porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2637


 
 
265
   ...  
62
 
61
 
60
 
59
 
58
   ...  
1
 
 
Krystian K.temat nr 308-2276
visibility czytano 391 razy

Rury kanalizacyjne i rury spustowe w warstwie ocieplenia ścian


Witam
Czy schowanie rury spustowej w elewacji w postaci rury kanalizacyjnej o średnicy 110mm to dobry pomysł? Pytam ze względów technicznych oraz termicznych (czy mostek termiczny wystąpi w tym miejscu). Dociepleniu styropianem grubości 25cm, budynek murowany z cegły silki 24cm. Rury będą przechodzić pionowo w części użytkowej budynku.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze rynny i rury spustowe porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

Kamil Sawickitemat nr 308-2278
visibility czytano 634 razy

Podejrzanie napowietrzony beton ław


Mam wątpliwości czy zamówiona mieszanka betonowa o stopniu napowietrzenia 5% jest w ogóle napowietrzona. Mieszanka pochodzi z małej miejscowej betoniarni, której właściciel zarzeka się, że wszystko jest zgodne z zamówieniem.
Jednak:
1. Przedstawione przez niego dokumenty (WZ i KDWU) nie zawierają informacji o napowietrzaniu;
2. Ławy widocznie podciągają wodę, która stoi w ich sąsiedztwie - czy beton napowietrzony może tak łatwo podciągać wodę kapilarnie?

Zdjęcia zostały zrobione 13 dni po zabetonowaniu ławy.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ławy fundamentowe betony specjalne porady inwestorom porady wykonawcom

MarekBtemat nr 308-2279
visibility czytano 391 razy

Wiatr a rodzaj dachu


Jaka konstrukcja dachów stromych (dwu i wielospadowych) jest najbardziej odporna na działanie wiatrów.
Jakie ustawienie dachu względem kierunku, z którego wieje wiatr jest bardziej optymalne w przypadku dachów dwuspadowych, prostopadle czy równolegle do kalenicy?
Jak wpływają na trwałość konstrukcji inne elementy typu rodzaj pokrycia, deskowanie itp.?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: dachy projektowanie porady architektom

Ernest Kłosowskitemat nr 308-2280
visibility czytano 254 razy

Odspajanie się wyprawy elewacyjnej


Panie Jerzy
proszę o wskazanie prawdopodobnej przyczyny odspajania się wyprawy tynkarskiej od sztukaterii elewacyjnej. Budynek zrealizowany 10 lat temu. Wady widoczne na zdjęciach dotyczą elewacji południowej i zachodniej.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze elewacje ekspertyzy porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Ernest Kłosowskitemat nr 308-2281
visibility czytano 259 razy

Renowacja elewacji - świadoma, czy ryzykowna?


Budynek mieszkalny jednorodzinny został zrealizowany około 10 lat temu bez analiz cieplno-wilgotnościowych. Inwestor nie posiada dokumentacji powykonawczej o której mowa w art. 3 pkt 14 pr. bud. (aby można było zweryfikować zastosowane do budowy materiały), a obecnie planuje zmianę koloru wyprawy elewacyjnej (ściana murowana ocieplona styropianem w systemie ETICS). Wydaje się, że zupełnie przypadkowo prawidłowo dobrano materiały, albowiem elewacja nie jest „wzbogacona” glonami. Innymi słowy można przyjąć, że wykluczono kondensację pary wodnej na powierzchni elewacji i tuż pod nią. Czy w celu zmiany koloru obiektu (nie analizujemy współczynnika HBW), można przyjąć możliwość zastosowania wysokiej jakości farby silikonowej StoColor Lotusan G o współczynniku Sd równym 0,01m?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe badania i pomiary elewacje renowacje porady architektom porady inwestorom

kowal2307temat nr 308-2282
visibility czytano 312 razy

Opłacalność uzyskania c.w.u. dla domu


Co będzie lepsze do ogrzania CWU kolektory słoneczne czy fotowoltaika? Skłaniałbym się ku kolektorom ale nie wiem jakie wybrać płaskie czy próżniowe.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne porady inwestorom

