porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 853


 
 
87
   ...  
39
 
38
 
37
 
36
 
35
   ...  
1
 
 
nygastemat nr 308-1676
visibility czytano 374 razy

Rama okienna wysunięta 2 cm poza lico muru, a ocieplenie ściany


Witam.
Moje okna są wysunięte za lico muru 2 cm (dlatego, iż nadproża nad oknami chciałem ocieplić jak najgrubszą warstwą XPS pod rolety zewnętrzne).
Pytanie: Czy jeśli grubość kleju (w moim przypadku klej marki STO) wyniesie te 2 cm (żeby styropian nałożyć 3 cm na ramę okienną) plus kołkowanie to nie będzie to za gruba warstwa? Czy muszę frezować ten 1 cm przy każdym oknie aby było to zrobione bez błędów?
Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ocieplenia okna porady inwestorom

iztemat nr 308-1677
visibility czytano 433 razy

Ocieplenie ściany między łazienką a przedsionkiem


Dzień dobry,
Bardzo proszę o pomoc. Czy powinnam ocieplić izolacją termiczną ścianę pomiędzy wiatrołapem pom. 1.1 a łazienką pom. 1.6 ze względu na różnicę temperatur? W wiatrołapie przyjęte jest 16 st, w łazience 24 st. Rysunek w załączeniu.
Pozdrawiam!

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne ogrzewanie centralne porady inwestorom

mrpitertemat nr 308-1690
visibility czytano 1120 razy

Z czego i jaki wybudowałbym dom dzisiaj?


Mam pytanie czysto hipotetyczne. Chciałbym zapytać, gdyby miał Pan obecnie budować dom dla siebie w tradycyjny sposób to spośród trzech najpopularniejszych materiałów budowlanych wybrałby pan beton komórkowy, ceramikę czy silikat?
Mnie się wydaje, że najlepszy będzie silikat ponieważ zapewnia najlepszą izolację akustyczną oraz akumulację cieplną. Beton komórkowy jest najcieplejszy ale to obecnie żaden argument gdyż ściany ociepla się od zewnątrz. Ceramika wydaje mi się być gdzieś po środku. A zatem, gdyby miał Pan wybierać to z czego Pan by postawił dom obecnie i dlaczego?

Teraz druga część pytania, mieszkamy obecnie z żoną w małym mieszkaniu w bloku przy bardzo ruchliwej drodze krajowej. Mamy już dosyć hałasu i dlatego chcemy wybudować dom. Do tej pory w mojej głowie dopuszczałem budowę jedynie w sposób tradycyjny (stąd moje pytanie powyżej), ale ostatnio coraz częściej chodzi mi po głowie budowa z prefabrykatów żeby jak najszybciej uwolnić się od życia w hałasie. Nie oznacza to, że chcę postawić bubla jak najszybciej. Chcę wszystko zrobić zgodnie ze sztuką i Pańską książką ale jednak domy prefabrykowane stawia się niewątpliwie szybciej. Mam bardzo ogólne pytanie o to, czy jest jakiś powód dla którego odradzałby Pan mimo wszystko technologię prefabrykowaną i zalecał Pan żebyśmy przemęczyli się w obecnym mieszkaniu dłużej ale jednak postawili dom murowany? Jeśli nie, to gdyby Pan miał wybierać z jakich prefabrykatów budować to zakładając, że dana technologia jest poprawna to z czego by Pan postawił taki dom prefabrykowany? Czy wybrałby Pan drewniane technologie szkieletowe, prefabrykaty betonowe, prefabrykaty keramyztobetonowe a może jeszcze jakieś inne? Byłbym bardzo wdzięczny za odpowiedź i krótkie uzasadnienie czemu akurat ten a nie inny rodzaj prefabrykatów. Podkreślam, że zakładamy iż dana technologia jest prawidłowa i posiada analizy C-W.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy energooszczędne domy ekologiczne domy jednorodzinne ekologia energochłonność fizyka budowli

stanl12temat nr 308-1691
visibility czytano 426 razy

Błędnie i bezmyślnie ułożona paroizolacja i rury wentylacyjne nad poddaszem


Nie dopilnowałem ,,majstra" przy okazji wykonywania poddasza (tydzień przedurlopowy i spora ilość pracy). Myślałem, że pewne rzeczy są oczywiste ale tak nie jest. Okazuje się, że paroizolacja dobrej marki (lepsze Sd niż wykazane w analizie) została układana od góry ku dołowi ale wyłącznie z zakładem 10 cm bez zaklejania łączeń. Tak samo do ścian też nie jest paroizolacja przyklejona (ściany nie będą gładzone zostaje zacierany tynk CW). Będzie wentylacja mechaniczna. Strych nad poddaszem dobrze wentylowany zgodnie z analizą.

