porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2896


 
 
291
   ...  
60
 
59
 
58
 
57
 
56
   ...  
1
 
 
DarKartemat nr 308-2323
visibility czytano 642 razy

Samodzielna budowa i popełnione błędy w fundamentowaniu


Witam serdecznie.

Rozpocząłem budowę domu jednorodzinnego systemem gospodarczym. Dom jednorodzinny, parterowy, bez podpiwniczenia. Powierzchnia użytkowa 150 m2 + garaż 34 m2 + kotłownia 8 m2. Książkę Pana dopiero teraz kupiłem i jestem załamany gdy czytam jak powinno być a jak zbudowałem.

 

W skrócie: na głębokości 100/120 cm znajduje się bardzo twarda glina. Powyżej piaski
ilaste z wkładkami gliny które po rozmoknięciu mają konsystencję rzadkiej
plasteliny. Wody gruntowe w momencie badania były na głębokości ok. 2.5m. Ze
względu na zaniedbane przez gminę rowy melioracyjne, występują lokalne
podtopienia. W tym roku z powodu bardzo silnych roztopów oraz ciągłych
intensywnych opadów wody gruntowe są na bardzo wysokim poziomie, ok. 30 cm
poniżej poziomu gruntu.  

Grunt z przydatkami po bokach w ilości 1.5 m został w całości usunięty (wywieziony i
zutylizowany). Po wykonaniu wykopu grunt został ustabilizowany chudym, suchym
betonem B10 w ilości 12 m3. Następnie wykonano szalunki, zbrojenia i zalano
ławy fundamentowe betonem B20 W8 w ilości 37 m3. Na ławy ułożono warstwę papy. Ściany fundamentowe wykonano z bloczków betonowych. Dodatkowo (tego
nie było w projekcie) ściany fundamentowe na wniosek KB zostały wzmocnione zbrojonymis łupami.
Wewnętrzne i zewnętrzne strony ścian fundamentowych zostały dwukrotnie
pomalowane DISPROBITEM. Zewnętrzne ściany zostały następnie obklejone dziesięciocentymetrowymi płytami z wodostyru EPS-150 oraz Hydro Styromaxem. Następnie do wewnątrz wsypano piach i zagęszczono zagęszczarką.

Dodatkowo (tego nie było w projekcie) na ścianach fundamentowych ułożono zbrojenie połączone ze zbrojeniem słupów wzmacniających same ściany fundamentowe i z betonem podkładowym. Wystający ponad poziom ścian fundamentowych wodostyr posłużył jako szalunek i razem zalano chudziak betonem B15 w ilości 37 m3. Na chudziaku ułożono podwójną folię (paski pod pustaki) o grubości 1mm każda warstwa po
wcześniejszym pomalowaniu chudziaka DISPROBITEM i dopiero na tym zaczęto murować ściany.

Mam następujące wątpliwości. Z wywiadu z sąsiadami wynika że lokalne podtopienia występują cyklicznie i w okresie mokrych lat utrzymują się całymi miesiącami. Wówczas
poziom wód gruntowych jest bardzo wysoki czyli ok. 30 cm poniżej poziomu
gruntu. Czy wykonana izolacja pozioma na ławie fundamentowej oraz izolacja pionowa
ścian fundamentowych jest wystarczająca?  Planuję wykonanie drenażu opaskowego budynku ale niespecjalnie jest gdzie odprowadzić wodę (brak kanalizacji) bo teren jest płaski, a najbliższy rów melioracyjny wprawdzie jest blisko (40m od budynku) ale jest płytki i najprawdopodobniej nie uda się wykonać drenażu z odpowiednim spadkiem. Mogę pogłębić rów w razie potrzeby ale to też chyba niewiele da. Działka,
a w szczególności kilka metrów wokół domu zostanie podniesione 40 cm. Dom został
podniesiony o dwa bloczki betonowe w stosunku do projektu.

Pozdrawiam


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje porady inwestorom

davidestemat nr 308-2324
visibility czytano 435 razy

Jak samemu sprawdzić czy drewno jest zaimpregnowane?


Panie Jerzy
czy da się w jakiś sposób zweryfikować czy zamówione drewno zostało pokryte zarówno impregnatem grzybobójczym jak i przeciwogniowym?

W tartaku zapewniają mnie że jest zaimpregnowany jednym i drugim zanurzeniowo, ale chciałbym to jakoś zweryfikować. Odnoszę wrażenie że większość tartaków impregnuje tylko grzybobójczo na "zielono".

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: drewno konstrukcyjne impregnacja drewna porady inwestorom porady wykonawcom

Uzotemat nr 308-2325
visibility czytano 328 razy

Postument pod kominkiem - ocieplać czy nie?


