porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2918


 
 
293
   ...  
271
 
270
 
269
 
268
 
267
   ...  
1
 
 
Uzotemat nr 308-2692
visibility czytano 148 razy

Pianka kauczukowa jako izolacja akustyczna rur


Panie Jerzy
czy do wykonania izolacji akustycznej pionów kanalizacyjnych można używać samoprzylepnej pianki/maty kauczukowej? Rury pcv przy ścianie, docelowo w zabudowie g-k.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje kanalizacyjne instalacje wentylacyjne porady inwestorom porady wykonawcom wykończenia

Rajleetemat nr 308-2691
visibility czytano 186 razy

Szerokość i lokalizacja parapetu nad grzejnikiem


Dzień dobry Panie Jerzy,

jestem przed decyzją zakupu parapetów wewnętrznych (wybrałam konglomerat kwarcowy) i zastanawiam się jaką dać ich dodatkową szerokość licząc od ściany. Grzejnik zamontowany przez dewelopera w salonie jest 10 cm poniżej parapetu i licząc od ściany ma szerokość 19,2 cm (jest to grzejnik pod dużym, wysokim oknem, stąd jest szeroki, ale niski). Grzejnik w sypialni jest zamocowany z kolei 16,5 cm poniżej parapetu i licząc od ściany ma szerokość 8,2 cm. Wykończeniowiec poleca zrobić parapety na szerokość od ściany + 4 cm, ze względów estetycznych. Na różnych stronach przeczytałam jednak, że jeśli grzejnik jest w odległości większej niż 10 cm od parapetu to parapet powinien w całości lub prawie w całości przykrywać grzejnik. Jeśli zaś w mniejszej, to nie powinien go przykrywać, bo całe ciepło idzie w parapet. W związku z tym mam do Pana pytanie, jaką powinnam dać dodatkową szerokość parapetu wewnętrznego (tj. odległość od ściany) w salonie i sypialni, aby zapewnić optymalną cyrkulację powietrza i prawidłowe ogrzewanie mieszkania?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam serdecznie!

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli parapety wewnętrzne porady inwestorom porady wykonawcom

ŁukaszHameratemat nr 308-2690
visibility czytano 248 razy

Hydroizolacja fundamentu z bloczków keramzytobetonowych i przyklejanie styropianu do niej


Dzień dobry, Panie Jerzy,

Produkty, które użyję:
BORNIT Fundamentgrund - grunt,
BORNIT – Fundamentflex 2K - KMB,
BORNIT Elastikschlamme (33kg) - strefa cokołowa,

Pyt 1. Rusunek FU-70 przedstawia hydroizolację od połowy ławy, planuję zrobić taką hydroizolację od samego dołu ławy - od betonu podkładowego. Jak dobrze rozumiem, to faseta ma też występować pomiędzy podkładowym betonem a ławą?

Pyt 2. Z racji tego, iż Bornit nie oferuje pap pod ławę, planuję zastosować ICOPAL Fundament 4,0 Szybki Profil SBS + ICOPAL Szybki Grunt SBS SIPLAST PRIMER. Czy jest to dobry produkt?

Pyt 3. Na stronie 200 widnieje rysunek FU-70, gdzie punkt 31 jest opisany jako klej bitumiczny. Czy BORNIT – Fundamentflex 2K można stosować do przyklejania XPSa, czy zastosować coś dedykowanego np. BORNIT – Dämplattenkleber? Jakie instrukcje dać ekipie dot. klejenie płyt XPS punktowo - Ile punktów na 1 płytę lub na 1m2?

Fundament zostanie murowany z bloczka keramzytobetonowego.

Pozdrawiam,
Łukasz Hamera

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

Mr_Harrytemat nr 308-2689
visibility czytano 278 razy

Hydroizolacja fundamentu i podłogi na gruncie, a membrana kubełkowa


Izolacja fundamentu z cegły oraz betonu podkładowego pod planowane ogrzewanie podłogowe – jakie grupy preparatów są niedozwolone i szkodliwe?

