porady i konsultacje budowlane

Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
projektuj i buduj bez błędów!

o co pytali inni?       porady budowlane

© All rights reserved. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami.

Wpisz nieodmienialną część szukanej frazy, np. "ław",
a będą wyświetlone wyniki zawierające wszystkie odmiany:
ław, ławą, ławami, ławy, ława, ławie itd.
 

znaleziono porad: 555

Piotrek

dział 308
temat nr 325

Czy wierzyć stronom samozwańców budowlanych?


A ja mam takie trochę z innej beczki pytanie a mianowicie:
Zapewne większość osób planujących swoja budowę a na pewno Ci którzy planują to zrobić własnoręcznie znają portal http://www.domza150tysiecy.pl i widzieli filmy pana Łukasza Dziadosza. Nie ukrywam że na bieżąco śledzę jego poczynania na budowie. Chciałbym dowiedzieć się czy jego wykonanie jest zgodne ze sztuką budowlaną? Czy popełnia jakieś błędy, jeśli tak to jakie? W jakich sytuacjach jest wymagany wieniec na ścianach fundamentowych w domu parterowym z użytkowym poddaszem bez podpiwniczenia?

komentarze: 8
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne fundamenty błędy wykonawcze porady inwestorom

centaur

dział 308
temat nr 324

Zabezpieczenie hydroizolacji podłogi na czas robót


Mam takie techniczne pytanie jak zabezpieczyć hydroizolację na betonie podkładowym przed hydraulikami, tynkarzami i elektrykami ? Czy po jej wykonaniu rozłożyć folię i na to kartony, kilka warstw follii itp.? Proszę o praktyczną podpowiedź.
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje

Cezary Wielowski

dział 308
temat nr 323

Bitumy jako hydroizolacja w pomieszczeniach na pobyt ludzi


Czy można stosować papę do pomieszczeń mieszkalnych jako hydroizolację poziomą posadzki? Pilnowałem wyciągnięcia długich odcinków czystych papy ze ścian a teraz stanąłem przed dylematem bo okazuje się że papy nie mają od kilku lat atestów PZH. Co więcej okazuje się że żadne bitumiczne produkty nawet masy polimerowo-bitumiczne typu KMB nie mają atestów PZH do stosowania w pomieszczeniach mieszkalnych. Czy zostają mi tylko szlamy mineralne (bez rozpuszczalników i bitumów) lub membrany? Czy po prostu PZH nie jest jedyną wykładnią? Ta papa którą chcę zastosować ma atest uniwersytetu medycznego dopuszczający ją niejako do wnętrz, ale na stronie oficjalnej firmy przedstawiają inne stanowisko. O co chodzi?

komentarze: 12
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: hydroizolacje

Adam O.

dział 308
temat nr 322

Połączenie wentylacji mechanicznej z grawitacyjną albo hybrydową


Rozmawiałem z instalatorem odnośnie mojego pomysłu i on uznał że tak można. Mam mieć w domu wentylację mechaniczną ale dla zaoszczędzenia kosztów pracy wentylatorów i na to energii wymyśliłem że na sezon grzewczy będzie pracować mechaniczna z odzyskiem ciepła (zamykam kanały wentylacyjne od grawitacji). Poza sezonem grzewczym na lato otwieram kanały grawitacyjne a zamykam kanały wentylacji mechanicznej. Uważam, że będę wówczas w zgodzie z przepisami, gdyż z tego co Pan kiedyś napisał nie wolno obu tych wentylacji używać jednocześnie. Co Pan na to?

komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: wentylacja porady inwestorom

centaur

dział 308
temat nr 321

Ocieplenie dachu między ścianą szczytową a wiązarem


Witam jak zaizolować połączenie więźby dachowej z wieńcem ściany szczytowej. Ostatni dźwigar jest ok 10 cm od ściany szczytowej zaś belki wysuwnicy leżą tuż nad wieńcem czyli raz 1cm raz kilka mm. Czy więźba powinna być odizolowana od wieńca? Jak to zrobić?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne dachy porady inwestorom

K. Kuptz

dział 308
temat nr 320

Ekspresowa hydroizolacja i problemy


Nie trzymałem się opisów Pana książki. Po stronie zewnętrznej fundamentu zaryzykowałem i następnego dnia po naniesieniu drugiej warstwy hydroizolacji niestety położyłem styropian a potem tego samego dnia wszystko zasypałem piaskiem. Wszystko otoczone jest folią kubełkową.

