porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 145


 
 
15
 
14
 
13
 
12
 
11
   ...  
1
 
 
Patryk N.temat nr 308-295
visibility czytano 237 razy

Błędna hydroizolacja w projekcie i błędny pomysł wykonawcy


W projekcie domu jednorodzinnego bez piwnicy mam rysunek fundamentu z bloczków betonowych. Wód gruntowych brak, grunt przepuszczalny (piasek). Jako izolacja pozioma na ławie jest papa termozgrzewalna. Ściana fundamentowa ma przewidzianą izolację dysperbitem 2 razy po stronie zewnętrznej (od środka izolacji brak), na to styropian silver fundament i osłona folią. Porównując z Pana książką widzę, że niezłą partyzantkę odwalił projektant. Na dodatek mój wykonawca proponuje takie warstwy:
- Styropian przyklejony do niezaizolowanej ściany fundamentowej.
- Siatka w warstwie kleju na styropianie.
- Izolacja dysperbitem 2 razy.
Bardzo proszę o komentarz.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje błędy projektowe błędy wykonawcze porady inwestorom

M.B.temat nr 308-297
visibility czytano 397 razy

Błędy wykonawcy podczas wykonywania hydroizolacji


Zatrudniam ponoć jednego z lepszych wykonawców w województwie, ale już nie mam z nim sił walczyć i spać nie mogę jak pomyślę o ich partactwie. Proszę o skomentowanie zamieszczonych zdjęć.

1. Jak zabezpieczyć hydroizolację wewnątrz fundamentów przed uszkodzeniem w trakcie ubijania żwiru?

2. Czy wystarczy 12 cm styropianu XPS na ścianie fundamentowej i cokole, a jeśli należy tą grubość zwiększyć to o ile i czy przyklejać wtedy płyty całopowierzchniowo w dwóch warstwach i czym?

3. Czy belkę podwalinową (pod taras) która jest kontynuacją wieńca, wystarczy zaizolować szlamem mineralnym i jak zabezpieczyć podbudowę pod płytę tarasu na czas ubijania (zdjęcie 11)?

4. Ponieważ fundamenty wyszły płytko, wiem, że trzeba będzie dosypać ziemi nawet więcej, niż jest w projekcie. Wykop był zrobiony na ok. 113 cm od poziomu terenu, w tym zdjęto 30 cm humusu. Pozostałe ok. 83 cm miało wypełnić 10 cm chudego betonu i 40 cm ławy , ale wyszło, jak twierdzi wykonawca, 15-20 cm chudego betonu i 50 cm ławy.

5. W związku z rozpoczętymi robotami pod izolacje ścian fundamentowych chciałam prosić o polecenie produktów do regeneracji papy na ławach i do wypełniania ubytków których wspomniał Pan w książce.


Zdjęcie 8 – pokazuje stan obecny, przy garażu na występie muru gdzie zrobiono zbyt wąską i krzywą ławę i ściana fundamentowa stoi na krawędzi ławy (zdjęcie 9 z wcześniejszego etapu budowy). Jak należy w takiej sytuacji zaizolować to miejsce?
Miejscami beton został niedowibrowany i widać kruszywo, a ława została uszkodzona w trakcie kolejnych prac. Co Pan doradzi jak robić dalej?

Czy w świetle widocznego stanu uważa Pan, żeby pozostawić fasetę na papie, czy ją skuć? Jeśli jednak pozostawić, to jak naprawiać i czym?Na zdjęciach niektóre bloczki betonowe są czerwone - to farba do cementu, bo odkupiłam bloczki z wystawy targowej.

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fundamenty hydroizolacje błędy wykonawcze porady inwestorom

Marta B.temat nr 308-312
visibility czytano 1576 razy

Partactwo przy budowie ław i fundamentów


Widzę że błędne wytyczenie ław to chyba choroba zakaźna wykonawców?! Czytałam tutaj innych osób żale na to ale u mnie to samo! Fundamenty nie mieszczą się na ławach! Ściany fundamentowe nie stoją w osi ław. Pod fundamentem wystają papy ale jak sprawdziłam czy jest pod nią półka ławy to się okazuje że ściana jest na krawędzi. Ława mimo, że wylewana była w szalunku, została wylana krzywo. Teraz się o tym dowiaduję. Na drugi dzień po zakończeniu murowania bloczków wykonawca zagruntował fundamenty. Po 3 dniach na ścianach po obydwu stronach pojawiły się białe zacieki. Proszę o poradę co z tym zrobić i jak wykonać hydroizolację tam gdzie ława jest równo z murem?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje błędy wykonawcze ławy fundamentowe

Piotr A.temat nr 308-314
visibility czytano 42 razy

Zagrzybienie domu z roku 1937


Proszę o radę jak najskuteczniej i najekonomiczniej pozbyć się grzyba pleśniowego z mojego mieszkania? Proszę o wsparcie i podanie możliwie szczegółowo opis czynności do wykonania, gdyż chcę to zrobić jedno lub dwuosobowo. Czy jako środek zaradczy zastąpić w pokoju z grzybem podłogę na legarach na gruncie na jakąś podłogę wg nowych technologii?

