego w łazienkach. Wykonane ono jest z rurek o średnicy 14mm na listwach montażowych - grubość wraz z listwą to około 22mm. Czytałem, że najlepszym rodzajem tynku na to ogrzewanie byłby tynk gipsowo-wapienny, jednak obawiam się tego rozwiązania z uwagi na to iż mamy do czynienia z pomieszczeniem łazienki. Czy moje obawy są słuszne?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego budownictwo mieszkaniowe domy murowane łazienki porady inwestorom porady wykonawcom ogrzewanie ścienne ogrzewanie podłogowe porady architektom

Kamil Sawickitemat nr 308-2483
visibility czytano 255 razy

Zastosowanie mat kapilarnych do ogrzewania i chłodzenia


Inwestor zdecydował się na ogrzewanie i chłodzenie budynku jednorodzinnego za pomocą mat kapilarnych zamontowanych na stropach. Maksymalna temp. grzania to 35 stopni Celsjusza, minimalna temperatura chłodzenia to 17 stopni Celsjusza. Przedstawiciel firmy montującej maty zaproponował wykonanie sufitów podwieszanych zamiast tynków na stropach.
Jakie jest Pana zdanie na temat takiego rozwiązania? Jakie powinny zostać zamontowane płyty na suficie w tym przypadku?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego budownictwo mieszkaniowe domy jednorodzinne domy energooszczędne instalacje c.o. jastrychy betonowe jastrychy anhydrytowe jastrychy ogrzewane komfort cieplny porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom posadzki ogrzewane ruch ciepła


 
 
67
   ...  
10
 
9
 
8
 
7
 
6
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.