porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2959


 
 
297
   ...  
275
 
274
 
273
 
272
 
271
   ...  
1
 
 
Mruktemat nr 308-2733
visibility czytano 215 razy

Ościeżnice metalowe drzwi po wykonanych ściankach działowych i jastrychach


Witam, 
mam pytanie odnośnie ościeżnic. Żona zdecydowała o zamontowanie w nowym domu tradycyjnych, metalowych ościeżnic drzwiowych. Wiadomo, że były to ościeżnice przeznaczone do zabetonowania w posadzce oraz zalania betonem po obwodzie. Chciałem zapytać, czy jest możliwość zamontowania ich na piankę, tym bardziej po gotowych wylewkach, bez konieczności ich kucia, jednocześnie wycinając ich dolną "poprzeczkę". Jak się do tego zabrać, żeby było dobrze? Zaznaczam, że drzwi są pełne i ważą ok. 30 kg. Niestety internet milczy na ten temat. 
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: drzwi wykonawstwo wykończenia porady inwestorom

Ewa-Wroctemat nr 308-2732
visibility czytano 299 razy

Odnowienie elewacji domu murowanego


Szanowny Panie Jerzy
 
W związku z odnawianiem elewacji zewnętrznej budynku, proszę o poradę dotyczącą tynku. Niestety za późno zabrałam się do tematu, prace się już rozpoczęły - jedna ściana jest już zrobiona (siatka plus klej do siatki elewacyjnej). Ściany domu z roku 1975 zbudowane są z bloczków typu Max: od zew. grub.18,8cm, od wew.28,8cm, między nimi płyty styropianowe grub. 6cm. Dom jest wykończony tradycyjnym tynkiem, ostatnią warstwę stanowi mączka marmurowa biała.

Były robione zdjęcia kamerą termowizyjną i jedno załączam. Opis mówi o oknie, a co to te czarne plamy pod drzwiami tarasowymi?

Dom usytuowany jest blisko lasu i dostępność światła słonecznego jest ograniczona, a wybrany kolor-biały. Wykonawca stosuje tynk silikonowy (nie znam producenta) wg podpowiedzi wykonawcy. Teraz wiem że może nie być do końca obiektywna. Co mam robić w tej sytuacji?
 
Z poważaniem


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy murowane elewacje porady inwestorom renowacje

JHYtemat nr 308-2731
visibility czytano 254 razy

Docieplenie ścian pustakami ceramicznymi


Dzień dobry,
mam przed sobą remont budynku z lat 60 ubiegłego wieku i pytanie jak poprawić (docieplić) ściany zewnętrzne bez używania styropianu i wełny mineralnej. Według poprzedniego właściciela, ściany te zbudowane są z bloczków betonu komórkowego (niebieskawy kolor, struktura porowata i podobno są z Prefabetu Bielsko-Biała) obrzuconego zaprawą i na tym położone są płytki azbestowe (będą usuwane oczywiście). Od wewnątrz ściana jest ponoć z cegły. Co wiem na pewno, to ściany mają 40 cm grubości. 
Proszę o info, jaki współczynnik przenikalności ciepła U może mieć taka ściana obecnie i jak zmieni się on, gdy dołożę do tej ściany warstwę zewnętrzną z Porothermu 18 cm z tynkiem mineralnym. Nie chcę stosować styropianu ani wełen aby nie pozbawiać się ogromnej energii cieplnej słońca i własności akumulacyjnych ścian.
Pozdrawiam.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne domy murowane termorenowacja porady inwestorom

nygastemat nr 308-2730
visibility czytano 309 razy

Poblem z masą szpachlową na tynku cem-wapiennym


Witam. 
Chciałbym prosić o pomoc na następujący problem:
W pomieszczeniu w moim domu na tynkach cem-wap było kilka ubytków w postaci dziurek, kilka rys skurczowych itp. Postanowiłem zakupić "dedykowaną" (popularną na pewnym portalu aukcyjnym) do tego typu napraw elastyczną masę szpachlową z dodatkiem żywicy (nie wiadomo co to za żywica) i dodatkiem włókien szklanych. Na opakowaniu producent zapewnia, że można tą szpachlę pokryć każdego rodzaju farbą, ale jest to nieprawda ponieważ po próbie malowania zostają widoczne plamy. Jak z tego wybrnąć?
Dodam, że ciężko usunąć ten wynalazek nawet papierem ściernym gradacji 60. Dołączam zdjęcie etykiety i efektu malowania. 
Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze naprawy porady inwestorom porady wykonawcom

