porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie porad, bowiem nie mają kontroli nad ich wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB - kierownik budowy, DB - dziennik budowy, INA - inspektor nadzoru autorskiego, c-w - analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB - masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 1755

 
 
177
   ...  
155
 
154
 
153
 
152
 
151
   ...  
1
 
 
Sergio

dział 308
temat nr 1528

Analizy cieplno-wilgotnościowe (c-w) dla domu szkieletowego


Dzień dobry.
Czy analizy cieplno-wilgotnościowe rozważają tylko domy murowany czy może być policzony wariant domów w technologii szkieletu drewnianego? Czy dla wykonania analiz domy szkieletowego wystarczy projektu koncepcyjnego?
komentarze: 2
czytaj odpowiedź

patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy szkieletowe drewniane porady inwestorom

Tomasz

dział 308
temat nr 1527

Wykonanie dylatacji popękanych schodów betonowych płytowych


Płyty betonowe schodów terenowych na gruncie są ograniczone z obu stron murkami kamiennymi. Czym wypełnić "naturalne" dylatacje płyt betonowych na gruncie?
Czy tiokole wchodzą w rachubę? Czy należy wykonać również dylatacje wzdłuż murków?


nr 1 Widok ogólny schodów terenowych.
autor: Tomasz Turkoniak
nr 2 Widok ogólny schodów terenowych.
Odpowiedź płatna 246,00 zł
patrz także: naprawa żelbetu renowacje podesty porady wykonawcom porady architektom porady inżynierom

FelixF

dział 308
temat nr 1526

Ocieplenie płytą obornicką


Witam.
Zależy mi na Pana opinii. Chodzi o płyty warstwowe zwane potocznie "obornickimi" - płyty produkowane są z wypełnieniem z EPS, PIR i wełną. Zastanawia mnie jak zachowuje się izolacja tych płyt zamknięta właściwie obustronnie w stali, która ma bardzo wysoki opór dyfuzyjny (jest silną barierą). Może kiedyś wykonywał Pan takie badania albo czytał o takich?

Czy w tym wypadku warto interesować się płytami z wypełnieniem PIR? Czy też to nazbyt ryzykowne? Pytanie nie tyle by zaspokoić wyłącznie ciekawość ale też mam możliwość zastosowania takich płyt jako izolacji i elewacji zamiast podkonstrukcji pod wełnę plus elewację wentylowaną. Konstrukcja byłaby drewniana ale wewnątrz odsłonięta a płyty na zewnątrz.

komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budownictwo przemysłowe elewacje wentylowane porady architektom porady inwestorom

Piotr Gawlik

dział 308
temat nr 1525

Ogrodzenie jako mur oporowy


Moja działka graniczy z drogą szutrową. Projektowany poziom terenu wokół domu jest na poziomie 70 cm powyżej poziomu drogi. Projektowany będzie murek oporowy, jednocześnie będący ogrodzeniem, tak aby można było teren wokół domu wyrównać aż do murka ogrodzeniowego, bez skarpowania.
Czy istnieje możliwość wykorzystania do budowy takiego murka zalewowych bloczków betonowych? Tak aby od strony drogi gdzie teren jest niżej, mur wyglądał jak normalne ogrodzenie?

nr 1
nr 2
komentarze: 2
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: ogrodzenia betonowe mury oporowe porady inwestorom porady architektom

AdamO

dział 308
temat nr 1524

Mocowanie styropianu do ściany 3-warstwowej


Dzień dobry
Bardzo proszę o odpowiedź czy montaż styropianu za pomocą kołków w przypadku ściany 3-warstwowej realizowany ma być do ściany nośnej wewnętrznej czy do elewacyjnej? Dom jest zbudowany 20 lat temu. Pytałem czterech wykonawców ociepleń i każdy mówi co innego.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe docieplenie domy murowane porady inwestorom porady architektom

Łukasz1983

dział 308
temat nr 1523

Tynkowanie i ocieplenie garażu od środka


Dzień dobry
W kwietniu planuję montaż okien wraz z bramą garażową. Prace te wymagają wcześniejszego odpowiedniego przygotowywania z mojej strony.

1. Jeśli chodzi o garaż, centralnie na środku garażu został wykonany odpływ, na etapie płyty fundamentowej. Posadzka betonowe ma mieć spadek w kierunku bramy 1,5 %. W jaki sposób wykonać odpływ aby był on efektywny, z uwagi na spadek posadzki?

2. Przy bramie garażowej powierzchnia musi być otynkowana. Jakiego tynku użyć mając na uwadze to, że garaż będzie nieocieplony w sezonie zimowym.

3. Wnętrze garażu jest częściowo pokryte styropianem, sufit w całości. Czy styropian na ścianach oraz suficie musi być mocowany za pomocą kołków do mocowania styropianu, czy wystarczy sam klej?

4. Z uwagi na brak instalacji elektrycznej nie będę mógł otynkować całej powierzchni garażu. W jaki sposób przygotować tynk wykonany wewnątrz w tym roku do połączenia z tynkiem który zostanie wykonany rok później?

5. Jeśli chodzi o okna, muszę wyrównać powierzchnię wnętrz oraz częściowo przygotować otwory do przyklejania taśm z zewnątrz oraz w środku. Jakiego materiału użyć do obróbki pod taśmy oraz wypełnienia nierówności. Ściany są z cegły silikatowej, natomiast dwie pierwsze warstwy z betonu komórkowego.

