porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 125


 
 
14
 
12
 
11
 
10
 
9
 
8
   ...  
1
 
 
Stefftemat nr 308-439
visibility czytano 91 razy

Stary kombinowany dom drewniano-murowany, czy warto?


Już od dawna szukam dla siebie niedużego domu, ale ceny są nie na moją kieszeń. Trafia się teraz dom o konstrukcji drewniano-murowanej, tzn. dwie ściany (pn i pd) są z bali (niezbyt grubych, na oko fi 18 cm), a dwie (wsch - zach) są z cegły pełnej. Dom z zewnątrz jest cały otynkowany, w środku zwykłe tynki wapienne, strop jest drewniany z polepą, więźba drewniana ze starą dachówką cementową, dom ogólnie wygląda nieźle, podobno był stawiany jakieś 50 lat temu, niedawno właściciele ocieplili drewnianą ścianę północną (tylko tą jedną) i wymienili okno w tej ścianie na PCV. Tak się teraz zastanawiamy z żoną, czy to było dlatego zrobione, że coś tam się działo z tymi balami (właściciele twierdzą, że po prostu okno już było do wymiany i zrobili jedno przy drugim). Od północy zwykle jest większa wilgoć i coś przygniło a oni przykryli to styropianem i za chwilę będzie wyłazić od środka? Czy korniki zjadły okno skrzynkowe i potrzebna była wymiana, a chcieli mieć cieplej to położyli cienki styropian i na siatkę cienki tynk? Zastanawiamy się też, czy można by w perspektywie dłuższego tam zamieszkania wymienić te ściany z bali na ceglane albo obmurować je? Czy wymagałoby specjalnych pozwoleń, architekta i w ogóle byłoby do zrobienia? Ja wiem, że Pan tego domu nie widzi, a od tego wszystko zależy, ale jednak bardzo bym był wdzięczny za opinię, niestety nie mam tu komu zaufać, bo poprzednim razem, jak się poważnie zastanawiałem nad domem, też do dużego remontu (bo tylko takie w naszym przypadku wchodzą w grę), wziąłem dwóch fachowców i wydali dwie różne opinie a po rozmowie z nimi wcale nie wiedziałem więcej niż sam wywnioskowałem z oględzin, tyle że odpuściłem widząc te różnice w zdaniach.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne porady inwestorom remonty

Krystyna Boktemat nr 308-480
visibility czytano 4212 razy

Efekt błędów w hydroizolacji fundamentu i podłogi


Witam
Czytając pański artykuł krytykujący elektroosmozę, chciałabym prosić o pomoc fachową. Mieliśmy w domu dotąd różnych ekspertów w tej sprawie. Ostatnio dwóch panów od elektroosmozy, którzy twierdzą że usuną wilgoć ze ściany. Mąż nie wierzy w cuda i dlatego piszę do Pana z pytaniem. Mieszkamy w nowo wybudowanym domu parterowym. W maju w 2015 r. były robione wylewki, na które miesiąc później były układane płytki i panele. W sierpniu już mieszkaliśmy. Około rok później zaczęła w różnych miejscach (40 cm od podłogi) odchodzić najpierw farba ze ścian a potem powstały wykwity.

Czy to możliwe aby wylewki do tej pory nie wyschły i mogą być przyczyną wykwitów na ścianie? W załączniku przesyłam zdjęcie jednej ze ścian. Bardzo pana proszę o pomoc bo nie wiemy co robić jaka jest przyczyna? I jak teraz począć?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje podłogi porady inwestorom

Piotr P.temat nr 308-494
visibility czytano 688 razy

Dach deskować czy pokryć płytą OSB?


Deskowanie dachu. Czy można zastosować na dach płyty OSB zamiast desek? ostatnio Pan pisał ze są szkodliwe ale jak się to ma do dachu który jest wentylowany i płyty są oddzielone od pomieszczenia wewnętrznego? Dekarz proponuje płyty bo lepiej usztywniają dach.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy porady inwestorom

