porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2918


 
 
293
   ...  
269
 
268
 
267
 
266
 
265
   ...  
1
 
 
Uzotemat nr 308-2670
visibility czytano 178 razy

Tynk jako beton architektoniczny na cokole budynku


Panie Jerzy
czy istnieje możliwość zastosowania tynku w fakturze betonu architektonicznego na cokół budynku, np. po wykonaniu impregnując go odpowiednim preparatem?

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego elewacje cokoły porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

Tomasz B.temat nr 308-2669
visibility czytano 219 razy

Sknocony taras od dewelopera


Proszę Pana o poradę w sprawie wykończenia tarasu.
 
Jesienią kupiłem mieszkanie z tarasem "tylko" do wykończenia. Teraz dopiero mam czas aby się nim zająć i zastanawiam się nad sposobem jego wykończenia. Jednak mam wrażenie, że będę miał z tym duży problem.
 
Taras jest wielkości około 30m2, nad pomieszczeniem ogrzewanym. Wylewka ma strukturę gruboziarnistą i z wyglądu nie różni się od tej którą mam wylane podłogi w mieszkaniu. Pod wylewką jest zwykła czarna folia która nie ma zabezpieczonych miejsc łączenia, następnie zwykły biały styropian w luźnych kawałkach, później papa i żelbetonowy strop. Brak jest spadku. Wylewka w licznych miejscach jest popękana. Cała zamalowana jest jakąś powłoką, która ma ponoć za zadanie eliminować wnikanie wody opadowej w wylewkę. Wiem jednak, że pod wylewką jest woda, która wnika tam gdy pada deszcz i musiałoby chyba długo nie padać aby ta woda cała wyparowała.
W załączeniu przesyłam zdjęcia.
 
Wydaje mi się, że deweloper od którego kupiłem to mieszkanie i który robił taras popełnił wiele błędów.
Czy mogę jeszcze jakoś to naprawić aby być zadowolonym z tarasu? Wiem, że reklamacja jest najrozsądniejsza jednak deweloper niczego złego się nie dopatrzył i zaproponował mi nawet położenie płytek przez jego pracowników na mój koszt. Ja jednak wolę trzymać się z daleka od tych specjalistów którzy zrobili ten taras.
 
Bardzo proszę o poradę.
Z poważaniem,


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy wykonawcze tarasy porady inwestorom

Rzodkiewkatemat nr 308-2668
visibility czytano 238 razy

Błędy przy ociepleniu fundamentu


Panie Jerzy,
Obecnie mam na ścianie fundamentowej XPS 16 cm (2x8cm) bez żadnej dodatkowej osłony na zewnątrz (tzn. pod XPS-em była poprawna izolacja przeciwwilgociowa muru), ale nie mam na tym na zewnątrz dodatkowo folii kubełkowej. Na jesień było realizowane ocieplenie budynku i teraz czeka mnie dokończenie prac aby położyć tynk, wykonczyć cokół i zrobić porządek wokół domu.

Planowałem odsunąć trochę piasku i chociaż ten górny fragment XPS-a i część górną cokołu już ze zwykłego styropianu (nad ziemią pokryty siatką i klejem) zaizolować "czymś" zanim położy się tam właściwy tynk na cokole.

Ekipa od elewacji planuje dokończyć prace w sierpniu i potem planowałem zrealizować formę opaski z kostki i "kamyczków" wokół domu.

Zanim "kamyczki" i kostka zostanie położona będzie realizowane odwodnienie od rynien i będą pociągnięte wszystkie te rury w stronę ogrodu i dopiero tam woda będzie się rozchodzić, rozlewać a nadmiar zbierać w większym zbiorniku chłonnym z dala od domu.

Co najlepiej zrobić w sytuacji jakiej się znalazłem? Wiem że nie jest to idealna sytuacja, ale szukam rozwiązania, aby jak najlepiej zabezpieczyć strefę cokołową i chociaż górną część XPS-a, który jest już w większości zasypany piaskami jak widać na zdjęciach. Jak się zabezpieczyć aby to wszystko miało później ręce i nogi?

