porady i konsultacje budowlane

Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
projektuj i buduj bez błędów!

o co pytali inni?       porady budowlane

© All rights reserved. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami.

Wpisz nieodmienialną część szukanej frazy, np. "ław",
a będą wyświetlone wyniki zawierające wszystkie odmiany:
ław, ławą, ławami, ławy, ława, ławie itd.
 

znaleziono porad: 555

Tomek W

dział 308
temat nr 305

Jakość fundamentu a koszt hydroizolacji


Czy zastosowanie silikatowych bloczków E24S murowane na cienką spoinę na ściany fundamentowe będzie tańsze w hydroizolacji od bloczków betonowych murowanych na grubą spoinę (więcej masy typu PCC do uzupełniania ubytków)? Czy masy hydroizolacyjne można nakładać na otynkowane (rapowane) ściany fundamentowe by w ten sposób wyrównać podłoże? Jaki jest najbardziej optymalny sposób wykonania tradycyjnych ścian fundamentowych by zminimalizować koszty materiału, robocizny, hydroizolacji i materiałów wypełniających ubytki?
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne hydroizolacje fundamenty porady inwestorom

Kuptz

dział 308
temat nr 304

Powietrze do kotłowni, hydroizolacja pod ścianami


1.Nie pomyślałem o wlocie powietrza do spalania w kotłowni (ekogroszek). Zastanawiam się jak w najwłaściwszy sposób to wykonać. Czy wykonanie otworu w ścianie fundamentowej piwnicy (38cm grubości) i wyprowadzenie rury PCV fi=100mm na zewnątrz jest dobrym pomysłem. Rura ta byłaby od strony ściany zewnętrznej zamknięta w styropianie. Wlot rury około 40 cm nad ziemią, zabezpieczony przeciwko owadom itd np kratką. Wylot w piwnicy około 10 cm nad posadzką. Instalacja w rogu piwnicy jak najbardziej oddalonym od komina. A może lepiej przebić się przez strop piwnicy (18 cm)?
2.Czy ściany nośne wewnętrzne należy w całości pokryć hydroizolacją 2-warstwową z grupy hydroizolacje polimerowo-bitumiczne bezrozpuszczalnikowe 2*1.5 kg/m2? Czy tu nie wystąpi problem ewentualnego nadmiaru wilgoci w fundamencie, który pozostanie zamknięty.
3.Co jest lepszym rozwiązaniem czy papa hydroizolacyjna podkładowa czy hydroizolacje polimerowo-bitumiczne bezrozpuszczalnikowe jako hydroizolacja pozioma miedzy fundamentem, a murem.

komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje kotły na węgiel porady inwestorom

M.B.

dział 308
temat nr 303

Fundament monolityczny i słupy - bez hydroizolacji


Szkoda, że kupiłam Pana książkę dopiero teraz, bo po jej przeczytaniu już widzę jak dużo mam błędów. Nie wykonano hydroizolacji poziomej pod słupami (zdjęcie 1) oraz pod wylaną już ścianą żelbetową (zdjęcie nr 2 i 3) fundamentów i ścianie pod taras (zdjęcie nr 4). Jestem załamana. Proszę o poradę jak i czym można jeszcze to uratować? Jak zabezpieczyć nieuszczelnione elementy przed podciąganiem wilgoci z gruntu? Wszystkie pręty w tej chwili pokryte są rdzą. Wierzch widocznego na zdjęciach wieńca ma być wierzchem betonu podkładowego podłogi na gruncie. Na wieńcu ma być jeszcze jedna warstwa bloczków betonowych i dopiero ściana z Silki E24.


