porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 93


 
 
11
   ...  
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Maratontemat nr 308-2579
visibility czytano 459 razy

Gładź wapienna i farba wapienna na starym tynku.


Panie Jerzy,
zamierzam na stary tynk cementowo-wapienny pozbawiony warstw farby jakie zostały naniesione przez czterdzieści lat, zastosować gładź wapienną i na koniec pomalować ściany farbą wapienną. Chciałbym sam przygotować zarówno gładź jak i farbę, ale brakuje mi informacji o składzie i przygotowaniu oraz barwieniu. Czy może mi Pan polecić literaturę z tego zakresu, bądź podzielić się własnym doświadczeniem?
W piwnicy z powodzeniem zastosowałem farbę na bazie ciasta wapiennego z Ekowap Pilica z dodatkiem oleju lnianego i mleka. Jednak ściany pokoi mieszkalnych wymagają najpierw cienkiej warstwy gładzi (wgłębienia po szpachelce którą usuwałem stare powłoki itp.) a jeśli chodzi o farbę, to nie chciałbym popełnić błędów w składzie trudnych do naprawienia. Jeśli o produkty dostępne w handlu, to nie znam takich, którym można zaufać, że nie zawierają np. popiołu z elektrociepłowni i innych dodatków nie mających nic wspólnego z naturalnymi.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: renowacje wykonawstwo wykończenia porady inwestorom porady wykonawcom

RK-PROJEKTtemat nr 308-2650
visibility czytano 236 razy

Remont żelbetowego zbiornika wody deszczowej


Proszę poradzić jak przeprowadzić remont takiego zbiornika, czym uszczelnić przestrzenie między elementami betonowymi? Czy samą powierzchnię betonową także należy pokryć hydroizolacją lub inną nawierzchnią? To jest zbiornik zbierający wodę deszczową z placów i dróg wewnętrznych będący jednocześnie zbiornikiem p.poż.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty renowacje zbiorniki wody deszczowej żelbet - naprawy porady architektom

Tomasztemat nr 308-2704
visibility czytano 138 razy

Tynkowanie muru pruskiego (szachulcowego) we wnętrzach


W jaki sposób wykonać tynk cementowo-wapienny na wewnętrznej ścianie szachulcowej z wypełnieniem cegły ceramicznej pełnej?
Słupki i rygle są zlicowane z każdej strony z wypełnieniem ceramicznym.
Słupki są połączone z cegłami za pomocą gwoździ wbijanych w spoiny wsporne lub za pomocą drewnianych listew trójkątnych przybijanych do boku slupów.

Odpowiedź płatna 369,00 zł
patrz także: remonty renowacje mury mur pruski porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Maratontemat nr 308-2713
visibility czytano 182 razy

Renowacja starych okien drewnianych


Panie Jerzy, 
pytanie dotyczy starych pięknych okien drewnianych, niestety bardzo zaniedbanych. Jak dokonać prawidłowej renowacji od strony zewnętrznej? Jakie etapy po kolei trzeba wykonać i jakich farb i środków użyć? Stara powłoka jest to zapewne farba olejna. Niekiedy całkiem jej już nie ma, a niekiedy się łuszczy i odchodzi od drewna. 
Z góry Panu dziękuję za pomoc.

Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: renowacje okna porady inwestorom porady wykonawcom

Ewa-Wroctemat nr 308-2732
visibility czytano 280 razy

Odnowienie elewacji domu murowanego


Szanowny Panie Jerzy
 
W związku z odnawianiem elewacji zewnętrznej budynku, proszę o poradę dotyczącą tynku. Niestety za późno zabrałam się do tematu, prace się już rozpoczęły - jedna ściana jest już zrobiona (siatka plus klej do siatki elewacyjnej). Ściany domu z roku 1975 zbudowane są z bloczków typu Max: od zew. grub.18,8cm, od wew.28,8cm, między nimi płyty styropianowe grub. 6cm. Dom jest wykończony tradycyjnym tynkiem, ostatnią warstwę stanowi mączka marmurowa biała.

Były robione zdjęcia kamerą termowizyjną i jedno załączam. Opis mówi o oknie, a co to te czarne plamy pod drzwiami tarasowymi?

Dom usytuowany jest blisko lasu i dostępność światła słonecznego jest ograniczona, a wybrany kolor-biały. Wykonawca stosuje tynk silikonowy (nie znam producenta) wg podpowiedzi wykonawcy. Teraz wiem że może nie być do końca obiektywna. Co mam robić w tej sytuacji?
 