Wielka prośba o wskazówki ile warto odkopać XPS-a, czym zaizolować część XPS-a i połączenie tego styropianu powyżej pokrytego siatką i klejem w strefie cokołowej, aby ekipa od elewacji mogła właściwie zrealizować wykończenie strefy cokołowej i abym później mógł zrobić pasek z "kamyczkami" i dalej kostkę wokół domu.

Wszelkie wskazówki mile widziane.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze porady architektom porady wykonawcom fundamenty hydroizolacje ocieplenia

Uzotemat nr 308-2667
visibility czytano 153 razy

Gruntowanie przed nanoszeniem farby wewnętrznej


Panie Jerzy
czy może Pan polecić jaki grunt zastosować jako podkład pod farbę na tynk cementowo-wapienny? Zastosowany tynk to Dolina Nidy tynk maszynowy lekki plus. Zastanawiam się czy pozostać w systemie doliny nidy do gruntu, czy może wybrać jeden system grunt + farba?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego farby wykończenia

Anna Serdyńskatemat nr 308-2666
visibility czytano 201 razy

Uszkodzenie hydroizolacji fundamentu przez elektryka


Dzień dobry.
Odkryliśmy podczas zakopywania kabla, że elektrykowi nie chciało się odkopać fundamentu do wyjścia arota tylko bezmyślnie przewiercił się przez ocieplenie i fundament na głębokości ok. 40cm od poziomu gruntu. Co ciekawe, w kotłowni kabel ten wychodzi już z arota jak gdyby nigdy nic.
Po tej operacji fundament nie został w żaden sposób zabezpieczony przed wilgocią. Niestety odkryliśmy ten fakt po wykonaniu hydroizolacji na podłodze, ułożeniu styroduru i wylaniu posadzki w kotłowni. Czy jest sposób aby to zabezpieczyć przed wilgocią bez "kucia" podłogi?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze instalacje elektryczne

Mikolaj127temat nr 308-2665
visibility czytano 249 razy

Płyty z granulatu styropianowego pod podłogę


Panie Jerzy,
w sieci pełno jest co chwilę nowych, cudownych rozwiązań mających niemal magiczne właściwości i podobnie wyglądają reklamy produktu firmy ThermoWhite, która to zamiast izolacji EPS/XPS pod posadzki proponuje swoje rozwiązanie.
Nie zwrócił bym na to uwagi gdyby nie fakt, że jeden z dobrych znajomych zajmujący się tzw. wykończeniówką bardzo mnie namawiał na takie rozwiązanie. Ba twierdzi, że można zrobić to nawet samemu.

Otóż chodzi o granulki styropianowe połączone spoiwem (cementowy lub innym) i w postaci półpłynnej masy rozprowadzane na powierzchniach płaskich. Chwalą się znakomitym wypełnieniem przestrzeni między instalacjami, co faktycznie jest prawdą, a oprócz tego również znakomitymi właściwościami izolacyjnymi zarówno termicznie, jak i akustycznie.

Postanowiłem więc przyjrzeć się temu wynalazkowi, obejrzałem kilka zdjęć i filmów z realizacji, przeszperałem stronę internetową i nigdzie nie znalazłem KT. Zadzwoniłem więc do jednego z autoryzowanych wykonawców i poprosiłem o przesłanie dokumentacji, która nie stanowi żadnej tajemnicy.
Pozwolę sobie zamieścić je tutaj, bo okazało się, że ten znakomity materiał ma wytrzymałość na ściskanie zaledwie 70 kPa i to w wersji twardszej WD 130, czyli rekomendowanej do garaży.

W wersji do domów jednorodzinnych WD 100 materiał osiąga wytrzymałość na ściskanie na poziomie 50 kPa...

Być może komuś ta wiedza się przyda :)

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe podłogi termoizolacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

ekoTypowetemat nr 308-2664
visibility czytano 124 razy

Termoizolacja pod i nad płytą fundamentową


Dzień dobry Panie Jerzy,
mam następujące pytanie, zaprojektowałem budynek podpiwniczony usytuowany na skarpie.
Posadowienia na płycie fundamnetowej. Oczywiście problem w betoniarni z betonem napowietrzonym.
Rozważam zmianę detalu i usytowanie termoizolacji całkowicie nad płytą (to jest piwnica użytkowa także większe straty termiczne tutaj nie będą miały większego znaczenia) co umożliwi hydroizolację pod płytą jak w Pana detalu 1.9-8 ze 161 strony książki. Rozumiem że stosuję pod całością płyty fundamentowej na chudym betonie masę polimerowo-bitumiczną 2x2kg.m2?