Panie Jerzy
spotkałem się z opinią aby nie dawać styropianu podłogowego pod kominkiem a oddylatować i wylać to miejsce w całości w betonie, co osobiście mnie zaskoczyło. Co Pan sadzi?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budownictwo mieszkaniowe domy jednorodzinne kominki porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom posadowienia

MacGyvertemat nr 308-2326
visibility czytano 325 razy

Rola i montaż wymianu w więźbie dachowej krokwiowej


Witam,
mam pytanie o konstrukcję dachu przy kominie. Połacie dachu nad częścią mieszkalną i nad garażem są na różnych wysokościach.
Pierwsze pytanie odnośnie wymianu nr 4 na projekcie: ten wymian łączy tylko dwie krokwie i nie jest niczym podparty/podwieszony?
Drugie pytanie odnośnie wymianów 2 i 3: one powinny przechodzić przez ścianę i opierać się na płatwiach?

Nasz kierownik zasugerował zrobienie dwóch słupów zamiast wymianów (sic :/).
Nasz cieśla zrobił zamiast tych wymianów pewnego rodzaju przejścia z jednych krokwi na drugie ale to przejście licowało ze ścianą (później po dociepleniu znajdowałoby się w obrysie docieplenia). Rozwiązanie względnie dobre ale gdyby przejścia były poprowadzone nie przez ścianę na wylot ale nad tą ścianą (jeszcze przed wylaniem wieńca) więc w konsekwencji kolidowałoby z wieńcem.

2,3,4 - wymian
36,42,45,46 - płatew

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego więźba dachowa porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom

Michał D.temat nr 308-2327
visibility czytano 714 razy

Taras naziemny wyniesiony nad poziom terenu


Mam pytanie odnośnie tarasu naziemnego w odniesieniu do mojego przypadku. Pierwotnie miał być taras posadowiony na słupach (porada 279), ale zastanawiam się czy jednak nie wykonać tarasu wykończonego płytką gresową. Chodzi o trwałość rozwiązania, miała być deska, ale jak Pan pisał, koszty utrzymania w ekstra wyglądzie są duże, potem kompozyt, który jest bardzo drogi a i tak po paru latach pewnie straci kolor. Dlatego wybrałem płytkę gres choć kamień byłby najlepszy.

Załączam taki schematyczny rys. przekroju, rozkład tarasu taki sam jak w poradzie 279.
Nie opisywałem warstwy płytek i klejów - bo były podane w innych poradach. W moim przypadku poziom podłogi, jest wyniesiony 70 cm, ponad grunt, dlatego muszę wylać obrzeże z betonu, by taras nie rozsypał się na boki, a nie chcę tam podsypywać ziemi by rosły w tej strefie rośliny.

1. Czy wystarczy obrzeże szerokości 20 cm, bez fundamentu, zagłębione poniżej strefy przemarzania, klasa betonu C30/37. Zbrojone siatką prętami o średnicy 12 mm, oczka 25x25 cm. Zbrojenie ułożone po środku lub zastosowanie betonu z pkt 2, najbardziej zasadny napowietrzony ale nie wiem czy się uda.
2. Jeśli chodzi o klasę betonu to czy wystarczy ta klasa, bo jak budowałem dom to nie udało mi się uzyskać od betoniarni betonu napowietrzonego (tłumaczyłem ale jak grochem o ścianę), robiłem pełną izolację. Na swojej stronie mają też beton mostowy o takich parametrach, czy jest ewentualnie dobry, czy to już przerost formy bo nie znam jeszcze ceny tego betonu:
- stosunkiem w/c (wody do cementu) - poniżej 0,5,
- mrozoodpornością (min. F150),
- zawartością powietrza w mieszance pomiędzy 3,5 a 6,5%,
- wodoszczelnością (min. W8),
- nasiąkliwością poniżej 5%,
- wytrzymałością na ściskanie powyżej 30 MPa.
3. Wstępnie zrobiłem warstwy tarasu jak na załączonym pdf, mam pytanie odnośnie czym jeszcze podsypać by wyjść na wysokość wylania płyty betonowej. Przewidziałem 30 cm kruszywa, ale nie wiem jeszcze jakie warstwy zrobić po zdjęciu humusu. Czy żwir lub zagęszczona pospółka będzie ok, co będzie optymalne?
4. Ponieważ wcześniej miał być taras słupkowy, to powyżej cokołu na całej długości ściany, jest zastosowany styropian eps-80, o grubości 30 cm. Położony tynk, zastanawiam się czy mogę zrobić taras wylewany i czy nie będzie później problemów przy takim styropianie, czy powinienem zabezpieczyć jeszcze przed układaniem kruszywa i wylaniem betonu ten element. Jak to dobrze połączyć ze ścianą domu?
5. Na pdf linią żółtą zaznaczyłem taki nie pełny skos styropianu przy oknie czy powinien być pełny skos, czy zabezpieczyć czymś ten skos pamiętając że jest to EPS 80? Pod drzwiami fartuch EPDM.
6. Z porady 1983 jest tam zastosowany profil Schluter Bara Rake, jak rozwiązać tą kwestię jeśli chciałbym na tej powierzchni (czyli 70 cm w stronę gruntu), położyć również płytki?
6a. Druga opcja wykończenia tej powierzchni to zostawić beton, malując go farbą antykarbonatyzacyjną. Czy to dobre rozwiązanie?
7. Jeśli na tej powierzchni idącej ze szczytu tarasu do ziemi nie chciałbym płytek to rozumiem, że powinienem zastosować profil, który podałem.
8. Jeśli beton będzie nierówny po szalunkach (OSB), czym wykończyć taki beton, jakim produktem wykonać warstwę wyrównującą czy dopiero po tej warstwie malować farbą podaną w pkt 6a?
9. Przy drzwiach balkonowych jest fartuch EPDM, rozumiem, że tam powinna być dylatacja wykonana 1 cm styropianu tak by beton nie dotykał drzwi?

