porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
projektuj i buduj bez błędów!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  

znalezionych tematów: 1096
 
 
111
   ...  
87
 
86
 
85
 
84
 
83
   ...  
1
 
 
Tomasz

dział 308
temat nr 848

Wyprawa cienkowarstwowa na starej warstwie szpachlowej


Jakie roboty budowlane należy przeprowadzić, aby ułożyć cienkowarstwowy tynk mineralny na warstwie zbrojonej, która została wykonana około 10 lat temu?
Czy warstwę zbrojoną należy w całości usunąć? Czy nie dojdzie do uszkodzenia płyt styropianowych? Czy na warstwie zbrojonej ułożyć kolejną warstwę zbrojoną? Czy warstwę zbrojoną należy zagruntować szczególnym preparatem?

nr 1 Elewacja zachodnia.
autor: Tomasz Turkoniak
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: elewacje renowacje porady architektom porady wykonawcom

ŁukaszW

dział 308
temat nr 847

Pozostawienie na zimę nie zalanej jastrychem instalacji ogrzewania podłogowego


Witam.
Moje pytanie dotyczy rozkładania rur do instalacji ogrzewania podłogowego i zostawienia takiej instalacji na zimę. Czy można przygotować całą instalację (powyginać, poukładać rury) w temperaturach dodatnich i tak przygotowaną zostawić przez zimę do wiosny? Na wiosnę przetestować na szczelność i wtedy dopiero zalewać betonem? Czy takie pozostawienie przez zimę (zakładam, że w okresie zimowym temperatura może spadać do -20 w budynku bo budynek nie ocieplony i nie ogrzewany) nie zaszkodzi żywotności instalacji?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje c.o. ogrzewanie podłogowe porady inwestorom

FelixF

dział 308
temat nr 846

Prowadzenie rur kanalizacyjnych, gdy posadowienie domu na płycie


Witam.
Kieruję pytanie tu bowiem doszło między mną a projektantem instalacji do spięcia w temacie projektowanej kanalizacji dla domu parterowego ok 100m2. Dom posadowiony będzie na płycie (co wynika z warunków gruntowych), projektowana płyta 20-25cm grubości. Na załączonym rys 1 "od projektanta" jest projekt kanalizacji - gdzie wszelkie łączenia znajdują się pod płytą. Zwróciłem uwagę, że w przypadku płyty nie jest chyba właściwe umieszczanie łączy kanalizacji pod płytą fundamentową. Prawdopodobieństwo wystąpienia awarii prostej rury z jednego kawałka (która jest tak projektowana) jest dużo mniejsze niż rury dzielonej na 3 odrębne części (na przestrzeni czasu). Do tego o ile pcv rury nie ulega w przestrzeni czasu dużym zmianom "zużycia" o tyle wszelkie połączenia i uszczelki już tak (uszczelki znacznie szybciej niż lita rura). Ponadto jest to praktycznie po wykonaniu nienaprawialne (względnie duży koszt "rycia się przez płytę" i uszkodzenie siatki zbrojeniowej płyty).

Ponadto, o ile wiem, jest możliwa nawet wymiana w późniejszym czasie prostych kawałków rur, gdyby była potrzeba wymiany pod płytą - są na to metody. Nie znam natomiast ani nie mogę sobie wyobrazić, możliwości wymiany takiego złożonego układu jak na rys 1.

Stąd zaproponowałem (wstępny koncept) projektantowi by wyprowadził kanalizację prostymi rurami poza obrys fundamentu, gdzie łączenia byłyby poza płytą - rys2. nawet, jeżeli koszt po mojej stronie będzie większy oraz jeżeli trzeba by wykonać nie 1 ale dwie (lub więcej) studzienki rewizyjne. Wychodzę z założenia, że koszty kanalizacji wielkie nie są (jako składnik procesu budowlanego) a koszty naprawcze później, mogą wielokrotnie przekraczać koszt całej kanalizacji.
Niestety projektant się oburzył i w odpowiedzi napisał, iż "nie jest to zgodne ze sztuką budowlaną". Oczywiście zamierzam zastosować "trik" Pana z "wekslem" na początek ale też prosiłbym o poradę. Może jest tak, że nie mam racji?