Widok na słup w salonie.
M.B.
Widok na ścianę wewnętrzną żelbetową.
M.B.
Widok na kotłownię.
M.B.
Widok na ścianę tarasową.
M.B.
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje błędy projektowe błędy wykonawcze porady inwestorom posadowienia

K.K.

dział 308
temat nr 302

Ogłupianie przez portal "poradnikowy" i takiegoż wykonawcę


Niestety nie udaje się w niektórych miejscach budować zgodnie z Pana książką. Co raz mam scysje z wykonawcą. Muszę iść na jakieś odstępstwa, bo mogę stracić ekipę budowlaną, a niestety w okolicy znalazłbym w tej chwili tylko dużo gorsze.
1. Czy na strop nad piwnicą mam dać folię budowlaną, bo wykonawca twierdzi że nie.

2. Przesyłam rysunek z pewnej strony poradnikowej. Chciałbym poznać Pana opinię na temat zasadności tego rozwiązania. Mam ściany działowe z Silki. Jeżeli tak, to czy styropian EPS-200 ma wystarczającą w tym przypadku wytrzymałość na ściskanie?
3. Z Pańskiej analizy cieplno-wilgociowej wynika, że ściana zewnętrzna ma być ocieplona styropianem grub. 25 cm. Mój wykonawca twierdzi, że w przypadku styropianu o grubości większej niż 15 cm, będzie wykraplanie pary wodnej i dojdzie do zawilgocenia i powstania grzyba. Chciałbym prosić Pana o opinię.


Zrzut ekranu ze strony poradnikowej.
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy jednorodzinne ocieplenia błędy wykonawcze porady inwestorom

M.B.

dział 308
temat nr 301

Brak przyczepności hydroizolacji do bloczków betonowych


Zgodnie z rozmową telefoniczną przesyłam zdjęcia z przeprowadzonego doświadczenia na bloczkach betonowych. Bloczek po stronie czerwonej jak i szarej był maźnięty mokrym pędzlem ławkowcem po jednym razie. Na stronie szarej widoczne żółtawe plamy jakby resztki formy do bloczków i po tej stronie maźnięcie bardziej się szkliło. Jak mówiłam nie chce się do nich przyklejać masa cementowa ani bitumiczna.
Jeśli na bloczkach są resztki po jakimś środku do betonu to czy wystarczy je usunąć wodą pod ciśnieniem czy jeszcze czymś gruntować przed nanoszeniem hydroizolacji?
Po dzisiejszych oględzinach papy na ławach okazało się również, że miejscami leży luźno i nie jest zgrzana na zakładach. Będzie więc sklejana, ale czym?


Ślad po pędzlu z wodą na stronie barwionej bloczka betonowego.
M.B.
Ślad po pędzlu z wodą na stronie nie malowanej bloczka betonowego.
M.B.
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fundamenty hydroizolacje wykonawstwo porady inwestorom porady wykonawcom

rydzyk

dział 308
temat nr 300

Dom sprzed wojny - brak hydroizolacji i ocieplenia


Ze względu na brak hydroizolacji i ocieplenia, w tym roku zamierzam odkopać jedną ze ścian znajdującą się ok 1,5 m pod ziemią. Kamienica jest sprzed wojny, mury 80 cm z lanego "betonu z otoczakami". Od wewnątrz nad podłogą pojawiają się wykwity soli. Mury są po prostu wylane w ziemi i od wykwitu do gruntu jest ok. 20-30 cm.

1. czy warto stosować iniekcje - jeśli tak to jakie? Niestety wywiercenie w ścianie otworów jest problematyczne ze względu na wspomniane otoczaki - kilka wierciłem i dałem sobie spokój bo głębokość w zależności od szczęścia to 10-20cm i wszystko się sypie.

2. jak wykonać hydroizolację + ocieplenie - czy na coś zwrócić uwagę w stosunku do przekrojów z książki?

wykwit soli 5 cm szerokości
wykwit soli 7 cm szerokości
czytaj odpowiedź

patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy jednorodzinne fundamenty remonty renowacje zagrzybienia błędy wykonawcze porady inwestorom porady wykonawcom

J. W.

dział 308
temat nr 299

Hydroizolacja i ocieplenie fundamentu domu na zboczu


Buduję częściowo podpiwniczony dom na zboczu o nachyleniu 20 stopni. Część niepodpiwniczona jest od strony zbocza. Ławy wykonałem zgodnie z Pana sugestią z betonu napowietrzonego (wykonawca kręcił z betoniarki i wyszło super). Fundament będzie wylewany grub. 25 cm. Mój wykonawca twierdzi że w części bez piwnicy nie trzeba dawać hydroizolacji na fundament, ale ja po przeczytaniu Pana książki nie zgadzam się z tym.