darkness819temat nr 308-499
visibility czytano 220 razy

Książka i inwestor kontra partacze (wykonawca i KB) na budowie


Szanowny Panie Jerzy,
dziękuję Panu za wspaniałą książkę, źródło nieocenionej wiedzy, napisanej w dostępny, zrozumiały sposób dla tych, którzy z budowaniem dopiero rozpoczynają przygodę, tak jak ja. Po lekturze stwierdzam, że budowanie jest fascynujące i wcale nie trudne, trzeba się jedynie ściśle trzymać wytycznych...I szybko się przekonałam, że to nie wszystko. Trzeba mieć gębę, żeby do swoich racji przekonać ,,doświadczonych" fachowców, bo gdy stoję mała, drobna, w sukience z książką pod pachą nad ogromnym wykopem to patrzą na mnie jak na dziwoląga. Dodatkowo więc aby mi lepiej szła komunikacja z panami, nauczyłam się w ciągu tygodnia nosić spodnie, krzyczeć a nawet przeklinać. Zanim doszło do nich, że muszą mnie słuchać ekipa budowlana łącznie z KB pokpiła już pierwszy etap budowy czyli nie położyli papy na chudym betonie fundamentu. Nie zdążyłam dojechać i tego sprawdzić. Wygląda to w tej chwili tak, że mam beton chudy, na drugi dzień wylano właściwy, na ławie jest dysperbit i papa następnie bloczki, ale mam też pręty wystające z betonu więc papa powinna pójść między betony, tak jest zresztą w projekcie. Nie docierają do mnie argumenty ekipy i pisemne gwarancje, że nic się nie będzie działo.
Pytanie 1- Czy mam to rozwalić do zera i zacząć budowę jeszcze raz, żebym nie miała w domu wilgoci i czym ewentualnie jeszcze grozi takie pozostawienie fundamentu?
Pytanie 2- Czy można ten fundament uratować, jest sens trzymać się dalej planu i postępować z instrukcją do rys. 1.9.-8, czyli gruntować i stosować masę polimerowo-bitumiczną na całej ławie?
Pytanie 3 - Dom w części garażu ma być wyciągnięty o 1m do przodu, w projekcie widzę że ława w tym miejscu również jest wydłużona o metr. Na budowie jest jest krótsza o 60 cm. Czy to należy poprawić? Wspomnę iż w projekcie szerokość ławy to 50cm ja mam 60cm bo ,,tak lepiej ".

Dom parterowy na działce z nachyleniem, w rejonie lokalizacji budynku zalegają grunty nośne, poniżej gliny zwałowe przechodzące w gliny piasków żwirowe a poniżej 3m gliny zwarte.Wody gruntowe znajdują się na głębokości poniżej 2,6m.

Z niecierpliwością czekam na odpowiedź.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy projektowe błędy wykonawcze fundamenty hydroizolacje porady inwestorom

Dawid Bielaktemat nr 308-573
visibility czytano 206 razy

Nieskuteczna renowacja słupków ogrodzenia


Poproszono mnie o ocenę własnej pracy. W zeszłym roku podjąłem się usunięcia odspojeń wyprawy malarskiej z cokołu i filarów płotu murowanego. W trakcie usuwania jak i obecnie stwierdziłem kapilarne podciąganie wody w licznych miejscach - w części słupków oraz spore zawilgocenia cokołu ogrodzenia.

Ogrodzenie - strona wewnętrzna historia konserwacji.
Z uwagi na oczekiwanie kolorystyczne realizacja robót możliwa była w określonej cenie tylko farbą akrylową w kolorze ciemny brąz. Po oczyszczeniu podłoża po poprzedniej farbie - prawdopodobnie akrylowej ( papier ścierny, szpachelka ) powierzchnię zagruntowałem dwukrotnie i przemalowałem ( dwukrotnie ) farbą akrylową.

W związku z zawilgoceniem pochodzącym z podlewania ogródka odkopałem fundament ogrodzenia od strony wewnętrznej ( od zewnętrznej uniemożliwiła to kostka chodnika ) do poziomu posadowienia i pokryłem nie rozpuszczalną w wodzie masa asfaltowo-kauczukową. Izolacje udało mi się wykonać wyłącznie do poziomy 5 cm nad gruntem. Celowo przy ogrodzeniu wyprofilowałem grunt niżej aby nie "nachodził na mur".
Po roku poproszono mnie o wyjaśnienie nawroty zniszczeń powłok malarskich. Zniszczenia w licznych miejscach - widoczne na zdjęciach.

