porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 853


 
 
87
   ...  
38
 
37
 
36
 
35
 
34
   ...  
1
 
 
Anna Chylickatemat nr 308-1712
visibility czytano 246 razy

Ocieplenie domu metodą BSO ze ścianą szczytową z OSB


Pytanie dotyczy wykończenia ściany szczytowej drewnem. Dom parterowy, poddasze nieużytkowe. Dach dwuspadowy, z okapem, wiązary,. Ostatni wiązar jest jednocześnie konstrukcją ściany szczytowej (deski pionowe równo z licem ściany.). Ten powstały trójkąt chciałabym wykończyć deską. Jak to poprawnie zrobić? Czy najpierw płyta OSB, ocieplenie i na to deska. Wtedy wszystko równo. (tylko ocieplenie nie jest mi chyba potrzebne na strychu). Dlatego myślę nad tym czy nie można było przybić od razu deski i wykonać taki jakby parapet jak w górskich domkach, między ocieploną ścianą parteru (ocieplenie 20 cm styropianu), a drewnianą ścianą szczytu?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ocieplenia ściany szczytowe porady inwestorom

Sylwia.La.temat nr 308-1714
visibility czytano 305 razy

Konieczność zbrojenia muru pod oknami


Dzień dobry,
mam pytanie dotyczące zbrojenia strefy podokiennej. Mam wykonany fundament monolityczny. Na fundamencie została wymurowana jedna warstwa ścian nośnych z Solbetu, grubość 24 cm, gęstość 600. Na tej warstwie (jeden bloczek) będą zamontowane okna o wymiarach 200/220 cm oraz 180/220 cm. Czy w takim przypadku należy wykonać zbrojenie pod oknami? Np. poprzez umieszczenie prętów zbrojeniowych w wyżłobieniach w bloczkach betonu komórkowego? Czy ze względu na niską wysokość ściany (tylko jeden bloczek) w tym miejscu będzie to zbędne?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ściany nośne porady inwestorom

Janusz S.temat nr 308-1716
visibility czytano 327 razy

Cieknący kanał samochodowy w garażu


Szanowny Panie Jerzy
Mój szwagier ma problem z kanałem samochodowym w garażu. Proszę o doradztwo czym ma uszczelnić od wewnątrz kanał samochodowy, który 5 lat temu adoptował na piwnicę dla warzyw z ogrodu. W tym roku na wiosnę pierwszy raz pojawiła się woda i długo napływała. Obecnie jest sucho. Handlowcy w sklepach nie mają ZIELONEGO POJĘCIA! Mówią o wodzie szklanej aby wysmarować. Jeśli można proszę o rychłą informację gdyż szwagier ma właśnie
urlop i ma zamiar wykonać te prace.
Z góry dziękuję
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze garaże wycieki porady inwestorom

Sylwia.La.temat nr 308-1717
visibility czytano 405 razy

Hydroizolacja w strefie cokołu, gdy ściany przesunięte względem fundamentu


Dzień dobry,
proszę o podpowiedź odnośnie dalszych etapów prac. Mamy wykonany fundament monolityczny- z obu stron jako hydroizolacja zostały nałożone 2 warstwy masy KMB, od środka membrana kubełkowa, z zewnątrz termoizolacja i membrana kubełkowa.
Została wymurowana jedna warstwa ścian nośnych (Solbet, gęstość 600, grubość 24 cm).
Miejsca słupów zostały zaizolowane szlamem mineralnym sztywnym.

Na jaką wysokość należy wybetonować słupy a następnie zagruntować słupy i ściany nośne? Czy 10-15 cm wystarczy, aby poprawnie połączyć hydroizolację poziomą i pionową? Poziom betonu podkładowego będzie na równo z górną krawędzią ścian fundamentowych.

W kilku miejscach ściany nośne wystają poza obrys ścian fundamentowych (np. z jednej strony ściana nośna wystaje nad ścianę fundamentową 1 cm, z drugiej ściana nośna jest cofnięta względem fundamentowej o centymetr) - widoczne na zdjęciu. W jaki sposób wykonać w takim miejscu hydroizolację?

