porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2516


 
 
253
   ...  
121
 
120
 
119
 
118
 
117
   ...  
1
 
 
Agnieszka77temat nr 308-1614
visibility czytano 260 razy

Dwa poziomy budynku ze ścianą 3-warstwową


Szanowny Panie Jerzy,
Pytanie dotyczące budynku ze ścianą trójwarstwową o dwóch poziomach, który jest już wybudowany. Parter połączony jest ścianą z drugą częścią budynku, który wychodzi ponad dach pierwszej części. To połączenie jest pomiędzy salonem a częścią jadalną i kuchnią.
Nad salonem wykonana jest półka (na projekcie oznaczona jest jako belka), na której położony byłby klinkier wraz z ociepleniem, a który wychodziłby ponad dach, wykańczając tym samym, zewnętrzną stronę elewacji wyższej części budynku.
Mam jednak zapytanie, w jaki sposób ocieplić rejon styku dachu ze ścianą nośną drugiej części budynku, która wychodzi ponad ten dach. Wówczas zostaje przerwana izolacja termiczna wychodząca z dachu z pomieszczenia parterowego, a która ostatecznie łączy się z klinkierem idącym ku górze (na projekcie, miejsce z widocznymi płytkami klinkierowymi).
Czy można w tym miejscu zastosować kawałki płyty Finnfoam, która nie przerwałaby ciągłości izolacji pomiędzy dachem, a ścianą nośną? Innymi słowy, klinkier położony byłby na półce, a na wysokości szczytu dachu, byłaby plyta Finnfoam, która utrzymałaby dalsze cegły klinkierowe elewacji.
Jeśli nie ma takiej możliwości, wówczas czy najlepszym rozwiązaniem jest ocieplenie wewnętrzne trójkątnej ściany części parterowej, zakrywając tym samym klinkier, łącząc go z izolacją dachu parteru?
Pozdrawiam serdecznie,
Agnieszka

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego mury porady inwestorom ocieplenia

Iskierkatemat nr 308-1615
visibility czytano 514 razy

Montaż okien i drzwi w ścianie 3-warstwowej


Okna tarasowe i balkonowe.
1. Montaż za pomocą systemów np. MOWO jest b. drogi. Czy montaż za pomocą kotew i wsporników metalowych jest niewystarczający? Spotkałam się z montażem na konsolach drewnianych lub konsolach wyciętych ze Styroduru. Jakich parametrów musi być taki styropian by utrzymać ciężar okien?
2. Otwory okienne mam przygotowane bez podmurówki. Jednak przy montażu w warstwie ocieplenia będę musiała zastosować poszerzenia, które wydają się być zbędnym wydatkiem. Na jaką wysokość powinnam zrobić podmurówkę, do której kotwiczone będą podpory pod okna, by zminimalizować mostek termiczny i zmniejszyć wysokość poszerzenia? W planie mam 6 okien balkonowych i 2 drzwi wejściowe.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego balkony balkony francuskie okna drzwi porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom

Anna Blacktemat nr 308-1616
visibility czytano 491 razy

Zacieki od pergoli na nowej elewacji


Panie Jerzy, Mamy kłopot. Co robić? Elewacja wykonana tydzień temu. Pierwszy konkretny deszcz w poniedziałek 11 maja, a dwa dni później na ścianie zauważyliśmy zacieki.... Na ścianach wełna i tynki silikonowe - Farby Kabe i belki aluminiowe. Wykonawca się bardzo przejął i chce poprawić proponuje obróbkę belek przy ścianie (np. zamontowanie "szyldów"). Czy pana zdaniem to pomoże? A może jakieś inne rozwiązanie. Dziękuję i pozdrawiam,

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe pergole porady inwestorom

Jantemat nr 308-1617
visibility czytano 388 razy

Ściany jednowarstwowe - czy zasadne do zastosowania?


Panie Jerzy, chcę zadać generalne pytanie o ściany jednowarstwowe z betonu komórkowego (grubości 48 cm, klasa 300 lub 350 kg/m3). Jak się Pan odnosi do tego rozwiązania - czy ma ono jakieś ogólne wady albo zalety? Czy robił Pan analizy takiej przegrody? Czy może w niej zachodzić kondensacja pary wodnej, czy nigdy nie wychodziło z obliczeń takie prawdopodobieństwo? Wiem, że pytanie jest bardzo ogólne ale myślę, że wiele mi wyjaśni Pana doświadczenie w tym temacie.
Pytam ponieważ kiedy kilka lat temu liczyłem koszty, to ściana trójwarstwowa (bk + wełna drzewna + deska modrzewiowa elewacyjna) wychodziła znacznie taniej niż jednowarstwowa. Na dzień dzisiejszy różnica jest dużo mniejsza a mi dodatkowo coraz bardziej zależy na łatwiejszej i szybszej realizacji prac z uwagi na samodzielne wykonawstwo.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy murowane domy energooszczędne ocieplenia porady inwestorom porady architektom

BobBudtemat nr 308-1618
visibility czytano 281 razy

Sufit podwieszony na poddaszu: płaski czy skośny?


