porady i konsultacje budowlane

Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
projektuj i buduj bez błędów!

o co pytali inni?       porady budowlane

© All rights reserved. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami.

Wpisz nieodmienialną część szukanej frazy, np. "ław",
a będą wyświetlone wyniki zawierające wszystkie odmiany:
ław, ławą, ławami, ławy, ława, ławie itd.
  

znalezionych tematów: 716
 
 
73
   ...  
51
 
50
 
49
 
48
 
47
   ...  
1
 
 
Deez

dział 308
temat nr 488

Pianobeton na podłogę i dach zamiast styropianu


Panie Jerzy chcialbym, zeby wypowiedzial sie Pan na temat wykorzystania pianobetonu na podlodze oraz na dachu plaskim. Jakie sa jego wady i zalety? Czy mozna np. w przypadku podlogi zrezygnowac z ocieplenia styropianem. Z jakich warstw powinien skladac sie dach plaski jezeli uzyjemy pianobetonu? Jaka jest minimalna grubosc na dach i na podloge?
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

lukasz89k1

dział 308
temat nr 487

Brak faset przed nanoszeniem masy typu KMB


Mam problem gdyz moj wykonawca nie wykonal hydroizolacji jak jest w książce. Ja z braku czasu (praca) nie wykonalem samodzielnie chodz bardzo chcialem. Mianowicie nie wykonal faset ani na lawie ani na betonie podkładowym. Tlumaczyl to ze nie ma takiej potrzeby. Zamieszczam kilka zdjęć. Od wykonania hydroizolacji minelo tydzien. Da sie jakos je wykonac polaczyc w jakis sposob?

komentarze: 8
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze fundamenty hydroizolacje porady inwestorom

Niszczu

dział 308
temat nr 486

Termoizolacja fundamentu a ława z betonu napowietrzonego


Pytanie dotyczy analiz c-w dla mojego domu. Z obliczeń wyszło iż fundament powinien być posadowiony na głębokość 1,2 i ocieplony na całej wysokości 14 cm. Co w przypadku gdy chcę zastosować na ławy fundamentowe beton napowietrzony , aby hydroizolację nanieść dopiero na ściany fundamentowe? Xps przykleić na placki z kmb na ławę czy w inny sposób? Czy ma znaczenie że xps jest mocowany do betonu czy do hydroizolacji? Czy dopiero mocować xps od wysokości ścian fundamentowych? Folia kubełkowa od zew ze względu na xps kubełkami do gruntu natomiast od wew z racji braku xps kubełkami do hydroizolacji?
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom

Angela Angelora

dział 308
temat nr 485

Popękany jastrych ogrzewania podłogowego


Z wiadomych powodów nie zdecydowaliśmy się na wylewki z mixokreta na ogrzewaniu podłogowym, nie znaleźliśmy też ekipy, która wykonałaby je z domieszką plastyfikującą. Nie chcieliśmy również podłóg z gipsu.  Przystaliśmy więc na ofertę jednej z dużych betoniarni, która zaproponowała wylewki płynne betonowe wraz z wykonaniem.  Szczegóły dot.  tego produktu w załączonym zdjęciu.
Widzieliśmy wcześniejszą realizację i nic nie budziło naszych zastrzeżeń.  U nas jednak jest inaczej - pomimo wykonanych dylatacji w każdym progu/przejściu i szczelnego nakrycia nową folią na 7 dni, wylewki po miesiącu zaczęły pękać.  Od wylania minęło już 2 miesiące i spękań jest sporo. Nie użyli siatki zbrojeniowej, bo twierdzili, że włókna PP/domieszki p/skurczowe w zupełności wystarczą.
W załączonym zdjęciu rzut parteru, na którym na zielono zaznaczone są dylatacje, na pomarańczowo największe pęknięcia.  Jedno pęknięcie wzdłuż salonu ma szerokość 1mm! Rogi podniosły się miejscami o 3 do 5 mm. W jednym miejscu zaznaczonym różowymi kropkami rogi podniesione o 8mm! W miejscu największych pęknięć wylewka również się podnosi. Nie położyliśmy folii refleksyjnej bo wykonawca przekonywał o skurczach minimalnych.
W całym domu 220m podłóg z ogrzewaniem podłogowym, grubość jastrychu 6 cm, okładzina ma być w całym domu wyłącznie z płytek gresowych 33x33 cm z fugą 3-5 mm.
Warstwy podłogi to: beton podkładowy, kmb, folia, 10cm XPS, folia, płyty systemowe z rurkami grzejnymi, jastrych betonowy 6 cm. Taśma dylatacyjna przy ścianach gr.1 cm.
Jastrych nie był jeszcze wygrzewany, bo wg książki ma to być na 3 dni przed układaniem płytek, więc z uwagi na powyższe musimy się wstrzymać z flizowaniem.

