porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2637


 
 
265
   ...  
63
 
62
 
61
 
60
 
59
   ...  
1
 
 
Vividtemat nr 308-2264
visibility czytano 194 razy

Ocieplenie ścian metodą przyklejania styropianu pianką


Proszę o pomoc w sprawie montażu styropianu na elewacji:
1. Czy zaprawa klejowa i klej w piance są równoważne, czy jest jakieś zalecenie, który materiał jest lepszy (budynek z elewacją z cegły ceramicznej)?
2. Jeśli klej w piance jest dobrym wyborem, to w jaki sposób pokrywa się płytę styropianu - po obwodzie i "zygzakiem" po środku?
3. Czy to prawda, że nie ma potrzeby kołkować styropianu do ściany w domku jednorodzinnym (2 kondygnacje i poddasze)?
4. Czy należy gruntować ścianę z cegły ceramicznej przed klejeniem styropianu na piankę?
Chcielibyśmy uniknąć wmawiania nam przez sprzedawców, czy wykonawców ich racji, kiedy mogą mijać się z prawdą i wynikać tylko z ich wygody lub zarobku, a nie mogłam w wyszukiwarce znaleźć odpowiedzi na moje pytania.

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego ocieplenia porady inwestorom

Uzotemat nr 308-2267
visibility czytano 387 razy

Naprawa podziurawionej wiatroizolacji


Panie Jerzy
chciałbym zapytać czy zastosowanie typowej taśmy do membran dachowych o wysokiej paroprzepuszczalności będzie najlepsze do naprawy wiatroizolacji od wewnątrz? - małe uszkodzenia od 5mm x 5mm od gwoździa lub zszywki. Zastosowana blachodachówka więc niestety nie mam już dojścia od zewnątrz.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy wiatroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

eszrtemat nr 308-2268
visibility czytano 395 razy

Zabezpieczenie antykorozyjne widocznych słupów


Panie Jerzy,
proszę powiedzieć, którą farbę antykorozyjną Pan poleca do pomalowania konstrukcji stalowej znajdującej się wewnątrz budynku? W naszym wypadku stanowi ona wsparcie dla drewnianej więźby dachowej, a jej elementy (słupy) będą stale odsłonięte, stąd nasza uwaga kieruje się ku tej najmniej szkodliwej.
Łączymy pozdrowienia

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego farby porady inwestorom porady wykonawcom zabezpieczenia antykorozyjne widoczne

Uzotemat nr 308-2269
visibility czytano 527 razy

Pomysły wykonawcy na tzw. chłopski rozum


Panie Jerzy
chciałbym skonsultować kilka pomysłów wykonawców instalacji oraz porad dotyczących hydroizolacji.

1. Wykonawca twierdzi, że jeśli chodzi o hydroizolacje to on na każdej budowie daje folię jedną lub dwie na instalacje wod-kan oraz peszle elektryczne jeśli takie biegną po podłodze, twierdząc iż to standardowa praktyka. Twierdzi iż w razie jakiegokolwiek wycieku w przyszłości sytuacja będzie mniej dramatyczna ponieważ woda z awarii będzie miała możliwość wsiąknąć w beton podkładowy a później w grunt, jeśli zatkamy jej taką możliwość to trzeba będzie kuć i ściągać całą podłogę aby ją osuszyć a nie tylko miejsce awarii.

2. Jeśli chodzi o instalacje kanalizacji to wykonawca twierdzi, że aby była ona stabilna na dłuższych odcinkach podczas układania styropianu, podłogówki oraz wykonywania wylewki i miała ona wymagany spadek to musi być podparta w sposób trwały do betonu podkładowego na specjalnych stojakach które są zakotwione w beton podkładowy, że ewentualnie mogę sobie te zakotwienia uszczelnić, ciężko się nie zgodzić.

3. Wykonawca twierdzi iż pomijając problem opisany w pkt1 stosując masę KMB w dwóch warstwach na beton podkładowy wychodzę z armatą na muchę, ponieważ moim zadaniem jest zabezpieczyć się jedynie przed podciąganiem kapilarnym i wilgocią a nie przed naporem wody. Proponuje zastosowanie czegoś mniej kosztownego i bardziej adekwatnego do sytuacji.
Rozmyślając o tym i przeglądając serwis BDB wpadłem na pomysł aby papę wystającą z pod ścian "przykleić" na masie KMB do betonu podkładowego, natomiast całą powierzchnię zabezpieczyć preparatem Bornit Unibit w dwóch warstwach pędzlem (0,35 l/m2 na warstwę). Preparat KMB użyć równieżdo stworzenia fazy między ścianą a papą na betonie podkładowym. Preparat Bornit Unibit użyć równieżna ścianę do wysokości wykończonej wylewki. Po wyschnięciu całość zabezpieczyć folią 0,5mm wywijając ją na ściany. Kosztowo rzeczywiście wychodzi to około 4 razy taniej.
Po tym zabiegu wpuścić instalatorów i ewentualne "zniszczenia" poprawić, zabezpieczyć przed położeniem styropianu (2x5cm).

