porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 111


 
 
13
   ...  
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Marcinotemat nr 308-2430
visibility czytano 433 razy

Ocieplenie garażu: wełną czy styropianem?


Czy nieogrzewany garaż domu jednorodzinnego przyległy jedną ścianą do pomieszczeń mieszkalnych oraz stropem nad którym jest pomieszczenie mieszkalne musi zgodnie z przepisami być ocieplony wełną? Czy może być to styropian? Chodzi mi głównie o przepisy przeciwpożarowe.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne garaże ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

architekt DStemat nr 308-2488
visibility czytano 288 razy

Strop nad garażem podziemnym jako tzw. biała wanna


Panie Jerzy,
Mam pytanie. Inwestor na jednym z naszych projektów, na które właśnie otrzymaliśmy PnB, zamierza przeprojektować strop nad garażem (dach zielony, ruch pieszy) na strop żelbetowy jako tzw. biała wanna, bez spadków, bez hydroizolacji.

Nie chcemy się na to zgodzić z konstruktorem, jak również projektant odwodnienia dachu też się nie zgadza, ale inwestor i wykonawca upierają się, że to sprawdzone rozwiązanie.

Czy zna pan jakikolwiek obiekt referencyjny, który działałby poprawnie z takim rozwiązaniem? Co pan sądzi o takim rozwiązaniu?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom porady architektom błędy wykonawcze stropodachy

BBaBartemat nr 308-2492
visibility czytano 387 razy

Fundament i posadzka garażu wolnostojącego budowane tuż przed zimą


Panie Jerzy,
chcę jeszcze przed zimą wykonać stan 0 garażu. Aktualnie mam wylany beton podkładowy C12/15 zwykły. Po zgłębieniu wątku ławę fundamentową chcę wykonać z betonu napowietrzonego dolewając domieszki do gruszki na budowie.

Planowane warstwy:
beton podkładowy c12/15 zwykły - już jest
ława c20/25 beton napowietrzony - są 2 rdzenie
wierzch ławy 2x Ceresit CR65
bloczek betonowy - na boki i wierzch 2x Ceresit CP43

środek garażu:
20cm posadzka z betonu C16/20 napowietrzona
folia HDPE
20cm żwir płukany 8-16mm
włóknina
pospółka zagęszczana mechanicznie
gruny rodzimy

Czy taki układ warstw jest poprawny?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: garaże fundamenty podłogi porady inwestorom hydroizolacje

mrpitertemat nr 308-2511
visibility czytano 225 razy

Sufit podwieszany w garażu na parterze


Witam,
Mam garaż, który jest "przyklejony" do domu ale nie jest z domem połączony w tym sensie, że nie da się z garażu przejść do domu. Widoczne na zdjęciu drzwi po prawej stronie prowadzą na zewnątrz. Jak również widać na zdjęciu, strop jest drewniany a dach garażu na zewnątrz jest płaski (oczywiście ze spadkiem). Warstwy dachu to: strop z belek drewnianych 8x24, membrana dachowa, konstrukcja z łat, płyta osb, papa podkładowa, papa docelowa.

Moje pytanie brzmi: jakiego materiału użyć do zrobienia sufitu podwieszanego? Garaż jest wentylowany grawitacyjnie w ten sposób, że w ścianie po prawej stronie na początku garażu jest otwór wentylacyjny na wysokości ok. 30cm od podłogi, i taki sam otwór jest w ścianie po lewej stronie, tyle, że tym razem jest na końcu garażu i przy suficie (widać go na zdjęciu). To powinno zapewnić wentylację. Zastanawiam się czy w związku z tym mogę użyć płyty GK (może np. tej zielonej) czy należy zastosować inny materiał? Jeśli tak to jaki?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego garaże sufity podwieszane porady inwestorom porady wykonawcom

Tomasz2019temat nr 308-2589
visibility czytano 424 razy

Jakie odwodnienie w garażu z posadzką wyłożoną płytkami?


