porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2508


 
 
252
   ...  
110
 
109
 
108
 
107
 
106
   ...  
1
 
 
Pluto G.temat nr 308-1724
visibility czytano 290 razy

Krople wody na płytkach w piwnicy


Witam
Piszę ponieważ mam taki dziwny problem z piwnicą. Teren kiepski bo gliniasty, dom posadowiony na lawach fundamentowych, wokół zrobiony drenaż z odprowadzeniem, deszczówka ma swoją osobną instalację i nie podcieka pod dom, dom obsypany ziemią ze skosem od domu, ściany w piwnicy budowane 2 warstwowo na zewnątrz bloczek betonowy od wewnątrz pustak żużlowy 10cm, mur od zewnątrz jest zaizolowany Izohanem, na to położona została folia kubełkowa, izolacja pozioma podłogi zapewne mogla być lepsza niemniej jednak jest jaka jest i teraz niewiele mogę zrobić. Wygląda ona następująco
- glina
- kilka cm piasku
- na to chudy beton, po ok 16 miesiącach został zagruntowany i przyklejono papę
termozgrzewalną która została połączona z papą na ławie fundamentowej (jest kilka cm zakładki), na to folia, styropian i wylewka betonowa.
Problem polega na tym że woda gromadzi się nisko na ścianach ale tylko na płytkach jest widoczna oraz na podłodze tez tylko na płytkach). Rzecz w tym że woda gromadzi się  gdy jest najbardziej gorąco na zewnątrz. Ściany wtedy pocą się i krople spływają ze ścian na posadzkę. W piwnicy postawiłem również bojler (bo jeszcze budynek nie jest zamieszkany) i co ciekawe podczas dużych upałów na nim również są skropliny i woda spływa na posadzkę.

Czy jest za to odpowiedzialna izolacja pozioma? Czy też jest to sprawa kiepskiej wentylacji w piwnicy? Mieszkam na Śląsku i mieliśmy tu obfite deszcze i co ważne - wtedy tych kropli nie było.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne fizyka budowli fundamenty piwnice porady inwestorom

Michał D.temat nr 308-1725
visibility czytano 330 razy

Montaż rur spustowych od rynien na ścianie ocieplonej BSO


Mam pytanie o poprawny montaż rynien (mocowanie), przy dużych grubościach styropianu. W moim przypadku jest 30 cm styropianu czy poprawnie będzie użycie (kołek wkręt ślimak - długości 10 cm), a do tego śruba mocująca. Bo dostanie się do muru (ytong) kołkiem rozporowym jest trudne z uwagi na brak znalezienia takiego produktu, ewentualnie spawanie wchodzi w grę i zrobienie przedłużki.

Czy jeśli można użyć kołka ślimakowego to 3 szt. na 3 m rynny byłby wystarczające. Rynna oddalona od ściany 5 cm. Np. taki kołek.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego rynny i rury spustowe porady inwestorom

Krzysztof Daniszewskitemat nr 308-1726
visibility czytano 293 razy

Wyprawa elewacyjna zamienna


Witam, panie Jerzy wiem że już udzielał pan odpowiedzi na podobne pytanie ale wolę się upewnić co do poprawności obliczeń i ewentualnych zmian wykonania elewacji, według analizy CW podał pan:
- wyprawa mineralna grub. 1 mm ( mi < 10)
- farba silikonowa jednokrotnego krycia (mi < 100)
czyli według obliczeń:
warstwa tynku 0,001 * 10 = 0,01
farba 0,0003 * 100 = 0,03
Razem 0,01+0,03=0,04 m
Patrząc na dane w bazie tynk mineralny firmy STO ma mi=20 więc 0,001*20=0,02 farba STOColor Lotusan ma mi=50 więc 0,0003*50=0,015 razem 0,035 niestety jest problem z wyprawą mineralną 1 mm więc musiałbym zastosować 1,5 mm czyli wyszłoby 0,03+0,015=0,045 m
Jest natomiast tynk silikonowy StoSilco o mi=40 i dla baranka 1 mm miałbym 0,001*40=0,04 ale łatwiejsza aplikacja.
Wykonawca zaproponował mi natomiast tynk Baumit NanoporTop gdzie producent w karcie podaje: Współczynnik oporu dyfuzyjnego pary wodnej µ: ok. 15 – 25, ale najmniejsze ziarno to 1,5 mm co daje według obliczeń 0,0015*25=0,0375
Czy wykonanie elewacji z wykorzystaniem tynku silikonowego firmy STO lub Baumit jest możliwe?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego elewacje porady inwestorom