4. Czy jest coś na co zwrócić uwagę aby zabezpieczyć się przed potencjalnymi awariami instalacji wod-kan w przyszłości?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje porady inwestorom

Mruktemat nr 308-2270
visibility czytano 489 razy

Stalowe schody wydające dźwięki


Witam serdecznie.
Mój "problem" wygląda następująco: w nowo budowanym domu mam konstrukcję schodów z profilu stalowego obustronnie ocynkowanego (konstrukcja będzie zabudowana). Jednakże przy chodzeniu po schodach każde "tupnięcie" powoduje rezonowanie(?) stali i charakterystyczny dźwięk. Chciałem zapytać czy jest sposób na wygłuszenie konstrukcji? Myślałem o zalaniu profili rzadkim betonem żeby konstrukcję usztywnić. Czy są jakieś przeciwwskazania? Czy konstrukcja (ocynkowana również w środku) nie zacznie rdzewieć?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego schody porady inwestorom porady wykonawcom

Bociek1313temat nr 308-2271
visibility czytano 109 razy

Odstojniki i przewody w wentylacji hybrydowej


Witam Panie Jerzy,
mam pytanie odnośnie koncepcji wentylacji hybrydowej, którą Pan wykonał dla mnie. W opisie wentylacji napisał Pan, aby kratki wentylacyjne (poza jedną) montować pionowo na rurze pod sufitem, ale w uwagach jest napisane, że każdy pion powinien mieć odstojnik skraplacza i być zakończony 30cm poniżej wlotu kratki.

Moje pytania:
1. Jeśli kratki wentylacyjne mają być montowane pionowo na rurze, to jak zainstalować odstojnik skraplacza? Mogę zainstalować w sposób jak na zdjęciach z użyciem trójnika, ale to wymaga większej przestrzeni do obudowy płytą GK.

2. Rozumiem, że jeśli kanały wentylacyjne będę w przestrzeniach ogrzewanych to nie ma potrzeby dodatkowo izolować płaszczem wełny, tak?

3. W jakiej odległości powinny być montowane obejmy do kanałów, aby kanał nie rezonował, był poprawnie zainstalowany?

Pozdrawiam

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne rurociągi wentylacja hybrydowa porady inwestorom porady wykonawcom

Ernest Kłosowskitemat nr 308-2272
visibility czytano 425 razy

Konstrukcja żelbetowa wypełniona bloczkami betonu komórkowego


Panie Jerzy proszę o opinię w opisanej poniżej kwestii.

Ściany zewnętrzne budynku o nośnej konstrukcji żelbetowej składający się ze słupów, rygli żelbetowych, itd. zaprojektowane zostały jako wypełnione (pola pomiędzy elementami żelbetowymi) bloczkami z betonu komórkowego. Długość ścian zewnętrznych to 30m i wysokość 8m. Maksymalna wielkość pola ścian wykonanych z bloczków gazobetonowych ma wymiary około 4,5x3,5m. Znane są współczynniki rozszerzalności termicznej ww. materiałów, a podczas projektowania i wykonawstwa należy uwzględnić stosowne ruchy termiczne poszczególnych elementów konstrukcji. Tym samym, czy w Pana ocenie murowanie ścian z gazobetonu pozostawiając strzępia (mur skrępowany), przy wskazanych wymiarach skutkować może pojawieniem się zarysowań?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: konstrukcje konstrukcje żelbetowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

MACIEKtemat nr 308-2273
visibility czytano 530 razy

Hydroizolacja ławy z betonu napowietrzonego przed murowaniem pustaków szalunkowych


Proszę o poradę jak wykonać izolację na ławie wykonanej z betonu napowietrzonego C20/23 XF pod ścianę fundamentową z pustaków szalunkowych zalewowych. W ławie będą zabetonowane pionowe pręty co ok. 25cm dozbrajające ściankę.
Pozdrawiam.

Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

Ernest Kłosowskitemat nr 308-2274
visibility czytano 524 razy

Pleśń na fugach silikonowych i akrylowych


Panie Jerzy
proszę o wskazanie orientacyjnego czasookresu pojawienia się pleśni na silikonowej fudze w pomieszczeniach mokrych (np. pomiędzy glazurą a terakota, glazurą i umywalką, itp.). Oczywiste jest to, że ciemne plamy pleśni są wynikiem albo nieodpowiedniego materiału, albo wadliwego ułożenia silikonu, albo obu jednocześnie.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: glony i porosty pleśń porady inwestorom sauny łazienki uszkodzenia

TomiLeetemat nr 308-2275
visibility czytano 508 razy

Dobór produktów do ocieplenia ściany metodą BSO


Dzień dobry,
Niestety (nie wiem czemu) moje pytanie nie pojawiło się w serwisie, więc piszę ponownie.
W poradzie 1093 wypisał Pan użytkownikowi wszystkie produkty konieczne do zastosowania dla jego domu. Czy może Pan zrobić takie zestawienie produktów dla mojego domu?
Chodzi mi głównie o dobór:
1. Gruntu przed klejeniem styropianu;
2. Siatki i kleju;
3. Kołków wkrętnych do mocowania styropianu (wskazać konkretne, bo nawet google nie bardzo wie o co chodzi);
4. Farby (bo rozumiem, że do gruntowania stosujemy tą farbę po dodaniu do niej 5% wody).
Czy można nie nakładać żadnej wyprawy elewacyjnej tylko zostawić na gładko (czyli sam klej zaciągnięty na siatkę) i to pomalować uprzednio gruntując?
Jeżeli takie rozwiązanie jest niedopuszczalne to chciałbym nałożenie wyprawy elewacyjnej móc odłożyć i zrobić za kilka lat.

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego BSO bezspoinowe systemy ociepleń porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
265
   ...  
63
 
62
 
61
 
60
 
59
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.