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

Tomasztemat nr 308-2328
visibility czytano 254 razy

Montaż i zabezpieczenie czapki muru ogrodzenia z kamienia


1. W jaki sposób kotwić wylewaną na budowie czapkę na murze ogrodzeniowym z kamienia?
2. Czy pomiędzy czapką a murem należy zapewnić poślizg dla swobody odkształceń?
3. Czy wykonanie przepony z elastycznego szlamu mineralnego i wykonanie dylatacji w czapkach zapewni swobodę odkształceń?
4. Czy do zabezpieczenia czapki przed wpływem zewnętrznych czynników atmosferycznych wystarczy mikroemulsja silikonowa?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: ogrodzenia murowane ogrodzenia betonowe impregnacja betonu porady inwestorom porady wykonawcom

JWtemat nr 308-2329
visibility czytano 395 razy

Wymagane rysunki w projekcie technicznym domu jednorodzinnego


Panie Jerzy,
analizowany obiekt to dom bez podpiwniczenia ze strychem (poddaszem nieużytkowym) oraz wolnostojący budynek garażowo-gospodarczy. Załączam rzuty oraz przekroje obydwu budynków (na przekrojach są błędy w warstwach, co już zostało zgłoszone do poprawy).

Na moją prośbę architekt opracował spis treści rysunków do projektu. Spis częściowo rozszerzyłem. Bardzo proszę o weryfikację i wskazanie ew. braków oraz usunięcie pozycji zbędnych z tej listy.

1. PZT

PROJEKT DOMU
1. Rzut fundamentów - schemat
2. Rzut przyziemia
3. Rzut poddasza
4. Rzut dachu
5. Przekroje A-A i B-B
6. Elewacje
7. Zestawienie stolarki i ślusarki
8. Zestawienie powierzchni
9. Detal fundamentów (rozwiązanie hydroizolacji)
10. Szczegół hydroizolacji styku podłogi z fundamentem i ścianą
11. Szczegół przejścia rur przez beton podkładowy (posadzka)
12. Szczegół hydroizolacji łazienki
13. Detale tarasu:
- przekrój i detal: strefa cokołu - ściana BSO;
- strefa okapowa (w tym fundament i rozwiązanie hydroizolacji);
- przekrój poziomy: styk z fundamentem budynku;
- lokalizacja dylatacji.
14. Szczegół i przekrój pionowy progu drzwiowego przy tarasie
15. Detal schodów wejściowych
- szczegół progu drzwiowego,
- przekrój pionowy (rozwiązanie hydroizolacji, styk z fundamentem budynku);
- przekrój poziomy - styk z fundamentem budynku;
- lokalizacja dylatacji;
- detal stopnie.
16. Detal murłaty
17. Detal strefa podbitki, okapu i rynny
18. Osadzenie okien i parapetów
19. Wyłaz na strych (w tym rozwiązanie izolacji)
20. Słup - przekrój pionowy:
- rozwiązanie hydroizolacji;
- przebicie podestu schodów;
- przebicie podbitki.
21. Kalenica i strefa wentylacji dachu
22. Osadzenie nadproży
23. Szczegół przebicia przez warstwy stropu (komin, instalacje)
24. Szczegół przebicia przez poszycie dachu (komin)