6. W dwóch parach wnęk okiennych muszę dołożyć 3 cm oraz 7 cm w dolnej części wnęki. Jakiego rodzaju wylewkę zastosować, ewentualnie w jaki inny sposób podwyższyć dolną część otworu o podane wymiary. Wnęki okienne wykonane w cegle silikatowej.

nr 1
nr 2
komentarze: 2
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego garaże ocieplenia tynki cem-wapienne naprawy porady inwestorom porady wykonawcom

Iskierka

dział 308
temat nr 1522

Kiedy okna, a kiedy elewacja i tynki?


Witam.
1.Jaki powinien być harmonogram kolejnych prac? Jestem na etapie stanu surowego otwartego. Kolejne etapy muszę rozłożyć na okres 3 lat. Jaka kolejność prac jeśli zdecyduję się na drewniane okna, przy projekcie ze ścianą trójwarstwową? Dom budowany z cegły silikatowej. Mam opcję wstawić okna w tym roku i stawiać elewację ze ściany trójwarstwowej, a może zrobić elewację bez okien. Lub wstawić okna i wykańczać dom w środku, robić instalacje i tynki? Nie planuję ogrzewania podłogowego ani rekuperacji. I mam problem z oknami bo gdyby miały być drewniane to czy wystarczy je zabezpieczyć i kontynuować pracę? A może okna lepiej wstawić na sam koniec? Problem jest w wilgoci i wysychaniu tynków które mogą mieć wpływ na okna.

2.W październiku mieliśmy stawianą więźbę dachową, przykrywany dach był w listopadzie. Ponieważ skosy mamy betonowe, musieliśmy ocieplić skosy zakrywając dostęp do kotew w murłacie, uniemożliwiając dokręcenie ich. Czy to może mieć wpływ na całą konstrukcję?
 

nr 1 autor: Marzena Trzciałkowska
nr 2 autor: Marzena Trzciałkowska
nr 3 autor: Marzena Trzciałkowska
komentarze: 17
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

Tomekk

dział 308
temat nr 1521

Posadzki żywiczne w domach


Dzień dobry Panie Jerzy,
Jakie jest Pana zdanie na temat posadzek żywicznych? Co jest ważne przy wykonastwie/projektowaniu takowych (dla posadzek zarówno zewnętrznych i wewnętrznych)? Nie znalazłem jeszcze tego tematu w wyszukiwarce, ale jeśli już było to proszę mnie nakierować. Temat jest dosyć szeroki bo do jednego worka wrzuca się wszystkie typy (epoksydowe, poliuretanowe, akrylowe, wszystko pomiędzy i pewnie jeszcze jakieś). Takie posadzki można tworzyć o różnych parametrach użytkowych więc w zależności od miejsca zastosowania można sobie dobrać antypoślizgowość, trwałość, ścieralność czy może jeszcze inne parametry.

Mnie by interesowało zastosowanie antypoślizgowej w łazienkach ze względu na brak spoin/fug i łatwość w utrzymaniu czystości jako alternatywy do płytek lub na tarasie, jeżeli można stworzyć dobrą posadzkę o odpowiednich właściwościach.
Ważne dla mnie jest też zdrowie i z badań, które znalazłem (2004 r.) wynika, że jest różnie w zależności od typu, więc na to też trzeba zwracać uwagę. Nie wiem też czy to wyczerpuje temat, ale na razie jeszcze innych badań znalazłem: doc. dr inż. Adam Niesłochowski - Emisja chemiczna z posadzek żywicznych
A może w ogóle Pan takiego rozwiązania nie poleca z jakichś powodów?


komentarze: 1
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom posadzki chemoutwardzalne

Arturitu

dział 308
temat nr 1520

Połączenie pionowej hydroizolacji fundamentu i podłogi


Witam Panie Jerzy.
Nurtują mnie dwa zagadnienie dotyczące połączenia pionowej hydroizolacji kmb z betonem podkładowym podłogi.
1. Co w sytuacji, gdy poziom betonu podkładowego podłogi oraz ściany fundamentowej są na tej samej wysokości tak jak na rysunku str. 163. Rozwiązaniem może być wymurowanie jeszcze przed termoizolacją ściany fundamentowej pierwszego rzędu pustaka muru ścian zewnętrznych i na nim ,, wyciągnięcie" pionowe hydroizolacji. Następnie termoizolacja i zagęszczenie. Czy jest to odpowiedni zabieg?
2. Nurtuje mnie również jak postąpić, gdy nie ma muru z uwagi na przewidziane okno bez podmurowania typu hst. Oczywiście na podwalinie systemowej. Jak wtedy połączyć hydroizolację pionową ściany fundamentowej z betonem podkładowym podłogi? Podwalina będzie montowana po zasypaniu fundamentów.
komentarze: 7
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom porady architektom

Miłosz Malek

dział 308
temat nr 1519

Obłożenie komina struktonitem lub łupkami


Mógłby Pan opisać poprawny sposób zamocowania czapki nierdzewnej na kominie oraz poprawny sposób obróbki komina struktonitem?

komentarze: 2
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kominy porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
177
   ...  
155
 
154
 
153
 
152
 
151
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie porad, bowiem nie mają kontroli nad ich wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB - kierownik budowy, DB - dziennik budowy, INA - inspektor nadzoru autorskiego, c-w - analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB - masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa.
2007-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.