porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2508


 
 
252
   ...  
114
 
113
 
112
 
111
 
110
   ...  
1
 
 
Sylwia.La.temat nr 308-1679
visibility czytano 362 razy

Błoto w pospółce w wykopach pod rury kanalizacyjne


Wykonano wykopy pod rury kanalizacyjne, później okazało się, że trzeba zmienić przebieg jednej z rur (pozostał pusty wykop widoczny na zdjęciach). Zostały ułożone rury kanalizacyjne. Dzisiaj zakładane uszczelki, chcieliśmy zasypywać i zagęszczać wykop ale okazało się, że w najgłębszej części wykopu, na dnie pospółka jest bardzo wilgotna - czuć pod stopami, że robi się błoto. Nie zaczęliśmy zagęszczania ale zastanawiamy się, co zrobić dalej? Czy można w jakiś sposób utwardzić dno wykopu, zasypywać i zagęszczać?

Problem dotyczy jednej z trzech części fundamentów. Czy możemy zasypać rury kanalizacyjne w częściach, gdzie wilgoci w wykopie nie ma? Co zrobić z tą najgłębszą częścią z błotem na dnie? Najgorsze, że za dwa dni zapowiadają obfite opady deszczu.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego kanalizacja porady inwestorom

Kancintemat nr 308-1680
visibility czytano 455 razy

Wentylacja mechaniczna lub grawitacyjna w pomieszczeniu z kotłem z zamkniętą komorą spalania


Witam,
mam pytanie odnośnie możliwości wentylacji w kotłowni. Będę miał piec gazowy z zamkniętą komorą spalania. Czy istnieje zatem możliwość wentylowania kotłowni poprzez wentylację mechaniczną, którą mam w całym domu? Pytam bo został popełniony błąd i komin z kotłowni ma tylko dwie komory. W projekcie jest trzykomorowy, tzn. jeden kanał miał służyć do spalin/zaciągania powietrza z/do pieca, drugi kanał do wentylacji grawitacyjnej kotłowni a trzeci do wentylacji grawitacyjnej garażu przyległego do domu i znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie kotłowni. Czy mogę wykorzystać te dwa kanały do pieca i do wentylacji garażu a kotłownię wentylować wentylacją mechaniczną?
Pozdrawiam
Marcin
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kotłownie wbudowane wentylacja grawitacyjna wentylacja mechaniczna porady inwestorom

PZR Budownictwotemat nr 308-1681
visibility czytano 284 razy

Współdzielone doprowadzenie powietrza do spalania w kominku i do wentylacji kotłowni


Dzień dobry,
Mam pytanie związane poniekąd z doprowadzeniem powietrza do kominka (temat 009 z działu „prawdy i mity”). Podczas odbioru kominiarskiego zakończonego budynku jednorodzinnego, kominiarz zwrócił uwagę na brak nawiewu w kotłowni. Kratka wywiewna oczywiście jest. Kotłownia z kotłem na pellet znajduje się w piwnicy. Kominiarz dostrzegł biegnący pod stropem blaszany kanał doprowadzający powietrze do spalania do kozy znajdującej się w salonie na parterze. Zasugerował by zamontować na nim trójnik zakończony kratką, który doprowadzałby również powietrze do kotłowni. Zastanawia mnie, czy takie rozwiązanie nie będzie powodować wręcz wyciągania powietrza z kotłowni, a nie jego nawiewania? Moje wątpliwości wynikają z poziomów poszczególnych wlotów i wylotów z tego kanału. W załączniku zamieszczam szkic sytuacji, o której piszę. Czy moje obawy są słuszne?
Rozważam również montaż nawietrzaka okiennego w kotłowni, zamiast kratki na kanale blaszanym. Czy takie rozwiązanie byłoby lepsze?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kotłownie wbudowane wentylacja grawitacyjna porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

