porady i konsultacje budowlane

Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
projektuj i buduj bez błędów!

o co pytali inni?       porady budowlane

© All rights reserved. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami.

Wpisz nieodmienialną część szukanej frazy, np. "ław",
a będą wyświetlone wyniki zawierające wszystkie odmiany:
ław, ławą, ławami, ławy, ława, ławie itd.
  

znalezionych tematów: 804
 
 
82
   ...  
58
 
57
 
56
 
55
 
54
   ...  
1
 
 
Cezary Kubiński

dział 308
temat nr 556

Jak tworzyć domy po roku 2021?


Panie Jerzy,
Badam temat - budownictwo wielorodzinne i biurowe/komercyjne po WT 2021. Czy ma Pan jakieś tropy odsiewające marketing? Czy naprawdę tylko budynki szkieletowe spełnią warunki?
komentarze: 8
czytaj odpowiedź

patrz także: analizy optymalizacyjne audyty energetyczne budownictwo komunalne budownictwo mieszkaniowe budownictwo przemysłowe budownictwo sportowe charakterystyki energetyczne domy energooszczędne domy ekologiczne

diakon88

dział 308
temat nr 555

Produkty z bazy BDB do zastosowania w robotach budowlanych


Panie Jerzy czy mógłby Pan polecić domieszkę do betonu napowietrzonego, membranę kubełkową, geowłókninę, folię PE, taśmę z kauczuku syntetycznego szerokość 120 mm, masę polimerowo-cementową flex - to takie na początek? W zakładce "produkty" nie ma żadnej. Rozumiem że tych których w ogóle nie ma w serwisie to nie dostaniemy rabatu 20%, to może planuje Pan uzupełnić chociaż o nazwy i opis? Fajnie wiedzieć co jest prawidłowe i polecane.
komentarze: 8
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom porady wykonawcom

Łukasz Pawlukowski

dział 308
temat nr 554

Termoizolacja a rama okienna


Producent stolarki okiennej zaleca mi przykleić styropian xps 20 mm na glef w otworze okiennym który jest słupem żelbetowym w celu zmniejszenia mostka termicznego. Na elewacji będę miał styropian 20 cm i planuję książkowo wejść nim na ramę okienną 4 cm. Czy sprzedawca stolarki dobrze mi radzi?
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego analizy cieplno-wilgotnościowe okna ocieplenia porady inwestorom

Łukasz Pawlukowski

dział 308
temat nr 553

Ocieplenie kominów wentylacyjnych i spalinowych


Murujemy kominy wentylacyjne i spalinowy do odpowiedniej wysokości. Zastanawiam się nad ich wykończeniem. W projekcie mam komin północny obłożony styropianem 20 cm a wschodni i zachodni styropianem 10 cm.
1. Z tego co pamiętam z Pana porad styropian to błąd, bardzo proszę o wskazanie jakim materiałem i o jakiej grubości powinienem obłożyć kominy?
2. Skoro mam poddasze nieużytkowe i nieocieplane ( ocieplenie na stropie ) to może nie ma takiej potrzeby żeby obkładać kominy wentylacyjne wschodni i zachodni termoizolacja a zastosować tylko siatkę, klej, tynk min. i farbę?
3. Jeśli wskaże Pan termoizolację na bokach kominów wówczas planuję obłożyć ją siatką i klejem na grzebień 8mm, i wykonać jak elewację czyli tynk mineralny 1,5 mm i farba siliconowa o odpowiednim oporze wobec pary. Mogę tak to wykonać?

