porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
projektuj i buduj bez błędów!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
w pytaniach i odpowiedziach
w komentarzach
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  

znalezionych tematów: 1040
 
 
105
   ...  
83
 
82
 
81
 
80
 
79
   ...  
1
 
 
magda710

dział 308
temat nr 812

Zamurowanie otworu okiennego pod nadprożem


Witam serdecznie proszę o poradę w następującej kwestii . Mam betonowe nadproża ( częściowo lane , częściowo z kształtek ) , z wysokości pustaków wyszły mi nieco za duże otwory okienne , chcę obniżyć otwory o około 5 cm stosując może rodzaj styropianu lub innego materiału przyklejając go do nadproża . Jaki rodzaj styropianu poleca Pan ,aby rozwiązać mój problem. Bardzo dziękuję
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego mury naprawy porady inwestorom porady wykonawcom

Deez

dział 308
temat nr 811

Ocieplanie metodą mokrą w zimie


Dzien dobry,
Jakie jest zagrożenie przy klejeniu siatki do elewacji ze styropianu w temperaturze w dzień 5-7 spadającej w nocy do około 2 do -1? Czy można prowadzić prace w takich warunkach? Co trzeba zrobić aby można było dokończyć prace? Czy w temperaturze w okolicach zera można zagruntować zatartą siatkę na styropianie?
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom

andrzejus

dział 308
temat nr 810

Fundamenty domu na opak - mimo książki


Zgodnie z rozmową z P. Jerzym, wklejam post z facebook:
Informuje, że jestem laikiem budowy, który pokłada wiarę w rzetelność ekipy budowlanej, kierownika budowy i kupił książkę aby skorzystać z jej wsparcia na budowie i tego forum w celu weryfikacji efektów prac i pozyskania wskazówek. Nie zajmuje i nie będę się zajmował w przyszłości budową domów. Profesjonalnie zajmuje się czymś innym. Wertowanie niniejszego forum przychodzi mi z trudnością i zajmuje dużo czasu, który potrzebuje na inne zajęcia. Dlatego niniejszym postem chciałbym uzyskać wsparcie w temacie opisanym w książce na stronie 83 (fundamenty wewn.) i na stronie z fundamentami zewn.
Aktualnie jestem po etapie ław fundamentowych zalanych chudziakiem. Konstrukcja przygotowana przez wykonawce z niezależnym kierownikiem wygląda tak jak na załączonym obrazku i zdjęciu - dotyczy to fundamentów zewn i wewn. Niestety w kilku elementach odbiega ona od założeń książki, aczkolwiek nic już na to nie poradzę (chyba że poradzę - pytanie jak?). Budowlańcy wraz z kierownikiem mieli dostęp do książki, dostali wytyczne ale wyszło jak wyszło. Chciałbym od teraz kontrolować każdy etap budowy. Zatem pierwsze pytanie mam następujące:
- Jak działać dalej z budową, aby zminimalizować mostki termiczne na fundamentach (opisane w książce m.in. str 83). Planujemy położyć co najmniej jedną warstwę bloczka z betonu komórkowego "500" a na to poleci Porotherm Dryfix. Patrząc na wytyczne w książce, to likwidacja mostków na fundamencie wewnętrznym jest możliwa tak jak w książce. Jeśli chodzi o zewnętrzne to tutaj widzę problem i nie chce pozostawić decyzje jak to rozwiązać wykonawcy. Dom budowany jest w Polsce. Z góry dziękuję za wszelkie uwagi, komentarze i sugestie.

nr 1 rysunek fundamentów
autor: AM
nr 2 obecny stan budowy
autor: AM
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

