porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 1496

 
 
151
   ...  
127
 
126
 
125
 
124
 
123
   ...  
1
 
 
dk

dział 308
temat nr 1249

Dom posadowiony na płycie na zboczu


Dzień dobry,
chciałbym prosić o opinię na temat załączonego rozwiązania posadowienia budynku jednorodzinnego. Dom zlokalizowany na pochyłej działce. Opinia geotechniczna i badania gruntu wykazały występowanie gruntów pylastych oraz piasków przewarstwionych pyłem. Nie nawiercono zwierciadła wód gruntowych, zaobserwowano sączenia wód podziemnych na głębokości 1,9 m. Zdecydowano o posadowieniu na płycie fundamentowej z kilku powodów: pyły miękkoplastyczne o słabej nośności (posadowieniem na ławach należałoby zejść na znaczną głębokość); uniknięcie ław schodkowych (pochyła działka); lepsza termoizolacja od gruntu (w porównaniu do posadowienia na ławach); uniknięcie ryzyka uplastycznienia gruntu podczas ew. opadów przy wykopach pod ławy fundamentowe.

Zaprojektowano izolację termiczną na płycie oraz warstwy bloczków termicznych (1,5 bloczka) w celu redukcji mostków termicznych na styku ściana - płyta fundamentowa.
Posadowienie płyty planowane jest na nasypie z zagęszczonej pospółki o miąższości 1,0 m. Nasyp planuje się poszerzyć o 1m względem obrysu płyty po całym obwodzie. Strefa przemarzania wynosi 1,0 m. Nie planuje się wykonywania drenażu. Przewiduje się okresowy napływ wody opadowej po zboczu działki. Wodę opadową planuje się ukierunkować w dół skarpy przez odpowiednie ukształtowanie zagospodarowania terenu (np. koryta na skraju działki).

Dziękuję za wszelkie uwagi i sugestie.

nr 1 przekrój
nr 2 rzut fundamentów
nr 3 rzut parteru
komentarze: 5
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane porady inwestorom posadowienia na płycie

jpyt

dział 308
temat nr 1248

Remont starej ziemianki


Witam,
Ziemianka z lat 70-siątych. Stan na zdjęciach przestawia aktualną sytuację. Strop ziemianki (żelbetowy) pokryty był papą, na to około 5cm piasku i przykryty jakby "betonową czapką", na niej ponownie papa. Warstwy te zostały aktualnie usunięte a ja przymierzam się do kompleksowej renowacji bez zmiany przeznaczenia tj. nadal ziemianka do przechowywania warzyw i owoców (czyli typ o zachowanej wilgotności). Przy czym dach chciałbym zrobić jako dach zielony z zielenią ekstensywną. Bardzo proszę o ocenę planowanego rozwiązania i poradę odnośnie renowacji tej nietypowej budowli.

1. Warstwy dachu - Planowane rozwiązanie przedstawia ostatni rysunek.
Czy jest to akceptowalne rozwiązanie? Czy zamiast "klasycznej" hydroizolacji z papy można zastosować system jak dla tarasów z wykorzystaniem hydroizolacji ciągłej z masy polimerowo-cementowej?
2. Ubytek stropu nad wejściem (zdjęcie nr 3) - w jaki sposób wykonać nadlanie brakującej części?
3. Uszkodzone brzegi i naroża stropu (zdjęcie nr 1) - w jaki sposób dokonać naprawy?
4. W jaki sposób wykonać zewnętrzne ocieplenie ścian w części podziemnej jak i nadziemnej? Czy w ogóle można/powinno się je ocieplać?
5. Wewnątrz planowany jest tynk cementowo-wapienny. Czy to dobre rozwiązanie? Jaki rodzaj farmy można zastosować w takich warunkach?
6. Podłoga ziemianki jest tylko częściowo wylana betonem (po środku) a częściowo jest po prostu odsłoniętym gruntem (piaskiem). Pod ścianami nie widać żadnej izolacji poziomej. Ze względów utrzymania naturalnej wilgotności jest to być może efekt pożądany. Podłoga zostałaby w tych miejscach wybrukowana kostką i płytami ażurowymi.
Mam natomiast wątpliwości czy nie należy wykonać poziomej hydroizolacji ścian lub ich uszczelnienia zaprawą uszczelniającą przeznaczoną do piwnic. Proszę o poradę.