1. Jak wykonać hydroizolację w tej części - czy tak samo jak w piwnicy? W projekcie jest drenaż. Czy musi być wykonany?

2. Czy mam ocieplać ścianę wewnętrzną fundamentową w części bez piwnicy?

3. Chcę wybetonować nieckę betonową pod podłogą w piwnicy o wymiarach 1,5x1,5 m i głębokości 1,2 m (będzie tam bufor wody ciepłej). Jak wykonać hydroizolację i w jakiej odległości on ma być od ław?

4. W projekcie są przypory. Czy muszę je wykonać i jak izolować?

5. W projekcie mam nadproża systemowe Ytonga. Czy mogę zastosować zwykłe betonowe zbrojone (ściany mam Ytong 36,5 cm ocieplane 12 cm styropianu)?

Schemat przekroju pionowego.
J. W.
Plan fundamentów i drenażu opaskowego.
J. W.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje

J.O.

dział 308
temat nr 298

Ogrodzenie jak mur oporowy, ale bez hydroizolacji


Wykonano ogrodzenie z cokołem o konstrukcji murowo-żelbetowej grub. 25 cm (słupki żelbetowe i bloczki betonowe). Wysokość cokołu wynosi 1-1,5 m ponad przyległy teren. Z drugiej strony cokołu teren jest ok. 30 cm poniżej góry cokołu. Nie wykonano tam żadnej hydroizolacji pionowej i poziomej. Od strony gdzie grunt jest 1-1,5 m poniżej od góry cokołu wykonano częściowe wykończenie metodą BSO (styropian 5 cm + warstwa kleju na siatce). Są oczywiście widoczne ślady przenikania wilgoci na warstwie klejowej i mokre plamy. Góra murka jest zakończona płytą kamienną.

Cokół wykonano 2 lata temu, a inwestor chce go teraz elegancko wykończyć tynkiem cienkowarstwowym od strony terenu położonego niżej. Jak poprawić istniejącą sytuację? Odkopanie cokołu ze strony wyższego terenu będzie bardzo kosztowne - teren jest zagospodarowany.


Ogólny widok ogrodzenia.
J.O.
Wykwity na słupkach.
J.O.
Wykwity na cokoliku.
J.O.
Widok cokolika.
J.O.
Zbliżenie na słupek.
J.O.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: ogrodzenia betonowe błędy wykonawcze porady inwestorom porady wykonawcom

M.B.

dział 308
temat nr 297

Błędy wykonawcy podczas wykonywania hydroizolacji


Zatrudniam ponoć jednego z lepszych wykonawców w województwie, ale już nie mam z nim sił walczyć i spać nie mogę jak pomyślę o ich partactwie. Proszę o skomentowanie zamieszczonych zdjęć.

1. Jak zabezpieczyć hydroizolację wewnątrz fundamentów przed uszkodzeniem w trakcie ubijania żwiru?

2. Czy wystarczy 12 cm styropianu XPS na ścianie fundamentowej i cokole, a jeśli należy tą grubość zwiększyć to o ile i czy przyklejać wtedy płyty całopowierzchniowo w dwóch warstwach i czym?

3. Czy belkę podwalinową (pod taras) która jest kontynuacją wieńca, wystarczy zaizolować szlamem mineralnym i jak zabezpieczyć podbudowę pod płytę tarasu na czas ubijania (zdjęcie 11)?