Mirosław Małek

dział 308
temat nr 809

Wentylacja hybrydowa w domu z poddaszem użytkowym


Panie Jerzy po oglądnięciu i wysłuchaniu Pana wykładu bardzo mocno zacząłem analizować komfort cieplny jaki osiągnę w swoim domu po zakończeniu prac budowlanych.
W pomieszczeniu nr 3 Kuchnia będzie nawiewnik w ramie okna oraz kanał wentylacyjny wyciągowy w kominie. Czy przy tym otworze wentylacyjnym w kominie można montować wentylatory higrosterowalne które dodatkowo kiedy zajdzie taka potrzeba będą wspomagać wyciąganie wilgotnego powietrza? W pomieszczeniu nr 5 Salon nawiewniki będą w oknie 034s oraz w drzwiach tarasowych. Kanał wentylacyjny tego pomieszczenia będzie przy kominie kominka. Czy ilość nawiewników będzie wystarczająca? Czy w salonie należy również przewidzieć wentylator higrosterowalny? W pomieszczeniu 3 i 5 będzie ogrzewanie podłogowe, czy pod oknem 034s należy umieścić dodatkowo grzejnik ( tak aby poprawić komfort cieplny w zimie przy temp -20 i więcej, tak jak pokazano na wykładzie)
Czy przy drzwiach tarasowych gęściej ułożona wężownica ogrzewania podłogowego pomoże poprawić komfort cieplny? czy należy zrobić coś innego? W pokoju nr 6 zastosuje nawiewnik w oknie, nie mam za to kanału wyciągowego co można tutaj zrobić? Czy w garażu sensowne jest stosowanie nawiewnika w oknie skoro mam dwie bramy garażowe i wiadomo jak jest z ich szczelnością? W łazience nr 7 będzie zastosowany wentylator higrosterowalny, czy można go montować na kratce wyciągowej przy kanale wentylacyjnym? Nie ma jak w niej zastosować nawiewników i powietrze będzie musiało być zaciągane przez otwory w drzwiach z korytarza.
I piętro
W pomieszczeniach 13 i 14 pokoje dzieciece i sypialnie nie będzie ogrzewania podłogowego. Kaloryfery będą umieszczone pod oknami 030 i 031 w których zamontowane będą nawiewniki. Czy jest to rozwiązanie prawidłowe? W pomieszczeniu 13 jeden kanał wyciągowy można wykorzystać do wymiany powietrza. Czy w sypialniach montuje się też wentylatorki wspomagające higrosterowalne? Czy w pomieszczeniach 13 i 14 pod oknami dachowymi też powinien być umieszczony kaloryfer? Niestety w pomieszczeniu 14 prawdopodobnie braknie kanału wyciągowego. Wyciągów brakuje w pomieszczeniu nr 15 i 17 i nie wiem co tutaj mogę zrobić? W pomieszczeniu 15 będzie kaloryfer pod oknami.
Pomieszczenie 17 jest pomieszczeniem sportowym siłownia jakie tutaj najlepiej zastosować ogrzewanie? Czy ilość nawiewników zaznaczona kolorem czerwonym w całym domu jest wystarczająca?
Pozdrawiam i proszę o pomoc

nr 1
nr 2
komentarze: 11
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: wentylacja hybrydowa porady inwestorom mikroklimat pomieszczeń komfort cieplny

Kalugs

dział 308
temat nr 808

Zabezpieczenie styropianu fundamentów na zimę


Jak zabezpieczyć styropian który stanowi pionową izolacje ścian fundamentowych, w miejscu przejścia w nadziemne, to cześć cokołowa. Na tym etapie kończymy w tym roku budowę (budynek jest w stanie surowym z pokryciem dachowym).
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom porady wykonawcom

tomaszmumot

dział 308
temat nr 807

Niwelacja progu do garażu


Czym można wyrówna (nadać minimalny spadek) wylanemu podjazdowi? Troszkę beton zjechał i muszę dorzucić ok 1cm materiału przy samej bramie ze spadkiem do końca szalunku. Zastanawiam się czy klej mrozoodporny do płytek będzie wystarczająco silny aby po nim jeździć? Podjazd był wykonywany na wzór podjazdu z książki. Docelowo będzie pomalowany jakimś preparatem (żywica, farba do betonu lub coś podobnego.

nr 1
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego garaże betony specjalne podjazy i wjazdy porady inwestorom porady wykonawcom

