porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 234


 
 
25
   ...  
21
 
20
 
19
 
18
 
17
   ...  
1
 
 
Maciejtemat nr 308-482
visibility czytano 443 razy

Wysokość pomieszczeń parteru a "klimatyzator" kasetonowy


Jestem na etapie adaptacji projektu i zastanawiam się nad wysokością parteru. Postanowiłem zrobić sufit podwieszany z oświetleniem oraz klimatyzatorem (kasetonowym). Szukając po internecie i innych projektach widzę okropne zamieszanie co do wysokości pomieszczeń. Dla jednego 250 cm to kosmos dla drugiego 270 to mało i nie reprezentacyjnie.
U mnie w projekcie sytuacja wygląda tak, że rezygnując ze stropu teriva na rzecz monolitu (postanowione gdyż materiał miałem już wcześniej) uzyskuje wysokość od "zera" do spodu stropu 278 cm. Pomieszczenie to salon + jadalnia o wymiarze 7,30 m x 4,90 m.

Teraz kwestia jak to wyjdzie w praktyce? Czy wysokość jest wystarczająca? Grubość klimatyzatora to około 25 cm. Jak ma się przestrzeń do wysokości? Czy pomieszczenie o takich wymiarach nie będzie przytłoczone sufitem? Oraz górna rzędna drzwi tarasowych +2,40 m będzie nie wiele niżej niż sufit.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne fizyka budowli mikroklimat błędy projektowe porady inwestorom porady architektom

Michał K.temat nr 308-484
visibility czytano 334 razy

Dźwięki od sąsiadów zza ściany, a odpowiedzialność dewelopera


Szanowny Panie,
prawdę mówiąc piszę pod wpływem emocji i traktuję Pana jako swoistego rodzaju deskę ostatniego ratunku. Oto rys sytuacji:
Odebrałem na początku maja br. mieszkanie od dewelopera pod Poznaniem. Od początku przez ściany docierają do mnie bardzo uciążliwe odgłosy od sąsiadów (od gotującej się wody w czajniku elektrycznym a kończąc na wkładaniu naczyń do szafek). W mieszkaniu nie można odpoczywać, z sypialni nie korzystam bo graniczy ona z aneksem kuchennym sąsiadów i nie ma możliwości aby zasnąć z powodu hałasów.
Ustaliłem, że zastosowano w ścianie Porotherm Profi 25, który nie spełnia norm akustycznych (tłumi 44dB podczas gdy według normy wartość ta powinna wynosić 50 dB). Dysponuję także zdjęciami z okresu kiedy mieszkanie było budowane, widać na nim ścianę z tego właśnie pustaka. Poza tym deweloper także potwierdził, że z niego zbudowano ścianę graniczącą. Deweloper stwierdził, że wszystko zostało zbudowane zgodnie z projektem, ale powiedział że "ściana faktycznie nie jest taka jak powinna być" i zaproponował wygłuszenie jej wełną mineralną.
Czy mam szansę na efektywne wymuszenie na deweloperze wygłuszenia wszystkich ścian niezależnie od kosztów? W pokoju będzie konieczne przesunięcie okna. Czy mogę żądać zwrotu pieniędzy za utracony metraż (w  sumie około 1 m2). Czy mogę żądać obniżenia ceny mieszkania? Niektórych ścian nie można wygłuszyć bo juz są tam płytki i instalacje np. w łazience. Na ile deweloper może uciekać od odpowiedzialności twierdząc, że budował zgodnie z projektem? Jak rozegrać ten temat z deweloperem?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze porady inwestorom

Danuta Sz.temat nr 308-497
visibility czytano 90 razy

Ciemny wyciek z komina na poddaszu


Witam, mam problem z kominem w nowowybudowanym domu, jeszcze nie zamieszkałym. Zimą paliliśmy codziennie brykietem, węglem i drewnem. Temperatura max. na piecu ustawiona była na 60 stopni. Od początku maja już nie palimy, ale w minionym tygodniu zauważyliśmy na poddaszu ciemnobrązowy i czarny wyciek na kominie o nieprzyjemnym zapachu. Komin wymurowany jest z czerwonej cegły zakończony cegłą klinkierową dziurawką nad dachem. Skąd taki objaw i jak możemy się tego pozbyć? I co zrobić, żeby więcej nie powtarzała się taka sytuacja?
Bardzo proszę o pomoc!!!

