porady i konsultacje budowlane

Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
projektuj i buduj bez błędów!

porady budowlane

© All rights reserved. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami.

w pytaniach i odpowiedziach
w komentarzach
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  

znalezionych tematów: 932
 
 
95
   ...  
74
 
73
 
72
 
71
 
70
   ...  
1
 
 
Mikołaj B.

dział 308
temat nr 714

Przenoszenie hałasów od sąsiada w szeregówce


Szanowny Panie,
prawdę mówiąc piszę do Pana pod wpływem emocji i traktuję tego maila jako swoistego rodzaju deskę ostatniego ratunku.
Oto rys sytuacji:
odebrałem w maju mieszkanie w szeregówce od dewelopera. Od samego początku rzuciło mi się w oczy (USZY) to, że przez ściany docierają do mnie bardzo uciążliwe odgłosy od sąsiadów (od gotującej się wody w czajniku elektrycznym a kończąc na wkładaniu naczyń do szafek). W mieszkaniu nie można odpoczywać, z sypialni nie korzystam bo graniczy ona z aneksem kuchennym sąsiadów i nie ma możliwości aby zasnąć z powodu hałasów. Ustaliłem, że zastosowano w ścianach mieszkania cegłę Porotherm Profi 25, która nie spełnia norm akustycznych (jej właściwość to 44 dB podczas gdy według polskich norm wartość ta powinna wynosić 50 dB). Dysponuję także zdjęciami z okresu kiedy mieszkanie było budowane, widać na nim ścianę z tej właśnie cegły. Poza tym deweloper także mi potwierdził, że to ta cegła.

Zasygnalizowałem problem deweloperowi, a ten stwierdził, że wszystko zostało zbudowane zgodnie z projektem, JEDNOCZEŚNIE nieoficjalnie powiedział mi, że "ściana faktycznie nie jest taka jak powinna być" i zaproponował wygłuszenie jej (wełną mineralną). Czy powinienem i czy mam szansę na efektywne wymuszenie na deweloperze wygłuszenie wszystkich ścian niezależnie od kosztów (w pokoju będzie konieczne przesunięcie okna), czy mogę żądać zwrotu pieniędzy za utracony metraż (w sumie około 1 m2), czy mogę żądać obniżenia ceny mieszkania (niektórych ścian nie można wygłuszyć bo już są tam płytki i instalacje np. w łazience)? Na ile deweloper może uciekać od odpowiedzialności twierdząc, że "budował zgodnie z projektem"? Czy mam jakieś szanse i jak rozegrać ten temat z deweloperem?
Będę wdzięczny za odpowiedzi.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: akustyka błędy projektowe błędy wykonawcze domy murowane fizyka budowli porady inwestorom

anield

dział 308
temat nr 713

Odwodnienie stropodachu nad garażem


Witam Panie Jerzy. W załączniku przesyłam zdjęcia projektu naszego stropodachu nad garażem. Proszę o radę w jaki sposób wprowadzić zmianę, tak aby rynna nie przechodziła przez środek garażu, tylko na zewnątrz budynku.

Co jest lepsze na pokrycie stropodachu papa podkładowa i na to papa z wkładka aluminiowa, tak sugeruje kierownik budowy, czy może hydroizolacja epdm jak w projekcie oryginalnym.

Z jakiego materiału lepsze są kanały wentylacyjne do rekuperacji. Mamy wyceny od dwóch firm. Jedna proponuje kanały z aluminium, a druga z tworzywa typu pe-plex.nr 1
nr 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wentylacja mechaniczna porady inwestorom

Patataj w Kraj

dział 308
temat nr 712

Stosowanie celulozy do ocieplania dachu


Witam, chciałabym się dowiedzieć kiedy można, a kiedy się nie powinno stosować celulozy do ocieplenia poddasza użytkowego? Dach dwuspadowy z lukarnami kryty membraną i blachodachówką. Producenci i wykonawcy zwykle nie widzą żadnych przeciwwskazań, dlatego chciałabym zasięgnąć informacji na ten temat.
komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze dachy użytkowe porady inwestorom

lukasz89k1

dział 308
temat nr 711

Zamiana materiału ściany garażowej


Takie pytanie bo w analizach w garażu w części mieszkalnej mam cegłę sp1 Przecław gr 25 cm - czy może być MAX Przecław jak mam wykonane ściany zewnętrzne i nośne? czy to mi zmieni coś w analizach bardzo proszę o odpowiedź.
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego mury porady inwestorom

