porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2516


 
 
253
   ...  
44
 
43
 
42
 
41
 
40
   ...  
1
 
 
Uzotemat nr 308-2447
visibility czytano 399 razy

Niedbała praca monterów instalacji sanitarnych w domu jednorodzinnym


Panie Jerzy
mam pytanie dotyczące instalacji elektrycznych położonych na chudziaku.

Generalnie chudziak został zabezpieczony hydroizolacją Ceresit CR166, następnie została wykonana instalacja elektryczna przykryta pierwszą warstwą styropianu 6cm, w której następnie wykonano wyżłobienia pod instalacje wody (w systemie rozdzielaczowym) i przykryto drugą warstwą styropianu 5cm. Na to instalacja ogrzewania podłogowego.

Niestety trafiła mi się kiepska ekipa hydrauliczna ... która dosłownie zaczęła siać zniszczenia wykonując swoje prace. Z uwagi na to zacząłem zastanawiam się czy podczas swoich prac nie dokonali zniszczeń instalacji elektrycznej o których nie wiem do których oni oczywiście nie przyznaliby się - nie mogłem kontrolować ich prac w sposób ciągły.

W jaki sposób elektryk będzie w stanie sprawdzić czy z instalacją elektryczną wszystko jest w porządku? Obecnie instalacja nie jest jeszcze uruchomiona z uwagi na brak skrzynki od elektrowni.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze domy jednorodzinne instalacje elektryczne instalacje wody zimnej instalacje c.w.u. instalacje c.o. jastrychy betonowe porady inwestorom

Indywidualistatemat nr 308-2448
visibility czytano 330 razy

Przygotowanie narożników fundamentów do hydroizolacji


Zastanawiam się jak wykończyć hydroizolację ścian fundamentowych z zewnątrz jeśli dochodzimy do narożnika pionowego części podpiwniczonej domu:
(zdjęcie nr1)

1. zewnętrznego 90 stopni rozciągającego się od ławy do stropu piwnicy
2. wewnętrznego 90 stopni rozciągającego się od ławy do stropu piwnicy

3. Czy postępowanie z wykończeniem narożników jest analogiczne w sytuacji braku podpiwniczenia zarówno od zewnętrznej jak i wewnętrznej strony muru fundamentowego? (zdjęcie nr2)

Mój dom ma bardzo nieregularny kształt, jest częściowo podpiwniczony i takich narożników jest sporo (zdjęcie rzutu nr 3). Jak sobie z tym poradzić?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

Uzotemat nr 308-2449
visibility czytano 368 razy

Ocieplenie ścian przed tynkowaniem wnętrz


Panie Jerzy
czy istnieją przeciwwskazania do wykonania ocieplenia budynku metodą lekką mokrą przed wykonaniem tynków c-w? Niestety obecnie muszę oczekiwać na ekipę od tynków, jednocześnie chciałbym ocieplić budynek przed jesienią/zimą.
Materiał ścian - beton komórkowy, ocieplenie styropian 20cm.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego elewacje ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

Mruktemat nr 308-2450
visibility czytano 398 razy

Różne grubości jastrychu cementowego w domu


Witam serdecznie,
mam pytanie odnośnie wykonania posadzek. Ostatnio został poruszony temat, w którym inwestor szlifował/frezował jastrych anhydrytowy w łazience aby poziomy podłóg w domu się licowały. U mnie problem jest podobny, bowiem jestem właśnie na etapie budowy domu przed wykonaniem jastrychów i marzy nam się aby podłoga miała wszędzie jednakowy poziom, przy czym w łazienkach będą oczywiście płytki a w pozostałej części panele. Ponadto w łazienkach planujemy zrobić wylewki tradycyjne, cementowe, w pozostałej części anhydrytowe. Wiadomo, że grubość wylewki cementowej musi być większa niż przy anhydrytowej, dodatkowo kompozycja klej+płytka również jest grubsza od panela podłogowego. W głowie zrodził mi się pomysł aby w łazienkach obniżyć poziom xps o 2cm względem pozostałej części domu. Czy taki "uskok" ma rację bytu w przypadku gdy w całym domu jest wodne ogrzewanie podłogowe? Jakie byłoby najlepsze wyjście aby nie popełnić błędu przy wykonaniu jastrychu?
Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam!

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego jastrychy betonowe jastrychy anhydrytowe porady inwestorom porady wykonawcom

Rafał Szajwajtemat nr 308-2451
visibility czytano 439 razy

Impregnacja odświeżająca drewnianych mebli w ogrodzie porażonych sinizną


3 lata temu kupiłem domek z drewna dla dzieciaków. W pierwszym roku został nałożony preparat przeciw grzybom i pleśniom. W kolejnym roku został użyty impregnat żywiczny, już wtedy zauważyłem, że drewno mocno sinieje.
Czym teraz byłoby najlepiej pokryć drewno i czy potrzebne jest szlifowanie, aby odnowić domek i zachować żywotność na dłużej?
Mam też stół, który większość czasu stoi pod zadaszeniem. Chciałbym, go odnowić.
Co Pan poleca?

Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: renowacje impregnacja drewna impregnacja elewacji architektura ogrodowa porady inwestorom porady wykonawcom

Kamil Dtemat nr 308-2452
visibility czytano 450 razy

Strop żelbetowy czy podwieszany na wiązarach?


