porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB - kierownik budowy, DB - dziennik budowy, INI - inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w - analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB - masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2068

 
 
208
   ...  
184
 
183
 
182
 
181
 
180
   ...  
1
 
 
Rkawka

dział 308
temat nr 1820

Zapomniane kotwienie biegu schodowego żelbetowego


Witam. 
Wykonawca miał zrobić schody dopiero po wylaniu stropu w kolejnym etapie. Miały zostać wypuszczone startery przed zalaniem stropu, o których pomocnicy zapomnieli. Na zakończeniu schodów zostały położone dodatkowo dwie belki teriva, (łatwiej było zakończyć strop). Wykonawca chce naprawić swój błąd po przez wklejenie prętów na żywicę. Stopa pod schody będzie dopiero wycięta i zrobiona, bo jeszcze nie wiemy czy schody będą wychodzić na salon. Proszę o poradę jak naprawić ten problem. 
Dziękuję

nr 1
nr 2
nr 3
nr 4
nr 5
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze schody wewnętrzne betonowe hydroizolacje kotwienia porady wykonawcom porady inżynierom

Jakub K

dział 308
temat nr 1819

Bloczki silikatowe czy ceramika poryzowana?


Mam dylemat co do wyboru materiału ściany mojego domu: ceramika poryzowana czy bloczki silikatowe? Czy mogę prosić o krótką opinię, która z tych wersji Pana zdaniem jest lepsza? Albo raczej - jakie wady i zalety każdego z tych rozwiązań Pan widzi?
Pozdrawiam

komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: ceramika poryzowana silikaty porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom mury ściany ściany działowe ściany nośne ściany szczytowe

Artur Solti

dział 308
temat nr 1818

Płyta posadowienia na warstwie szkła piankowego


Dzień dobry,
Panie Jerzy zastanawiam się jak poprawnie wykonać hydroizolację płyty fundamentowej na szkle piankowym. Architekt proponuje 2 warstwy foli budowlanej (min.1mm gr.) wywiniętej na cokół. Co Pan sądzi o takim rozwiązaniu? Zdjęcie w załączniku.
Pozdrawiam,
Artur Sołtysiak

nr 1
komentarze: 2
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego posadowienia na płycie hydroizolacje porady inwestorom porady architektom porady inżynierom

Bresland

dział 308
temat nr 1817

Taras z pokryciem deskami i płytami kamiennymi na podstawkach


Modyfikując rozwiązanie tarasu nad pomieszczeniem ogrzewanym ze strony nr 220-224 książki "Sekrety..." chciałbym zastosować zamiast płytek przyklejanych do warstwy dociskowej/spadkowej deski na legarach oraz płyty kamienne oparte na płycie dociskowej przez regulowane plastikowe podstawki i mam pytanie czy w takim wypadku można jako hydroizolację zastosować na betonie (w moim przypadku żelbet c25 gr. 10-16 cm, zbrojony siatkami fi 10, oczko 15 cm) jedynie szlam sztywny (pomijam miejsca dylatacji oraz przyścienne gdzie będą taśmy i inne rozwiązania elastyczne)?
Spadek płyty dociskowej 1%.

Jak zachowuje się taka powierzchnia betonu, który jest jedynie zaszlamowany z czasem? Czy istnieje ryzyko destrukcji przez mróz/wnikającą w strukturę żelbetu przez ewentualne rysy wodę?
Czy konieczne jest zastosowanie hydroizolacji elastycznej na całej powierzchni - jeżeli tak, to jak ją zabezpieczyć przed zniszczeniem od nacisku podkładki?