Paweł_Q

dział 308
temat nr 710

Uszczelniacz odporny na UV i impregnat do posadzek


Dzień dobry,
Wykonuję wjazd do garażu zgodnie z rysunkiem na stronie 208. Przynajmniej staram się tak wykonać:-) Niestety nie mogę znaleźć w produktach i technologiach na stronie BDB: "odpornego na promieniowanie UV uszczelnienia silikonowego X po zaimpregnowaniu preparatem X". Tak samo poproszę o impregnat do posadzek betonowych. Czy mogę prosić o konkretne produkty?
Dziękuję i pozdrawiam,

czytaj odpowiedź

patrz także: budowa domu jednorodzinnego podjazy i wjazdy porady inwestorom

pawel88shock

dział 308
temat nr 709

Wymagające posadowienie domu w trudnym gruncie


Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu hydroizolacji.
Posadowienie budynku zaprojektowano na głębokości 2.00 ppt – jest to spód ławy, chudziak na 2,10 ppt. Głębokie posadowienie wynika z faktu znajdowania się nasypu niekontrolowanego na działce do głębokości 1,00 ppt.
1. Grunty nośne, na których ma być posadowiony budynek to pyły beżowe o stopniu plastyczności il=0,20. Mając na uwadze, że pyły nie lubią drgań ani wody opadowej, w celu uniknięcia „kłopotów” jakie mogą powstać podczas zagęszczanie albo przez niekorzystne warunki atmosferyczne, chcemy wewnątrz obrysu budynku po całości wylać 5 cm chudego betonu, czy uważa Pan, że jest to sensowny zabieg? Jeżeli wylejemy taki beton czy dodatkowo powinniśmy na nim lać chudziaka 10 cm pod stopy i ławy, czy chudziak pod stopy i ławy powinien być zrobiony najpierw, a dopiero później resztę gruntu zalać 5 cm betonu?
2. Wody gruntowe o zwierciadle napiętym zostały nawiercone na głębokości 4.00 - 3,80 ppt. Zwierciadło stabilizuje się na ok 2,60 - 2,40 ppt. Badania robione były w marcu po roztopach. Czy mając na uwadze występowanie wód na głębokości jak wyżej, można bezpiecznie robić piwnicę nie schodząc poniżej 2,10 ppt?
3. Mając na uwadze, że ponad 1.0 metr głębokości gruntu to nasyp czy powinniśmy wybrać cały nasyp i dopiero gdy dojdziemy do pyłu – gruntu nośnego zalać go 5 cm betonem, czy powinniśmy wymienić grunt aż do spodu ławy.
4. Czy istnieje jakiś kompromis zmieszania gruntu do wypełnienia pod podłogę? W naszym przypadku będzie to dość spora ilość, a chcąc wszystko zagęścić pospółką będzie to trochę kosztowało. Jednak jeżeli nie ma tańszej alternatywy oczywiście zrobimy tak jak być musi.
5. Konstrukcję budynku w głównej mierze stanowią słupy żelbetowe, zatem czy hydroizolacja może być rozwiązana w ten sposób, że na betonie podkładowym pod stopy i ławy dajemy papę podkładową termozgrzewalną, zgrzaną na zakładach. Czy lepiej jest użyć masy KMB a na to membranę HDPE, HDPCV?
Budynek będzie częściowo podpiwniczony, tak jak na załączonym obrazku. Jak rozwiązać ciągłość hydroizolacji ściany fundamentowej i słupów/rdzeni żelbetowych w tej ścianie (szerokość ściany to 24,0 cm a słupów 30,0 cm? )
5. Aby zachować ciągłość hydroizolacji na trzpieniach/słupach, używamy hydroizolacji polimerowo-cementowej sztywnej np. Dichtungsschlämme DS., w miejscu występowania słupów/trzpieni wykonujemy szczotką sizalową zwykłą przy użyciu 2kg/m2 zachodząc 2-3 cm na każdy pręt rdzenia/słupa. Czy trzeba chronić folią kubełkową hydroizolację słupa tj. jest to w książce na stronie 166?

