porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 25


 
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Łukasz1983temat nr 308-388
visibility czytano 477 razy

Cokół i termoizolacja brzegowa posadowienia na płycie


Mam parę pytań odnośnie opaski antywysadzinowej oraz wykończenia do strefy cokołu włącznie. W jaki sposób najlepiej połączyć XPS z masą polimerowo-bitumiczną, oraz XPS z XPS, wiem że mało poprawne jest stosowanie 2 warstw termoizolacji ale z uwagi na to że mam niewykorzystany materiał to chciałbym go zastosować. Kolejne pytanie dotyczy wykończenia w warstwie cokołowej, analizy wykazały zastosowanie siatki szklanej z warstwą szpachlową. Jakich konkretnie materiałów użyć oraz czy możliwe jest zastosowanie siatki która będzie również chroniła warstwę cokołu przed gryzoniami.

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego posadowienia porady inwestorom fundamenty płytowe posadowienia na płycie

Maciej Kuleszatemat nr 308-459
visibility czytano 287 razy

Etapowanie prac fundamentu domu częściowo podpiwniczonego


W projekcie mam podpiwniczenie na części budynku. Początek prac to część podpiwniczona gdzie będzie wylewany beton podkładowy, płyta etc.
Czy można wylać beton podkładowy w części gdzie nie ma piwnicy i w momencie dojścia pracami piwnicy na wysokość poziomu betony podkładowego - dolać jego brakujące części? Na załączonym rysunku między osiami B i C będzie brakujący odcinek betonu podkładowego który można wykonać dopiero po zasypaniu części podpiwniczonej.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty fundamenty płytowe porady inwestorom

Grzegorztemat nr 308-460
visibility czytano 391 razy

Zabezpieczenie wykopu przed wodą opadową


Wykonany został wykop pod beton podkładowy płyty fundamentowej na piaskach gliniastych. Niestety z racji długich terminów betoniarni nie wyrobimy się z wylaniem betonu przed deszczem. Jak zabezpieczyć wykop przed wodą opadową aby grunt rodzimy się nie uplastycznił? Musimy czekać na beton 2 tygodnie. Geolog radzi zostawić to naturze gdyż wielkie deszcze nie są przewidywane. W najgorszym wypadku wybrać i uzupełnić pospółką grunt uplastyczniony, ew. przy małym uplastycznieniu wysypać na wierzch cement bądź wapno. Okolice Koszalina.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty fundamenty płytowe porady inwestorom porady wykonawcom

klockitemat nr 308-617
visibility czytano 399 razy

Płyta fundamentowa bez hydroizolacji


Dom SSO z ytong energo 24cm, na płycie. Działka na lekkim wzniesieniu. Grunt: 30cm humus, do gł. 3,5m poniżej xps płyty-piasek drobny (Id=0,45), niżej glina piaszczysta przewarstwiona piaskiem (nieprzepuszczalne iły). Poziom wody na gł 2,5m w okresie zimowym, w lecie ~3,3m, poniżej xps.
Grunt wymieniony do głębokości 1m na pospółkę (w oczach laika jest to gruby, raniący piasek z dużą ilością kamieni, nie pyli).
Na pospółkę położono XPS 10cm, folie budowlaną i zbrojenie na betonowych podpórkach.
Płytę wylano betonem C25/30, zawibrowano, a wierzch pokryto środkiem, przez który nie było konieczności polewania płyty (mimo to delikatnie ją podlewaliśmy przez kilka dni.
Pod ściany położono folie LDPE . Przebicia rur w płycie dylatowano taśmą ze spienionego polietylenu, kilkukrotnie owiniętą wokół rury.Jak uratować hydroizolację?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe fundamenty płytowe porady inwestorom

