porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 1648


 
 
166
   ...  
111
 
110
 
109
 
108
 
107
   ...  
1
 
 
Niszczutemat nr 308-1012
visibility czytano 463 razy

Ekspresowe wykonanie fundamentów w gruncie gliniastym


I. Chciałem odnieść się do porady nr 478 i nr 709. Mój teren to glina piaszczysta, brak wód podziemnych na 3 m i ich raczej nie będzie, ponieważ dom usytuowany jest na górce. Ze względu na ten teren chciałem skorzystać z harmonogramu przyspieszonego, tylko w poradzie nr mowa jest o wylanej ławie 3 tygodnie wcześniej, zaś w drugiej poradzie mowa jest chyba o świeżo wylewanej ławie betonowej. Moje pytanie brzmi:
1) Czy można wykonać fasety z klina bitumicznego (firmy bornit), jako grunt użyć np. BORNIT - FG (Fundamentgrunt) a jako izolację bornit fundamentflex 2k (czy może lepszy jest fundamentdicht 2k?) na ławy wylane po 1-2 dniach czy obowiązkowy tylko i wyłącznie polimerowo cementową elastyczną?
2) Którą izolację powinienem zastosować bornit fundamentflex 2k czy fundamentdicht 2k?
3) Jeżeli wykonane zostałoby wcześniej odwodnienie dna wykopu tj, w odległości 0,5m od krawędzi betonu podkładowego został by wykopany rowek dookoła, a w 2 najniższych punktach wstawione te wiadra wraz z pompą to czy trzeba się spieszyć z hydroizolacją ław?
4) W jaki sposób ewentualnie wykonać odwodnienie środka fundamentu?
II. Druga kwestia to wysokość wieńca fundamentowego.
W przekroju mam ścianę z bloczka fundamentowego na wysokość 80 cm( poziom +-0,00). Zakładając, że bloczek z zaprawą to 14 cm, to wtedy osiągnę wysokość 84 cm( poziom +0,04). Wieniec fundamentowy to 24 cm ( poziom +0,28). Pierwsza warstwa bloczka Ytong pp4/0,6 na zaprawie cem-wapiennej to jakieś 22 cm ( poziom +0,50). I to była by wysokość cokołu 50 cm. Jak teraz wykonać warstwy podłogi na gruncie chodzi o położenie wysokościowe?
1) Wg rys w analizach 2017/2018 i w książce to wysokość jastrychu posadzki powinna być na poziomie końca cokołu czyli+0,50?
2) Zakładając, że jastrych będzie miał 6 cm, to górne położenie termoizolacji ( z analiz wynika że 16 cm XPS) to będzie +0,44, zaś dół to +0,28 ?
3) Poziom betonu podkładowego w tym układzie będzie na równo z poziomem wieńca, a więc +0,28?
4) Wysokość poziomu pospółki wtedy to +0,18?
To co wyżej tyczy się części „mieszkalnej”. Co w przypadku części gdzie jest garaż, wg projektu powinien być niżej o 15 cm w stosunku do części mieszkalnej? Czy rysunek który zamieściłem w załączniku pokazuje prawidłowo poziom warstw oraz strefę cokołową?
III. Istnieje jeden słup. Będzie on wylewany razem z fundamentami. Czy na beton podkładowy pod słup można dać normalnie papę termozgrzewalną, następnie wylać na wysokość ławy fundamentowej, użyć hydroizolację polimerowo-cementową sztywną w miejscu przerwania ciągłości wylewania? Czy po nałożeniu hydroizolacji polimerowo-bitumicznej na słup należy jego też ocieplać?
IV. Schody zewnętrzne i taras. Czy powinny być wykonane od razu wraz z wykonywaniem fundamentu budynku czy mogą być później?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego schody zewnętrzne betonowe tarasy naziemne podłogi fundamenty porady inwestorom

