porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 279


 
 
29
   ...  
24
 
23
 
22
 
21
 
20
   ...  
1
 
 
Piotr Marektemat nr 308-500
visibility czytano 422 razy

Rozterki przy posadowieniu domu podpiwniczonego na glinie


Proszę o wskazówki dot. bezpośredniego posadowienia budynku na gruncie rodzimym a dokładnie kiedy jest konieczna jego wymiana/zagęszczenie. Badanie geotechniczne wskazało u mnie, że budynek będzie posadowiony w ,,zwietrzelinie gliniastej brązowo-szarej". Dodam, że budynek będzie podpiwniczony i posadowiony na płycie fundamentowej.

1) jaką metodą sprawdzić nośność gruntu rodzimego po wykopie, jaki parametr powinien posiadać grunt rodzimy, żeby móc bezpośrednio na niego wylać beton podkładowy a kiedy należy go wymienić?
2) czy taki grunt rodzimy warto jeszcze dodatkowo zagęścić? wykonawca proponuje ,,przejechać go skoczkiem"...
3) czy pod beton podkładowy warto dać folię lub geowłókninę?
4) czy geomembrana pcv będzie dużo słabszym rozwiązaniem jako warstw ochronna izolacji na betonie podkładowym niż hdpe/pehd? a dokładnie czy będzie mniej wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne i degradację?
5) beton podkładowy, czy warto w takim przypadku dopłacać do betonu napowietrzonego ( u mnie jest o 50 % droższy ze względu na wyższą klasę i kruszywo łamane) czy wystarczający jest beton zwykły (C20/25 )?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje posadowienia na płycie porady inwestorom

pitagorastemat nr 308-507
visibility czytano 431 razy

Hydroizolacja posadowienia na płycie z termoizolacją pod nią


Mam kilka pytań dotyczących płyty fundamentowej (wariant z termoizolacją pod płytą):

1) Projektant nie określił rodzaju hydroizolacji - zamieścił tylko informację że jest wymagana ale do ustalenia na etapie wykonawczym. Wykonawca proponuje zastosowanie folii fundamentowej o grubości 1mm, natomiast w książce proponowana jest masa polimerowo-bitumiczna bezrozpuszczalnikowa. Pytanie - czy folia proponowana przez wykonawcę jest dobrym rozwiązaniem czy lepiej trzymać się masy KMB?

2) Czy poprawne jest zastosowanie hydroizolacji zarówno na warstwie betonu podkładowego jak i dopiero na warstwie styroduru? W książce przykładowe rozwiązanie omawia hydroizolację na warstwie betonu podkładowego, zastanawiam się czy druga wersja również jest poprawna.

3) W książce zawarta jest informacja aby "termoizolację brzegową (poz 7) oraz warstwy leżące pod nią wykonywać jako ostatnie roboty budowlane przy budynku" - czym to jest spowodowane. Przyznam że wygodniej byłoby wykonać ten element na etapie wykonywania płyty.

4) W jednym z miejsc występuje przegłębienie - wykonawca proponuje wykonanie tego elementu (warstwy betonu) bez zachowania "skosów" (rysunek). Czy takie rozwiązanie będzie poprawne?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje posadowienia na płycie porady inwestorom

Emiliantemat nr 308-512
visibility czytano 126 razy

Płyta domu posadowiona na szkle piankowym


Mój znajomy inwestor chce wylać płytę żelbetową na zagęszczonej warstwie szkła piankowego i uważa że to załatwi termo i hydroizolację, ale mnie się to nie podoba. Obawiam się podniesienia wód gruntowych w trakcie intensywnych opadów,powyżej warstwy szkła, i podciągania wody przez płytę i ściany. Zaznaczam że płyta ma być okrągła, bo to kopuła, a ściany z ytonga energo.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli porady inwestorom domy kopułowe

Beatatemat nr 308-517
visibility czytano 352 razy

Posadowienie ław przy wysokim poziomie wody gruntowej


Panie Jerzy
Badanie gruntu było wykonane pod koniec września 2017 r. i nie wykazało wody gruntowej na głębokości 100 cm. Poziom swobodnego zwierciadła wody gruntowej na głębokości 100-110 cm, sączenie na głębokości 240-270 cm. Grunt to piaski, na głębokości 290 cm glina pylasta szara, 330 cm glina pylasta zwięzła szara.
Na przełomie maja i czerwca 2018 r. po sprawdzeniu poziomu wód gruntowych okazało się że woda jest na głębokości 70-80 cm. Prawdopodobnie na tym terenie wiosną poziom wód gruntowych wzrasta.
Proszę o radę jak wykonać hydroizolację ławy i ścian fundamentu murowanego z bloczków betonowych. Głębokość posadowienia budynku 120 cm, budynek parterowy, niepodpiwniczony, ława bez rdzeni. Izolacja termiczna ścian fundamentowych XPS. Czy można zastosować beton napowietrzony do ławy i pominąć hydroizolację ławy. Pozdrawiam Beata

