porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 1631

 
 
165
   ...  
144
 
143
 
142
 
141
 
140
   ...  
1
 
 
Bartek Łysakowski

dział 308
temat nr 1414

Nierówny beton ławy po zdjęciu szalunku


Rozpoczynam przygodę budowy domu dla swojej rodziny uzbrojony w książkę Pana Jerzego. Moje pierwsze pytanie:
Wylana została ława (pod ławą "chudziak" 10 cm na nim masa b-p), po ściągnięciu szalunków pojawiają się "nierówności", wgłębienia oraz na razie w jednym miejscu, widać pręt. Całość szalunków usuną za 2 dni więc pewnie pojawi się coś jeszcze. Na ławę zaprojektowana hydroizolacja z masy b-p typu mkb 2x1,5kg m2.)
Pytanie: Czy jest to niepokojące, jakie nierówności są dopuszczalne? Jak z tym postępować w następnym kroku jeśli wgłębienia są większe bądź wystają elementy stalowe?

nr 1
nr 2
komentarze: 5
Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego ławy fundamentowe porady wykonawcom porady inwestorom

Bentleylust

dział 308
temat nr 1413

Wentylacja dachu pokrytego deskami


Poddasze nieużytkowe (strych). Konstrukcja dachu: konstrukcja drewniana, dach czterospadowy, deskowanie, papa, łata, kontrłata, dachówka betonowa. Szczelina między papą a dachówką naturalnie jest (bo łaty i kontrłaty). Od wewnątrz krokwie mają 18 cm grubości. Planuję rozciągać sznurek między krokwiami 3 cm od deskowania i na tym sznurku oprzeć 15 cm wełny. Wyjdzie 3 cm szczelina wentylacyjna.
Jeśli chodzi o ujście wentylacji deski <-> wełna to otwornicą do drewna o średnicy 3,5 cm nawierciłem otwory do przestrzeni papa <-> dachówka w deskowaniu u samego szczytu przy kalenicy oraz we wszystkich narożach, gdzie krokwie dochodzą do krokwi. Czasem trafiłem na papiaka i musiałem wiercić jeszcze raz obok :) (widać na zdjęciu). Nie mam zamiaru wpuszczać powietrza z zewnątrz do przestrzeni między wełną w krokwiach a podłogą ze styropianem. Wentylacja będzie w szczelinie 3 cm-trowej między deskowaniem a wełną.
Celem mojego posta jest dowiedzieć się czy takie otwory jakie wywierciłem u szczytu w deskowaniu są wystarczające dla wentylacji między wełną a deskowaniem. Jeszcze nie zacząłem ocieplenia poddasza, jest czas, żeby coś jeszcze zrobić lepiej. Czy to co planuję ma ręce i nogi i jest "dobrze"? Z góry dziękuję za uwagi.


nr 1 Otwory wentylacyjne w deskowaniu do przestrzeni papa/dachówka
autor: Michał Gasztold
nr 2 Rzut z góry konstrukcji dachu
autor: Michał Gasztold
komentarze: 18
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady inwestorom

Jan

dział 308
temat nr 1412

Przegrody zewnętrzne z paroizolacją czy bez?


