porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2883


 
 
290
   ...  
269
 
268
 
267
 
266
 
265
   ...  
1
 
 
Mikolaj127temat nr 308-2665
visibility czytano 232 razy

Płyty z granulatu styropianowego pod podłogę


Panie Jerzy,
w sieci pełno jest co chwilę nowych, cudownych rozwiązań mających niemal magiczne właściwości i podobnie wyglądają reklamy produktu firmy ThermoWhite, która to zamiast izolacji EPS/XPS pod posadzki proponuje swoje rozwiązanie.
Nie zwrócił bym na to uwagi gdyby nie fakt, że jeden z dobrych znajomych zajmujący się tzw. wykończeniówką bardzo mnie namawiał na takie rozwiązanie. Ba twierdzi, że można zrobić to nawet samemu.

Otóż chodzi o granulki styropianowe połączone spoiwem (cementowy lub innym) i w postaci półpłynnej masy rozprowadzane na powierzchniach płaskich. Chwalą się znakomitym wypełnieniem przestrzeni między instalacjami, co faktycznie jest prawdą, a oprócz tego również znakomitymi właściwościami izolacyjnymi zarówno termicznie, jak i akustycznie.

Postanowiłem więc przyjrzeć się temu wynalazkowi, obejrzałem kilka zdjęć i filmów z realizacji, przeszperałem stronę internetową i nigdzie nie znalazłem KT. Zadzwoniłem więc do jednego z autoryzowanych wykonawców i poprosiłem o przesłanie dokumentacji, która nie stanowi żadnej tajemnicy.
Pozwolę sobie zamieścić je tutaj, bo okazało się, że ten znakomity materiał ma wytrzymałość na ściskanie zaledwie 70 kPa i to w wersji twardszej WD 130, czyli rekomendowanej do garaży.

W wersji do domów jednorodzinnych WD 100 materiał osiąga wytrzymałość na ściskanie na poziomie 50 kPa...

Być może komuś ta wiedza się przyda :)

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe podłogi termoizolacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

ekoTypowetemat nr 308-2664
visibility czytano 123 razy

Termoizolacja pod i nad płytą fundamentową


Dzień dobry Panie Jerzy,
mam następujące pytanie, zaprojektowałem budynek podpiwniczony usytuowany na skarpie.
Posadowienia na płycie fundamnetowej. Oczywiście problem w betoniarni z betonem napowietrzonym.
Rozważam zmianę detalu i usytowanie termoizolacji całkowicie nad płytą (to jest piwnica użytkowa także większe straty termiczne tutaj nie będą miały większego znaczenia) co umożliwi hydroizolację pod płytą jak w Pana detalu 1.9-8 ze 161 strony książki. Rozumiem że stosuję pod całością płyty fundamentowej na chudym betonie masę polimerowo-bitumiczną 2x2kg.m2?

Jeżeli jednak chciałbym zastosować termoizolację pod płytą- np. 10cm XPS, czy jest taka hydroizolacja którą można by było ułożyć na styrodurze pod płytą żelbetową?

Z góry dziękuję za odpowiedź
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: hydroizolacje posadowienia na płycie porady architektom porady inżynierom

Tomstemat nr 308-2663
visibility czytano 408 razy

Na stropie warstwy podłogi ogrzewanej


Proszę o ocenę poprawności poniższych warstw:
1. Pomieszczenia mieszkalne - parter
2. Strop panelowy żelbetowy 20cm z pustkami i strzałką (panele mają 60cm a pachwiny między nimi zostały w ubiegłym roku zalane zawibrowanym żelbetem).
3. Folia 0,2 czarna budowlana - zabezpieczenie przed przenikaniem zapachów i wodą
4. Wełna skalna 5cm - warstwa akustyczna
5. Folia aluminiowa pod ogrzewanie podłogowe o grubości 105 µm
6. Zbrojenie 10x10 - w celu przywiązania (zamocowania) rurek ogrzewania podłogowego. - Czy jest jakiś inny, tani i skuteczny sposób ułożenia rurek ogrz podł na wełnie?
7. Wylewka cementowa (niestety z miksokreta) - 6 cm
8. Klej pod płytki dostosowany do ogrzewania podłogowego
9. Płytki podłogowe

Proszę o uwagi.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego podłogi ogrzewane porady inwestorom porady wykonawcom

dingleberriestemat nr 308-2662
visibility czytano 242 razy

Badanie składu farby z pobranej próbki


Witam,
Czy jest możliwość oznaczenia składu farby, LZO z pomalowanej powłoki?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: badania i pomiary farby porady inwestorom

Tomasz_Maxtemat nr 308-2661
visibility czytano 502 razy

Zniszczenie jastrychu anhydrytowego wodą z kabiny natryskowej w łazience


Szanowny Panie Jerzy!