Daniel Deptułatemat nr 308-2283
visibility czytano 384 razy

Jastrychy anhydrytowe, a wilgoć


Pytanie trochę pasujące do działu "Prawdy i mity". W wielu tematach była mowa o jastrychach anhydrytowych i o tym, że w pomieszczeniach wilgotnych wymagają izolacji przeciwwodnej, jednak nigdzie nie zostało wyjaśnione, co się dzieje z takim jastrychem pod wpływem wody, jakie dokładnie warunki muszą być spełnione, aby problem wystąpił oraz jakie to może mieć skutki.
Rozmawiałem z różnymi osobami z branży posadzkarskiej i słyszałem trochę sprzeczne ze sobą opinie, tj. niektórzy uważają, że problemem jest tylko długotrwałe działanie wody nawet w małych ilościach, a inni, że także nagłe zalanie wskutek powodzi lub awarii instalacji. Jedni uważają, że anhydryt da się dobrze osuszyć profesjonalnymi metodami (nawet po dwóch tygodniach moczenia) i dalej użytkować, inni, że po takim zalaniu jastrych jest do wymiany. Słyszałem też, że woda nie szkodzi anhydrytowi tylko klejom cementowym, którymi przyklejone są płytki do jastrychu anhydrytowego, gdyż w wyniku długotrwałego działania wody w anhydrycie dochodzi do reakcji w wyniku której kleje cementowe się od niego odspajają, jednak sam jastrych anhydrytowy ma się dobrze. Z drugiej strony słyszałem, że to jastrych anhydrytowy pęcznieje i że dzieje się tak nawet w wyniku pochłaniania przez niego wilgoci z powietrza.

Jak to jest w rzeczywistości. Trudno znaleźć mi rzetelne informacje. Ogólna zasada jest taka, że osoby wykonujące wylewki cementowe miksokretem mają złą opinię o anhydrycie, a Ci, którzy wylewają anhydryt go bardziej chwalą. Czy wie Pan jakie dokładnie reakcje zachodzą w takim jastrychu w wyniku działania wody? Zapewne jastrych anhydrytowy to nie jest czysty anhydryt, bo zawiera też wiele dodatków poprawiających jego właściwości...

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom posadzki mieszkaniowe posadzki przemysłowe posadzki z płytkami ceramicznymi posadzki anhydrytowe posadzki z okładziną kamienną

Sylwia.La.temat nr 308-2284
visibility czytano 397 razy

Przygotowania do tynku cementowo-wapiennego


Proszę o radę, w jaki sposób przygotować budowę do nakładania tynków CW.

1) Obecnie wykonany SSZ oraz ocieplenie ścian budynku (tynki miały być wykonane przed zimą, stąd ocieplenie ścian). Konstrukcję stropu i dachu stanowią wiązary. Stelaż pod sufity podwieszane będziemy wykonywać za kilka miesięcy więc nie mamy możliwości zamocowania folii do stelaża.

Czy zamiennie możemy przymocować pod wiązarami grubą, przeźroczystą folię budowlaną i przykleić ją do wieńca na ścianach nośnych? Jakiej taśmy najlepiej użyć do przyklejenia do żelbetonu?

2) W jaki sposób obrobić tunel na kable przed nałożeniem tynków? Głębokość do uzupełnienia to 1,5-2 cm. Elektryk poradził uzupełnienie pianką, czy to dobry sposób?

3) Wylewka anhydrytowa będzie wykonywana kilka miesięcy po tynkach CW. Czego najlepiej użyć, aby tynki zaczynały się powyżej poziomu docelowych wylewek- przykręcić kantówki, ewentualnie jakieś listwy?

4) Obecnie wewnątrz domu panuje temperatura 4 stopnie. Tynkarze rozpoczną pracę za ~ 2 tygodnie. Czy przedtem wskazane byłoby ogrzanie wnętrza np. za pomocą nagrzewnic elektrycznych?

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze tynki wewnętrzne tynki cem-wapienne porady inwestorom porady wykonawcom

RK-PROJEKTtemat nr 308-2285
visibility czytano 573 razy

Oznaczenia stali zbrojeniowej w konstrukcjach żelbetowych


Proszę opisać różnicę pomiędzy gatunkami stali zbrojeniowej klasy A-IIIN. Występuje kilka gatunków B500A, B500B, RB500W, B500SP. Posiadają taką samą granicę plastyczności, różnią się m.in. użebrowaniem. Czy jest różnica, który gatunek zostanie zastosowany w fundamentach, stropie? Czy można je wzajemnie zamieniać w przypadku braku dostępności?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze

Krzysztof_1990temat nr 308-2286
visibility czytano 431 razy

Czym współcześnie ogrzewać dom?


Dzień dobry, Panie Jerzy
czy inwestowałby Pan na dzień dzisiejszy w kotłownię gazową? Mam zrobione przyłącze gazowe, ale patrząc na to co się dzieje na świecie (odcięcie od gazu, droższy gaz itp.) zastanawiam się nad innymi rozwiązaniami, co jest alternatywą dla gazu na dzień dzisiejszy, wszystko się zmienia z roku na rok... może pompa ciepła z dofinansowaniem 7tys będzie lepszym rozwiązaniem? Na fotowoltaikę już się nie wyrobię do końca marca. Na kocioł zagazowujący drewno brak komina i w sumie mało miejsca, nie wiem w co iść każdy reklamuje swoje i nie bardzo wiem czym mam ogrzewać dom.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne ogrzewanie centralne porady inwestorom


 
 
265
   ...  
62
 
61
 
60
 
59
 
58
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.