porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 112


 
 
13
 
11
 
10
 
9
 
8
 
7
   ...  
1
 
 
Piotr Kowalskitemat nr 308-662
visibility czytano 94 razy

Strop garażu (taras) ocieplony od środka


Buduję dom jednorodzinny do którego dobudowany jest garaż o powierzchni 40 m2. Mam zamiar przeznaczyć strop garażu na taras. Powierzchnią użytkową tarasu będą płyty betonowe na podstawkach lub na posypce żwirowej. Garaż będzie ogrzewany. Mam zamiar ocieplić strop garażu od wewnątrz, pomijając w ten sposób termoizolacje na zewnątrz, a dalej stosując resztę systemu według Pana książki. Czy tak będzie dobrze?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego tarasy porady inwestorom

Monika Czajkowskatemat nr 308-663
visibility czytano 2467 razy

Problem z przeciekającym tarasem


Witam, swój dom będę budować w przyszłym roku, ale w obecnym gdzie mieszkam z rodzicami problemem jest dosyć duży taras, który niestety przemaka i pod nim przecieka mi sufit. Kilka lat tato z tego powodu przykrył dachem jednak gdy pada deszcz czy śnieg pod kątem to na tarasie znajduje się woda i nadal przecieka. Taras wyłożony jest płytkami, które już niestety odpadaj. Wyczytałam gdzieś że taki taras można pokryć żywicą zamiast płytek jednak nie wiem czy tak można? Dodam iż pod tarasem znajduje się ogrzewany garaż oraz pomieszczenie, które jest ogrzewane.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe remonty naprawy tarasy porady inwestorom błędy projektowe błędy wykonawcze

Marcel D.temat nr 308-670
visibility czytano 164 razy

Nie mieści się ocieplenie na tarasie wobec progu drzwi tarasowych


Pokrótce o problemie, który przysparza mi siwych włosów.

Chciałbym właściwie zaizolować i ocieplić taras nad pokojem. Około 12m2.

Problem jest taki, że w projekcie przewidziano 30 cm na ocieplenie i szlichtę, ale wykonawca się pomylił i w efekcie mam tylko 15 cm - jest mało miejsca na izolację, ocieplenie i warstwę dociskową.

KB radzi by mogę doizolować taras pod stropem od wewnątrz styropianem? Pod tarasem jest sypialnia. Czy tak można? Wykonawcy domów sąsiednich tak robią, ale… czego to ludzie nie robią …

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom tarasy ocieplenia

Tomek Wtemat nr 308-679
visibility czytano 360 razy

Jak naprawić taras naziemny z odpadającymi płytkami?


Pytanie dotyczy tarasu naziemnego. Taras zlokalizowany od strony południowej, istniejący bez wykonanych hydroizolacji fundamentów itd. Notorycznie odchodzą płytki po kilku latach, czy można wykonać ten taras tak by nie było potrzeby burzyć całych schodów betonowych? Czy wykonanie tarasu według warstw rys. TA-072 zda egzamin? Należy wykonać jakieś warstwy sczepne na istniejącym betonie?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: naprawy tarasy naziemne porady inwestorom

centaurtemat nr 308-685
visibility czytano 110 razy

Paroizolacja z folii aluminiowej na tarasie


W analizach c-w jako jedną z warstw na tarasie nad garażem mam podaną folię paroizolacyjną Sd > 75 m. Czy mogę zastosować folię paroizolacyjną aluminiową spełniającą ten parametr? W książce w doczytałem o paroizolacji z żywicy epoksydowej lub paroizolacji z papy termozgrzewalnej z wkładką aluminiową czy można zastosować produkt ze zdjęcia? Czy zastosowanie tej folii aluminiowej wymaga dodatkowej impregnacji betonu?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego paroizolacje tarasy porady inwestorom

Damian Karasiński temat nr 308-695
visibility czytano 236 razy

Styropian na papę paroizolacyjną na tarasie


Panie Jerzy, mam oto takie pytanie. Na tarasie nad pomieszczeniem ogrzewanym, jako pierwszą warstwę zastosowałem papę paroizolacyjną Icopal foalbit Al 40. Niestety mój majster podczas zgrzewania papy na balkonie zrobił to tak niedbale, że na połączeniach powypływał lepik spod papy. Z tego co wiem gdybym położył na to bezpośrednio styropian EPS mógłby on wejść w reakcję z lepikiem i z czasem się utlenić. Czy moje obawy są zasadne? Czy na tak położoną papę można kłaść XPS? Czy można położyć na to zwykłą folię paroizolacyjną i dopiero EPS? Z góry dziękuję za poradę.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tarasy paroizolacje ocieplenia porady inwestorom