Z góry dziękuje i pozdrawiam

nr 1 zdjęcie 1
nr 2 zdjęcie 2
nr 3 zdjęcie 3
nr 4 zdjęcie 4
nr 5 Planowane rozwiązanie
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: ziemianki i piwnice naturalne porady wykonawcom

rydzyk

dział 308
temat nr 1247

Przedwojenna kamienica wymagająca remontu


Dzień dobry,
Po konsultacji z architektem postanowiłem wykonać odkrywkę fundamentu kamienicy z 1920 roku w której zamieszkuje podpiwniczenie. 3 piętra, fundament z "betonu" i strop betonowy. Powyżej cegła i stropy drewniane. Na ścianie w piwnicy wykwity soli, całość wilgotna.
Ściana fundamentowa od zew. wygląda w porównaniu do reszty dość solidnie. Odkrywkę zrobiłem w miejscu gdzie była największa wilgotność. Znalazłem dziurę a tam kamień który po prostu wyciągnąłem i dzięki temu odkryłem budowę części lub całości fundamentów.
Mur ma 60 cm i 1,5 m pod ziemią. Warstwy od strony zewnętrznej:
- 2-5 cm jest coś co przypomina beton pokryty zapewne smołą która teraz jest jak sadza - dość solidna warstwa "betonu" - możliwe że później wylewana - tego nie wiem.
- 10-20 cm piacho-beton z małymi i dużymi otoczakami - dłońmi lub miotłą mogę dokopać się na drugą stronę ściany
- 10-20 cm luźno ułożonych na sobie kawałków granitu i otoczaków. Pomiędzy nimi widoczne są przerwy więc tak jak by niczym nie było to połączone i są tam puste przestrzenie. Wiec jak woda się wlała to równomiernie rozlała się po całej ścianie.
- 10-20 cm piacho-beton z małymi i dużymi otoczakami
- 2-5 cm tyku wewnętrznego, farba wew.

Pytania:
1. Czy słyszał Pan o takiej "technologii" budowy i jak to jeszcze wszystko stoi i nie pęka?
2. Wykonanie hydroizolacji pionowej powinno być wykonalne ale poziomej sobie nie wyobrażam. Mieliśmy z architektem pomysł na iniekcje preparatem krzemionkowym ale przy takiej budowie ściany mam wątpliwości. Czy jest Pan w stanie coś doradzić?
3. Na ścianie zew. jest stara hydroizolacja która się utleniła - było to coś smolistego co teraz jest zwietrzałe - domyślam się że usunąć i zagruntować?

Dziura ze zdjęć ma 30 x 30 x 30 cm i umiejscowiona jest jakieś 70 cm pod ziemią w połowie wysokości ściany fundamentowej. Styropian i folia na zdjęciu to pomysł teścia na hydroizolację wykonany 20 lat temu.

nr 1 widok wykopu
nr 2 wielkość otworu
nr 3 wnętrze otworu
nr 4 wnętrze otworu
nr 5 jeden z korytarzy w otworze
komentarze: 3
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne renowacje remonty kamienice porady architektom porady inwestorom

PawelM

dział 308
temat nr 1246

Posadzki typu mikrocement i mikrobeton


Panie Jerzy a jak w porównaniu do posadzki betonowej wygląda tzw. mikrobeton lub mikrocement (na moją wiedzę to nie powłoki żywiczne/poliuretanowe)?
komentarze: 1
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budownictwo mieszkaniowe budownictwo komunalne budownictwo przemysłowe budownictwo sportowe porady architektom porady inwestorom posadzki mieszkaniowe posadzki ogrzewane posadzki przemysłowe porady architektom porady inwestorom

