porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2840


 
 
285
   ...  
263
 
262
 
261
 
260
 
259
   ...  
1
 
 
Damian Karasiński

dział 308
temat nr 2612

Brak hydroizolacji poziomej pod schodami betonowymi


Brak hydroizolacji poziomej pod schodami. Na załączonych zdjęciach widać, że nie ma hydroizolacji pod stopniem. Co zrobić w takim przypadku?

visibility czytano 379 razy forum komentarzy: 5
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego schody wewnętrzne betonowe porady inwestorom porady wykonawcom

Ekspedytka

dział 308
temat nr 2611

Żenujący bubel projektu ogrodzenia


Dzień dobry
Zgodnie z pańskim zaleceniem przeszukałam treść i nie znalazłam odpowiedzi na interesujący mnie temat. Zleciłam wykonanie projektu ogrodzenia mojej działki projektantowi i dostarczyłam mu mapę dla celów projektowych wydaną przez starostwo.
W odpowiedzi otrzymałam 3 fotki, bez żadnego opisu i spisu materiałów, nie mam o tym pojęcia dlatego dałam to zlecenie aby wykonawca wiedział co ma robić jak ma robić aby było zgodnie z projektem ale nawet dla mnie to wygląda na bubel i nie ośmieliłabym się pokazać tego poważnemu wykonawcy jako projektu. Muszę mu odpisać ale nie wiem co taki projekt powinien zawierać , więc proszę mi podpowiedzieć w punktach.
Z góry dziękuję i pozdrawiam. Ten portal to skarbnica wiedzy.

visibility czytano 366 razy forum komentarzy: 3
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: ogrodzenia betonowe ogrodzenia murowane porady inwestorom

Kot

dział 308
temat nr 2610

Folia refleksyjna pod rurki ogrzewania podłogowego


Witam
mam pytanie odnośnie folii pod rurki ogrzewania podłogowego a mianowicie jaka powinna być bo kiedyś mówił Pan że z polipropylenu ale szukając znajduję tylko laminat folii polipropylenowej z polietylenową czy mógłby Pan podać konkretny towar?

visibility czytano 645 razy forum komentarzy: 21
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ogrzewanie podłogowe porady inwestorom porady wykonawcom

Czarek

dział 308
temat nr 2609

Montaż okna i rolety w murze z bloczków betonu komórkowego


Dzień dobry.
Proszę o ocenę poprawności wykonania szczegółu obsadzenia okna w ścianie.
Z wyrazami szacunku
Cezary Piechota.

visibility czytano 384 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe stolarka PCV stolarka drewniana stolarka aluminiowa parapety wewnętrzne porady architektom porady wykonawcom porady inwestorom

kemal111

dział 308
temat nr 2608

Planowana przez UE zeroemisyjność budynków


Witam. Panie Jerzy
jestem ciekawy Pana zdania na temat procedowanych unijnych przepisów dotyczących emisyjności budynków tzn. od 2028 r. ma być obowiązek montowania instalacji fotowoltaicznych na dachach nowych budynków. Od 2026 r. wszystkie nowe budynki publiczne, a od 2028 wszystkie pozostałe nowe budynki mają być zeroemisyjne.
Najpóźniej do 2035 (lub do 2040, zależnie od decyzji Komisji Europejskiej) powinno się zaprzestać używania paliw kopalnych do ogrzewania budynków nowych i modernizowanych.

visibility czytano 431 razy forum komentarzy: 3
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli

Michał D.

dział 308
temat nr 2607

Montaż paneli PV na dachu krytym gontem bitumicznym


Dzień dobry,
mam pytanie o montaż paneli fotowoltaicznych na dachu wykonanym z wiązarów prefabrykowanych. W projekcie przewidziałem, że kiedyś może być dach obciążony PV, więc tutaj było wszystko policzone przez konstruktora.

Moje pytanie dotyczy kwestii montażu konstrukcji do paneli na dachach wykonanych z wiązarów prefabrykowanych. Czy wystarczy montaż, do wiązara, który ma 4,5 cm lub 5 cm. Pytam, bo tak się zastanawiam na ile skutecznie, ekipa trafi w sam środek wiązara, by to było solidnie zamontowane.

Czy powinno to być inaczej zamontowane? Pytam, bo kiedyś widziałem, że ktoś do wiązara poprzez przewiercenie go w dwóch miejscach i łączenia śrubami, dodawał z każdego boku wiązara, bliżej nieokreślony kawałek drewna i dopiero do tego kawałka drewna przez dach była montowana konstrukcja paneli. Nie wiem czemu tak, ale tak kiedyś widziałem. Dlatego zastanawiam się, czego wymagać i czego przypilnować, przy takim montażu?