PROJEKT GARAŻU
1. Rzut fundamentów - schemat
2. Rzut przyziemia
3. Rzut więźby dachowej
4. Rzut dachu
5. Przekrój
6. Zestawienie stolarki i ślusarki
7. Detal fundamentów (rozwiązanie hydroizolacji)
8. Szczegół hydroizolacji styku podłogi z fundamentem i ścianą
9. Detal strefa podbitki, okapu i rynny
10. Detal murłaty i sufitu
11. Próg i wjazd do garażu
12. Kalenica i strefa wentylacji dachu
13. Osadzenie nadproży
14. Osadzenie odpływu liniowego

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne domy murowane porady architektom porady inwestorom projekty budowlane

Marcinotemat nr 308-2330
visibility czytano 325 razy

Montaż balustrad na balkonie


Planuję wyłożyć balkon płytkami na podstawkach - coś jak w załączniku. Wykonawca powiedział że nie jest w stanie zamontować w sposób szczelny (na lata) słupków balustrady od góry balkonu, gdyż planował pokryć całą powierzchnię izolacją a kotwienie słupków przedziurawi ją i nie zna sposobu by te miejsca pozostały szczelne. Zalecił montaż od czoła balkonu.
Pytanie: jak zamontować słupki balustrady od góry by było poprawnie?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: balkony balustrady porady inwestorom porady wykonawcom

mefjiutemat nr 308-2331
visibility czytano 350 razy

Jastrych ogrzewany w garażu


Jak wykonać ogrzewanie podłogowe ze spadkiem w garażu. Zaplanowany jest spadek 1% na metr, wykonawca zasugerował 2 pętle na garaż a styropian układać na dwie warstwy.
Spadek wysokość na całym garażu wynosi 8cm. Wymiary garażu 616 szerokości i 601 długości.

Wspólny pomysł hydraulika i kierownika:
Pierwsza połowa garażu 3 metry styropian XPS 150 grafitowy 15cm na tym jedna linia ogrzewania podłogowego. Kolejne 3 metry podnieść styropianem o 6cm czyli łącznie 21 i wykonać 2 linię. W tak wykonanym rozwiązaniu wylewka będzie grubsza o 6cm na początku ale co gorsze osoba od wylewek powiedziała że taka płyta może w miejscu różnic wysokości.

Pomysł kierownika był taki aby wykonać schodkowo styropian ale hydraulik się na to nie godzi ze względu na to że rurki muszą leżeć na płaskim a nie uskokach.

Proszę o poradę co można z tym zrobić?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego garaże jastrychy ogrzewane porady inwestorom porady wykonawcom

Marcin Drabik temat nr 308-2332
visibility czytano 551 razy

Przyklejenie membrany EPDM do hydroizolacji


Szanowny Panie Jerzy.
Chciałbym zapytać Pana o poradę w dwóch sprawach.

Pierwsza z nich to jakiego kleju użyć by zespolić hydroizolację BORNIT 2K Flex z płaszczem epdm, który będzie użyty w drzwiach z tyłu budynku, te będą montowane za około 4 tygodnie. Znalazłem klej bezrozpuszczalnikowy ATK 812 w którego karcie technicznej jest wyszczególnione, iż nie zawiera rozpuszczalników. Natomiast drzwi frontowe znajdują się we wnęce. Tam został użyty szlam polimerowo-cementowy firmy Cersanit (nie pamiętam modelu, ale mogę uzupełnić informację jeżeli będzie potrzebna), czym tam przykleić epdm by zespolić płaszcz z hydroizolacją? Te drzwi również będą dopiero montowane.

Druga sprawa dotyczy kwestii już osadzonych okien metodą na piankę montażową. Abstrahując od tego dlaczego tak się stało, chciałbym się Pana poradzić w jaki sposób maksymalnie uszczelnić te okna od zewnątrz gdyż tynki CW już zostały wykonane. Zastanawiałem się czy ma to sens by górę i boki ramy okiennej potraktować płynną membraną marki Soudal Hybrid do uszczelnień zewnętrznych i zabezpieczyć ją klejem do styropianu jak podpowiedział mi doradca firmy Soudal (stwierdził że ten klej nie wpływa na dyfuzyjność membrany) natomiast co do dolnej części ramy okiennej nie jestem pewien czy podciąć piankę pod kątem i podkleić epdm, czy też potraktować dół ramy okiennej membraną Soudal Hybrid do uszczelnień zewnętrznych i odpuścić epdm tylko jak później wejdzie parapet pod ramę okienną. Mam trzy okna, które sięgają do pierwszego rzędu ścian gdzie pierwszy rząd jest wykonany z betonu komórkowego 500 reszta to Porotherm. Bardzo proszę o poradę.
Wyrazy uszanowania.
Marcin Drabik
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
291
   ...  
60
 
59
 
58
 
57
 
56
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.