porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB - kierownik budowy, DB - dziennik budowy, INI - inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w - analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB - masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2070

 
 
208
   ...  
186
 
185
 
184
 
183
 
182
   ...  
1
 
 
Cezary Wielowski

dział 308
temat nr 1842

Zalany nowy budynek wielorodzinny


Zalany nowy budynek wielorodzinny. 7m3 dostało się w przegrody, woda z 2 piętra wylała się z mieszkania klatką aż do parteru, a część nawet przez balkon wodospadem na ulicę. Istny armagedon. Po 5 dniach od zdarzenia w jednym z miejsc stropu (TERIVA) po nawierceniu plamy wylewa się 95 l wody. Pytanie jest takie czy jeśli po 2 tygodniach od zdarzenia wizualnie stropy i ściany nie noszą mokrych plam to czy można być spokojnym, czy należy zbadać wilgotność. Najbardziej martwię się o stan warstwy styropianu w stropie pod wylewką i przyszłych ewentualnych niepożądanych następstw.
Co robić? Jakie istnieją potencjalne zagrożenia z punktu widzenia fizyki budowli.

komentarze: 24
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budownictwo mieszkaniowe zawilgocenia zacieki naprawy ekspertyzy

Kamil Bielecki

dział 308
temat nr 1841

Z czego ściany drewnianego domu szkieletowego lub z bala?


Dzień dobry,
Panie Jerzy proszę o pomoc w ustaleniu bezpiecznej i rozsądnej cenowo technologii budowy domu szkieletowego lub drewnianego z dwóch warstw bala. Do wyboru mam takie opcje, nie jestem pewien jednak czy przegrody w nich są zaprojektowane poprawnie.

1. Dom szkieletowy z termoizolacją z wełny mineralnej lub wełny drzewnej. Oczywiście wiatroizolacja, paroizolacja, płyta miękka także.
2. Dom szkieletowy z wypełnieniem z ekofibru - https://ekofiber.com.pl/. Tutaj jak podaje producent ekofibru nie trzeba stosować paroizolacji.
3. 8 cm bala, wiatroizolacja, 15 cm ekofibru, 8 cm bala
4. 8 cm bal, wiatroizolacja, 15 cm wełna drzewna, 8 cm bala

Pytanie czy opcji 2,3,4 potrzebna jest paroizolacja. Człowiek stawiający te domy oraz producent ekofibru twierdzą, że w przypadku ekofibru paroizolacja nie jest potrzebna a nawet zbędna bo ekofiber zachowuje się jak drewno, czyli potrafi absorbować parę wodną gdy jest jej za dużo i oddawać gdy wilgotność jest niska.

Muszę powiedzieć że opcje 3 i 4 są ciekawe bo konkretny materiał i od razu powstaje elewacja zewnętrzna i ściany wewnętrzne, czyli ilość etapów stosunkowo mała ale nie jestem pewien czy przekrój ściany jest prawidłowy.
Opcja 2 z kolei może okazać się tańsza bo jednak pójdzie mniej drewna chociaż etapów więcej. Zaletą tej opcji w stosunku do 1 jest to że położenie termoizolacji trwałoby szybko i bezboleśnie (myślę że w 2 dni ekipa wdmuchałaby ekofiber). Ciekawe tylko czy ekofiber jest bezpieczny, trwały i skuteczny?

Oczywiście w żadnej opcji nie biorę pod uwagę płyt OSB, jedynie płyty pilśniowe miękkie lub inne dedykowane do takich zastosowań.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy ekologiczne domy energooszczędne domy jednorodzinne domy szkieletowe drewniane domy z bala porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Tomasz

dział 308
temat nr 1840

Połączenie rury spustowej z kanalizacją deszczową


Jak prawidłowo wykonać połączenie rury spustowej z kanalizacją deszczową?
Czy istnieją przypadki, w których nie zachodzi potrzeba montowania czyszczaków kanalizacyjnych?

nr 1 Widoczny sposób połączenia rury spustowej z kanalizacją deszczową.
autor: Tomasz Turkoniak
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze odwodnienia kanalizacja porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Tomasz

dział 308
temat nr 1839

Łączenia pasów obróbki nad- i podrynnowej


W jaki poprawny sposób łączyć obróbki blacharskie na długości pomiędzy kolejnymi arkuszami (pasy nadrynnowe, podrynnowe, okapowe, itp.)?

nr 1 Widoczny sposób połączenia pasa podrynnowego.
autor: Tomasz Turkoniak
nr 2 Widoczny sposób połączenia pasa podrynnowego.
autor: Tomasz Turkoniak
nr 3 Widoczny sposób połączenia pasa podrynnowego.
autor: Tomasz Turkoniak
nr 4 Widoczny sposób połączenia pasa podrynnowego.
autor: Tomasz Turkoniak
nr 5 Widoczny sposób połączenia pasa podrynnowego.
autor: Tomasz Turkoniak
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: dachy porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom obróbki blacharskie

-Sławek-

dział 308
temat nr 1838

Więźba dachowa krokwiowa czy z wiązarów?


