porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2840


 
 
285
   ...  
264
 
263
 
262
 
261
 
260
   ...  
1
 
 
mgadomska

dział 308
temat nr 2622

Gruz silikatowy po budowie


Dzień dobry,
pozostał nam po budowie gruz z bloczków silikatowych. Czy możemy go jakoś wykorzystać, np jako podbudowa pod kostkę, jakieś elementy w ogrodzie? Czy raczej musimy go potraktować jako odpad?

visibility czytano 231 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: architektura ogrodowa porady inwestorom porady wykonawcom

Michał D.

dział 308
temat nr 2621

Murek betonowy w ogrodzie pod rabatę z roślinami


Chciałbym zapytam o poprawne wykonanie murka na rabaty ogrodowe, murek będzie w formie kwadratu 5 m x 5 m, wysokość ponad poziom gruntu 0,5 m, szerokość 0,2 m. Grunt jest przepuszczalny, piaski. Zastanawiam się nad rozwiązaniem budżetowym lub opcjonalnie wykonanie palisady ogrodowej z gotowych elementów betonowych, na razie zapytam o murek.

1. Czy wystarczy posadowienie 50 cm poniżej poziomu gruntu?
2. Zawsze jest lepiej zbroić beton, ale zastanawiam się czy przy założeniu klasy betonu C30/37 też przewidywać zbrojenie?
3. Czy wykonywać hydroizolację tak jak przy fundamentach? Bo w betoniarni będzie trudno mi uzyskać beton napowietrzony, ale może się uda, jeśli się uda to byłby to zabieg niepotrzebny, a tak chyba raczej trzeba. Co wiąże się również zapewne na wykonaniu betonu podkładowego. Jeśli murek ma 20 cm szerokości, to 40 cm beton podkłady (czy może przy tego typu murkach jest niepotrzebny), potem papa i hydroizolacja polimerowo cementowa flex. Hydroizolację podciągamy do wysokości gruntu, a beton widoczny zabezpieczamy w dwóch warstwach farbą antykarbonatyzacyjną. Do tego folia kubełkowa, kubełkami w stronę gruntu.
A może jest jakaś opcja budżetowa, wykonania takiego murku?
4. Jak poprawnie zamontować palisady betonowe o wymiarach - 11,8 cm x 18,75 x 80 cm. Chcąc mieć około 45-50 cm ponad grunt, tutaj nie bardzo wiem, jak się przygotować i jak zabezpieczyć te palisady. Ciężar pojedynczej palisady to - 68 kg.

Zastanawiam się, która wersja będzie bardziej optymalna pod względem wykonania i kosztów.

visibility czytano 501 razy forum komentarzy: 74
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: architektura ogrodowa porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

sławek

dział 308
temat nr 2620

Zwariowane pomysły wykonawcy przy posadowieniu na płycie


Panie Jerzy,

W najbliższym czasie rozpoczynam prace związane z wykonaniem płyty fundamentowej - ocieplenie na płycie fundamentowej. Wykonawca rozważa wykonać ją trochę inaczej niż jest to przedstawione w książce na rysunku 1.9-13 (strona 165). Mianowicie chodzi tutaj o rezygnację z masy KMB pomiędzy betonem podkładowym, a płytą fundamentową, ale z zastosowaniem betonu wodoszczelnego W8 w płycie fundamentowej. Czy takie rozwiązanie zapewni poprawną hydroizolację?

Dodatkowo dodam, że fundament będzie posadowiony na gruntach łatwo przepuszczalnych (piasek średni ze żwirem) oraz brak wód gruntowych do głębokości 3m.

Kolejną zmianą jest ocieplenie obwodowe na betonie podkładowym - zamiast wykonania betonu podkładowego pod kątem 45 stopni, zostanie on wydłużony poza obrys płyty fundamentowej na około 70-80 cm, a spadek zostanie już wykonany bezpośrednio na ociepleniu - załączam rysunek z tym rozwiązaniem.

Gdyby jednak była konieczność zastosowania masy KMB na betonie pokładowym - w jakim czasie od jego wylania można ją nakładać i jakiego typu powinna ona być?

