porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 56


 
 
7
   ...  
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Bociek1313temat nr 308-2076
visibility czytano 305 razy

Zasady opierania ścianki działowej szkieletowej na stropie


Witam Panie Jerzy,
mam pytanie, czy ścianka działowa z suchej zabudowy, która ma pełnić też rolę ścianki instalacyjnej, powinna być budowana bezpośrednio na stropie, czy dopiero po wylewkach? Z jednej strony wydaje się, że przed wylewkami, aby była możliwość instalacji (w moim przypadku będą tam zlokalizowane kanalizacja i instalacja wodna (WC i umywalka). Na zdjęciu przykłady znalezione w internecie.

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy szkieletowe drewniane domy szkieletowe stalowe domy murowane ściany działowe ściany szkieletowe porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

swiatlowtemat nr 308-2081
visibility czytano 488 razy

Kilka pytań o (nie)szczelność przegród


1) Ściany zewnętrzne murowane z silikatów 24 cm klejem na cienką spoinę (spoiny poziome, pionowo pustaki na zakładkę) sporadycznie w niektórych miejscach posiadają prześwity - zdarzają się poziome (niedobór kleju) lub pionowe - na skutek utrąconego rogu, czy lekkiego skosu w ułożeniu pustaka (niewidoczne okiem ale daje się ręką wyczuć nawiewane powietrze). Czy to poważny problem, czy powinienem takie nieszczelności naprawić od zewnątrz przed elewacją i czym (klejem, niskorozprężną pianką, masą PCC)? Od środka wszystko uszczelnią tynki więc może to błahy problem?

2) Styk murłaty z wieńcem (a dokładniej z papą na wieńcu) - tutaj również występują niewielkie szczeliny czy nierówności. Od środka murłata "zamknięta" jest folią paroizolacyjną klejoną taśmą butylową do ścian. Czy od zewnątrz należałoby te szczeliny wypełnić np. niskorozprężną pianką PUR?
Czy od wewnątrz warto docieplać tą murłatę paskami wełny mineralnej czy pianką PUR (murłata będzie znajdować się w strefie ogrzewanego parteru zabudowana sufitem podwieszanym pod instalacje (pustka powietrzna).

3) Ściany szczytowe szkieletowe - oparte na papie na wieńcu - analogiczne pytanie co dla murłaty - czym uszczelnić nierówności między wieńcem/ścianą?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego domy murowane domy szkieletowe drewniane porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

Michał Estemat nr 308-2118
visibility czytano 504 razy

Folia paroizolacyjna czy adaptacyjna?


Dzień dobry

Po przeczytaniu rozdziałów Pana książki gdzie są poruszane zagadnienia paroizolacji w dachach, stropodachach i tarasach wreszcie zrozumiałem na czym polega problem z przenikaniem pary wodnej przez te elementy budynku. Przyznaję, że do tej pory ja jak też cała nasza pracownia w ogóle tego tematu nie uwzględnialiśmy w projektach. Ot wskazywaliśmy na folie i na tym koniec. Żeby lepiej zrozumieć, prosimy o wyjaśnienie jakie rodzaje folii paroizolacyjnych są lepsze: klasyczne o stałym oporze dyfuzji Sd czy folie aktywne?

Dziękujemy za przystępne i nieustające poszerzanie wiedzy w tak trudnej dziedzinie jaką jest fizyka budowli. Dodam, że odnaleźliśmy chyba wszystkie Pana publikacje, je wydrukowaliśmy i spięliśmy w skoroszyt, który jest przez nas czytany i przechodzi z rąk do rąk jako biblia. Każdy u nas zatrudniany absolwent w ramach praktyki zaczyna od tej biblii. Czekamy też na dalsze Pana e-wykłady.