Granixtemat nr 308-2729
visibility czytano 207 razy

Czy szlam sztywny nadaje się jako zaprawa do muru fundamentu


Dzień Dobry!

Mam pytanie z zakresu hydroizolacji połączenia ławy wykonanej z betonu napowietrzonego, a ściany fundamentowej z bloczka betonowego. Jako że ława ma rdzenie, zdecydowałem się użyć Bornit DS, pytanie czy drugą warstwę Bornitu DS można potraktować jako zaprawę do bloczka betonowego? Czy może lepiej w takim wypadku zastosować jedną warstwę Bornitu DS a na drugą warstwę jako zaprawa do bloczka betonowego zastosować Bornit Sperrmortel?

Czy któreś z tych rozwiązań będzie prawidłowe?
Czy stosować "Basisgrund" na ławę przed Bornit DS?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

Paweł Rodaktemat nr 308-2728
visibility czytano 447 razy

Elewacja z lameli pionowych na ścianie


Panie Jerzy, 
w moim projekcie elewacja przy tarasie jest wykończona pionowymi drewnianymi lamelami. Zależy mi na tym, żeby faktycznie było to drewno, a nie imitacja w postaci okładzin ze sztucznego materiału przyklejanych na styropian.

W jaki sposób powinno się montować te lamele, żeby w znaczący sposób nie pogorszyć właściwości termoizolacyjnych ściany oraz nie narazić się na jakieś niekorzystne zjawiska wilgotnościowe? Widziałem, że są różne systemy ale naprawdę trudno jest się w tym rozeznać, bo każdy producent zachwala tylko swoje rozwiązania.

Dołączam zdjęcie 1 poglądowo, żeby pokazać o jaki efekt mi chodzi. Na drugim zdjęciu wizualizacja izolacji.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego elewacje wentylowane porady wykonawcom porady inwestorom porady architektom

Kiluktemat nr 308-2727
visibility czytano 356 razy

Ocieplenie czoła balkonu


Zgodnie z informacjami w książce do czoła balkonu powinno przyklejać się styropian w jednym kawałku na wysokości. Co zrobić w sytuacji gdy jest stan zastany okapnik był za nisko i do połowy wysokości jest przyklejony styropian grubości 5 cm. Czy można dosztukować do góry i całość pogrubić do 10cm? Czy lepiej zdemontować i przykleić w jednym kawałku grubości 10 cm co będzie bardziej kosztowne?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: balkony domy murowane remonty porady inwestorom porady wykonawcom

Kiluktemat nr 308-2726
visibility czytano 384 razy

Kotwienie balustrady do ściany budynku


Balustrada w kształcie litery U będzie zamocowana do ściany budynku. Czy wtedy można ją podeprzeć stopkami z płaskiej blachy na wierzchu płyt gresowych lub granitowych bez kotwienia jak na rys. na 230 str?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

AGAStemat nr 308-2725
visibility czytano 250 razy

Wykwity na ogrodzeniu z cegły klinkierowej


Dzień dobry. 
Piszę do Pana w sprawie problemu, który od niedawna zaczął być uciążliwy tzn.  wykwity na fugach i cegłach klinkierowych mojego ogrodzenia. Przeglądając serwis natrafiłem na kilka ciekawych spostrzeżeń, których jest Pan autorem. Nie wiem czy akurat mój przypadek jest standardowy, ale ogólnie w necie tyle opinii i rozwiązań ilu fachowców co w sumie nie rozwiązuje tematu tylko go pogłębia.