Z góry dziękuję za odpowiedź.


visibility czytano 241 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom porady wykonawcom posadowienia na płycie hydroizolacje polimerowo-bitumiczne bezrozpuszczal hydroizolacje

Venom

dział 308
temat nr 2619

Listwa startowa ocieplenia a straty ciepła


Panie Jerzy,
W pewnej książce (nienaukowej) z poradami dotyczącymi budowania domów energooszczędnych natrafiłem na stwierdzenie, że listwa startowa wykonana z aluminium zamontowana pod styropianem fasadowym działa jak radiator, który oddaje do atmosfery ogromne ilości energii. Autor powołał się na fakt, że listwa ta wykonana jest z aluminium, które jest jednym z lepszych przewodników ciepła i przez to, że jest połączone bezpośrednio z murem powoduje ogromne straty ciepła.
Czy jest Pan w stanie się do tego odnieść? Może obalić mit?

visibility czytano 277 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

Tomasz2019

dział 308
temat nr 2618

Kostka brukowa na podjeździe go garażu aż do samej bramy


Panie Jerzy
rozmawialiśmy na ten temat w 2022 roku (pewnie nawet Pan nie pamięta) i prosił Pan o napisanie zapytania w odpowiednim momencie gdy prace będą się zbliżać do układania styropianu na podłodze garażu. Zbliżają się więc piszę.

Bardzo zależało nam z żoną by docelowo kostka brukowa zewnętrzna wchodziła do wewnątrz garażu pod bramę garażową. Nigdy nam się nie podobało kończenie kostki przed wnęką zewnętrzną otworu bramy garażowej a potem dolewanie reszty betonem.

Dlatego pozwalam sobie zapytać jak mamy tego dokonać?
Na chudziaku mamy hydroizolację BORNIT dokładnie taką o jakiej rozmawialiśmy a na niej folię zabezpieczającą (by przy chodzeniu jej nie uszkodzić) później styropian EPS200 2x6cm=12 cm a na to 11 cm planowanego betonu (z mixokreta) i ok 2 cm na docelową podłogę (nie mamy pojęcia jaką? :)

Chudziak jest (prawie) równo z wysokością wieńca w otworze pod bramą garażową, także pokryty hydroizolacją.

I pytanie jak wykonać "wejście kostki" do garażu zgodnie z fizyką budowli? Co ułożyć, w jakiej kolejności?

Czy w tym miejscu gdzie będzie wchodziła kostka obniżyć wylanie betonu o wysokość tej kostki? Ale czym tą kostkę przykleić do betonu?
Czy powinno się wejść również z podsypką do garażu?

Nie ukrywam że temat jest dla nas całkowicie nowy i uczymy się każdego dnia ale nie wiemy co powinniśmy zrobić. Co kupić? Do czego zmusić wykonawców?

Proszę o pomoc

visibility czytano 284 razy
Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego budowa domu jednorodzinnego podjazy i wjazdy porady inwestorom porady wykonawcom

Tomasz2019

dział 308
temat nr 2617

Kratka odpływowa do kanalizacji w garażu i pomieszczeniu technicznym


Witam,
Szanowny p. Jerzy czysto przypadkowo natknąłem się na informacje z 2020 roku dot. umieszczania kratki odpływu kanalizacyjnego w garażu. Pisał Pan że nie jest dobrym pomysłem by odpływy z pomieszczeń mniej używanych (garaż, pralnia, pomieszczenie techniczne) nie podłączać do instalacji kanalizacyjnej (dla bezpieczeństwa domowników).

W moim wypadku odpływ odwodnienia liniowego w garażu ma swoją "prywatną" instalację do zbiornika zamkniętego na zewnątrz budynku. I z tym notabene problemu nie będzie.

W pralni w podłodze nie mamy zaprojektowanej kratki ściekowej. Ale za to mamy w pomieszczeniu technicznym i jest ona podłączona do kanalizacji (oczyszczalnia ścieków BIODISC ).

Dodatkowo cała instalacja kanalizacyjna ma 2 odprowadzenia "gazów" nad dach. Nie potrafię na 100% określić czy w strefie pod czy nad ciśnienia ponieważ dookoła budynku są lasy i część otwartych przestrzeni watry dla dachu wielospadowego wieją z każdej dosłownie z każdej strony choć jak Pan pisał najczęściej pewnie z zachodu.

