porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 240


 
 
25
   ...  
20
 
19
 
18
 
17
 
16
   ...  
1
 
 
bartitemat nr 308-583
visibility czytano 929 razy

Tynki i jastrychy w domu bez ogrzewania zimą


Witam, proszę mi powiedzieć czy tynki gipsowe/cementowo-wapienne oraz jastrych anhydrytowy/betonowy z miksokreta (wiem ze to błąd na podłogówkę, ale nikt w okolicy nie robi płynnego jastrychu betonowego) mogą sobie spokojnie przeczekać 1-1,5 roku w nieogrzewanym, ale ocieplonym budynku? Czy jednak muszą mieć zapewnioną jakąś temperaturę dodatnią? Pytam, bo budujemy bez kredytu i środków starczy nam na razie do stanu deweloperskiego, może się uda jeszcze to ogrzewanie zrobić, ale jednak wolę się upewnić. Pozdrawiam
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego jastrychy anhydrytowe jastrychy betonowe jastrychy ogrzewane porady inwestorom

Piotr K.temat nr 308-598
visibility czytano 110 razy

Ratowanie przebarwionego komina na poddaszu


Dzień dobry. Mam do Pana pytanie. Mam na poddaszu użytkowym stary komin otynkowany. Na tynku są ciemne śmierdzące plamy i coś podobnego do zacieków. Aby nie zmniejszać szerokości korytarza chciałbym go czymś odnowić ale nie wiem czym. Jest może jakaś gładź lub coś odpornego na te plamy i nie będzie pękać?

Odpowiedź płatna
patrz także: błędy wykonawcze domy jednorodzinne kominy remonty porady inwestorom

ŁukaszWtemat nr 308-608
visibility czytano 565 razy

Ocieplenia bocznych ścian lukarny


W budowanym przeze mnie murowanym domu, na poddaszu użytkowym są 3 facjatki dachowe. Frontowe ściany facjatek obierać się będą na wieńcu i będą murowane.
Jak poprawnie (z czego) zbudować ściany boczne, które nie mogą być murowane ponieważ nie będą opierać się na stropie (podłodze poddasza)?

Wykonawca proponuje aby ścianki lukarny wykonać z płyty OSB przykręcanej do zewnętrznej strony słupków lukarny. Na to przykleić styropian grubości takiej jak w projekcie na ściany zewnętrzne. Wewnątrz, między słupkami ścian lukarny, włożyć wełnę i do wewnętrznej strony słupków przykręcić słupków płytę K-G.

Żona dodatkowo chce aby ściany lukarny wykończyć sidingiem elewacyjnym (przód lukarn i reszta domu będzie wykończona tynkiem elewacyjnym tak jak w zaleceniach z pana analiz).
Proszę o poradę jak to poprawnie wykonać by nie dochodziło do kumulacji pary wodnej w ścianach lukarny.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego ocieplenia lukarny dachy porady inwestorom porady wykonawcom

ŁukaszWtemat nr 308-610
visibility czytano 87 razy

Co najpierw: tynki czy ocieplenie ścian?


Czy najpierw ocieplać budynek czy wykonać tynki wewnętrzne?
"Lepiej najpierw ocieplić bo mniejsze ryzyko przemrożenia tynków wew. jeśli spadnie temperatura poniżej 0„ - taką radę usłyszałem od potencjalnego wykonawcy.
Nie wiem co pierwsze ale czy po zrobieniu jednego trzeba odczekać przed zrobieniem drugiego czy praktycznie od razu można jedno po drugim? A czy można robić jednocześnie tynki i ocieplenie (by przyspieszyć budowę)?
Czy po zrobieniu tynków wewnętrznych zostawić dom nieocieplony na zimę? Oczywiście okna i drzwi zew. już będą.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego elewacje elewacje wentylowane ocieplenia tynki porady inwestorom

Deeztemat nr 308-645
visibility czytano 432 razy

Błędny pomysł na podłogę


Panie Jerzy czy widzi Pan jakies przeciwskazania dla takiego uładu?
Grunt
Folia kubelkowa
Wylewka 6cm
Hydroizolacja kmb
Styropian 16cm
Posypka keramzytowa
Suchy jastrych lub cos innego?

Mam problem ze znalezieniem ekipy, ktora zrobi wylewki na mokro i chcialbym zrobic suchy jastrych chyba, ze ma Pan jakas inna propozycje. Uprzedzajac pytanie bede mial ogrzewanie na podczerwien, ktore uklada sie w postaci folii grzewczych na jastrychu.
Najprawdopodobniej zrobie tez suche tynki w tym wypadku jezeli to ma znaczenie.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze

Janusz Glazurnikwawa Tomziktemat nr 308-652
visibility czytano 674 razy

Rakotwórcze właściwości tynków "z worka" - mit czy prawda?


