porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 18


 
 
2
 
1
 
 
 
Łukasz Pawlukowskitemat nr 308-332
visibility czytano 198 razy

Beton napowietrzony do ław zimą


Beton napowietrzony c20/25 wlany do szalunków przy temperaturze w dzień 3 stopnie C, pierwszej nocy - 2, następne noce na plusie. Przykryty szczelnie folią czarną budowlaną, folia przyciśnięta punktowo kupkami piasku, boki nie rozszalowane i tak dojrzewał 7dni. Po zdjęciu folii i zamieceniu ławy z piasku, w dwóch miejscach pojawiły się kilku cm pęknięcia jak na zdjęciu i jest dość dużo mleczka cementowego na górnej części ławy, na bokach nie ma. Jako hydroizolacja będzie w miejscu wyrostków szlam min. sztywny a na pozostałej części ławy szlam min. elastyczny polim-cementowy. Proszę o opinię. Czyżbym się pośpieszył z zalaniem ław?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego betony specjalne ławy fundamentowe

magda710temat nr 308-759
visibility czytano 257 razy

Wykonanie przepony hydroizolacyjnej w słupach metodą iniekcji


Pytanie 1
Proszę o informacje, czy można np. poprzez iniekcje uratować słupy monolityczne zewnętrzne, które niestety nie mają izolacji pozimowej. Między ławą a ścianą oraz między ścianą a pustakami ceramicznymi mam izolację poziomą jako papę, niestety w domu są 4 słupy monolityczne idące od ławy, które nie zostały zaizolowane poziomo (kierownik, wykonawcy twierdzili, że tak się nie robi, a Pana książkę kupiłam dopiero teraz). Zastanawiam się, czy można uratować sprawę i np. na wysokości chudziaka wykonać od zewnątrz dwa nawierty w tych słupach i wstrzyknąć jakiś preparat, który powstrzymałby podciąganie kapilarne wody. Proszę o poradę. Niestety mój kierownik nadal twierdzi, że nie ma takiej potrzeby.
Pytanie 2
Co Pan myśli o stosowaniu turbowentów na kominach wentylacyjnych w celu wspomagania ciągu? Dziękuj.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje iniekcje przeciw wilgoci porady inwestorom

AD-Ctemat nr 308-826
visibility czytano 236 razy

Hydroizolacje kamiennych fundamentów budynku zabytkowego


Witam,
Chodzi mi o poradę jak izolować ścianę fundamentową z muru kamiennego budynku z początku XX wieku. Na murze kamiennym stoi ściana ceglana w której wykonuję iniekcje powyżej posadzki na gruncie. Izolację poziomą robię też w płycie na gruncie, która będzie nowa. Mam natomiast problem z izolacją samego muru kamiennego. Mogę go wytynkować w celu wyrównania i izolować mineralnie od strony zewn. i wnętrza obiektu lub nie izolować wcale. Nie wiem czy izolacja w takim wypadku jest potrzebna oraz czy wykonanie jej w opisany sposób będzie prawidłowe. Czy tynk na ścianie fundamentowej nie popęka? Ściana kamienna nie będzie od frontu izolowana termicznie natomiast z boku budynku będzie izolowana 5 cm pianką pir ponieważ frontowa ściana budynku ma pozostać bez izolacji - wytyczne konserwatorskie - a boczne będą ocieplane styropianem i tynkowane.
Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe hydroizolacje fundamenty porady wykonawcom porady inżynierom remonty budynki zabytkowe

rydzyktemat nr 308-1247
visibility czytano 265 razy

Przedwojenna kamienica wymagająca remontu


Dzień dobry,
Po konsultacji z architektem postanowiłem wykonać odkrywkę fundamentu kamienicy z 1920 roku w której zamieszkuje podpiwniczenie. 3 piętra, fundament z "betonu" i strop betonowy. Powyżej cegła i stropy drewniane. Na ścianie w piwnicy wykwity soli, całość wilgotna.
Ściana fundamentowa od zew. wygląda w porównaniu do reszty dość solidnie. Odkrywkę zrobiłem w miejscu gdzie była największa wilgotność. Znalazłem dziurę a tam kamień który po prostu wyciągnąłem i dzięki temu odkryłem budowę części lub całości fundamentów.
Mur ma 60 cm i 1,5 m pod ziemią. Warstwy od strony zewnętrznej:
- 2-5 cm jest coś co przypomina beton pokryty zapewne smołą która teraz jest jak sadza - dość solidna warstwa "betonu" - możliwe że później wylewana - tego nie wiem.
- 10-20 cm piacho-beton z małymi i dużymi otoczakami - dłońmi lub miotłą mogę dokopać się na drugą stronę ściany
- 10-20 cm luźno ułożonych na sobie kawałków granitu i otoczaków. Pomiędzy nimi widoczne są przerwy więc tak jak by niczym nie było to połączone i są tam puste przestrzenie. Wiec jak woda się wlała to równomiernie rozlała się po całej ścianie.
- 10-20 cm piacho-beton z małymi i dużymi otoczakami
- 2-5 cm tyku wewnętrznego, farba wew.