Rozumiem, że prawidłowa kolejność prac to:
-zagruntowanie na wysokość 10-15 cm(?) ścian nośnych oraz słupów,
-nałożenie dwóch warstw masy KMB z zakładem 10 cm na starą część hydroizolacji na ścianach fundamentowych,
-przyklejenie dylatacji ze styropianu EPS grubości 1 cm,
-ułożenie membrany kubełkowej kubełkami do góry, z zakładem 20 cm,
-beton podkładowy (zawibrowanie, zatarcie na ostro, pielęgnacja- zakrycie folią na 7 dni)

Czy nałożenie hydroizolacji na beton podkładowy można wykonać po zakończeniu murowania ścian nośnych i wykonaniu stropu, żeby uniknąć uszkodzenia hydroizolacji podczas prac?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje mury porady inwestorom

Magdalentemat nr 308-1723
visibility czytano 286 razy

Wentylacja hybrydowa poprzez świetliki


Nasz dom zbudowany jest w na sporym spadku (dwie ściany piwnicy zagłębione w gruncie i dwie odkryte) i zastanawiamy się nad sposobem zagospodarowania terenu. Jedna z opcji to pozostawienie jednej ze ścian piwnicy odkrytej (są w niej 3 nieduże okna) i zabezpieczenie skarpy murem oporowym. Zauważyliśmy jednak, że trudno będzie nam w tej sytuacji opanować wodę deszczową i tracimy sporo miejsca do granicy działki. Inna opcja to zabezpieczenie okien studzienkami ACO i zasypanie wykopu wokół nich. I tu mamy wątpliwość odnośnie nawiewników, które są zaplanowane w piwnicznych oknach. Jedno wiedzie do kotłowni z wentylacją grawitacyjną a drugie i trzecie przynależy do pomieszczenia, w którym będzie higrosterowalna kratka Aereco (wentylacja Pana projektu). Czy to, że nawiewniki znajdą się poniżej gruntu będzie miało wpływ na ich działanie? Ile centymetrów poniżej gruntu (jeśli w ogóle) mogą znajdować się nawiewniki? Zdjęcie przedstawia ścianę z oknami a strzałki miejsca, w których będą zamontowane nawiewniki.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wentylacja hybrydowa porady inwestorom

Pluto G.temat nr 308-1724
visibility czytano 291 razy

Krople wody na płytkach w piwnicy


Witam
Piszę ponieważ mam taki dziwny problem z piwnicą. Teren kiepski bo gliniasty, dom posadowiony na lawach fundamentowych, wokół zrobiony drenaż z odprowadzeniem, deszczówka ma swoją osobną instalację i nie podcieka pod dom, dom obsypany ziemią ze skosem od domu, ściany w piwnicy budowane 2 warstwowo na zewnątrz bloczek betonowy od wewnątrz pustak żużlowy 10cm, mur od zewnątrz jest zaizolowany Izohanem, na to położona została folia kubełkowa, izolacja pozioma podłogi zapewne mogla być lepsza niemniej jednak jest jaka jest i teraz niewiele mogę zrobić. Wygląda ona następująco
- glina
- kilka cm piasku
- na to chudy beton, po ok 16 miesiącach został zagruntowany i przyklejono papę
termozgrzewalną która została połączona z papą na ławie fundamentowej (jest kilka cm zakładki), na to folia, styropian i wylewka betonowa.
Problem polega na tym że woda gromadzi się nisko na ścianach ale tylko na płytkach jest widoczna oraz na podłodze tez tylko na płytkach). Rzecz w tym że woda gromadzi się  gdy jest najbardziej gorąco na zewnątrz. Ściany wtedy pocą się i krople spływają ze ścian na posadzkę. W piwnicy postawiłem również bojler (bo jeszcze budynek nie jest zamieszkany) i co ciekawe podczas dużych upałów na nim również są skropliny i woda spływa na posadzkę.

Czy jest za to odpowiedzialna izolacja pozioma? Czy też jest to sprawa kiepskiej wentylacji w piwnicy? Mieszkam na Śląsku i mieliśmy tu obfite deszcze i co ważne - wtedy tych kropli nie było.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne fizyka budowli fundamenty piwnice porady inwestorom

Michał D.temat nr 308-1725
visibility czytano 331 razy

Montaż rur spustowych od rynien na ścianie ocieplonej BSO


Mam pytanie o poprawny montaż rynien (mocowanie), przy dużych grubościach styropianu. W moim przypadku jest 30 cm styropianu czy poprawnie będzie użycie (kołek wkręt ślimak - długości 10 cm), a do tego śruba mocująca. Bo dostanie się do muru (ytong) kołkiem rozporowym jest trudne z uwagi na brak znalezienia takiego produktu, ewentualnie spawanie wchodzi w grę i zrobienie przedłużki.