Witam, Panie Jerzy
zwracam się z prośbą o pomoc dot. tematu odwodnienia liniowego w garażu nieogrzewanym dwustanowiskowym. W projekcie architekt na Naszą prośbę wykonał szkic dwóch odwodnień (około 3,5 metra każdy w taki sposób by znajdowały się między kołami samochodów).
Natomiast musieliśmy w czasie wykonywania kanalizacji spusty przesunąć na przód garażu (bo architekt zaprojektował je prawie na tyle garażu ) pomijam fakt samych spadków. Pod wpływem czasu zaczynamy wątpić czy takie rozwiązanie jest lepsze niż jedna kratka na szerokość garażu metr od bramy garażowej. Jest to podyktowane także tym kto tak naprawdę miałby te spadki wykonać? I by miał pojęcie jak je wykonać.

Chcielibyśmy zapytać:
1. Która opcja jest według Pana lepsza od strony funkcjonalnej oraz prostsza od strony budowlanej?
2. Jak wykonać ułożenie kratek (1m dł / 6 cm wys.)?
3. Jakich materiałów użyć i w jakiej kolejności?
4. Od którego momentu kratka / kratki powinny się zaczynać a kiedy kończyć?

Na chwilę obecną mamy chudziaka pokrytego dwa razy masą bitumiczną BORNIT oraz na niej położona folia dla poślizgu układanego styropianu. (6 cm + 6 cm + 10 cm wylewki + 2 cm docelowej podłogi / jeszcze nie wiemy co na tej podłodze miało by być.

Dziękuję Tomasz




Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne garaże odpływy liniowe wewnętrzne odwodnienia posadzki z płytkami ceramicznymi porady wykonawcom porady inwestorom

Marcin Auguściktemat nr 308-2599
visibility czytano 311 razy

Zbiornik na deszczówkę pod garażem


Panie Jerzy
Otóż jestem na etapie dobudowy garażu do budynku mieszkalnego, i zastanawiam się nad tym by zbiornik na deszczówkę wybudować pod garażem dwustanowiskowym 6x6m. Tu rodzi się pytanie czy można w ogóle tak zrobić i jeśli tak to czy stosować w środku zbiornika jakieś ściany wsporcze do posadzki garażu czy może też na stropie zbiornika wykonać termoizolację i dopiero posadzkę garażu? Myślałem by zbiornik wykonać na miejscu, gdyż zbiorniki gotowe nie są tak dużej pojemności a zebraną wodę chcę wykorzystywać zarówno w domu do spłuczek, do podlewana ogrodu i oprysków w gospodarstwie rolnym. Woda zbierana będzie z trzech dachów o łącznej powierzchni 1200 m2.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: zbiorniki wody deszczowej wykonawstwo porady inwestorom porady wykonawcom

Rzodkiewkatemat nr 308-2671
visibility czytano 312 razy

Rozwiązanie ocieplenia strefy najazdu do garażu


Jak optymalnie zabezpieczyć strefę progu bramy garażowej i obszar wjazdu do garażu przed pracami z kostką brukową? Jakim materiałem powinno to być zabezpieczone "od góry" włączając widoczny z góry "beton" i XPS?

Namówiono mnie na "ciepły próg" w garażu i dostałem wskazówki dotyczące zabezpieczenia powierzchni EPDM-em (załączyłem również), ale obawiam się że zanim zrealizuję hydroizolację samego "progu" to jeszcze muszę poprawić braki w hydroizolacji części przed progiem - widoczne warstwy z góry - włącznie ze strefą XPS-a.

Proszę o wskazówki aby jakoś z tego wybrnąć optymalnie i połączyć hydroizolacje progu, budynku. Jakim materiałem powinienem to zrealizować?

ps. Stosując się do poprzednich porad chcę również odkopać od czoła i uzupełnić membranę kubełkową od czoła XPS-a i tą membraną mogę osłonić XPS-a od frontu i góry, ale może coś jeszcze w tym miejscu powinienem przewidzieć?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego cokoły garaże podjazy i wjazdy porady inwestorom porady wykonawcom domy jednorodzinne

Tomasz2019temat nr 308-2712
visibility czytano 348 razy

Podjazd do garażu pokryty kostką w całości


Witam, Panie Jerzy 
nawiązując do ostatniej rozmowy proszę o zweryfikowanie poprawności rozwiązania dot. ułożenia kostki brukowej do bramy garażowej. Informacje i rysunek umieszczam w zakładce porady tak jak Pan prosił.