Pytania:
1. Czy słyszał Pan o takiej "technologii" budowy i jak to jeszcze wszystko stoi i nie pęka?
2. Wykonanie hydroizolacji pionowej powinno być wykonalne ale poziomej sobie nie wyobrażam. Mieliśmy z architektem pomysł na iniekcje preparatem krzemionkowym ale przy takiej budowie ściany mam wątpliwości. Czy jest Pan w stanie coś doradzić?
3. Na ścianie zew. jest stara hydroizolacja która się utleniła - było to coś smolistego co teraz jest zwietrzałe - domyślam się że usunąć i zagruntować?

Dziura ze zdjęć ma 30 x 30 x 30 cm i umiejscowiona jest jakieś 70 cm pod ziemią w połowie wysokości ściany fundamentowej. Styropian i folia na zdjęciu to pomysł teścia na hydroizolację wykonany 20 lat temu.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne renowacje remonty kamienice porady architektom porady inwestorom

andwawtemat nr 308-1661
visibility czytano 407 razy

Popękane ściany fundamentowe po zimie


Dzień dobry,
jesienią ubiegłego roku wymurowałem wraz z teściem ściany fundamentowe po czym naniosłem na nie Bornit Unibit w dwóch warstwach (plus gruntowanie). Murowanie jak i nakładanie emulsji było rozciągnięte na przełomie kilku miesięcy gdyż robiliśmy to w wolnym czasie oraz przy sprzyjającej pogodzie. Mimo to były dni gdy kończyliśmy murowanie przy temp. bliskiej 0 więc w nocy było pewnie poniżej. Do tego część bloczków była mokra. Ściany stały nie zasypane do wiosny br. kiedy to dokończyłem nakładanie emulsji (zwłaszcza na łączeniu ścian z ławą) a dopiero kilka tygodni temu dokończyłem montaż XPS oraz zasypywanie. Podczas zagęszczania zauważyłem pęknięcia ścian - częściowo w fugach a częściowo samych bloczków, na całej wysokości ścian. Znalazłem je w 5 miejscach - zarówno na ścianach zewn. jak i wewn. Odkopałem ławę przy jednym z pęknięć - jest nienaruszona.
Ściany wymurowane są z 6 warstw bloczka, na ławach 40x60 wylanych w folię w gruncie z częściowymi szalunkami. Między ławą i bloczkami położyłem membranę PVC Mauer 1 mm którą przy nakładaniu emulsji na ściany odcinałem by nie wystawała poza bloczki w celu dokładnego nałożenia emulsji na styku ściany i ławy - ale to dopiero niedawno więc w okresie zimowym ten fragment nie był pokryty emulsją.
Czy te pęknięcia są niebezpieczne? Proszę o radę, co można z nimi zrobić...

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom

Iskierkatemat nr 308-1779
visibility czytano 345 razy

Jak przywrócić poprawność hydroizolacji poziomej HDPE


Wykonujemy hydroizolację podłogi na gruncie. Zrobiliśmy podcięcie ściany i widoczna jest pozioma izolacja HDPE. Niestety wykonawca folię nie położył dokładnie i w niektórych miejscach nie ma ciągłego połączenia, w jednym miejscu nawet brakuje 2 cm. Pionowa izolacja fundamentu nie jest wykonana prawidłowo.
1. Czy komin murowany z czerwonej cegły, także bez problemu możemy podciąć by dostać się do folii?
2. Jak zapewnić ciągłość izolacji na fundamencie?
3. Jak uszczelnić folie HDPE w miejscach gdzie powstały dziury, a mają być obsadzone okna?

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze hydroizolacje mury porady inwestorom

GGtemat nr 308-1867
visibility czytano 231 razy

Przepona hydroizolacyjna w murze metodą iniekcji, czy podbicia?