miarustemat nr 308-1727
visibility czytano 591 razy

Problematyczne posadowienie na płycie z pianobetonu


Dzień dobry Panie Jerzy.
na wstępnie zaznaczę, że wiem, iż moja płyta fundamentowa nie została wykonana zgodnie ze sztuką. Ja nie doczytałem w Pańskiej książce prawidłowego rozwiązania, zaufałem projektantowi i wykonawcy, kierownik budowy jest jednocześnie konstruktorem domu, więc błąd na błędzie.
Płyta została zrealizowana jak na dołączonym rysunku ze strony producenta - https://www.pianobeton.pl/zastosowanie/plyta-fundamentowa/
z jedną różnicą - u mnie, ze względu na opadający teren działki, został wykonany zagęszczony nasyp (wskaźnik zagęszczenia 1,01) z pospółki, w nim koryto pod płytę, w którym została rozłożona gruba folia PE w dwóch warstwach na suchy zakład 30-50 cm i w to koryto została wylana płyta z pianobetonu o grubości 35 cm.
Na tej płycie zostały wykonane zbrojone podwaliny pod ściany nośne o grubości 10 cm i szerokości 50 cm. Rzeczone podwaliny zostały następnie od wewnątrz i zewnątrz również zalane pianobetonem.
Pianobeton stanowi u nas podbudowę oraz izolację termiczną (stąd jego grubość).

Pierwotnie w projekcie (dołączony detal cokołu) było założenie, że na 15 cm wyrównującą warstwę pianobetonu przyjdzie membrana EPDM, jednak po dobrym wykonaniu nasypu, wykonawca płyty dogadał z projektantem, że na tak przygotowane podłoże mogą bezpośrednio ułożyć folię PE w dwóch warstwach i to załatwi sprawę wilgoci, i tak też zrobili.
Po wnikliwej analizie Pana książki oraz wątków na forum zakładam, że owa sprawa nie jest załatwiona. Czy mogę jeszcze cokolwiek zrobić, aby wykluczyć podciąganie kapilarne?

Kolejne pytanie o zabezpieczenie boków fundamentu oraz ściany. Obecnie stan jest taki jak na dołączonym zdjęciu - folia PE wywinięta jest pod podwaliny, które od czoła docieplona są opaską z pianobetonu - od góry przyjdzie na nie styropian.
Czy wykonać izolację zgodnie z rysunkiem "szczegół cokołu" - na opasce z PB i podwalinie 3 lub 4 warstwy masy dysperbitowej zachodzące około 30 cm na ścianę oraz folia kubełkowa zachodząca na XPS?

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego posadowienia na płycie keramzytobeton hydroizolacje porady inwestorom

Piotr K.temat nr 308-1728
visibility czytano 316 razy

Tymczasowy wjazd na działkę w czasie budowy


Witam Panie Jerzy,
Wjazd na moją działkę jest bardzo grząski i łatwo się zakopać. W czerwcu w okresie burz rozjeździły go ciężkie transporty z materiałami budowlanymi i w powstałych koleinach długo stała woda, która spływała z mojego budynku i z działki sąsiada.

Moje pytanie brzmi, jak tymczasowo utwardzić wjazd żeby transporty dachówek i okien nie ugrzęzły. Dodam, że docelowy wjazd jest w innym miejscu więc szukam tymczasowego rozwiązania. Czy można użyć hummusu który został wybrany przy budowie fundamentów do podsypania wjazdu czy lepiej zamówić piasek?

Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego podjazy i wjazdy porady inwestorom

mkoztemat nr 308-1729
visibility czytano 680 razy

Poprawny dobór warstw elewacyjnych


Dzień dobry
Szukałem w oparciu o Pańskie analizy rozwiązań tynków dekoracyjnych spełniających równocześnie parametry oporu dyfuzyjnego z analizy. Udało mi się takie rozwiązania znaleźć w Brillux, Caparol oraz Baumit. Są systemy oparte o tynki mineralne i warstwy szpachlowe, ostateczne zabezpieczenie stanowi lazura.
Mam jednak kilka wątpliwości oraz refleksji:

1. Czy jeżeli w analizie jest określone że:
- warstwa szpachlowa zbrojona siatką szklaną, grub. 3 mm (μ =< 57)
- wyprawa mineralna grub. 1 mm (μ =< 15)
- farba silikonowa jednokrotnego krycia (μ =< 116)
to znaczy że im niższy opór dyfuzyjny warstwy tym lepiej? Przykładowo zaprawa tynkarska Capatect ArmaReno 700 ma współczynnik przepuszczalności pary wodnej μ =< 25, a tynk Baumit Crative Top ma współczynnik oporu dyfuzyjnego µ: od 35 do 40

2. Produkty części producentów np. STO mają rozwiązania mocno odbiegające pod względem oporu dyfuzyjnego - czy wynika to z innego podejścia do warstw wyprawy zewnętrznej? Czy są to produkty do zastosowania w innych warunkach?
np STOlit Milano - współczynnik. oporu dyfuzyjnego pary wodnej µ 400 - 550 to są wartości innego rzędu niż określone przez Pana.

3. W analizie wybrany jest tynk mineralny, obecnie popularne - "nowoczesne" są tynki o chwytliwej nazwie sisi (silikonowo - silikatowe) czyszczą się same :) Jak mają się do warstw przez Pana określonych? np. tynk Kreisel
Od tej firmy nie mogłem uzyskać wartości oporu dyfuzyjnego lepszych niż "przepuszczalność pary wodnej v2" Stolit też miał v2 więc wnioskuję że opór jest zbliżony.

Wybór tynku okazuje się nie być prostą sprawą. Czy ma Pan jakieś ogólne rekomendacje? Czym kierować się przy wyborze tynków oprócz estetyki i oporu dyfuzyjnego, na jakie inne parametry zwracać uwagę?
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe elewacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze

mkoztemat nr 308-1730
visibility czytano 304 razy

Warstwa termicznaze ze szkła piankowego na fundamencie


Czy warto zastosować szkło piankowe zamiast bloczka z betonu komórkowego jako pierwsza warstwa?
Jak przeprowadzać hydroizolację na wieńcu, czy najlepiej będzie zastosować izolację polimerowo-cementową, w budynku będzie dużo rdzeni
Czy właściwie rozumuję że pomimo że szkło piankowe jest nie nasiąkliwe i "odcina" podciąganie wilgoci to warstwa bloczków i tak powinna być ułożona na hydroizolacji?
Czy zastosowanie warstwy 10 - 11,5 cm szkła piankowego wpłynie na grubość izolacji termicznej ściany fundamentowej - szkic poniżej


Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy murowane fundamenty fundamenty płytowe hydroizolacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom projektowanie

diakon88temat nr 308-1731
visibility czytano 346 razy

Zaparowanie od zewnątrz okna trzyszybowego


Dlaczego moje okna (trzyszybowe) od zewnątrz parują? Dom nie ocieplony.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom

mkoztemat nr 308-1732
visibility czytano 283 razy

Stosowanie pianki PUR i PIR do ocieplenia fundamentów w gruncie


Czy można w strefie podziemnej izolacji fundamentu stosować piany PIR w płytach? Na stronach producentów nie występuje takie zastosowanie. Co stoi na przeszkodzie?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fundamenty ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom posadowienia

mkoztemat nr 308-1733
visibility czytano 260 razy

Membrana poliuretanowa na dachu płaskim


Czy zamiast papy na dachu płaskim i pod jakimi warunkami można zastosować membranę poliuretanową. https://www.marispolymers.com/
Czy takie rozwiązanie ma przewagę nad papą SBS? Trwałość? Szczelność? Mniejsze nagrzewanie?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe dachy dachy odwrócone dachy użytkowe dachy zielone hydroizolacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom


 
 
252
   ...  
110
 
109
 
108
 
107
 
106
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.