porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 47


 
 
6
   ...  
3
 
2
 
1
 
 
 
MarekBtemat nr 308-2603
visibility czytano 392 razy

Ogrodzenie murowane z cegły rozbiórkowej


Chciałbym samodzielnie wykonać ogrodzenie frontowe, murowane z cegły pełnej, zbliżone formą do tego na zdjęciu. Czy cegła rozbiórkowa nadaje się do wykonania takiego ogrodzenia? Jeśli tak, to na co zwrócić uwagę wybierając taką?
Słupki miałyby być wysokości ok. 1,5 - 1,6 m w odstępach do 2 m. Jakiej powinny być grubości: na 1,5 cegły czy na 2 cegły?
Czy można zastąpić czapki słupków murowaniem cegieł na płasko?
Mur przęsła miałby być wysokości 30-50 cm, wyżej sztachety drewniane, jakiej szerokości zaplanować przęsła z cegieł: na 1 cegłę czy na pół cegły? Jeśli na 1 cegłę (ok 25 cm) to czy murowanie ostatniej warstwy cegły na sztorc będzie prawidłowe?

Sposób fundamentowania jest opisany w innych poradach, mam tylko pytanie o dylatowanie słupów od przęseł, dylatacja ma być ciągła na całej wysokości fundamentów? Słupek dylatowany całkowicie (z dwóch stron) od przęseł?

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: ogrodzenia murowane porady wykonawcom porady inwestorom

MartaPotemat nr 308-2613
visibility czytano 271 razy

Pleśń i wykwity na ścianie nad podłogą


Witam

 

Proszę mi odpowiedzieć:co mamy zrobić?

Mieszkanie /na parterze/ było zimą ogrzewane max do 22st, a w tym czasie skraplała się bardzo woda na wszystkich szybach ... tak że tworzyły się na podłodze kałuże... /masakra/!

Jesteśmy od listopada właścicielami mieszkania w bloku ... i wczoraj odkryłam /nie wiem co dokładnie/ ciemne plamy i białe naloty w najbardziej skrajnym rogu nad podłogą w pokoju. Martwię się bo mamy 2-letnie dziecko.

Co mogę zrobić na dzień dzisiejszy? Osuszyć to miejsce? Zmyć pleśń i czym?

Proszę o małe wskazówki.

W załączniku zdjęcie.

Dodam, że budynek jest 7-letni i jest w Warszawie. Żeby kupić to mieszkanie wydaliśmy krocie i wzięliśmy kredyt. Dlatego jesteśmy z mężem podłamani.

 

Pozdrawiam i proszę o krótką odpowiedź.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze zasolenia zawilgocenia pleśń porady inwestorom

Ernest Kłosowskitemat nr 308-2632
visibility czytano 238 razy

Białe wykwity na krawężnikach betonowych


Panie Jerzy
proszę o analizę dokumentacji fotograficznej i ocenę krawężników betonowych, które zgodne z deklaracją producenta spełniają wymagania zawarte w normie PN-EN 1340:2004 Krawężniki betonowe. Wymagania i metody badań.
Czym w Pana ocenie są widoczne „białe zacieki” widoczne na kostce?
Czy struktura krawężników nie powoduje wątpliwości, co do prawidłowości ich wykonania i możliwości ich destrukcji pod wpływem agresji mrozowej?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze betony zwykłe

Piotr M.temat nr 308-2636
visibility czytano 250 razy

Termomodernizacja fumdamentu 120-letniego domu


Witam Panie Jerzy.

 

Przeszukując zasoby Internet-u napotkałem temat, który mnie interesuje a mianowicie sposób izolacji kamiennego fundamentu domu. Gdzieś na forum trafiłem na bardzo pochlebne opinie o Panu i o Pana książce. Zakupiłem i jestem pod wrażeniem. 


Mam taki oto temat. Dom ok 120-letni, nie podpiwniczony, na kamiennym fundamencie, grunt wokół domu to głównie piasek. Przymierzam się do wykonania termomodernizacji, i mam dylemat co zrobić z fundamentem. Nad fundamentem gdzieniegdzie na powierzchni cegły pojawiają się zielone wykwity. Nie chciałbym robić sobie dodatkowej roboty albo generować niepotrzebne koszty robiąc coś co nie ma sensu.


Z Pana odpowiedzi na tym portalu wynika, iż jest Pan doświadczony w takich domach i wie jak postępować, dlatego też proszę o poradę.

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Z wyrazami szacunku


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe termorenowacja porady inwestorom domy jednorodzinne domy murowane fundamenty

Dam-Michnotemat nr 308-2660
visibility czytano 236 razy

Wykwity na ciemnej elewacji na domach w Szwecji


Szanowny Panie
Jestem kierownikiem montażu (budowy) domów w Szwecji. Montujemy je z gotowych elementów produkowanych w Polsce. Elementy, to ściany, podłogi, stropy, dachy. Są to konstrukcje szkieletowe ocieplane wełną i styropianem. Na elewacji są wyprawy nanoszone i malowane w Polsce.

Problem mamy taki, że po 1-2 latach eksploatacji na elewacjach pojawiają się jasne naloty, wykwity i pęcherze. Głównie na partiach gdzie jest ciemny kolor. Dodam że elementy w czasie transportu z Polski do Szwecji są szczelnie owinięte folią.