Witam,
od pewnego czasu mam poważny dylemat odnośnie konstrukcji budynku, na co mam się zdecydować, co wybrać aby było dobrze? Wiem że należy odpowiedzieć sobie samemu na pytanie co nas interesuje i jaki mamy założony cel. Natomiast pomijając owe pytanie sprawę zostawmy otwartą do rozważenia.
Na załączonym rysunku blisko środka budynku jest ściana działowa nośna na której opierają się obustronnie belki stropu teriva a na stropie jest projektowana więźba tradycyjna.
Dom parterowy bez podpiwniczenia, poddasze nieużytkowe, dach dwuspadowy.

Rezygnacja ze stropu betonowego na rzecz konstrukcji wiązarowej z pasem dolnym na strop drewniany?
Są plusy i minusy każdego z tych rozwiązań jak wiadomo np.: stabilność budynku, większe bezpieczeństwo w razie wichury i zerwania dachu, koszty, zagrożenie pożarem, brak ściany nośnej i fundamentów, czas realizacji - roboczogodziny, klawiszowanie i wraz z upływającym czasem zarysowania sufitu itd. Tych kilka wad i zalet wrzuciłem do jednego wora bo wiadomo o co chodzi.

Co wybrać?

Jestem przekonany że takich niezdecydowanych jak ja jest wielu. Ten wybór pociąga za sobą dalsze etapy dobrej organizacji więc jest kluczowy.

Dziękuję
nr 1 Konstrukcja Nadziemia
autor: Pracownia Dom Dla Ciebie
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy więźba dachowa wiązary dachowe porady inwestorom

INNO

dział 308
temat nr 1837

Drewniana izba z bali otoczona konstrukcją żelbetową


Panie Jerzy.
W projekcie przebudowy mojego domu jest takie jedno nietypowe rozwiązanie, a mianowicie postanowiłem pozostawić jedną izbę drewnianą z bali i obudować ją wokoło nową konstrukcją murowaną z wylaniem nad nią stropu żelbetowego.
Założyłem że dla kompensacji naprężeń z uginającej się płyty żelbetowej położę min. 5cm styropianu eps 50. W praktyce okazało się, że styropianu trzeba było dać 10cm bo takie wychodziły w rzeczywistości różnice poziomów. Warstwy wykonano jak na załączniku nr 7.
Podejrzewam teraz, że popełniłem błąd nie dając foli PE bezpośrednio na drewnianą podsufitkę odcinając tym samym możliwość wnikania wilgoci w pierwszą warstwę styropianu (zgodnie z zasadą, że paroizolację najlepiej dać bezpośrednio pod pierwszą warstwę wykończeniową od wewnątrz).
Ponadto podczas wykonywania zbrojenia niestety mieliśmy dwa dni deszczowe i te dwie warstwy foli nie okazały się w 100% skuteczne. Tzn. pojawiły się zacieki na podsufitce od wewnątrz. Niewielkie, ale jednak jakaś ilość wody przedostała się przez obie warstwy foli.
Natomiast pomiędzy pierwszą, a drugą warstwę foli tej wody dostało się już sporo. Po opadach ewidentnie styropian pod drugą warstwą foli pływał (podczas wylewania betonu sporo tej wody wyparł beton). Zbrojenie było już wykonane i nie zdecydowałem się na jego demontaż i wymianę namokniętego styropianu. Na ów moment założyłem że po wykonaniu dachu jak będzie taka potrzeba to wykonam jakieś nawierty w stropie żeby wilgoć odparowała. Ale jest to chyba pobożne życzenie i nie będzie to takie łatwe.

Reasumując na razie oprócz w/w zacieków powstałych jeszcze przed wylaniem płyty nie zauważyłem jakichś widocznych oznak korozji biologicznej podsufitki, ani płazów.
Zastanawiam się jednak nad wykonaniem jakichś zabiegów, które zminimalizowały by ryzyko powstania korozji. Żałuję, że:
1. nie położyłem foli bezpośrednio na podsufitkę,
2. nie zabezpieczyłem przed robotami podsufitki i ścian środkiem biobójczym dla bezpieczeństwa .
3. nie dałem na drugą warstwę foli PE jeszcze membrany kubełkowej która pewnie uchroniła by folię przed uszkodzeniem podczas zbrojenia
4. nie zdemontowałem zbrojenia i nie wymieniłem foli i mokrego styropianu.