Melsztyktemat nr 308-623
visibility czytano 806 razy

Posadowienie domu na płycie, termoizolacja obwodowa


Witam,
Mam parę pytań związanych z posadowieniem domu na płycie oraz doborem hydroizolacji.
Rys. 1.9.-12 oraz 1.9.-13 w książce pokazują dobór hydroizolacji.
1. Czy beton podkładowy napowietrzony C16/C20 można zastąpić "zwykłym" betonem podkładowym tej samej klasy oraz zastosować hydroizolację na tym betonie zgonie z rysunkami wspomnianymi powyżej? Domy posadowione na ławie zwierają takie rozwiązanie - np. rys. 1.9.-11.
2. Firmy budujące płytę fundamentową rezygnują z betonu podkładowego i układają styrodur XPS bezpośrednio na gruncie twierdząc, że XPS ma bardzo małą nasiąkliwość (0,5%). Czy takie rozwiązanie można uznać za poprawne?
3. Jeżeli w domu są zaprojektowane wolnostojące słupki/stopy fundamentowe bez hydroizolacji - tylko z betonem podkładowym. Zakładam, że to rozwiązanie jest błędne i należy wykonać hydroizolację zgonie z rys. 1.9.-14 z książki.
4. W książce są pokazane 3 sposoby doboru termoizolacji obwodowego pasa (izolacja przeciwwysadzinowa) - poziomy - najgorszy ze względu na zajęcie terenu wokół domu, skośny oraz pionowy. Czy zastosowanie termoizolacji obwodową pionową zgodnie z rys. 1.5-22 oraz drenażu opaskowego z rys. 1.10.-3 B będzie poprawnym doborem termoizolacji oraz drenażu opaskowego?
Z góry dziękuje za odpowiedź.
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty płytowe porady inwestorom porady architektom

Piotr Marektemat nr 308-651
visibility czytano 662 razy

Beton podkładowy zalany ulewą podczas układania


Przegraliśmy walkę z czasem. Będąc w połowie zalewania betonu podkładowego spadł intensywny deszcz. Dodatkowo po 12 godzinach przyszła kolejna ściana deszczu która wypełniła wykop na wysokość betonu podkładowego (miejscami nawet został zalany wodą).
Podczas wykopu pod dom podpiwniczony napotkaliśmy sporo utrudnień. Zwykła koparka nie dała rade sobie poradzić z gliniastym urobkiem, dodatkowo natrafiliśmy na małą kurzawkę - do akcji musiał wkroczyć spycharka gąsienicowa która mocno rozruszała grunt rodzimy który za pomocą koparki został następnie usunięty w wyniku czego warstwa betonu podkładowego pod 1/3 wykopu to nawet 55 cm betonu. Proszę o pomoc jak dalej postąpić z zalanym gruntem w wykopie, jak sprawdzić grunt pod betonem podkładowym który został częściowo wylany podczas deszczu a następnie zalany wodą opadową. Czy mogło to poważnie zaszkodzić 26 m3 betonu podkładowego klasy b20. Czy w takiej sytuacji grunt pod betonem mógł zostać upłynniony? Myślę nad lekkim odkopaniu betonu podkładowego po bokach i zalać gruntu zaczynem cementowym a na zalany wodą beton podkładowy wylanie kolejnej warstwy 5 cm np betonu napowietrzonego. Proszę o ocenę czy to ma sens, jak uratować aktualną sytuację...

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty fundamenty płytowe porady wykonawcom porady inżynierom