Sledząc forum bdb, sporządziłem następujący harmonogram prac pod swój projekt. Czy mógłby go Pan zweryfikować?

1. Wylewamy beton podkładowy C16/20 – wysokość 10 cm w szalunku – po 2-3h przykrywamy go folią PE 0,2 mm – czekamy ok 3-5dni
Po 3-5 dniach usuwamy folię, czekamy 1 dobę na przeschnięcie betonu
2. Gruntujemy chudziak pod papę podkładową lub pod masę KMB(czy nie lepiej pod papę ze względu na szybszą możliwość przystąpienia do dalszych prac?), np. gruntem BORNIT Grundbit, na to kładziemy folię HDPE lub HDPCV gładką – czekamy do następnego dnia
3. Kładziemy papę termozgrzewalną podkładową 4mm(może jeden pas 33cm dla muru 24cm, tak że po każdej stronie zostanie 4,5cm) zgrzewamy na zakładach, układamy szalunki, kładziemy zbrojenie, wylewamy ławy, po 2-3 godzinach nakrywamy szczelnie folią 0,2 mm od góry – czekamy ok 14 dni.
Już po 2 dniach zdejmujemy ostrożnie szalunki bez uderzania a wyłącznie za pomocą łapki i obcęgów. Szlifujemy wszystkie krawędzie pod kątem 45 stopni. Wykonujemy fasetę na gorąco i przystępujemy do gruntowania bocznych ścianek ławy, a po kilku godzinach nanosimy tam pierwszą warstwę hydroizolacji KMB 1,5kg/m2, po 3-4h nanosimy drugą warstwę taką samą.
Alternatywnie możemy wykonać fasetę gruntując wcześniej ławę i wykonując fasetę z masy KMB zmieszaną z piaskiem kwarcowym w stosunku objętościowym 3:1.
Nakrywamy ławy folią i czekamy do 14 dni.
4. Przed przystępujemy do murowania ścian fundamentowych z bloczka pod ściany fundamentowe kładziemy folię membranę HDPE lub HDPCV gładką, murujemy ściany. Po zakończeniu murowania ścian fundamentowych wylewamy wieniec- po 2-3h przykrywamy go szczelnie folią PE od góry i zostawiamy na 14dni. W międzyczasie sprawdzamy czy wszystkie spoiny są wypełnione zaprawą, jeżeli nie są lub są wżery w bloczkach, miejsca te należy wypełnić szybkowiążącą masą BORNIT Sperrmórtel. Po wykonaniu tej czynności musimy odczekać 24h żeby przejść do gruntowania pod hydroizolację. Po zagruntowaniu wykonujemy fesety z masy KMB zmieszanej z piaskiem kwarcowym o granulacji max. 1mm. w stosunku objętościowym 3:1.
Następnie wykonujemy pierwszą warstwę hydroizolacji KMB packą stalową nierdzewną. Kolejną warstwę hydroizolacji nanosimy nie wcześniej niż po 12h ale nie później niż po 24h.
Hydroizolację na wieńcu– pod ściany parteru a wcześniej na stopach pod słupami należy wykonać z hydroizolacji polimerowo-cementowej sztywnej np. Dichtungsschlämme DS., w miejscu występowania słupów/trzpieni wykonujemy szczotką sizalową zwykłą przy użyciu 2kg/m2 zachodząc 2-3 cm na każdy pręt rdzenia/słupa. Po 24h można murować ściany parteru.
5. Zagęszczamy dopiero 3-4 tygodnie po wymurowaniu ścian fundamentowych oraz wylaniu wieńca nad tą ścianą. Zagęszczanie powinno odbywać się zagęszczarką mechaniczną 500kG jednocześnie na zewnątrz i wewnątrz, każda warstwa powinna przejść 7—8 obejść zagęszczarki. Na pospółce, ułożyć warstwę kruszywa płukanego granulacji 8-16mm a pod nią położyć geowłókninę poliestrową gramatury 110-190g/m2. Warstwy 8/16 nie zagęszczać jedynie lekko uklepać.
Alternatywnie zamiast warstwy 8/16 można zastosować folię kubełkową, kubełkami do góry, sklejoną na złączach taśmą butylową.
Rury odpływów kanalizacyjnych powinny być wykonane zawsze po zasypaniu i zagęszczeniu, następnie w już zagęszczonym gruncie-pospółce kopie się wykopy i układa rury kanalizacyjne z odpowiednim spadkiem. Potem się wykopy zasypuje: najpierw warstwą 25-30 cm i tylko lekko zagęszcza, a kolejne wg punktu aż do zrównania z poziomem wcześniejszym. Pamiętajmy, że wszystkie rury stale stykające się z gruntem muszą być w wersji HDPCV czyli w kolorze pomarańczowym - nigdy szare czy białe!
6. Przed układaniem warstwy betonu podkładowego na styku ze ścianami zamocować pas dylatacji brzegowej ze styropianu EPS-70 grub. 1cm
Wylewamy beton podkładowy podłogi, po 2-3 godzinach przykrywamy go szczelnie folią PE 0,2mm na 5-7 dni. Następnie po sciagnieciu folii czekamy dzień aby beton odparował.
7. Po tym okresie nanosimy grunt np. Bornit Grundbit na beton podkładowy i czekamy 24h
Nanosimy warstwę hydroizolacji KMB i po 12h kolejną.
Czy taki harmonogram prac jest do zaakceptowania?