Piszę odnośnie piwnicy. Wiem że popełniłem błąd z tym pośpiechem. Proszę o poradę Czy po prostu wszystko odkopać, zerwać cały bitum (też styropian i folię kubełkową) i zacząć kładzenie hydroizolacji od nowa?

Chodzi o to że cała moja piwnica po deszczach została zalana wodą a dom mam w SSZ i pod dachem. Wg moich obserwacji przecieka w kilku miejscach na łączeniu ław z bloczkami fundamentowymi ale też przez miejsca styku ławy i wylewki betonowej na gruncie. Dom stoi na glinie i mam częściowe podpiwniczenie.


Woda w całej piwnicy.
K. Kuptz
Mokre ściany w piwnicy.
K. Kuptz
Zalana cała piwnica.
K. Kuptz
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje ocieplenia błędy wykonawcze domy jednorodzinne budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

Swat

dział 308
temat nr 319

Duże oczko wodne


Buduję w ogrodzie oczko wodne o wymiarach 12 x 12 m z siatkobetonu. Położone są siatki Rabitza dwie warstwy na krzyż, zaś w dolnej części basenu trzy siatki połączone drutem gładkim o przekroju 6 mm w odstępach ok. 20 cm. Proszę o dalsze instrukcje oraz jeśli można jak poprawnie zagospodarować oczko, bo kiedyś Pan pisał na fb, że ma Pan w ogrodzie oczko.


Widok oczka w budowie.
Swat
Oczko w budowie.
Swat
Odpowiedź płatna
patrz także: oczka wodne sadzawki ogrodowe porady inwestorom

barti

dział 308
temat nr 318

Jak uratować dom mimo już popełnionych błędów


Witam, niestety książkę kupiłem po czasie, błędów na mojej budowie trochę jest. Badań geologicznych nie robiłem. 1 warstwa to glina, później są piaski ze żwirkiem. Po ściągnięciu humusu padało nieprzerwanie przez 2 tygodnie i nie było śladu wody. Woda gruntowa 3 m pod ławami. Kierownik widząc to stwierdził, że rezygnujemy z betonu podkładowego i smarujemy ściany fundamentowe dysperbitem. Teraz wiem, że to był błąd, ale czasu już niestety nie cofnę. W związku z tym mam kilka pytań do Pana.

1. Ławy wylałem w grunt, bez betonu podkładowego i jakiejkolwiek hydroizolacji, ściany fundamentowe posmarowałem od zewnątrz i wewnątrz 2x dysperbitem. Już nie wspominając o tym, że ściany fundamentowe wymurowane z bloczków i bez wieńca. Ściany z betonu komórkowego oddzielone są od ścian fundamentowych izolacja poziomą z plastpapy gr 1mm, a przerwana izolacja pozioma przez rdzenie żelbetowe posmarowana jest Atlasem Woder Duo (2 warstwy twardym pędzlem i zbrojenie na wysokość 5 cm również posmarowane w 1 warstwie). Jakby nie patrzeć wszystko jest odizolowane od skopanych fundamentów, czy jest sens się zadręczać i denerwować? Ściany fundamentowe ocieplone 10 cm EPS TermoOrganika Fundament. (Tydzień temu odkopywałem jedną stronę i na kleju sucho, żadnych mokrych miejsc i glonów również brak).

2. Jak powinno wyglądać przejście rury od kanalizacji przez ścianę fundamentową, żeby od pracy domu nie popękała rura?

3. Jak połączyć wspomnianą plastpape spod ścian nośnych z hydroizolacja na chudziaku? Na chudziaka rozumiem, że używamy masy polimerowo-cementowe flex?

4. Jakie dokładnie taśmy kauczukowe trzeba dać po obwodzie wewnątrz domu (nie ukrywam, że 16 czy tam 30 zł za mb taśmy to dość sporo, licząc że u mnie razem ze ścianami działowymi to ponad 170 mb).

5. Jak poprawnie zmniejszyć otwór okienny ? Dodam, że u nas okno zakończone jest po obu stronach rdzeniem żelbetowym. W jaki sposób połączyć pustaki z tym rdzeniem, jak poradzić sobie z ewentualna szczeliną między bloczkami, a wylanym już nadprożem?

6. Budowlańcy nie wylali mi razem z wieńcem belek ozdobnych nad tarasem. Zostawili wąsy zbrojenia, które wystają z wieńca i teraz w kwietniu mają kończyć. Co zrobić, żeby nowy beton dobrze się zeszczepił ze starym betonem w wieńcu? Dodam, że wieniec wylewany był we wrześniu.