Łukasz Pawlukowskitemat nr 308-1014
visibility czytano 249 razy

Analiza optymalizacyjna do zamiany zasilenia domu z sieci PEC na inne źródło


Panie Jerzy niestety z przyczyn ode mnie nie zależnych muszę zrezygnować z zasilenia swojego domu przez sieć miejską ciepłowniczą PEC. Czy poza Pelletami jest jakieś inne uzasadnione ekonomicznie źródło ciepła z analiz c-w?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

centaurtemat nr 308-1015
visibility czytano 378 razy

Spadek ciśnienia na kotle podczas wygrzewania jastrychu


Od około tygodnia Włączony mam program wygrzewanie jastrychu piec Vaillant po ośmiu dniach grzania na piecu pojawił się sygnał wyłączenie awaryjne brak ciśnienia wody po dobiciu zaworem wody piec pracuje kilka do kilkunastu godzin i ponownie się wyłącza znowu dobijam wodę kilkanaście godzin pracy i wyłącza się robiłem już tak 4 razy Jaka może być przyczyna takiego stanu?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego instalacje c.o. porady inwestorom

klockitemat nr 308-1018
visibility czytano 945 razy

Fundament pod słupy drewniane przy posadowieniu na płycie


Stan obecny to płyta fundamentowa z pionową opaską do poprawy (temat 862)
Jak przygotować miejsca w których zaraz przy ścianie budynku będą stały słupy drewniane na fundamentach? Jak zrobić fundamenty pod takie słupy?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego posadowienia na płycie posadowienia porady inwestorom

Kristemat nr 308-1019
visibility czytano 263 razy

Problemy z posadowieniem domu na płycie


Witam
Zastanawiam się nad poziomami odbojówki dookoła domu, poziomem jakim zabezpieczę część płyty fundamentowej będącej w ziemi oraz czy dodatkowo pod cokół malować szlamem przeciwwodnym.
Na załączonym obrazku znajduje się krawężnik płyty fundamentowej o całkowitej wysokości 50 cm (to żółte). W tym krawężniku zabetonowana jest płyta fundamentowa leżąca na 25 cm izolacji termicznej Izodom. Cała powierzchnia górna płyty pomalowana jest 2x szlam izolacyjny przeciwwodny. Przed betonowaniem koryto było wyłożone folią.
Ten szary element to kształtka neoporowa Izodom o szerokości 45 cm, składająca się z 25 cm izolacji termicznej, 15 cm rdzenia betonowego oraz od wewnątrz 5 cm izolacji termicznej. Jest to szalunek tracony
Cokół dookoła domu będę chciał wykonać z jakiejś wyprawy elewacyjnej nadającej się do tego. Jaka to może być wyprawa? Czy jest potrzebny kapinos nad cokołem? Musiał bym frezować w neoporze ściany i go osadzać. Czy właściwe jest malowanie szlamem izolacyjnym na bitum, po czym na szlam siatka i klej?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe posadowienia na płycie budowa domu jednorodzinnego domy murowane porady inwestorom

klockitemat nr 308-1020
visibility czytano 312 razy

Wybór zagęszczarki do gruntu


Czy waga zagęszczarki ma znaczenie podczas zagęszczania pospółki? Muszę poprawić płytę (temat 862) i zagęścić pospółkę wokół. Wynajmując zagęszczarkę powinnam kierować się jej wagą czy mocą czy może jakimś innym parametrem?
Czy tzw skoczek jest w stanie prawidłowo zagęścić grunt pod budowę?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

Kristemat nr 308-1021
visibility czytano 774 razy

Skrzynka gazomierza i kurka na ocieplonej elewacji


Witam
Za niedługo będę miał wykonywaną instalację gazową w domu. Nie wiem czy tak się to wykonuje ale coś kojarzę, że w elewacji umieszcza się skrzynkę gazową taką jak w załączniku. Przypomnę też, że przyłącz gazowy mam w granicy działki.
I tutaj pytanie, czy instalator może wyciąć w elewacji miejsce na taką skrzynkę? Jak to zrobi to jakoś otwór należy zabezpieczyć? Czy lepiej na elewacji umieścić ją bez wycinania izolacji ściany?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego impregnacja drewna instalacje gazowe porady inwestorom