1. Izolacje hybrydowe typu Remmers MB 2K lub BORNIT Profidicht Hybrid 2K – czy jest możliwe zastosowanie ich do izolacji fundamentu od wewnątrz oraz jako hydroizolacja betonu podkładowego pod styropian i ogrzewanie podłogowe w części mieszkalnej? W jednej z porad pisał Pan, że izolacje typu hybrydowego nie powinny być stosowane od wewnątrz ze względu na szkodliwy składnik, zamiast tego należy stosować izolacje polimerowo-cementowe flex lub izolacje polimerowo-bitumiczne/masy KMB bezrozpuszczalnikowe.

2. Czy stosując izolację polimerowo-cementową flex jest możliwe połączenie pionowej izolacji fundamentu z poziomą izolacją betonu podkładowego zakładając, że izolacja fundamentu była nałożona dużo wcześniej i zakończyła wysychanie? Jak należy wykonać takie połączenie (taśma butylowa, bitumiczna, kauczukowa, zatapianie taśmy mineralną masą hydroizolacyjną)?

3. Czy folia kubełkowa rozłożona od wewnątrz fundamentów przed wykonaniem zasypu powinna być przymocowana do izolacji polimerowo-cementowej i jeżeli to w jaki sposób? Ułożenie folii kubełkowej wykonuje się kubełkami w stronę gruntu - żeby nie uszkodzić izolacji bitumicznej przed zasypaniem. Czy w przypadku izolacji polimerowo-cementowej flex od wewnątrz fundamentu stosuje się zasady z porady nr 17 i układa kubełkami w stronę izolacji? Czy zyskamy w ten sposób możliwość odparowania wilgoci z fundamentów i ich dosychania? Izolacja mineralna pozwala na dyfuzję pary wodnej i dlatego stosujemy ją w strefie cokołu. Czy stosując ją głębiej w strefie wewnętrznej fundamentu zasypanego gruntem należy zapewnić przestrzeń do odparowania wilgoci technologicznej lub wilgoci podciąganej kapilarnie (w przypadku fundamentów, gdzie wykonano odtworzenie izolacji poziomej metodą iniekcji, która nie daje gwarancji 100% skuteczności) poprzez odpowiednie ułożenie foli kubełkowej - kubełkami w stronę izolacji?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fundamenty hydroizolacje iniekcje przeciw wilgoci membrany kubełkowe wykonawstwo porady wykonawcom porady inżynierom porady inwestorom porady architektom projekty wykonawcze

Saper75temat nr 308-2688
visibility czytano 243 razy

Przygotowanie krawędzi belki metalowej HEB przed tynkowaniem


Dzień dobry Panie Jerzy,

1. Proszę o radę, jak przygotować krawędzie belki metalowej HEB 200 podtrzymującej strop żelbetowy przed tynkowaniem cem-wap (tradycyjnym). Czy wklejać tam jakieś listwy (podobne do przyokiennych) czy może zastosować jakieś dystanse, odejmowane po czasie a miejsce wypełnić jakimś preparatem akrylowym?

2. Jakiej farby użyć do zabezpieczenia tej belki? W innym wątku pisał Pan o farbie Remmers Buntlack 2 w jednym, Obecnie Farba akrylowa antykorozyjna Remmers Multi-Farba 3w1. Czy ta farba nadaje się w takim przypadku.? Oczywiście po uprzednim oczyszczeniu belki z rdzy.

Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wykończenia tynki cem-wapienne porady inwestorom porady wykonawcom

Saper75temat nr 308-2686
visibility czytano 237 razy

Przygotowanie przed tynkowaniem stropu betonowego z pozostałościami OSB


Dzień dobry Panie Jerzy,

Pod stropem monolitycznym żelbetowym, po odjęciu spodnich płyt OSB 3, część wiórów z tych płyt oderwała się od nich i została, przytwierdzona do spodniej części stropu (sufitu). Zdj 1
Większość tych wiórów udało się usunąć mechanicznie. Niestety odrobinę z nich zostało, nadal przytwierdzone do betonu. Zdj 2

Pytania:
1. Czy takie drobiny drewna z płyt mogą negatywnie wpłynąć na jakość tynku cem-wap?
2. Czy zabezpieczać teraz sufit, przed tynkowaniem tynkami cem-wap tradycyjnymi jakimś środkiem gruntującym lub sczepnym?