Początkowo planowałem wykonanie płyty z betonu napowietrzonego i prętów kompozytowych z włókna szklanego, ale z takiego betonu nie da się wykonać spadków (ma tendencję do samopoziomowania), a z prętami nie miałem większej styczności i nie chciałbym eksperymentować.komentarze: 2
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: tarasy budowa domu jednorodzinnego

Linebaker

dział 308
temat nr 1816

Ścieżka do stworzenia domu bez błędów


Witam.
Przymierzam się do budowy domu jednorodzinnego wg projektu "Wspaniałe słońce" wariant A na płycie fundamentowej i obecnie jestem na etapie zamawiania projektu i badań geotechnicznych. Mam własną, sporą działkę. Przed oddaniem do adaptacji chciałbym oddać Panu projekt do konsultacji/wskazania błędów a także wykonania analiz optymalizacyjnych. Jako że jestem zdecydowany na budowanie samemu (pracuję w branży budowlanej od 2 lat), ale obawiam się własnej niewiedzy, to chciałbym zapytać czy można liczyć na Pana konsultacje również w trakcie budowy, dotyczące harmonogramu prac/detali wykonawczych. Oczywiście będę miał kierownika budowy/projektanta adaptacyjnego, ale na budowach widziałem już różne rzeczy... Stąd moje pytanie: jaki byłby koszt ww usług?
Pozdrawiam
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego porady architektom porady inwestorom porady inżynierom

Maraton

dział 308
temat nr 1815

Analiza c-w ściany dwuwarstwowej z pustką powietrzną


Dzień dobry.
Mam pytanie dotyczące wykonania analizy cieplno-wilgotnościowej jednej przegrody - ściany zewnętrznej dwuwarstwowej z pustką powietrzną. Cel analizy, to określenie rodzaju i grubości izolacji -"ocieplenia".
Na czym taka analiza zdalna polega? Jaki jest koszt dla nabywcy Sekretów?
Pozdrawiam serdecznie. Serwis i grupa FB, to prawdziwa kopalnia wiedzy.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne ściany ściany nośne porady inwestorom porady architektom

JaRox

dział 308
temat nr 1814

Hydroizolacja i termoizolacja fundamentu i podłogi na gruncie


Dzień dobry,
ponieważ nie znalazłem na forum konkretnej odpowiedzi bardzo proszę o analizę rozwiązania przesłąnego przez architekta dot. zmniejszenia mostka cieplnego na styku podłoga - ściana. Czy w podanym rozwiązaniu beton komórkowy nie jest za nisko nad gruntem (20cm)? Nie ma ryzyka jego nasiąkania, a dalej degradacji z upływem czasu? Izolacja przeciwwilgociowa zostanie wykonana wg Pana książki (w projekcie jest 2xdysperbit od zewnątrz). Czy to załączone rozwiązanie może być również zastosowane w miejscach lokalnych przewyższeń gruntu (w projekcie przewidziany jest taras w poziomie zera domu).
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.


nr 1
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne analizy cieplno-wilgotnościowe domy jednorodzinne domy murowane fundamenty hydroizolacje ocieplenia termoizolacje porady architektom porady inwestorom

MPP

dział 308
temat nr 1813

Hydroizolacje fundamentu w czasie przymrozków


Panie Jerzy,
niestety harmonogram prac na budowie wylądował jakiś czas temu w koszu. Z początkiem lipca rozpoczęto starania o kredyt na budowę, w międzyczasie wystartowały roboty przygotowawcze - tyczenie budynku, wycinka drzew i krzewów, zebranie humusu oraz w późniejszym terminie wykopy - w sierpniu. W tym miejscu prace zostały wstrzymane, w oczekiwaniu na kredyt. Umowa na kredyt podpisana dopiero pod koniec września. Podjęto decyzję o kontynuacji budowy - szalowanie chudziaka, zgrzewanie papy, szalowanie ław fundamentowych oraz ich wylanie prawie 3 tygodnie temu. Aktualnie końcówka murowania ścian fundamentowych z bloczków betonowych, prawdopodobne zakończenie w poniedziałek, łącznie z zalaniem kilku rdzeni żelbetowych. Wieńca nad ścianami w projekcie brak. Wszystkie prace prowadzone siłami własnymi.

