porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  

znalezionych tematów: 1288
 
 
130
   ...  
109
 
108
 
107
 
106
 
105
   ...  
1
 
 
Paweł Z.

dział 308
temat nr 1070

Skutek błędów w posadowieniu i bezmyślności wykonawcy


Witam
piszę do Pana z województwa dolnośląskiego. Zimą kupiłem dom w stanie deweloperskim. Mam poważny problem w domu do którego mam zamiar się wprowadzić w maju. Dom jest częściowo podpiwniczony i po opadach deszczu właśnie tam jest woda. Piwnica ma prawie trzy metry głębokości. Po odkopaniu części podpiwniczonej od zewnątrz okazało się że ławy są pod wodą prawie 15 cm. Nie ma możliwości zrobienia zewnętrznego drenażu bo nie pozwala na to ciągle napływająca woda. W sobotę strażacy odpompowali wodę a po pięciu minutach piwnica znów pod wodą - prawie 1000 litrów wody w piwnicy mam aż po pierwszy stopień i częściowo woda podtopiła piec c.o. Codziennie wypompowuję wodę bez skutku, ponieważ na drugi dzień jest ten sam poziom. Dodać należy że posadzka w piwnicy jest nie zaizolowana jeszcze a pod posadzką jest tylko folia. Od zewnątrz na fundamencie jest izobud pomalowny w górnej części oraz papa poprzybijana nie wiedzieć dlaczego gwoździami do styropianu. Dolna izolacja na ławach to papa klejona na lepik na gorąco. Jestem załamany. Jak to rozwiązać?


nr 1
nr 2
nr 3
nr 4
nr 5
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze fundamenty porady inwestorom

Damian Jurczyk

dział 308
temat nr 1069

Skutki bezmyślnego wykonania fundamentów zimą


Mam poważny problem. Podczas robót byłem za granicą a teraz po przyjeździe jestem załamany. Proszę o pomoc. Chronologiczny opis robót wg wykonawcy.
- Podczas wykonywania wykopu pod koniec listopada pod ławy fundamentowe w piwnicy pojawiła się woda. KB podjął decyzję o podniesieniu całego fundamentu o 80cm czyli do poziomu wody gruntowej
równo z górą ławy.
- Na początku grudnia wylano ławy i przez 2 tygodnie murowano fundament z bloczków betonowych.
- 24 grudnia zalano strop. Od 25 grudnia nastąpiły silne opady śniegu który zalegał do marca.
- W połowie marca postawiono na fundamentach dom z bala. W tym czasie w piwnicy znajdowało się ok. 80cmponad poziom ław. Wodę wypompowano ale po kilku dniach poziom wody powrócił. Poziom tak wysokiej wody nadal się utrzymuje. Regularne wypompowywanie nie daje efektów.
- Na początku kwietnia wykonawca założył drenaż wokół budynku ale powyżej ław z ujściem do zbiornika 6m3. Woda ze zbiornika wypompowywana jest ok. 50m dalej na łąkę przez całą dobę. Widzę bezsens. Grunt jest piaszczysto-żwirowy.

Fundament jest wykonany z bloczków betonowych, całych od środka i połówka na zewnątrz przedzielone 8cm XPS. Izolacja pozioma na ławie jest z jakiejś grubej folii w dwóch rzędach (w zał. rysunek). Dodatkowo w ściance wewnętrznej po drugim rzędzie bloczków zastosowano jeszcze jedną izolację poziomą. Równo z ławami jest zalany chudy beton o nieznanej mi grubości na dzień dzisiejszy. Zaprawa użyta do murowania była cementową i dodawano do zaprawy proszek chroniący przed zamarznięciem.

Co mam teraz robić z tym fantem? W piwnicy cały czas mokro choć woda nie stoi. Dom stoi 400 m od jeziora.
 
nr 1 Szkic jak wykonano
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze domy z bala porady inwestorom

centaur

dział 308
temat nr 1068

Naprawa sufitu po przecieku łazienki z kondygnacji wyższej


3 lata temu Robiłem remont ze względu na zalanie przez sąsiada z góry. Zalanie było kropelkowe trwało długo w czasie przeciekał jakiś zawór, pojawił się u mnie żółty zaciek na suficie po około 4 miesiącach od zaprzestania wycieku Przystąpiłem do remontu zostało zagruntowana ściana położona nowa farba. Dziś ta farba odchodzi od podłoża mimo założenia wentylacji mechanicznej zależnej od włączenia światła, wcześniej przed remontem nie było takiej wentylacji i nie było również odpadania farby. W jaki sposób naprawić ten sufit?

nr 1
nr 2
Odpowiedź płatna
patrz także: błędy wykonawcze remonty naprawy porady inwestorom porady wykonawcom łazienki pomieszczenia mokre

Piotr Wrożyna

dział 308
temat nr 1067

Murowanie różnicy poziomów z betonu komórkowego


Witam,
Rożnica pomiędzy domem a garażem jest 36cm. I teraz pytanie jak murować czy tak jak na zdjęciu 12cm i 24? Pustaki z betonu komórkowego typu Y-tong. Czy w jakiś inny sposób?

nr 1
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego mury porady inwestorom porady wykonawcom

blazej

dział 308
temat nr 1066

Błędnie wykonane fugowanie glazury w łazience


Szanowny Panie,
Mam problem z fugami w nowej łazience, które są za słabe i zaczynają się wykruszać/wycierać. Myślałem, że może nie będzie tak źle, ale jednak muszę coś z tym zrobić. Poszukuję preparatu do wzmacniania fug/podłoży mineralnych. Kontaktowałem się ze znanymi firmami na rynku (również zagraniczne oddziały), ale niestety nie chcieli mi polecić żadnego sensownego preparatu tłumacząc, że nie mogą dać gwarancji. Zastosowana fuga to: DF-10.