Panie Jerzy,
w książce jest napisane, że najważniejsze dla "zdrowia" dachu jest zapewnienie mu dobrej wentylacji nad połacią (nad folią wiatroizolacyjną). Jej brak, nawet przy zastosowaniu porządnej paroizolacji, wręcz gwarantuje, że wilgoć będzie pojawiała się w przegrodzie i do tego z roku na rok coraz większa. Do tego stopnia (przynajmniej ja to tak zrozumiałem - proszę mnie właśnie poprawić jeśli źle rozumiem), że należy przede wszystkim zapewnić wentylację nad wiatroizolacją (w układzie płyty GK, paroizolacja, wełna między krokwiami, wiatroizolacja i dalej ruszt pod dachówkę) a nie skupiać się w pierwszej kolejności nad paroizolacją, bo ona bez wentylacji połaci nie powstrzyma kondensacji. Ale jedno mnie zastanawia - czy skoro tak, to można dla przegrody (dla dachu) pominąć w ogóle paroizolację? Wiem, że to kwestia analizy CW ale pytam teoretycznie.
A skąd to pytanie? I tu sedno sprawy - znalazłem w dostępnym na stronie producenta wełny drzewnej przewodniku budowlanym informację taką:
"Badania przeprowadzone przez Instytut Fizyki Budowlanej w Stuttgarcie wskazują, że już szczelina o szerokości 1 mm i długości 1 m, w określonych warunkach cieplnych powoduje pogorszenie izolacyjności termicznej o 4,8 raza w stosunku do szczelnej przegrody budowlanej. Poziom zawilgocenia takiej przegrody wzrasta 1600-krotnie w stosunku do przegrody poddanej naturalnemu procesowi dyfuzji pary wodnej." *), z którego chyba wynika, że jeśli tylko paroizolacja jest przedziurawiona, to dokładnie w tym miejscu kumuluje się kondensat, do tego stopnia, że bez paroizolacji strumień przenikania rozkładałby się w miarę równomiernie na całej powierzchni dachu, więc zagrożenie kondensacją miejscową byłoby mniejsze.
Pytanie - czy można mieć zaufanie do folii paroizolacyjnych kładzionych przez naszych rynkowych "ekspertów" (nawet potwierdzone testem szczelności) albo ich trwałości. Ja powiem tak - ja nie mam tego zaufania ani do budowlańców, ani do trwałości folii. I stąd główne pytanie - czy wiedząc, że będą pojawiały się takie szczeliny w folii powodujące powstanie miejscowo wielokrotnie większej kondensacji, z którą już wentylacja połaci sobie nie poradzi miejscowo, to nie pewniej będzie po prostu nie zrobić paroizolacji? Wtedy kondensacja rozkładały się w miarę równomiernie na powierzchni dachu i wentylacja połaci poradziłaby sobie z jej odprowadzeniem (mówimy o przegrodzie otwartej dyfuzyjnie). A teraz po chłopsku wprost zapytam - wiedząc, że paroizolacja zacznie się dziurawić po czasie lub już podczas montażu będzie problem (i nie będzie opcji sprawdzić tego testem szczelności) to czy by Pan ją zakładał czy nie?
*) źródło: Podręcznik_projektowania_i_budowania_w_systemie_STEICO_Wydanie_2.pdf, strona 84
nr 1 autor: STEICO
komentarze: 2
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

jutilenka

dział 308
temat nr 1411

Ocieplenie stropu z nadciągiem na poddaszu


Witam,
Dużo szukałem w serwisie - niestety nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Otóż:
1. Mam nadciąg - jak go skutecznie ocieplić? Jest na etapie szalunków wiec na zmianę raczej za późno.
2. Warstwy od dołu: strop skośny 15 cm, styropian 25 cm montowany na zakładkę 10 i 15 cm, cienka wylewka kilka cm. Czy folia może pełnić rolę paroizolacji? Czy ta cienka wylewka ma sens? Dach niedeskowany z folią (w przyszłości może ocieplony wełną między krokwie).
3. Po jakim czasie po zalaniu stropu można robić paro- i termoizolację przy założeniu że okna będą wstawiane w marcu?

Już jak sam patrzę na te rysunki to widzę błędy ...
nr 1
nr 2
komentarze: 2
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia paroizolacje wiatroizolacje porady inwestorom

Agnieszka77

dział 308
temat nr 1410

Fuszerka przy montażu murłaty


Szanowny Panie Jerzy,
Na budowie zauważyłam, iż murłata na jednej ze ścian, nie jest całkowicie oparta na wieńcu. Między pozostawioną szczeliną, włożone są kawałki drewna, chyba po to, aby zachować proporcjonalny spadek dachu. Podejrzewam, że taka technika praktykowana jest przez wielu wykonawców. Jednak ja mam obawy, czy taka szczelina może pozostać, a jeśli nie, to w jaki sposób można to naprawić?
Pozdrawiam,
Agnieszka

nr 1
komentarze: 6
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego dachy więźba dachowa porady inwestorom

stanl12

dział 308
temat nr 1409

Wiatroizolacja na strychu


Mam wykonaną analizę C-W dachu przez Pana. Klasyczny układ z wełną jako ociepleniem i z membraną oraz paroizolacją. Jak ma się skos dachu do części poziomej (sufitu poddasza użytkowego). Musi być dokładnie tak samo to znaczy czy musi być na gorze pod płytami lub deskami membrana wysokoparoprzepuszczalna? Strych będzie nieocieplony i będzie służyć jako składowisko lekkich rzeczy.
Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia wiatroizolacje porady inwestorom