KatarzynaF

dział 308
temat nr 1245

Nieogrzewany garaż w bryle budynku


Czy na posadzce nieogrzewanego garażu w bryle budynku konieczna jest warstwa styropianu? Wg projektu powinno być 15 cm, ale garaż jest potraktowany jako ogrzewany (jest to niestety błąd, ponieważ zgodnie z założeniami nie miał być ogrzewany).
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego garaże ocieplenia porady inwestorom porady architektom

Agnieszka i Marcin

dział 308
temat nr 1244

Czym i jak mieszać masy polimerowo-bitumczne?


Witam,
Mam pytanie o dobór odpowiedniego mieszadła dla masy KMB i warunków mieszania tej masy. W kilku pana postach spotkałem się iż wspominał pan o mieszadle kotwicowym. Jednak na opakowaniu samej masy Fundamendicht 2K znajduje się zdjęcie mieszadła o innej konstrukcji (zdjęcie numer 1). Również od przedstawiciela firmy Bornit otrzymałem rekomendację tego typu mieszadła (zdjęcie nr 2), ew. mieszadła klatkowego (według mojego zrozumienia takie jak na zdjęciu nr. 5). Finalnie w sieci składów budowlanych znalazłem mieszadło jak na zdjęciu z opakowania masy KMB. (Zdjęcia 3 i 4 – mieszadło jeszcze nie doczyszczone po ostatnich moich racach). Prosiłbym o informację o warunki mieszania, zwłaszcza ze wskazaniem rekomendowanych obrotów (wspominał pan o niskich obrotach, max 350 rpm?).

Pozdrawiam,
Marcin.

nr 1 Zdjęcie mieszadła 2-śmigłowego przeciwbieżnego z opakowania Fundamentdicht 2K.
autor: Marcin
nr 2 Mieszadło rekomendowane przez przedstawiciela (2-śmigłowe przeciwbieżne).
autor: nieznany
nr 3 Mieszadło dostępne w znanej sieci supermarketów budowlanych
autor: Marcin
nr 4 Mieszadło dostępne w znanej sieci supermarketów budowlanych
autor: Marcin
nr 5 Mieszadło klatkowe
autor: nieznany
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje porady wykonawcom porady inwestorom

FelixF

dział 308
temat nr 1243

Uwagi do posadowienia domu na płycie z pianobetonu


Witam.
Wyjaśnienie: Płyta Fundamentowa z pianobetonu PB500
20 cm pierwsza - na niej hydroizolacja
20 cm kolejna

1) Zamierzam ułożyć na zagęszczonej pospółce (1m+) folię kubełkową jak Pan proponuje w wielu poradach ("hamulec ręczny" przed podciąganiem kapilarnym) - czy układając tę folię w szalunku może być ona docięta na równo do szalunku (zawsze pojawi się jakaś nierówność, szczelina, etc), czy też jakoś inaczej należy zabezpieczyć brzegi?

2) Czy jest jakiś "patent" na przejścia rur - mam na teraz jedyny czyli wcześniej docięta dokładnie folia jak wyżej ale kubełkami w dół z zapasem 30+cm by kiedy będę kładł warstwę podstawową skleić obie ze sobą - ciężko inaczej coś wykombinować by "zgrać" kubełki.

3) Projekt przewiduje folię, wykonawca namawia na folię, projektant za przeproszeniem "nie ma zdania" , ja upieram się przy Pana rozwiązaniu - masa KMB (1,5kg/m2 bo płyta ponad poziomem gruntu i ma za zadanie jedynie chronić górną warstwę PB przed podciąganiem kapilarnym).

4) Projekt przewiduje opaskę przeciwwysadzinową, KB sugeruje by ją usunąć albo zmniejszyć do max 40cm, bowiem po wymianie gruntu na pospółkę na głębokość 1m+ nie ma już gruntów wysadzinowych więc nie ma po co stosować tej opaski (głębokość przemarzania 0,8m).