1. Jakich wkrętów do drewna wymagać, jakiś specjalnych, czy ciesielskich nierdzewnych. Mając na uwadze 4,5 cm szerokości wiązara, czy wcześniej powinno się nawiercić. Jaką przyjąć średnicę wkrętu. Może to będzie w ofercie, ale zakładam, że chciałbym to wiedzieć wcześniej by móc tego wymagać.
W ofercie firmy robiącej konstrukcje, jest tylko napisane, że każdy element montuje się na dwa wkręty. Ale nic o wkrętach nie ma. Deskowanie ma 23 mm, gont i papa kolejne milimetry. Do tego wysokość elementu, chyba 5 milimetrów, co daje łącznie ok. 35 milimetrów do wiązara. Czy w takim wypadku wkręt wielkości 8 - 10 cm byłby odpowiedni, czy może za duży?
2. Dach ma deskowanie i pokrycie z gontów bitumicznych, czy wkręcając wkręty, powinno się zabezpieczyć dany otwór przed przeciekaniem? Jeśli tak, to jakim preparatem i na jakim etapie?

visibility czytano 173 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: akcesoria dachowe budowa domu jednorodzinnego fotowoltaika pV porady inwestorom porady wykonawcom

Janusz J

dział 308
temat nr 2606

Ocieplenie dachu skośnego wełną, celulozą czy pianką?