Analizując zawilgocenie słupków bramy wjazdowej stwierdziłem ręką niską temperaturę podłoża co sugeruje bardzo silne zawilgocenie tynku a co za tymi idzie słupa w pełnym przekroju do wysokości conajmniej 1,5m . Lokalne podciąganie kapilarne wynikać musi wprost z posadowienia ogrodzenia bez izolacji poziomej bezpośrednio na gruncie oraz charakterystyki budulca. Z uwagi na otynkowanie nie badałem struktury słupa, (tynk do chwili obecnej z muru nie odpadał). Rok temu stwierdziłem analogiczne zjawisko określając brak znamion wystąpienia izolacji poziomej i pionowej fundamentu ( brak śladów jej wykonania na odkopanym rok temu fundamencie ).

Ogrodzenie przejawia nadal ślady zawilgocenia spowodowanego spływem wody opadowej i/lub podlewaniem gruntu w jego otoczeniu (spadek grunt w stronę ogrodzenia - około 2%). Do wysokości cokołu ogrodzenie obsypane od strony posesji piaskiem ( drobiny piasku przyklejone do wyprawny malarskiej ) co świadczy bardzo sile oddziaływanie wód opadowych możliwe też powstanie tych zabrudzeń w skutek ręcznego podlewania ogródka lub użycia zraszacza. Na odcinku największych zniszczeń występuje albo duża połać gruntu lub teren zacieniony z obecnością drzew iglastych.

Ogrodzenie strona zewnętrzna - historia konserwacji.
Od zewnątrz po oczyszczeniu ogrodzenia zagruntowałem tynk, przykleiłem do niego 1 cm warstwę styropianu, zaciągnąłem klejem, wtopiłem siatkę, zaciągnąłem na gładko, po wyschnięciu zatarłem, zagruntowałem, po 4 godzinach ponownie. Pomalowałem dwukrotnie zgodnie z odstępem czasowym wyrównując kolor.

W mojej ocenie farba akrylowa nie zdała egzaminu niemniej koszt farby silikonowych i ich kolorystyka nie była dostępna w oczekiwanej cenie. Poza jednym lokalnym zarysowaniem na granicy słupka w miejscu niezbrojonym siatką brak znamion spękań na wyprawie zewnętrznej posesji.

Jeden ze słupków furtki do posesji po dokładnym zaizolowaniu zaciągnięto na całej wysokości masą tynku mozaikowego. W przypadku tego słupka brak widocznych objawów podciągania kapilarnego. Mozaika nie ma typowych dla podciągania kapilarnego purchli, jest równa i gładka na całej wysokości. Wniosek - słupek jest z 3 stron obetonowany i ma nikłym dostępem do otaczającego gruntu, przez co jest mało narażony na wody opadowe.
Na długości ogrodzenia występują również nieliczne słupki bez oznak zniszczenia powłoki co świadczy o wpływie lokalnym cienia, wilgotności gruntu, nawadniania gruntu które może nie występować w innym miejscu.

Z uwagi na fakt zachowania się powłoki na kilku przęsłach oceniam że powodem zniszczenia jest reakcja podciągania kapilarnego z gruntu. Szczególnie w przypadku dwóch słupów bramy wjazdowej proces ten jest silnie widoczny. Słupy nie mają szans usunąć z siebie wilgoci w cyklu rocznym, wysychanie słupów powoduje ponowne podciąganie kapilarne. Proszę o wskazanie czy istnieje jakakolwiek metoda realizacji wyprawy na takim ogrodzeniu. Jakie czynności należy wykonać i jakimi materiałami.

Odpowiedź płatna
patrz także: błędy wykonawcze ogrodzenia betonowe ogrodzenia murowane porady wykonawcom

Adrian S.temat nr 308-595
visibility czytano 1999 razy

Czy ocieplanie wełną mineralną jest niebezpieczne?