Czy może Pan nam pomóc i rozwiązać przyczynę tych zachowań. Dodam że z naszej strony problem rozpatrywała komisja techniczna i było zlecenie do rzeczoznawcy. Nikt nie potrafił podać przyczyny (przyczyn) i sposobu uniknięcia tych zachowań.

Pozdrawiam
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy wykonawcze elewacje ocieplenia porady inwestorom porady inżynierom

AGAStemat nr 308-2725
visibility czytano 231 razy

Wykwity na ogrodzeniu z cegły klinkierowej


Dzień dobry. 
Piszę do Pana w sprawie problemu, który od niedawna zaczął być uciążliwy tzn.  wykwity na fugach i cegłach klinkierowych mojego ogrodzenia. Przeglądając serwis natrafiłem na kilka ciekawych spostrzeżeń, których jest Pan autorem. Nie wiem czy akurat mój przypadek jest standardowy, ale ogólnie w necie tyle opinii i rozwiązań ilu fachowców co w sumie nie rozwiązuje tematu tylko go pogłębia.

Opiszę w skrócie :
Ogrodzenie zostało wykonane w maju 2020 roku. Zalany i zazbrojony fundament, izolacja pozioma na całej długości ogrodzenia ze słupkami włącznie w postaci folii fundamentowej, użyta cegła to MELBOURNE firmy ROBEN. Cegły murowane na zaprawę do klinkieru firmy Baumit, wnętrza słupków również wypełniane zaprawą, cegły fugowane zaprawą do fugowania firmy QUICK-MIX. Ogrodzenie nie zostało zaimpregnowane ani olejowane. Chcieliśmy uniknąć przyklejania się brudu do cegieł.

W ubiegłym roku w niektórych miejscach fuga zaczęła się lekko rozjaśniać, ale pomyślałem, że to wina użytego koloru fugi, który lekko spłowiał. W tym roku o tej porze już pojawiły się białe wykwity. Dołączam zdjęcia niektórych elementów ogrodzenia.

Z tego co widziałem w specyfikacjach, to chyba wszystkie te produkty posiadają w składzie związki wapnia, które z czasem spowodowanym czynnikami atmosferycznymi zaczynają się wypłukiwać z zaprawy czy fugi. Zresztą na opakowaniach jest info, że ww środki minimalizują pojawianie się wykwitów, ale ich nie likwidują.

Nie uchylam się od opłaty za rozwiązanie problemu, natomiast życzyłbym sobie aby wg Pańskiego sposobu móc to zrobić i mieć spokój na zawsze.

PS. Po przemyśleniach  uważam, że problem się nie skończy dopóki nie wypłuczą się wszystkie związki wapnia z tej zaprawy, więc aby tego uniknąć należałoby zabezpieczyć ogrodzenie (cegły i fugi) przed wnikaniem wilgoci z zewnątrz. Jeśli z gruntu nie ciągnie wilgoci z powodu folii to z zewnątrz też nie będzie z powodu impregnatu. Minusem wydaje się to, że trzeba to robić co około dwa lata.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: ogrodzenia murowane wykwity porady inwestorom

s.k.temat nr 308-2797
visibility czytano 292 razy

O domkach letniskowych słów kilka.


Panie Jerzy,
Próbuję zrozumieć jak powinno się podchodzić do budowy domu letniskowego. Znalazłem kila wątków na temat podobnych zagadnień, np: temat nr. 956 w którym pisze Pan:

"Sprawa druga: Musi się Pan zdecydować, czy domek będzie używany zimą, czy nie. Nie ma tu znaczenia, że może tylko sporadycznie być używany zimą. Albo domek letniskowy i ogrzewany najwyżej jesienią, albo domek do używania całorocznego - czyli zimą ciągle lub sporadycznie."

ale też np, temat nr. 1859:

"Czasami kominek przydaje się jako główne źródło ciepła, np. w domkach letniskowych, gdy w okresie zimy zechce się skorzystać z takiego domku. Wówczas szybko, bo w czasie 2-3 godzin intensywnego palenia można podgrzać dane pomieszczenie do jako takiej używalności."

1. Czy mógłby Pan wyjaśnić, dlaczego domek letniskowy nie powinien być ogrzewany zimą? Czy chodzi o niebezpieczeństwo zgromadzenia wilgoci w ciepłym powietrzu i wytrąceniu jej przy szybkim wychłodzeniu?
2. Kiedy takie "spontaniczne" grzanie jest dopuszczalne?
3. Na co powinno się zwrócić największą uwagę przy budowie takiego domu? Na jakie niebezpieczeństwa warto zwrócić uwagę i przed czym wypadało by się zabezpieczyć?
4. Zdaję sobie sprawę, że w przypadku domów całorocznych, jednym z kluczowych elementów jest poprawne wykonanie (i termo/hydro zaizolowanie) płyty/fundamentu. Czy w przypadku domu letniskowego ta procedura się różni (np brak termoizolacji)? Czy może są jeszcze jakieś inne sposoby na posadowienie takiego domu które warto rozważyć?
5. Czy wykonuje Pan analizy dla takich domów? Jakie parametry w takim wypadku się "optymalizuje"? Czy może są tu jakieś "typowe" techniki które warto po prostu wybrać - "bo tu nie ma co kombinować"?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy ekologiczne domy z bala domy szkieletowe drewniane porady architektom porady inwestorom


 
 
6
   ...  
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.