Jako projektant mam obowiązek w sposób świadomy dobrać możliwie najlepsze rozwiązanie projektowe, a w przypadku dachów skośnych wybór materiałów termoizolacyjnych jest spory, zmiennych które należy uwzględnić jeszcze więcej, a marketing robi pranie mózgu nie tylko inwestorom, ale mi również. Jestem też kierownikiem budowy.
Uważam, że ma Pan rację, że konieczna jest dokładna analiza aby dobrać prawidłowe rozwiązanie, ale na podstawie doświadczenia można stwierdzić, że pewne rozwiązania sprawdzają się lepiej inne gorzej i w analizie dobrać grubości czy opory sd dla założonego rozwiązania.
Odrzucam izolację dachu skośnego celulozą (materiał organiczny, impregnowany solami boru), które w małych stężeniach nie są szkodliwe, ale informacji dotyczących szkodliwości dla długotrwałego przebywania w małym stężeniu nie otrzymałem.
Odrzucam też obiecująco wyglądającą wełnę drzewną w płytach (materiał o dobrej gęstości, ale organiczny a o zabezpieczeniu przed korozją biologiczną handlowiec nie wiedział nic, więc nie wiem czy w ogóle jest zabezpieczany).
Zastanawia mnie też skuteczność impregnacji celulozy w czasie - czy po 20 latach impregnacja jest tak skuteczna jak w momencie instalacji?
Została mi wełna mineralna i piana PUR
Teoretycznie najlepszym wyborem jest wełna mineralna, bo zastosowana w setkach tysięcy m2 dachów na całym świecie - tylko w większości przypadków z którymi się zetknąłem zastosowana całkowicie źle. Czy jako projektant mogę brać pod uwagę materiał, który jak wynika z mojego doświadczenia jest montowany przez pracowników bez wyobraźni? A czy jako kierownik budowy mam polecić inwestorowi materiał, który albo będzie zastosowany z poważnymi błędami, albo będę musiał najpierw wyedukować inwestora a potem wykonawcę jak prawidłowo mają to zrobić, a na końcu i tak wykonawca zrobi po swojemu - bo wszędzie tak robi i jest dobrze. Doskonale Pan wie, jak trudno przekonać wykonawców do prawidłowych (pracochłonnych) rozwiązań.
Na naszym rynku mamy jeszcze pianę PUR stosowana natryskowo na budowie. Porównałem na tyle na ile potrafię pianę PUR otwarto komórkową z wełną mineralną i wygląda to mnie obiecująco dla piany. Nie znalazłem żadnego potwierdzenia mitów krążących wśród wykonawców dotyczących np. gnicia dachu z pianą PUR. Moim zdaniem pod względem np. gnicia dachu piana jest tak samo niebezpieczna jak wełna - tzn. odpowiedzialne jest błędne wykonawstwo a nie materiał sam w sobie.
Porównując wełna vs piana mamy szereg parametrów, ale do inwestora przemawia lambda
i tak dla wełny deklarowane wartości zaczynają się od 0,032 ale i tak należy brać pod uwagę wsp. obliczeniowy. Dla piany PUR jest na rynku produkt gdzie lambda deklarowana wynosi 0,033-0,036 (tak podaje producent w karcie technicznej, sprzedawcy podają wartość niższą co budzi moje duże wątpliwości) ale generalnie deklarowane wartości dla piany PUR są w granicach 0,038 - 0,039 w zależności od produktu (ze względu na strukturę komórkową podobną do styropianu lambdę obliczeniową przyjmuję jak dla styropianu - możliwe, że błędnie). Drugi parametr to mi, dla wełny mi=1,3 dla piany PUR mi= od 2 do 5 (w zależności od producenta). Wartości mi i lambda dla wełny i piany mamy porównywalne z tym, że mi piany jest korzystniejsze? Marketing wełny podkreśla jej wysoką paro przepuszczalność - zastanawiam się czy to nie jest przypadkiem wada? Przegrody projektujemy tak, aby obniżyć ciśnienie pary wodnej w miejscu gdzie może nastąpić jej skroplenie (im mniejsze ciśnienie pary tym mniejsze ryzyko skroplenia). I tak mam do wyboru wełnę mineralną gdzie lambda obliczeniowa jest gorsza niż piany PUR i gdzie mi jest mniej korzystne niż piany (tak myślę ale pewności nie mam). Wydaje się, że piana jako tako jest materiałem lepszym (pomijając na ten moment montaż).
Wełna vs Piana w dachu:
Staram się, przekonać inwestora, że pełne deskowanie dachu jest zbędne, a wręcz szkodliwe (potem przychodzi dekarz i ani się obejrzę deski i papa lądują na dachu - bo projektant i kierownik budowy książek się naczytał i się mądrzy a dekarz przecież setki dachów zbudował to wie. Ale o ile inwestor mnie posłucha i wstępne krycie wykonane będzie membraną wysoko paroprzepuszczalną to nie widzę większych problemów wykonawczych związanych z izolacją wełną (wymagana jest jedynie staranność z którą niestety bywa różnie), w przypadku izolacji pianą wszystko zależy od aplikatora (można tak ułożyć pianę aby nie nastąpiło wybrzuszenie membrany w górę, ale jest to dość duże utrudnienie dla aplikatora, a dyletant nawet nie pomyśli, że trzeba tak zrobić aby nie wypchnąć membrany w górę). W tym wypadku projektuję kontrłaty wysokości 4cm (dla dachów 35-45 stopni), ale ten wymóg często na budowach nie jest spełniony (bo dekarz wie lepiej a kierownik budowy to jakiś kosmita co wymyśla dziwne teorie).
W przypadku wstępnego krycia deską + papa wymogi wykonawcze są takie same dla wełny i piany (konieczna szczelina wentylacyjna wykonana membraną montowaną pod deskowaniem z odpowiednimi wlotami i wylotem powietrza). Jestem zdecydowanym wrogiem tego rozwiązania ponieważ jest ono wykonawczo trudne, a wymogi są często lekceważone przez wykonawców (w praktyce wentylacja po prostu nie działa wcale lub nie działa prawidłowo). W przypadku gdy inwestor chce np. ze względów akustycznych wykonać pełne deskowanie wymagam, aby zamiast papy na deskach pojawiła się membrana sd<3. (nawet jeżeli chce tymczasowo przykryć dach papą, to przed montażem dachówki wymagam demontażu papy i montażu membrany. Wtedy nawet jeśli wentylacja pod deskami nie działa prawidłowo część wilgoci wydostanie się przez deskowanie i membranę (taki zawór bezpieczeństwa) Dodatkowa korzyść z membrany na deskowaniu pojawia się w przypadku awarii wstępnego krycia lub niedokładnego wykonania (jeżeli wstępne krycie nie będzie 100% szczelne i wilgoć dostanie się pod papę mamy poważne kłopoty, jeżeli nieszczelność nie jest duża to przez membranę wilgoć odparuje. W przypadku pełnego deskowania wykonawcy piany nakładają izolację bezpośrednio na deski przykryte papą co jest błędem, ale wnoszą, że nic z takim dachem się nie dzieje, wg. mnie jest to podejście niebezpieczne i niedopuszczalne (jest producent który uznaje to rozwiązanie za prawidłowe przy zastosowaniu paroizolacji sd>150 czyli na granicy paroszczelności. W wytycznych montażowych producentów piany jest rozwiązanie z natryskiem izolacji na deski - ale przykryte membraną sd<3 co wydaje się prawidłowe i takie rozwiązanie trafia do moich projektów.

