porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 111


 
 
13
   ...  
5
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Dominik G.temat nr 308-2165
visibility czytano 323 razy

Problem z odpadającymi płytkami i przeciekaniem tarasu nad garażem


Witam
 
Chciałbym się Pana poradzić w jaki sposób naprawić taras o powierzchni 40 m2 pod którym jest garaż i przecieka woda oraz odpadają płytki. Na płycie stropowej betonowej jest położony styropian 5 cm i wylana jest wylewka, a na wylewce są ułożone płytki na klej mrozoodporny (tak poinformował wykonawca).
Na obecną chwilę za namową innego fachowca przyklejam płytki które poodpadały i wydłubuję fugę w całości, myśląc o zrobieniu fugi elastycznej produktem sikaflex 11FC. Dodaję zdjęcia tego tarasu. Bardzo bym prosił o poradę, w jaki sposób można by temu niszczeniu zapobiec? Czy obecne roboty mają sens?

Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze domy jednorodzinne tarasy porady inwestorom remonty

MacGyvertemat nr 308-2261
visibility czytano 375 razy

Fuszerka wykonawcy słupów i nadproży


Dzień dobry,
to nasz pierwszy post i piszemy go ponieważ mamy problemy z naszym wykonawcą.
Sprawa dotyczy wieńca nad domem i garażem. Mamy podejrzenia nieprawidłowego wykonania.
Wieniec został rozszalowany po dwóch dniach i od razu, masą inną niż naprawcza do betonów, zostały załatane raki. Był jeszcze problem ze słupem ale po Pana poradzie o samodzielnym wpisie do dziennika temat został rozwiązany - postawili słup na nowo.
Wykonawca nie ściągnął zaprawy, temat jest otwarty. Kierownik budowy wie o naszych wpisach ale nie ma możliwości sprawdzenia wielkości raków. Temat będziemy kontynuować, zlecimy badania betonu.
Natomiast w tym wątku chciałem podpytać o startery z wieńca poziomego do wieńców nad ścianami szczytowymi i wieńców nad lukarnami.
Mamy podejrzenie graniczące z pewnością że część starterów to proste pręty włożone już po wylaniu betonu. Na ile poważny błąd to jest i co dalej z tym możemy zrobić?
Dodam tylko że postanowiliśmy temat otworzyć ponieważ to będzie rozporowy dach pokryty dachówką.
Poniżej foto z rozkuwania uszkodzonego słupa, po tych zdjęciach jesteśmy prawie pewni że startery były po prostu wsadzone.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze porady inwestorom

PotencjalnyInwestortemat nr 308-2301
visibility czytano 496 razy

Garaż przyległy do domu czy wolnostojący?


Dzień dobry,

Książkę kupiłem parę miesięcy temu i dopiero niedawno przeczytałem pierwszą część. Jestem napełniony wiedzą i niestety mam podejrzenia, że, delikatnie mówiąc, nie nadaję z moimi architektami na tej samej fali. Wolę jednak tak, niż ślepe wierzenie w każde ich stwierdzenie.

Teraz jesteśmy na etapie projektowania. Na początku wypracowaliśmy bardzo ładny wg nas projekt domu i dwukondygnacyjnego garażu zaraz opodal. Niestety, wstępna wycena wykonawców zmusiła nas do szukania innych rozwiązań, minimalizujących koszty.

Dom jest prosty, 9x15m, dwuspadowy dach, dwukondygnacyjny - tutaj raczej nic nie zetniemy bez zmian wymiarów, a na tym nam nie zależy.
Za to w garażu zrezygnowaliśmy z jednej kondygnacji, a z racji tego że działka jest dość mocno spadzista, jego dach ma być na wysokości poziomu zerowego domu. Po jego przysunięciu do budynku będzie można uzyskać pozwolenie na płaski dach (garaż według planu zagospodarowania może mieć dwuspadowy, a płaski jedynie, jeżeli jest to taras). Dzięki temu zwiększymy powierzchnię tarasu, pozbędziemy się dużej części robót ziemnych, wydaje się - same zalety.