Dalsze prace przewidują hydroizolację masą KMB [Izohan WM]. I tu pojawia się problem - niestety, jest już zakupiona, aktualnie przechowywana w garażu, temperatura póki co nie spadła poniżej 5st. C., jednak na początku grudnia takie temperatury są już niemal pewne.
Zastanawiam się nad możliwościami wykorzystania KMB i kolejnością kolejnych prac. Pierwszy pomysł to jak najszybsza izolacja fundamentów masą od wewnątrz, obłożenie folią oraz zasypanie z zagęszczeniem, natomiast od zewnątrz jedynie folia kubełkowa kubełkami do ściany oraz wstępne zagęszczenie [jednocześnie z zagęszczeniem wewnątrz] i powrót do tematu izolacji wiosną [przy okazji byłyby gotowe mury parteru i zapewniona możliwość zaizolowania strefy cokołowej].
Drugi pomysł to zmagazynowanie KMB do wiosny do użycia na podłogę na gruncie i użycie izolacji w wersji zimowej po wyschnięciu fundamentów, jednak jest to bardzo problematyczne z uwagi zarówno na cenę wersji zimowej, jak i małe możliwości kontroli temperatury przechowywania].
Czy mogę liczyć na Pana poradę, żeby wyjść na prostą, a przede wszystkim z ziemi?
komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane fundamenty hydroizolacje porady inwestorom

Bociek1313

dział 308
temat nr 1812

Gdzie stosować i jakie nawietrzaki?


Witam Panie Jerzy,
pytanie dotyczy wentylacji grawitacyjnej.
W drzwiach tarasowych przesuwnych, typu HS, nie mam możliwości zainstalowania nawietrzaka. Czy w zamian tego można zainstalować nawietrzak ścienny? W sprzedaży są różne, z termostatem, grzałką, filtrami, anemostatem, etc.. i o różnej średnicy. Przykładowo, te z termostatem, przymykają dopływ powietrza, pozostawiając szczelinę wentylacyjną, przy temp. poniżej -5 st. C.
Przy okazji pytanie, czy okna kuchenne też powinny mieć nawietrzaki, czy nawietrzaki, tylko i wyłącznie w pomieszczeniach suchych?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

nr 1 Nawiewnik ścienny z filtrem i termostatem.
autor: Internet
nr 2 Nawiewnik izolowany z amemostatem.
autor: Internet
komentarze: 3
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa porady inwestorom porady architektom

peper

dział 308
temat nr 1811

Hydroizolacja na płycie pod słupami i ścianami działowymi


Panie Jerzy,

W rozwiązaniu płyty fundamentowej przedstawionym na rysunku 1.9.-13 pomiędzy płytą fundamentową a murem znajduje się membrana HDPE lub papa podkładowa (pozycja 10).
1. Jaka dokładnie jest jej rola? Czy chodzi o wykluczenie przenikania wilgoci z płyty do muru? (w razie, gdyby mimo hydroizolacji płyty jakaś wilgoć się tam znalazła).
2. Czy jeśli w projekcie są słupy żelbetowe (na płycie), to taka izolacja powinna być też pod nimi (tj. pomiędzy betonem płyty a betonem słupów)? A jeśli nie, to dlaczego mur wymaga tej izolacji a słupy nie?
3. Zakładam, że taką samą izolację wykonujemy również pod wewnętrznymi ścianami, czy tak?

komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje posadowienia na płycie ściany działowe ściany nośne porady inwestorom słupy żelbetowe


 
 
208
   ...  
184
 
183
 
182
 
181
 
180
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB - kierownik budowy, DB - dziennik budowy, INI - inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w - analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB - masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa.
baner_STO_2021.webp
baner_BORNIT_2021.webp
baner_vents_2021.webp
baner_ceresit_2021.webp
baner_DMD_2021.webp
baner_Steinbacher_2021.webp
baner_TERRAIN_2021.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home Gen. Wł. Andersa 5,
15-124 Białystok
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
2007-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.