Bresland

dział 308
temat nr 806

Zabudowa ścian zewnętrznych meblami, szyb techniczny


Szanowny Panie,
Czy meble, meblościanki i inne zabudowy (np. garderoby) w budynku mieszkalnym jednorodzinnym można projektować na ścianie zewnętrznej (o dowolnej orientacji płn., pn., wsch., zach.). Czy odpowiednie (jakie?) szczeliny wentylacyjne oraz umożliwienie cyrkulacji powietrza między ścianą zewnętrzną a zabudową meblową mogą wyeliminować kwestie zaburzeń cieplno-wilgotnościowych? Jak się ma ta kwestia w przypadku zabudowanych blatów kuchennych, łazienkowych i innych planowanych przy ścianie zewnętrznej? Czy ogrzewanie podłogowe należy w takich miejscach prowadzić czy unikać?

Jak podejść do pionu technicznego (2m szer., 0,5m głębokości przebiegającego przez 4 kondygnacje) zlokalizowanego przy ścianie płn., gdzie idą rury wentylacji (z czerpni, do wyrzutni, nawiew i wywiew) oraz przewody wentylacji grawitacyjnej, odpowietrzenia kanalizacji, przewody elektryczne i teletechniczne), komin murowany z wkładem kotła kondensacyjnego, przewody klimatyzacji). Jak przeprowadzić analizę w/c takiego miejsca? Czy należałoby zaprojektować jego oddzielną wentylację?
Z góry dziękuję za odpowiedź
komentarze: 1
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego wentylacja grawitacyjna wentylacja mechaniczna porady inwestorom

magda710

dział 308
temat nr 805

Ogrzewanie podłogowe w całym domu czy ... ?


Witam serdecznie. W domu mam zaprojektowane ogrzewanie podłogowe na parterze, na piętrze grzejniki. Czy jest Pan zwolennikiem podłogówki w całym domu, czy może uważa Pan, że połączenie grzejniki i podłogówka ma sens. W domu będzie piec kondensacyjny gazowy, ogrzewanie wodne, dół w płytkach typu gres, góra zakładałam deskę 7 mm opór cieplny 0,03 proszę o konkretną poradę (już przeszukałam porady budowlane i takiej porady nie znalazłam). Dziękuję
komentarze: 21
czytaj odpowiedź

patrz także: budowa domu jednorodzinnego ogrzewanie centralne ogrzewanie podłogowe mikroklimat porady inwestorom porady inżynierom porady architektom porady wykonawcom

Pietry8501

dział 308
temat nr 804

Styropian EPS-100 na elewację


Witam Panie Jerzy,
Czy zastosowanie styropianu EPS 100, DLT 5, WL(T) 4 do ocieplenia ściany zewnętrznej będzie poprawny? Zależy mi na tym, żeby styropian nie przejmował wilgoci pochodzącej z dyfuzji pary wodnej oraz wód opadowych. W przypadku zastosowania takiego styropianu współczynnik lambda obliczeniowy będzie niższy od tradycyjnego styropianu fasadowego gdzie nota bene żaden producent nie podaje wartości DLT oraz WL(T).
Czy może w tym przypadku dojść do zawilgocenia na styku styropian-ściana ze względu na niską nasiąkliwość styropianu (mimo, że punkt rosy będzie w izolacji)?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego elewacje ocieplenia porady inwestorom

Mieczysław L.

dział 308
temat nr 803

Renowacja starego muru z cegły czerwonej i dachówki ceramicznej


Kupiłem książkę, bo będę sobie budować dom. Teraz mam problem z domem teściów. Jest to dom z czerwonej cegły poniemiecki. Jak wykonać renowację cegieł z ubytkami po kulach karabinowych a potem czym pomalować cegły mające inny kolor niż większość? Chciałbym całość zaimpregnować bezbarwnie - jak to zrobić i czym?
Są też dachówki ceramiczne trochę zestarzałe ale w dobrym stanie. Jak je odnowić?
Z góry dziękuję za pomoc.

Odpowiedź płatna
patrz także: cegła ceramiczna renowacje mury dachówki ceramiczne renowacje porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
105
   ...  
83
 
82
 
81
 
80
 
79
   ...  
1
 
 
2007-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.