porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2515


 
 
253
   ...  
214
 
213
 
212
 
211
 
210
   ...  
1
 
 
Michał D.temat nr 308-581
visibility czytano 617 razy

Montaż paroizolacji na stropie drewnianym


Panie Jerzy mam kilka pytań:
1. Z otrzymanych analiz wynika, że folia paroizolacyjna stropu nad parterem (strop drewniany, poddasze nieużytkowane), powinna mieć wynik o oporze Sd > 5 m. Rozumiem, że jakbym zastosował folię o współczynniku Sd > 100 m i większym, to będzie dobrze. Wolałbym zachować większą ostrożność i maksymalnie ograniczyć na ile jest możliwe przepływ wilgoci, także jak może Pan polecić folię o oporze Sd = 150 to z chęcią przemyślę.
2. Na co zwrócić uwagę dodatkowo przy wyborze foli paroizolacyjnej mając na uwadze strop drewniany i poddasze nieużytkowe, myślałem nad folią paroizolacyjną aluminiową, która niwelowałaby ucieczkę ciepła z budynku.
3. Folię po obwodzie przyklejamy taśma dwustronną butylową, czy szerokość taśmy butylowej 10 cm będzie optymalna? Czy te 10 cm wystarczy zachodzenia foli na ścianę zewnętrzną? Na co zwrócić szczególną uwagę przy doborze taśmy butylowej np. grubość, jakie inne parametry?
4. Czy folię paroizolacyjną lepiej przyklejać do stropu drewnianego zszywkami, czy taśmą butylową dwustronną. Jeśli zszywkami, to w te miejsca powinniśmy użyć taśmy aluminiowej samoprzylepnej zbrojonej tak by zachować szczelność. Co lepiej?
5. Czy dobrze przeczytałem, że łączenie foli paroizolacyjnej powinno być na zakład 15-20 cm, a do przyklejenia użyć taśmy aluminiowej zbrojonej samoprzylepnej, a w przypadku stropu drewnianego łączenie powinno być wyłącznie w linii środka krokwi.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego paroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom

nygastemat nr 308-582
visibility czytano 199 razy

Problemy z płaskim daszkiem lukarny


Witam. Mam zaprojektowaną lukarnę z daszkiem płaskim ze spadkiem w stronę połaci dachu. Daszek lukarny będzie pokryty blachą, a reszta (czyli cały dach) dachówką ceramiczną płaską. Tutaj pytanie: jak zrobić połączenie blachy z dachówką aby w miejscu spadku, gdzie będzie zbierać się woda i śnieg nie było przecieków? Dekarz twierdzi. że mogą być problemy.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady inwestorom

bartitemat nr 308-583
visibility czytano 929 razy

Tynki i jastrychy w domu bez ogrzewania zimą


Witam, proszę mi powiedzieć czy tynki gipsowe/cementowo-wapienne oraz jastrych anhydrytowy/betonowy z miksokreta (wiem ze to błąd na podłogówkę, ale nikt w okolicy nie robi płynnego jastrychu betonowego) mogą sobie spokojnie przeczekać 1-1,5 roku w nieogrzewanym, ale ocieplonym budynku? Czy jednak muszą mieć zapewnioną jakąś temperaturę dodatnią? Pytam, bo budujemy bez kredytu i środków starczy nam na razie do stanu deweloperskiego, może się uda jeszcze to ogrzewanie zrobić, ale jednak wolę się upewnić. Pozdrawiam
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego jastrychy anhydrytowe jastrychy betonowe jastrychy ogrzewane porady inwestorom

diakon88temat nr 308-584
visibility czytano 242 razy

Zbyt wysoki poziom wody gruntowej


Panie Jerzy, dostałem wyniki geotechniczne działki. Do metra mogę kopać potem pokaże sie woda. Moje fundamenty wypadają na 116 cm. Wiec pytanie czy mogę kopać płycej i zrobić fundamenty wyżej czy jak sie prawidlowo do tego zabrać i co jakby woda wybiła? Dziś przekażę wyniki kierownikowi budowy i murarzowi.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego posadowienia odwodnienia porady inwestorom

MagdaZtemat nr 308-585
visibility czytano 238 razy

Woda w piwnicy jeszcze podczas budowy


witam,
mam problem z wychodzącą wodą w piwnicy. Otóż podczas budowania domu ławy fundamentowe zostały zaizolowane papą. Następnie pierwszy wykonawca zgrzał papę wewnątrz piwnicy, a następnie wylał posadzkę. Oczywiście na zewnątrz budynku również została położona papa, a także zrobiony drenaż opaskowy. Po kilku mcach na posadzce pojawiły się pierwsze plamy. Posadzka została usunięta, papa również została zdjęta, ponieważ zgrzewy rozchodziły się a papa nie była dobrze dogrzana do podłoża.
Następne kroki jakie podjęłam to zaprosiłam firmę, która dobrała mi technologię ( szlamy mineralne). Po papie powierzchnia posadzki była pokryta środkiem typu Dysperbit, więc firma dobrała preparat, który rzekomo można było nakładać na takie powierzchnie. Szlamy zostały nałożone pod okiem przedstawiciela firmy przygotowującej technologię. Można by rzec, że każdy dalszy etap "odbierany" przez przedstawiciela firmy. Niestety sytuacja znowu się powtórzyła. Zostały zdjęte odkrywki, a następnie skuta cała posadzka.
Obecnie sytuacja w piwnicy wygląda tak, że max poziom wody to od 1-2cm. Ściany cały czas są suche. Materiał szlam, bez problemu odchodzi od powierzchni betonu o dziwo razem z dysperbitem, którego wcześniej nie dało rady zeszlifować.... Obecnie szukam rozwiązania. Drenaż jest sprawny, Papa na zewnątrz też jest poprawnie zgrzana, ponieważ robiłam przekopy kontrolne i sprawdzałam czy nie została nigdzie przerwana.
W ramach uszczegółowienia mam 3 warstwową ścianę piwnicy (bloczek betonowy/16cm styropianu/bloczek betonowy).
Myślałam, żeby odciąć się od tej obecnej powierzchni bet. C35 w12, a następnie zabezpieczyć go masą KMB i przykryć posadzką?
Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego piwnice hydroizolacje porady inwestorom