nr 1 rzut fundamentów
nr 2 przekrój czesciowego podpiwniczenia
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty porady inwestorom

diakon88

dział 308
temat nr 708

Fuszerka przy budowie więźby dachowej


Panie Jerzy, mijałem dziś pewną budowę i zaciekawił mnie fakt położenia belki na dachu, tzn ona jest podparta "kawałkiem" drewna , czy ta belka nie powinna w całości leżeć na tej ścianie murowanej zakończonej wieńcem? Czy to fuszerka? czy będzie tam podmurowane i jest to dopuszczalne?
nr 1 Zaznaczono na czerwono "podpórkę " całej belki
nr 2
nr 3
komentarze: 3
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze dachy

diakon88

dział 308
temat nr 707

Zabezpieczenie termoizolacji fundamentu na zimę


Panie Jerzy, w jaki sposób zabezpieczyć przed zimą, wykończyć wiosną, część membrany, styropian który jest od zewnątrz na bloczkach fundamentowych.

nr 1
nr 2
komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty ocieplenia porady inwestorom

Nesta

dział 308
temat nr 706

Jaki tynk na beton komórkowy?


Witam,
Chciałbym zapytać jaki będzie najlepszy rodzaj tynku na ściany wewnętrzne dla bloczka komórkowego Ytong 24cm. Bloczki są układane na zaprawie cienko-spoinowej, w pionie na pióro - wpust czy zatem dobrym pomysłem jest przed nakładaniem tynku nałożyć siatkę wzmacniającą zatopioną w kleju aby nie pojawiły się żadne pęknięcia?
Dziękuję za odpowiedź
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tynki cem-wapienne tynki gipsowe tynki tynki wewnętrzne porady inwestorom

Mirosław Małek

dział 308
temat nr 705

Wykwity na pustakach ceramicznych w murze


Panie Jerzy ok 2 tyg. temu wzniesione były mury z pustaka ceramicznego U220, do zaprawy dodawany był zalecany przez Pana środek Neoplast 124. Ostatnio na murze zaobserwowałem białe wykwity, czy to jest normalne? czy należy to jakoś zwalczyć? Najwięcej ich widać na pierwszej warstwie muru zarówno od zew jak i od wew. Wykwity też sporadycznie widoczne są na wyższych partiach mury. Hydroizolacja wykonana była na betonie podkładowym pozioma, a później pionowa na ławie oraz bloczkach betonowych z obu stron. (Fundamentflex - Bornit). Dodatkowo przed położeniem pierwszej warstwy U220 podłożono folię PE. Załączam zdjęcia poglądowe
nr 1
nr 2
nr 3
nr 4
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze mury porady inwestorom


 
 
95
   ...  
74
 
73
 
72
 
71
 
70
   ...  
1
 
 
2007-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone dla Biuro Doradztwa Budowlanego mgr inż. Jerzy Zembrowski, Białystok. All rights reserved.
wykonanie choruzy.pl ©