Na załączonym zdjęciu widać ułożenie hydroizolacji poziomej na betonie podkładowym garażu oraz wieńcu. Na hydroizolacji ułożono dwie warstwy styropianu EPS200 po 6 cm. Na zewnątrz budynku jest położona hydroizolacja pionowa bornit oraz przyklejony na nią styropian EPS200 12 cm (nie zaznaczyłem na rysunku).

Kilka pytań technicznych:
1. Membrana dachowa która ma zostać doklejona do boku styropianu (Punkt 2 na zdjęciu) oraz przylegać do hydroizolacji poziomej wieńca może być wykonana z EPD-emu? Czy ma być konkretna membrana dachowa W1?
2. Czy membrana / EPDem może być doklejone do hydroizolacji poziomej wieńca? Jeśli tak to czym?
3. Czym dokleić membranę / EPDem do styropianu (Punkt 2 na zdjęciu)?
4. Czy wylany beton docelowy (jego bok) (Punkt 1 na zdjęciu) nie powinien być pokryty hydroizolacją? Będzie stykał się z betonem który będzie pod kostką brukową?
5. Styropian ocieplający ścianę fundamentową na szerokości bramy garażowej ma zostać usunięty a folia kubełkowa ma dolegać do izolacji pionowej ściany fundamentowej?
6. Jak połączyć membranę / EPDem z folią kubełkową (Punkt 3 na zdjęciu)? Czy folia ma zostać wywinięta na wieniec poziomo?
7. Czy usuwając styropian nie doprowadzimy do przemarzania ściany fundamentowej?
8. Czy styropian wewnątrz nie powinien być ucięty 10 cm przed wieńcem i przy zalewaniu beton powinien zalać styropian (by nie był odkryty)? Bo tak naprawdę między betonem pod kostką a styropianem wewnątrz jedyną przegrodą będzie membrana / EPDem?

Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy murowane garaże podjazy i wjazdy porady inwestorom porady wykonawcom

underground1sttemat nr 308-2765
visibility czytano 289 razy

Czy ocieplać podłogę w ocieplonym, ale nieogrzewanym garażu?


Dzień dobry,
Projektuję dom (dla siebie) gdzie garaż mam nieogrzewany ale ocieplony w bryle. Cały dom ma ocieplenie 18cm styropian, to samo bryła garażu, żeby nie robić uskoków, ocieplony jest też strop garażu i ściana między strefą mieszkalną, a garażem. Dom zaprojektowany jest na ławach (podłoga na gruncie).

Nie chciałbym w ogóle montować ogrzewania w garażu, czy wobec tego zasadny byłby zupełny brak ocieplenia pod szlichtą garażu (żeby czerpać ciepło z gruntu i mieć powyżej zera), czy też lepiej go trochę dać 2-5cm? Osobiście bym nie dawał, ale słyszałem, że ta minimalna warstwa ocieplenia chroni przed zawilgoceniem posadzki w okresie przejściowym, gdy mamy zimny grunt i cieplejszy garaż.

Uprzejmie proszę o radę.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne garaże ocieplenia porady inwestorom

Jacek N-wickitemat nr 308-2815
visibility czytano 289 razy

Hydroizolacja kanału samochodowego w garażu


Panie Jerzy
Mam do wykonania kanał samochodowy u siebie w garażu. Teraz mam tylko fundamenty domu ale na wiosnę ruszam dalej z budową. Chcę zacząć od wykonania kanału. Jak go zabezpieczyć przed wodą gruntową bo mam wysoki jej poziom na wiosnę.

Pozdrawiam
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne garaże porady inwestorom


 
 
13
   ...  
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.