Z poważaniem


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy murowane elewacje porady inwestorom renowacje

Piotr A.temat nr 308-2762
visibility czytano 156 razy

Dodatkowe pokrycie papy papą


Dzień dobry
Mam pytanie czy starą warstwę pokrycia dachowego z papy termozgrzewalnej należy gruntować jakimś środkiem czy nie ma takiej potrzeby? Przejrzałem jedną z instrukcji producenta pap odnośnie prawidłowych zasad montażu - warto opierać się na takich instrukcjach odnośnie wytycznych dla wykonawcy?

Równocześnie wyszukuję wytycznych odnośnie obróbek przy kominach, kominkach wywiewnych - takich newralgicznych detalach. Dach płaski, kryty papą termozgrzewalną. Czy warto wywijać papę na całą długość kominów (takie wykonanie zauważyłem na kominach w blokach spółdzielni mieszkaniowej - warstwa papy prawie podciągnięta pionowo do wysokości czap kominowych) czy może nie trzeba tak wysoko i zamontować listwę dociskową (z wcięciem w komin)?

Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty renowacje dachy stropodachy porady wykonawcom porady inwestorom

RK-PROJEKTtemat nr 308-2819
visibility czytano 335 razy

Docieplenie fundamentu budynku istniejącego


Projektuje się wykonanie remontu hydroizolacji i docieplenie ścian fundamentowych w części podziemnej budynku. Zaprojektowano XPS grubości 10cm. Jednak ściana parteru i ściana fundamentowa są takiej samej grubości i termoizolacja będzie szersza. Nie ma możliwości docieplenia ścian parteru. W jaki sposób wykończyć termoizolację ścian fundamentowych, aby woda nie dostawała się pomiędzy XPS, a ścianę fundamentową. Dla zobrazowania problemu przedstawiam szkic (1) oraz rozwiązanie producenta do oceny (2).

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: renowacje ocieplenia fundamenty porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom

Bociek1313temat nr 308-2853
visibility czytano 357 razy

Efekty dyrektywy EPBD


Panie Jerzy, 
1. Jeśli po 2040 roku, nie będzie można używać paliw kopalnych do ogrzewania domu, czyli zlikwidowane będą piece gazowe i węglowe, to jaką alternatywę ma przysłowiowy Kowalski, aby rachunki za energię elektryczną, nie zrujnowały domowego budżetu, a koszty inwestycyjny poniesione przy wymianie pieców były optymalne i czas zwrotu z inwestycji najkrótszy?

Zaznaczę, że dyrektywa nie jest jeszcze wprowadzona w życie i czeka na zatwierdzenie (lub nie).

2. I drugie pytanie. Planując budowę nowego domu, powinniśmy już brać pod uwagę, że taka dyrektywa może być wprowadzona i już teraz dostosować źródło ciepła do jej wymagań?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego charakterystyki energetyczne ekologia eksploatacja budynków porady inwestorom

GGtemat nr 308-2865
visibility czytano 322 razy

Wysokie ceny energii - nowe wyzwania w eksploatacji domów i mieszkań


Dzień dobry,
Coraz to większe rachunki za ogrzewanie domu / mieszkania zmuszają do pochylenia się nad właściwym, a właściwie ekonomicznym użytkowaniem domu / mieszkania. Chyba tak jak z jazdą samochodem. Należy nauczyć się jeździć ekonomicznie. Jak energia była tania to człowiek „hajcował” tak jak mu się podobało. Teraz jest inaczej. Dlatego postanowiłem poprosić Pana o względnie „uniwersalne” porady dla zwykłych użytkowników. Od czego zacząć i jak postąpić krok po kroku, aby w miarę poprawnie ustawić kocioł, a potem użytkować mieszkanie wraz z poszczególnymi pokojami w stosunku do tego jaki mamy tryb życia/pracy i przebywania w nim. 