Czy mógłby Pan przybliżyć temat odtwarzania izolacji poziomej na ławie fundamentowej?
Wiem, że najlepszą metodą jest pobicie fundamentów i wówczas można uzyskać skuteczność 100%. Jednakże ta metoda jest stosunkowo droga ze względu na zakres prac przygotowujących (szerokie wykopy wokół budynku, zerwanie wszystkich podłóg w piwnicy lub parterze, demontaż instalacji w podłodze itd…). Do tego dochodzi szalowanie i podbijanie odcinkami ław fundamentowych co znacznie wydłuża czas tych prac i wiąże się z kosztami. Jednak nie to jest w tej metodzie najgorsze choć nie bez znaczenia. Najgorsze jest ryzyko niepowodzenia całej operacji, bo firm godnych zaufania jest jak na lekarstwo. Tutaj nie wystarczy dobry projekt. Wykonawstwo musi być wręcz aptekarskie, a ekipa zdyscyplinowana, aby przestrzegać wszelki zaleceń projektu planu podbijania, stosowania przerw technologicznych, a także dbałości o czystość prac.
Obecnie na rynku wszystkie liczące się koncerny produkujące chemię budowlaną wysokiej jakości oferują metody odtwarzania hydroizolacji poziomej za pomocą kremów iniekcyjnych na bazie silanów do indywidualnego wykonania wg zasady „zrób to sam”. Przykładowe produkty: Injektioncreme Plus (Bornit), SikaMur® InjectoCream-100 (Sika), WEBER.TEC 946 (Weber), ATLAS KI (Atlas), KIESOL C (Remmers). Wg KT produktów stosowanie w/w kremów można stosować w murach nawet o wilgotności 95%. Metoda nie wymaga specjalistycznego sprzętu, a niektórzy w zestawach oferują nawet dedykowane wyciskacze tubowe do tychże kremów.
Oczywiście zabezpieczenie istniejącej ściany fundamentowej czy piwnicznej zagłębionej w gruncie wymaga również odtworzenia hydroizolacji pionowej, ale o tym już sporo wiem z Pana wielu porad.

P.s. Wszelkiej pomyślności w Nowym Roku 2021
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: hydroizolacje iniekcje przeciw wilgoci remonty renowacje porady inwestorom porady architektom

Mr_Harrytemat nr 308-2689
visibility czytano 267 razy

Hydroizolacja fundamentu i podłogi na gruncie, a membrana kubełkowa


Izolacja fundamentu z cegły oraz betonu podkładowego pod planowane ogrzewanie podłogowe – jakie grupy preparatów są niedozwolone i szkodliwe?

1. Izolacje hybrydowe typu Remmers MB 2K lub BORNIT Profidicht Hybrid 2K – czy jest możliwe zastosowanie ich do izolacji fundamentu od wewnątrz oraz jako hydroizolacja betonu podkładowego pod styropian i ogrzewanie podłogowe w części mieszkalnej? W jednej z porad pisał Pan, że izolacje typu hybrydowego nie powinny być stosowane od wewnątrz ze względu na szkodliwy składnik, zamiast tego należy stosować izolacje polimerowo-cementowe flex lub izolacje polimerowo-bitumiczne/masy KMB bezrozpuszczalnikowe.

2. Czy stosując izolację polimerowo-cementową flex jest możliwe połączenie pionowej izolacji fundamentu z poziomą izolacją betonu podkładowego zakładając, że izolacja fundamentu była nałożona dużo wcześniej i zakończyła wysychanie? Jak należy wykonać takie połączenie (taśma butylowa, bitumiczna, kauczukowa, zatapianie taśmy mineralną masą hydroizolacyjną)?

3. Czy folia kubełkowa rozłożona od wewnątrz fundamentów przed wykonaniem zasypu powinna być przymocowana do izolacji polimerowo-cementowej i jeżeli to w jaki sposób? Ułożenie folii kubełkowej wykonuje się kubełkami w stronę gruntu - żeby nie uszkodzić izolacji bitumicznej przed zasypaniem. Czy w przypadku izolacji polimerowo-cementowej flex od wewnątrz fundamentu stosuje się zasady z porady nr 17 i układa kubełkami w stronę izolacji? Czy zyskamy w ten sposób możliwość odparowania wilgoci z fundamentów i ich dosychania? Izolacja mineralna pozwala na dyfuzję pary wodnej i dlatego stosujemy ją w strefie cokołu. Czy stosując ją głębiej w strefie wewnętrznej fundamentu zasypanego gruntem należy zapewnić przestrzeń do odparowania wilgoci technologicznej lub wilgoci podciąganej kapilarnie (w przypadku fundamentów, gdzie wykonano odtworzenie izolacji poziomej metodą iniekcji, która nie daje gwarancji 100% skuteczności) poprzez odpowiednie ułożenie foli kubełkowej - kubełkami w stronę izolacji?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fundamenty hydroizolacje iniekcje przeciw wilgoci membrany kubełkowe wykonawstwo porady wykonawcom porady inżynierom porady inwestorom porady architektom projekty wykonawcze


 
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.