Panie Jerzy,
Architekt proponuje wykonanie wiązarów i stropu podwieszanego zamiast tradycyjnego z betonu. Co Pan o tym myśli? Jakie będą oszczędności na tym rozwiązaniu i jak to się ma do ogólnej eksploatacji budynku po kilkunastu latach?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne stropy stropy drewniane stropy monolityczne betonowe stropy prefabrykowane porady inwestorom projekty budowlane

Daniel Deptułatemat nr 308-2453
visibility czytano 360 razy

Montaż szklanej ścianki kabiny prysznicowej


Dzień dobry,
Teoretycznie już końcowy etap budowy, czyli prace wykończeniowe, ale cały czas trzeba być czujnym i myśleć za wykonawców.
Sytuacja wygląda następująco - kabina prysznicowa typu walk-in czyli brodzik wykonany z płytek gresowych ze spadkiem w kierunku odwodnienia liniowego. Przed ułożeniem płytek została wykonana szczelnie hydroizolacja folią w płynie. Brodzik jest oddzielony od reszty łazienki częściowym przeszkleniem. Załączam fragment instrukcji montażu szyby (montaż jest możliwy na brodziku lub jak u nas na podłodze z płytek). Instrukcja jest poprawna, tj. pokazuje, żeby element oznaczony H4 (stabilizujący szybę) jedynie przykleić do podłoża silikonem. Wykonawca jednak musiał być mądrzejszy i wywiercił w podłodze gresowej otwór i użył kołka rozporowego oraz wkręta, żeby ten element przytwierdzić do podłogi. Dodam, że ten sam człowiek kilka dni wcześniej nakładał folię w płynie.

Wiadomo, że po szybie będzie płynęła woda i nie sposób tego kołka uszczelnić, żeby woda nie wnikała w jastrych. Moje pytanie więc brzmi - jak to naprawić? Myślę, że należałoby usunąć kołek, otwór po nim na całej głębokości jastrychu wypełnić jakimś uszczelniaczem (czy wystarczy silikon sanitarny, czy jest coś lepszego na takie zastosowanie?), następnie uzupełnić fugę (otwór został wywiercony w fudze między płytkami) i na koniec z zgodnie z instrukcją przykleić ten element na silikon czy jakiś klej montażowy. Czy to dobre rozwiązanie, czy ma Pan lepsze propozycje?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: kabiny natryskowe porady inwestorom porady wykonawcom

Sylwia.La.temat nr 308-2454
visibility czytano 337 razy

Termoizolacja podłogi w miejscu kominka i kotła grzewczego


Dzień dobry,
jestem na etapie wykonywania termoizolacji podłogi styropianem EPS 200. Czy w miejscach, gdzie będą stały kominek oraz kocioł grzewczy mogę zastosować styropian? Czy powinnam zakupić XPS?

Dodatkowo mam pytanie dotyczące hydroizolacji podejść kanalizacyjnych. Rury kanalizacyjne są w osłonie z rur o większej średnicy. Hydroizolacja podłogi jest wykonana ze szlamu flex (faseta na łączeniu rury z betonem). W jaki sposób wykonać hydroizolację między rurą kanalizacyjną a rurą osłonową?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy murowane domy jednorodzinne instalacje kanalizacyjne porady inwestorom porady wykonawcom podłogi

7sebol7temat nr 308-2455
visibility czytano 356 razy

Zamiana tynku cem-wapiennego na cienkowarstwowy na elewacji


Dzień dobry,
Panie Jerzy, chciałem wymienić tynk na przedniej elewacji swojego budynku. Obecnie mam stary tynk cementowy, chciałbym, żeby moja ściana lepiej oddychała i nie brudziła się tak mocno, dlatego chciałbym skorzystać z tynku silikonowego. Mam odnośnie tego zagadnienia kilka pytań
1) Na ścianie skułem tynk do wysokości 1,5 m. Czy jest sens skuwać cały tynk ze ściany (jeszcze 2 m), nawet jeżeli stara wyprawa dobrze się trzyma?
2) Tynk silikonowy będzie sięgał do samego dołu, czyli będzie w obrębie strefy cokołowej, pod spodem wykonam izolację wodochronną. Jakaś uwaga odnośnie tynku w tej strefie? Z tego co wyczytałem, tynk silikonowy nadaje się do cokołów (cokół będzie zrównany z resztą, więc ukryty)
3) Pod spodem mam ścianę z cegły. Jakie poszczególne etapy nakładania tynku przyjąć? Np. tynk silikonowy ze STO, jakaś obrzutka wstępna? Bo zapewne inaczej to wygląda, niż nakładanie tynku na elewacji ocieplonej. Farbę na wierzch też przyjmę silikonową.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy murowane domy jednorodzinne remonty renowacje elewacje porady inwestorom

Piotr Hermantemat nr 308-2456
visibility czytano 436 razy

Nadproże w ścianie działowej


Dzień dobry,
Panie Jerzy poproszę o podpowiedź czy spotkał się Pan z takim rozwiązaniem dla "nadproża". Znajomy poprosił mnie o pomoc bo nie wierzy już swojemu KB. I po tym co zastałem wcale mnie to nie dziwi...

Ale wracając do meritum, pomijam fakt, że to ściana działowa i nie można przestrzeni między stropem a ścianą wypełniać zaprawą, ale chodzi mi głównie o nadproże. Majster upiera się, że "zawsze wykonuje w ten sposób". Osadza 2 pręty zbrojeniowe #8... Ręce mi w pierwszym momencie opadły bo dla mnie ten element i nadproża będą zarysowane do pół roku od położenia tynków. Dodatkowo zaprawa nad ostatnią warstwą scalająca ścianę działową ze stropem jak dla mnie może spowodować katastrofę budowlaną przy tak słabym nadprożu.
Powróciwszy do domu, sprawdziłem i poszukałem w internecie i faktycznie bardzo wielu deweloperów wykonuje w ten sposób nadproża. Domyślam co Pan myśli na temat podobnych rozwiązań, ale chciałbym się utwierdzić.
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego nadproża ściany działowe porady wykonawcom porady inwestorom


 
 
253
   ...  
44
 
43
 
42
 
41
 
40
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.