porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 1585

 
 
160
   ...  
136
 
135
 
134
 
133
 
132
   ...  
1
 
 
rjazwiec

dział 308
temat nr 1338

Plan zagospodarowania działki


Dzień dobry.
Mam pytanie na etapie wczesnej koncepcji, dotyczące usytuowania obiektów na działce.
Planuję budować prosty dom z dachem dwuspadowym i oddzielnym garażem/budynkiem gospodarczym. Wstępny plan usytuowania obiektów na działce jest na załączonym rysunku. Usytuowanie budynku przy północnym krańcu działki wynika z zarezerwowanego w PZP pasa pod budowę drogi zaraz za południową granicą działki (droga gminna szer 5 m).
Projekt, który planujemy realizować przewiduje wykorzystanie wentylacji mechanicznej.
Otwarta pozostaje kwestia budowy czerpni powietrza. Wstępny pomysł jest taki, żeby znajdowała się w północnej ścianie szczytowej ok 5 m nad poziomem gruntu (rekuperator na ocieplonym strychu). Wyrzutnia miałaby się znajdować w kominie wentylacyjnym gdzieś w zaznaczonym na czerwono obszarze dachu (razem z odpowietrzeniem kanalizacji i wyjściem wyciągu kuchennego).
Otwartą kwestią pozostaje lokalizacja altanki śmietnikowej i studzienki zawierającej przepompownie ścieków. Z przyczyn logistycznych i instalacyjnych pasowałoby mi oba te niezbyt reprezentacyjne obiekty upchnąć gdzieś w północno-zachodnim rogu działki przy bramie wjazdowej. Co do altanki śmietnikowej sprawa jest negocjowalna - inna lokalizacja po prostu byłaby dla nas mniej wygodna. Co do studzienki kanalizacyjnej to nie mam zbyt dużego wyboru - infrastruktura kanalizacyjna jest w skraju zaznaczonej drogi i podłączanie się do niej naokoło nie wchodzi w grę.
Czy takie ustawienie domu i lokalizacja czerpni względem śmietnika jest bezpieczna?
Czy komin wentylacyjny lepiej umieścić bliżej kalenicy czy bliżej środka połaci dachu?
Z góry dziękuje za odpowiedź.
nr 1
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wentylacja mechaniczna zagospodarowanie terenu wyrzutnie czerpnie porady inwestorom

PF

dział 308
temat nr 1337

Dodatkowy transport (przerzucanie) mieszanki betonowej


Dzień Dobry,
Przygotowuję się do budowy domu na wąskiej działce (dom parterowy, niepodpiwniczony), gdzie wjazd jest ograniczony istniejącym budynkiem gospodarczym na tyle, że już betonowóz z pompą nie będą w stanie przejechać. Dwóch potencjalnych wykonawców zasugerowało, że mogą beton z betonowozu ładować na koparkę z podczepionym mieszalnikiem i w ten sposób sukcesywnie przewozić mieszankę na miejsce docelowe. Odległość do pokonania to ok 50-60 m. W związku z tym nasuwają mi się dwie wątpliwości:
1. Czy może to zaszkodzić jakoś mieszance? Jeśli taka operacja w ogóle jest dopuszczalna, na co należy zwracać uwagę, czy należy się do tego jakoś specjalnie przygotować? Może poinformować betoniarnię o takiej sytuacji, bo przykładowo konieczne byłyby domieszki opóźniające wiązanie, itp.?
2. O ile jestem w stanie wyobrazić sobie wykonywanie tym sposobem ławy fundamentowej to już zalewanie wieńca górnego czy stropu (gęstożebrowy), wątpię czy byłoby takie łatwe. Może jednak jest to do w miarę prostego wykonania?

Ostatecznie, istnieje możliwość wyznaczenia dojazdu alternatywnego, przez sąsiednią działkę. Wiąże się to jednak z dodatkowymi kosztami (konieczność przywrócenia stanu pierwotnego sąsiedniej działki) a przede wszystkim czasem oczekiwania, więc wolałbym tego uniknąć.

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

Michał D.

dział 308
temat nr 1336

Rekuperatory entalpiczne - czy warto stosować?