Osobiście przeżyłem awarię węzła sanitarnego kanalizacji ale na szczęście pod posadzką na gruncie (fundament - ławy), w pomieszczeniu piwnicznym - technicznym, więc awarię dało się łatwo i tanio naprawić. Jakbym miał ten problem co doświadczyłem w domu na płycie fundamentowej, to nie chcę myśleć o przebijaniu się przez 25cm płytę zbrojoną - nie mówiąc już o tym, że nie wiem jak, miałbym ustalić miejsce gdzie awaria nastąpiła. Ponadto, po przecięciu zbrojenia, płyta taka w jakiejś części traci zbrojenie więc to chyba też nie jest właściwe.

Koncept jedynie przedstawia co mam na myśli - miał uplastycznić projektantowi, na jego prośbę, o co mi chodzi. Nie narzucam tu rozwiązań. Szerokość budynku (w miejscach przejść rur) to 5,3m a więc dla 6m rury pcv (dostępne są takie długości), można rurą przejść pod budynkiem.

Przesyłam na rys. 3 plan posadowienia (nie mam rys tech/szczegółowych bowiem projekt jest w trakcie przeróbek). Generalnie posadowienie na płycie z izolacją nad płytą - jak w Pana książce z drobną zmianą tyczącą się opaski przed przemarzaniem, którą chciałbym wykonać ze szkła piankowego. Dom będzie "szkieletowy", posadowiony na podniesionym "wieńcu" tworzącym "wannę" dla izolacji wewnątrz. Zależnie od rozkładu elementów kotwiących podwalinę albo zostanie wykonany jako z betonu albo jeżeli technologicznie będzie można z bloczków gazobetonu z przerwami na elementy kotwiące zalane w betonie. Stąd nie podam Panu jeszcze teraz szczegółów bowiem sam ich nie mam, projektują się. Szkło piankowe (czarne, zagęszczone) tworzące warstwę okalającą grubości 20 do 25cm (jak płyta), przykryte z zewnątrz albo cienką warstwą żwiru grubego (ozdobnego) albo płytami cem. luzem. Pominąłem już warstwy posadzki, bo to wszystko już wiadomo jak leci.
Pozdrawiam.
nr 1 rys1 (od projektanta)
autor: felix.filuternowski
nr 2 rys2 (mój koncept)
autor: felix.filuternowski
nr 3 Schematyczny przekrój warstw
autor: felix.filuternowski
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego posadowienia na płycie ocieplenia instalacje kanalizacyjne porady inwestorom

lukasz89k1

dział 308
temat nr 845

Jak czytać instrukcję producenta wiatroizolacji?


W instrukcji membrany dachowej jest podana informacja :
1. Jeśli okap dachu wystaje poza lico muru zewnętrznego wówczas pod membraną należy wykonać deskowanie pełne. Nie osłonięcie membrany od spodu może skutkować uszkodzeniem promieniami UV. Później na membranę dajemy kontrłaty i laty. - Jak to ustosunkować? Poddasze jest nie użytkowe.
2. W przypadku membran wysokoparoprzepuszczalnych – nie stosuje się przerwy wentylacyjnej w kalenicy.
3. Dla lepszego zabezpieczenia naroża dachu zaleca się ułożenie na grzbiecie dodatkowego, trzeciego pasa membrany.

komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy fizyka budowli wiatroizolacje porady inwestorom

slusar.o2

dział 308
temat nr 844

Zbyt wysokie ściany szczytowe


Dzień dobry,
Taka gafa znaleziona na budowie. Panowie domurowali ściany szczytowe do membrany, bez miejsca na zachowanie ciągłości izolacji termicznej. Co gorsza od zewnątrz jest już styropian+siatka na kleju. Da się jakoś z takiego błędu wyjść w miarę prosto? Dach dwuspadowy, dachówka ceramiczna, mur z porothermu 25.