4. Ponieważ fundamenty wyszły płytko, wiem, że trzeba będzie dosypać ziemi nawet więcej, niż jest w projekcie. Wykop był zrobiony na ok. 113 cm od poziomu terenu, w tym zdjęto 30 cm humusu. Pozostałe ok. 83 cm miało wypełnić 10 cm chudego betonu i 40 cm ławy , ale wyszło, jak twierdzi wykonawca, 15-20 cm chudego betonu i 50 cm ławy.

5. W związku z rozpoczętymi robotami pod izolacje ścian fundamentowych chciałam prosić o polecenie produktów do regeneracji papy na ławach i do wypełniania ubytków których wspomniał Pan w książce.


Zdjęcie 8 – pokazuje stan obecny, przy garażu na występie muru gdzie zrobiono zbyt wąską i krzywą ławę i ściana fundamentowa stoi na krawędzi ławy (zdjęcie 9 z wcześniejszego etapu budowy). Jak należy w takiej sytuacji zaizolować to miejsce?
Miejscami beton został niedowibrowany i widać kruszywo, a ława została uszkodzona w trakcie kolejnych prac. Co Pan doradzi jak robić dalej?

Czy w świetle widocznego stanu uważa Pan, żeby pozostawić fasetę na papie, czy ją skuć? Jeśli jednak pozostawić, to jak naprawiać i czym?Na zdjęciach niektóre bloczki betonowe są czerwone - to farba do cementu, bo odkupiłam bloczki z wystawy targowej.

1 Szerokość papy była większa niż szer. ławy. Na krawędziach są miejsca rozdarć, a na połączeniach papa nie była dobrze zgrzana. Stan fasety wykonanej z cementu.
M.B.
2 Papa na ławach jeszcze nie została oczyszczona z piachu ale widać, że jest bardzo zamazana masą, z której wykonano fasetę.
M.B.
3 Papa na ławach jeszcze nie została oczyszczona z piachu ale widać, że jest bardzo zamazana masą, z której wykonano fasetę.
M.B.
4 Miejscami faseta wygląda jakby się rozpłynęła.
M.B.
5 Częściowo faseta była wykonywana podczas opadów, stąd widoczna chropowatość.
M.B.
6 Krawędzie fasety kruszą się na pył po uderzeniu plastikowym elementem w miejscu gdzie nie było widać odspojenia. Są również miejsca gdzie widać odspojenia od bloczków.
M.B.
7 Krawędzie fasety kruszą się na pył po uderzeniu plastikowym elementem w miejscu gdzie nie było widać odspojenia. Są również miejsca gdzie widać odspojenia od bloczków.
M.B.
8 Przy garażu na występie muru zrobiono zbyt wąską ławę i ściana fundamentowa stoi tu na krawędzi ławy.
M.B.
9 Miejsce z fot. 8 pokazuje wcześniejszy etap budowy.
M.B.
10 Miejscami beton został niedowibrowany i widać kruszywo, a ława została uszkodzona w trakcie kolejnych prac.
M.B.
11 Ogólny widok fundamentów z widoczną belką podwalinową, która jest kontynuacją wieńca.
M.B.
komentarze: 3
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fundamenty hydroizolacje błędy wykonawcze porady inwestorom

Tadeusz Sz.

dział 308
temat nr 296

Popękana podłoga ogrzewana - co dalej?


Za miesiąc będą u mnie układane płytki na podłogach ogrzewanych. Niestety wszystkie mam popękane. Wykonawca najpierw twierdził, że za wcześnie włączyłem ogrzewanie, ale kiedy powiedziałem że jeszcze nie jest podłączony kocioł gazowy i ogrzewania nie ma, to miał się zgłosić by coś poprawiać, ale nie przychodzi, nie przyjmuje telefonów. Czy taką podłogę da się uratować czy trzeba wymieniać na nową - czego nie chciałbym.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: podłogi posadzki mieszkaniowe posadzki betonowe naprawy ogrzewanie podłogowe błędy wykonawcze2007-2018 Wszystkie prawa zastrzeżone dla Biuro Doradztwa Budowlanego mgr inż. Jerzy Zembrowski, Białystok. All rights reserved.
wykonanie choruzy.pl ©