Posadzka anhydrytowa w łazience, która została wylana wszędzie poza obrębem brodzika, gdzie została zastosowana wylewka szybkowiążąca. Całość miała zostać zabezpieczona folią w płynie i taśmami, a następnie klejem wodoodpornym do płytek ceramicznych na całej powierzchni podłogi.
Pozostawiony bez opieki nieuczciwy pracownik wykonawcy ukradł folię w płynie, taśmy oraz klej wodoodporny, a płytki położył na zwykły klej, który pozostał po układaniu płytek w suchych pomieszczeniach.
Z powodu niedrożności odpływu liniowego łazienka została kilkukrotnie zalana. Podczas jednej z takich sytuacji zauważono mokry sufit w pomieszczeniu bezpośrednio pod łazienką. Dzięki temu zdjęto (prawie bez narzędzi) płytki i stwierdzono to, co napisałem powyżej.

Posadzka została wysuszona przez 8 miesięcy. Wykonawca niedługo przystąpi do ponownego układania płytek. Na początek chce wylać wylewkę samopoziomującą, później folia i taśmy, jak pierwotnie zakładano.

Jaką wylewkę zastosować? Czy dalsze kroki są prawidłowe? Czy przed wylewką należy coś jeszcze zrobić?

Niestety, skuwanie anhydrytu na tym etapie jest niemożliwe i musi zaczekać do generalnego remontu domu. Na zdjęciach zniszczenie wylewki widoczne pod fugami, gdzie kleju nie było w ogóle i prawdopodobnie tędy płynęła woda.
Proszę o pomoc.

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze łazienki hydroizolacje jastrychy anhydrytowe przecieki

Dam-Michnotemat nr 308-2660
visibility czytano 236 razy

Wykwity na ciemnej elewacji na domach w Szwecji


Szanowny Panie
Jestem kierownikiem montażu (budowy) domów w Szwecji. Montujemy je z gotowych elementów produkowanych w Polsce. Elementy, to ściany, podłogi, stropy, dachy. Są to konstrukcje szkieletowe ocieplane wełną i styropianem. Na elewacji są wyprawy nanoszone i malowane w Polsce.

Problem mamy taki, że po 1-2 latach eksploatacji na elewacjach pojawiają się jasne naloty, wykwity i pęcherze. Głównie na partiach gdzie jest ciemny kolor. Dodam że elementy w czasie transportu z Polski do Szwecji są szczelnie owinięte folią.

Czy może Pan nam pomóc i rozwiązać przyczynę tych zachowań. Dodam że z naszej strony problem rozpatrywała komisja techniczna i było zlecenie do rzeczoznawcy. Nikt nie potrafił podać przyczyny (przyczyn) i sposobu uniknięcia tych zachowań.

Pozdrawiam
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy wykonawcze elewacje ocieplenia porady inwestorom porady inżynierom

Sipiotemat nr 308-2659
visibility czytano 193 razy

Błędy podczas remontu starego budynku z fundamentem z kamienia


Dzień dobry
Nie znalazłem na tym portalu bliższego opisu mojego problemu więc postanowiłem napisać do Pana celem uzyskania "porady" jeśli taka możliwości istnieje.
Sprawa dotyczy dokładnie fundamentów z kamienia (stare budownictwo). Z tego co zauważyłem izolacji poziomej niestety nie ma. Od wewnątrz budynku wybrałem ziemię - wylałem chudziaka, położyłem folię, styropian i posadzkę wylałem. Tak mam wszędzie tylko w jednym pokoju miałem od samego początku wylany beton i nie wiem co tam jest. Najprawdopodobniej to jest piach i 15-20 cm betonu. W tracie zimy i na wiosnę miałem do czynienia z grzybem na ścianie akurat w tym pokoju. Zamierzam ocieplać cały dom i zastanawiam się nad tymi fundamentami. W tym miejscu od zewnętrznej strony fundament jest odkryty tak z 50 cm (ukształtowanie terenu takie).
Dodam tylko że Pana książkę kupiłem dopiero kilka dni temu i widzę że chyba wszystko mam źle zrobione. Kierowałem się poradami z filmików na yt.