Moje pytanie brzmi;
1. Jak naprawić pęknięcia przed flizowaniem?
2. Czy mimo napraw, ułożone płytki mogą pękać w miejscu powstałych spękań jastrychu?
3. Czy w miejscach gdzie beton podniósł się najwięcej może złamać się po dociążeniu meblami?
4. W jaki sposób wyrównać poziom po podniesieniu przed ułożeniem płytek? Wystarczy zeszlifować, czy jakaś warstwa wyrównująca?
5. Kiedy w tej sytuacji zacząć wygrzewać jastrych?
6. Czy i jakie mogą być skutki spękań podczas ruchów termicznych tej podłogi na zalane rurki ogrzewania?

Jutro mamy się spotkać z technologiem/wykonawcą  od tego betonu celem znalezienia rozwiązania problemu.  Będę wdzięczna za odpowiedź, bo mam wrażenie, że wykonawca ma tendencję do bagatelizowania sprawy, a nam ręce opadają.  Staraliśmy się jak najlepiej, zapłaciliśmy za ten beton jak za anhydryt i mamy co mamy. Odechciewa nam się już wszystkiego :(
Karta produktu
Rzut parteru z zaznaczonymi dylatacjami i pęknięciami
Najszersze pęknięcie w salonie widziane z odl. 1,5 m
Zbliżenie najgorszego pęknięcia (salon)
Podczas wylewania
komentarze: 14
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze jastrychy betonowe

Michał K.

dział 308
temat nr 484

Dźwięki od sąsiadów zza ściany, a odpowiedzialność dewelopera


Szanowny Panie,
prawdę mówiąc piszę pod wpływem emocji i traktuję Pana jako swoistego rodzaju deskę ostatniego ratunku. Oto rys sytuacji:
Odebrałem na początku maja br. mieszkanie od dewelopera pod Poznaniem. Od początku przez ściany docierają do mnie bardzo uciążliwe odgłosy od sąsiadów (od gotującej się wody w czajniku elektrycznym a kończąc na wkładaniu naczyń do szafek). W mieszkaniu nie można odpoczywać, z sypialni nie korzystam bo graniczy ona z aneksem kuchennym sąsiadów i nie ma możliwości aby zasnąć z powodu hałasów.
Ustaliłem, że zastosowano w ścianie Porotherm Profi 25, który nie spełnia norm akustycznych (tłumi 44dB podczas gdy według normy wartość ta powinna wynosić 50 dB). Dysponuję także zdjęciami z okresu kiedy mieszkanie było budowane, widać na nim ścianę z tego właśnie pustaka. Poza tym deweloper także potwierdził, że z niego zbudowano ścianę graniczącą. Deweloper stwierdził, że wszystko zostało zbudowane zgodnie z projektem, ale powiedział że "ściana faktycznie nie jest taka jak powinna być" i zaproponował wygłuszenie jej wełną mineralną.
Czy mam szansę na efektywne wymuszenie na deweloperze wygłuszenia wszystkich ścian niezależnie od kosztów? W pokoju będzie konieczne przesunięcie okna. Czy mogę żądać zwrotu pieniędzy za utracony metraż (w  sumie około 1 m2). Czy mogę żądać obniżenia ceny mieszkania? Niektórych ścian nie można wygłuszyć bo juz są tam płytki i instalacje np. w łazience. Na ile deweloper może uciekać od odpowiedzialności twierdząc, że budował zgodnie z projektem? Jak rozegrać ten temat z deweloperem?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze porady inwestorom

Tomasz Bajerski

dział 308
temat nr 483

Czasowe użytkowanie poddasza bez ogrzewania a izolacja dachu


Mam pytanie odnośnie ocieplenia poddasza. Mam obecnie rozbudowany dom o poddasze użytkowe. Położone pokrycie z blachodachówki. Membrana wysokoprzepuszczalna 180g. Wstawione okna. Ocieplony dom z zewnatrz styropianem 20 cm. Beton komórkowy 24 cm. Strop nad parterem ocieplony 10 cm styropianu. Parter domu zamieszkały i ogrzewany.
Chodzi o to że poddasza nie planuję w tym roku ogrzewać, brak środków i instalacji.
Czy mogę przed zimą do następnego lata założyć ocieplenie dachu z wełny i folię oraz płyty k-g bez ogrzewania? Czy lepiej tego nie robić, bo zawilgotnieje o zgnije wełna?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego poddasza użytkowe poddasza nieużytkowe porady inwestorom