Jeżeli jednak chciałbym zastosować termoizolację pod płytą- np. 10cm XPS, czy jest taka hydroizolacja którą można by było ułożyć na styrodurze pod płytą żelbetową?

Z góry dziękuję za odpowiedź
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: hydroizolacje posadowienia na płycie porady architektom porady inżynierom

Tomstemat nr 308-2663
visibility czytano 416 razy

Na stropie warstwy podłogi ogrzewanej


Proszę o ocenę poprawności poniższych warstw:
1. Pomieszczenia mieszkalne - parter
2. Strop panelowy żelbetowy 20cm z pustkami i strzałką (panele mają 60cm a pachwiny między nimi zostały w ubiegłym roku zalane zawibrowanym żelbetem).
3. Folia 0,2 czarna budowlana - zabezpieczenie przed przenikaniem zapachów i wodą
4. Wełna skalna 5cm - warstwa akustyczna
5. Folia aluminiowa pod ogrzewanie podłogowe o grubości 105 µm
6. Zbrojenie 10x10 - w celu przywiązania (zamocowania) rurek ogrzewania podłogowego. - Czy jest jakiś inny, tani i skuteczny sposób ułożenia rurek ogrz podł na wełnie?
7. Wylewka cementowa (niestety z miksokreta) - 6 cm
8. Klej pod płytki dostosowany do ogrzewania podłogowego
9. Płytki podłogowe

Proszę o uwagi.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego podłogi ogrzewane porady inwestorom porady wykonawcom

dingleberriestemat nr 308-2662
visibility czytano 251 razy

Badanie składu farby z pobranej próbki


Witam,
Czy jest możliwość oznaczenia składu farby, LZO z pomalowanej powłoki?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: badania i pomiary farby porady inwestorom

Tomasz_Maxtemat nr 308-2661
visibility czytano 575 razy

Zniszczenie jastrychu anhydrytowego wodą z kabiny natryskowej w łazience


Szanowny Panie Jerzy!

Posadzka anhydrytowa w łazience, która została wylana wszędzie poza obrębem brodzika, gdzie została zastosowana wylewka szybkowiążąca. Całość miała zostać zabezpieczona folią w płynie i taśmami, a następnie klejem wodoodpornym do płytek ceramicznych na całej powierzchni podłogi.
Pozostawiony bez opieki nieuczciwy pracownik wykonawcy ukradł folię w płynie, taśmy oraz klej wodoodporny, a płytki położył na zwykły klej, który pozostał po układaniu płytek w suchych pomieszczeniach.
Z powodu niedrożności odpływu liniowego łazienka została kilkukrotnie zalana. Podczas jednej z takich sytuacji zauważono mokry sufit w pomieszczeniu bezpośrednio pod łazienką. Dzięki temu zdjęto (prawie bez narzędzi) płytki i stwierdzono to, co napisałem powyżej.

Posadzka została wysuszona przez 8 miesięcy. Wykonawca niedługo przystąpi do ponownego układania płytek. Na początek chce wylać wylewkę samopoziomującą, później folia i taśmy, jak pierwotnie zakładano.

Jaką wylewkę zastosować? Czy dalsze kroki są prawidłowe? Czy przed wylewką należy coś jeszcze zrobić?

Niestety, skuwanie anhydrytu na tym etapie jest niemożliwe i musi zaczekać do generalnego remontu domu. Na zdjęciach zniszczenie wylewki widoczne pod fugami, gdzie kleju nie było w ogóle i prawdopodobnie tędy płynęła woda.
Proszę o pomoc.

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze łazienki hydroizolacje jastrychy anhydrytowe przecieki


 
 
293
   ...  
269
 
268
 
267
 
266
 
265
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.