Pytanie brzmi co teraz zrobić aby pozbyć się grzyba?
Odkopać fundament i położyć warstwę bitumiczną potem folię kubełkową czy bez foli czy coś innego? Czy dołożyć styropian a później folię kubełkową?

Dodam że jestem amatorem. W kwestii fundamentów przyznam, że zagubiłem się a nie chciałbym popełnić więcej błędów aby kolejnej zimy ponownie w pokoju pojawił się ten grzybek :).

Z góry dziękuję za poświęcony czas.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze remonty porady inwestorom porady wykonawcom fundamenty hydroizolacje

Maciej Kuleszatemat nr 308-2658
visibility czytano 287 razy

Dom z bala od roku 2021


Szanowny Panie,
miałem ostatnio zapytanie od klienta w sprawie domu z bali. Lekko zdębiałem bo wg mojej skromnej wiedzy, żeby spełnić aktualne wymagania współczynnika U dla przegrody jaką jest ściana i żeby ta przegroda nie wytracała szybko ciepła, musimy mieć ścianę grubości ca. 50 cm. Czy ma Pan "na koncie" analizy domów z bali i mógłby czysto informacyjne podać jaką min. grubość miałaby ściana takiego domu?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne zagrzybienia domy z bala korozja biologiczna porady architektom porady inwestorom

Jantemat nr 308-2657
visibility czytano 276 razy

Instalacja kanalizacyjna rozwojowa w domu


Dzień dobry Panie Jerzy,

mam problem, który sam sobie sprawiłem - kazałem wykonawcy zrobić kanalizę dłuższą"na zapas" i teraz jest dylemat. Na załączonym rysunku jest widoczny schemat końcówki instalacji kanalizacyjnej, rzut boku i z góry - rury fi110 mm w tym miejscu, spadek 2%.
Ostatni punkt nr 3 to właśnie zapasowe wyjście w razie gdyby w przyszłości trzeba to pomieszczenie przerobić na kuchnię (obecnie to sypialnia - dom projektowaliśmy tak aby część pomieszczeń można bardzo łatwo "odciąć" i zrobić z nich niemalże całkowicie osobne mieszkanie dla starzejących się rodziców - gwoli wyjaśnienia). Punkt nr 2 to ma być odpowietrzenie kanalizacji a punkt nr 1 to sedes. W projekcie oczywiście ostatni punkt to nr 2 a ja sam dodałem ten dodatkowy nr 3. Teraz jeszcze się okazało, że odpowietrzenie można zrobić rozgałęzieniem znad sedesu (czyli punktu nr 1) co oznacza, że w ogóle niepotrzebny był punkt 2. Natomiast o co chodzi - kierownik budowy twierdzi, że skoro jest punkt 3 to z niego musi być pion odpowietrzający (bo odpowietrzenie ma być na końcu instalacji) a jeśli nie chcę tam go zrobić (nie chcę, nawet nie mogę, bo nad nim stać będzie łóżko) to powinienem rozciąć chudziaka przy punkcie nr 1 (sedesie) by tam zmienić dwójnik na prostą rurę i tym samym całkowicie odcinając punkty nr 2 i 3 (które mogą zostać w gruncie, pod chudziakiem) a w przyszłości mam jakąś fi50 podpiąć się do punktu nr 1 z odprowadzeniem wody z nowej kuchni.
I tu pytanie do Pana - czy kierownik ma rację, że powinienem to odciąć (fragment z punktami 2 i 3) czy może to zostać (czyli czy odpowietrzenie kanalizacji będzie spełniać swoją rolę jeśli będzie wychodziło z dwójnikiem z ostatnim używanym punktem czyli punktem nr 1 sedesem gdy punkty 2 i 3 nadal będą ciągiem kanalizacyjnym tylko nie używanym)?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje kanalizacyjne porady inwestorom

Bartosz J.temat nr 308-2656
visibility czytano 229 razy

Grubość kontrłat dla dachu mało pochylonego


Dzień dobry,

Czy dla dachu o nachyleniu 35 st. zastosowanie kontrłat grubości 25mm zamiast zalecanych standardowo 40mm jest wystarczające dla prawidłowego wentylowania dachu?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy jednorodzinne dachy wentylacja porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
290
   ...  
269
 
268
 
267
 
266
 
265
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.