5) Mam też obawę bowiem po zagęszczeniu pospółki i badaniu (wyszło 97/98 Is), niestety z powodu pogody wierzchnia warstwa się "piaszczy" - upały i słońce na pewną głębokość jakby "rozgęszczają" ją powoli. Mam się tym martwić czy też zagęszczenie jej przed samym posadowieniem jeszcze by załatwiało sprawę? Jest w niej też mniej tych większych kamieni niż na wielu jakie na bdb oglądałem (zamieszczam zdj ale nie wiem czy na nim widać dokładnie).

Pozdrawiam

nr 1 PF pianobeton
autor: FelixF
nr 2 autor: FelixF
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy projektowe posadowienia posadowienia na płycie porady inwestorom

Marcin W.

dział 308
temat nr 1242

Czy warto zwiększyć grubość ocieplenia?


Witam,
bardzo dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze pytanie co do grubości ocieplenia na
ścianach zewnętrznych i na podłodze na gruncie. Widzę, że w analizach podaje Pan małe grubości ociepleń. W związku z ogólnie panującą opinią że straty ciepła przez podłogę stanowią około 5%, a straty przez ściany około 30% to dlaczego w proponowanych rozwiązaniach w podłogę dajemy 16 cm styropianu i w ściany też tylko 16 cm?
Jak by się zachowała ściana jeśli ta grubość izolacji na ścianach została by zwiększona o np. 10 cm lub stosując piankę o współczynniku przewodzenia ciepła np. 0,032 W/mK? Czy zwiększenie grubości ocieplenia negatywnie wpłynie na zawilgocenie przegrody?
Pozdrawiam


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy jednorodzinne domy energooszczędne ocieplenia porady inwestorom

Marian W.

dział 308
temat nr 1241

Jak obliczyć wymaganą moc grzejników i ogrzewania podłogowego?


Witam,
Czy w ramach przeprowadzonego kompletu analiz energetycznych i ekonomicznych dla domu będzie dostępna informacja o zapotrzebowaniu na ciepło każdego pomieszczenia? Przydatne by to było na etapie wykonywania ogrzewania podłogowego i grzejnikowego w każdym pomieszczeniu. Jeśli nie, to jak to obliczyć samemu?
Z góry dziękuję

P.S. Fantastyczną robotę Pan uskutecznia! Jedyne miejsce w sieci gdzie są rzeczowe porady i faktycznie można na tej podstawie budować bez błędów!

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje c.o. porady inwestorom projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze

Angela Angelora

dział 308
temat nr 1240

Ślady łączenia płyt styropianu oraz kotew na elewacji


Witam,
Bardzo proszę o odpowiedź;
1. Dowodem na jakie popełnione błędy podczas wykonywania termoizolacji metodą BSO są widoczne ślady łączeń pod wyprawą elewacyjną? Wykonawca twierdzi, że takie łączenia widać ZAWSZE po trzech latach od wykonania termoizolacji. Przypuszczam, że to nieprawda, a świadczy to jedynie o tym, że zawsze popełnia ten sam błąd i nie ma pojęcia jaki. Ja też nie - więc proszę o pomoc by nie powtórzył tych baboli na mojej budowie (zwłaszcza, że jest autorem tych widocznych łączeń na zdjęciu).
p.s. Łączenia widoczne są tylko przy określonym kącie padania promieni słonecznych - w tym przypadku o wschodzie słońca. Na załączonych zdjęciach widoczne tylko na jednej ścianie.
2. Przy okazji i zapobiegawczo, dowodem na jakie błędy są widoczne ślady kołkowania na gotowej wyprawie elewacyjnej?

nr 1 W powiększeniu widoczne ślady łączeń styropianowych płyt
autor: Angela Ratyńska
nr 2 autor: Angela Ratyńska
nr 3 autor: Angela Ratyńska
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ocieplenia błędy wykonawcze porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
151
   ...  
127
 
126
 
125
 
124
 
123
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
2007-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.