nr 1 autor: slusar_o2
komentarze: 9
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

Bakuś

dział 308
temat nr 843

Zabezpieczenie płyty przed zimą


Witam, jak przygotować fundament na zimę? Czym pokryć fundament od środka (czy sam dysperbit i folia PE,) a czym najlepiej od zewnątrz jeśli w projekcie mam napisane tylko "izolacja bitumiczna"? Jeśli to nie problem proszę pisać prosto ponieważ nie jestem fachowcem. :-) Pod płytą jest 30 cm zagęszczonej pospółki następnie 10 cm "chudego" betonu, dysperbit plus papa podkładowa termozgrzewalna i 30 cm betonu B30. Dołączam zdjęcie przekroju warstw.

nr 1
nr 2
nr 3
nr 4
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje porady inwestorom posadowienia na płycie

Janusz P.

dział 308
temat nr 842

Ocieplanie obustronne muru wełną drzewną


Dzień dobry,
Mam ogromną prośbę do Pana. W projekcie mam ściany zewnętrzne domu z pustaka ceramicznego o gr. 25 cm i myślę o ociepleniu od zewnątrz wełną drzewną. To jest najmniejszy wymiar w systemie steico. Na ścianę daje się specjalne dwuteowe belki gr. 16 cm, pomiędzy nimi ta wełna i na to całościowo płyty gr. 4 cm. Potem klej, siatka, struktura. Chcę dodatkowo ocieplić ściany od wewnątrz tym systemem z wełny drzewnej gr 4 cm. Dzwoniłem do firmy i powiedziano mi, że jest tak nawet lepiej. Czytając Pana książkę mam dużo wątpliwości, bo firma pisze że wszystko jest dyfuzyjnie otwarte ale nie ma tam nigdzie żadnej folii jak Pan podaje w książce od wewnątrz. Chce być pewny i dlatego zwracam się do Pana z zapytaniem.
Pozdrawiam

komentarze: 1
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe porady inwestorom ocieplenia domy jednorodzinne

BL

dział 308
temat nr 841

Czy ocieplenie domu od środka ma sens?


Witam,

Chciałbym Pana zapytać o pewną koncepcję budowy domu. Chodzi o izolację domu murowanego styropianem grubości 30 cm od wewnątrz ścian i podłogi oraz 40 cm dachu. Taką koncepcję spotkałem na pewnym forum, gdzie zwolennicy kłócą się z sympatykami takiego ocieplenia. Ponoć ma to być dom prosty i tani w budowie oraz tani w eksploatacji. Jak to wygląda w świetle fizyki budowli?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

Da_Wid

dział 308
temat nr 840

Skraplanie się pary w kanale okapu kuchennego


Panie Jerzy, szybkie pytanie.
W jaki sposób pozbyć się skraplania w przewodzie wentylacyjnym okapu kuchennego?
Obecnie ociepliłem wełną od poziomu stropu do wiatroizolacji. Czy odcinek między wiatroizolacją, a dachówką też ocieplić? Wykonałem tuż nad stropem "odpływ" ale mimo to jeszcze trochę wody w okapie się pojawia.
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy projektowe błędy wykonawcze okapy kuchenne porady inwestorom

natszub

dział 308
temat nr 839

Wiązary na wieńcu czy murłacie?


Szanowny Panie Jerzy,
zwracam się z prośbą o radę odnośnie poprawnego montażu wiązarów.
Czy wiązary powinny być przymocowane bezpośrednio do wieńca czy też powinna być jednak murłata?
Pozdrawiam.
komentarze: 8
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy wiązary dachowe porady inwestorom


 
 
111
   ...  
87
 
86
 
85
 
84
 
83
   ...  
1
 
 
2007-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.