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze domy jednorodzinne kominy konserwacje kotły na biomasę porady inwestorom

darkness819temat nr 308-499
visibility czytano 220 razy

Książka i inwestor kontra partacze (wykonawca i KB) na budowie


Szanowny Panie Jerzy,
dziękuję Panu za wspaniałą książkę, źródło nieocenionej wiedzy, napisanej w dostępny, zrozumiały sposób dla tych, którzy z budowaniem dopiero rozpoczynają przygodę, tak jak ja. Po lekturze stwierdzam, że budowanie jest fascynujące i wcale nie trudne, trzeba się jedynie ściśle trzymać wytycznych...I szybko się przekonałam, że to nie wszystko. Trzeba mieć gębę, żeby do swoich racji przekonać ,,doświadczonych" fachowców, bo gdy stoję mała, drobna, w sukience z książką pod pachą nad ogromnym wykopem to patrzą na mnie jak na dziwoląga. Dodatkowo więc aby mi lepiej szła komunikacja z panami, nauczyłam się w ciągu tygodnia nosić spodnie, krzyczeć a nawet przeklinać. Zanim doszło do nich, że muszą mnie słuchać ekipa budowlana łącznie z KB pokpiła już pierwszy etap budowy czyli nie położyli papy na chudym betonie fundamentu. Nie zdążyłam dojechać i tego sprawdzić. Wygląda to w tej chwili tak, że mam beton chudy, na drugi dzień wylano właściwy, na ławie jest dysperbit i papa następnie bloczki, ale mam też pręty wystające z betonu więc papa powinna pójść między betony, tak jest zresztą w projekcie. Nie docierają do mnie argumenty ekipy i pisemne gwarancje, że nic się nie będzie działo.
Pytanie 1- Czy mam to rozwalić do zera i zacząć budowę jeszcze raz, żebym nie miała w domu wilgoci i czym ewentualnie jeszcze grozi takie pozostawienie fundamentu?
Pytanie 2- Czy można ten fundament uratować, jest sens trzymać się dalej planu i postępować z instrukcją do rys. 1.9.-8, czyli gruntować i stosować masę polimerowo-bitumiczną na całej ławie?
Pytanie 3 - Dom w części garażu ma być wyciągnięty o 1m do przodu, w projekcie widzę że ława w tym miejscu również jest wydłużona o metr. Na budowie jest jest krótsza o 60 cm. Czy to należy poprawić? Wspomnę iż w projekcie szerokość ławy to 50cm ja mam 60cm bo ,,tak lepiej ".

Dom parterowy na działce z nachyleniem, w rejonie lokalizacji budynku zalegają grunty nośne, poniżej gliny zwałowe przechodzące w gliny piasków żwirowe a poniżej 3m gliny zwarte.Wody gruntowe znajdują się na głębokości poniżej 2,6m.

Z niecierpliwością czekam na odpowiedź.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy projektowe błędy wykonawcze fundamenty hydroizolacje porady inwestorom

Tomek warszawatemat nr 308-504
visibility czytano 387 razy

Blachodachówka i wiatroizolacja na dachu


Dobry wieczór. Mamy pytania o trzy kwestie - prośby do omówienie: rodzaj blachodachówki i rodzaj wiatroizolacji na pełnym deskowaniu. Konstrukcja dachu uniemożliwia położenie dachówki stąd poszukujemy dobrej blachy i wiatroizolacji.

1. Podoba nam się blachodachówka stalowa o gr. 0,5 mm i powłoce ochronnej cynkowo magnezowej (ZnMG) 120g/m2. Czy ma Pan doświadczenia z tym typem powłoki ochronnej? W załączeniu artykuł z Przeglądu budowlanego 2012 r. "Porównawcze badanie właściwości ochronnych powłok metalicznych dla blach stalowych". Czy lepiej zastosować ocynkowaną blachę o gr. 0,75 mm, która ma powłokę ochronną cynkową 275g/m2?

2. Pod blachodachówkę na dachu dwuspadowym ułożoną na pełne deskowanie jako wiatroizolację czy można dać papę zamiast foli wysoko paroprzepuszczalnej którą mam w projekcie? Który materiał jest lepszy na naszym dachu?

Jeśli właściwsza jest papa to proszę o uzasadnienie i wskazanie materiału i jego cech który wskazuje że jest najlepszy.
Jeśli folia/membrana to również proszę o wskazanie uzasadnienia do tego wyboru.
Dekarz zaleca zastosowanie MEMBRANY DACHOWEJ o gramaturze 170 lub 200 g/m². Prośba o recenzję tych produktów.

Podczas rozmowy wskazał Pan iż najlepsze wiatroizolacje produkuje TYVEK proszę o wskazanie który model najlepiej wybrać: z taśmą klejącą czy bez?