Remiktemat nr 308-699
visibility czytano 932 razy

Hydroizolacja strefa progu drzwi tarasowych


Mam pytanie o poprawne zaizolowanie styku strefy cokołowej, która będzie stykała się z tarasem. Obecnie mój etap prac to stan surowy zamknięty. Dom wykonany z pustaków ceramicznych pod przesuwnym oknem tarasowym oraz pozostałe okna, które wychodzą z pokoi są posadowione na gazobetonie oraz podwalinach z klinarytu w projekcie mamy przewidziany stan zero - (gotowa podłoga) na wysokości 29 cm od obecnego stanu. Góra ław fundamentowych jest dwukrotnie pokryta masa bitumiczną oraz 2 razy papą (dla ostrożności kierownika). Chciałbym po całej długości domu zrobić taras na podsypce z piasku/ pospółki zagęszczonej i na to jakieś ozdobne płyty betonowe lub kostka brukowa zakończone palisadą (zdjęcie poglądowe dla przykładu).

I w tym miejscu rodzi się pytanie jak poprawnie zaizolować przestrzeń cokołową tj. od styroduru do wysokości ościeżnicy - dolnej krawędzi okna. W książce widziałem, że na na strefie cokołowej jest izolacja 2 x polimerowo-cementowa typu flex jednakże nie styka się ona bezpośrednio z gruntem tak jak u mnie w planach. Czy takie rozwiązanie w mojej sytuacji również jest poprawne i taka izolacja wystarczy ? Zastanawiam się czy lepszym rozwiązaniem byłoby zabezpieczenie tej strefy izolacją 2 x masa bitumiczna i na to naklejona folia EPDM wywinięta na styrodur i na to ocieplenie domu przewidziane 20 cm styropianu. Proszę o poradę, jak to poprawnie wykonać aby nie martwić się podchodzącą wilgocią pod ściany. Z góry dziękuję za poradę
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tarasy naziemne drzwi hydroizolacje porady inwestorom

Magdaatemat nr 308-729
visibility czytano 9 razy

Tymczasowe zakrycie tarasu nad częścią mieszkalną


Witam, muszę w tej chwili przy stanie surowym wykonać konkretną izolację nad kawałkiem garażu który jest wysunięty z obrysu domu, nad nim będzie schodził dach i będzie za mało miejsca żeby tam coś zrobić na dalszym etapie. Powierzchnia 250x680 na tym kawałku ma być spadek + z przodu i z tyłu jeden rząd pustaka.

Jak powinny być wykonane warstwy? Myślałem o:
-zagruntować
-papa zgrzewana wywinięta na ścianę domu
-Styropian elewacyjny po długości tego odcinka (na elewację)
-Styropian EPS Genderka hydro 18 (1m), 15 (1m) 12 (0,5m) - na dach
-folia
-wylewka
-papa
Zastanawiałem się czy na którymś z etapów nie dać konkretnej masy hydro?
 

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom tarasy

centaurtemat nr 308-730
visibility czytano 122 razy

Taras z płytami na dystansach


Witam posiadam dwa balkony nadziemne. Jeden jest zadaszeniem dla garażu. Chciałbym je wykończyć na warstwie spadkowej hydroizolację a na to taras wentylowany czyli płytki betonowe lub granitowe na dystansach - czy tak można? Czy dobra hydroizolacja poradzi sobie z odprowadzeniem wody do okapnika balkonowego? Robiąc hydroizolację na fundamentach i na jastrychu wiem że powierzchnia po położeniu hydroizolacji jest nierówna z różnymi zadziorami - jak to poprawnie wykonać? Czy może pacą ząbkowaną 3 mm 1 warstwa a potem 2 warstwa stroną gładką wypełnić rowki? Proszę o radę.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe tarasy porady inwestorom

centaurtemat nr 308-767
visibility czytano 335 razy

Impregnacja tarasu z modrzewia


Chciałbym wykonać taras zewnętrzny naziemny z deski tarasowej modrzewiowej. Mam pytanie: Jak zabezpieczyć ten taras przed działaniem czynników zewnętrznych, posiadam na elewacji belki ozdobne które malowałem preparatami firmy Remmers najpierw impregnat kolorowy lazura 2x na to lakier czy można podobnie potraktować ten taras? Czy może się go pokrywa olejem czy woskiem proszę o wskazówkę. I jeszcze jedno pytanie czy w związku z użytkowaniem w miejscach gdzie zostanie wytarty preparat i pojawią się przejaśnienia w jaki sposób naprawiać je w trakcie użytkowania? Jakiego i jak częstego serwisowania wymaga taki taras?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tarasy tarasy naziemne porady inwestorom


 
 
13
 
11
 
10
 
9
 
8
 
7
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.