Budynek z roku 1937, piętrowy o kształcie kwadratu (10x10m) przykryty dachem kopertowym. Ściany zewnętrzne gr. 48 cm mur z cegły na zaprawie piasek+wapno. Fundament cegła betonowa na zaprawie cementowej. Brak izolacji pionowej i poziomej, ale izolacja pozioma wykonana jest ze smoły pod ziemią 25cm (z uwagi na zniszczenia wojenne teren po 45r podniósł się o warstwę rozrzuconego gruzu). Budynek częściowo podpiwniczony. W 1998 r. skuto stary tynk i ponownie wytynkowano nowym cem.-wapiennym zatartym na gładko.

Podłoga w pokojach: klepka bukowa na deskach drewnianych na legarach ułożonych na gruzie 30 cm, który wysypany jest na piasku. Tynk wew. cementowo-wapienny, miejscowo wyszpachlowany gipsem i pomalowany farbą. Zagrzybienie pleśniowe sięga wys. 60 cm.

Odpowiedź płatna 984,00 zł
patrz także: domy jednorodzinne fundamenty renowacje zawilgocenia zasolenia podbicia fundamentów iniekcje przeciw wilgoci remonty porady inwestorom

K. Kuptztemat nr 308-320
visibility czytano 197 razy

Ekspresowa hydroizolacja fundamentu i problemy


Nie trzymałem się opisów Pana książki. Po stronie zewnętrznej fundamentu zaryzykowałem i następnego dnia po naniesieniu drugiej warstwy hydroizolacji niestety położyłem styropian a potem tego samego dnia wszystko zasypałem piaskiem. Wszystko otoczone jest folią kubełkową.

Piszę odnośnie piwnicy. Wiem że popełniłem błąd z tym pośpiechem. Proszę o poradę Czy po prostu wszystko odkopać, zerwać cały bitum (też styropian i folię kubełkową) i zacząć kładzenie hydroizolacji od nowa?

Chodzi o to że cała moja piwnica po deszczach została zalana wodą a dom mam w SSZ i pod dachem. Wg moich obserwacji przecieka w kilku miejscach na łączeniu ław z bloczkami fundamentowymi ale też przez miejsca styku ławy i wylewki betonowej na gruncie. Dom stoi na glinie i mam częściowe podpiwniczenie.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje ocieplenia błędy wykonawcze domy jednorodzinne budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

Krystian C.temat nr 308-329
visibility czytano 222 razy

Pytania o hydroizolacje ław, gdy już popełniono błędy


Dom ma być w systemie trójwarstwowym ścian: Piwnica - bloczek betonowy 25, styropian EPS grub. 12 cm, bloczek betonowy 12 cm. Parter - megamax 25, styropian EPS grub.18, cegła klinkierowa minimax 11,5 cm.

Zanim kupiłem Pana książkę, wykonano ławy fundamentowe na chudziaku gr.10 cm. Ławy są dobrze zazbrojone i wykonane z betonu B20 z betoniarni. Przestrzenie wypełnione są rodzimym piaskiem, zagęszczonym, na wierzch wylano chudziak gr.10-12 cm. Ławy są na dwóch poziomach: niższym mieszkalnym, wyższym gospodarczym. Posadowione są częściowo na piasku ok. 20 cm, później glina, a w niewielkiej części na glinie, słowem dokopałem się do gliny, powyżej jest tylko piach. Ławy i chudziak zostały wykonane jesienią ubiegłego roku i przezimowały tak jak widać na zdjęciach. Chudziak trochę popękał. Moim wiosennym problemem na budowie jest woda gruntowa. Podczas wykonywania ław poziom wody gruntowej był poniżej poziomu wykopu pod chudziak ławy, miejscami tylko było widać sporadyczne plamy mokrego piasku. Obecnie średni poziom wody sięga do połowy ławy, wygląda to niebezpiecznie. Piszę średni bo są różne poziomy przy poszczególnych ławach. Najwyższy jest przy ławie niższej 7 cm od górnego poziomu ławy. Swoją drogą czy poziomy nie powinny być jednakowe? (naczynia połączone).

Na zimę ławy pokryłem 2xdysperbit ale teraz na wiosnę większość zeszła. Kupiłem już 20 rolek papy termozgrzewalnej.

1. Czy popękany chudziak po zimie(jak na zdjęciach) to problem?

2. Czy należy uciec do góry z ławą przed możliwością dostania się wody na styk ściany z ławą poprzez:

a) wylanie płyty z betonu wodoszczelnego o gr. 20 cm na obu poziomach ław?

b) wylanie płyty z betonu wodoszczelnego tylko na części niższej ławy aby wyrównać oba poziomy ok. 30 cm

c) podwyższyć niższy poziom ław do poziomu wyższego (30 cm) betonem B20 bez zbrojenia, pustki zasypać piaskiem (20cm) i na wierzch wylać chudy beton (10 cm)

d) nic nie wylewać tylko wykonać solidną izolację poziomą i pionową - jeśli tak to jakim materiałem?