Pozdrawiamy,

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe fizyka budowli folie dachowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom projekty budowlane projektowanie procesy cieplne i wilgotnościowe projekty wykonawcze ściany szkieletowe tarasy dachy stropodachy

ACZtemat nr 308-2224
visibility czytano 240 razy

Ocieplenie istniejącego domu z bala


Szanowny Panie.
Chciałbym zasięgnąć porady odnośniesposobu ocieplenia od zewnątrz ściany z litego świerkowego bala. Ściany ogrubości 12 cm o konstrukcji sumikowo-łątkowej, wiązane przy pomocy złączytypu „jaskółczy ogon". Ocieplenie z wełny mineralnej Superrock 2x8 cm- nadrewnianym ruszcie, wiatroizolacja, okładzina zewnętrzna z drewnianej oblicówkiłączonej na pióro- wpust.
W większości przypadków zaleca się podobnie jak w domu o konstrukcjiszkieletowej umieszczenie paroizolacji po stronie wewnętrznej, pod okładzinąnp. z płyt gipsowo-kartonowych. Spotkałem się również z opinią, że możliwe jestumieszczenie paroizolacji po stronie zewnętrznej ściany bezpośrednio przed izolacjąz wełny mineralnej np. gdy chcemy pozostawić lity bal od wewnątrz. Czy w tymdrugim przypadku celowe jest zastosowanie szczeliny wentylacyjnej pomiędzybalem a paroizolacją zasilanej powietrzem wewnętrznym - tak aby ewentualneskropliny mogły być osuszane?
Dodam, że zamierzam ściany z bala pokryć od wewnątrz drewnianą okładziną naruszcie, ze względu na mało atrakcyjny ich wygląd, w części kuchennejchciałbym zastosować płyty gipsowo-kartonowe. W okładzinie ścian przy podłodzeoraz przy suficie zamierzam wykonać niewielkie otwory wentylacyjne nawiewno-wywiewne (fi 20 mm.) w rozstawie np. co 1 m. Zasadniczo chodzi mi o to by nieodcinać się folią od swoistego mikroklimatu wytworzonego przez drewniany dom.
Czy takie rozwiązanie konstrukcji ściany pod względem cieplno-wilgotnościowymjest prawidłowe?
Jakie parametry powinna mieć w tym przypadku folia wiatroizolacyjna?
Dom położony jest na obrzeżach Puszczy Knyszyńskiej, będzie docelowowyposażony w wentylację nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła.

Proszę o opinię. Z góry dziękuję i pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy z bala domy jednorodzinne ocieplenia porady inwestorom

Rokaitemat nr 308-2368
visibility czytano 1088 razy

Posadowienie domu szkieletowego na płycie z fundamentem


Dzień dobry,
dom budowany będzie w technologii szkieletowej niepodpiwniczony stąd pytania:

1. Jak wykonać poprawnie hydroizolację wokół kotew które będą wiercone i wklejane chemicznie w fundament. Najczęstszym rozwiązaniem to papa, pytanie czy poprawnym w tym wypadku?
2. Jak wykonać hydroizolację na styku ściany fundamentowej i płyty poziomej jak i pionowej po stronie wewnętrznej?
3. Na zewnątrz połączenie fundamentu i płyty po jej rozszalowaniu pokryć masą polimerowo cementową flex?
4. Co z położeniem folii kubełkowej na zagęszczonej po spółce? Czy położyć na styk do ściany fundamentowej? Bo wywinięcie do góry podejrzewam nie wchodzi w grę ze względu na wylewanie płyty fundamentowej.
5. Dylatacji między płytą a ścianą fundamentową też nie wykonywać?
6. Czy do przygotowanego przejścia przez fundament z rury HDPCV można przełożyć arot by wyprowadzić ponad grunt/fundament i czy między rurą osłonową a arotem czymś uszczelnić? - wydaje mi się że w którejś poradzie była informacja że nie jest to potrzebne.

Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego domy szkieletowe drewniane fundamenty fundamenty płytowe hydroizolacje ocieplenia porady wykonawcom porady inwestorom

blaugraniaktemat nr 308-2464
visibility czytano 302 razy

Błędy w wykonaniu fundamentowania i błędy w projekcie ściany szkieletowej


Panie Jerzy,
Proszę o opinię:
1) Czy takie wykonanie fundamentów będzie poprawne, co ewentualnie poprawić?
Ława została wykonana niestety nie z betonu napowietrzanego, nie została również wykonana izolacja pomiędzy ławą a betonem podkładowym.
Obecnie zaplanowane jest ułożenie na ławie papy – no i tu zdaje się kolejny zonk. Zakupiona została papa podkładowa G200 S4 (Technonicol primaglas) - czy można taką papę już zastosować czy konieczne będzie wymienienie na talkowaną papę bitumiczną? Rozumiem, że papę wystawiamy poza lico bloczków fundamentowych - po 5cm z każdej strony wystarczy? Dodatkowo pod papę grunt bitumiczny zgodnie z Rys. FU-071 – czy może być dysperbit?
Następnie, po wymurowaniu ściany fundamentowej zaplanowane wykonanie hydroizolacji masą polimerowo-bitumiczną, wstępnie miałby to być Ceresit CP 44. Czy mimo, że spód ławy nie jest odizolowany od betonu podkładowego, izolację wykonać również na całości bocznych ścian ław czy tylko na górze ławy i dalej na ścianę fund.? Dalej ułożenie styropianu – tutaj jest to niestety EPS 100 zamiast EPS200. Czy to duży błąd? Na koniec membrana kubełkowa kubełkami do gruntu.

2) Projektant uległ inwestorowi, który „widział, że tak się robi w Niemczech” i zaprojektował w ten sposób ścianę piętra (załączam przekrój i rzut dachu). Nie bacząc już na dobór grubości termoizolacji, czy takie rozwiązanie w ogóle jest poprawne? Ów inwestor może owszem zna się na wykonywaniu dachów, które robi od lat, ale inne jego pomysły są absurdalne (np. wg niego najważniejsze jest odizolowanie ścian parteru od ścian fundamentu, a ściany fundamentu to właściwie mogłyby być nieizolowane, bo „beton lubi wodę”…), dlatego wolę zapytać.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane domy szkieletowe drewniane porady inwestorom porady wykonawcom

Sergiotemat nr 308-2466
visibility czytano 276 razy

Ściana zewnętrzna domu szkieletowego z poszyciem płytą OSB


Dzień dobry,
Buduję dom w technologii szkieletu drewnianego. Na zewnątrz ściany zostało zamontowane OSB-3 pióro-wpust.
1. Czy na połączenie płyt trzeba nakleić jakąś taśmę chroniącą od przenikania wody?
2. Czym zabezpieczyć boki płyty OSB w narożnikach?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy szkieletowe drewniane porady inwestorom porady wykonawcom

gryzlytemat nr 308-2491
visibility czytano 302 razy

Ochrona płytkami ściany tuż za kominkiem-kozą w domu szkieletowym


Proszę o poradę ws. dobrania kleju do przyklejenia płytek gipsowych do płyty GK, za kominkiem stojącą kozą. Chodzi o takie płytki

Obawiam się wysokich temperatur i tego że płytki gipsowe będą odpadać. Obecnie ściana za kozą jest zagruntowana i pomalowana farbą Greinplast FWL i mocno się nagrzewa podczas palenia kominkiem, dlatego chciałbym wyłożyć ją płytkami gipsowymi (imitacja cegły) ze względów estetycznych i odbijających ciepło. Za ścianką jest ok 10cm wełny i komin systemowy. Zdjęcie poglądowe w załączniku. Kominek:
https://kratki.com/pl/piec-stalowy-koza-thor-czarne-wylozenie-o-150-8-kw-76481

Klej musi być odporny na temperatury. Spotkałem się z informacją nt. gipsu szpachlowego który mocniej trzyma płytki gipsowe niż klej - jednak nie mam pewności co do odporności gipsu szpachlowego na temperaturę.
Dom w konstrukcji szkieletowej.
Proszę o poradę.


Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wykończenia kominki porady inwestorom porady wykonawcom

KarolMtemat nr 308-2580
visibility czytano 430 razy

Przymiarka do samodzielnego zbudowania domu szkieletowego


Panie Jerzy,
po wielu perturbacjach, zmianie projektu, itd w tym roku rozpoczynamy budowę domu szkieletowego. Wykonał Pan analizę c-w dla poprzedniego projektu.
Poprzedni dom miał wymiary 16 x 13,5 + garaż, ten nowy projekt ma wymiary 9 x 18 m, nie będzie użytkowego poddasza, schodów, uskoków w ścianach, dach dwuspadowy. Jak zobaczyłem szczegóły projektu to się za głowę złapałem (gotowy ze strony). OSB od środka i od zewnątrz + na to kilkanaście cm styropianu. Przekroje elementów konstrukcji malutkie + konstrukcja dachu rodem z domów murowanych.
Nawet nie spróbuję polemizować z architektem bo szkoda mi czasu i nerwów. Mój plan jest taki. Biorę wyniki Pańskiej analizy i na jej podstawie mam przekrój ścian i stropu. Tworzę konstrukcję w 3d, konsultuję z kim trzeba i stawiam sam wszystko (narzędzia przez ostatni rok zgromadziłem). Mam jednak kilka pytań.

Jeśli będzie trzeba zadać pytania w osobnych wpisach to proszę dać znać - poprawię. W połowie stwierdziłem że może lepiej wysłać maila ale już nie mogę skopiować tekstu.

1. Czy przy takich rozmiarach płyta fundamentowa pod styropianem jaką wybraliśmy poprzednio będzie ok? Chodzi mi o to że dom jest długi i wąski co w przypadku płyt F utrudnia zadanie bo większe naprężenia. Może lepszy fundament ale 10 m od domu jest ogromny staw z lustrem wody 1 m poniżej poziomu gruntu.

2. Na płycie trzeba będzie wykonać belkę pod ściany zewnętrzne. Problem mam ze ścianami wewnętrznymi. Co najpierw zrobić - styropian, instalacje, jastrych i na to ściany wew czy inna kolejność?

3. Zastanawiam się jaką izolację zastosować pod kominek, komin, bufor, hydrofor, piec. Wiem że styropian odpada, czy wełna prasowana będzie ok czy lepsze szkło spienione? z analiz wyszło 16 cm styropianu.

4. Z czego ściany wewnętrzne. Niby wszystko jasne ale człowiek tak mędrkuje że może z czerwonej cegły albo ogólnie murowane bo będą akumulowały więcej ciepła, albo może z drewna (warstwy desek) bo "podobno" drewno to super izolator dźwięku. Najwygodniej szkielet ale człowiek tak bardzo chciałby najlepiej jak już stawia:)

5. W jednym wpisie rozważał Pan wybudowanie komina z cegieł zamiast z gotowych "bloczków". Taki komin może się przydać na wypadek W. No i teraz pytanie jaki komin będzie lepszy.

6. Na ścianach zewnętrznych, na konstrukcję z analiz wyszło aby dać płytę OSB z otworami....zapewne żeby usztywnić konstrukcję. Gdzieś tutaj na forum przeczytałem że jeśli elewacja będzie z desek to OSB nie jest konieczna. No i teraz pytanie czy mogę ją zastąpić np płytami Steico Universal np 5 cm? Chodzi o to że one są niby wiatroszczelne (niby wiatroizolacja niepotrzebna) a dodatkowo być może można by je potraktować jako dodatkowy element termoizolacji. Tylko czy elewacja z desek usztywni dom jeśli te deski są przymocowane do łat które są przymocowane do konstrukcji głównej a pomiędzy nimi leżą płyty universal?