Pawel Michalskitemat nr 308-1022
visibility czytano 2946 razy

Przeniesienie kotłowni do garażu, a ocieplenie ściany garażowej


Witam,
Pytanie - jako prośba o pomoc dla koleżanki i zarazem sąsiadki. W projekcie przewidziano garaż (w bryle) i kotłownię, jako pomieszczenia zimniejsze, ogrzewane do około 16 stopni. Ściany wewnętrzna między garażem a resztą domu są przewidziane jako ocieplone 6 cm wełny mineralnej. Kotłownia tego rodzaju ocieplenia nie posiada. Po przemyśleniach przyszłych mieszkańców, woleli by oni traktować kotłownię jako powiększenie garażu, nie stosować między tymi pomieszczeniami drzwi, w celu zwiększenia ergonomii. Czy da się zmienić pierwotny układ w taki? Jak w tym przypadku powinno wyglądać ocieplenie ścian kotłowni, którego pierwotnie ona nie posiadała? Zupełnie osobną kwestią jest drugie pytanie - jak sprawić, aby ściana, która posiadająca ocieplenie od środka, była odpowiednio "nośna" do ciężkich konstrukcji typu: rekuperator, szafki i półki garażowe? Oraz jak wykonać to ocieplenie wełną: czy kołkować czy dawać na siatkę i klej a na to tynk, czy bez siatki i kleju z samym tynkiem? Być może należało by zastosować inna technikę z uwagi ze to takie specyficzne zastosowanie.
Dziękujemy za pomoc

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom garaże

Kristemat nr 308-1023
visibility czytano 336 razy

Wentylacja przestrzeni nieogrzewanej i dachu


Witam
Mam dach dwuspadowy ze ścianami szczytowymi i się zastanawiam nad pewnymi kwestiami. Nie rysowałem już dalszych warstw pokrycia dachowego bo by zaciemniło obraz
1. Płyta OSB 3 należy zamontować na jętkach wkrętami do tego przystosowanymi (nośność jętek i konstrukcji dachu to uwzględnia) i w płycie należy wyciąć siatkę otworów o rozstawie 30 cm i średnicy min 20 mm. Płyty należy układać z odstępem między nimi by dodatkowo uzyskać wentylacje. TAK?
2. Czy koniecznie jest zastosowanie wiatroizolacji nr 6 na rysunku na jętkach pod płytą OSB? Przecież, jeżeli dostanie się jakaś wilgoć do wełny pod jętkami to przejdzie przez płytę OSB przez otwory i szczeliny i wydostanie się do kalenicy gdzie jest wiatroizolacja paroprzepuszczalna.
3. Czy należy wyciąć dwa otwory w przeciwległych ścianach szczytowych zaznaczonych na rys jako nr 8.
A może w kalenicy zaznaczonej na rys. nr 0 przeciąć wiatroizolację by zapewnić wentylację? Po przecięciu pewnie istnieje ryzyko zacinania deszczu czy śniegu przez szczelinę wentylacyjną w gąsiora w kalenicy?
4. Jeżeli wywiercę otwory w ścianach szczytowych w celu wentylacji stryszku to przecież należało by zaizolować termicznie wewnętrzne płaszczyzny ścian szczytowych bo stworzy się mostek termiczny i może w pionie przejść do poniższych pomieszczeń. TAK?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy porady inwestorom

lukmattemat nr 308-1024
visibility czytano 130 razy

Kombinacje wykonawcy - byleby sobie ulżyć, a co tam sztuka budowlana


Witam,
zacząłem właśnie budowę domu, zgodnie z projektem wybraliśmy humus na głębokość ok. 1-1,2m, wyrównaliśmy wykop i wylaliśmy beton podkładowy. Położyłem na nim papę podkładową (zgrzałem ją na łączeniach) i dzisiaj zaczynamy szalować ławy. Po ich wylaniu będą murowane fundamenty z bloczków betonowych i wykonywana hydroizolacja i ocieplenie. Mój wykonawca chce po zagęszczeniu piaskiem wykopu wykonać płytę zbrojoną z siatek metalowych 4mm połączoną z wieńcem - żeby zabezpieczyć się przed osiadaniem posadzki na gruncie. Dodatkowo żeby nie szalować wieńca chce wypuścić styropian XPS na odpowiednią wysokość odpowiadającą grubości płyty. Po zalaniu tej płyty będzie kładziona papa przed murowaniem murów z silikatów. Co Pan o tym sądzi, co z hydroizolacją jeśli wylejemy na całości płytę ? Jak należałoby postąpić?
Uprzedzając pytanie piasek będzie bardzo dobrze zagęszczony, ale z racji tego, że jest dość głęboki wykop kierownik budowy chce zabezpieczyć się przed osiadaniem posadzki.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze fundamenty porady inwestorom


 
 
166
   ...  
111
 
110
 
109
 
108
 
107
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.