3.Czy zastosowanie zwykłego styropianu w ścianie trójwarstwowej jest poprawnym rozwiązaniem?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne fundamenty błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

Piotr Mtemat nr 308-330
visibility czytano 778 razy

Hydroizolacja bitumiczna, a mineralna


Dzień dobry, proszę o odpowiedź na pytanie dotyczące hydroizolacji fundamentu.
1. Czy jest możliwe szczelne połączenie papy na chudziaku z izolacją fundamentu (uwzględniając to co napisał Pan w swojej książce). Na fundament zamierzam zastosować izolację polimerowo-cementową, na chudziaku będzie papa podkładowa), ściana fundamentowa będzie wykonana z bloczków betonowych, którą również pokryjemy izolacją polimerowo-cementową. Czy takie rozwiązanie będzie poprawne? Proszę na priv o sugestię dotyczące materiałów sprawdzonych i godnych polecenia.
2. Jaką izolację należy zastosować na ściany i ławy fundamentowe? Uwzględniam przypadek, w którym będę zmuszony do izolacji ław w momencie gdy nie zdążą wyschnąć. Czy powinna to być izolacja polimerowo-cementowa (str. 168 w Pana książce) czy może polimerowo-mineralna (str. 244)?
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje

Łukasz Pawlukowskitemat nr 308-332
visibility czytano 198 razy

Beton napowietrzony do ław zimą


Beton napowietrzony c20/25 wlany do szalunków przy temperaturze w dzień 3 stopnie C, pierwszej nocy - 2, następne noce na plusie. Przykryty szczelnie folią czarną budowlaną, folia przyciśnięta punktowo kupkami piasku, boki nie rozszalowane i tak dojrzewał 7dni. Po zdjęciu folii i zamieceniu ławy z piasku, w dwóch miejscach pojawiły się kilku cm pęknięcia jak na zdjęciu i jest dość dużo mleczka cementowego na górnej części ławy, na bokach nie ma. Jako hydroizolacja będzie w miejscu wyrostków szlam min. sztywny a na pozostałej części ławy szlam min. elastyczny polim-cementowy. Proszę o opinię. Czyżbym się pośpieszył z zalaniem ław?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego betony specjalne ławy fundamentowe

anieldtemat nr 308-375
visibility czytano 216 razy

Częściowe pozostawienie gliny w fundamencie


Będziemy wybierać 1 m pod ławy fundamentowe, a humus ze środka fundamentów około 30 do 40 cm. Czy jeżeli dajemy pospółkę, to najpierw należy dać geowłókninę, a na to pospółkę? Czy można zrobić tak, że na glinę dajemy pospółkę, a potem kolejno geowłókninę i żwir płukany frakcji 8-16 mm. Proszę o radę jakie jest poprawne postępowanie w tym wypadku?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty wzmacnianie gruntu porady inwestorom

Grzegorztemat nr 308-382
visibility czytano 602 razy

Zastąpienie hydroizolacji uszczelnieniem strukturalnym


Sucha mieszanka do hydroizolacji płyty fundamentowej oraz dennej typu "hydrostop 203" -
Producent podaje: "Hydrostop-Mieszanka służy do uszczelniania betonowych konstrukcji przed napierającą wodą i do izolowania od środowiska agresywności XA2. Uszczelnienie elementów betonowych i konstrukcji żelbetowych polega na rozsypaniu cienkiej warstwy produktu przed wykonaniem betonowania. Produkt wnika w spód płyty/stopy żelbetowej i powoduje krystalizację wewnątrz betonu. Daje to izolację nieporównanie skuteczniejszą od izolacji bitumicznych i bentonitowych. Uszczelnia się głównie spód płyty fundamentowej, ławy, stopy, posadzki zbrojone ale i ściany monolityczne.
Własności produktu:
Penetracja betonu minimum 5cm,
Wodoszczelność minimum 60m słupa wody,
Dostęp wody odnawia zdolność uszczelniania,
Łatwość uszczelniania spodu płyt betonowych,
Nieograniczona trwałość uszczelnienia,
Odporność na wody agresywności XA2,
Kompatybilność z betonem,
Uszczelnienia podziemia także od wewnątrz,
Uszczelnia niepracujące rysy 0,3mm w spodzie płyty fundamentowej,
Produkt ekologiczny, nieszkodliwy dla zdrowia".

Czy to prawda czy fałsz marketingowy ?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: hydroizolacje budowa domu jednorodzinnego porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom


 
 
15
 
14
 
13
 
12
 
11
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.