7. Jeśli OSB jednak musi zostać to pytanie czym ją przymocować (wkręty, gwoździe). Mam gwoździarkę ale nie wiem co lepsze.

8. Dach i okapy. Bardziej mi się podoba dom z okapami ale podobno przez okapy wiatr bardziej wychładza dom no a dodatkowo okapy to troszkę więcej materiału (poszycie, podbitka). Pytanie czy są jakieś konkretne argumenty przemawiające za którymś z tych rozwiązań.

9. Jeśli poddasze nieużytkowe a poszycie z blachy trapezowej to pytanie jakie warstwy na krokwie (membrana, kontrłata, łata poszycie) czy (deskowanie lub OSB lub steico universal (czy można stosować je zamiennie), kontrłata, membrana, łata, poszycie) czy (steico universal bez membrany)?
Głównie to zastanawiam się nad skuteczną metodą usztywnienia konstrukcji dachu.

10. Jaka wełna w ściany - szklana, skalna, drzewna? Najprzyjemniej kładłoby się drzewną ale jeśli ma być jedynie droższa od pozostałych to nie warto przepłacać. Ale nadal pozostają dwie?

11. Czy jest Pan w stanie wskazać gotowe produkty które potrzebne do budowy domu. Wełna (marka, model, ; wiatroizolacja; paroizolacja; OSB; drewno konstrukcyjne; inne). Chodzi o to że produktów i ofert jest milion. Trzeba tworzyć zestawienia w excelach żeby to wszystko porównać i wybrać najlepiej a i tak wychodzi różnie. Jakby można było szukać już gotowych produktów to łatwiej a jakby można było skontaktować się z konkretnym sprzedawcą który ma potrzebne produkty i rynkowe ceny to była by BAJKA.

12. Już miałem taki etap napatrzywszy się na dom modułowy który kończą znajomi, a dodatkowo oglądając takiego starszego pana (pomiarowca) na YT żeby w swoim domu także zamontować GWC i rekuperator. Na szczęście znowu przeczytałem Pańską analizę + wpisy na forum by temat odpuścić. Dodatkowy koszt i niepokój nie są tego warte. Ale temat wentylacji się sam nie rozwiąże. Może Pan powiedzieć ile teraz kosztuje przygotowanie projektu wentylacji hybrydowej u Pana?

Panie Jeży żeby wyjść z ziemi (płyta) to już będzie dobrze:)
Rozumiem, że książka o domach szkieletowych nadal się piszę?

Pozdrawiam,

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy energooszczędne domy szkieletowe drewniane porady inwestorom porady wykonawcom

Dam-Michnotemat nr 308-2660
visibility czytano 236 razy

Wykwity na ciemnej elewacji na domach w Szwecji


Szanowny Panie
Jestem kierownikiem montażu (budowy) domów w Szwecji. Montujemy je z gotowych elementów produkowanych w Polsce. Elementy, to ściany, podłogi, stropy, dachy. Są to konstrukcje szkieletowe ocieplane wełną i styropianem. Na elewacji są wyprawy nanoszone i malowane w Polsce.

Problem mamy taki, że po 1-2 latach eksploatacji na elewacjach pojawiają się jasne naloty, wykwity i pęcherze. Głównie na partiach gdzie jest ciemny kolor. Dodam że elementy w czasie transportu z Polski do Szwecji są szczelnie owinięte folią.

Czy może Pan nam pomóc i rozwiązać przyczynę tych zachowań. Dodam że z naszej strony problem rozpatrywała komisja techniczna i było zlecenie do rzeczoznawcy. Nikt nie potrafił podać przyczyny (przyczyn) i sposobu uniknięcia tych zachowań.

Pozdrawiam
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy wykonawcze elewacje ocieplenia porady inwestorom porady inżynierom


 
 
7
   ...  
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.