Pozdrawiam serdecznie


Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego stropy monolityczne betonowe tynki cem-wapienne porady inwestorom porady wykonawcom

YTBtemat nr 308-2685
visibility czytano 351 razy

Rury wentylacyjne z EPP


Witam
Proszę o opinię, uwagi na temat zastosowania rur z EPP w rekuperacji domu jednorodzinnego. Chodzi mi ewentualne przeciwwskazania (albo zalety) w zastosowaniu tego materiału do kanałów wentylacyjnych.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wentylacja mechaniczna instalacje wentylacyjne porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

sławektemat nr 308-2684
visibility czytano 186 razy

Murowanie ścian na płycie


Panie Jerzy,

Aktualnie jestem na etapie prac związanych z murowaniem pierwszej warstwy ścian z bloczków silikatowych na płycie fundamentowej (ocieplenie na górze płyty). Po sprawdzeniu informacji w książce oraz przeczytaniu Pańskich odpowiedzi w serwisie BDB chciałbym się upewnić, że warstwy hydroizolacji, które zamierzam wykonać w miejscu występowania ścian nośnych oraz działowych są prawidłowe i mają sens zastosowania.

Płyta fundamentowa z betonu W8 - pomiędzy betonem podkładowym, a płytą fundamentową występuje papa podkładowa w celu hydroizolacji (od wylania płyty minęło już 5 tygodni).

Warstwy na płycie fundamentowej:
1. W przekrojach rdzeni - hydroizolacja polimerowo-cementowa sztywna wychodząca po 5 cm z przekroju rdzenia - odczekać 2 dni
2. W miejscu ścian - grunt do pap bitumicznych - odczekać 24 h
3. Papa podkładowa samoprzylepna SBS zachodząca na hydroizolację rdzeni 5 cm
4. Zaprawa cementowa klasy M15 pod pierwszy bloczek silikatowy.

Mam jeszcze dodatkowe pytania:
5. Czy papa powinna wystawać w jakimś stopniu poza bloczek silikatowy? Jeżeli w późniejszym czasie będzie nakładana masa polimerowo-bitumiczna na zewnątrz ścian nośnych.
6. Czy bloczek silikatowy powinien być zmoczony przed ułożeniem na zaprawie?
7. Czy grunt do pap bitumicznych jest tutaj konieczny? Czy można go pominąć przy zastosowaniu papy termozgrzewalnej?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne mury posadowienia na płycie porady inwestorom porady wykonawcom

Rafał Szajwajtemat nr 308-2683
visibility czytano 201 razy

Naprawa wadliwego balkonu


W moim rodzinnym domu pojawił się problem na elewacji, odchodzi tynk pod balkonem. Obawiam się, że to cieknący balkon. Niestety nie wiem jak był wykonany i nie mam jak się dowiedzieć, jedyna osoba, która wiedziała niestety już nie żyje.

Nad miejscem gdzie występuję problem fuga miedzy płytkami jest spękana. Jak mogę naprawić taką usterkę?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: balkony błędy wykonawcze zacieki uszkodzenia porady inwestorom porady wykonawcom

dingleberriestemat nr 308-2682
visibility czytano 492 razy

Otwory dekompresyjne w ramie okna z PCV


Witam,
Zamówiłem okna PCV w okleinie drewnopodobnej. Wykonawca montujący okna na sam koniec montażu wykonał małe otwory w ramie zewnętrznej okna. Gdy zapytałem się dlaczego tak zrobił odpowiedział, że okna tego typu mocno się nagrzewają i w trakcie upałów może powstawać wysokie ciśnienie i okno może ulec odkształceniu.
Czy faktycznie tak jest? Czy jest to poprawnie wykonane? Jeżeli nie powinno tak być to jak teraz podejść do tematu?


Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego stolarka PCV błędy wykonawcze porady inwestorom


 
 
293
   ...  
271
 
270
 
269
 
268
 
267
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.