Wykonawca spaprał robotę dolewając za dużo wody lub nie mieszając dwukrotnie fugi zgodnie z instrukcją (pisze Pan o tym w swojej książce). Największy problem mam na ścianach, gdyż widać już, że miejscami fugi zaczyna ubywać.

Czy podjąłby się Pan znalezienia konkretnego preparatu, który wzmocni słabe fugi? Wydłubanie tego co jest raczej nie wchodzi w grę, bo to ogrom pracy i prawie pewne miejscowe uszkodzenia płytek do tego pod spodem mam położoną folię w płynie. W Panu ostatnia nadzieja! Inaczej czeka mnie niedługo remont nowej łazienki.

nr 1
nr 2
nr 3
nr 4
nr 5
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze masy fugowe porady inwestorom

dsladek

dział 308
temat nr 1065

Z czego hydroizolacja fundamentów?


Wkrótce rozpoczynam budowę domu i zastanawiam się nad rodzajem hydroizolacji fundamentu. Tutaj jak i na fb większość odpowiedzi sprowadza się do KMB, czy jest to jedyna słuszna hydroizolacja? W projekcie mam hydroizolację systemową ICOPAL (bitumiczno-kauczkową szybki fundament), zastanawiam się czy taka hydroizolacja jest z niskiej, średniej czy wysokiej półki? Czy jest to izolacja wystarczająca, czy też rzeczywiście zmienić na inną.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje fundamenty porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom

rydzyk

dział 308
temat nr 1064

Jaka wentylacja w pomieszczeniu z kotłem gazowym kondensacyjnym?


Dzień dobry,
Mam pytanie odnośnie kotłowni z piecem gazowym z zamkniętą komorą spalania 26 kW. Dom ma mieć wentylacje mechaniczną a projektant instalacji postawił wymaganie że w kotłowni musi być wentylacja grawitacyjna, co powoduje że trzeba prowadzić doprowadzenie powietrza przez łazienkę - kotłownia jest w środku domu.
Przeglądając internet trafiłem na 2 opinie i 2 przepisy:
170 ust.3 „Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji, pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów spalinowo-powietrznych, z zachowaniem wymagań §175”

a podobno kominiarze robią z tym problemy i podpierają się na przepisie:
§ 150 "Przepływ powietrza wentylacyjnego
9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.
10. Przepisu ust. 9 nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową".


komentarze: 12
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: porady inwestorom projektowanie kotły gazowe wentylacja grawitacyjna wentylacja mechaniczna porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom

Piotr P.

dział 308
temat nr 1063

Zabezpieczenie antykarbonatyzacyjne betonowej płyty balkonu


Witam. Czy przed zrobieniem termoizolacji i hydroizolacji płytę balkonową należy pomalować farbą antykarbonatyzacyjną?

nr 1
nr 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: balkony budowa domu jednorodzinnego budownictwo komunalne budownictwo mieszkaniowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom zabezpieczenia antykarbonatyzacyjne

stanl12

dział 308
temat nr 1062

Czy zbrojenie muru w obrębie okien jest potrzebne?


Mam problem dotyczący braku zbrojenia w strefie podokiennej przy dwóch oknach. Są to jedyne takie okna na parterze w moim domu. Jechałem na budowę aby się upewnić czy to zrobią ale poszli szybko w górę i nie zdążyłem. Jakie są teraz możliwości wykonania tych zbrojeń? Jest to beton komórkowy 600. Siatki systemowe to marne rozwiązanie raczej myślałem o prętach tylko teraz słabo to widzę bez rozbierania bloczków czego chciałbym uniknąć. Przekucie się na boki i wklejenie prętów mało da raczej bo będzie to pod warstwą cienkiej podmurówki. Ktoś radził mi aby zrobić rowki na głębokość min 3 cm ale po bokach czyli wewnętrznej i zewnętrznej części muru.

1) Co Pan myśli można to jeszcze mało inwazyjnie poprawić?
Jedno okno te mniejsze (kotłownia) jest wyżej więc chyba tam jest mniejsza szansa na pęknięcia. Bardziej martwię się tym większym (kuchnia). Pęknięcia wewnątrz budynku poniżej okien jeszcze bym strawił gdyż w kuchnie będzie zabudowa stała z mebli i blat wchodzący w okno a pomieszczenia techniczne to można poprawić później i nie będzie to reprezentatywna część domu.

2) Bardziej martwiłbym się jakby na elewacji coś wyszło. Czy dając styropian 20 cm jest niebezpieczeństwo, że na elewacji też będzie pękać?

3) Zakładając, że nie będzie tych prętów to jak to zrobić przy robieniu elewacji aby tamte miejsca zabezpieczyć przed pękanie?


nr 1 autor: SL
nr 2 autor: SL
nr 3
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane fizyka budowli porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

diakon88

dział 308
temat nr 1061

Roboty dekarskie na dachu krytym blachodachówką - niekoniecznie poprawne


Niby to jeszcze nie skończone, jeszcze z dekarzem nie rozmawiałem, ale czuję tu bubel... Może się Pan wypowiedzieć? Bo coś mi nie pasuje to wykończenie blachy?

nr 1 autor: diakon88
nr 2 autor: diakon88
nr 3 autor: diakon88
nr 4 autor: diakon88
komentarze: 13
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy dachówki blaszane - blachodachówki błędy wykonawcze porady inwestorom


 
 
130
   ...  
109
 
108
 
107
 
106
 
105
   ...  
1
 
 
2007-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.