3. Podczas opiniowania projektu w detalu D3 i D4 wskazał Pan błędne zakończenie wiatroizolacji w strefie rynny. Proszę o wskazanie - rysunek/opis jak prawidłowo zakończyć w tym miejscu wiatroizolację.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe analizy cieplno-wilgotnościowe dachy dachówki blaszane - blachodachówki budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne porady inwestorom

sailahtemat nr 308-523
visibility czytano 110 razy

Kupno domu użytkowanego


Rozważamy z żoną zakup domu budowanego w 2007r. Domyślam się, że pełna odpowiedź wymagałaby czasu i lokalnej wizyty do pełnej ekspertyzy, natomiast prosiłbym o jakieś uwagi jeśli da się to wywnioskować z załączonych zdjęć z czym potencjalnie musiałbym się liczyć podczas remontu - wybieranie gruntu i ponowne zagęszczanie, czy po prostu drobna wylewka do wyrównania poziomu i ułożenie nowych płytek z ewentualną dylatacja podłóg grzanych? Właścicielka nie pamięta kiedy zaczęły pojawiać się pęknięcia.
Schemat poglądowy narysowany z pamięci i z tego co udało mi się zauważyć podczas krótkiego oglądania domu. Jest podłogówka na pewno w korytarzu, a na pewno nie ma w salonie. Nie pamiętam apropo łazienki i kuchni.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne ekspertyzy porady inwestorom błędy wykonawcze błędy projektowe

Miłosz Malektemat nr 308-525
visibility czytano 324 razy

Błędy projektowe przy ociepleniu i hydroizolacji fundamentu


1. Mógł by Pan ocenić poprawność zaprojektowania ocieplenia na fundamencie a konkretnie chodzi mi o ocieplenie strefy podziemnej i cokołu tym samym styropianem i tą samą grubością czy jest to poprawne?

2. Jak zakupić produkty z rabatem poprzez serwis BDB?

3. Klasę betonu zwiększa się tylko w betonie wykorzystanym do zrobienia stanu zero? czy do stropu i wieńca też warto ja podnieść?

4.Dodanie domieszki do betonu z grupy plastyfikatory zwalnia z wibrowania betonu?

5. Są jakieś zasady przechowywania stali na budowie żeby nie dopadła ją rdza? no chyba że rdza powierzchniowa w niczym nie przeszkadza?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje ocieplenia porady inwestorom

Mariuchatemat nr 308-527
visibility czytano 215 razy

Hydroizolacja na fundamencie pod ścianami


Witam serdecznie. Mam 2 pytania
(1) Odnośnie izolacji poziomej ściany fundamentowej. Zastanawiam się czy dać folię czy papę termozgrzewalną ale z racji tego że z dwóch stron na równo jest xps który można uszkodzić palnikiem myślę o położeniu 2 warstw foli pcv. A jeśli papa to jak to rozwiązać. Proszę o radę.
(2) Wykonawca zaproponował (ale nie naciskał) jeszcze jeden bloczek betonowy na ścianie fundamentowej po pierwszej warstwie izolacji oczywiście po bloczku jeszcze jedna warstwa izolacji i potem poroterm. Co Pan radzi?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego fundamenty mury hydroizolacje podłogi porady inwestorom porady wykonawcom

maksiuuutemat nr 308-530
visibility czytano 406 razy

Błędnie zaprojektowany taras nad garażem


Pytanie o poprawność wykonania tarasu nad pomieszczeniem ogrzewanym (garaż). Dostałem propozycje od wykonawcy takiego rozwiązania: na strop żelbetowy 1. paroizolacja (folia pe 0.2) 2. warstwa spadkowa z klinów styropapy eps 150 3. izolacja epdm 4. izolacja termiczna styropian xps 5. warstwa wykończeniowa płyty betonowe na dystansach.

Czy taki układ warstw (wiem że inny niż w książce) jest poprawny. Czy w ogóle wykonywanie warstwy spadkowej z klinow styropapy eps to dobry pomysł? Czy izolacja epdm może zastąpić to z proponowanego w książce masą KMB?

Oraz jak powinna być wykonana krawędź takiego stropodachu jesli obecnie jest tylko plyta stropowa nad garażem i nic wiecej. W książce jest rozwiazanie nad pomieszczeniem ogrzewanym ale zawiera ono gzyms ktorego u mnie nie ma, czy on musi być?
Projekt nie zawiera takich detali a warstwy na tarasie są błędne. Wrzucam przekrój z projektu, na razie nie planuję ściany attykowej, czy to dobry pomysł żeby się tego pozbyć?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego tarasy porady inwestorom

bartitemat nr 308-544
visibility czytano 365 razy

Wspólny przepust przyłącza gazu, elektryczności i wodociągu


Mam wykonany przepust do wody o średnicy 110. Na etapie projektu nie pomyślałem o przepuście na przewód elektryczny od skrzynki ani o przepuście na gaz. Czy mogę w tym jednym przepuście fi110 poprowadzić rurę PE od gazu, wody oraz kabel w peszlu?
Czytając internet i fora i średnice rur od gazu, wody wydaje mi się, że 110 będzie w sam raz, ale czy to będzie poprawne? Pomimo, że mam skopane fundamenty (dysperbit, brak betonu podkładowego przy rdzeniach itp) to nie uśmiecha mi się kuć fundament i beton podkładowy.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego fundamenty porady inwestorom


 
 
25
   ...  
21
 
20
 
19
 
18
 
17
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.