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

Grzegorz Cz.temat nr 308-535
visibility czytano 210 razy

Głębokość posadowienia fundamentów przy wysokim poziomie wody gruntowej


Witam. Wczoraj rozmawiałem z Panią architekt i padła opcja wypłycenia fundamentów. Strefa przemarzania u mnie to 1m a zaproponowała głębokość posadowienia około max 60-70 cm ze względu na występowanie już gruntów nośnych na tej głębokości. Czy jest taka możliwość? Jak to się ma do strefy przemarzania? Nadmienię że grunt będzie podnoszony ze względu na wysokie wody gruntowe i że działka leży trochę niżej od innych w sąsiedztwie. Ma też to jeszcze skonsultować z konstruktorem budynku. W załączniku przesyłam opinię geotechniczną.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty porady inwestorom

Marek Malektemat nr 308-538
visibility czytano 229 razy

Termoizolacja betonowych schodów wewnętrznych


Z analiz cieplno-wilgotnościowych w moim przypadku wyszło, że nie ma potrzeby robienia termoizolacji po wewnętrznej stronie fundamentu. Pytanie moje natomiast dotyczy stopy fundamentowej pod schody wewnętrzne. Niestety nie było to uszczegółowione w analizie, a w książce na rys. 1.9.-20 (s. 169) widzę zastosowanie termoizolacji.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego posadowienia schody ocieplenia porady inwestorom

Gieniosztemat nr 308-549
visibility czytano 260 razy

Spłycenie posadowienia fundamentu na glinie


Witam,
obecnie jestem na etapie adaptacji projektu. Wg projektu, głębokość posadowienia ław fundamentowych to -1,55m. Do tego chciałbym podnieść teren wokół domu/na działce o min 30 cm. Czy w związku z tym moje fundamenty powinny być wyższe o 30 cm (-1,85m) czy wykop powinien być płytszy (architekt ustala poziom zero?)? Załączam przekrój domu oraz wyniki badań geotechnicznych (teren gliniasty).
P.S. Czy na przekroju widać rażące błędy, które na tym etapie można wyeliminować?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom błędy projektowe

pawel88shocktemat nr 308-560
visibility czytano 2076 razy

Hydroizolacja dobudowy typu "plomba"


Witam serdecznie,
Chciałbym prosić o najmniej inwazyjne rozwiązanie, jak powinien być dostawiony budynek typu „plomba” do istniejącego budynku. Rozbudowa dotyczy sali balowej domu weselnego zatem priorytetem jest aby uzyskać większą jednolitą przestrzeń. Dostawiając się do istniejącego budynku jak powinniśmy zbliżyć się do istniejącej ławy/stopy? Konstruktor mówi żeby skuwać część stopy i dostawiać obok nową, ale to nie wydaje się być sensowne, zatem jak to powinno być rozwiązane? W załączeniu przesyłam rysunek. Bardzo proszę o poradę.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady architektom porady inżynierom posadowienia

Dawid Bielaktemat nr 308-573
visibility czytano 206 razy

Nieskuteczna renowacja słupków ogrodzenia


Poproszono mnie o ocenę własnej pracy. W zeszłym roku podjąłem się usunięcia odspojeń wyprawy malarskiej z cokołu i filarów płotu murowanego. W trakcie usuwania jak i obecnie stwierdziłem kapilarne podciąganie wody w licznych miejscach - w części słupków oraz spore zawilgocenia cokołu ogrodzenia.

Ogrodzenie - strona wewnętrzna historia konserwacji.
Z uwagi na oczekiwanie kolorystyczne realizacja robót możliwa była w określonej cenie tylko farbą akrylową w kolorze ciemny brąz. Po oczyszczeniu podłoża po poprzedniej farbie - prawdopodobnie akrylowej ( papier ścierny, szpachelka ) powierzchnię zagruntowałem dwukrotnie i przemalowałem ( dwukrotnie ) farbą akrylową.