Czy to prawda, że gotowe tynki gipsowe, czy też cementowo-wapienne z gotowych mieszanek, posiadają w swym składzie domieszki uznawane za szkodliwe dla zdrowia? Fachowcy starej daty uważają, że najzdrowsze są tynki tradycyjne bez dodatków w formie tylko podstawowych składników: woda, piasek, wapno, cement. Krążą głosy, że producenci w ramach sprzedaży, nie mówią głośno o składnikach, które mogą negatywnie oddziaływać na zdrowie. Co o tym myśleć, czy prowadzone są badania na ten temat?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tynki cem-wapienne tynki gipsowe

bartitemat nr 308-671
visibility czytano 403 razy

Błędy w hydroizolacji fundamentów i nadproża wykonane zbyt nisko


Moje obrazki z painta jak zwykle, ale niestety nie mam żadnego programu do wykonywania przekrojów.
1.
Jak już wcześniej pisałem w innym pytaniu, mam fundamenty wylane w grunt bez betonu podkładowego (mam rdzenie żelbetowe), ściany fundamentowe pomalowane dysperbitem na zwykłej zaprawie murarskiej bez domieszki napowietrzającej. Fundamenty zasypane "piasek ze ściany 0-31,5" (dane z faktury) taki sam piasek jaki używano do budowy S5, stopień zagęszczenia niestety nieznany - pewnie kicha. Beton podkładowy na podłodze wylany na równo z ostatnią warstwą bloczków ściany fundamentowej (brak wieńca) a nawet 1 cm powyżej bloczków. Pod pierwszą warstwą bloczków z betonu komórkowego jest izolacja pozioma z foli PCV grubości 1 mm (tragedii nie ma, bo ciężko ją nożem do tapet przeciąć). Pod rdzeniami zastosowałem 2 warstwy szlamu mineralnego elastycznego (atlas woder duo) - z polecenia KB. Zostały jeszcze do wymurowania ściany działowe oraz przygotowanie xps pod okna tarasowe, myślałem żeby już nie mieszać materiałów do izolacji i zrobić wszędzie izolacje poziomą z owej plastpapy pcv, ale np w dwóch warstwach.

JAK POŁĄCZYĆ OWĄ PLASTPAPE PCV Z MASĄ KMB? Myślałem o papie samoprzylepnej, ale czy to będzie szczelne połączenie? Czy taśmy kauczukowe w tej sytuacji również będą potrzebne? Proszę o wskazówki.

1 - EPS100 10 cm zaciągnięty siatką z klejem
2 - Bloczki betonowe ściany fundamentowej
3 - Beton podkładowy na podłodze B15
4 - Masa KMB Botament BM92 Schnell 2x1,5kg
5 - Beton komórkowy kl.500
6 - Izolacja pozioma PCV gr.1mm

2. 1.jpg
Potrzebuje podnieść nadproże, bo fachowcy za nisko je osadzili. Wieniec wylany, na wieńcu wiązary dachowe. Czy można te nadproża wyciąć, podciąć kawałek bloczka od góry i osadzić to samo nadproże trochę wyżej, od góry nadproże do bloczka przykleić na klej cienkowarstwowy do betonu komórkowego, a od dołu oprzeć nadproże na bloczku z betonu komórkowego na zaprawie murarskiej? Dodam, że nadproża są wewnątrz ściany nośnej. Nadproża to gotowe L, chciałem je podnieść o ok. 5 cm. Nadproża wykonane ponad rok temu. Mam również jedno nadproże na zewnątrz do poprawy, bo opiera się tylko na 5 cm z każdej strony. Zostawić jak jest czy założyć nowe, dłuższe?

3. 2.jpg
Jak poprawnie uzupełnić takie ubytki w betonie komórkowym? Czy przy tynkach również trzeba mieć na uwadze te miejsca i wzmocnić je jakoś siatką szklaną?

4. 3.jpg
Jak poprawnie uszczelnić przejścia kanalizacyjne na betonie podkładowym? Rura osłonowa to rura kanalizacyjna o większej średnicy, a w środku docelowa rura kanalizacyjna. W środku rury osłonowej nie ma żadnego betonu, jedynie piasek dookoła.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje nadproża porady inwestorom naprawy

klewtemat nr 308-688
visibility czytano 302 razy

Pękający tynk gipsowy na ścianie


Około 3 tygodnie temu zakończono u nas tynkowanie (tynk gipsowy). Dziś w jednym miejscu pojawiła się delikatna rysa. Jest ona na ścianie nośnej przy schodach w miejscu łączenia ściany nośnej i wieńca/stropu.
Podejrzewam, że tynkarze nie dali w tym miejscu siatki wzmacniającej.
Rysa jest widoczna na całej długości ściany wzdłuż schodów.

W jaki sposób można to naprawić? Zastanawiam się nad tym, aby skuć pas tynku wzdłuż tego pęknięcia i nałożyć jeszcze raz - tym razem z siatką, tylko obawiam się czy nie będzie widać na ścianie łączeń nowego i starego tynku oraz czy na łączeniach nie pojawią się rysy.
Załączam zdjęcie rysy oraz tego fragmentu ściany przed tynkowaniem. Rysa pojawiła się na dolnej krawędzi wieńca/stropu.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego spękania tynki gipsowe

Barytemat nr 308-692
visibility czytano 267 razy

Ogrodzenie z bloczków silikatowych


Po budowie zostało mi parę palet silikatów (24 cm). Czy dobrym rozwiązaniem - pomysłem będzie wykorzystanie ich do budowy przedniego ogrodzenia?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ogrodzenia murowane ogrodzenia betonowe porady inwestorom

Nestatemat nr 308-706
visibility czytano 307 razy

Jaki tynk na beton komórkowy?


Witam,
Chciałbym zapytać jaki będzie najlepszy rodzaj tynku na ściany wewnętrzne dla bloczka komórkowego Ytong 24cm. Bloczki są układane na zaprawie cienko-spoinowej, w pionie na pióro - wpust czy zatem dobrym pomysłem jest przed nakładaniem tynku nałożyć siatkę wzmacniającą zatopioną w kleju aby nie pojawiły się żadne pęknięcia?
Dziękuję za odpowiedź
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tynki cem-wapienne tynki gipsowe tynki tynki wewnętrzne porady inwestorom


 
 
25
   ...  
20
 
19
 
18
 
17
 
16
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.