Ale nie jestem do końca przekonany, czy tego rodzaju przysunięcie garażu do budynku nie wpłynie jakoś na izolację przeciwwilgociową, fundamenty domu i czy w ogóle jest to dopuszczalne. Czy nauka mówi coś na ten temat? :)

Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam
Paweł Szczygielski

PS. Mam nadzieję, że wrzucam to pytanie do dobrego działu, nie mogłem się zdecydować. Na pewno później założę kronikę budowy domu :)
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: charakterystyki energetyczne domy jednorodzinne garaże tarasy projektowanie porady inwestorom

MacGyvertemat nr 308-2326
visibility czytano 325 razy

Rola i montaż wymianu w więźbie dachowej krokwiowej


Witam,
mam pytanie o konstrukcję dachu przy kominie. Połacie dachu nad częścią mieszkalną i nad garażem są na różnych wysokościach.
Pierwsze pytanie odnośnie wymianu nr 4 na projekcie: ten wymian łączy tylko dwie krokwie i nie jest niczym podparty/podwieszony?
Drugie pytanie odnośnie wymianów 2 i 3: one powinny przechodzić przez ścianę i opierać się na płatwiach?

Nasz kierownik zasugerował zrobienie dwóch słupów zamiast wymianów (sic :/).
Nasz cieśla zrobił zamiast tych wymianów pewnego rodzaju przejścia z jednych krokwi na drugie ale to przejście licowało ze ścianą (później po dociepleniu znajdowałoby się w obrysie docieplenia). Rozwiązanie względnie dobre ale gdyby przejścia były poprowadzone nie przez ścianę na wylot ale nad tą ścianą (jeszcze przed wylaniem wieńca) więc w konsekwencji kolidowałoby z wieńcem.

2,3,4 - wymian
36,42,45,46 - płatew

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego więźba dachowa porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom

mefjiutemat nr 308-2331
visibility czytano 348 razy

Jastrych ogrzewany w garażu


Jak wykonać ogrzewanie podłogowe ze spadkiem w garażu. Zaplanowany jest spadek 1% na metr, wykonawca zasugerował 2 pętle na garaż a styropian układać na dwie warstwy.
Spadek wysokość na całym garażu wynosi 8cm. Wymiary garażu 616 szerokości i 601 długości.

Wspólny pomysł hydraulika i kierownika:
Pierwsza połowa garażu 3 metry styropian XPS 150 grafitowy 15cm na tym jedna linia ogrzewania podłogowego. Kolejne 3 metry podnieść styropianem o 6cm czyli łącznie 21 i wykonać 2 linię. W tak wykonanym rozwiązaniu wylewka będzie grubsza o 6cm na początku ale co gorsze osoba od wylewek powiedziała że taka płyta może w miejscu różnic wysokości.

Pomysł kierownika był taki aby wykonać schodkowo styropian ale hydraulik się na to nie godzi ze względu na to że rurki muszą leżeć na płaskim a nie uskokach.

Proszę o poradę co można z tym zrobić?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego garaże jastrychy ogrzewane porady inwestorom porady wykonawcom

Rafal_Rtemat nr 308-2337
visibility czytano 491 razy

Podniesienie poziomu posadowienia garażu przy słabym gruncie i wysokim poziomie wody gruntowej


Dobry wieczór,
Panie Jerzy mam pytanie - projekt przewiduje podniesienie terenu pod garażem.
W załączonym przekroju AA pod garażem należałoby podnieść teren o około 1 metr.
Stąd moje pytanie czy do tego celu można użyć gruntu rodzimego który będzie wykonywany z części podpiwniczonej? Jeśli jest taka możliwość to w jaki sposób przeprowadzić takie prace?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane garaże porady inwestorom posadowienia

januk87temat nr 308-2356
visibility czytano 522 razy

Przerwa w budowie domu na 3 lata - zabezpieczenia hydroizolacyjne


Witam Panie Jerzy.

Zgodnie z zaleceniami pytam tutaj nie na portalu społecznościowym. Izolacja w strefie cokołowej - Na to pytanie już mi Pan odpowiedział. Zdecydowałem się nie wykonywać teraz tej izolacji z racji iż budynek będzie stal w SSO przez kolejne 3 lata wiec powyższa izolacja w strefie cokołowej była by narażona na czynniki atmosferyczne chyba zbyt długo? Może jest coś co by warto zastosować w międzyczasie?

