porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 1334


 
 
135
   ...  
113
 
112
 
111
 
110
 
109
   ...  
1
 
 
John Peel

dział 308
temat nr 1106

Studzienka na wodę ściekową w piwnicy bez kanalizacji


Projekt płyty fundamentowej pod piwnicą nie przewiduje żadnych przepustów.
Jednak wykonawca zaleca wykonanie kratki ściekowej w kotłowni. Docelowo wyglądałoby to tak, że w takim otworze umieszczona byłaby pompa z pływakiem i podłączona do rury kanalizacyjnej przebiegającej w pobliżu otworu, zatem wąż i kabel elektryczny wychodzący spod kratki ściekowej w kotłowni nie byłby uciążliwy.
Jak prawidłowo wykonać taki otwór na etapie wylewania płyty fundamentowej? Czy wystarczy tam wstawić pomarańczową rurę kanalizacyjną i zalać wokół betonem czy między rurę a beton należy jeszcze coś dać? Zaznaczam, że pod spodem będzie beton podkładowy, hydroizolacja i papa ochronna (lub beton ochronny).
A może lepiej by było, gdyby ten otwór miał przekrój kwadratu, a nie koła?
W załączeniu przekrój płyty fundamentowej, ale zamiast betonu ochronnego będzie chyba folia i papa chroniąca hydroizolację przed zbrojeniem.

nr 1 Przekrój płyty fundamentowej
autor: Wojciech Socha (projektant)
komentarze: 8
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego piwnice hydroizolacje kanalizacja porady inwestorom

Leszek

dział 308
temat nr 1105

Z czego posadzka w garażu i kotłowni


Jeżeli posadzka w garażu i kotłowni wykonana została z tzw. miksokreta to jakie są teraz możliwości wykonania warstwy wykończeniowej? Po przeczytaniu kilku Pańskich porad dowiedziałem się, że aby zastosować żywicę epoksydową beton podkładowy nie może być niższej klasy niż B25. Aby zastosować płytki gresowe beton podkładowy nie może być niższej klasy niż B20. Z miksokreta mogę mieć maksymalnie B16-18 więc też nie bardzo się nadaje. Czy jest jakieś poprawne rozwiązanie? Czym może skutkować zastosowanie żywicy epoksydowej na podkładzie niespełniającym wymagań wytrzymałościowych? Wykonawcy proponują mi zastosowanie żywicy epoksydowej w kilku warstwach wśród których jest warstwa gruntująca i wzmacniająca podłoże. Dostałem też propozycję wykonania powłoki polimocznikowej (metodą natryskową) która ponoć jest wysoce elastyczna, mostkująca rysy i odporna na ścieranie. Jaka jest poprawna kolejność warstw w takim przypadku?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego garaże posadzki z płytkami ceramicznymi posadzki chemoutwardzalne porady inwestorom

klocki

dział 308
temat nr 1104

Wadliwie wykonana dylatacja obwodowa w jastrychu anhydrytowym


Wykonawca pospiesznie i niedokładnie rozłożył dylatację brzegową w wyniku czego w rogach oraz wzdłuż jednej ze ścian powstały duże ubytki w wylewce anhydrytowej. Jak je uzupełnić i zapobiec zbieraniu się w nich kurzu i brudu? Na całej podłodze będzie gres.

nr 1
nr 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze jastrychy anhydrytowe porady inwestorom