Witam serdecznie,
mam takie pytanko dotyczące wykończenia sufitem podwieszanym poddasza.
Chciałem zrobić sufit na "kąt ostry", ale boję się czy nie powstanie tam strefa martwa i nie zacznie się robić grzyb. (rys.1). Czy może lepiej zrobić obniżenie w strefie kalenicowej? Jeśli tak to o ile? (rys.2). Poddasze będzie miało instalacje wentylacji mechanicznej
Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy poddasza użytkowe porady inwestorom

pepertemat nr 308-1619
visibility czytano 561 razy

Przygotowanie pozostawienia płyty fundamentowej na zimę


Panie Jerzy,
W tym sezonie będę miał gotową płytę fundamentową, ale prawdopodobnie murowanie zacznie się dopiero po zimie (kwestia dostępności wykonawców). Płyta jest na 60 cm warstwie klińca, a pod nim są gliny piaszczyste i piaski gliniaste - grunt niezbyt jednorodny. Do tego wody gruntowe dość wysoko - w szczycie kilka-kilkanaście cm poniżej dolnej granicy klińca. Termoizolacja ma znajdować się na płycie.
Chciałbym zapytać, czy trzeba płytę jakoś zabezpieczyć na zimę? Czy ma sens np. rozłożyć tymczasowo styropian, który później posłuży do termoizolacji i okryć jakąś folią żeby zabezpieczyć przed UV?
Czytałem artykuł o fundamentowaniu przed zimą, ale on dotyczył raczej ław fundamentowych. Czasu do zimy jeszcze sporo, ale chciałbym jakoś wstępnie zaplanować prace na ten rok.

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom posadowienia na płycie

Agnieszka77temat nr 308-1620
visibility czytano 246 razy

Skośny mankiet hydroizolacyjny w ścianie 3-warstwowej


Szanowny Panie Jerzy,
Przyglądając się rysunkowi nr 1.9-22 z Pana książki, zauważyłam, że występuje coś takiego, jak mankiet hydroizolacyjny (oznaczony jako pkt 21). W moim przypadku, mankiet ten, jest na równi ze ścianą murowaną, tak że nie wystaje poza zewnętrzną ścianę właściwego mur, ani na centymetr. Oznacza to, że nie mogę go ani połączyć z innym mankietem hydroizolacyjnym, ani wysunąć, tak aby znalazł się ostatecznie w ścianie licowej.
1. W jaki sposób i czym mogę połączyć część izolacji będącej w spoinie, tak aby zachować ciągłość izolacji wychodzącej w stronę cegły licowej? Czy w grę wchodzi nałożenie brakującej części mankietu i nałożenie jej na mur?
2. Czy zamiast masy polimerowo-bitumicznej, można stosować na fundament masy kauczukowo – asfaltowe? A jeśli nie, to czy na masę kauczukowo-asfaltową, można nanieść masę polimerowo-bitumiczną?
Pozdrawiam,
Agnieszka

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje mury porady inwestorom

bartitemat nr 308-1621
visibility czytano 612 razy

Warstwy podbudowy pod kostkę brukową na podjeździe


Witam.
Chcę wykonać samodzielnie podbudowę pod kostkę brukową na podjazd do garażu oraz tarasy. W serwisie oraz książce niestety brak informacji jak poprawnie wykonać taką podbudowę. Chcę wybrać 1 metr gruntu żeby dostać się do gruntu nienaruszonego (glina), potem dać 2 warstwy po 25 cm zwykłego piasku zasypowego ze ściany, później geowłóknina poliestrowa 200g i na to 2 warstwy czystego tłucznia granitowego 31.5/63 po 25-30 cm, później geowłóknina i piasek z cementem i na koniec kostka. Czy takie warstwy będą odpowiednie? Uparłem się na ten zwykły piasek, bo zostało mi go 100 ton z zasypu fundamentu (wiem, że to błąd, ale nie miałem wtedy jeszcze książki). Zdaję sobie sprawę, że najlepiej by było od samego początku sypać tłuczeń, ale to wyjdzie sporo pieniędzy za tyle ton kruszywa, a i tak z piaskiem nie mam co zrobić.
Drugie pytanie, czym fugować kostkę betonową żeby nie rosły tam w przyszłości chwasty i mech?
Pozdrawiam
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: chodniki i przejścia podjazy i wjazdy porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