Maciej

dział 308
temat nr 482

Wysokość pomieszczeń parteru a "klimatyzator" kasetonowy


Jestem na etapie adaptacji projektu i zastanawiam się nad wysokością parteru. Postanowiłem zrobić sufit podwieszany z oświetleniem oraz klimatyzatorem (kasetonowym). Szukając po internecie i innych projektach widzę okropne zamieszanie co do wysokości pomieszczeń. Dla jednego 250 cm to kosmos dla drugiego 270 to mało i nie reprezentacyjnie.
U mnie w projekcie sytuacja wygląda tak, że rezygnując ze stropu teriva na rzecz monolitu (postanowione gdyż materiał miałem już wcześniej) uzyskuje wysokość od "zera" do spodu stropu 278 cm. Pomieszczenie to salon + jadalnia o wymiarze 7,30 m x 4,90 m.

Teraz kwestia jak to wyjdzie w praktyce? Czy wysokość jest wystarczająca? Grubość klimatyzatora to około 25 cm. Jak ma się przestrzeń do wysokości? Czy pomieszczenie o takich wymiarach nie będzie przytłoczone sufitem? Oraz górna rzędna drzwi tarasowych +2,40 m będzie nie wiele niżej niż sufit.
komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne fizyka budowli mikroklimat błędy projektowe porady inwestorom porady architektom

Deez

dział 308
temat nr 481

Kiedy zdjąć szalunek stropu żelbetowego wylewanego?


Po jakim czasie można zacząć rozszalowywać strop żelbetowy o gr. 15 cm wylany na całości dachu domu parterowego przy temperaturze ok 22 stopni w dzień i ok. 14 w nocy?
Czy jest możliwe częściowe rozszalowanie po krótszym czasie? Jaki rodzaj betonu najlepiej zastosować?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego stropy monolityczne betonowe porady inwestorom

Krystyna Bok

dział 308
temat nr 480

Efekt błędów w hydroizolacji fundamentu i podłogi


Czytając pański artykuł krytykujący elektroosmozę, chciałabym prosić o pomoc fachową. Mieliśmy w domu dotąd różnych ekspertów w tej sprawie. Ostatnio dwóch panów od elektroosmozy, którzy twierdzą że usuną wilgoć ze ściany. Mąż nie wierzy w cuda i dlatego piszę do pana z pytaniem. Mieszkamy w nowo wybudowanym domu parterowym. W maju w 2015 r. były robione wylewki, na które miesiąc później były układane płytki i panele. W sierpniu już mieszkaliśmy. Około rok później zaczęła w różnych miejscach (40 cm od podłogi) odchodzić najpierw farba ze ścian a potem powstały wykwity.
Czy to możliwe aby wylewki do tej pory nie wyschły i mogą być przyczyną wykwitów na ścianie? W załączniku przesyłam zdjęcie jednej ze ścian. Bardzo pana proszę o pomoc bo nie wiemy co robić jaka jest przyczyna? I jak teraz począć?

autor: Katarzyna Bok
czytaj odpowiedź

patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje podłogi porady inwestorom

centaur

dział 308
temat nr 479

Balkon wykończony powłoką żywiczną


Przymierzam się do wykończenia płyty balkonu
1. Chciałbym zapytać o impregnację płyty betonowej żywicą epoksydową Proszę o szczegóły jak jej użyć czy spełni funkcję paroizolacji
2. Chciałbym zapytać w jakim celu ten krawędziak sosnowy czy może być inne drzewo czy nie można do końca zrobić wylewki.
3.Chciałbym jako warstwę wierzchnią zamiast płytek zrobić żywicę czy jest to możliwe w tej technologi.
komentarze: 12
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego balkony nawierzchnie porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
73
   ...  
51
 
50
 
49
 
48
 
47
   ...  
1
 
 
2007-2018 Wszystkie prawa zastrzeżone dla Biuro Doradztwa Budowlanego mgr inż. Jerzy Zembrowski, Białystok. All rights reserved.
wykonanie choruzy.pl ©