Proszę o poradę w jaki sposób można pomóc osuszyć warstwy nad podsufitką i zabezpieczyć dodatkowo drewnianą konstrukcję. Na tym etapie jest wylana płyta nad ową izbą i nad poddaszem (już ostatnia). Do świąt powinienem mieć zadeskowaną więźbę i położoną wiatroizolację pod blachę aluminiową na rąbek stojący. Jak będzie folia na dachu to będzie pewność że opady atmosferyczne nie zaszkodzą i można by coś próbować zaradzić na zaistniałą sytuację. I jeszcze być może istotna kwestia. Dwie belki żelbetowe przylegają do ścian izby praktycznie na styk, kolejne dwie są od niej oddalone na 12 i 20cm więc jakiś dostęp do przestrzeni mamy. Widzę też dużą szansę na wycięcie od spodu podwalin na wysokości 15cm celem wymiany na zdrowszy materiał, co umożliwi nam obniżenie poziomu podsufitki o 15cm na czas robót ratujących podsufitkę.
Dodam na koniec, że izba jest z 1926r i warto by było nie dopuścić do jej degradacji. Cała koncepcja funkcji parteru opiera się na tej izbie wokół której ma toczyć się życie w strefie dziennej.


nr 1 Widok na obudowaną izbę
nr 2 Zbliżenie na szczeliny pomiędzy żelbetem a izbą
nr 3 Zblizenie na szczeliny i zacieki na podsufitce
nr 4 Zacieki na podsufitce
nr 5 Rzut , przekrój i opis przegrody
komentarze: 28
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budownictwo mieszkaniowe remonty stropy drewniane stropy porady architektom porady inwestorom

Michał E.

dział 308
temat nr 1836

Prawdy i mity o instalacji cyrkulacyjnej c.w.u.


Dzień dobry.

Mam ogromną prośbę o przybliżenie zagadnienia stosowania instalacji cyrkulacyjnej do ciepłej wody użytkowej. Ma sens czy to tylko reklama i naciąganie inwestora na wydatki?

Pozdrawiam,
komentarze: 1
czytaj odpowiedź

patrz także: instalacje c.w.u. porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

rzeszowiak

dział 308
temat nr 1835

Wymiana ciepła przez podłogę ogrzewaną


Wielokrotnie spotykałem się ze wskazaniem, że energia cieplna z ogrzewania płaszczyznowego (podłogówki) przekazywana jest poprzez promieniowanie. W moim przekonaniu jest to błędne, ponieważ podłogówka z jastrychu przekazywać energię będzie poprzez kondukcje (przewodzenie) a następnie konwekcję.
O promieniowaniu pisze np. "Purmo"
Czymogę prosić o krótki komentarz?

nr 1
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli podłogi ogrzewane porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Krzysztof_1990

dział 308
temat nr 1834

Wpływ wykończenia podłogi na koszty eksploatacyjne


Dzień dobry, proszę o odpowiedź.
Na wstępie dodam że jestem inwestorem i nie mam umysłu ścisłego - nie radzę sobie z obliczeniami zawartymi w książce jak i na forum.

Zastanawiam się jaka jest różnica (w ciągu roku w %) w rachunkach za ogrzewanie podłogowe między płytkami gresowymi a panelami fornirowanymi. Wiem że każdy przypadek trzeba brać osobno pod uwagę jeśli chodzi o opór cieplny czy współczynnik przewodzenia ciepła, ale można uzyskać jakiś przedział procentowy. Wiem, że płytki/gres bardziej nadają się na ogrzewanie podłogowe ale odstrasza mnie wielka fuga (4mm) a przy panelach nie ma takiego problemu i są miłe-ciepłe w dotyku kiedy ogrzewanie podłogowe nie pracuje, ale jeśli okaże się, że płytki przyniosą bardzo duże różnice w koszcie eksploatacji oczywiście wybiorę płytki. Jastrych będzie wykonany z anhydrytu, obszar nad którym się zastanawiam to ok 50m2. Sprzedawcy którzy sprzedają takie panele powiedzieli, że od 5 do 8% w ciągu roku zapłacę mniej za ogrzewanie podłogowe kiedy zdecyduję się na gres. Bardzo proszę o poradę i odpowiedź.
Pozdrawiam Krzysiek

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne domy jednorodzinne ogrzewanie podłogowe posadzki mieszkaniowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

kisaladawid

dział 308
temat nr 1833

Brak elewacji domu przed zimą


Panie Jerzy,
Niestety trafiłem na niesłownego wykonawcę elewacji i nie została ona zrobiona przed zimą. Kolejny wykonawca może zacząć pracę najwcześniej w marcu (jeśli pogoda pozwoli). W środku prace wykończeniowe postępują, ponieważ nie zakładałem problemów z wykonaniem elewacji. Włączone było ogrzewanie podłogowe. Niestety pojawiła się wilgoć w rogach pomieszczeń. Ściany wykonane z betonu komórkowego, tynk cementowo wapienny, na tym gładzie.
Jak sobie w tej sytuacji najlepiej poradzić, ponieważ otrzymuję sprzeczne informacje?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze


 
 
208
   ...  
186
 
185
 
184
 
183
 
182
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB - kierownik budowy, DB - dziennik budowy, INI - inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w - analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB - masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa.
baner_DMD_2021.webp
baner_ceresit_2021.webp
baner_STO_2021.webp
baner_TERRAIN_2021.webp
baner_Steinbacher_2021.webp
baner_BORNIT_2021.webp
baner_vents_2021.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home Gen. Wł. Andersa 5,
15-124 Białystok
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
2007-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.