Opiszę w skrócie :
Ogrodzenie zostało wykonane w maju 2020 roku. Zalany i zazbrojony fundament, izolacja pozioma na całej długości ogrodzenia ze słupkami włącznie w postaci folii fundamentowej, użyta cegła to MELBOURNE firmy ROBEN. Cegły murowane na zaprawę do klinkieru firmy Baumit, wnętrza słupków również wypełniane zaprawą, cegły fugowane zaprawą do fugowania firmy QUICK-MIX. Ogrodzenie nie zostało zaimpregnowane ani olejowane. Chcieliśmy uniknąć przyklejania się brudu do cegieł.

W ubiegłym roku w niektórych miejscach fuga zaczęła się lekko rozjaśniać, ale pomyślałem, że to wina użytego koloru fugi, który lekko spłowiał. W tym roku o tej porze już pojawiły się białe wykwity. Dołączam zdjęcia niektórych elementów ogrodzenia.

Z tego co widziałem w specyfikacjach, to chyba wszystkie te produkty posiadają w składzie związki wapnia, które z czasem spowodowanym czynnikami atmosferycznymi zaczynają się wypłukiwać z zaprawy czy fugi. Zresztą na opakowaniach jest info, że ww środki minimalizują pojawianie się wykwitów, ale ich nie likwidują.

Nie uchylam się od opłaty za rozwiązanie problemu, natomiast życzyłbym sobie aby wg Pańskiego sposobu móc to zrobić i mieć spokój na zawsze.

PS. Po przemyśleniach  uważam, że problem się nie skończy dopóki nie wypłuczą się wszystkie związki wapnia z tej zaprawy, więc aby tego uniknąć należałoby zabezpieczyć ogrodzenie (cegły i fugi) przed wnikaniem wilgoci z zewnątrz. Jeśli z gruntu nie ciągnie wilgoci z powodu folii to z zewnątrz też nie będzie z powodu impregnatu. Minusem wydaje się to, że trzeba to robić co około dwa lata.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: ogrodzenia murowane wykwity porady inwestorom

Magda Smoleńskatemat nr 308-2724
visibility czytano 386 razy

Remont stropu drewnianego w starym domu


Jak poprawnie wykonać strop w remontowanym domu z 1944 r.?
Planuję wykonanie stropu nad parterem, dom będzie użytkowany od kwietnia do końca listopada, okazjonalnie w okresie zimy. Poddasze przewidziane jest jako osobny lokal z wejściem z zewnątrz.
Ogrzewanie podłogowe elektryczne na około 60 % powierzchni. Kolejny etap prac to ocieplenie poddasza, elewacja budynku i dopiero prace mokre – podłogi i tynki na parterze.

Według wstępnego projektu przewidziane są następujące warstwy stropu:
• wykończenie posadzki
• szlichta betonowa grub 5 cm zbrojona (oczka 15 cm x 15 cm)
• folia refleksyjna
• styropian gr 10 cm styropian EPS-200
• płyta OSB-2 grubości 12 mm
• deski grub 3 cm
• belki stropowe 18x24

1. Rozważam zamiast wylewki betonowej zastosować lekką zabudowę stropu. Jakie płyty zastosować i jakiej grubości. Myślałam o gipsowo-włóknowych.
2. Zależy mi na izolacji akustycznej, czy wskazane jest zastosować warstwę geowłókniny pomiędzy deskę a płytę OSB?
3. W jakiej warstwie poprowadzić kable elektryczne do oświetlenia sufitowego parteru.
4. Czy w łazience wskazane jest zastosowanie płyt cementowych?

Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: porady inwestorom porady wykonawcom remonty stropy drewniane podłogi ogrzewane


 
 
297
   ...  
275
 
274
 
273
 
272
 
271
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
0abbeb0b726f84303910633be45765ba.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.