Moje rozterki zebrałem w punktach:
1. Kocioł:
a. Kocioł znajduje się w piwnicy nieogrzewanej. Kocioł jednofunkcyjny atmosferyczny.
b. Rury C.O. miedziane, zaizolowane amatorsko takimi szarymi rurami PEX.
c. Czy jako pierwsze to ustawienie kotła? Mam sprawdzić jego charakterystykę? Czego tam szukać i na jakie parametry zwrócić uwagę? Jaką temperaturę na wyjściu ustawić? Czy temperatura zależy od charakterystyki pracy grzejników? Tam na piecu jest też jakieś ustawienie ECO. Czy to stosować?
2. Grzejniki mam stalowe - płytowe z ręcznymi termostatami (zakres „ * ”-1-5).
3. Pokój reprezentatywny (salon): w centralnym punkcie mieszkania w tzw. pokoju reprezentatywnym (salon) mam prostą czujkę temperatury sterującą kotłem. Czy tutaj ustawiam żądaną temperaturę (np. 20 st.) i na grzejniku w tym pomieszczeniu ustawiam maksymalne otwarcie (w moim przypadku nastawa nr5)?
4. Co z pozostałymi pomieszczeniami?
a. Sypialnia: kiedy skręcać termostat i o ile, kiedy podkręcać i o ile? Sypialnia jest używana tylko na noc od 22h-6h. W pozostałym okresie jest nieużywana (często zamknięte drzwi). Sypialnia łączy się drzwiami z salonem (salon jest pomieszczeniem przechodnim do sypialni). Sporadycznie wchodzi się po coś wyciągnąć z szafy. Czy ekonomicznie jest skręcić termostat na grzejniku na „ * ” czy jednak utrzymywać jakąś wyższą temperaturę? Jeśli tak to jaką? Czy ekonomicznie jest zamykać drzwi?
b. Pokój: nieużywany – stoi pusty. Sporadycznie wstawiamy tam np. pranie do suszenia i codziennie wietrzymy.
c. Kuchnia: tak jak pokój sporadycznie używana. Rano śniadanie, wieczorem jakaś herbata. Nie przesiaduje się w niej.
d. Łazienka z WC: używana rano (poranna toaleta), wieczorem (prysznic). W ciągu dnia korzystanie z toalety.
Reasumując:
Czy warto wyłączać całkowicie piec na czas nieobecności w domu? Jeśli tak to jaki okres nieobecności będzie ekonomicznie uzasadniony na całkowite wyłączenie pieca? Czy to jest 4h czy może 8h. A może tutaj decyduje czas wychłodzenia mieszkania. Jeśli tak to o ile powinna spaść temperatura od normatywnie zakładanej (o 2-4 stopnie)? Chodzi mi o to, że jeśli zakładamy temperaturę w pokoju 20 stopni i po 8h nieobecności i wyłączonym piecu temperatura spada do 17 stopni to będzie ekonomicznie uzasadnione wyłączać całkowicie piec na czas naszej nieobecności, czy jednak potem podniesienie temperatury o 3 stopnie „pożre” oszczędności? Czy dodatkowo piec będzie bardziej eksploatowany długą pracą, aby podnieść temperaturę w mieszkaniu o te 3 stopnie. Czy to nie spowoduje szybszego zużycia pieca?
Co z wietrzeniem mieszkania w zimę. Krótko (2-3 minuty) a intensywnie (przeciąg) na skręconych termostatach. Ile razy dziennie w zimę. 1-2 razy?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne audyty energetyczne termorenowacja porady inwestorom budowa domu jednorodzinnego budownictwo komunalne budownictwo mieszkaniowe budownictwo sportowe budownictwo użyteczności publicznej domy energooszczędne

Przemektemat nr 308-2866
visibility czytano 129 razy

Renowacja elewacji uszkodzonej przez ptaki


Ponieważ na zapytania odnośnie "łatania" dziur w elewacji firmy proponują mi położenie całkowicie nowego tynku na całym budynku, postanowiłem, że zrobię to sam... Prosiłbym o radę jak to wykonać zgodnie ze sztuką? 
Zastanawiałem się nad wypełnieniem większych dziur (prawdopodobnie wydziobanych przez ptaki) pianą ceresit białą, a następnie szpachla pozwalająca w jakiś sposób zachować strukturę tynku typu np. Knauf masa naprawcza z włóknem. Czy to będzie dobry pomysł, czy trzeba to zrobić jakoś inaczej?

Kompletnie nie mam pomysłu na mniejsze odpryski.

Na koniec myślałem o pomalowaniu całości, żeby ujednolicić kolor - która farba sprawdzi się najlepiej? Czy należy wykonać czyszczenie elewacji myjką ciśnieniową z dodatkową chemią przed malowaniem, czy samo malowanie wystarczy?

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy wykonawcze domy murowane domy jednorodzinne ocieplenia porady inwestorom renowacje elewacje


 
 
11
   ...  
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.