TomaszPetemat nr 308-1682
visibility czytano 420 razy

Wpływ zamiany tynku cem-wapiennego na gipsowy na dyfuzję pary wodnej


Dzień dobry
W projekcie i obliczeniach do niego, które Pan wykonał mam wskazane tynki cementowo-wapienne. Życie jednak poszło swoją drogą i tynki (poza łazienkami, garażem i kotłownią) będą gipsowe. Jakie zmiany i w jakim trybie należy wprowadzić do projektu aby nie sprowadzić na siebie nieszczęść?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego domy murowane porady inwestorom

Magdalentemat nr 308-1683
visibility czytano 321 razy

Kratki wywiewne w wentylacji hybrydowej


Dzień dobry,
mam kilka pytań dotyczących realizacji wentylacji hybrydowej.

1. Zastanawiam się nad odległością kratki wentylacyjnej kuchennej od sufitu. Kuchnię od reszty domu oddziela belka na suficie (33 cm w dół). Kratka wentylacyjna zaplanowana jest za belką. Pytanie brzmi, czy dla poprawnego działania wentylacji obecność belki ma znaczenie i czy należy kratkę umieścić niżej (jeśli tak to o ile)? Zdjęcie belki i miejsca planowanej kratki w załączeniu.

2. Gdybym na powyższej ścianie z kratką wentylacyjną zaplanowała powiesić szafki, to na jakiej wysokości powinny się one kończyć żeby nie zaburzać działania wentylacji, biorąc pod uwagę obecność belki?

3. Czy kratka wentylacyjna w łazience na poddaszu może być zamontowana w suficie?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: wentylacja hybrydowa porady inwestorom porady wykonawcom

Magdalentemat nr 308-1684
visibility czytano 343 razy

Powierzchnia otworów wentylacyjnych w ścianach szczytowych


Dzień dobry,
według Pana analiz na strychu, w obu ścianach szczytowych budowanego przez nas domu należy wykonać otwory wentylacyjne o powierzchni minimum 2410 cm2. Strych ma powierzchnię 46 m2 w rzucie podłogi, pod dachem dwuspadowym. Z czego wynikają tak duże wartości? To przecież "dziura" o wymiarach 40x60 cm. A może chodzi o 241 cm2?
Dla porównania, w garażu o powierzchni 47 m2 przewiduje się otwory wentylacyjne o powierzchni 800 cm2. To znacznie mniej niż na strychu ale ciągle sporo - 20x40 cm - wykonawca proponuje mniej. Czy wielkość tę regulują jakieś przepisy? Gdzie/pod jakim hasłem szukać kratek, które spełniałyby wymogi i estetycznie wyglądały na elewacji?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa porady inwestorom

Michał Emtemat nr 308-1686
visibility czytano 304 razy

Zawyżony kosztorys powykonawczy firmy budującej dom


Dzień dobry.
Podpisałem z firmą umowę na budowę domu jednorodzinnego pod klucz za 1 mln plus VAT. Podstawą ustalenia ceny był kosztorys ofertowy firmy. Dom powstał. Po zakończeniu prac firma miała przedstawić kosztorys powykonawczy. Firma nie skończyła prac, a skasowała już (trochę podstępem, trochę szantażem) 1,4 mln. Nie zrobiła większości wykończeniówki, a stan deweloperski. Trochę wykończeniówki zaczęła i nie skończyła.
Przygotowała za to kosztorys powykonawczy za to co robiła na ponad 1,6 mln.
 
Chcę wystąpić do sądu przeciw firmie o zwrot tego, co zapłacone ponad 1 mln plus VAT i zwrot kosztów tego, czego nie zrobili. Konsultowałem u adwokata i okazuje się że przed sądem ciężar dowodu będzie po mojej stronie i muszę udowodnić, że kosztorys powykonawczy jest zawyżony. Adwokat chce zawnioskować o biegłego, ale preferowałbym zrobić to po uzyskaniu wytycznych od Pana. Jak Pan to widzi?
 
