porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2516


 
 
253
   ...  
187
 
186
 
185
 
184
 
183
   ...  
1
 
 
pitagorastemat nr 308-879
visibility czytano 578 razy

Tynki przed warstwami podłogi na płycie, czy później?


Mam pytanie o kolejność prac przy wykańczaniu stanu surowego. Dom posadowiony na płycie fundamentowej z wykonaną hydroizolacją, ale dla świętego spokoju chcę dać również hydroizolację z masy KMB na płycie (pod murami jest już położona papa).
Zastanawiam się nad kolejnością wykończenia - czy najpierw zacząć od tynków wewnętrznych (cementowo-wapiennych) a później zabrać się za kolejne warstwy posadzki (XPS, izolacja, wylewka jastrych) czy najpierw wykonać całą podłogę a dopiero później tynkować?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego podłogi porady wykonawcom porady inwestorom porady inżynierom tynki cem-wapienne tynki gipsowe tynki wewnętrzne

Jantemat nr 308-880
visibility czytano 879 razy

Warstwa keramzytu zamiast styropianu pod podłogą


Panie Jerzy, mam pytanie w temacie alternatywnego wykonania podłogi na gruncie.
Natknąłem się na producenta keramzytu, który prezentuje rozwiązania ocieplenia podłogi na gruncie podsypką keramzytową. Wersji wykonania jest kilka ale mnie interesują dwie:
1. Zagęszczony piasek; na to keramzyt impregnowany wysypany luzem (frakcja 10-20 mm) i ubity (łącznie około 30 cm); na to szpryc cementowy (utworzy stabilną warstwę wierzchnią); na to folia i wylewka. W tym rozwiązaniu nie ma chudziaka.
2. Jak wyżej, tylko keramzyt nie jest sypany luzem tylko w workach foliowych 55-litrowych w dwóch warstwach; pomiędzy nie keramzyt luzem do wypełnienia szczelin. Dzięki układaniu w workach nie trzeba zagęszczać keramzytu oraz robić szprycu cementowego czyli odchodzi spora część prac.

Przeliczyłem sobie jak to wychodzi kosztowo i jest nieco taniej - w moim przypadku gdzie powierzchnia podłogi to około 100 m2 oszczędność jest około 4.000 zł. Generalnie nie jest to oszczędność, na którą można się rzucić kosztem jakości późniejszej eksploatacji. Jednak wykonanie podłogi w ten sposób jest w moim przypadku wygodniejsze (już nie będę opisywał dlaczego). Tutaj dwa filmy producenta (na kanale są też inne filmy ale ja zamieszczam te szerzej obrazujące to rozwiązanie)
https://www.youtube.com/watch?v=bV1gcxAX21A (keramzyt luzem)
https://leca.pl/rozwiazania/podloga-na-gruncie-wersja-podstawowa-keramzyt-luzem/
https://www.youtube.com/watch?v=t5y_uccqKUc(układanie worków)
https://leca.pl/rozwiazania/podloga-na-gruncie-do-szybkiego-wykonania-keramzyt-w-workach/
Jestemciekaw Pana opinii w tym temacie - czy tutaj wszystko się zgadza? Czy taki jastrych betonowy na keramzycie będzie stabilny?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne podłogi porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom porady architektom ocieplenia jastrychy ogrzewane jastrychy betonowe jastrychy anhydrytowe izolacje przeciwwilgotnościowe

looopezzztemat nr 308-882
visibility czytano 231 razy

Paroizolacja nad tarasem z papy Al czy żywicy epoksydowej?


Witam
Mam do wykonania taras nad garażem i kuchnią. Pytanie natury technicznej - może banalne - czy na papę termozgrzewalną AL+G200 S4 można układać EPS od razu, czy też trzeba go izolować od papy folią PE?
Drugie pytanie - czy zamiast papy można zastosować jednak żywicę epoksydową? Czy jakąś Pan poleca?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego tarasy porady inwestorom porady wykonawcom

Janusz Glazurnikwawa Tomziktemat nr 308-883
visibility czytano 346 razy

Zielone płyty GK - odporne na wilgoć czy nie?