Mam prośbę, mógłby Pan rzucić trochę światła na temat rekuperatorów?
1. Odnośnie wymiennika entalpicznego, czy jest lepszy niż rekuperacja z wymiennikiem przeciwprądowym? Chodzi o komfort użytkownika.
2. Najbardziej poza zdrowiem, interesuje mnie żywotność takiego wymiennika, nie pamiętam gdzie, ale czytałem, że trzeba go wymienić po jakimś czasie. Czy to prawda?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

jutilenka

dział 308
temat nr 1335

Woda wyciekająca spod betonu podkładowego w piwnicy podczas budowy


Witam,
Mam od kilku dni następujący problem otóż: Wylałem strop nad piwnicą i ostatnio zasypałem fundamenty robiąc drenaż opaskowy. Ściany pionowe i ławy są robione bornitem Fundament flex 2k pod ławą jest 1 warstwa bornitu+ papa. Na betonie wewnątrz piwnicy nie ma jeszcze żadnej izolacji przeciwilgotnościowej (pod betonem jest tylko folia), pod folią kruszywo płukane, pod płukanym piasek, pod piaskiem geowłóknina, pod nią glina.
5-6 dni przed zasypaniem padał deszcz (do tamtego momentu było wszędzie sucho), akurat sąsiadowi robili dach i nie zrobili odprowadzenia wody z rynien i zalało mi wykop wlewając się do środka piwnicy przez wyjście na kanalizacje (geologia też nie wykazała żadnej wody). Wodę tę wypompowałem ze środka jak i z wykopu - osuszyłem i zasypałem robiąc drenaż opaskowy - w dwóch ścianach jest wybrana glina i zalana betonem na czwartej również jest wybrana glina i zasypana piaskiem z uwagi na to, że glina nie była głęboko przesiąknięta (nie dochodziła do betonu podkładowego).

Problem mój polega na tym, że w całej piwnicy w dwóch miejscach jeszcze wychodzi troszkę wody w połączeniach ławy z betonem (oznaczone strzałką na rysunku). Jest to około wiadro 30 L na cały dzień. Drenaż cały czas odprowadza ciurkiem wodę.
Czy to się ustabilizuje? Czy ta woda jakoś dostała się pod ławy pod beton i tam teraz wycieka, i dopóki nie odprowadzi drenaż całego tego "zbiornika" to tak będzie?
Izolacje na betonie chciałem zrobić w przyszłym roku przed wylewkami - jak to się utrzyma jak to zabezpieczyć na zimę?

nr 1 autor: Lenka
komentarze: 60
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego piwnice porady inwestorom hydroizolacje

Amciek

dział 308
temat nr 1334

Jaki wybrać rodzaj styropianu do ocieplenia ścian?


Witam,
W analizach 2040/2019 wśród materiałów na ścianę zewnętrzną był jako opcja bloczek gazobetonowy + 18cm styropianu. Taką opcją idziemy z budową ale wykonawca ocieplenia namawia nas na styropian Swisspor dwukolorowy - jakaś nowość na rynku. Twierdzi, że szare styropiany jeśli nagrzeją się od słońca mogą powodować problemy (odspajanie się). Planujemy ciemną elewację co wg wykonawcy może potęgować nagrzewanie się i problemy. Dlatego sugeruje użycie tego dwuwarstwowego produktu o nazwie swisspor lambda white. Z wierzchu ma warstwę białego styropianu, który nie powoduje nagrzewania się. Jednak cena zniechęca - prawie 10k drożej niż szarego (dla całej elewacji). Od razu uprzedzę, że siatki ochronne na rusztowaniach nie wchodzą w grę, większość wykonawców ich nie posiada, a jeśli ktoś ma to cena usługi sięga nieba oraz wolnych terminów nawet w 2020r nie ma.

Z tego co pamiętam z Pana wypowiedzi, parametr Lambda dla styropianu jest wartością laboratoryjną i nie należy na niego za bardzo patrzeć? Czy dobrze kojarzę taki wniosek? Cena białego styropianu jest najniższa ale ma najgorsza lambdę. Co wybrać? Tani biały ze słabą lambdą, średni koszt szarego czy drogi dwukolorowy? Co by Pan wybrał dla tego przypadku analiz?
komentarze: 6
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

Bociek1313

dział 308
temat nr 1333

Mocowanie i obróbka termoizolacji w strefie cokołowej


Witam, Panie Jerzy czym powinno się kleić styropian/styrodur do hydroizolacji mineralnej w strefie cokołowej: masa KMB, pianka? Czy w strefie cokołowej styropian powinno się kołkować, a może jest to zależne od jego grubości i wykończenia? I ostatnie pytanie, jeśli styropian znajduje się w dwóch strefach, podziemnej i cokołowej to czy między strefami powinno się odciąć ten leżący w strefie podziemnej?
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego cokoły porady inwestorom porady wykonawcom

Ariel.Sz.