Gites

dział 308
temat nr 1103

Ochrona przyłączy przed przemarzaniem


Planuję zakopywanie peszli (rura elastyczna karbowana fi 50), które przechodzą przez ścianę fundamentową w konfiguracji 2 x 3 szt.
1. Jaki powinien być układ warstw przy poprawnym zakopaniu peszli?
2. Jak w tym przypadku poprawnie zagęścić przestrzeń między peszlami/wokół peszli?
3. Jedną z peszli zostanie wprowadzona rura PEX doprowadzająca wodę do domu. Niestety istnieje ryzyko, że grunt przemarznie aż do tej rury. Rozważam dwie możliwości: wprowadzenie razem z PEX kabla grzejnego lub położenie termoizolacji od góry. Jak ma wyglądać przekrój warstw w przypadku zastosowania termoizolacji?
4. Na zdjęciu widoczna jest również czarna rura fi 95, która jest preizolowaną rurą ciepłowniczą (podłączenie ogrzewania garażu pod system ogrzewania domu). Czy w jej przypadku układ warstw przy zasypywaniu będzie taki sam jak dla peszli?
5. Pytanie z ciekawości... Czy peszle są bardzo wrażliwe na promieniowanie UV? Mogą leżeć niezasypane, np. pół roku czy lepiej je czymś przykryć?

nr 1 Peszle jeszcze leżące na gruncie
autor: Bartłomiej GITES Czerwiński
nr 2 Przepusty w ścianie fundamentowej
autor: Bartłomiej GITES Czerwiński
komentarze: 20
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego przyłącze wodociągowe przemarzanie porady inwestorom

stanl12

dział 308
temat nr 1102

Przyśpieszone tempo budowy domu murowanego


Jestem w trakcie budowy domu. W połowie czerwca będę miał zakończony SSO. Dom z poddaszem użytkowym. Chcę od razu założyć stolarkę i przystąpić do prac instalacyjnych. Nie chcę na siłę przyspieszać budowy ale jedna rzecz mnie do tego nakłania - bardzo solidne dofinansowanie z rządowego programu. Jest jednak jeden warunek - instalacja źródła ciepła (pompa ciepła) do końca tego roku. Proszę o doradztwo w sprawie wstępnego planu/harmonogramu na ten rok. Po montażu źródła ciepła tempo i zakres prac już nie będzie dla mnie ważny.

Tynki raczej gipsowe, wylewki betonowe płynne, ocieplenie poddasza wełna skalna. Ogrzewanie podłogowe w całym domu.

1) Najbardziej priorytetowe będzie wykonanie wylewek (dla montażu instalacji podłogowej oraz samej pompy) Czy można zrobić wylewki przed tynkami? Była by to jesień późna pewnie. I co dalej? Utrzymywać jakąś minimalną temperaturę 16 stopni i przeczekać zimę na rozpoczęcie dalszych prac. Bez ocieplenia budynku i poddasza mogą to być duże koszty, ale jakąś minimalną temperaturę jastrychy mieć muszą.

2) Druga opcja - po instalacjach po ustaniu upałów, na wczesną jesień wykonać elewację? A później wylewki i ogrzewać do temperatury już docelowej (po stopniowym wygrzaniu jastrychów oczywiście).

3) Nie wiem kiedy w tym harmonogramie przyjąć czas na ocieplenie poddasza wełną.

4) Mam problem jeśli chodzi o termin podłączenia prądu docelowego, zakładając, że nie będzie można grzać w budynku przez zimę to wykonać elewację i wtedy jastrychy będzie można zrobić? Muszę wtedy innym sposobem ogrzewać pomieszczenia? Jaka temperatura musi być utrzymywana zimą dla jastrychów?

Który kierunek działania obrać, może ma Pan inny pomysł na harmonogram prac dla mojego konkretnego przykładu.

5) Są dobre produkty czy firmy które można polecić w kwestii płynnych wylewek betonowych?

6) Wentylacja będzie mechaniczna - zastosowanie okien fixów na całym parterze może okazać się nie rozsądne uwzględniając żeby wentylacja będzie w środku potrzebna dla oparowywania nadmiaru wilgoci.
komentarze: 8
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

Marek Malek

dział 308
temat nr 1101

Głębokość termoizolacji fundamentu w gruncie


Z analiz c-w dla mojego domu wynika, że termoizolacja fundamentu ma sięgać do głębokości 100 cm ppt. Izolowana jest więc ława do tej głębokości. Czy jeżeli wymuruję wyższą ścianę fundamentową tak, że wierzch ławy będzie na głębokości 100 cm ppt to nie będzie już konieczne izolowanie ławy?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego fundamenty termoizolacje porady inwestorom