W związku z zawilgoceniem pochodzącym z podlewania ogródka odkopałem fundament ogrodzenia od strony wewnętrznej ( od zewnętrznej uniemożliwiła to kostka chodnika ) do poziomu posadowienia i pokryłem nie rozpuszczalną w wodzie masa asfaltowo-kauczukową. Izolacje udało mi się wykonać wyłącznie do poziomy 5 cm nad gruntem. Celowo przy ogrodzeniu wyprofilowałem grunt niżej aby nie "nachodził na mur".
Po roku poproszono mnie o wyjaśnienie nawroty zniszczeń powłok malarskich. Zniszczenia w licznych miejscach - widoczne na zdjęciach.

Analizując zawilgocenie słupków bramy wjazdowej stwierdziłem ręką niską temperaturę podłoża co sugeruje bardzo silne zawilgocenie tynku a co za tymi idzie słupa w pełnym przekroju do wysokości conajmniej 1,5m . Lokalne podciąganie kapilarne wynikać musi wprost z posadowienia ogrodzenia bez izolacji poziomej bezpośrednio na gruncie oraz charakterystyki budulca. Z uwagi na otynkowanie nie badałem struktury słupa, (tynk do chwili obecnej z muru nie odpadał). Rok temu stwierdziłem analogiczne zjawisko określając brak znamion wystąpienia izolacji poziomej i pionowej fundamentu ( brak śladów jej wykonania na odkopanym rok temu fundamencie ).

Ogrodzenie przejawia nadal ślady zawilgocenia spowodowanego spływem wody opadowej i/lub podlewaniem gruntu w jego otoczeniu (spadek grunt w stronę ogrodzenia - około 2%). Do wysokości cokołu ogrodzenie obsypane od strony posesji piaskiem ( drobiny piasku przyklejone do wyprawny malarskiej ) co świadczy bardzo sile oddziaływanie wód opadowych możliwe też powstanie tych zabrudzeń w skutek ręcznego podlewania ogródka lub użycia zraszacza. Na odcinku największych zniszczeń występuje albo duża połać gruntu lub teren zacieniony z obecnością drzew iglastych.

Ogrodzenie strona zewnętrzna - historia konserwacji.
Od zewnątrz po oczyszczeniu ogrodzenia zagruntowałem tynk, przykleiłem do niego 1 cm warstwę styropianu, zaciągnąłem klejem, wtopiłem siatkę, zaciągnąłem na gładko, po wyschnięciu zatarłem, zagruntowałem, po 4 godzinach ponownie. Pomalowałem dwukrotnie zgodnie z odstępem czasowym wyrównując kolor.

W mojej ocenie farba akrylowa nie zdała egzaminu niemniej koszt farby silikonowych i ich kolorystyka nie była dostępna w oczekiwanej cenie. Poza jednym lokalnym zarysowaniem na granicy słupka w miejscu niezbrojonym siatką brak znamion spękań na wyprawie zewnętrznej posesji.

Jeden ze słupków furtki do posesji po dokładnym zaizolowaniu zaciągnięto na całej wysokości masą tynku mozaikowego. W przypadku tego słupka brak widocznych objawów podciągania kapilarnego. Mozaika nie ma typowych dla podciągania kapilarnego purchli, jest równa i gładka na całej wysokości. Wniosek - słupek jest z 3 stron obetonowany i ma nikłym dostępem do otaczającego gruntu, przez co jest mało narażony na wody opadowe.
Na długości ogrodzenia występują również nieliczne słupki bez oznak zniszczenia powłoki co świadczy o wpływie lokalnym cienia, wilgotności gruntu, nawadniania gruntu które może nie występować w innym miejscu.

Z uwagi na fakt zachowania się powłoki na kilku przęsłach oceniam że powodem zniszczenia jest reakcja podciągania kapilarnego z gruntu. Szczególnie w przypadku dwóch słupów bramy wjazdowej proces ten jest silnie widoczny. Słupy nie mają szans usunąć z siebie wilgoci w cyklu rocznym, wysychanie słupów powoduje ponowne podciąganie kapilarne. Proszę o wskazanie czy istnieje jakakolwiek metoda realizacji wyprawy na takim ogrodzeniu. Jakie czynności należy wykonać i jakimi materiałami.

Odpowiedź płatna
patrz także: błędy wykonawcze ogrodzenia betonowe ogrodzenia murowane porady wykonawcom

w.witkowskitemat nr 308-576
visibility czytano 334 razy

Czy ocieplać fundament domu częściowo podpiwniczonego?


Jak ocieplać fundament domu podpiwniczonego częściowo. Chodzi mi o ściany piwnicy stykające się z przestrzeniami niepodpiwniczonymi. Czy należy dawać tam styropian czy też podbudowa podłogi na gruncie stanowi wystarczającą termoizolację.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne fundamenty ocieplenia porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom posadowienia


 
 
29
   ...  
24
 
23
 
22
 
21
 
20
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.