Jakie konsekwencje mogą wyjść przez brak klejenia na łączeniach oraz przy ścianach. Czy można jeszcze coś z tym zrobić? Od ściany płyty mają 5 mm odstępu. Nie ma termoizolacji w dachu bo dopiero będzie robiony nasyp celulozy. Dojście z góry z poziomu jętek jest ale bardziej teoretyczne bo ciężko od drugiej strony zakleić coś taśmą gdy ma się przestrzeń 26 cm od profilu do membrany.

Osobna kwestia to też uszczelnienie paroizolacji w miejscu przejścia rur od wentylacji w pokoju.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy wykonawcze poddasza użytkowe porady inwestorom wentylacja mechaniczna paroizolacje

mkoztemat nr 308-1692
visibility czytano 2281 razy

Przepusty kabli elektrycznych przez fundament


Czy można zamiast wykonywać przepusty przez ścianę fundamentową do rozprowadzenia instalacji elektrycznej na teren ok. 8-9 rur średnicy 110, położyć rury arota z pilotem o mniejszej średnicy ale w większej ilości pod ławami fundamentowymi i wejść bezpośrednio do pomieszczenia technicznego przez posadzkę na gruncie przepustem w rurze gładkiej?
Chciałbym uniknąć wykonania ok 17 przepustów przez ściany fundamentowe.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

Maratontemat nr 308-1693
visibility czytano 53 razy

Remont częściowo podpiwniczonego murowanego domu sprzed 33 lat


Panie Inżynierze.
Remontuję dom z 1987 roku, zakupiony 3 lata temu. Ściany trójwarstwowe z K065-2W z pustką powietrzną. Dom jest specyficzny, podłogi parteru są na 3 poziomach. Najniższy poziom to właśnie remontowany salon (cokół wokół salonu ma tylko 7 cm) i jako jedyne pomieszczenie nie ma pod nim piwnicy. (piwnica tylko w małej części zaznaczonej na zdjęciu). Otóż w salonie ma być ogrzewanie podłogowe i ze względu na fatalną jakość chudziaka (zapadnięty beton na luźnym gruzie ceglanym) skułem wszystko i teraz nie wiem co dalej. Izolacja pozioma jest: 2 warstwy papy na lepiku. Fakt w różnym stanie, ale jest. Niestety dwie ściany zewnętrzne są grubsze niż ściana fundamentowa i powstał wewnątrz pomieszczenia uskok nawet 10 cm tam już papy nie ma.
Moje pytanie jest szerokie. Po prostu nie wiem co po kolei dalej zrobić. Jakie warstwy i jakiej grubości dać. Czy wystarczy wylać chudziak 10 cm na to co jest, położyć folię PE,10 cm styropianu i potem folia pod rurki ogrzewania podłogowego i 7 cm posadzki? Nie sądzę.Włożyłem już tyle pracy i chciałbym zrobić wszystko jak należy. Jak to się powinno zrobić kompleksowo? Żeby zachować wysokość pomieszczenia (300 cm przy powierzchni salonu 40 m2) musiałbym zejść ze wszystkimi warstwami (oprócz posadzki) na równo z wysokością fundamentu. Tak można? Mam co do tego tematu mnóstwo pytań, ale ich nie zadam, bo to będzie na Bolka oko. Liczę na to, że po prostu pomoże mi Pan i wypisze wszystkie etapy prac po kolei. Tak będzie prościej niż odpowiadać na moje pytania laika. A i może pytanie około tematu: muszę poprowadzić przez salon rury c.o. do pionu prowadzącego na piętro. W jakiej warstwie posadzki je dać?
Zależy mi w tej chwili na czasie jeśli chodzi o ten etap, dlatego proszę o odpowiedź. Generalnie chciałbym poprowadzić całość remontu domu w oparciu o Pana wskazówki. Czy jest na to szansa?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty porady inwestorom porady wykonawcom

MPStemat nr 308-1696
visibility czytano 356 razy

Pęcherze na elewacji zachodniej


Witam
Mam następujący problem. W kwietniu 2016 ociepliłem dom (kamienica przedwojenna zbudowana z cegły pełnej). Do ocieplenia użyłem 12 cm styropianu - fasada, kleju i tynku akrylowego kornik 2 mm. W zeszłym roku zauważyłem tworzące się na ścianie pęcherze na tynku. W tym roku proces się pogłębił - wybrzuszenia są większe, ale tynk nie odpada. Chyba jest to kwestią czasu. Dziwne ale zjawisko to obserwuję tylko na zachodniej ścianie budynku. Wydaje się że położenie tynku było prawidłowe a jednak coś się dzieje.
Bardzo proszę o poradę co można z tym zrobić i podanie prawdopodobnych przyczyn zaistniałej sytuacji.
Z poważaniem