dział 308
temat nr 1332

Konieczność ocieplenia schodów wejściowych


Niestety w zakupionym domie w stanie surowym były też schody wejściowe.
Dom oczywiście zbudowany z błędami, schody przylegają do ścian.
Ściany zostały ocieplone, a schody są mostkiem termicznym.
Chce ocieplić schody xpsem, a tak się składa, że po dołożeniu 5cm styroduru i ok 3-4cm betonu poziom będzie idealny z progiem.
Jak ugryźć temat tak aby nie wydać kilku tysięcy na materiały i żeby ocieplić schody?
Pomijam tutaj kwestie wykończenia typu płytki czy kamienny dywan.
komentarze: 4
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje schody zewnętrzne betonowe porady inwestorom porady wykonawcom

Krzysztof Balczewski

dział 308
temat nr 1331

Zamakanie piwnic po deszczach - efekt błędów


Mam sporą zagwozdkę dotyczącą hydroizolacji piwnic w moim domu. Po dwudniowych opadach pojawiły się mokre plamy na ścianach piwnic wykonanych z pustaka zalanego betonem. Izolacja pionowa wykonana z masy KMB (typu 2K) - według wykonawcy bardzo starannie (ocena organoleptyczne). Spod ścian nośnych piwnic wystaje ok. 2 cm papy, ale niestety nie wiem czy była dobrze zgrzania na łączeniach. Na ścianach wykonano tynki cementowo-wapienne o jakości wołające o pomstę do nieba. Oprócz mokrych ścian nośnych wilgoć występuje w chudziaku i ścianach działowych. Proszę o poradę, jak pozbyć się problemu i diagnozę gdzie popełniono błędy.

nr 1 Stan z zeszłego roku.
autor: Krzysztof Balczewski
nr 2 Etap osuszania pomieszczenia. Najciemniejsza plama.
autor: Krzysztof Balczewski
nr 3 autor: Krzysztof Balczewski
nr 4 Papa wystaje ok. 2 cm.
autor: Krzysztof Balczewski
nr 5 Tego styropianu i folii pod nim już nie ma.
autor: Krzysztof Balczewski
komentarze: 5
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje fundamenty porady inwestorom

MGalon

dział 308
temat nr 1330

Pytanie o produkty do hydroizolacji ław i fundamentów


Izolacja pozioma i pionowa ław i ścian fundamentowych. Z jakich produktów skorzystać ? Proszę o dokładnie wytłumaczenie jakich mas mam użyć aby poprawnie wykonać izolacje.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne fizyka budowli fundamenty hydroizolacje ławy fundamentowe porady inżynierom porady inwestorom

Tomek warszawa

dział 308
temat nr 1329

Błędy w hydroizolacji balkonu i tarasu z pomostem kompozytowym


W jaki sposób wykonać w pachwinie szczelne połączenie izolacji termicznej ściany (siatka z klejem i wełną na styku balkonem oraz styropian/xps na poziomie 50cm od poziomu tarasu) z izolacją poziomą balkonu oraz tarasu z papy wierzchniego krycia soprema?

Na płycie balkonu jest hydroizolacja szlamem mineralnym, na to folia PE, styropian eps-200 spadkowy od muru, papa podkładowa oraz papa wierzchniego krycia z wywinięciem na ścianę ok 40cm i obróbkami blacharskimi.
Na tarasie jest papa paroizolacyjna z wkładką aluminiowa wraz z klinami 50x50 mm w rogach ścian, styropian eps-200 spadkowy od muru do wpustów+kliny 50x50mm, papa podkładowa, papa wierzchniego krycia z wywinięciem na ścianę budynku 50 cm oraz na ścianę attyki zarówno w pionie i poziomie.

Docelowo jako warstwa wykończeniowa będzie deska kompozytowa na balkonie i tarasie.
Wykonawca proponuje zatopić taśmę uszczelniającą soprema oraz posmarować łączenia masą alsan firmy soprema.

nr 1 Na ścianie wełna, siatka z klejem caparol carbonit na styku z papą na balkonie
autor: Tomek Warszawa
nr 2 Pytanie jak uszczelnić pachwinę styku wełny z papą balkonu?
autor: Tomek Warszawa
nr 3 W okolicy cokołu xps, siatka z klejem caparol carbonit na styku z papą z klinami.
autor: Tomek Warszawa
nr 4 autor: Tomek Warszawa
nr 5
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze błędy projektowe balkony tarasy porady inwestorom


 
 
160
   ...  
136
 
135
 
134
 
133
 
132
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
2007-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.