porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2174

 
 
219
   ...  
195
 
194
 
193
 
192
 
191
   ...  
1
 
 
Bociek1313

dział 308
temat nr 1926

Filtry do wody pitnej - potrzebne, czy nie?


Witam Panie Jerzy,
czy należy stosować filtry wody pitnej? A jeśli tak to jakiego typu?

nr 1 Filtr do wody z płukaniem wstecznym
autor: Internet
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: instalacje wody zimnej porady inwestorom

Maverick

dział 308
temat nr 1925

Błędy: wiazdu do garażu, drzwi tarasu naziemnego, murłaty, odwodnienia garażu


Panie Jerzy, architekt przygotował dla mnie detale wjazdu do garażu, wejścia na taras i ocieplenie murłaty. Czy mógłby Pan zerknąć czy to jest poprawne?
Jeszcze dodaje rysunek odwodnienia garażu. Czy odwodnienie liniowe przed garażem też jest konieczne?

nr 1
nr 2
nr 3
nr 4
komentarze: 6
Odpowiedź płatna 1.230,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe bramy garażowe budowa domu jednorodzinnego domy energooszczędne domy jednorodzinne domy murowane drzwi i bramy garażowe dylatacje fizyka budowli garaże fundamenty dachy murłaty tarasy tarasy naziemne jastrychy betonowe jastrychy ogrzewane ocieplenia odpływy liniowe wewnętrzne odwodnienia porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom projektowanie projekty wykonawcze

Kamil B.

dział 308
temat nr 1924

Kiedy wykop pełen, a kiedy tylko pod ławy? Ściągi w ławach z betonu napowietrzonego.


Witam
Panie Jerzy kilka pytań odnośnie budowy domów. Jeżeli pytania się powtarzają to albo słabo szukałem albo są odpowiedzi w kilku odpowiedziach lub niedoprecyzowane. Z góry dziękuję za odpowiedź.

1. Kiedy usuwamy cały grunt pod posadownienie domu aż do dołu ław zachowując oczywiście zasadę że ostatnie 10-15 cm robimy ręcznie. Jak dla mnie to w każdym bo przy zagęszczaniu mamy jednorodne podłoże, tak samo zagęszczone więc pewne. Proszę 2 słowa na ten temat.
2. Ściągi w deskowaniu ław fundamentowych w betonie napowietrzonym. W zwykłym można zrobić to w rurkach pcv lub bez obcinając je. Przy betonie zwykłym idzie w te miejsca masa kmb więc temat rozwiązany. Proszę się do tego odnieść.
3. Ścinanie brzegów ław 45 stopni. Znalazłem następujące wyjaśnienia proszę doprecyzować:
a) pewniejsza ciągłość hydroizolacji kmb.
b) nie ma tzw "łódki" w kancie więc ewentualna woda łatwo spływa
c) przy zasypywaniu i zagęszczaniu łatwiej ma folia kubełkowa się "ześlizgnąć". Czy w tym wypadku styropian ocieplający całą ławę też nie powinien być ścięty?
4. Rura od kanalizacji poniżej strefy przemarzania. Raczej się ją wykonuje tuż nad ławą w murze z bloczka. Tu też proszę o komentarz bo to w gruncie rzeczy nie jest tak łatwe do zrobienia.
5. Często w projektach jest fundament pod ścianki działowe szerokości 20cm i jedynie z opisem że ma sięgać gruntu rodzimego, beż żadnego szczegółu jak i z czego ma być wykonany. zdjęcie dodałem.

Chciałbym zaznaczyć że ma Pan szaloną wręcz wiedzę i dobrze że Pan się nią dzieli. Ja jestem wykonawcą który sie troszkę przebranżawia i zaczynam budować domy. Dobrze że trafiłem na Pana książkę i serwis, dzięki jednemu z inwestorów bo teraz wiem że myśląc że będę robił dobrze, powielałbym błędy nauczone przez innych wykonawców i projektantów bo tu jest największy problem. Zawsze Pan mówi że wykonawca jest od tego żeby robić zgodnie z projektem i wykonywać polecenia inwestora bo on płaci( chyba tylko takiego co ma Pana książkę w ręku). Tylko że ja widzę projekty z błędami, które Pan zawsze wymienia jak widzi projekt i niestety ciśnie się na usta żeby coś podpowiedzieć. Standard wprowadzony w tym serwisie jest mega wysoki a budownictwo jednorodzinne w Polsce olewane przez wszystkich. Ja w tym momencie nie chce budować domów inaczej i staram się podpowiedzieć co nieco i polecam książkę oczywiście. To takie rozterki wykonawcy.
Mam nadzieję że pytania nie są głupie, chociaż patrząc na to jak budują koledzy z branży to żadne pytanie takie nie jest.
Pozdrawiam i na pewno w tym wątku zadam więcej pytań.

nr 1 Fundament pod ścianki działowe
komentarze: 49
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: wykonawstwo porady wykonawcom

Piotrek

dział 308
temat nr 1923

Jak poprawnie wykonać kanał w garażu?