FelixFtemat nr 308-1622
visibility czytano 456 razy

Posadowienie domu szkieletowego na płycie żelbetowej


Witam.
Wysyłam rys. tego co będzie wykonywane i jak (zgodnie z rozmową telefoniczną).
Ustaliliśmy, że tam gdzie nie ma potrzeby, mleczka bet. nie muszę usuwać co mnie wielce cieszy. Przypomnę, że obecnie płyta została zmyta myjką o sile 150bar i luźną warstwę mleczka cementowego i osadów z całej płyty zmyłem. Płyta fundamentowa "leżakuje" już blisko 6-mcy. Miałem wątpliwości co do konieczności chemicznego zmywania mleczka i Pan je rozwiał.

Została kwestia ław na płycie fundamentowej i tego czy pod nimi jednak muszę użyć hydroizolacji (papa lub folia) czy też mogę nie używać w tym wypadku? Ja bym wolał nie dawać bowiem chodzi też o siły tarcia a każda powłoka pomiędzy to zawsze jakaś warstwa poślizgowa; to jeden z wielu powodów użycia bet.plus domieszki napowietrzające. Dom szkieletowy jest generalnie w porównaniu do murowanego lekki i tu właściwie chodzi o siły boczne i odporność na przesunięcie. Bez hydroizolacji między ława/płyta zwiększą się siły tarcia obu elementów.

Ława (waga całości ław i stali ok 7ton) będzie kotwiona dodatkowo do płyty na zakończeniu każdego odcinka prostego i przy zmianie kierunku prętami 4x fi16, chemicznie na głębokość 18cm do płyty fundamentowej, każdy pręt pod kątem ok. 12-15stopni. Każdy pręt będzie wystawał ponad poziom płyty na wys ok 25cm. Zostaną też związane do zbrojenia poziomego ław.

Na rys. 1 wszystkie elementy w przekroju opisałem jak Pan prosił, na rys 2 jest rzut z góry przebiegu ławy na płycie fundamentowej. Tak więc pytanie o mleczko cementowe (czy konieczne jest jego usunięcie) utknęło w tym momencie na zagadnieniu - co z miejscem gdzie pojawią się te właśnie pręty? Co z hydroizolacją ław?
Pozdrawiam serdecznie.

ps1. na wszelki wypadek od razu zapytam (by nie pytać później) czy takie środki jak: (https://www.noxan.pl/farby/wytrawianie-posadzek-betonowych.html) lub (https://budujmy.eu/product-pol-561-BETONI-PEITTAUSLIUOS-srodek-do-wytrawiania-powierzchni-betonowych-5-l-Obecnie-pod-nazwa-Rensa-Etching-Liquid-uniw.html?gclid=CjwKCAjwqpP2BRBTEiwAfpiD--uagvp1VX5IPttDY7Sm_ww6wqz2SvTN-jkw51LpfXi5hHrjkUvQ8RoC0qUQAvD_BwE)nadadzą się do usunięcia mleczka bet kwasem z powierzchni betonowej, która nie była zacierana i nie jest gładka jak beton posadzkowy?

ps2. wysyłam też zdjęcie płyty i zbliżenie na tę białą, twardą warstwę na powierzchni betonu.

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy szkieletowe drewniane fundamenty hydroizolacje porady inwestorom

Daniel Deptułatemat nr 308-1623
visibility czytano 344 razy

Zmoczenie przez deszcz wierzchu fundamentu dwustronnie pokrytego hydroizolacją


Dobry wieczór,
Sytuacja wygląda tak, że jest wykonana hydroizolacja pozioma na ławach (polimerowo-cementowa sztywna) oraz pionowa na ścianach fundamentowych murowanych z bloczków (polimerowo-bitumiczna flex KMB 2 składnikowa). Izolacja pionowa została zrobiona wczoraj, a dzisiaj (po około 30 godzinach od zakończenia nakładania hydroizolacji pionowej) ma zacząć padać intensywny deszcz. Nie została jeszcze wykonana hydroizolacja pozioma na ścianach fundamentowych. Czy woda z deszczu wsiąkająca od góry w ścianę fundamentową może wywoływać parcie negatywne na hydroizolację i ją uszkodzić czy nie trzeba się tym przejmować? Czy trzeba podjąć jakieś kroki, żeby zapobiec potencjalnym problemom?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom


 
 
253
   ...  
121
 
120
 
119
 
118
 
117
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.