Jeśli to możliwe, chciałbym zasięgnąć szczegółowych informacji związanych z odpornością na wilgoć zielonej płyty g.k. Wiem, że rdzeń płyty jest nasączany hydrofobizującymi preparatami a zielony papier nasączony środkami grzybobójczymi. Czy rzeczywiście zielona strona płyty jest zdecydowania bardziej odporna na znoszenie wilgoci? Jak to wygląda w przypadku innych rodzajów płyt, czy tylko rdzenie są czymś wzmacniane, czy może i zewnętrze kolorowe papiery stanowią dodatkową ochronę? Co się wydarzy, gdy taką płytę zamocujemy lewą stroną? Będzie ona w pełni wykorzystywać swoje parametry, czy też nie? W załączniku opis płyty g.k. jednego z producentów.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe pomieszczenia mokre porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom porady architektom

centaurtemat nr 308-884
visibility czytano 319 razy

Zagrożenie kondensacją pary podczas ocieplania stropu drewnianego


Czy istnieje zagrożenie kondensacją pary wodnej w wełnie? W październiku wykonałem wylewkę cementową. Na dzień dzisiejszy wilgotność wylewki to 18%, tynku 18%, więźby dachowej 16%. Zacząłem układać wełnę w stropie między krokwiami. Za około 3 tygodnie chciałbym zacząć wygrzewać posadzki. Wilgotność wewnątrz pomieszczenia to 84%. Czy istnieje zagrożenie gromadzeniem wilgoci w tej wełnie zanim zostanie przykryta paroizolacją? Czy wietrzyć, czy osuszać, czy czekać?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ocieplenia paroizolacje stropy drewniane porady inwestorom porady wykonawcom

Janusz Glazurnikwawa Tomziktemat nr 308-885
visibility czytano 735 razy

Płyty GK zamiast tynku - zasadne, czy nie? Jak je mocować?


1). Czy sposób klejenia płyt g.k. "na placki", zgodnie z tym co proponują producenci kleju do g.k., czy też producenci płyt g.k. - jest właściwy? Czy rzeczywiście nie wolno kleić płyt g.k. "na grzebień" (uzasadnienie, że ta metoda zblokuje ujścia wilgoci z kleju, zniszczy płytę)?
2). Coraz częściej spotyka się "mądrych" inwestorów, którzy w ramach "oszczędności" decydują się na samodzielny montaż płyt g.k. Czy przy ścianach murowanych, np z bloczka komórkowego ma to sens, czy płyty g.k. są naprawdę lepsze od tynku?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tynki porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom tynki wewnętrzne

plasiaktemat nr 308-886
visibility czytano 637 razy

Usuwanie błędów w podłogach po wykonawcach partaczach


Witam,
zwracam się do Pana o pomoc. Chodzi o hydroizolację podłogi i całościowego wykonania podłogi z instalacjami elektrycznymi i ogrzewania podłogowego.
Jakiś czas temu rozwiązałem umowę z moim wykonawcą z powodu błędów jakie odkryłem wraz z kierownikiem budowy. Niestety ekipa wykonawcza zostawiła mnie z poniższymi problemami:

1. Instalacja elektryczna jest częściowo ułożona na betonie podkładowym podłogi. Kable w peszlach są kotwione za pomocą uchwytów w betonie. W jaki sposób w takim przypadku położyć hydroizolację poziomą z użyciem masy polimerowo-bitumicznej KMB? Czy powinienem pousuwać kotwy i zalepić otwory w betonie (jakim materiałem?). Czy można zostawić przewody luźno bez uchwytów?

2. Pod murami zewnętrznymi i wewnętrznymi została położona hydroizowalacja pozioma w postaci pasków papy. Niestety pod niektórymi murami zamiast papy ułożoną czarną grubą folię lub membranę. Czy można połączyć jakoś te materiały z masą KMB aby zachować ciągłość hydroizolacji?

3. Kable elektryczne w peszlach były głównie kładzione na podłodze bardzo blisko murów, a wspomniane odcinki papy poprzebijane uchwytami i zakotwiczone do betonu podkładowego. Czy jest to do naprawy? Czy można jeszcze zalecić te dziury po wyjęciu uchwytów?

4. Mam już położone tynki cementowo-wapienne na murach i stropach. Ekipa tynkująca nie zabezpieczyła odcinków papy i folii pod murami (izolacja pozioma) i są one mocno pokryte tynkiem. W jaki sposób usunąć tynk z tej papy i foli nie uszkadzając jej? Ten sam problem mam z membraną na dachu (wiatroizolacją), jest mocno zabrudzona.

5. W kotłowni i łazienkach poza instalacją elektryczną mam położone rury do instalacji wodno-kanalizacyjnej na betonie podkładowym. Niektóre były klejowe, poziomowane do podłogi z użyciem pianki montażowej. Czy można jakoś włożyć hydroizolację pod te rurki, albo wyłożyć ją na wierzch?