Witam.
Chciałbym wykonać kanał w garażu nieogrzewanym w bryle domu. Ale chciałbym się uchronić od jakiś poważnych błędów. Do tej pory każdy kanał który widziałem był masakrycznie zawilgocony a nie wierzę że nie da się tego wykonać jakoś dobrze. Poniżej propozycja projektanta - czy jest poprawna?

nr 1
nr 2
nr 3
nr 4
nr 5
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego garaże porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

damiankordas

dział 308
temat nr 1922

Wysokość między biegami schodów


Witam,
Chciałbym zapytać o wymiarowanie przejść w budynku pomiędzy biegami na klatce schodowej - przechodząc z pietra na piętro uderzam głową o spód schodów wyżej (mam 1,9m wzrostu). Spieram się z deweloperem o sposób pomiaru tejże odległości, twierdzi on że mierzy się pionowo na stopniach i może być tam obniżenie nawet do 2m o które ja codziennie uderzam głową. Proszę o pomoc - czy jest na to jakiś przepis jak to mierzyć?
Dziękuję, Damian K.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: schody wewnętrzne betonowe schody budownictwo mieszkaniowe porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom porady architektom

Linebaker

dział 308
temat nr 1921

Bliskość drogi krajowej i linii wysokiego napięcia od domu


Witam.
Mam kilka pytań odnośnie usytuowania budynku względem linii energetycznych i dróg. Do mojej działki przylega droga krajowa. Na szczęście działka jest na tyle długa, że można odsunąć się od niej. Pytanie brzmi: czy jest jakaś minimalna odległość, którą należy zachować ze względu na hałas i spaliny, tak, by korzystanie z budynku nie było uciążliwe? Od strony ulicy planuję postawić mur ceglany i obsadzić go żywopłotem, sam zaś budynek będzie z bloczków silikatowych i odsunięty o około 130 m. Czy będzie to odległość wystarczająca? Po drugie: na sąsiedniej działce, w odległości około 50 m od planowanego posadowienia znajduje się słup energetyczny wysokiego napięcia. Czy może on być uciążliwy dla zdrowia? Pomijam względy estetyczne, ponieważ od tej strony zamierzam zasadzić jakiś krzew ozdobny.
Pozdrawiam
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: badania i pomiary budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy ekologiczne porady inwestorom porady architektom projekty budowlane

Krzysztof Daniszewski

dział 308
temat nr 1920

Kiedy gładź gipsowa, a kiedy gładź wapienna?


Panie Jerzy. 
Czy mógłby pan pokrótce podać wady i zalety gładzi szpachlowej gipsowej i wapiennej?
Czy można je zamiennie stosować na tynki cementowo-wapienne, które do tradycyjnych się bardziej nadają i czy wymagają szczególnego traktowania przed malowaniem, ewentualnie czy można malować dowolnymi farbami (lateksowymi, ceramicznymi, akrylowymi itp.)?
Czy na łączenia płyt gips-karton można używać gładzi/szpachli wapiennej, czy tylko gipsowej, a właściwie teraz to polimerowo-gipsowej?


komentarze: 2
Odpowiedź płatna 492,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy szkieletowe stalowe domy szkieletowe drewniane domy murowane gładzie tynki wewnętrzne wykończenia porady inżynierom porady wykonawcom porady inwestorom porady architektom

tomaszkonrad

dział 308
temat nr 1919

Przeciekający balkon w trakcie budowy domu


Dzień dobry,
Po intensywnych opadach śniegu w lutym zaległo nam sporo białego puchu na balkonach. Po około dwóch tygodniach całość stopniała, ale woda przeniknęła do budynku. W jaki sposób prawidłowo zabezpieczyć i zaizolować balkony?

nr 1
nr 2
komentarze: 17
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego balkony domy murowane porady inwestorom porady wykonawcom hydroizolacje

IzaF

dział 308
temat nr 1918

Analizy dla domu szkieletowego drewnianego i stalowego


Dzień dobry.
Chciałam się dowiedzieć czy analizy cieplno-wilgotnościowe i ekonomiczne wykonywane dla domu szkieletowego drewnianego różnią się od analiz dla domu szkieletowego ale stalowego? Jeśli tak to czym się różnią?

Z góry dziękuję i pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy szkieletowe drewniane domy szkieletowe stalowe

Piotrek

dział 308
temat nr 1917

Ocieplenie fundamentu i pod progiem stolarki


Witam.
Pytanie odnosi się do termoizolacji podłogi na gruncie.

1. W książce na stronie 69 znajduje się wykres rys. 1.5-7 porównuje styropian za 440zł i 160zł czy można prosić o objaśnienie o jakim konkretnie styropianie mowa i z czego wynika tak duża różnica cenowa?

2. W swoim projekcie mam 10cm styropianu "eps100 podłoga" co wzbudziło moje zaniepokojenie bo z tego co już wyczytałem zalecany jest styropian xps oraz jego grubość czy to nie za mało? Projektant twierdzi że z obliczeń wychodzi że dalsze zwiększanie grubości styropianu nie przynosi większych korzyści. Czy mogę zamienić to na 10cm styropianu xps? Na fundamencie zaprojektowane jest 10cm xps jako termoizolacja pionowa. Na parterze przewidziane jest ogrzewanie podłogowe.

3. Kolejne zagadnienie to montaż okien od samej podłogi. Ściany zewnętrzne będą z gazobetonu solbet 500. Czy otwory okienne powinny być od poziomu betonu podkładowego czy można wymurować pierwszą warstwę z gazobetonu do wysokości docelowej posadzki i na tym zamontować okno?Chodzi mi o to czy jest uzasadnione stosowanie ciepłej podwaliny pod oknem (zapewne będzie to spory koszt)? Czy jest to po prostu kolejny produkt który wciska się inwestorom za grubą kasę?

komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego domy energooszczędne domy jednorodzinne domy szkieletowe drewniane domy szkieletowe stalowe fundamenty ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom


 
 
219
   ...  
195
 
194
 
193
 
192
 
191
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement.
baner_DMD_2021.webp
baner_Steinbacher_2021.webp
baner_TERRAIN_2021.webp
baner_STO_2021.webp
baner_ceresit_2021.webp
baner_vents_2021.webp
baner_BORNIT_2021.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home Gen. Wł. Andersa 5,
15-124 Białystok
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
2007-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.