Z poważaniem,
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane roszczenia porady inwestorom

dsladektemat nr 308-1687
visibility czytano 312 razy

Kiedy można murować na stropie betonowym?


Murowanie na stropie
Jako że nie znalazłem konkretnej odpowiedzi jak długo trzeba odczekać żeby zacząć murować na stropie, to chciałbym zapytać z czego wynika czekanie 7/14/28 dni? Nie mówię o obciążeniu paletami, tylko o samym murowaniu. Dla przykładu: strop został zalany przez firmę (gruszka/wyciąg). Zgodnie z informacjami uzyskanymi z betoniarni użyty cement to Górażdże CEM II BS/42,5 N. Patrząc na kartę http://www.polskibeton.pl/download/cement/cement_portlandzki_zuzlowy_pn_en_197_1_cem_iib_s_425n/karta_katalogowa.pdf widzę, że po 28 dniach osiągnie on zgodnie z normami 42,5 do 62,5 MPa (wynik z laboratorium, 54,MPa) co zgodnie z ich wykresem przedstawia się
1 dzień min 14,2/42,5=34% max 14,2/62,5=23%
2 dzień min 21,3/42,5=50% max 21,3/62,5=34%
3 dzień min 28,1/42,5=66% max 28,1/62,5=44%
5 dzień min 33,1/42,5=77% max 33,1/62,5=52%
7 dzień min 36,5/42,5=85% max 36,5/62,5=58%
z tego wynika że po 7 dniach ma wytrzymałość na ściskanie od 85% min normy do 58% max normy. Wiec jaki jest sens czekania dłużej niż 7 dni? Wiadomo że to warunki laboratoryjne, ale przy obecnych temperaturach 20C, oraz pielęgnacji przez podlewanie + folia, te wyniki aż tak nie powinny odbiegać.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego mury porady inwestorom stropy uszkodzenia

Magdalentemat nr 308-1688
visibility czytano 70 razy

Wentylacja grawitacyjna garażu


Dzień dobry,
wentylacja hybrydowa według Pana konsultacji w realizacji. Bardzo dziękujemy za udzielone wsparcie ale pojawiają się kolejne problemy wykonawcze. Mamy problem z umieszczeniem kratki wentylacyjnej 800 cm2 w miejscu wskazanym w garażu. Musiałaby być bardzo wąska, bo dodatkowo w tym samym rogu przechodzi rura odpływowa kanalizacji (zaznaczyłam ją na rysunku na niebiesko). Musimy też umieścić 12 cm styropianu (wg analiz). Pytanie brzmi czy zamiast jednej kratki wlotowej można zrobić 4 o powierzchni 200 cm2 każda i umieścić je w różnych miejscach? Potencjalne miejsca zaznaczyłam na rysunku na żółto. Czy szukać do tej wentylacji kratek z żaluzją stałą czy ruchomą? Czy te 800 cm2 to ma być powierzchnia czynna czy wymiar kratki? Jak zapewnić odpowiednią powierzchnię czynną zestawu kratka żaluzjowa + kratka wewnętrzna?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wentylacja wentylacja grawitacyjna garaże porady inwestorom

Magdalentemat nr 308-1689
visibility czytano 293 razy

Jak określać powierzchnię kratki wentylacyjnej?


Dzień dobry,
jeszcze jedno pytanie odnośnie wentylacji nieogrzewanego strychu. W analizach napisał Pan, że otwory wentylacyjne w ścianach szczytowych mają mieć powierzchnię przelotu 2410 cm każdy i powinny być zabezpieczone żaluzją przeciw deszczom i siatką przeciw owadom o oczkach 3 x 3 mm. Czy żaluzja ma być ruchoma czy stała? Czy podana powierzchnia dotyczy wielkości otworu czy powierzchni czynnej żaluzji?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom wentylacja grawitacyjna poddasza nieużytkowe


 
 
252
   ...  
114
 
113
 
112
 
111
 
110
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.