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

GiePotemat nr 308-1706
visibility czytano 351 razy

Osiadanie podłogi parteru - efekt fuszerki


Witam  Pana.
Wszystko zaczęło się po tej zimie. W domku mieszkamy od 6 lat i do tej pory prawie nic się nie działo ale tej wiosny zaczęło się dziać czyli podłoga na parterze na gruncie obniżyła się o 2-3 cm. Pękają ściany działowe i mam wrażenie, że to katastrofa budowlana!

Domek jest parterowy, bez poddasza użytkowego o powierzchni ok 130 m. Strop drewniany. Ściany zewnętrzne z betonu komórkowego 30 cm, ściana nośna, wewnątrz budynku, dzielące dom na dwie części o gr. 24 cm, ścianki działowe z bet. komórkowego gr 12 cm. Wewnątrz na ścianach płyty karton-gips, na zewnątrz ocieplenie.
 
Fundament był wylewany w postaci ław, a potem murowany z bloczków, wybrany humus położona kanalizacja i zasypany podsypem, zagęszczonym zagęszczarką płytową, ale nie warstwowo tylko na koniec zasypania. Na tym wylana płyta ok 10 cm z "gruszki" betonu B15. W takiej postaci fundament "odstał" kilka miesięcy.
 
Po kilku miesiącach wykonawca przystąpił do wznoszenia ścian zewnętrznych, wewnętrznych, działowych, wykonania wieńca, kominów, aż po więźbę dachową.
Następnie wykonane zostały instalacje wewnętrzne: elektryczna, gazowa, co. Część pomieszczeń tj. kuchnia, łazienki, hol, ogrzewane są także podłogówką (poza grzejnikami). Po wykonaniu instalacji, została ułożona izolacja przeciwwilgociowa - folia, następnie styropian 10 cm (klasy EPS-80), znowu folia, a następnie "szlichta" z miksokreta grubości 6-8 cm zbrojona siatką 10x10cm. Szlichta była dylatowana od ścian i w przejściach między pomieszczeniami.

Rozumiem, że trudno postawić diagnozę po samym opisie i trzeba zobaczyć jak to wygląda, ale mam jedno tylko pytanie: Jeśli jest to kwestia złego zagęszczenia podsypu pod chudziakiem, czy jedynym rozwiązaniem jest rozebranie podłóg, prawidłowe zagęszczenie i ułożenie podłóg od nowa? Czy są jakieś inne rozwiązania?
Będę wdzięczny za odpowiedź.
Pozdrawiam

Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: antywłamaniowe systemy błędy wykonawcze podłogi porady inwestorom

Joanna_Hotloś temat nr 308-1708
visibility czytano 566 razy

Bezmyślność układaczy rur kanalizacyjnych


Rury kanalizacyjne przechodzące przez beton podkładowy podłogi nie mają rury osłonowej, ani żadnej dylatacji, większość rur jest zlicowana z powierzchnią betonu podkładowego, tak że nie ma możliwości wykonania na nich fasetki ochronnej z KMB. Są również rury "wychodzące" na ścianę fundamentową i "wchodzą" w ścianę z betonu komórkowego oraz jedna w komin (nie ma dostępu w celu zabezpieczenia hydroizolacją). proszę o podanie technologii napraw.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze fundamenty instalacje kanalizacyjne porady inwestorom

Tomasz2019temat nr 308-1711
visibility czytano 444 razy

Hydroizolacje mineralne i bitumiczne pod ścianami działowymi


Izolacja pozioma z papy pod ławą fundamentową.  Izolacja pionowa z masy KMB. Na wieńcu fundamentowym pod ścianami nośnymi ma być po całości izolacja polimerowo-cementowa sztywna (dużo jest rdzeni) bez folii. Pytania:
1. Czy tę samą izolację polimerowo-cementową położyć pod ściany działowe? Bez folii PE czy na to folia?
2. Czy tę samą izolację polimerowo-cementową położyć na całość chudziaka podłogi czy lepiej masę KMB?
3. Czy w pachwinach ścian nośnych a chudziak podłogi wklejać taśmy na masę KMB?
4. Czy przed położeniem izolacji polimerowo-cementowej powierzchnię należy zagruntować? Jeśli tak, to czym?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje ściany działowe podłogi porady inwestorom


 
 
87
   ...  
39
 
38
 
37
 
36
 
35
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.