Mam świadomość, że pewne rzeczy mogą być już nieodwracalne, ale chciałbym uratować co się da.

6. Ostatni problem jaki mam dotyczy spiżarki. Mój budynek nie jest podpiwniczony, ale ma za to niewielką spiżarkę opuszczoną 0,5 m poniżej poziomu podłogi w reszcie budynku. W ścianach fundamentowych pojawiły się dwie mokre plamy u dołu przy podłodze w narożach. Wiem że ściany fundamentowe, które są widoczne w tej spiżarce były izolowane przeciwwilgociowo Dysperbitem, który jest co najwyżej środkiem gruntującym. Czy można to jakoś naprawić, tzn. zapobiec tym przeciekom i zawilgoceniu w przyszłości? Opaska drenażowa została położona, a grunty to łupki wapienne, wiec kapilarne podciąganie wody pewnie niewielkie.

Pozdrawiam i czekam na odpowiedź
Marcin Smętek



Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje fundamenty podłogi porady inwestorom

looopezzztemat nr 308-887
visibility czytano 237 razy

W trakcie budowy zalewane pomieszczenia pod tarasami


Dom aktualnie jest w stanie surowym zamkniętym. Posiadam dwa tarasy nad pomieszczeniami ogrzewanymi - nad jadalnią i garażem (niebieska ramka - na rzucie parteru). W obu warstwa spadkowa będzie wykonywana dopiero w warstwie jastrychu pod płytkami, będą zakładane blachy okapowe oraz rynny - zgodnie z rysunkiem z książki. Jednak teraz pojawia się problem.

W zaznaczonych miejscach na czerwono ściany są mokre, a mając na myśli mokre mam na myśli zalane wodą, tak ze w garażu stoi mi parę milimetrów wody w nierównościach betonu podkładowego. Dzieje się tak, gdyż woda z tarasów ścieka po ścianie (bloczki silikatowe 24cm) i "przesiąka" do środka. Nie da się wykonać tynków do momentu aż ścian nie osuszę i zabezpieczę, chociaż do etapu wykonania właściwego tarasu i elewacji. Wylewki na tarasie chciałem wykonywać razem z wylewkami na całej budowie (czyli po tynkach). Nie zrobię tynków, bo ściany są mokre. Błędne koło.

Wykonawcy zalecali mi założenie tymczasowo blachy okapowej zakutej w beton na uszczelniaczu dekarskim ew. uszczelnić fugi pionowe klejem wodoodpornym do płytek. KB zalecał pomalowanie tarasów oraz ścian w miejscach gdzie zlewa się woda (jak będzie okres chociaż częściowego przesuszenia) dysperbitem 2x (twierdzi, że przyklejenie potem płyt styropianowych nie będzie problemem).

Mógłbym liczyć na jakąś radę? Ściany z bloczków silikatowych na kleju 24cm, powyżej tego płyta żelbetowa na wieńcu.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tarasy porady inwestorom

Michał Zielińskitemat nr 308-888
visibility czytano 367 razy

Jaka hydroizolacja na fundamenty?


Powoli przygotowujemy się do 1 etapu. To jest fundamenty, ławy itp. więc na razie robimy rozeznanie i zakupujemy co trzeba. Chciałem spytać jak wygląda porównanie cenowo mas KMB?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom hydroizolacje

Tomasztemat nr 308-889
visibility czytano 378 razy

Rola opaski wokół fundamentu z hydroizolacją i bez


1). Jakie są wady i zalety stosowania opaski betonowej lub z kostki betonowej wokół budynku bez hydroizolacji pionowej i poziomej (stare budownictwo)?

2). Jakie są wady i zalety stosowania opaski żwirowej wokół budynku bez hydroizolacji pionowej i poziomej (stare budownictwo)?

3). Jakie są wady i zalety stosowania opaski betonowej lub z kostki betonowej wokół budynku z hydroizolacją pionową i poziomą (nowe budownictwo)?

4). Jakie są wady i zalety stosowania opaski żwirowej wokół budynku z hydroizolacją pionową i poziomą (nowe budownictwo)?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego budownictwo komunalne budownictwo mieszkaniowe budownictwo przemysłowe budownictwo sportowe budynki zabytkowe projekty wykonawcze projekty budowlane projektowanie porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom


 
 
253
   ...  
187
 
186
 
185
 
184
 
183
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.