anieldtemat nr 308-876
visibility czytano 168 razy

Myślę o posadowieniu na płycie


Zadaję sobie pytanie czy dobrze robię stawiając budynek na tradycyjnych fundamentach ponieważ po moich doświadczeniach twierdzę że płyty fundamentowe są lepszym wygodniejszym minimalnie droższym lub nawet tak samo drogim i łatwiejszym technicznie elementem budowy do zrealizowania z jak najmniejszą liczbą błędów i wydaję mi się że osoby które pragną piwnice jak najbardziej ławy ale osobny które mają w miarę płaski teren i nie myślą o piwnicy wybór powinien być tylko jeden PLYTA FUNDAMENTOWA dlaczego?
1 Kopanie fundamentów pod płytę nie jest tak głębokie (ziemi nie trzeba wywozić itp).
2 Nie trzeba używać drogich mas hydroizolacyjnych (płyta nie jest w warstwie wód gruntowych).
3. Prace ze stanem 0 są szybsze.
4. Płyta fundamentowa jest mocniejsza od law, ciężar przenoszony jest na całą płytę, a nie na jakąś oś, gdzie może dojść do pęknięcia lawy, ściany fundamentowej przez ściany nośne.
5. Przy płycie odpada nam dokładne zagęszczanie środka fundamentów, a jest to jeden z ważniejszych elementów przy fundamentach tradycyjnych, a jak wiemy firmy są różne ludzie są różni a nie każdy ma czas stać i pilnować, a nikt nie chce sie zamartwiać czy mu przypadkiem posadzka nie spadnie więc następny plus to spokojna głowa.
6. Nie ma konieczności zastosowania drenażu dookoła płyty a co za tym idzie nie trzeba znowu sypać żwiru żeby woda mogła bez problemów wejść do rur.
7 Płyta jest cieplejsza mniej mostków termicznych dlatego jest wymagana przy domach pasywnych.

Pewnie są też wady ale z mojego punktu widzenia płyta ma więcej pozytywów i nie ma tego strachu czy coś źle zostało zagęszczone wiadomo pod płytę też zagęszczamy pospółkę ale jeżeli ktoś źle to zrobi byle jak, to nic się nam nie zapadnie żadna posadzka, a w tradycyjnym fundamencie nie dość że trzeba to bardzo dobrze zagęścić to dużo więcej ton do środka fundamentów trzeba wrzucić
Panie Jerzy proszę mnie poprawić skoro źle myślę wiadomo nie każdy budynek ma prawo stać na płycie ale nie patrząc na przeszkody to wydaje mi się że płyta vs ławy to płyta bije ławy na łeb na szyję.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego fundamenty fundamenty płytowe ławy fundamentowe posadowienia na płycie porady inwestorom

Jaroccytemat nr 308-1149
visibility czytano 240 razy

Papa bitumiczna pod ściany na płycie żelbetowej


Witam
Mam wylaną płytę fundamentową i będę się zabierał wnet za murowanie pierwszej warstwy bloczków. Mam zamiar pod nie położyć papę termozgrzewalną Matizol SBS, a pod nią posmarować dwa razy dysperbitem - jako grunt do papy. Moje pytanie dotyczy tego czy:
- Papę i dysperbit dawać też na xps, który jest otacza płytę?
- Papę i dysperbit dawać tylko na wylany beton, nie dotykając xps?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty płytowe hydroizolacje posadowienia na płycie porady inwestorom porady wykonawcom

vic-tortemat nr 308-1166
visibility czytano 302 razy

Masa do napraw fundamentu i wykonania fasety


Panie Jerzy.
Czytałem w Pana poradach, że fasetki czyli wyoblenia w pachwinach fundamentu należy robić z masy typu KMB zmieszanej z piaskiem kwarcowym 1:1. A czym można wypełniać duże ubytki i wyszczerbienia w bloczkach betonowych bo takich mam murarzy że dużo jest ubytków. 

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty fundamenty płytowe hydroizolacje porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Maciej Jagielaktemat nr 308-1188
visibility czytano 305 razy

Radon w domach i jak się przed nim chronić jeszcze podczas budowy?


Chciałem poruszyć temat radonu i "produktów anty-radonowych". Czy i kiedy uzasadnione jest stosowanie takich rozwiązań zabezpieczających budynki przed przenikaniem radonu jak np. odpowiednich izolacji podłogi?
Czy istnieją mapy Polski obrazujące obszary podwyższonego ryzyka?
Czy produkty izolacyjne takie jak papy, masy uszczelniające, szlamy etc. wskazywane przez producentów jako zatrzymujące radon różnią się faktycznie budową/składem od innych, czy jest to raczej kwestia tego, że akurat te produkty są przebadane pod kątem przenikania radonu? Jako punkt wyjścia do dyskusji mogę przywołać np. ulotkę reklamową znanego producenta pap.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego błędy projektowe fundamenty fundamenty płytowe hydroizolacje izolacje przeciwwilgotnościowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom radon


 
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.