Pustaki spalinowe i wentylacyjne są keramzytobetonowe, czapki planuję zaszalować z płyty i wylać z betonu napowietrzonego, dozbroić je prętami fi 4 lub 6 w kształcie haczków. Przez trzy czapki kominowe będzie przechodziło 17 redukcji niesymetrycznych z blachy kwasoodpornej, 14 szt pod turbowenty i 3 szt pod piony kanalizacyjne.
4.Czy muszę te redukcje w miejscu betonu napowietrzonego opasać dylatacją?
5. Planuję jeszcze przykryć czapki z góry blachą w kolorze dachu z wyciętymi otworami na turbowenty celem dodatkowego zabezpieczenia betonu napowietrzonego, czy to dobry pomysł?


komentarze: 10
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kominy dachy porady wykonawcom porady inwestorom

diakon88

dział 308
temat nr 552

Pomysły wykonawcy na fundament


Panie Jerzy, dostałem od murarza co potrzeba na moje ławy fundamenty cały spis, zrobił go na podstawie mojego projektu. Czy wstępnie można doczytać czy coś brakuje ? I co znaczy jak ma napisane "według normy" ? Jakiej normy? Jaka powinna być ? Troche ogolnie wydaje mi się napisał, w książce jest np styropian XPS, on napisał tylko sam styropian. Brakuje mi też foli kubełkowej. Czy powinienem się trzymać rysunku 1.5.-2 str 66 ? czy też 1.9.-10 str 162 ?
Lista od murarza:
Ławy;
-beton b25-19m3
-beton b10-5.5m3.
-deski 3m3.
-gwoździe 2.5cala-5kg.+do gwoździarki 1 karton

Fundamenty;
-bloczek betonowy 14cm.-920szt.
-cement-1paleta
-plastyfikator-20l.
-beton b25-5m3.
-styropian fundament 10cm.-9.2m3.
Siatka bolix-2 rolki
Klej do siatki wg normy
Klej do styropianu-styrbit 2000k.-wg normy
Papa termozgrzewalna podkładowa-45mb.
Kołek metalowy trzpień-100szt.-długość 16cm.
-Dysperbit-200kg.
-atlas woderduo fundament 50m2.
-kiper żwiru do murowania
Posadzka;
-beton b15-17m3.
-piasek pospółka-140m3. Do zasypania fundamentów w przypadku gliny w wykopie

komentarze: 13
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty porady inwestorom

Deez

dział 308
temat nr 551

Stropodach niewentylowany na domu


Mam pytanie - chodzi o stropodach niewentylowany.
Wykonawca proponuje takie rozwiązanie:
Papa nawierzchniowa
Papa
Spadki zrobione z osb wodoodpornej
Styropian fasadowy i pianka
Papa na stropie
Wydaje mi sie, ze przy takim ukladzie jak dostanie sie gdzies woda to bedzie duzy klopot, poniewaz plyty osb beda puchhnac. Jak wyglada sprawa mostkow termicznych w takim ukladzie? Dodatkowe pytanie czy do stropodachu lepiej uzyc styropapy czy uklad tradycyjny ze zwyklym styropianem?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe stropodach porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom

Janusz Glazurnikwawa Tomzik

dział 308
temat nr 550

Glazura i okładzina na tynkach gipsowych


Jak przygotowywać tynki gipsowe pod układanie okładzin ceramicznych?
W ostatnich latach tynki gipsowe stały się normą również w pomieszczeń o podwyższonej wilgotności takich jak łazienki, pralnie, ubikacje. Jak wiadomo, te pomieszczenia najczęściej wykładane są okładzinami ceramicznymi bądź kamieniem, a co za tym idzie tynk gipsowy pod tego typu okładziny musi odpowiednio zostać przygotowany, o czym bardzo często zapominają sami projektanci. Tym sposobem glazurnik musi sam decydować o metodach działania. Wśród wykonawców nie ma wypracowanej jednej reguły postępowania, można by wymienić kilka. Największym zagrożeniem jest zjawisko powstawania "kryształów" na skutek reakcji gips-cement-woda, co może prowadzić do odspajają się okładzin. Dlatego tak ważnym jest odcięcie gipsu od kleju cementowego warstwą hydroizolacyjną przy wilgotności tynku poniżej jednego procenta. Wśród glazurników praktykuje się dwie szkoły.

Pierwsza to zastosowanie tzw. folii w płynie, lecz do tej hydroizolacji należy mieć pewność, że tynk a wręcz cały mur są wzorowo wyschnięte, bowiem ten typ hydroizolacji nie jest paroprzepuszczalny.