Panie Jerzy, gdybym był tylko projektantem w moich projektach byłaby wełna mineralna, ale jako kierownik budowy sugeruję pianę na deskowaniu pokrytym membraną sd<3 (oczywiście paroizolacja i grubość piany jest dobierana z marginesem bezpieczeństwa). Wydaje mi się, że w tym układzie warstw lepiej wybrać pianę o wsp. mi bliżej 5 niż mi=2 i tak dobrać paroizolację i grubość piany aby uniknąć kondensacji pary.
Z projektowaniem wełny mam problem - bo w obliczeniach uznajemy materiał za jednorodny doskonale przylegający do elementów dachu (krokwi). Wykonawczo wygląda to całkowicie inaczej, a założenia projektowe mają być możliwie jak najbliższe temu co w praktyce wykonujemy czyli powinienem uwzględnić szczeliny powstałe w skutek cięcia i szczeliny powstałe na styku krokwi z wełną bo one powszechnie występują na budowie. Przesuwają nam punk rosy głęboko w izolację co jest bardzo niebezpieczne a uwzględnić tego w obliczeniach nie potrafię.
Proszę o odniesienie się do moich przemyśleń i wskazanie ewentualnych błędów.

visibility czytano 2608 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne błędy projektowe błędy wykonawcze dachy ocieplenia porady wykonawcom porady inżynierom porady inwestorom porady architektom

PF

dział 308
temat nr 2605

Mocowanie wspornika komina stalowego do stropu i więźby dachowej


Pytanie o prawidłowy montaż na stropie betonowym wspornika stropowego komina stalowego izolowanego. Komin prowadzony ma być od kominka wolnostojącego przez strop i strefę poddasza nieużytkowego (zgodnie z projektem strop będzie ocieplony wełną mineralną, a na termoizolacji drewniany podest/podłoga na legarach).
Producent systemu kominowego dostarczył wraz z elementami komina: płytę stalową przeciwpożarową, rękaw izolacyjny z twardej wełny w stalowej obejmie (mający zapewniać odpowiednie odsunięcie drewnianego podestu od komina), wspornik stropowy. Producent również wskazał schemat ideowy montażu (w załączniku), ale wg mnie to bardziej jest przykład montażu do konstrukcji stropu drewnianego. Czy odnosząc to do mojego przypadku ten wspornik nie powinien znajdować się wraz z płytą przeciwpożarową bezpośrednio na stropie a nie na podeście jak sugerowałby rysunek?
Drugie, powiązane z tym pytanie, jak montować paroizolację na stropie wokół komina?

visibility czytano 199 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kominy kominki porady inwestorom porady wykonawcom

Uzo

dział 308
temat nr 2604

Wyprawa cienkowarstwowa po rocznej przerwie od szpachlowania termoizolacji


Panie Jerzy,
czy w przypadku jeśli nie planuje się wykonania tynku cienkowarstwowego bezpośrednio po wykonywaniu warstwy zbrojonej siatką (metoda lekka-mokra) a dopiero po roku od wykonania warstwy zbrojonej siatką należałoby pokryć warstwę zbrojoną gruntem od razu czy dopiero przed samym wykonaniem tynku cienkowarstwowego?

visibility czytano 243 razy forum komentarzy: 6
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego elewacje ocieplenia wyprawy elewacyjne porady inwestorom porady wykonawcom

MarekB

dział 308
temat nr 2603

Ogrodzenie murowane z cegły rozbiórkowej


Chciałbym samodzielnie wykonać ogrodzenie frontowe, murowane z cegły pełnej, zbliżone formą do tego na zdjęciu. Czy cegła rozbiórkowa nadaje się do wykonania takiego ogrodzenia? Jeśli tak, to na co zwrócić uwagę wybierając taką?
Słupki miałyby być wysokości ok. 1,5 - 1,6 m w odstępach do 2 m. Jakiej powinny być grubości: na 1,5 cegły czy na 2 cegły?
Czy można zastąpić czapki słupków murowaniem cegieł na płasko?
Mur przęsła miałby być wysokości 30-50 cm, wyżej sztachety drewniane, jakiej szerokości zaplanować przęsła z cegieł: na 1 cegłę czy na pół cegły? Jeśli na 1 cegłę (ok 25 cm) to czy murowanie ostatniej warstwy cegły na sztorc będzie prawidłowe?

Sposób fundamentowania jest opisany w innych poradach, mam tylko pytanie o dylatowanie słupów od przęseł, dylatacja ma być ciągła na całej wysokości fundamentów? Słupek dylatowany całkowicie (z dwóch stron) od przęseł?

visibility czytano 355 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: ogrodzenia murowane porady wykonawcom porady inwestorom


 
 
285
   ...  
263
 
262
 
261
 
260
 
259
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
baner_TERRAIN_2021.webp
baner_STO_2021.webp
baner_BORNIT_2021.webp
baner_DMD_2021.webp
baner_ceresit_2021.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.