Pytanie odnośnie izolacji poziomej ściany fundamentowej, monolitycznej przed pierwszą warstwą pustaka. Na ścianie fundamentowej mam naniesiony Unibit (3 warstwy). Wykonawca tak się rozpędził iż użył Unibitu również poziomo.Teraz ma tam być położona papa termo (przed pierwszą warstwą pustaka). Co w tym wypadku zrobić? Papa zgrzeje się dobrze z Unibitem? czy pasowało by to oczyścić?

Pytanie odnośnie rdzeni, w przekroju rdzeni chcę dodatkowo zastosować Ceresit cr65. Z tego co pamiętam to byłjeden z produktów które Pan polecał?

Pytanie odnośnie dachu płaskiego. Część dachu nad garażem jest plaska. Nie wiem czy będzie mnie stać teraz docelowo wykończyć ten dach. Czy jest coś czym można by było zabezpieczyć beton na tym dachu na okres powiedzmy 2 lat? Chciałbym by była to jakaś lekka hydroizolacja która mogła by zostać już na później przed wykonaniem docelowego wykończenia.

Dziękuję, pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

Przemektemat nr 308-2376
visibility czytano 438 razy

Garaż w piwnicy w domu jednorodzinnym: wady i zalety


Przejrzałem 19 stron wyszukiwania hasła "garaż", ale nie znalazłem tematu dotyczącego garażu w piwnicy. Zastanawiamy się nad takim rozwiązaniem, w celu maksymalnego wykorzystania powierzchni działki pod ogród. Jakie są wady i zalety takiego garażu? Nieprzekraczalna linia zabudowy wynosi u nas 6m - czy na takiej długości da się sensownie zaprojektować podjazd to tego typu garażu? I nie mniej ważne pytanie - czy na naszej działce wykonanie takiego garażu jest w ogóle możliwe i opłacalne? Załączam skan opinii geotechnicznej.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne piwnice garaże posadowienia na płycie posadowienia porady inwestorom

Gre-Jastemat nr 308-2387
visibility czytano 410 razy

Zawilgocenia w domu z roku 1959


Dzień dobry,
Śledzę z mężem z wielkim zainteresowaniem Pana porady i komentarze na bdb.pl
Jesteśmy właścicielami domu jednorodzinnego o pow. 400m2. Jest to gruntownie wyremontowana i przebudowana w 2006 roku kostka z roku 1959. Niestety, nie mieliśmy szczęścia do fachowców i zaczynamy mieć kłopoty z tarasami i garażem, a także odczuwamy wyraźnie wilgoć w niektórych pomieszczeniach w piwnicy o pow. 150 m2, która jest na tyle duża, że zrobiliśmy tam część rekreacyjno-gospodarczą domu.

W związku z pojawiającymi się usterkami i czekającym nas kosztownym ponownym remontem, potrzebujemy opinii wiarygodnego rzeczoznawcy z zakresu fizyki budowli, a w szczególności specjalisty od hydroizolacji. Zwracamy się do Pana z zapytaniem, czy wybiera się Pan w strony Gdyni przed 29 lipca? Jeśli nie to czy może Pan ewentualnie polecić kompetentnego kolegę po fachu, który mógłby nam znalazł przyczyny zawilgocenia murów i sporządził instrukcję dla wykonawcy, tak żebyśmy po kilku latach znowu nie musieli szukać pomocy?

Będziemy wdzięczni za szybką odpowiedź.
Pozdrawiamy serdecznie

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy projektowe błędy wykonawcze domy murowane domy jednorodzinne zasolenia zawilgocenia zagrzybienia porady inwestorom

Budremtemat nr 308-2425
visibility czytano 384 razy

Minimalny spadek pokrycia tarasu


Szanowny Panie Bogdanie,

mam konflikt z deweloperem, dotyczący minimalnego spadku na tarasie (nad garażem). Projekt dewelopera przewidział spadek 0,1%. W wyniku czego na tarasie ciągle są zastoiny wody.
WT mówią wprost o konieczności wykonania spadków umożliwiających odpływ wód opadowych, ale czy jest jakiś zapis mówiący o minimalnym spadku np 1%. Choć takie minimum wydaje się być wręcz intuicyjne.

Z góry dziękuję za odpowiedź

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe tarasy porady inwestorom


 
 
13
   ...  
5
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.