Witam,

W przykładzie z życia wzięte opisał Pan przypadek, gdzie po analizie cieplno-wilgotnościowej ścian plebanii w Choroszczy okazało się że trzeba zamienić styropian na wełnę mineralną. Jestem obecnie na etapie ocieplania ścian z Silki 24cm nowo budowanego domu jednorodzinnego. Zastanawia mnie spotkany ostatnio komentarz w jednej grupie na fb, że nie warto stosować wełny mineralnej bo ona kumuluje wilgoć w wyniku deszczy i silnego wiatru z okresu jesiennego, że potem wilgoć nie zdąży odparować przed mrozami i będzie długo utrzymywała się w zimie – co przełoży się na koszty ogrzewania. Czy to są słuszne obawy?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego ocieplenia porady inwestorom

ŁukaszWtemat nr 308-609
visibility czytano 803 razy

Drewniane słupy na poddaszu użytkowym


Drewniane słupy więźby dachowej na poddaszu użytkowym. Jak je wykończyć?
W projekcie domu na poddaszu użytkowym mam 4 słupy więźby dachowej. Słupy są tak zaprojektowane, że wchodzą w ściany działowe. Jak w praktyce wykonać ściany murowane na drodze, których wypadają słupy drewniane? Wiem, że nie można tego zatynkować by było niewidoczne z zewnątrz.
Słupy mogą być nieobrobione, impregnowane na zielono (co nie wygląda ładnie).
Czy mogę później na etapie wykończania domu samemu je oheblować i polakierować? A może od razu zamówić i zamontować słupy oheblowane?
A może najprostszym rozwiązaniem będzie nieznaczne przesunięcie ścianek działowych albo słupów aby z sobą nie kolidowały. Czy taki słup może wypadać w łazience gdzie będzie podwyższona wilgoć w stosunku do pozostałych pomieszczeń?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego więźba dachowa impregnacja drewna porady inwestorom

Melsztyktemat nr 308-623
visibility czytano 807 razy

Posadowienie domu na płycie, termoizolacja obwodowa


Witam,
Mam parę pytań związanych z posadowieniem domu na płycie oraz doborem hydroizolacji.
Rys. 1.9.-12 oraz 1.9.-13 w książce pokazują dobór hydroizolacji.
1. Czy beton podkładowy napowietrzony C16/C20 można zastąpić "zwykłym" betonem podkładowym tej samej klasy oraz zastosować hydroizolację na tym betonie zgonie z rysunkami wspomnianymi powyżej? Domy posadowione na ławie zwierają takie rozwiązanie - np. rys. 1.9.-11.
2. Firmy budujące płytę fundamentową rezygnują z betonu podkładowego i układają styrodur XPS bezpośrednio na gruncie twierdząc, że XPS ma bardzo małą nasiąkliwość (0,5%). Czy takie rozwiązanie można uznać za poprawne?
3. Jeżeli w domu są zaprojektowane wolnostojące słupki/stopy fundamentowe bez hydroizolacji - tylko z betonem podkładowym. Zakładam, że to rozwiązanie jest błędne i należy wykonać hydroizolację zgonie z rys. 1.9.-14 z książki.
4. W książce są pokazane 3 sposoby doboru termoizolacji obwodowego pasa (izolacja przeciwwysadzinowa) - poziomy - najgorszy ze względu na zajęcie terenu wokół domu, skośny oraz pionowy. Czy zastosowanie termoizolacji obwodową pionową zgodnie z rys. 1.5-22 oraz drenażu opaskowego z rys. 1.10.-3 B będzie poprawnym doborem termoizolacji oraz drenażu opaskowego?
Z góry dziękuje za odpowiedź.
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty płytowe porady inwestorom porady architektom

centaurtemat nr 308-626
visibility czytano 321 razy

Podziemny zbiornik na deszczówkę - montaż


W związku z brakiem możliwości odprowadzenia deszczówki do kanalizacji burzowej muszę zainstalować zbiornik na deszczówkę podziemny? W jaki sposób posadowić go? Jak mocować żeby zapobiec wysadzeniu lub zapadnięciu zbiornika? Grunt to glina. Zdjęcie przedstawia mój zbiornik.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego zbiorniki wody technologicznej porady inwestorom porady wykonawcom

jpyttemat nr 308-628
visibility czytano 5173 razy

Hydroizolacja fundamentu w gruncie piaszczystym


Witam, czy dla gruntów bardzo suchych o podłożu 4-5 metrów czystego piasku istnieje jakaś lżejsza forma hydroizolacji fundamentu na ławach lub płycie fundamentowej?
Czy tego typu podłoża pozwalają na jakąś oszczędność?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
W załączeniu zdjęcie z rozpoczętej inwestycji u mojego sąsiada za płotem.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli fundamenty porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom


 
 
14
 
12
 
11
 
10
 
9
 
8
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.