Gitestemat nr 308-586
visibility czytano 270 razy

Pielęgnacja ściany żelbetowej


W wielu miejscach podkreśla Pan, że beton po wylaniu należy przykryć szczelnie folią i pozostawić tak przez minimum tydzień bez zaglądania.
W jaki sposób poprawnie przykryć folią "górę" ściany żelbetowej? Ściana ma szerokość 30 cm a ponad jej górną powierzchnię będą wystawały na 20 cm pręty zbrojeniowe w kształcie odwróconego U. Mam nadzieję, że odręczny szkic oddaje sytuację. Jak widać, nie ma tutaj fizycznej możliwości żeby folia przylegała do betonu. W najlepszym przypadku po przykryciu stworzy się nam coś na kształt namiotu ale nie wiem czy spełni to swoją rolę.
Bardzo proszę o poradę jak w takim przypadku zabezpieczyć świeży beton przed zbyt szybkim wysychaniem?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

klewtemat nr 308-587
visibility czytano 556 razy

Wlot powietrza do wentylacji dachu


Czy przestrzeń nad podbitką należy wentylować? Mam dach dwuspadowy bez deskowania. Dach jest przykryty membraną paroprzepuszczalną. Podbitkę będę miał montowaną podobnie jak na załączonym zdjęciu. Podbitka będzie wykonana z desek na pióro-wpust.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy wentylacja grawitacyjna porady inwestorom

DanielChrztemat nr 308-588
visibility czytano 442 razy

Problem z zakupem grubych termoizolacji


Nurtuje mnie temat termoizolacji ścian. Nieraz piszę Pan, że nie wolno nakładać 2 warstw styropianu na siebie metodą BSO, a często widzi się domy mające 25 i więcej ocieplenia.
Skoro max grubość termoizolacji jaką można dostać do 20 cm to jak wykonać ją grubszą, nie popełniając błędu, tak aby potem nie było problemów?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom porady wykonawcom ocieplenia

Łukasz1983temat nr 308-589
visibility czytano 289 razy

Przygotowanie domu SSO na zimę


Panie Jerzy mam pytanie odnośnie prawidłowego zabezpieczenia otworów na drzwi i okna rys.1 przed okresem zimowym . Czy wystarczy zostawić szczelinę wentylacyjną pod nadprożem okiennym, oraz jakiej szerokości. Jakich materiałów użyć do zamknięcia. Czy powinno się zabezpieczyć również otwory przy więźbie dachowej gdzie będzie w przyszłości będzie podbitka rys.2 Martwi mnie również styrodur w warstwie cokołu rys.3, czy gryzonie nie zrobią szkód, ponieważ okna planuję wstawić w przyszłym roku a ocieplić w kolejnym.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

andretemat nr 308-590
visibility czytano 370 razy

Rozstaw rur w ogrzewaniu podłogowym, a antresola


We wstępnym projekcie ogrzewania podłogowego obliczeniowy rozstaw rur ogrzewania podłogowego o średnicy 16 mm wynosi 10, 15, 25 i 30 cm przy jastrychu anhydrytowym gr. ~5 cm. Projektant powiedział, że ograniczymy maksymalny rozstaw rur do 20 cm ze względu na możliwe różnice w odczuwaniu ciepła nad rurą i poza nią natomiast nie do końca uzasadnił to ograniczenie. Jak zdefiniować graniczną odległość pomiędzy rurami z punktu widzenia fizyki budowli? Czy orientacyjnie można ją zdefiniować dla ww. założeń przy temperaturach w pomieszczeniach 20 stopni?

Drugie pytanie. Otwarta strefa dzienna parteru obejmuje salon, jadalnię, kuchnię i komunikację. Nad całym salonem jest otwór w stropie więc kubatura pomieszczenia powiększana jest w obliczeniach o poddasze. Tam rury w pętli salonu mają gęstszy rozstaw niż pozostałe fragmenty strefy dziennej (co 10 cm), ale i tak brakuje mocy grzewczej dla salonu. W obliczeniach nie jest uwzględniane to, że całość stanowi jedną otwartą przestrzeń. Czy w rzeczywistości wpływ kuchni, jadalni i komunikacji na komfort cieplny w salonie będzie nieistotny? Czy wiąże się to ze sposobem wymiany ciepła przez promieniowanie? Z uwagi na brak mocy w salonie pod dwoma oknami mają pojawić się dwa grzejniki zasilane niskotemperaturowo.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli mikroklimat mostki cieplne projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom


 
 
253
   ...  
214
 
213
 
212
 
211
 
210
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.