Bresland

dział 308
temat nr 1408

Podbicie fundamentów bez murowania


Dostałem ostatnio do oceny projekt podbicia poniemieckiego budynku mieszkalnego jednorodzinnego (dom murowany z cegły, trzykondygnacyjny - piwnica, parter, poddasze), nie było na nim rozwiązanych kwestii hydroizolacyjnych (jedynie na betonie podkładowym zaproponowano "dyspersyjną powłokę asfaltową po zagruntowaniu emulsją anionową" co moim zdaniem jest z kilku powodów błędne).
Zastanawiałem się czy beton napowietrzony i rozwiązanie z książki str. 159 rys. 1.9.-4 załatwią problem ochrony zbrojenia i wyeliminują potrzebę izolacji obwodowej całej ławy. Doszedłem do wniosku, że z uwagi na przerwy robocze, w których prędzej czy później powstaną rysy, woda zawarta w gruncie przeniknie do zbrojenia i napowietrzenie mieszanki nic tu nie pomoże - czy mam rację?
Zaproponowałem rozwiązanie z książki ze str. 161 rys. 1.9.-8 z wariantem papy termozgrzewalnej między betonem podkładowym a ławą oraz z uwagi na konieczność szybkiego wykonania szlamowanie wszystkich powierzchni mineralnych, na których będzie zastosowana masa KMB, tak aby można było odciąć się od wilgoci technologicznej zawartej w betonie. Przekładkę z membrany HDPE (nr. 5 na rysunku) z uwagi na rdzenie zastąpiłem również szlamem sztywnym (chociaż nie wiem do końca po co - przecież w tym rozwiązaniu książkowym mamy już izolację dookoła całej chronionej przed wodą konstrukcji).
Rozwiązanie docelowe na załączonym rysunku. Czy będzie ono poprawne?

nr 1
Odpowiedź płatna 123,00 zł
patrz także: hydrofobizacja podbicia fundamentów porady wykonawcom porady architektom porady inżynierom

MarCin-Bar

dział 308
temat nr 1407

Stan surowy domu na zimę


Panie Jerzy
Nie ukrywam że sprawia mi sporo satysfakcji samodzielne wykonywanie prac opierając się na Pana książce i wytycznych z tego portalu BDB. Oprócz satysfakcji mam również pewność że np. wykonana samodzielnie hydroizolacja może być nazwana hydroizolacją a nie pomalowaniem fundamentów jakimś szajsem i pospiesznym zasypaniu. W grę wchodzi również aspekt finansowy bo to co mam wydać na robociznę wolę wydać na konkretne, wysokiej jakości produkty a pracuję na swojej budowie po południu zwykle a w soboty cały dzień.
Jeżeli chodzi o budowę to jest na razie jest stan surowy bez dachu - ekipa nam odmówiła i nie znalazłem na szybko żadnej która podjęłaby się w zimie robić dach. Fundament mam zasypany i wykonany wg Pana książki. Zabezpieczyłem ściany z Ytonga w ten sposób że przykleiłem papę do stropu nad parterem tak, że wystaje pas o szerokości ok. 15cm poza obrys ścian. Czy tak może zostać i czy dzięki czemu ściany będą suche? Czy muszę zabijać okna i drzwi deskami na zimę?

komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

Piotrek

dział 308
temat nr 1406

Długie okno w kuchni


Czy zastosowanie długiego a wąskiego okna pomiędzy szafkami kuchennymi ma jakieś minusy jeśli chodzi oczywiście o aspekty techniczne? Czy są jakieś wyznaczniki co do umiejscowienia w takim przypadku kuchenki gazowej czy elektrycznej lub zlewu?

nr 1 Długie okno kuchenne
autor: Internet
Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy jednorodzinne domy energooszczędne okapy kuchenne okna porady inwestorom porady architektom

R&M Sierpień

dział 308
temat nr 1405

Naprawa ubytków w murze z betonu komórkowego


Witam.
Pomocnik tynkarza bezmyślnie obsadził nam parapety wewnętrzne. W efekcie czego zostały uszkodzone cegły z siporeksu, do tego stopnia, że powstały duże pęknięcia. Jak to naprawić?

nr 1
nr 2
nr 3
nr 4
Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom porady wykonawcom naprawy mury beton komórkowy


 
 
165
   ...  
144
 
143
 
142
 
141
 
140
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
2007-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.