Drugą metodą jest stosowanie hydroizolacji paroprzepuszczalnej zwanej inaczej szlamem, co rodzi kolejne obawy, bowiem szlamy zawierają cement, który może być ogniskiem powstawania wcześniej wspomnianych kryształów. Zarówno pierwsza jak i druga metoda wzbudzają wątpliwości i wydaje się, że mogą nie dawać stuprocentowej gwarancji nie występowania negatywnych zjawisk.

Długo by jeszcze mówić o całym procesie przygotowawczym. Jestem jednak ciekaw jak do tego tematu podchodzi fizyka budowli. Bardzo proszę, jeśli to możliwe o szczegółowy opis wszystkich kolejnych czynności jakie powinny wykonać glazurnik przygotowując tynki gipsowe do układania okładzin ceramicznych, jakie powinno się zastosować warstwy, na co zwrócić szczególną uwagę? Będę też wdzięczny za rozszerzenie całego zagadnienia.

czytaj odpowiedź

patrz także: budowa domu jednorodzinnego pomieszczenia mokre porady wykonawcom porady inwestorom

Gieniosz

dział 308
temat nr 549

Spłycenie posadowienia fundamentu na glinie


Witam,
obecnie jestem na etapie adaptacji projektu. Wg projektu, głębokość posadowienia ław fundamentowych to -1,55m. Do tego chciałbym podnieść teren wokół domu/na działce o min 30 cm. Czy w związku z tym moje fundamenty powinny być wyższe o 30 cm (-1,85m) czy wykop powinien być płytszy (architekt ustala poziom zero?)? Załączam przekrój domu oraz wyniki badań geotechnicznych (teren gliniasty).
P.S. Czy na przekroju widać rażące błędy, które na tym etapie można wyeliminować?

nr 1 Badania geotechniczne
nr 2 Przekrój domu
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom błędy projektowe

sculptor

dział 308
temat nr 548

Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym w starym budownictwie


Uprzejmie proszę o pomoc w kwestii renowacji balkonu nad pomieszczeniem ogrzewanym - konkretnie łazienką. W książce jako paroizolacja dla tego typu konstrukcji w pierwszej kolejności zaproponowana jest żywica epoksydowa. Producentów żywic jest sporo, niektórzy mają nawet w swojej ofercie żywice paroprzepuszczalne. Jednakże dla żadnej z nich nie ma podanej wartości współczynnika oporu dyfuzyjnego wobec pary wodnej. Jak zatem dobrać odpowiednią żywicę do paroizolacji bez informacji jak skutecznie para wodna jest blokowana?

Druga kwestią o którą chciałbym zapytać dotyczy użycia styrobetonu bezpośrednio na dekę, celem wyrównania i wyprowadzenia odpowiedniej płaszczyzny pod warstwę termoizolacji z XPSa. Czy takie rozwiązanie jest akceptowalne?
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tarasy porady inwestorom porady wykonawcom

sailah

dział 308
temat nr 547

Domy sprzed lat ze ścianami warstwowymi


Spotyka się domy sprzed kilkunastu lat ze ścianą 3-warstwową: pustak / styropian 8 cm (4+4) / pół pustaka. Pamiętam, że jeszcze wcześniej budowało się popularnie 5 cm styropianu i pustka powietrzna.
Czy ta pierwsza wersja bez przerwy powietrznej ma szansę spełniać dzisiaj swoją rolę, szczególnie, że wybór materiałów i świadomość poprawnych rozwiązań była kiedyś mniejsza?
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne domy murowane domy jednorodzinne porady inwestorom


 
 
82
   ...  
58
 
57
 
56
 
55
 
54
   ...  
1
 
 
2007-2018 Wszystkie prawa zastrzeżone dla Biuro Doradztwa Budowlanego mgr inż. Jerzy Zembrowski, Białystok. All rights reserved.
wykonanie choruzy.pl ©