Marek Malek

dział 308
temat nr 1100

Uszkodzenie hydroizolacji bitumicznej na betonie podkładowym


Hydroizolacja została wykonana z Bornit Fundamentflex 2k w 2 warstwach z zatopioną siatką szklaną w pierwszej warstwie. Zużycie w 1 warstwie wyszło ok. 1,7 l/m2 a w drugiej warstwie 2 l/m2. Podczas usuwania szalunków z płyty OSB3 okazało się, że miejscami izolacja się przykleiła do płyty i oderwała odsłaniając siatkę w pierwszej warstwie.
Planowałem te ubytki zagruntować Fundamentgrund podczas gruntowania ławy i uzupełnić a następnie wykonać fasety z Fundamentflex 2k i piasku kwarcowego w proporcji 1:1. Czy to poprawny plan, który przywróci poprawność tej warstwy?

nr 1
nr 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty ławy fundamentowe hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

lukasz89k1

dział 308
temat nr 1099

Styropian zasypany ziemią w strefie cokołu


Zastosowane styropiany to w gruncie Steinbacher PSN LD, na cokole jest PSN SD. Ale teraz chciałbym nawieźć działkę na około 20-30 cm i nawiezienie wyjdzie mi w styropianie właśnie Steinbachera PSN SD. Czy można to zrobić? Czy potrzebne są jakieś kroki zabezpieczenia styropianu czy sama folia kubełkowa wystarczy?
komentarze: 14
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego cokoły porady inwestorom

centaur

dział 308
temat nr 1098

Połączenie progu drzwi tarasowych i wejściowych z podestem z płyt


Przygotowuję się do wykończenia podcienia przed wejściem do domu. będzie on wyłożony płytami wielkości metr na metr ,podbudowa jak pod kostkę Jak wykończyć strefę progu i wejścia do domu bez zmniejszania izolacji progu, ten sam problem mam przy drugim wejściu do domu tu będzie kostka do samego progu.

nr 1
nr 2
nr 3
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tarasy naziemne porady inwestorom

Gites

dział 308
temat nr 1097

Siłowe chemiczne łączenie betonu świeżego ze starym


Przy okazji zgłębiania tematu żywic iniekcyjnych, na stronie jednego ze szwedzkich producentów żywic epoksydowych znalazłem interesujące kompendium wiedzy nt żywic wszelakiego rodzaju. Została tam również poruszona kwestia łączenia starego betonu z nowym.
Pan w wielu swoich odpowiedziach poleca szlam sczepny (czas przydatności około 30 minut) lub żywicę (czas przydatności około 60 minut). Wspomniany przeze mnie producent zaleca stosować do tego celu żywicę o czasie "operacyjnym" 90 minut twierdząc, że szybciej wiążąca żywica nie stworzy ze świeżym betonem dobrego połączenia gdyż beton w tak krótkim czasie nie zdąży związać w wystarczającym stopniu.

Druga wyczytana ciekawostka dotyczy łączenia świeżego betonu ze starym w przypadku miejsc trudno dostępnych. Czeka mnie niedługo betonowanie płyty, która będzie połączona ze ścianą fundamentową. Ściana jest już gotowa. Wystaje z niej gęsto zbrojenie, które zostanie połączone ze zbrojeniem płyty (dwie warstwy o zbyt małym oczku jak na operowanie pędzlem). Dlatego też bardzo mnie to zainteresowało. Kroki w tej metodzie są następujące:
1. Naniesienie żywicy epoksydowej na miejsce styku.
2. Natychmiastowe obfite posypanie żywicy piaskiem kwarcowym.
3. Po jednej dobie należy usunąć luźny piasek (zmieść i przedmuchać).
4. Wylać świeży beton ale tutaj czas już nie odgrywa tak istotnej roli.
Co sądzi Pan o tej metodzie?
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego betony specjalne betony zwykłe porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
135
   ...  
113
 
112
 
111
 
110
 
109
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
2007-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.