Pytanie (bo jeszcze mogę to zrobić). Może usunąć kartkę z podłogi w pomieszczeniu technicznym?

Była ona zaprojektowana tylko w sytuacji ewentualnej awarii jednego z rozdzielaczy wody. Ale już teraz po tym co przeczytałem sam nie wiem co zrobić.

Na podłączenie kratki odpływowej do " prywatnego " :) zbiornika już niestety jest za późno :)

visibility czytano 180 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje kanalizacyjne kotłownie wbudowane porady inwestorom porady wykonawcom

Ernest Kłosowski

dział 308
temat nr 2616

Szkieletowy drewniany dom letniskowy


Panie Jerzy
proszę o komentarz, dotyczący poprawności zaproponowanego przez autora projektu układu warstw budynku letniskowego o konstrukcji drewnianej szkieletowej.

visibility czytano 215 razy
Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy szkieletowe drewniane projekty budowlane procesy cieplne i wilgotnościowe porady architektom porady inwestorom

Uzo

dział 308
temat nr 2615

Rozsączenie wód opadowych z dachu na działce


Panie Jerzy,
jaki Pana zdaniem jest najbardziej optymalny sposób na rozsączenie wody opadowej na małej działce?
Wstępnie myślałem o wykorzystaniu do tego gotowych tuneli rozsączającyh lub tzw boxów rozsączających poprzez zakopanie ich w ziemi na warstwie żwiru, zabezpieczając je dodatkowo geowłókniną i doprowadzających do nich wodę z rynien rurami pcv.

visibility czytano 333 razy forum komentarzy: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: architektura ogrodowa drenaże porady inwestorom porady wykonawcom

Uzo

dział 308
temat nr 2614

Zawór ogrodowy na ścianie ocieplonej


Panie Jerzy,
chciałbym ukryć kran ogrodowy w skrzynce elewacyjnej zlicowanej ze ścianą jednak zastanawiam się jak podejść do tematu aby wykonać to prawidłowo.

Ocieplenie wykonywane jest ze styropianu 20cm. Wstępnie wymyśliłem, aby w miejscu kranu (powiedzmy kwadrat 25x30cm) zastosować 5cm styroduru na ścianie. Dolną półkę wykonać ze spadkiem od ściany na zewnątrz. Wnętrze zaszpachlować, wtapiając siatkę. Następnie zastosować hydroizolację. Na tak przygotowaną wnękę zamontować drzwiczki zlicowane ze ścianą zewnętrzną. Dodatkowo drzwiczki ocieplić od środka folią termoizolacyjną. Co Pan myśli o takim rozwiązaniu?
visibility czytano 291 razy forum komentarzy: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje wodociągowe ogrodowe porady inwestorom

MartaPo

dział 308
temat nr 2613

Pleśń i wykwity na ścianie nad podłogą


Witam

 

Proszę mi odpowiedzieć:co mamy zrobić?

Mieszkanie /na parterze/ było zimą ogrzewane max do 22st, a w tym czasie skraplała się bardzo woda na wszystkich szybach ... tak że tworzyły się na podłodze kałuże... /masakra/!

Jesteśmy od listopada właścicielami mieszkania w bloku ... i wczoraj odkryłam /nie wiem co dokładnie/ ciemne plamy i białe naloty w najbardziej skrajnym rogu nad podłogą w pokoju. Martwię się bo mamy 2-letnie dziecko.

Co mogę zrobić na dzień dzisiejszy? Osuszyć to miejsce? Zmyć pleśń i czym?

Proszę o małe wskazówki.

W załączniku zdjęcie.

Dodam, że budynek jest 7-letni i jest w Warszawie. Żeby kupić to mieszkanie wydaliśmy krocie i wzięliśmy kredyt. Dlatego jesteśmy z mężem podłamani.

 

Pozdrawiam i proszę o krótką odpowiedź.


visibility czytano 263 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze zasolenia zawilgocenia pleśń porady inwestorom


 
 
285
   ...  
264
 
263
 
262
 
261
 
260
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
baner_STO_2021.webp
baner_TERRAIN_2021.webp
baner_DMD_2021.webp
baner_BORNIT_2021.webp
baner_ceresit_2021.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.