7. U nas w całym domu będzie ogrzewanie podłogowe. Chciałbym się zdecydować na jastrych betonowy. Proszę mi powiedzieć jak to powinno wyglądać, z czym to się je? Jaki dodatek upłynniający zastosować do betonu, w jakiej dawce. Jak powinna w ogóle wyglądać receptura na taki jastrych betonowy? Jak to się układa, jakim urządzeniem w jaki sposób. Co z dylatacjami? Obwodowe to wiadomo, ale jak wygląda sprawa z resztą dylatacji? Jaka maksymalna powierzchnia może być bez dylatacji? Jak rozdzielić te dylatacje, w pokojach to łatwo bo przy każdym progu, ale jak wygląda sprawa z salonem i kuchnią, która ma 41 m2 + korytarz 10 m2. W jaki sposób wykonać te dylatacje? Po 24h nacinamy beton, na jaką głębokość? Jak by Pan rozmieścił dylatacje na moim miejscu (rysunek 1). Rozumiem, że dylatacje z posadzki muszą się przenieść na płytki, a dokładnie między płytki (fuga). Czym wtedy wypełnić tą fugę żeby to nie pękało? Czym kleić płytki? Jak wykonać zbrojenie jastrychu betonowego, gdzie rozmieścić. Dodam, że u nas ciężko będzie utrzymać taką samą temperaturę dlatego co zrobić żeby nie było tych groźnych skurczów?

8. Pytanie o wentylację hybrydową, nie ukrywam że 7 tyś za hybrydową, a 20 tyś za mechaniczną to dość spora różnica w cenie, a prawdopodobnie do końca życia się nie zwróci. Ale chciałbym zapytać jakie średnio straty ciepła generowane są przez wentylacje hybrydową? Czy kominek wentylacyjny na zakończeniu każdego pionu powinien być elektryczny wspomagający ciąg czy może to być zwykły kominek dedykowany do wentylacji? Czy zamiast nawiewników ciśnieniowych w oknach można zastosować ścienny nawietrzak z grzałką w podbitce np?

9. Proszę o przekrój poprawnie wykonanego tarasu, chodników z kostki brukowej.

10. Proszę o przekrój jak zrobić podjazd do garażu z kostki pod samą bramę garażową.

Troszkę się pytań nazbierało, ale myślę, że wielu osobom się to przyda.

Rzut parteru
barti
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego jastrychy betonowe jastrychy ogrzewane porady inwestorom

kemal111

dział 308
temat nr 317

Mostek cieplny ścian działowych murowanych


Jeżeli ściany działowe mają być murowane z bloczków silikatowych drążonych gr. 12 cm np. SILIKAT N12/500 bezpośrednio na podkładzie betonowym gr. 10 cm z betonu C16/20 zbrojonym siatką stalową fi 4 15x15 cm to jak w takim przypadku pozbyć się mostka termicznego?
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: mostki cieplne ściany działowe domy jednorodzinne porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

Tomasz Dobrowolski

dział 308
temat nr 316

Odkąd ocieplenie ścian na cokole domu?


W załączeniu mój rysunek fundamentu i ścian oraz izolacji termicznej w moim domu. Fundament z bloczków betonowych 24 cm, ściana z cegły silikatowej 18 cm. Przewężenie ściany w stosunku do fundamentu 6 cm, z czego 2 cm od strony zewnętrznej i 4 cm od strony wewnętrznej. Styrodur przy fundamencie 5 cm od wewnątrz, 10 cm od zewnątrz. Ocieplenie posadzki 20 cm (10 cm pod i 10 cm nad linią hydroizolacji poziomej fundamentu). Mam możliwość regulowania poziomu gruntu na zewnątrz o ok. 15 cm (dosypać lub wybrać ziemię). W chwili obecnej do hydroizolacji poziomej na fundamencie do poziomu gruntu jest 30 cm.   

Na jakiej wysokości w stosunku do hydroizolacji poziomej fundamentu rozpocząć BSO?  

Jaki jest zamiennik listwy startowej w BSO wełną mineralną 22 cm? Listwy startowe są produkowane węższe.

 

Planowane rozmieszczenie warstw wg pytającego.
Tomasz Dobrowolski
komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje ocieplenia budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom2007-2018 Wszystkie prawa zastrzeżone dla Biuro Doradztwa Budowlanego mgr inż. Jerzy Zembrowski, Białystok. All rights reserved.
wykonanie choruzy.pl ©