Czy jeśli można użyć kołka ślimakowego to 3 szt. na 3 m rynny byłby wystarczające. Rynna oddalona od ściany 5 cm. Np. taki kołek.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego rynny i rury spustowe porady inwestorom

miarustemat nr 308-1727
visibility czytano 595 razy

Problematyczne posadowienie na płycie z pianobetonu


Dzień dobry Panie Jerzy.
na wstępnie zaznaczę, że wiem, iż moja płyta fundamentowa nie została wykonana zgodnie ze sztuką. Ja nie doczytałem w Pańskiej książce prawidłowego rozwiązania, zaufałem projektantowi i wykonawcy, kierownik budowy jest jednocześnie konstruktorem domu, więc błąd na błędzie.
Płyta została zrealizowana jak na dołączonym rysunku ze strony producenta - https://www.pianobeton.pl/zastosowanie/plyta-fundamentowa/
z jedną różnicą - u mnie, ze względu na opadający teren działki, został wykonany zagęszczony nasyp (wskaźnik zagęszczenia 1,01) z pospółki, w nim koryto pod płytę, w którym została rozłożona gruba folia PE w dwóch warstwach na suchy zakład 30-50 cm i w to koryto została wylana płyta z pianobetonu o grubości 35 cm.
Na tej płycie zostały wykonane zbrojone podwaliny pod ściany nośne o grubości 10 cm i szerokości 50 cm. Rzeczone podwaliny zostały następnie od wewnątrz i zewnątrz również zalane pianobetonem.
Pianobeton stanowi u nas podbudowę oraz izolację termiczną (stąd jego grubość).

Pierwotnie w projekcie (dołączony detal cokołu) było założenie, że na 15 cm wyrównującą warstwę pianobetonu przyjdzie membrana EPDM, jednak po dobrym wykonaniu nasypu, wykonawca płyty dogadał z projektantem, że na tak przygotowane podłoże mogą bezpośrednio ułożyć folię PE w dwóch warstwach i to załatwi sprawę wilgoci, i tak też zrobili.
Po wnikliwej analizie Pana książki oraz wątków na forum zakładam, że owa sprawa nie jest załatwiona. Czy mogę jeszcze cokolwiek zrobić, aby wykluczyć podciąganie kapilarne?

Kolejne pytanie o zabezpieczenie boków fundamentu oraz ściany. Obecnie stan jest taki jak na dołączonym zdjęciu - folia PE wywinięta jest pod podwaliny, które od czoła docieplona są opaską z pianobetonu - od góry przyjdzie na nie styropian.
Czy wykonać izolację zgodnie z rysunkiem "szczegół cokołu" - na opasce z PB i podwalinie 3 lub 4 warstwy masy dysperbitowej zachodzące około 30 cm na ścianę oraz folia kubełkowa zachodząca na XPS?

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego posadowienia na płycie keramzytobeton hydroizolacje porady inwestorom

mkoztemat nr 308-1730
visibility czytano 305 razy

Warstwa termicznaze ze szkła piankowego na fundamencie


Czy warto zastosować szkło piankowe zamiast bloczka z betonu komórkowego jako pierwsza warstwa?
Jak przeprowadzać hydroizolację na wieńcu, czy najlepiej będzie zastosować izolację polimerowo-cementową, w budynku będzie dużo rdzeni
Czy właściwie rozumuję że pomimo że szkło piankowe jest nie nasiąkliwe i "odcina" podciąganie wilgoci to warstwa bloczków i tak powinna być ułożona na hydroizolacji?
Czy zastosowanie warstwy 10 - 11,5 cm szkła piankowego wpłynie na grubość izolacji termicznej ściany fundamentowej - szkic poniżej


Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy murowane fundamenty fundamenty płytowe hydroizolacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom projektowanie

mkoztemat nr 308-1736
visibility czytano 446 razy

Uszczelnienie przebić ścian i stropu kanałami wentylacji mechanicznej


Proszę o poradę jak najlepiej uszczelnić przejścia wentylacji przez przepusty w stropie monolitycznym między nieużytkowym poddaszem a pomieszczeniami wentylowanymi.
Rury rekuperacji mają przebiegać izolowane termicznie w przestrzeni poddasza.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje wentylacyjne wentylacja mechaniczna porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom


 
 
87
   ...  
38
 
37
 
36
 
35
 
34
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.